Filtrace
Věřit někomu v akvaristice.
Příště snad takovou blbost neuděláš.
Ten filtr je sice dost velký, ale výkon čerpadla je tak do 150l.
Pokud jde o to svinstvo, které Ti tam údajně plave - z fotky to není moc zřetelné - tak bych příčinu spíš než ve výkonu hledal v náplních filtru. I při nižším výkonu by to mělo zmizet.
Takový trochu divoký nápad: Nejsou to kousky něčeho z filtru? Nějaké filtrační vaty nebo tak?
Když si vydělíš ten výkon dvěma, tak jseš na čísle 400 a to je tak nějak číslo reálnýho zašpiněnýho hodinovýho výkonu a toto číslo by mělo otočit akvátium 2-3x, což teoreticky splňuješ, ale je to o té osádce, o rostlinách, prostě o producentech a konzumentech.
Jak myslís pod hranou? Filtrace ? Na 236 L - kameny a koreny.. na to mi profik z akvaristiky dal Tetra EX 800 plus, prý je to do 300 L. Jinak dekuji za rady podle me to taky malo filtruje, protože tam jsou stále malé nečistoty..což mi vadí..
Rampa je to, co už tam máš nasazený na výstupu z filtru. Ta průhledná trubička s otvory. Dají se dokoupit nástavce a udělat rampu přes celou zadní stěnu kvůli lepšímu proudění. Případně se dá vyrobit z vhodné trubky...
No, je to pod hranou, tedy ten výkon. Bude hodně záležet na osádce, krmení, údržbě dna atd.
obrázek jsem vložil..už tam je. Rozstrikovací rampu..,co toje?
Obrázek? Jinak ti doporučuji udělat rozstřikovací rampu na zadní stěně.
Dd,
prosím Vás, mám akvario 236 l, filtr od firmy Tetra, je tichý a jsem s ním spokojen i podle typu 800 EX plus, by měl výkonem vyhovovat.
Ovšem u výtokové trubice v pravé části akvária u hladiny a ve vodním sloupici cca v první a druhé třetině, se mi stále hemží drobné nečistoty. Přitom u dna po celé délce je to stále čisté. Přikládám obrázek, tak nevím co s tím..Zkoušel jsem vyčistti filtr,ale je cca 1/2 roku stary.
Děkuji.
St.
Starší reakce
Tetra tec je opravdu velmi tichý......
E401 mam ted v detskym pokoji a je slyset jenom kdyz dam ucho primo na filtr
Děkuji, rozhodnuto
, také se mi líbí nejvíc. To NHKG - je v obýváku.
Pokud to je do ložnice, JBL bych nebral. Ale až na hluk je asi to JBL nejlepší.
Neuděláš chybu a ni s jedním, za mě ten JBL.
Starší reakce
Tak za prvé by možná bylo dobré uvést o jaký filtr se jedná.A za druhé by to chtělo dát si trochu záležet při psaní dotazu.
0 16.12.2016 15:32 Max – Filtr
Dobry den mam dotaz pred nedavnem jsem zalozil nove akvariun a pri zakoupeni filtru jsem u filtru mel 3 nadobry jedna s uhlim druha s milima cosi
a 3 s vatou do filtru se da dat jen ale jedna napl jak tedy mam pouzivat filtr pro spravny chod dekuji
Starší reakce
To je jasný, jak jsem psal, zatím monitoruju možnosti, pak po konzultaci se švagrem, kterej mi bude dělat konstrukci a uchycení vyloučím to co nepůjde a z toho vyberu to nejlepší.
V tom případě ale nezapomeň na díry ve skle pro případ použití toho přepadového filtru. Jasně, jde to vyřešit nejakým přepadovým sifonem, ale je to nepohodlné řešení.
Díky všem za reakce
DavFM: Nic není definitivní, tu Tetru jsem dával, protože jí mám, pokud by byla slabá, tak bych to řešil cca 60l přepadovým filtrem, do kterého bych dal 2 čerpadla
Maq: zatím je to ve stádiu hledání různých možností, bude to řešeno v rámci rekonstrukce bytu, tak bych si nechal odpad a přívod vody natáhnout k akvárku a pokud by to bylo řešeno přepadovým filtrem, co jsem u někoho viděl, tak má přepad z přepadového filtru do odpadu a nastavený ventil, aby to konstantně dopuštělo cca 1l za hodinu, takže se tímto spůsobem vymění cca 170l týdně. Akorát to chce mít nějaký čidlo na únik vody, aby se nevytopili sousedi v případě ucpání přepadu z filtru do dopadu
Když jsem měl kdysi tlamovce, brzo se mně začalo zajídat to věčné běhání s kýblama. Jsem elitní lenoch a říkal jsem si: "Kdybych to tak uměl nějak šikovně propojit s akváriem plným rostlin, dobrou polovinu práce bych si jistě ušetřil."
