Filtrace
Proud v akváriu je jednoznačně pozitivní věc. Já ho také omezuji po dobu zhasnutí, ten molitan jestli tam bude nebo nebude je podle mě úplně jedno protože je opravdu malinký.
Jak sem napsal níž problém to asi nebude. A teď mám otázku já. Má smysl něco dělat blbě jen pro to že to dotyčná nádrž "kousne"?
Václave, ale otázka zapínání/vypínání filtru není jen o (ne)dostatku kyslíku pro ryby/krevety/kytky, jde hlavně o mikroflóru, která je v tom filtru. Ano, mikroby jsou v celém akvárku, např. v substrátu dna, ale jsou tam v množství a druhové struktuře, kterou místní podmínky umožňují. Ve filtru jsme vytvořili umělé podmínky - rychlejší proudění vody=relativně lepší dodávka kyslíku/živin a současně rychlejší odvod odpadních produktů činnosti těchto mikrobů. Pokud se ale skokově tyto podmínky změní (zastaví se proudění vody), může to "filtrovou" mikroflóru výrazně poškodit. A když ráno filtr zapneme, pustíme do akvárka spousta těžko definovatelné organické hmoty a meziproduktů jejího rozpadu, se všemi důsledky z toho plynoucími. Jak to dopadne, bude záležet na celkové stabilitě každé konkrétní nádrže (substrát, množství kytek, zarybněnost, citlivost živočichů).
Pro objektivnost - výše popsané se týká hlavně občasných, nepravidelných výpadků (vypnutí) filtru. Pokud to budeme v akvárku dělat od začátku a každý den, s velkou pravděpodobností se zde udrží jen mikroflóra, které tyto šoky nevadí. V tomto případě bych ale rovnou rezignoval na nějakou "biofunkci" tohoto filtru a dal tam pouze náplň pro mechanické čištění vody (např. filtrační vatu) a tu bych často a pravidelně pral. Ve výsledku to nemusí být špatné řešení, ve většině komerčních filtrů je stejně tak rychlé proudění (důsledek vysokého průtoku a malého objemu filtračního materiálu), že to může být i lepší řešení.
Tvá argumentace není správná. Kyslík je ve vodě stejně jako CO2 možné rozpustit nad rovnovážný stav ( i když je to o řád níž) a stejně jako u CO2 pokud je kyslíku nad rovnovážný stav tak vyprchává přes hladinu do vzduchu. Pokud je pod rovnovážný stav probíhá to opačně. Tím pádem ve dne pokud rostliny zvedají množství kyslíku nad rovnovážný stav a mi vzduchováním nebo jinak zvedáme plochu hladiny snižuje se množství kyslíku směrem k rovnovážnému stavu rychleji. Naopak v noci není jak zvednout množství kyslíku nad rovnovážný stav ale kyslík je pouze spotřebováván. Pokud v tomto případě zvětšíme plochu hladiny, urychlíme doplňování kyslíku směrem k rovnovážnému stavu. Proto tvrdím že v rostlinném akváriu je dobré vzduchovat pouze pokud neprobíhá fotosyntéza.
Socrates: to není bublifuk ale čerpadlo to pokud nebude hýbat hladinou tak nebude nijak zvlášť ovlivňovat množství kyslíku ve vodě. Ale i tak mi přijde zbytečné zabírat s ním v akváriu místo. Pokud to přesto chceš vyzkoušet asi se nic strašného dít nebude.
Jasan. Ona je filtrace podle mě nafouknutej byznys. Vždyť to klidně prubni přes noc s vypnutym filtrem a uvidíš.
Ne-e, žádný takový řešení není na pořadu. Máme spaní jak na vodě, díky našemu prckovi, takže prostě v úvahu připadá filtr jen přes den nebo vůbec ... nebo něco, co zapnu přes den, jen kvuli pohybu vody apod.
Bavím se vždy o konkrétním akváriu
rybicky.net/nadrze/30149 tady vypínání filtru na noc nehrozí žádné nebezpečí, natož nedostatek kyslíku.
1 30.03.2019 22:03 Maq Zajímavá diskuse. Nechci polemizovat se žádným z vyslovených názorů, spíš jen pár dojmů:
(1) Kolikrát se lidé zaklínají dost důrazně, jak je kostka molitanu klíčová pro biofiltraci. Často se k tomu přidávají konkrétní čísla o objemu molitanu a rychlosti průtoku atd. A ejhle, tady se nám nahromadily názory velmi různé. Fakt zajímavé.
