Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Chlazení akvária

 

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Chlazení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.07.2013 21:15 Reza – Chlazení akva
Je to nouzovka, ale 300l akva chladím takto: 6l venkovní fitr jsem vložil do plastového boxu. Do boxu nalil vodu. Večer když vypne osvětlení vložím 3 zmrzlé petky (1.5l) do boxu. Rozpustí se za 1,5 hodiny, pak je vyměním za další tři. Ty se rozpouští déle asi 2 - 2,5 hod. Ráno je voda v boxu ještě chladnější než vzduch v místnosti a teplota vody v akva o 1.5 - 2 st. nižší než původní. Bakterie ve filtru to vydrží - nejedná se o výrazné zmrazení. Nevýhoda - omezení dostupným prostorem v mrazáku. Čím větší prostor tím více petek a tím větší zchlazení. Petky se mrazí 6 - 8 hod.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 19:07 amrtin Re: MarekP
Tak na to jsem zvědavej,kolik a jak často budu muset dolévat X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 17:23 Muž MarekP [812] - MalawiRe: amrtin
Nj, největším problémem je pak rychlé odpařování vody. Já mám jen malé akvárium, viz preztentace, a teď v létě musím mít zapnutej větrák pořád, nemám tam teda čidlo, takže si ty otáčky musím regulovat sám podle teploty, ale vodu musím kvůli tomu dolívat každej den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 17:06 amrtin Re: MarekP
Jasně pivo .A já jen doufám,že se na ty nejvyšší otáčky nedostanou,teda jako že to nebude potřeba :-D .Zkoušel jsem je metodou čidlo mezi prsty a to byl fujavec :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 15:28 Muž MarekP [812] - MalawiRe: amrtin
Jj, s těmito ventilátory mám zkušenosti, že moc slyšet nejsou. Jsou slyšet až při maximálních otáčkách a ani to není moc hrozný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.07.2013 14:52 amrtin – 2x12cm IN/OUT
Fotka k příspěvku Tohle jsem si vyrobil já(viz obrázek):Instalovány dva 12cm ventilátory.Po cca dvou hodinách klesla teplota ze 26,0 na 25,6.Nezdá se to moc,ale až nastanou zase vedra,bude to stačit,protože teď se ventilátory točí na minimálních otáčkách.Oba jsou tyto: www.comfor.cz/… .Mají teplotní čidla,takže regulace automatická.A slyšet nejsou vůbec.A dnes13.7.13) je teplota 24,2st. ahoj X-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.07.2013 08:04 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: sixkiller
auto chladiče nejsou stavěné pro akva vodu.... med ani hlinik nejsou pro akva moc dobre...
obdobne napady se tu objevuji pomerne casto, ale navrhovatele zapominaji na chemismus vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.07.2013 00:13 Muž sixkiller [-6] – chlazení
To chlazení by se dalo řešit při vnějším filtru tak, že hadice vedoucí z filtru zpět do akva by se přerušila, vložil by se radiátor z auta(topení)rozměrově nejsou velké a tento by se dal vložit do nádoby s chladicím médiem(ledem).Případně by se to dalo řešit i na výstupní hadici. Já budu muset řešit teplo spíš v zimě a to od krbu, který mi akva bude dost ohřívat a tedy mi nepomůže klimoška, to bych asi zmrznul.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2013 11:30 Muž Batlík [5] Re: Designer
neboj, mám kamaráda od prvního stupně základky, který se zabývá elektronikou už asi od školky, potenciometr nebudu já z ničeho kuchat :-D, ale řeknu jemu a on mi dá odpovídající mým parametrům ;-)

Jinak ventilátor má předepsaných 12V a 220mA, já tam pouštím jen 3.7V a teda 355mA :)

