Chlazení akvária
taky používám vodu přímo z kohoutku a pohoda
Já také nepsal,že je to řešení pro každého.Psal jsem,o mém jednoduchém řešení.Také stačí,změřit si vodovodní vodu a pak poznáš,jestli může bez nějaké úpravy škodit.
Ty si každodenní výměnu chladné vody můžeš dovolit. V Bohumíně máte kvalitní vodu z Kružberku
A právě proto, že ne v každém městě jsou vhodné hodnoty vody pro akva, říkám, že toto asi není řešení pro každého...
Už se tu probíhaly debaty o výměně vody!Třeba v každém městě není taková voda,jak u nás.Nehnojím,jen mi šlape CO2 a jak je vidět,rostlinám to prospívá a ryby mi hynou jen stářím.Určitě nejsem sám,kdo dělá něco podobného jak já.
1 16.07.2009 12:20 švíco – Re: DavidDizzer
Tak jsem dneska taky nainstaloval větráček do mého miniakvária. Teploty se mi šplhaly až k 31st. Větráček to udrží spolehlivě na 27st. Vzadu jsem podepřel kryt aby vznikla mezera pro větráček 30x30mm a větráček jsem přilepil na hranu akvária tavným lepidlem...
Hodnoty v akváriu. Z vodovodu asi neteče akvarijní voda, která má ideální hodnoty pro akvárium nebo se pletu?
Nevím jaké hodnoty,mi teče z vodovodu v podstatě stále stejná.
čtu si zde všechny vzkazy, přijdou mi zajímavé, a něco tedy vyzkouším... problém bude, jak ten větráček dostat tam, aby foukal na hladinu a tím pádem šlo horko pryč! zatím musí stačit tedy jen otevřený kryt a někdy, když je teplota opravdu vysoká, sundat všechny věci z AQ (je to nadlouho) a dát tam zmrzlou flašku!
... budu dále kutit, díky za rady - vezmu si z toho něco určitě!
Dyt to musí rozhodit hodnoty vody a navíc, tato výměna vyřeší teplotu, tak na 2 hoďky, pak se vrátí teplota na stejnou hodnotu, teda alepoň u mne. V pokoji mám stále kolem 30 stupňů
Nápadů je tu dost a některé hodně dobré
Jednoduché řešení mám.Měním část vody každý den(dávám studenou),nerostou řasy,ani sinice a tím i udržuji teplotu vody 26-27 stupňů
Jo,je to práce,ale vyplatí se to.
taky řešení, stačí otevřít kryt a pustit ventilátorek.
O nejake foukani tepla sem a tam v tomto pripade prilis nejde, teplota je vysoka v celem okoli akva. Musime vyuzit skupenskeho tepla vody, ktere je ohromne.Musime ji co nejvice nutit odparovat se. Tak muze klesnout teplota v akva o nekolik stupnu oproti teplote okoli, i kdyz do nej jeste svitime zarivkami. Potrebujeme take pri foukani snizit vlhkost v krytu, aby se voda mohla odparovat co nejlepe.
Viz. napr. princip psychrometru.
a nevyplatili by se spíš 2 jeden by to chladil a druhej by to teplo odfoukával ven??
No já mám z pc 10x10cm a stačí to...ano u počítačů slouží k odvádění tepla z PC, ale tady musí foukat směrem na hladinu at se odfouká teplý vzduch ze zářivek a ještě se teplota vody sníží.Myslím že bude stačit jakýkoliv ventilátor. Člověk musí být trochu kutil...aby zbytečně nevyhazoval peníze za nějaké chladiče atd. kvuli pár tropickým dnům. Ja mám akvárko přímo pod střechou a můj pokoj se vyhřeje na nějakých 30C protože máme břidlicovou střechu a kámen teplotu drží i v noci.Tak ten větráček úplně stačí, větrá tak dlouho až se najde taková teplota zvratu...kdy už teplota nejde dolu...u mě to je 23C.
Štěpán napsal:.... Nejlepší ze všeho je vsadit do okna polystyrenové desky polepené alobalem ...
Zkusim navrhnout manzelce, na zimu to otocime alobalem dovnitr.
Jeste existuji IR folie na okenni skla, ucinnost sice nizsi nez polystyren s alobalem, ale je to trochu mene rusive.
1 16.07.2009 10:58 zet proč větráček z PC?existují i jiné varianty
www.gme.cz/…
sám je používám a jsou tiché a bez problémů.
0 16.07.2009 10:42 Štěpán Vysoké teploty v místnosti je třeba začít řešit tam kudy teplo do místnosti hlavně vstupuje. S teplými vnějšími zdmi neizolovaného domu člověk nic moc udělat nemůže, ale zbývají okna. Zatáhnout závěsy nestačí, teplo se do místnosti stejně dostane. Mnohem lepší jsou bílé žaluzie mezi okny. Nejlepší ze všeho je vsadit do okna polystyrenové desky polepené alobalem (vnitřní strana vnějších skel, alobal směrem ven, samozřejmě) a nechat volné jenom tolik kolik člověk potřebuje na uspokojivé osvětlení místnosti.