Teď jsem si uvědomil, že ve Vašem případě se takové řešení přímo nabízí. Tak to předkládám jako námět.
Biomolitanem se voda dostane. Tímto co plánuje nikoli...
Neříkám, že to nebude fungovat, nemám s tím také zkušenost, pouze jsem vyjádřil obavy, nikoli nesouhlas...
Mam s rozdelenym akvariem zkusenosti, delim zasadne biomolitanem.
Ovsem toto je jenom jedno akvarium s ponekud zvlastnim usporadanim.
To schema umisteni privodu/vyvodu
rybicky.net/k/osobni/16305.jpg
ma 3 slaba mista, rohy na poli (šachovnice) A1 a H8 a hlavně ten "kanál,tunel" D4 a E5. Ale pri vykonu filtrace cca 600l/h (slibujou 1300, tak tech 600 by to snad moho udelat), si myslim, ze voda nebude v tech mistech nehybna. Ja osobne bych v takovem akvariu (bez rostlin) nepouzival rampu, ale 2 vyvody velkym prumerem s privzdusnovanim a nebo nad hladinou, idealne na pozici A5 a H4.
jestli ovsem staci 12l filtracnich medii, to nevim, ja bych jich chtel mit alespon 40l.
A ty máš akvo rozdělené akvo napůl? V klasice ano, tam máš pravdu, ale tohoto bych se trochu bál... Slepá hladina a podobně, navíc rostliny tam nebudou a ty živiny nemá co odčerpat...
Máš s rozděleným akvem nějaké zkušenosti?
Dovoluji si k tomu podotknout: topítko. V daném případě pravděpodobně dvě topítka.
Musí být v proudu vody, jinak teplá zůstane pod hladinou.
Za druhé - tlamovci. Tj. bez rostlin, a hodně svinčíku. Na dobré nitrifikaci (a možná denitrifikaci) záleží dvojnásob. I to je argument pro intenzivní filtraci.
Na rozdil od kolegy Urtmana mi rohy, kde voda proudi pomalu ci temer stoji(a takove misto snad ani neexistuje,proud vody sebevice vzdaleny ma vzdy vliv i na ty rohy), nevadi, ba naopak vyhovuje. V tech mistech se totiž drží nejvíce detritu a dobre se to od tama odkaluje.Ale i tak se v takových místech voda pohybuje, žádné lokální kapsy se zvýšenou koncentrací něčeho se tam nevytvoří. Toto je straseni vyrobcu filtru "kupte si co nejvykonejsi filtr, ta voda musi varit, jinak se vam nedostanou ziviny ku rostlinam...", pro mne to jsou marketingove blaboly.
Nikdy nikde žádná voda není bez pohybu, zkuste si kapnout do sklenice vody kapku roztoku hypermanganu a i bez sebemensiho pohybu sklenice nejpozdeji do druheho dne bude voda ruzova vsude. Více gůgl, klicove slovo "Brownuv pohyb"
Myslel jsem dát rozbocku na vstup i výstup filtru a jedním filtrem nadávat že dvou míst a vyfukovat přes 2 rampy
Nejde o parametry výkonu, ale o cirkulaci vody. Musí to cirkulovat všude...
Dát vstup do filtru do jedné půlky a výstup do protějšího rohu půlky druhé mě napadlo, ale stejně si myslím, že v koutech, kde nebude vstup/vystup bude voda stát... A to fakt není dobře! Budeš to muset řešit minimálně vzduchovanim v těch rohách a třeba nějakým bublifukem/cerpadlem. Prostě tu mrtvou vodu nějak rozehnat...
Já jsem myslel, že bych dal na tetru ex1200 na vstup a výstup T a táhl to jedním. Ten filtr by to měl s přehledem parametrově utáhnout
Asi budeš muset dát dva filtry, aby jsi zajistil cirkulaci v obou půlkách... Jinak je to zajímavé a mělo by to fungovat...
