Filtrace
0 28.07.2017 17:20 JVH – Máte někdo zkušenosti s Fluval G3
Mám akvárko 60 l a k němu fluval g3 a v akvárku jen cca 10 krevet, mám obavy že g3 má moc velký výkon a je to jak ve výřivce tak jsem na sání nasadil jemný molitan aby neskončily krevety uvnitř filtru. Tak nevím jestli nenasadit jiný filtr, mam ještě k dispozici eheim 2322.
Starší reakce
Kup kvádr o základně 10x10cm a výškou co nejvyšší tak, aby když kvádr postavíš na dno, čerpadlo bylo celé pod hladinou. A hrubost používám PPI20.
NHKG napsal: Za mě AQUA-SZUT T-Head N550. Neslyšitelné a mnohem lepší parametry jak Atman (papírově 4W a 550l/h). Veškerou potřebnou výbavu má v balení. Stačí jak u Atmanu přikoupit molitan. Dokonce i přísavky drží.
Žere reálně kolem 4,8W. Výkon přes 500/h za ideálních podmínek mít bude (změřil jsem 450÷480l/h, ale do kýble co byl kousek nad hladinou a přes hadici). Silnější verze N750 co taky mám trošku vrní. Srovnatelný Atman 201 co doporučuje Roman má papírově 8W a za ideálních podmínek 500l/h, ale neměřil jsem realitu.
@liborass: Ty neplatíš za elektrickou energii? Rozdíl ve spotřebě při stejném výkonu může udělat víc jak 100Kč každý rok u takto slabých čerpadel. A taky se dost liší hlukem.
Prosím o napsání rozměru molitanové kostky, kterou koupit.
Když půjdu do místní akvaristiky, tak tam určitě budou mít atmana, neříkám, že je nejlepší , ale mají ho všude. Tebou zmiňovaný AQUA-SZUT T-Head N550 jsem nikde neviděl, když si jej objednám z eshopu, tak zaplatím 100 kč za dopravu a ta 100 kč, je ten rozdíl za energii ročně...
Za mě AQUA-SZUT T-Head N550. Neslyšitelné a mnohem lepší parametry jak Atman (papírově 4W a 550l/h). Veškerou potřebnou výbavu má v balení. Stačí jak u Atmanu přikoupit molitan. Dokonce i přísavky drží.
Žere reálně kolem 4,8W. Výkon přes 500/h za ideálních podmínek mít bude (změřil jsem 450÷480l/h, ale do kýble co byl kousek nad hladinou a přes hadici). Silnější verze N750 co taky mám trošku vrní. Srovnatelný Atman 201 co doporučuje Roman má papírově 8W a za ideálních podmínek 500l/h, ale neměřil jsem realitu.
@liborass: Ty neplatíš za elektrickou energii? Rozdíl ve spotřebě při stejném výkonu může udělat víc jak 100Kč každý rok u takto slabých čerpadel. A taky se dost liší hlukem.
tak jaké čerpadlo doporučíte?
Ta varianta AT201 plus kostka 10x10x24cm bude tím lepším řešením pro danou nádrž.
Dobrý den
Plánuji koupit 112 l akvárka a pořád se nemohu rozhodnou jaký filtr koupit.Zamlouvá se mi JBL CristalProfi i200 nebo Atman čerpadlo a nasadit molitan. Hodně akvaristů volí tuto možnost.
Asi jo, dropcheckery jsou pěkně zelené na obou stranách akvária, takže distribuce CO2 vypadá ok. Rostliny bublají, nechám to, jak to je.
Rampu bych zachoval i s tím zapojeným CO. Lépe se ti to CO po nádrži zamíchá.
Ano to je i moje preferované řešení, otázka je, jestli posílat CO2 do rampy za cenu snížení proudu, nebo ho posílat druhým filtrem ze strany jenom trubkou/tryskou - ta nebude snižovat proud jako rampa, takže i v reaktoru by byl větší průtok. Asi si udělám rezervu na otestování obou řešení, dám dropcheckery na obě strany akvária a uvidím.
Jeden filtr do rampy a druhý mimo ní.
2 filtry svedené do rampy mám a opravdu to moc nefunguje, proto to řeším
Rampy proti sobě by mohly fungovat, asi budu muset trochu experimentovat
Na ten tvůj reaktor mrknu, díky
Jo jenže pokud budeš mít nějak svedené do jedné rampy dva různě silné filtry, vždycky se mezi sebou budou hádat a nebude to ono.
