Chlazení akvária
Aha, ja nepochopil, ze se vzdal vzduchu. Ale stejne me to samotneho zajimalo, jak to vyjde
Ochlazuje se odparovanim. Proto je taky docela efektivni snizovat teplotu vetrackem v krytu akva.
Pokud dobre chapu, vhisky pochopil ze ochlazovat akva vzduchem je hloupost, takze vypocty ani nebyly treba.
0 30.07.2008 23:42 Nobody – Re: filipsi
Tak nevím.Mám teplotu vzduchu v horkách v pěstírně 27°C,ale voda nemá víc než 25°C.
Samozřejmě bez světel nad akva.
Tak podrobneji. Vzduch ma tepelnou kapacitu cca 720, zatimco voda 4200 J/kg/K. K ochlazeni 1l vody o stupen, budeme potrebovat 1kg vzduchu s teplotnim rozdilem 6 stupnu (samozrejme za predpokladu, ze vsechnu energii odevzda a teploty se srovnaji. Abys dokazal vzduch ochladit o 6 stupnu, potrebujes pomerne slusny vymenik.
A jeste trochu pocitani - Vezmeme 100l akva, chceme ho ochladit o 3 stupne. Na to potrebujeme (kdyz pouzijeme vyse uvedeny predpoklad)300kg vzduchu. No a 300kg vzduchu (hustota 1.3 kg/m3) je asi 230 m3 vzduchu. To vsechno by muselo probublat akvarkem, a jeste se pritom ohrat o 6 stupnu, a to vsechno bys take musel vymenikem o 6 stupnu ochladit. Pro predstavu takoveho proudu vzduchu, treba tahle
www.elektro-paloucek.cz/… klimatizace ma psano 450m3/h.
Uz chapes, proc to neni vhodna myslenka?
(edit - pocetni chyba se vloudila)
O chlazení vzduchem hadičkou ani neuvažuj - to by možná šlo u pětilitrovky a ještě pochybně ;) To už by větší smysl mělo hnát vodu z akva skrze led v boxu, ale hadice na vodu bude mít dost mizerný přestup tepla..
Profichladiče jsou průtokové - voda jde skrze ně - a asi fungují s výparníkem - jako lednice (nevím - ale myslím si...).
Já přichlazuju peltierovým článkem a teplotu udržím v rozumných mezích, ale i tohle řešení je takové vachrlaté a použitelné jen pro menší akva...kukni ke mně do prezentace, mám tam k tomu malé info a někde tady ve fóru jsem to prezentoval taky.
Souhlasim s filipsem, vzduch se ohreje na pokojovou teplotu jeste nez dojde do akva.
Lepsi by bylo vzit chladici box, dat do nej led, slanou vodu(kvuli nizsi teplote tani). Potom smotat hadici do spirály, tu dat do toho boxu, jeden konec dat do akva na druhej konec dat cerpadlo se sanim z akvarka. Nemusi byt s nejakym extra vykonem, staci aby se to hejbalo. A samozrejme cim kratsi hadice mezi akvem a boxem tim je to ucinejsi.
Vzhledem k tepelne kapacite vody a vzduchu o bezne vlhkosti si ani trochu nemyslim, ze by k chlazeni akva byl vhodny studeny vzduch.
To asi bude duvod, proc to nikdo nezkousel a nedela.
Aby se ti ten led mezitím neroztavil
Starší reakce
Bodré podoledne ;) Tak dnes první praktický test celodenního chlazení peltierem. Zapnuto s hlavním osvětlením, ráno v akva 26,9C, během celého dne se teplota drží na 26,5C. Běžně v tyto dny bylo večer v akva skoro 29 stupňů, pro ilustraci - teď v druhém miniakva je rovných 29C. V místnosti mám 27C, ráno skoro 26C...
Jak je vidět, pokud mám již zapnuto osvětlení, má systém chladící kapacitu nepatrnou. Vyhřáté akva ochladit dokáže - v týdnu mi během 4 hodin srazil teplotu o stupeň, pokud v akva bylo nad 28C. Když začíná z nižší teploty zároveň s osvětlením, stačí jen na to, aby udržel teplotu na přijatelné úrovni. Což je ovšem to, o co mi šlo.. Ještě bych někdy zkusil chlazení přes noc, abych viděl o kolik to dokáže snížit při menší okolní teplotě a bez osvětlení - nemyslím že by hrozilo nějaké podchlazení ;)
Ještě se uvidí jak to bude, až přijdou extra tepla hodně nad 30C (pokud přijdou..) - pak jsme mívali v bytě 29C a uvidíme, co s tím provede minichladič.
