Chlazení akvária
Také si myslím.
Poté, co se teplota vrátila do "normálu", (světlo a živiny v něm "stále byly"), situace se zlepšila a rostliny se opět rozjely.
Díky za vysvětlení, toto byl asi hlavní důvod strádání rostlin.
Stále nechápete, co se vám snaží Johan vysvětlit - se vzrůstající teplotou vyžadují rostliny více světla (a živin), jinak trpí.
A to je váš případ - teplota vzrostla, světlo (a živiny) nikoli = problém.
Promiň, ale nemohu s tebou souhlasit. Kdyby bylo slabé světlo, nerostly by ani po současném snížení teploty. Dotklo se to i mladých výhonků. Teď výrážejí nové mladé listy a bez úhony. V akváriu je o 4 stupně méně, než bylo po dobu mé neořítomnosti.
Vysvětlím to tím, co už jsem psal. Slabé světlo... a nebo staré listy
.
Jak mi tedy vysvětlíš, že když jsem byl před 14ti dny na dovolené, byt jsem tedy 10 dnů měl uzavřený a nevětraný, slunce pálilo jak šílené, na teploměru v akváriu po příjezdu v nočních hodinách bylo 29,5 °C a osvětlení má časový spínač - tedy na světle se nic nezměnilo, že mi odešlo pár listů téměř od všech rostlin? Nyní, když už jsem akvárium zchladil na cca 26 °C se rostlinám opět daří - tedy za stejných světelných podmínek ale s chladnější vodou?
Taky nemám pocit, že by letní zvýšená teplota vody nějak ubližovala rostlinám. Spíše pozoruji opak. V letních měsících mají rostliny největší přírůstky.
taky pravda
ale dnešní vyšlechtěné formy už jsou zvyklé na úplně něco jiného Ano, ty mají každoročně ty letní vedra
dobře původem ano, ale dnešní vyšlechtěné formy už jsou zvyklé na úplně něco jiného, a jestliže maj celý rok např. 25 tak jim pak napařit 31 - to se jim asi líbit nebude
Jenomže ty ryby a kytky nepocházejí z Dunaje, ale z Amazonie, Bornea atd... Krom toho ty, který by nepřežívaly léto u nás už by asi nebyly běžně chované...
no řekl bych že čupr má pravdu, velké teplo nedělá dobře nám, natoš rybyčkám a rostlinkám, věřím tomu že studenější voda jim prospívá více než teplá
Ne, když mají dostatek světla.. (nelze paušalizovat)
např.
rybicky.net/nadrze/1854 tady nevidím, že by kytky nějak strádaly.
Takže mi chceš naznačit, že teplota vody v akváriu blížící se ke 30 °C a více není pro rostliny strádající?
Když už něco takového nastává, tak to není teplotou, ale slabým osvětlením.
0 17.07.2009 07:02 Mrakoplash – Re: ČUPR
Tak toho, žeby se kytkám vyšší teplota nelíbila, jsem si nikdy nevšiml.
Tady nejde ani tak moc o ryby - i když se při vyšších teplotách zkracuje jejich život, ale hlavně o rostliny, které při těchto vysokých teplotách chřadnou až úplně uhynou.
4 17.07.2009 06:02 Mrakoplash Osobně si myslím, že většina těch ryb má i ve své domovině kratkodobě teplejší a studenější vodu. Když jde teplota moc vysoko tak je potřeba zajistit jim dostatek kyslíku, třeba tím provzdušňováním. Chladit vodu je dle mne zbytečné a uvažoval bych nad chlazením až při teplotách nad 30°. Letošní počasí nevypadá na dlouhodobá vedra a příští rok se tu o chlazení bude zase debatovat. Tak proč to hned hrotit.
Loni jsem blbnul s Peltierem, letos větrám. Za měsíc až dva se stěhujem, takže nemělo cenu bláznit. Teplota v pokoji 27, v akva 27.6.
Větráčky 40x40mm, jeden dovnitř, jeden ven (připravené díry pro případné další dva), napájené starým 12V adaptérem a připojené přes levný regulátor větráků do PC.
Já to kupoval v obchodě ale koukni se na net
třeba to seženeš levněji
Cez net alebo v obchode ?
No já ho koupil za 434 Kč
Tak tenhle problém jsem řešil před rokem při zakládání AQ
Vyřešil jsem to jednoduše. Do krytu jsem zabudoval 2 ventilátory
používané do počítače. Provoz je přes trafo 12V tak nehrozí
možnost úrazu. Ventilátory spíná při vysoké teplotě termostat
a tak mám teplotu udržovanou stále na 25-26 °C
Jen doplním (upravím) můj příspěvek napsaný níže:
Dlouho jsem přemýšlel, jak snížit teplotu v akváriu v letních měsících, kdy bylo v bytě nesnesitelné vedro a tím se od okolního vzduchu ohřívala i voda v akváriu. Po založení nového akvária s uzavřeným krytem se 2 zářivkami se situace ještě zhošila. V extrémních vedrech se teplota vody pohybovala téměř až k 30 °C. Sice jsem přes noc intenzivně větral, ale teplota se do rána snížila velmi nepatrně.