Tak samo jako veškerou elektroniku co si "dělám" doma sám prve konzultuju s ním, nebo mi ji dělá přímo on.. vezmu litřík domácího vína a celou sobotu večer popíjíme a kutíme :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.07.2013 11:22 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Batlík
Predstav si, ze stahnes odporem (v tomhle pripade potenciometrem) seriove se zatezi (vetrakem) napeti na zatezi z 12V na 6V. Pokud Ti z 12V teklo zatezi 220mA, pri 6V tam potece polovina (beru vetrak jako odpor), tedy 110mA. A tak na rezistoru (potaku) zustane 6V*110mA=660mW. Bezne potaky maji povolen maximalni ztratovy vykon 125mW. Takze jedine o cem jsem psal je to, abys nevzal potak, ktery bude misto stahovani otacek generovat cmoudiky :) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 21:37 Muž davidek75 [163] - ŽivorodkyRe: lhajek
Tady asi nejde o napěťový dělič ale o potenciometr aby snesl proudové zatížení a nespálil se. Pro větší výkony se dá potencimetr posílit nějakým N-FETem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 21:30 Muž Batlík [5] Re: Designer
Vlastně sem ani nepochopil co si napsal.. mám ventilátor na 12 V a 0.22 Amp, krmim to trafem ze staré nabíječky na mobil, která dává 3.7 V a 0.355 Amp, čili už tak je to přidušené, ale klidně bych to stáhl ještě o pár otáček. Nechápu proč bych měl plakat nad něčím, co vlastně mám vyrobeno z odpadu, který jsem jen nevyhodil. :-O
Jinak snad tam nedám potenciometr z kapesního rádia kde je ca půl voltu a o amperech nemluvě, ale něco co odpovídá tomu, co mi dává trafo.. sice nejsem ani slaboproudař ani nic podobné, ale úplně gumený snad taky ne..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 20:55 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Designer
Nevím proč by měl u regulace potenciometrem splakat nad výdělkem, při tak malých výkonech bych se napěťovému děliči vůbec nebránil. Je to nejprimitivnější řešení a účinné když není nic jiného po ruce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 19:20 Žena sonetka [136] - Živorodky
Mi tam máme klasickou PWM regulaci - teplotní čislo je nad zářivkama + 2x 40mm větrák, jeden tam, druhý ven a je to v pohodě ... Automat, o nic se člověk nestará palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.07.2013 19:03 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Batlík
Já taky používám k chlazení větrák z PC, mám ho napojenej přímo na trafo, kde si můžu nastavovat voltáž od 0-12 V a tím regulovat otáčky.
Viz
rybicky.net/fotogalerie.php…

rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 18:23 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Batlík
Nez (a jestli) tam das potenciometr, vypocti si vykonovou ztratu na nem, at nesplaces nad vydelkem ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 16:41 Muž Batlík [5] Re: sonetka
potlesk smich, mě stačí jen jeden ventilátor, a to sem ještě uvažoval, že před něj na káblíšky dám potenciometr a ještě mu snížím otáčky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 16:39 Žena sonetka [136] - Živorodky
Fotka k příspěvku Heh, to jsou až kosmické teorie, oproti tomu nám naše primitivní chlazení až nedůstojné tohoto fóra jaderných fyziků .... smich
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.07.2013 16:21 Muž Batlík [5] Re: Moucha
je zajímavý nápad chladit vodu v akvárku silikonovou hadičkou přilepenou k chladnému radiátoru, jen to má háčíček..
silikonová hadička celkem dobře vede teplo, tzn když budeš mít namotanou tu hadičku na radiátoru, bude v ní voda chladnější, ale po cestě k akváriu se ti bude zase ohřívat okolním teplým vzduchem. Chtělo by to ji po cestě tepelně zaizolovat :-) X-) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 21:34 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: DrChila
no v zime se to proste odpoji.... muzes to mit na polystyrenovy desce kterou jen primacknes na topeni.....

tim bych mozna i vyresil mozny ohrev od compu.... fouka mi totiz vedle externiho filtru
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 21:19 Muž DrChila [243] Re: Moucha
noa v zimě nemusíš mít ani topítko:-D Asi bych to vyřešil tak že to radši řešit nebudem tímto způsobem sám uznávám že jsem vymyslel ptákovinu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 21:01 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: DrChila
ale kdyz se na tu mrizku da navlhceny hadr..... taky me napada chlazeni pres radiator tomeni... v lete jsou studenejsi.... proste nalepit silikovou hadici na radiator
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 14:12 Muž DrChila [243] Re: Designer
No vidíš to mě nenapadlo se nad tím tak hluboce zamyslet.. je fakt že procák má klidně teplotu i 70°C takže on se ochladí protože v místnosti nebude těch 70°C ani náhodou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   01.07.2013 13:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: DrChila
Technicky vzato to bude chladit teplotou toho chladiciho vzduchu, tedy nikdy se nedosahne teploty nizsi a to je prave ten problem. Akvarium potrebuji chladit presne v dobe, kdy je okolo nej vzduch teplejsi nez je voda v tom akvarku, od nej se to totiz ohralo ;-) . Ja nechci teplotu vody v akvariu tahat smerem k teplote vzduchu okoli, coz u CPU a motoru v aute chci.