Já jsem spokojen, pro větší akva asi nepoužitelné - patrně jen s výkonějším peltierem a lepším vodním blokem. Pak se to už ovšem asi moc nevyplatí - spotřeba elektriky a přídavné vyrábění tepla..
Co ještě časem zkusím - vyměnit větrákový chladič teplé části za lepší (s heatpipe a větším větrákem) - při lepším chlazení teplé části má i lepší výkon část chladící.
Starší reakce
0 23.06.2008 21:05 Diego [72] Po delší odmlce způsobené nedostatkem času, mne vedra posledních dní donutila konečně zprovoznit to chlazení. Nakonec jsem to tedy zapojil do výstupní cesty vnitřního filtru. Protože je made in doma, nebyl to větší problém, bohužel nemám žádnou fotodokumentaci, jelikož kolem akva mám tak málo místa, že by stejně bylo prd vidět.. Za akvem prostě vedou dvě silikonové hadice (8/10mm přes dvě kolínka z výtoku filtru do vodního bloku a 9/13mm zpět z bloku do rozstřikovací rampy). Samotný peltier včetně chladičů je zavěšen na boku skříně, ve které je akva zabudované. Nemám tedy v nádrži další vířivku, průtok je konstatní jako byl filtrem (odhaduji kolem 40-60l/hod). Protože jsem to zprovoznil až kolem sedmé a v týdnu si zatím netroufnu nechat peltiera na spínacích hodinch s osvětlením, budu dochlazovat jen po příchodu z práce (cca. od 17 hod do 23hod).
Dnešní prozatímní výsledek? Při normálním provozu (komplet svícení + zaklopený kryt):
teplota v pokoji: 27C
teplota v akva před spuštěním: 28,2C (než jsem začal s přestavbou, bylo tam 28,8)
teplota aktuálně (20:55): 27,7C
Napíšu ještě teplotu, než to pro dnešek vypnu, ale potenciál tu je - pro malé akva alespoň udržení přijatelné teploty přes největší vedra. Počítám, že když začnu chladit s druhou světelnou rampou (od 11 do 20 hod), budou teploty naprosto v pohodě. O víkendu, až u toho budu moci být a hlídat to (než si ověřím že vše drží, těsní, správně větrá atp.), budu vědět víc ;)
Ideální by bylo sehnat lepší vodní blok, se čtvercovou styčnou plochou 4x4cm a větším objemem pro lepší odběr tepla, ale zatím jsem takový nenašel..
EDIT: pro dnešek vypnuto, teplota (tak nějak jak jsem odhadoval) - 27,5C
Starší reakce
Jasně,fantazii se meze nekladou,každý má jiné možnosti,já mám možnost mít tuto mašinku zdarma,tak proč ne,že?...zmínil jsem to tady jako příklad,třeba se někde někomu válí něco podobného ve sklepě nebo na chalupě a ani o tom neví a při tom se to dá takhle využít...
Ale zase na druhou stranu...já kdybych našel tohle ve sklepě,tak bych to asi použil k původnímu účelu...
Zase jsem o neco chytrejsi
Samozřejmě nevadí,pivo (resp. v tomto případě akvarijní voda )
teče těmi nerezovými trubkami,těmi měděnými proudí chladící medium
Tak to je opravdu...ehm...zvláštní ;) Četl jsem už o tom na tvém webu, dobrý nápad, ono využít jde opravdu vše.. Já (kdybych na to měl místo) bych asi koupil minilednici (bývají cca. 50x50x50cm) a dají se sehnat kolem 2500Kč a využil nějak její chlazení. Každému co si může dovolit a co se mu kam vejde ;)
Asi hloupy dotaz, ale nevadi ty medene trubky??
Trochu si dovolím odbočit a zmíním se o další variantě možného chlazení akvária,jak to mám já,a to je malinko upravené chlazení pivní
I když ne každý si může takovou věcičku někde sehnat,třeba to bude někoho inspirovat a pomůže mu to:
www.premovoakvarko.cz/…
To bohužel nepůjde, vodní blok nemá díry pro šrouby, je přes něj pružný přítlačný proužek nerezu a distanční sloupky. Ale něco vymyslím, nebude to nic složitého - bude to jen přes léto. Spíš teď budu řešit zapojení do výstupu filtru. Aspoň se mám čím zabavit ;)
0 17.06.2008 22:16 Štěpán Nejpraktičtější se mi jeví sehnat větší chladič, do něj vyvrtat díry, vyřezat závity a přichytit k němu vodní blok. Šrouby skrz vodní blok vést v plastové trubičce a s plastovýma podloužkama kvůli izolaci.
