Chlazení akvária
Akvarium zateplené nemám a zatím o tom neuvažuji. Velikost 126l. Mohu se zeptat jestli se Vám opravdu zvedla spotřeba o bezmála 6 tisíc ročně? Do Axíků jsem se opravdu zamilovala, počáteční investice mi nevadí, ty menší jednotky se dají sehnat do 15 tisíc, ale ta spotřeba a potažmo hlučnost mě děsí.
Mám zkušenost. Mám chlazení. V zimě jsem chladil akvarium cca na 14-15 stupňů. V mistnosti jsem měl cca 23 stupnu.
Zařízení může ale i nemusi jet nonstop. Vše záleží na rozdilove teplotě akvária a vzduchu v místnosti kde je akvarium a kde je chladící jednotka. Taky je důležité zateplení akvária + jeho velikost.
Moc děkuji. Také jsem to takhle počítala a ta částka mě vyděsila. Pak mi došlo, že to přece nejede nonstop na plno. Mám v bytě pokojovou teplotu (19-25) a v akváriu potřebuji 18 stupňů pro Axíky. Když mám doma přes zimu 19, musí ta spotřeba rapidně klesat. Nebo se pletu?
Zkušenost nemám, ale pokud vemu příkon 150W, průměrná cena za kWh 4,28Kč, tak za nepřetržitý chod je to 5624,-. Jinak odkaz na výpočet zde
www.vypocitejto.cz/…
0 17.04.2019 09:51 Zuzanka – Chladící jednotka
Máte někdo zkušenosti s chlazením chladící jednotkou? Uvažuji o "Teco TK150" příkon 150W a nedokáži si představit kolik ročně zaplatím za energie s tím související, nevím jak jsou jednotky efektivní, jestli běží nonstop atd. Také by mě zajímala hlučnost, jestli máte nějaké zkušenosti... Budu vděčná za každou radu.
Starší reakce
0 27.03.2019 19:42 zdzd –
Jarry je fakt, že jsem to u nikoho neviděl, všichni mají různé filtry a tahají hadice přes obývák, což by mě asi taky nebavilo
dříve jsem nosil vodu v 30l kanystru, ale to mě přestalo bavit a natáhl potrubí a mám klid
Protože denní výměny vody nejsou pro každého

0 26.03.2019 23:15 zdzd Nevím jestli se to řešilo, ale proč by nešlo pravidelně měnit vodu a tím zároveň ochladit celkově akvárko. U axolotlů to tak mám a nikdo si nestěžuje. Mají pořád pod 19 stupňů, ale je fakt, že měním 100 litrů denně v 700 litrové nádrži.
Starší reakce
No úplně nesdílim tvůj názor na ucpavani ale rád si počkám na recenzi až vše odzkoušiš
Na řízení tu mám několik digi. panelovejch termostatů, ale stejně to chci jen vyzkoušet. Já akvárko chladit nepotřebuju, ale dostalo se mi to levně pod drápek, tak sem to vzal na pokusy. Abych zjistil, jestli je to cesta nebo ne. Podle mě to bude daleko účinnější jak foukání větrákama.
Riziko ucpání bude asi takové jako u profi chlazení do akvárka, nebo filtrace nebo cokoliv dalšího, kde jsou hadice a čerpadlo.
Na tvé 50litrove akvárium by to mohlo stacit. Ale bude to slabota. Shodíš pár stupňů a pritom hrozí riziko ucpání (budes-li tam pouštět akvarijní vodu).
Jak budeš řídit teplotu?
Tak jsem si na vás vzpoměl a povedlo se mi koupit funční nápojovej stojan na vodu za 200,-. Samozřejmě s kompresorovým chlazením.
Takže zkusím udělat úpravu na chlazení akvária. Po prvotním ohledání by to neměl bejt vůbec žádnej problém.
Budou dvě možnosti úpravy. Zachovat stojan v původním vzhledu a pouze přidat hadice.
Nebo stojan vykuchat a upravit do kompaktnějšího vzhledu. Je velkej, ale uvnitř nic není.
Starší reakce
Ne, musí foukat na hladinu. Ochlazení způsobuje odpar. Projdi si to, kousek níže někde budou fotky mého "zbastleného" chlazení.
Vím, že je tu 2171 příspěvků, ale nechce se mi to procházet kvůli otázce: nepomůže, když bude větrák řádně foukat jen na sklo, třeba u vnitřního filtru?
Projdi tohle vlákno, určitě inspiraci najdeš

0 16.01.2019 13:58 Viteda – Chlazení vody
Zdravím, jak ochlazujete vodu v akvariu? Mám pořád vodu kolem 20C, tak chci něco vymyslet - udělej si sám. Dejte mi nějaký tip pro inspiraci, prosím.