Vetrak Tebe chladi, protoze Ti pomaha odparovat pot. Chladi i foukajici na hladinu akvaria, protoze napomaha odparu. Foukajici na chladic jen napomaha vymene tepla a kdyz je voda v akvariu studenejsi nez okolni vzduch, vodu ohrivas...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 12:55 Muž DrChila [243] Re: Designer
No technicky vzato v procesoru když se zahřívá ta kapalina tak je tam teplo teplo vlítne do tý mřížky a tam prohání vzduch přes mřížku větrák tak technicky vzato by to mělo chladit.
Já vim že to je trošku nepraktický ty materiály co se týče akvaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 12:15 Muž Batlík [5] Re: DrChila
DrChila ten první odkaz by se mi zamnlouval a to celkem dost, ale ty zbylé bych si do akvárka asi fakt nedal.. je to samá měď a hliník(těžké kovy, toxické pro ryby, rostliny, plže, mlže i korýše) no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 12:03 Muž kacercz [36] Re: DrChila
No to prave ze nejde, protoze to je vevnitr med/hlinik. A pres to asi nechces honit vodu z akvarka.


 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 11:46 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: DrChila
Jak nechat tect nekudy vodu a udelat vymenu tepla, to je docela legrace. Horsi je nekde udelat to misto, kde je ta nizsi teplota, aby bylo kam to prebytecne teplo odvest ;-) .

Akvaria zacneme znadno chladit, az v praxi vejde tohle:
cs.wikipedia.org/…
Jak to vypada, je to jen otazka par malo let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 11:45 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: DrChila
moc to nechápu. Jak to použít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 11:29 Muž DrChila [243]
Chcete vodní chlazení? tak tady ho máte.
www.alza.cz/…
www.alza.cz/…

Nebo toto www.alza.cz/…
Rozmontovat přidělat na čerpadlo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2013 10:03 Muž kacercz [36] Re: ludvik
Jinka existuje totok

www.dudadiesel.com/…


nerez, za docela rozumnou cenu, dvouokruh v jednou baleni :)

Ale pokud staci pridat na kysliku a foukat ventilatorem z PC, tak je to asi bez debat, ale pokud by ci chtel doma nekdo udelat neco sofistikovaneho, tak tudy mozna vede cesta ne :), bud na to placnout peltiera primo a chaldit to cele, nebo pres chladic na necem delat chladici okruh a tim druhym to jenom hnat. Je to cele nerez, takze by to snad mohlo byt OK pro zivocichy, ale kdo vi ....

no nic, to jenom vsuvka ;) a v tematu o chlazeni akvaria mne opadavajici kryptokoryny nejak nesedi ... srry

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2013 05:14 Muž LiborSprysl [9015] Re: Moucha
Moucha napsal: zmenou teploty mohou nastat procesy spojene s pH a dusikatymi latkami....

Nejspíš ano...pokud srovnám těch asi padesát nádrží, kde zmiňované kryptokoryny jsou, tak ve dvou zdechly. A v nich jsem měl poprvé letos v těch vedrech i s rybami. Voda se měnila i třikrát denně. Přece jen živorodky dovedou s vodou cvičit rychleji než třeba skaláři, které jsme dělali při těch posledních vedrech nejvíc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   28.06.2013 22:11 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Jája
zmenou teploty mohou nastat procesy spojene s pH a dusikatymi latkami....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 20:10 R Žena Jája [1426] - ŽivorodkyRe: romant
Já bych se vrátila k tomu poznatku o kryptokoryně kalatkolisté. Mám ji v AQ cca 10 let a považuju ji za naprostý držák. Nikdy mi nerozpouštěla listy, ačkoliv jsem ji vícekrát v Aq stěhovala. To se týká i změn teploty. Z 25°C mi v létě teplota vyběhne i na 29° (i skokem), ale s kryptoškou to ani nehne. Za ty roky jsem nic takového nepozorovala. Jediné, co této kryptošce nesvědčilo byl nedostatek železa, ale listy nerozpouštěla, jen zesvětlala. Jestli ti majitelé těch AQ náhodou něco nezapřeli. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 13:29 Muž ludvik [1082] Re: Moucha
To vím ... jenže my ve většině případů potřebujeme fakt jen "o trochu" a pak jsou specializované ledničky zbytečně drahé a velké.
Moucha napsal: 1) chladici jednotky pro akva existuji, ale jsou desne drahy
2) velice zalezi jaky objem potrebujes zchladit o kolik stupnu a v jak teple mistnosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 13:24 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: ludvik
1) chladici jednotky pro akva existuji, ale jsou desne drahy
2) velice zalezi jaky objem potrebujes zchladit o kolik stupnu a v jak teple mistnosti