Řešením byla instalace klimatizace, takže v současné době udržuji teplotu v místnosti na cca 22 °C a v akváriu nepřesáhne teplota 26 °C. Spokojenost nejen pro moji tepelnou pohodu, ale současně i pro akvarijní ryby a rostliny. Takže jsem zabil dvě mouchy jednou ranou. Tato užitečná investice mě přišla na necelých 30 tisíc korun.
Takže dnes mohu konstatovat, že jsem zabil né dvě, ale zrovna TŘI mouchy jednou ranou. Dnes je neuvěřitelné vedro (venku až 35 °C) a v bytě mám díky klimatizaci 21 °C (první rána), v akváriu zatím 26 °C (druhá rána) a ještě jsem získal dostatečné množství kvalitní měkké vody - kondenzátu (třetí rána)z klimatizace, kterou jsem použil do akvária. Naprosto čistá a měkká "destilka"
Celodenní provoz klimatizace: Spotřeba 5,132 kWh = 23,00 Kč - ale za tu pohodu to fakt stojí.
Zatim nemam problem teplota je na 26°C max 27°C to rybky rozplavou,ale urcite pomuze nejaky ventilator do pocitace .
no jaksi ste mě nepochopili na teplotu nemá vliv ale na kyslík ;)
no jo, ten vzduchovací kamínke je dobrý, ale to by bylo třeba natáhnout motorek nebo hadičku někde do místnosti, kde je chladnější vzduch, aby ochladil v AQ vodu!
... a to si nemlže každý dovolit
... Jinak vzduchování je docela na nic,,, měl jsem ho, vypadá sice hezky, ale prostě CO2 bylo málo..
Nemusím mít pravdu, každý má zkušenosti jiné
to máš pravdu, ale když je teplo ubývá o2 a mení se na co2 tím pádem v teplejší vodě budeš mít mín kyslíku ;)
Ten vzduchovací kamínek je sice fajn, ale ono to prej vyplavuje co2 takže moc se nedoporučuje...
pokud máte víc akvárií, tak doporučuju někde sehnat starej PC zdroj (AT) s vypínačem, nový zdroje sepnou impulsem a tyhle starý vypínačem.. určo někde ve sběru nebo bazaru by se něco našlo.. větráky jsem si vypůjčil ve škole když jsme kuchali nefunkční PC
Taky jsem uvažoval ještě o jednom, ale nevím kam bych dal ten druhý protože na druhé straně mam kabely od techniky, navíc větrák má docela dost tah, tak to stačí a ještě to mám zapojena na spínaci hodiny tak se spouští na 15 minut po 15 minutové pauze...
Ideální, koukám po stejném řešení. Jeden Ventilátor na přivod vzduchu a druhý na odvod. Levné a účelné.
Já to řeším takto, je to asi tak jak to tu hodně lidí popisuje, pc ventilátor( Airen RedWings 60 ) otočený tak aby foukal vzduch ven, napojený na adaptér 12V...
To je nejhorší věc-dokopat se k tomu
!Zas,když člověk vidí,že to bez problému šlape,tak se to s obtížemi dá překousnout.
Tak jsem to vůbec nemyslel. Chtěl jsem tím říci, že kdybych nebyl líný měnil bych klidně denně a rovnováha by nijak zvlášť neutrpěla.
Tj,ale příspěvek ke snížení teploty v akva zněl, že část vody se mění každý den! Já v mém akva taky měním vodu, zase takový začátečník nejsem
To nemusíš.
Kdyby mi to ta přirozená mužská vlastnost-lenost dovolila měnil bych častěji. Takhle jsem rád že se donutím 1x za deset dní, v létě 1x týdně. Vidím po každé výměně jak rybky pookřejí a rostliny to také nepoznamenává negativně.
Nevím,jakou rovnováhu bych narušil,vždyť každý den na výměnu používám stejnou vodu
hmm...tak v tom případě mlčím
Budeš se asi divit, ale uvidíš že při takové obměně bude nádrž dokonce lépe prosperovat.
Možná jsem se špatně vyjádřil. O několik příspěvků z5 bylo řečeno, řešení je každý den vyměnit část vody z akva za novou ochlazenou, ale dle mého názoru je to narušení rovnováhy z akva, jelikož za pár dní je voda kompletně obměněna, což je špatně, ne?
V kterem meste je vodovodni voda nevhodna pro akva?
Přidat reakci
1 ...... [39] ...... 49
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54876x