Měl jsem úmysl si nechat udělat 630l průhledové akvárium 140x75x60 pro malawi biotop, bohužel mi to nedovolí statika domu, co jsem studoval, tak pro tlamovce je nejdůležitější plocha a nezáleží na výšce napadlo mě nechat si postavit mnohem menší 330l 110x75x40 vzhledem k tomu, že bude mezi dětským pokojem a ložnicí, tak aby zůstalo soukromí, by tam byla uprostřed příčka postavená tak, aby ryby mohly proplouvat, ale aby nebylo vidět skrz. filtrace by byla rozdělená s dvěma vstupy a 2 rampami napojená na tetru EX1200
Je to OK, případně, co byste udělali jinak, nebo je tu úplná blbost.
v nákresu
rybicky.net/k/osobni/16305.jpg
světle šedá - polystyrenova příčka
tmavě šedá větší kameny na teritoria, v místech mezi nimi bych možná ještě udělal menší otvor pro ryby skrz
modrá - filtrace
Myslíš tu na fotce? Ta už dávno jede
Čerpadlo 4AQUA 550 l/h. Tu fotku jsem dával jen aby honcka viděl, kde mám nasávání. Otvor je 10x10cm. Zakrytý není ničím, takže větší bordel (občas kus listu) sbírám shora první komory.
Jak silnou filtrací planujes? L / h
Jaký velký k ten na savaci otvor?
Bude na tom otvoru molitan?
Přepadovej není. Ten přepad je tam jen bezpečnostní. Kdyby se filtr ucpal a čerpadlo vycuclo poslední dvě komory, tak by to tudy mělo téct do poslední komory k čerpadlu a topení (až/jestli tam nějaký topení bude).
Jinak sání je vlevo z boku, cca 5cm nad substrátem. Je to vidět ve fotkách u nenapuštěný nádrže.
Takže ta myšlenka byla to sání zaslepit a vytáhnout z něj těsně nad substrát lištu přes zadní stěnu vlevo od filtru, tzn. nějakých 60cm.
Ale nejde mi o to něčeho dosáhnout, např. lepšího odtahu nečistot nebo tak. Jen teoreticky uvažuju, jestli by to k něčemu bylo.
Teoreticky by to asi nějaký smysl mělo, že by to zmenšilo slepý místa, kde voda neproudí. Jinak jsem se díval na tvojí prezentaci a ten filtr, co tam máš je, jestli jsem se díval přepadovej, jak by si chtěl ten tvůj nápad uskutečnit, jediný, co mě napadá je jedním čerpadlem to táhnout dovnitř přes tu nasávací rampu a druhým ven.
Tak ta sací rampa i otvory by byly většího průměru, než rozstřikovací. Otvory řekněme 2cm. Ale nejde mi teď o konstrukci, ale o to, jestli by mělo nějaký pozitivní účinek, kdyby bylo sání přes zadní stěnu...
Vypada to jako kopie eheim professionel 3, za ty prachy se mi to zda dost, muzes mi o 30E levnejsi aquanovu NCF- 1500 s podobnejma parametrama, coz je taky cinan, nebo si 30e priplatit za JBL 1501, pripadne v tom samym kramu mas okolo 100E jeste Atman CF- 1200, pripadne za 111E Tetra EX 1200 plus. Samozrejme muze slouzit dobre, ale me prijde nevyskousenej cinan za ty prachy dost drahej.
Podle me vzhledem k tomu, jak se mi ucpavaj diry pro vystup filtru, tak kdyby si to pouzil pro vstup, tak to mas hned ucpany
Zdravíčko
Přes zadní stěnu mám rozstřikovací rampu. Mělo by nějaký přínos, např. pro cirkulaci vody, kdybych podobnou rampu dal i dolů a připojil ji na sání interního komorového filtru?
0 19.11.2016 18:30 Milan – Boyu Dgn-520A
Dobrý večer,
Má prosím niekto skúsenosti s vonkajším filtrom ?
Parametre celkom fajn, aj cena 99€, prietok od 300 do 1610 l/hodinu.