Udělal bych to tak, že bych rozdělil rampu na dvě a dal ji na boky akvária. Levá strana jeden filtr. Pravá druhý. CO pouštět přes silnější filtr. Rampy nastavit tak, aby jedna čeřila hladinu a druhá pomáhala točit vodu v akváriu zhora dolů na tu bych dal silnější filtr s CO, (mám to takhle udělané, sice s jedním filtrem ale funguje tu výborně). Sání proti rampám umístit do protilehlých rohů aby voda střídavě protékala oběma filtry.Cíl je udělat jeden velký, jak to napsat, řekněme okruh vody.
Ten reaktor co máš je super, ale opravdu snižuje průtok. Vyrobil sem za náklady cca 600,- cerges reactor z 10" filtru na vodu. Rozpouštím bez odporu a naprosto všechno CO2 v nádrži není po bublinkové mlze ani památka.
To by bylo nejlepší, ale to je další jehlový ventil, zpětný ventil, reaktor atd., stalo by to právě celkem dost
A čo tak upraviť rampu a rozdeliť ju na dve časti každa pre jeden filter? Jo co2 moze mat problem, ale to sa da tiez rozdelit na dva okruhy pre kazdy filter jeden. Zas tak moc ta to stat nebude a bude to efektivne.
Pořídil jsem druhý filtr do akvária + CO2 reaktor a vymyslel jsem, že výstupy z obou filtrů před reaktorem spojím do jedné hadice (předpokládal jsem, že hadice dimenzovaná na plný průtok filtru 2 zanesené filtry utáhne, což byl omyl). Experimentováním jsem zjistil, že filtr s aktuálně nižším průtokem moc prostoru ve společné hadici nedostává. Trochu jsem studoval a jediné řešení bude výstupy rozdělit - a otázka je, jak nejlépe to vyřešit. Mám rozstřikovací rampu po celé zadní stěně akvária, jeden filtr má sání na jedné straně akvária trubkou s biomolitanem, druhý přes JBL skimmer na straně druhé a řeším rozmístění výstupů a hlavně kam poslat CO2. Výstup z druhého filtru bude asi obyčejná tryska, nebo časem Lily pipe. Jeden filtr tedy bude napojený na stávající rampu a druhý na trysku a teď kam napojit reaktor - první, co mě napadlo, bylo napojit ho na rampu a trysku použít jako proudové čerpadlo. Ale samotná rampa poměně dost snižuje průtok, nebylo by lepší dělat rampou pouze proud (který bude bez reaktoru v cestě určitě větší) a CO2 posílat ze zadního rohu tryskou - tu bych namířil do protějšího rohu? Nebo mě napadlo umístit trysku na zadní stěnu doprostřed těsně pod rampu a podpořit proud z rampy, ale bojím se, že by to bylo moc.
Starší reakce
Ze začátku ho budeš škrtit ale po roce už třeba pojedeš na plno, bez škrcení.
To je taky pravda...radeji silnejsi,pak popripade,kdyz bude treba ubrat...Ale jestli klesne ten prutok o tolik...tak to asi nebude potreba. Dekuji
Ubrat výkon můžeš u silného filtru kdykoli, ale u slabého filtru výkon nepřidáš
... psal jsem to zde několikrát, tak se zase budu opakovat
... Mám Tetra Tec EX 1200 o papírovém průtoku nezatíženého filtru 1200 litrů/h. Sice mám před něj ještě předřazen půdní filtr, ale reálný průtok této sestavy při zaplněném filtru a více jak dvouletém chodu, má na výtoku cca. 343 l/h
No s JBL901 se ti ta voda skoro nehne. Tak s JBL1501 tam nemůže být průvan. Výrobce uvádí, že úplně nový čistý filtr s hadicemi a molitanem má průtok 800-900l/h. To není na tak velké akvárium moc!
Tak to bude dobry,pujdu teda do nej
To je dobre !
Cetl jsem prave nanej jen same dobre recenze . Dekuji
Bude to skoro tak, tak, beze strachu, výkon po zašpinění poklesne určitě o polovinu a to akvo tento otočí za hodinu tak 2x, což je spíše na spodní hranici obecné formulace odpovídající filtrace.