Vykuchání lednice, pivní chlazení tu už určitě zaznělo
ale co znásilnit něco takovýho? Je to s kompresorem, bude to tichý a stojí to pár korun.
elektro.bazos.cz/…
Mobilní klimu bych nedoporučoval. Je problém kam vyvést tu velkou trubku.
0 14.01.2019 21:41
Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář) já teda dostal od strejdy větrák od digestoře, jen tam zapojit dráty.. vyvrtat dírku do nějaký desky, přišroubovat na desku a dát nad akvárium.. samozřejmě spadnout to do vody, tak vyletí pojistky ryby vyplavou na hladinu a je konec..

ale funguje to jako bejk.. když byly z létě třicítky a já měl v akváriu vodu 30°C tak mi to dokázalo shodit vodu až na 22°C přes noc a přes den to bylo kolem 24° u tý mojí nádrže s 230l vody (tj i voda ve filtru)
vedle jsem potřeboval dávat vodu až pod dvacet stupňů v 60l a měl jsem tam přes noc 17°C v těch vedrech.. a přes den 19°C jen to byl teda slušnej hukot no.. taky bych rád měl něco nejlíp ponořený ve vodě a chladil to nějakým chladítkem...
Odpar môžem automaticky dopĺňať obrátenom bandaskou nad akváriom

Rozhodne to vyskúšam
Mám automatické doplňování odparu, ale i teď je odpar za týden kolem 10l, tak se bojím, abych při delší dovolené v letních vedrech při chlazení větráky nemusel vymýšlet místo pro 50l kanystr

No větráky s termostatem mám připravené, pokud by se odpar nějak zásadně zvýšil, tak to asi teprve budu řešit

Co máš proti větráčku a regulátoru za 2 éčka? Levné, jednoduché a funkční. Odpar je v řádu procent objemu nádrže za týden a snížíš tím teplotu v nádrži o cca 4°C. Pro Jarryho to asi nebude, u mořského akvária asi bude vadit i tak malý odpar, i když jsem to viděl i na mořském akváriu.
Tak ty si kup,tu nějakou mobilní,moc to nestojí...

A nebo psí očička nahoď doma..
To naši nechcú

Klimatizace do bytu,velmi učinná věcička..

To nevyzerá moc slávne

Chladničku sa mi kupovať nechce, a ohrievať si izbu tiež nie. Radšej si vyberiem iné ryby
Peltier je velice špatný na poměr dodané energie v poměru k chladícímu výkonu.
Dám příklad autolednice. Má příkon zhruba 50W a stačí to tak na udržení teploty produktů umístěných v izolovaném boxu.
Pokud tam dáte teplý pivo, tak trvá několik hodin než to schladí.
A teď si to přepočti na objem neizolovaného akvária. Podle mě těch 140W dodanejch wattů bude tak dobré na zvýšení teploty v místnosti.
Nehledě na velikost ventilátorů, budou značně hlučný.
Já mám zkušenost s chlazením venkovní nádrže 1000L pro chov pstruhů (celkový objem vody s filtrama cca 1500L). Měl sem na to klimatizaci s příkonem cca 900W a tepelný výkon byl někde okolo 2000W.
Měl jsem to na přímém slunci, takže výkon byl přes jeden W na litr a chladil sem na 17°C.
Doma a při chlazení třeba na 25°C by určitě stačilo znatelně méně. Velice hrubým odhadem 0,5W na litr, možná méně?
Každopádně s účinností peliteru co jsem narychlo dohledal tak píšou 15% by to bylo zhruba na 100L akvárium potřeba 330W. A mít v létě v místnosti topení 330W nic moc
A jeden příklad z praxe
rimstar.org/…
Zde dokonce vypočítal účinnost chlazení na 2%

Mám tři ventilátory (ebay) a cca stejné akvárium (80x35x40). Při teplotách co byly v létě, tak v bytě místnosti cca 27-29C. Ventilátor připojenej na termostat a odpar byl cca 2cm za týden. Což se mi nezdá nějak moc. Jediné, co je obtěžující je hlučnost (budu zkoušet měnit za míň hlučný).
Presne o to sa sanzim i ja. Asi to skúsim, veď to veľa nestojí. Dá sa na to kúpiť 12v termostat aj s vypínačom za 2€. Pripojil by som to v lete na filter a dúfal že to bude fungovať

dá sa aj zdvojnásobiť výkon pridaním druhého modulu

Vypadá to zajímavě, budu řešit chlazení podobného objemu, mám sice připravené větráky, ale raději bych řešení, kde nebudu tolik zvyšovat odpar.
Skúšali ste nieto takéto niečo? Riadil by som to termostatom a relé, čo myslíte? Bude stačiť na 110 litrov?
Edit:
i.ebayimg.com/…Starší reakce

Příprava na další horká léta a predevsim na zimu (hybernace chann)
Starší reakce
Důvody pořízení unizdroje jsou jiné...mám děti

Já psal taky, co používám já...USB se dá nabíjet samozřejmě z "čehokoli"...
Ventilátor byl v akci za 150,-

OT
Pokud důvodem pořízení toho USB ventilátoru nebyl vzhled, tak mi to přijde zbytečně drahé a složité.
Proč USB, když mu budu shánět zdroj ? proč univerzální, když lze použít kdejakou USB nabíječku ?
FYI:
Používám tento regulovatelný ventilátor s USB koncovkou:
www.mironet.cz/…
ke které mám připojen univerzální zdroj s vyměnitelnými koncovkami:
www.mironet.cz/…
Ten je nastavený na 5VDC...