ďakujem.
www.akvaobchod.sk/…
Starší reakce
V jiném tématu vaaclav poskytl odkaz na velmi zajímavou práci týkající se dusíku ve vodě:
is.muni.cz/…
Ještě jsem to nestrávil, ale můj první dojem je ten, že nitrifikace je proces mnohem zranitelnější, než jak jsem to vnímal doposud.
Bylo by fajn kdybyste si to taky přečetli a okomentovali z kvalifikovanější pozice než je ta moje.
Fosforu mam v akvariu minimum. zeleza a jeho chelaty davkuji na me akvarium klasický doporučené dávky pmdd (na to nemam test). Používám plantex CSM+b (ten udrzuji v kysele destilovane vode ph5, akvarijni voda ma cca 6,4ph.) To davkuji do poslední komory filtru tzn hnojivo projde přes akvarium pote pujde do filtru a ty shluky se dělají v komorách pod molitanem.
Z toho vyplyva, ze mas pravdepodobne prilis vysoke koncentracie PO
4-3 a Fe
3+, napriklad vplyvom hnojenia, pripadne sa tam nachadza zelezo v nie uplne vhodnej forme (menej stabilne chelaty). Dalsia moznost je, ze je tam vysoka lokalna koncentracia tychto ionov (napr. vypust davkovania hnojiva).
Vzhladom na to, ze je prakticky nerozpustna, z hladiska toxicity nepredstavuje ziadny hazard. Jediny problem moze byt, ze ti trebars zacne upchavat cerpadlo (ak je to vo vytokovej komore), pripadne ti to zacne lietat po akvariu a bude to kozmeticky problem.
Ak ma niekto zaujem, mozem ukazat ukazkovy vypocet, ako vypocitat pri akych koncentraciach fosforecnanov dochadza k zrazaniu, v zavilosti na pouziti chelatu (napr. EDTA vs DTPA). Je to uz taka hardcorovejsia chemia, ale celkom zabava.
Z toho vyplývá pro mne pripadne pro ty co jim to take dela co?
Moc hnojiv? Nebo Málo hnojim? Srazeninu ve filtru mám odstranovat nebo ponechat bez následků a za sto let si při čištění filtru poranim ruku o tu malou skálu co mi tam vyrostla?
Asi by to fosforecnan zelezity i mohol byt:
upload.wikimedia.org/…
Problem je, ze jeho rozpustnost je vo vode tak mala, ze ziadna jednoducha (a uz vobec nie doma uskutocnitelna) metoda dokazu mi nanapada. Pre predstavu, K
sp pre FePO
4 je radovo 1 × 10
-22. Toto je velicina, ktora sa v chemii pouziva na vyjadrenie rozpustnosti. Ked sucin koncentracie jednotlivych ionov soli prekroci tuto hodnotu (ktora je velmi nizka), dojde ku zrazaniu. Inymi slovami ak:
Ksp < conc.[Fe3+] × conc.[PO43-], tak dojde ku zrazaniu (kde conc. su jednotlive koncentracie v mmol/l; nie v mg alebo g na liter!).
Pre predstavu, vapenec o ktorom vieme, ze rozpustnost nic moc, ved su z neho bezne skaly v prirode ma K
sp = 2.8 × 10
-9, to znamena je viac ako miliardu-krat rozpustnejsi nez FePO
4.
To vypadá jako sraženiny (možná fosforečnany se železem), ale je to jen tip. Bez rozboru asi nikdy nebudeš mít jistotu. Nějaký chemik by možná poradil postup, který by se dal provést i v domácích podmínkách za použití běžně dostupných chemikálií a jednoduchého vybavení, jak si to ověřit. Já bohužel chemik nejsem. Každopádně filtry někdy fungují docela dobře jako "lapače (některých) živin".
PS: Mrkni se na následují 2 fotografie, na nichž je vidět, jak se mohou srážet různé cheláty železa:
a)
dl.dropboxusercontent.com/… (2,1 MB)
b)
dl.dropboxusercontent.com/… (35,7 MB)
1) 0.9 mg/ℓ Fe-glukonát
2) 0.9 mg/ℓ Fe-EDTA
3) 0.9 mg/ℓ Fe-DTPA
4) 0.75 mg/ℓ Fe-DTPA + 0.15 mg/ℓ Fe-EDDHMA
5) 0.9 mg/ℓ Fe (všechny 4 cheláty)
1 09.10.2016 16:42 -
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 33 34
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42856x