(2) Totéž by se dalo říct o úvahách na téma množství kyslíku v akváriu. Odkud berete tu jistotu? To máte v hlavách kalkulačku, která bere v potaz objem výroby (a spotřeby) kyslíku rostlinami, teplotu, výšku vodního sloupce, rychlost výměny kyslíku mezi vodou a vzduchem vzhledem k pohybu hladiny a jejímu povrchovému napětí, počet a druhy přítomných organismů, včetně mikrobů, a jejich nároky na množství rozpuštěného kyslíku ve vodě, to vše ve 24-hodinovém cyklu?
Buď jste geniální, anebo trošku nezodpovědně vypouštíte nepodložené dohady.
A co takhle řešit vypnutí a zapnutí filtru - než manželka usne - pomocí spínacích hodin. Byl by vypnutý třeba jen hoďku?
Rostliny doplňují rovnovážný stav co přebývá utíká v podobě bublinek ven. Teplota vody ti dovolí jen určité množství a víc ho do vody nedostaneš. To není CO2 které se rozpouští ve vodě nezávisle na obsahu kyslíku o řád více.
Přes den dodávají do akvária kyslík rostliny tím pádem je ho ve vodě víc v noci se produkce kyslíku zastaví a navíc je o něco víc spotřebují rostliny. Doplnění kyslíku přes klidnou hladinu neprobíhá tak rychle aby to stíhalo pokrýt spotřebu. A pokles teploty bude max o stupeň to taky velkou roli hrát nebude.
Ano v noci bude kyslíku vždycky míň To ale není pravda většinou klesne teplota a tím pádem bude kyslíku právě více. Rostliny toho zas tolik nevydýchají a co ubude dostane se difuzí přes hladinu.
Ano v noci bude kyslíku vždycky míň ale každé akvárium se "nastaví" na určité množství a čím víc hladina kyslíku ve vodě kolísá tím hůř se nastavuje.
Nepřijdou
. Bez filtru to bude lepší. Bakterií bude v samotném akváriu víc než v tom vypínaném filtru. Ušetří za věc za kterou by mohl mít mnoho rostlin.
Když tam ten filtr nebude tak ty bakterie nepřijdou o kyslík? V závislosti na teplotě vody je nějaký rovnovážný stav kyslíku ve vodě, bublifukem ho nepřidáš a když nepůjde bude na tom akvárium stejně. Možná i lépe protože bez osvětlení teplota klesne a kyslíku bude v akváriu více.
Určitě vodu trávit nebude v tom s tebou naprosto souhlasím. Rostlinám kyslík asi taky chybět nebude ale jestli nebude chybět bakteriím si jistý nejsem. I kdyby ne, dobře jim to dělat nebude a zhoršovat si záměrně podmínky v akváriu a ještě navíc za peníze, mi přijde jako špatný nápad.
Malý filtřík nebude trávit vodu bakterie jsou všude a také fungují a trocha pohybu ve dne jen prospěje. O kyslík rostliny v noci také nepřijdou, přes hladinu se ho do akvária dostane dost.
Za mě v pohodě bez filtru
No tak si dovolím něco přidat. Pokud budeš ten filtr pravidelně na noc vypínat. rozhodně tam nebude k ničemu, ale určitě nebude srovnatelný s filtrem který jede nonstop. Určitě bude fungovat jako mechanická filtrace a pohne s vodou v akva, alespoň přes den. Ale myslím si, že ta biologická tam bude nic moc. A doknce jsem někde slyšel, že když filtr vypneš, tak se v něm nahromadí škodlivé látky, které jsou následně rozmíchany do akva. Ale porč nebo jaké latky vysvětleno nebylo.
Já bych to tak nedramatizoval, klidně ten bublifuk na noc vypínej nic se nestane.
0 30.03.2019 15:22 Socrates [298] - Raci, krabi, krevetky OK, rozhodnuto.
(Dotlačili jste mě k tomu.)
(Vtip)
Děkuju všem.
Nemá to žádný efekt. Jak píšou ostatní raději bez filtru. Budeš mít více místa v akváriu a ještě ušetříš něco na rostliny. Než zapínat filtr občas, raději vyměň častěji vodu.