Atlasy nelze brát zcela striktně... a v přírodě taky teploty kolísají, den/noc, roční období, období sucha, období dešťů.
Pokud akvárium není nějaká speciálka s méně obvyklým živočichem, ale je to běžná nádrž v kategorii společenských akvárií, tak bych asi letní teplotu do 26° neřešil.
ano je zdroj, záleží jaké ventilátory koupíš a podle nich se koupí zdroj, ale to už ti kolega psal.
A co když mám 4 akvária? Nebylo by nějaký zdroj, do čeho můžu píchnout 4 ventilátorky?
Nebo takhle. Potřebuji to držet na 24. stupni. Jelikož se řídím podle atlasu ryb kde jaká ryba co snese. Mám tam neonku obecnou, která podle atlasu vyžaduje nejvíc 24 ale mám tam i neonku červenou, která vyžaduje nejmíň 24. Vím, moc to hrotím ale nechci aby se nějakým způsobem trápili.
Z jakého důvodu je tolerován jen tak malý rozdíl teploty ?
Proč je horním limitem 24 a spodním 22 ?
Nekomplikoval bych to. To může být jakýkoli ventilátorek,co seženeš. Podíváš se jaké má napájení a k tomu pořídíš příslušné trafo. Další regulace není nezbytně nutná. Bavíme se o využití na několik dnů v roce, v podstatě jen odpoledne, když je největší hic. Časem vysleduješ, za jak dlouho ti sleze teplota o stupeň a můžeš to regulovat klidně spínacími hodinami.
Např. já používám ventilátorek přímo na 240V.
0 31.07.2018 16:10 pavel1234 – Vysoká teplota
Dobrý den. Už jsem se s tím bavil s několika lidmi ale neodepisují mi. Potřeboval bych vědět jaky USB ventilátor atd zapojit a kam. Vůbec netuším jaký USB ventilátor koupit, jaký adaptér a nevím kam to mám nastavit aby mi voda nestoupla nad 24 stupňů ale ne pod 22 stupňů. Nějaký nápad?
O jaký druh pancéřníčka se jedná? Nemam to s nimi ověřené, ale spoustě jiných ryb u mě nevadilo ani kolísání o 6 stupňů (v noci je v bytě zima a ráno topení co je u nádrže ji prohřeje). Pancéřníčci žijí často v mělké vodě, takže by na to kolísání měli být odolní.
4 stupně asi nejsou moc, ale myslím že je zbytečné stresovat ryby každý den, hlavně když měníš až ráno po dalším nočním spadnutí teploty. Jednoduší je otevřít akvárium, jestli máš kryt nebo klidně pouze pustit větrák v místnosti i to nějaký ten stupeň udělá. Ale 28° nárazově v jednom týdnu přežije většina tropických ryb bez úhony. Já mám průměrnou letní teplotu v akváriu v kanceláři cca 29-30° místy se pohybuje k 32° i několik dní a rybky (modré neonky) i krevetky (japonica) žijí bez větších problémů.
no myslím, že 4 st. je dost.
Myslím že to přežijí bez úhony.Zvládnou i 16°C nebo 30°C
Takže v pohodě.
0 31.07.2018 09:19 Anub Zdravím, ted když je to horko mam v akva teplotu 28,každé ráno im měníme vodu a teplota klesne na 24,ale večer má znova 28. Myslíte, že corydorasum budou vadit takove teplotní výkyvy 4 stupně?

Také chladím PC ventilátorem.
Velké akvárium dva kusy a malé jeden.
Z Číny jsem koupil za pár šušňú termostaty
12V 20A Mini Digital Temperature Controller Thermostat Regulator Red and Blue LED Display Probe Sensor W3230 0.1 Celsius accurac
s.aliexpress.com/… to Clipboard
a nastavil požadovanou teplotu a pěkně si to žije vlastním životem. Držím teplotu na 26,5 °C a funguje to. Navíc reguluji otáčky ventilatorů manuálními led stmívači, kvůli hluku
Jen musím dolévat odpar, což jsem po dobu dovolené kapku podcenil a průšvih byl na světě
Ale chlazení funguje..
Ano, souhlasím...v podstatě to tak mám. Já používám stolní USB ventilátorek k PC, ten je na stojanu a ten vyfukuje teplý vzduch mezi hladinou a LED světlem (který má ještě chladič zvrchu). Větráček má titěrnou spotřebu a když ho dám naplno, tak přes noc uchladí akva na 23°C při současných vedrech. Přes den jsem +2°C nahoru. A to mám jižní byt pod střechou...
Je to mobilní řešení na ty největší vedra a jsem spokojen.
Každý den doliju trochu vody z RO. Když jsem dřív RO neměl, došlo po čase k biogenímu odvápnění, protože voda byla čím dál více mineralizovaná...tak že je vhodné mít zdroj měkké vody nebo RO

Přidat reakci
1 ...... 49
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54887x