Provizorní test v akva. Nejsou sice vedra, ale v akva je 27C, narychlo jsem to uchytil a pustil - viz foto. Pokud to bude funkční, už jsem se rozhodl, zabudovat to do výstupu filtru, bylo by to moc monstrózní - další bazmek v akva, i kdybych táhl hadice zezadu akva. Končím zas kolem desáté, tak jsem zvědav.
EDIT: pokus jsem musel přerušit kolem sedmé, musel jsem odjet. Akva: 26,3C.
Každopádně budu muset vymyslet jiné uchycení chladičů, byly šikmo proti sobě přišroubované k plexidesce a ta se začala prohýbat -> nedokonalý kontakt chladičů s článkem.
Tak dnes jsem pro článek vyřezal pořádnou izolační základnu, chladící blok jsem izoloval a udělal pokus s kbelíkem s cca. 10 litry vody. Voda 25,6C, začátek v 18:10, konec ve 22:30 - voda 19,5C. Probíhalo v místnosti s teplotou 24,5C, hladina zakrytá, snížil jsem otáčky ventilátoru (na 13V už byl dost slyšet). Myslím že potenciál tu je, co nejdřív zkusím (možná už zítra) přímo na akvárku.
A uvažuju, že si to zapojím do výstupu filtru - filtr je homemade a mělo by to jít. Omezil bych tak víření dalším čerpadlem a další nevzhledný prvek potopený do akva. Jen asi budu muset dokoupit u Macenauera plastová kolínka..
0 14.06.2008 09:03 Štěpán filipsi napsal: Zelezo 80. měď 386
hliník 237
Tak vypadá že ten nerez nejvhodnější není...
Epoxid (samozrejme je spousta typu, nektere i s plnidly ktere je mozne na vedeni tepla pouzit) ma tepelnou vodivost nekde mezi 0.2 a 1 W/mK. Zelezo 80. Sklo okolo 1.
Snad to ke srovnani staci
Edit - Vlastne mas pravdu, stydim se, voda 0.7, tak to se ten epoxid, pokud bude +- jako voda uplne ztrati.
0 13.06.2008 22:41 Štěpán Tož já nevím, jestli třeba půl mm tlustá vrsva epoxidu izoluje tu měď tak, že bude horší než nerez...
To jsou teorie, dame tam med, protoze lepe vede teplo, a natreme ji radeji nekolikrat epoxidem
Nic ve zlem, take obcas nejaky napad nedomyslim a pak se tomu musim smat
0 13.06.2008 21:49 Štěpán – Re: Mrakoplash
Přesně tak, akorát by ten plech byl nápadnější, protože by byl širší než normální topítko. Mohl by se nabarvit nějakou zelenou barvou, aby nebyl tak nápadný. Problém by mohl být s tím, že by měl být dostatečně tlustý. Možná by stačily tak 2mm ? Jak se shání kousek tlustého nerez plechu nevím. Možná by se dal nahradit mědí raději víckrát natřenou epoxidem. Ona by taky lépe vedla teplo.
Štěpán napsal: Použití peltieru je možné i bez vodního okruhu. Například pověsit na stěnu akvária ohnutý nerezový plech.
Takže v podstatě místo topení chlazení.
0 13.06.2008 09:59 Štěpán To já taky po přečtení názvu nepochopil, ale dalo se to pochopit z té absence čerpadla. Je to prostě okruh kde koluje teplovodná látka pouhou změnou hmotnosti vlivem tepelné roztažnosti a snížení hustoty.
Teď skutečně netuším, čo je taká samotížka ;) Pokud jde o peltiera, s průtokem vody ještě budu experimentovat. Nemyslím že se to nějak moc projeví - vodní blok je poměrně maličký a plocha článku je jen 4x4cm. Pokud by to teklo pomalu, odebírání tepla z vody bude větší, ale zase se vymění menší množství vody z akva, takže výsledný efekt bude asi nijaký. Každopádně to nebudu pouštět víc než na polovinu a na výstup udělám rozstřik. rampu - nestojím zas o přídavné míchání vody v akva. Opravdu ideální by to asi bylo k externímu filtru, ale ten zas málokdo používá k malému akvárku, s velkým by tenhle výkon určitě výrazně nehnul.
0 13.06.2008 09:19 Štěpán Nechodilo.