Mám e1501 a jsem spokojen,můžu doporučit.
Moc to nebude určitě. Mám JBL 901 v akváriu 325l (130*50*50) a hlavně průtokem absolutně nestačí na to akvárium. Objem filtračních náplní je u toho 1501 trochu větší než by bylo nutné, ale originální náplně jsou nic moc, takže suma sumárum taky akorát na cca 300l akvárium.
Záleží co budeš mít za akvárium ale počítej že výkon filtru bude o hodně menší až se zajede. Těch 1500 l/h je bez náplní.
Starší reakce
Plánuju "posílení" externího filtru JBL e1501 (už se to trochu řešilo ve vlákně o JBL). Přemýšlím nad objednáním předfiltru Sunsun HW-603, je to jenom filtrační nádoba s objemem 2,3l, náplň je molitan. Z hlavního filtru bych pak nechal molitan jenom v jednom koši a do zbytku dal Eheim substrat Pro + na posledním místě je ještě filtrační vata. Navíc chci nahradit externí atomizer, co mám na výstupu z filtru reaktorem, takže bych i přidával pomocné čerpadlo, protože ještě předfiltr a reaktorem už by samotný filtr asi neutáhnul. Na Profiplants doporučují dát předfiltr až za hlavní filtr na "dočišťění", mě to ale přijde trochu nelogické. Další možnost, co mě napadá, je použít ještě jeden externí filtr, náplně v JBL nechat, jak jsou, do druhého filtru dát jenom keramiku a zároveň ho využít jako CO2 reaktor - což nevím, jestli by fungovalo. CO2 bych tam mohl posílat přes stávající atomizer, ale raději bez atomizeru - akorát bych musel vyřešit napojení přívodu CO2 do hadice. Je vůbec smysluplné zapojovat filtry do série (zapojení by bylo sání - JBL - CO2 - 2. filtr - rampa)? Varianta s předfiltrem mi přijde trochu smysluplnější, ale s druhým filtrem (AQUAEL ASAP 800) bych získal větší objem a ve finále by to bylo výrazně levnější
Starší reakce
Tak jasne, muselo by se tomu prizpusobit uz i napajeni. Ale to jsou jen takovy teoreticky uvahy. Myslim, ze nic z toho neni na filtru potreba.
já modelařím a regulátory a motůrky objednávám na hobbyking.com regulátory hledej pod ESC, na 230V není nic,zapojuje se to baterie->regulátor->motor, normáně se regulátor reguluje přes RC transmitter, ale určitě místo toho tam půjde připojit nějaký poťák, chce si to někde vygooglit. Motůrky a ESC stojí relativně prd, na pohon čerpadla by to bylo OK, ale např na ten soustruh by ses nedoplatil za zdroj
Nevím jestli jsi to trochu nespletl to jsou regulátory z baterií a ne na 230v.
Nahoďte nějaký odkaz kde se to dá koupit, já bych něco takového využil.
Podle mě není, možná by se ušetřilo něco malinko na spotřebě, ale jinak je asi zaškrcení výstupu dostatečná regulace. Navíc většina lidí s externím filtrem spíš asi řeší opačný problém
Vidíš, to jsem nevěděl. Ja kdysi sháněl Lenze ku soustruhu a to byla řacha.
A to se někde v modelařině používají motory na 220V?
To mě zajímá! A vůbec se v tom nevyznám.
Jak takový regulátor vypadá? Kde se to kupuje? Jak se to zapojuje? Co na tom může nešika (=já) posrat?
Regulatory na stridavy motory (treba ty modelarsky) stoji par kacek. Na motor kolem 30 az 100 W od cca 200 Kc az po ty vykonny na stovky amper zatizeni za ranec. Takze financne drahe by to jiste nebylo, otazka, jestli je to treba.
Nemám takové filtry, ale princip je stejný, takže bych tam dal co nejvíc BIOmolitanu, místo toho uhlí třeba, no a do poslední komory i vatu, pokud budeš mít pořád plovoucí bordel. Tak jak si popsal,že máš ty náplně, tak tam není prakticky nic, co by ten bordel mělo chytat.