Samoinstalační sady splitových klimatizací jsou dnes už docela levné. Mobilní klimatizace nejsou moc účinné (nassávají do místnosti teplý vzduch z okolí), používat by se neměly.
Klimatizaci je možné použít pouze v místnostechj ve kterých byla už provedena všechna ostatní opatření v zamezení vstupu tepla, protože jinak je klimatizování jenom mrhání energií.
Když to nevadí mejm kardinálkám, tak nevím, proč by to mělo vadit vašim neonkám...
Nj. To jsou ti Terčovci, ale co ty naše ubohé rybky kterým takto vysoká teplota moc nesvědčí
já mám pootevřený kryt a v akva je stále teplota kolem 29 stupňů
0 15.07.2009 22:00 eminence co takto dva 120mm ventilatory fukaju na hladinu, a niekde stranou su dva odventilovacie otvory ? investicia par CZK/EUR a vysledok zaruceny ...
Nejvice tepla se odvede s pomoci odparu vody, takze opravdu foukat na hladinu je vetsinou z hlediska odvodu tepla ucinnejsi, nez odsavat ven. Samozrejme musi byt ale nekde take prostor, kterym bude vzduch nasavany nebo vyfukovany ven, jinak je ucinek maly.
ale tak použíš můžeš co tě napadne nebo co tam vleze, ale ty z PC jsou malé, tiché, jen to hodíš na trafíčko a hurá
a normální ventilátorky ne? uvidím ještě, zatím díky díky moc
MOc
no právě že od PC koupíš snad od rozměru 4x4cm a větší
ano, jedině to udělat tak, ale od PC nemusí být ne? může být i normální větráček z elektroniky! ještě nad tím popřemýšlím, ale velikosti jsou i třeba 10x10 cm? tak malé?
no nevím jak by foukal do akva, princip PC větráčkú je že spíše odvádí teplo z bedny, procesoru... tudíž bych ho spíše dal, ať odvádí teplo z krytu ven.
Nemusí se montovat do krytu, stačí pokud se dá kryt otevírat, ja mám plastový otvírací...otevřu a ten ventilátor dám mezi to a přivřu ho a drží pevně.....
j díky za radu
... ale jak jsem zde už psal, že do mojeho krytu to asi nepuje, jinak by tam už dávno byl
... ale díky
Rada je jednoduchá...sežente si starší větráček ze staršího PC...na 12-15V připojte ho na trafo...a umístit ho tak at fouká do akvaria....tímto způsobem jsem snížil do 2hod teplotu akvaria z 30C na 23C a to svítím na rostliny 1W/litr.
S pozdravem Pipu
0 15.07.2009 20:03 dodmo – Re: ČUPR
Já osobně vysoké teploty neřeším pokud nejsou nad 30*C,u každého akva se mi teplota liší, v jednom mám 28*C ve většině 30*C a ve dvou dokonce 32*C naštěstí chovám jen odolné ryby které jsou schopné teplotu vydržet bez ujmy a dokonce s vitalitou
btw. momentálně je v pokoji 30*C
Dlouho jsem přemýšlel, jak snížit teplotu v akváriu v letních měsících, kdy bylo v bytě nesnesitelné vedro a tím se od okolního vzduchu ohřívala i voda v akváriu. Po založení nového akvária s uzavřeným krytem se 2 zářivkami se situace ještě zhošila. V extrémních vedrech se teplota vody pohybovala téměř až k 30 °C. Sice jsem přes noc intenzivně větral, ale teplota se do rána snížila velmi nepatrně.
Řešením byla instalace klimatizace, takže v současné době udržuji teplotu v místnosti na cca 22 °C a v akváriu nepřesáhne teplota 26 °C. Spokojenost nejen pro moji tepelnou pohodu, ale současně i pro akvarijní ryby a rostliny. Takže jsem zabil dvě mouchy jednou ranou. Tato užitečná investice mě přišla na necelých 30 tisíc korun.
a proč teda třeba je nepověsíš
škoda že neexistuje topítko, které aji ochlazuje
nemám topítko! topí mi zářivky
hele a nemáš na topítku nastavenou jinou teplotu??? třeba 29 nebo nák tak ??
no to jo, ale větrat to nemá smysl. jak už jsem psal! dejme tomu, že venku je 31°C a doma 28°C tak nebudu přece větrat, aby mi chladnější uteklo a teplo šlo ještě dovnitř
... Ale vynutí jedné zářivky to neřeší, je to stejné! už jsem to zkoušel! Možná je to trochu tým krycím sklem! ale kdyby tam nemuselo být, tak tam není- to je samozřejmé
přesně tak, taky čim větší akva tim rychleji či pomaleji
Protože voda se ochlazuje (otepluje) mnohem pomaleji než vzduch..
no já mám většinou v akva takovou teplotu jaká je v okolí, maximálně o 1-2 stupněc víc, takže v pokoji mám teď 26stupnů a akva má 27 což jde, mám celý den zataženo a větrám
no je to těžké bud stlumíš osvětlení a nebudou tolik růst rostlinky, nebo ne a budeš se potýkat s velkou teplotou
Přidat reakci
1 ...... [40] ...... 49
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54876x