Socrates napsal: Tak to mám z toho zamotanou hlavu, klasicky co hlava, to názor.
A co ho tam nechat a zapínat jen výjimečně, třeba po výměnách vody nebo odkalování apod. ?
Ale ještě bych poprosil o názor na toto.
Nechej to hezky zarůst, ale na začátek nešetři s rostlinami. A uvidíš, jak to bude pěkně šlapat.
tak to je mrzutý...tak to nechej bez toho filtru,vyzkoušej a uvidíš
E-e, ani jedno není možný.
a co takhle akvárium přestěhovat do jiné místnosti....A nebo potom paní špuntíky...
Ahoj, jasný
Když ona slyší i akvarijní filtr odvedle od sousedů, slyší všechno, kolikrát nás s tím dost dostala, když celá banda nic neslyšela a ona jo.
Hluk jako takovej jí ale při spaní nevadí, jen zrovna ty monotónní zvuky jo ... a neukecám ji a nepřevychovám.
Takže to vidím asi opravdu na variantu bez filtru, maximálně zapínat výjimečně.
Tak ho tam nedávej vůbec, když tam nebudou ryby.
Ušetříš peníze za které můžeš koupit rostliny.
to si už musíš ty vybrat bud bez filtru a nebo s ním,ale nevypínat ho...Tak ho tam dej,vždy ho můžeš odebrat...ale mít ho tam a zapínat a vypínat nemá žadnej smysl..
Já mám filtry vedle kterých bych mohla spát a kolikrát i usnu a to jsem také citlivá na jakékoliv zvuky, tikani hodin a podobně
Za mě buď akvárium bez filtru nebo akvárium s filtrem 24 hodin denně nic mezi tím. Jsou i tiché filtry.
No ale on okysličuje vodu už tím že bublá.
Mám ten bublifuk nastaven na minimální průtok, sotva to udělá vlnku na hladině, takže bych řekl, že ani moc kyslíku vytvářet nebude.
A jo vlastně neuvedomil jsem si že se filtr nebude zajíždět. Takže otázka jestli se to vůbec vyplatí.
A jestli nebude těch bakterií víc ve dně než ve filtru.
Stále bych řekl že tenhle případ bude dobře bez filtru. Ale je to jeho volba.
U vnitřního filtru pokud bude tento režim nastaven od začátku se pravděpodobně usadí jen bakterie kterým to bude vyhovovat(moc jich nebude). Žádné velké úmrtí bych nepředpokládal. Problém může v akváriu dělat velký rozdíl množství kyslíku v noci a ve dne. Přes den budou dodávat kyslík rostliny a ještě bublifuk. V noci kdy kyslík spotřebovávají i rostliny navíc bude bublifuk vypnutý bude kyslíku minimum a tento stav by se nemusel líbit bakteriím všude v akváriu. Je to jen teorie nikdy jsem nezkoušel pravidelně vypínat filtr třeba to bude ok
Pokud tam chceš jen ty krevetky a nebo raky tak ho nemusíš mít. Navíc hodně rostlin ke i za nějaký ten filtr. Tak to vidím já.
NHKG:Takže myslíš že odumřou ty bakterie nebo ne?
Dobré tam dát třeba aktivní uhlí.
Ano, u mě jde také o ložnici, žena má citlivý sluch.
Tak díky a děkuji předem i za případné další názory.
Kamarád měl bublifuky v odchovných nádržích v ložnici. Taky je na noc vypínal a ryby OK. Jak jsem viděl kolik tam měl ryb, tak kdyby tam neměl žádný filtr, určitě by nepřežily. Navíc filtr pomůže s mechanickou filtrací, cirkulací vody a krevetky můžou ožírat nánosy na molitanu.
Jde o jednoduchej molitanovej filtr, vlastně bublifuk.
Dobře, je to na nic, ale neuškodí to, ne?
Dal bych to bez filtru. Když to na noc vypneš je to na nic, pokud se bavíme o biologické filtraci.
Při splnění určitých podmínek, můžeš akvárium provozovat i úplně bez filtru. Takže neměl by to být problém.
Pokud nebudou ryby, bude to o to snazší.
0 29.03.2019 13:00 zdzd já mám ppi 20 jako vstup do filtru a neucpává se, čistím jednou za týden
Přidat reakci
1 ...... [8] ...... 33 34
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 42856x