EDIT:elektomotory na střídavý proud se nedají regulovat, resp.dají, ale frekvenční měnič je drahá věc, a proto se to reguluje jenom mechanickým přiškrcením průtoku a motor běží pořád stejně. Čerpadla, která se dají plynule regulovat změnou otáček jsou právě z tohoto důvodu na stejnosměrný proud, tam se otáčky regulují změnou napětí
Molitan - penovka tam je ale slaby asi 1 cm. Poradi presne nevim
Klidne tam jedte penovku pridam, prutok aha, myslel jsem
Ze ty uzavery jdou jen na zavreni hadic. Regulator jsem cekal
Napr. kolecko 1,2,3 rychlost... poresim to a uvidim.
Diky.
A nějaký molitan nebo tak něco tam nemáš? Asi by to chtělo ty náplně vytunit, tady na fóru toho o tom bude dost.Nejspíš bych hledal řešení problému v tom.
A ty kuličky uhlí sis měl nechat až to budeš potřebovat. Jsou dobré na odstraňování chemikálií z vody (léčiva atd.), ale mají omezenou,krátkou životnost.
Průtok se dá určitě regulovat na těch ventilech na vstupu a výstupu. Nevím, kterým by se to mělo škrtit, já bych přivřel ten na výstupu.
Filtr rozhodně nevypínej!
Uhlí dej pryč, to je ti tam na prd, řekl bych. Místo něj bych dal třebas vatu? Na ty nečistoty.
Jak to máš ve filtru za sebou?
Menší průtok beru taky se mi to více líbí, ja si nemyslím, že tam budu mít křištálovou vodu, ale ty zvířené nečistoty mi moc sexy nepřijdou..,ale není to zase tak vážné.
Když tady člověk vidí ty pěkné akvaria v prezentacích, tak se musí snažit..))
Chtěl bych ho nechat více zarůst, rybek bych jeste pár chtěl, ale čistotné..
Ted jsem otočil tu rampu a pouštím tu vodu z rampy na sklo tak uvidím..
Další krok bude filtr na možná na jeden ,až dva dny vypnout.Jestli si to nesedne..
Vodu jsem odkaloval asi před týdnem a moc to nepomohlo.(myslím jen ty drobné části)
Co by asi pomohlo je tedy snížit ten prutok,ale na filtru jsem žádné redukce nenašel, jedine dát nějaké škrtidlo na hadice a nebo do filtru přidat jednu další molitanovou houbu a tím snížit prutok (bojim se o čerpadlo filtru- přidření)
Z filtru by to nemělo nic být , měl jsem ho rozebraný a snad jsem nic nepokazil. Uvnitř fil. mám tam kulicky s uhlím, potom malé keramické válečky a ješte jedny plastové kulicky..
No a nebo ještě vemu starý bublinkovač z dětství a dám na to malou klasickou houbu , dám to do rohu a třeba to taky něco vezme..
Pánové, díky. St.
Panove, diky moc. Zadal jsem to jednomu typkovi..,jsem dost vytizen..
Vase rady vyzkousim a hned to budu publikovat. Osadka je presna
Prekrmovani fakt ne..hnijici rostliny podle me uplny minimum..myslel jsem ze vice kytek je lepe, prutok filtru urcite zmensim.
Záleží na typu akva. Já mám akva kde mám reálný průtok 10x objem za hodinu. Jirka má bez čerpadla, takže nula. Obojí funguje.
Ale ideální mi přijde pomaloběžný externí filtr na biologickou filtraci v kombinaci s vnitřním na mechanickou.
I já jsem zastáncem nízkých průtoků, max 1x objem akvaria za hodinu. Pokud v akváriu nějaký bordel plave, je to povětšinou následek něčeho jiného, nejčastěji překrmování nebo hnijících rostlin.
Stando, promiň ale pokud jsi někde četl cosi o "křišťálově čistém akváriu", tak je to povětšinou blbost. Externí filtr by měl šlapat jen tak piánko, neměly by z něj za každou cenu stříkat nějaké fontány protože díky pomalejšímu průtoku vody v něm daleko lépe funguje denitrifikace neboli odbourávání dusíkatých látek. A to je daleko důležitější, než filtrace zvířených nečistot, ty se přece dají snadno sebrat odkalovačem.
Pokud osádka tvého akvária odpovídá prezentační fotce, tak není co řešit, stáhni průtok filtrem na minimum a buď v pohodě
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 33 34
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42856x