0 13.06.2008 09:12 ElDiablo – Re: PentueR
Napadla mě jedna věc, možná blbost, ale nechodilo by to i samotížkou? Krom peněz za elektriku čerpadlu by to znamenalo i snížení vyhřívání (příkon čerpadla). Je otázka, jak by se to ale projevilo na tom peltieru, jestli by byl pohyb vody dostatečný...
0 13.06.2008 09:07 Štěpán Jedna tabulka, nevím, jak moc je přesná ale pro základní orientaci snad stačí.
Z topení Sicce Digital, koupeno v roce 1994.
Sestavení asi hodinku, finálně si s tím dám víc práce - musím nějak zabudovat hadice a čerpadlo do akva a pro chladič udělat nejaký krabičkodržák.
Vodní blok 623Kč, CPU chladič 145Kč, Peltiery 110 + 145Kč, zdroj mám zadarmo, ale stál by kolem 550Kč, čerpadlo z OBI za 220Kč (v Baumarktu bylo za 180Kč ale už ho neměli), hadice mám z práce. Dalo by se to asi i pořídit levněji nebo použít co kdo má doma. S externím filtrem by čerpadlo ani nutné nebylo, zapojilo by se to do výstupu z filtru...
0 13.06.2008 07:31 foxchosen – peltiéro
Teda pánové, tohle je opravdu parádní práce na projektu chlazení
Je vidět, že když někdo opravdu chce, způsob vždycky najde. Smekám
Na kolik Kč a hodin práce to nakonec vyšlo?
Pro dnešek ukončeno na 14,4C - to je myslím solidní.
Článkem teklo 2,9A (na stejném zdroji připojen i větráček 12V/0,1A).
Vyřídil jsem dnes něco dřív než jsem čekal, takže jsem rozběhl pokus s druhým článkem. Výchozí podmínky prakticky stejné, vody asi 2 litry, vstupní teplota 23C, okolí 24,5C, napájení 13,5V (max. 5A). Skutečné napětí 13V, proud změřím až ke konci, nechce se mi to teď rozpojovat. Každopádně je hned znát - teplá strana ohřívá chladič podstatně víc, chladná je už na dotek chladnější ;)
Pořád je vše zapojeno primitivně a jen pokusně, takže výsledky budou jen orientační (větrák i při vyšším napětí zatím drží, nemám po ruce nic, čím ho zregulovat).
Konec předpokládám kolem desáté, napíšu pak jaké nejnižší teploty jsem docílil. Teď to běží asi 15 minut a teploměřík ukazuje 21,1C...
EDIT: 20:03hod 18,5C
EDIT: 20:48hod 16,6C
EDIT: 21:20hod 15,1C
Abych malinko usnadnil navrhovani, pripomenu moc hezky zpracovanou serii clanku, kde jsou uz tepelne ztraty/zisky v zavislosti na osvetleni, teplote a objemu nadrze zpracovane.Hodi se to jak pro dimenzovani chlazeni, tak pro vyber topitka.
www.akvarista.cz/… Jasně, skočím si do železářství ať mi ufiknou kousek titanu a vedle do zeleniny pro palladium ;) Nerez by samozřejmě šel, ale nad hladinou mi bude viset kilová kostka chladiče druhé strany + vykousnu z krytu asi 10x10cm kostku abych tam měl pro to místo? ;) Prvotně mě i napadalo mít v akva jen ponořený chladič pro přenos z chladné strany článku a teplou stranu naopak třeba chladit vodním okruhem. Ale to bych musel mít samostatný okruh a je prostě tu dost dalších zádrhelů, abych to zavrhl. Nemám místo... I kabely a rozvody za akva byl problém. Na bocích akva mám 2.8cm od stěny nábytku..tohle by mi muselo plandat na předním skle a to fakt ne.
0 12.06.2008 08:22 Štěpán PentueR napsal: Blok je jen hliník... NO. Kdybys řekl nerez. Nebo titan.
Použití peltieru je možné i bez vodního okruhu. Například pověsit na stěnu akvária ohnutý nerezový plech.
0 12.06.2008 08:16 Štěpán filipsi napsal: Se zavery opatrne... To chladící zařízeni musí odvést teplo i od velice intenzivního osvětlení používaného v mořských akváriích, takže bych řekl, že watt na litr pro 5 stupňů rozdíl bude i u malého akvária ještě zbytečně vysoká hodnota.
Blok je jen hliník (na měď jsem si dával pozor ;) Natřený samozřejmě jen z venku.
Přidat reakci
1 ...... [43] ...... 49
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54876x