na okraj... v chladicim okruhu nemusi byt jen cista voda, chladic muze take pouzivat vypar vody... a onen druhy okruh umozni umisnit chladic na vhodnejsi misto (severni stena, studna pod) ... mit akva doma tak bych opravdu premyslel nad chlazenim pomoci studnicni vody...

v loni kdyz jsem mel jen interni filtr tak jsem byl schopen pomoci vetracku udrzet teplotu pod 26°C, letos kdyz mam externi filtr tak jsem mel problem to snizit na 28°C (bez chlazeni ma voda v akvarkach okolo 31°C a v mistnosti je pres 35°C)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 12:59 Muž ludvik [1082] Re: Moucha
Dvouokruhové je si myslím u akvária zbytečně složité. A zase je to další relativně velká věc, kterou musíš nacpat někam dovnitř. Ošklivé, překážející. Kromě toho méně účinné, než přímé chlazení.
Takže se nabízí otázka, proč v chladiči honit jinou vodu, než tu co už v akváriu máme ... Ano, nevýhoda je v tom, že se musí lépe vybrat materiály a že hrozí ucpání bordelem.

Ve výsledku je asi fakt nejúčinnější větrák v krytu :-) Pokud stačí srážet jen pár stupňů. Také se divím, že s tím výrobci nepočítají. Třeba u mě sice můžu udělat díru, ale musím do prostřední části (neodklápěcí) poklopu. Jenže je to relativně tenký plast. Což sice nevadí, ale pokud do toho udělám deseticentimetrovou díru, tak to přestane být stabilní (on drží stěny krytu pohromadě). Takže to musím i trochu vyztužit ... A ručně přidaný větrák je ošklivý - musím s ním nahoru, ne dovnitř, jinak bych totiž nemohl hýbat rampou.

Až budu dělat druhé akvárium, tak se vykašlu na samostatně stojící a nechám udělat skříň až do stropu. Pak si můžu vymýšlet do alelůja a místa stále dost ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 12:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Moucha
Nakonec nejspis skoncis u nerezu :-D .

EDIT: I kdyz ne, silikonova hadice by mohla byt resenim. Je inertni vuci organice a ma dobrou tepelnou vodivost. Nekdy strilim moc rychle :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 12:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ludvik
No on se k Peltieru dostal neprimo. Kdyz se poradne chladi processor, mezi nej a chladic (at uz je jakykoli) se vklada onen peltier, aby se z procesoru to teplo odvedlo. Takze ja akorat v reakci sel rovnou k veci bez vysvetlovani teto casti ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 12:37 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: ludvik
jedine dvouokruhove chlazeni... jen tedka vymyslet nejaky vhodny vymenik tepla... mozna by slo pouzit tenkou folii, pripadne externi filtr omotat hlinikovou trubici a cely to dat do polystyrenoveho boxu, a zaizolovat i hadice....

pripadne najit nejaky teplovodivy plast ktery by splnoval pozadavky pro kojence (jde hlavne o uvolnovani chem. latek)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 12:17 Muž ludvik [1082] Re: Designer
On ale nemluvil o Peltieru :-) Ale se zbytkem tvých postřehů souhlasím. Použité materiály u auto i pc chladičů jsou asi nevhodné. Zvlášť ty PC jsou většinou měděné.

Ale čistě princip by použít šel ... jenom bych do akva nedával výměník, ale přímo vodu proháněl žebrovaným chladičem. Jenom by bylo vhodné to mít z nerezu. Že to nedělají výrobci filtrů jako volitelné příslušenství ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 12:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kacercz
A kdyz si predstavis, co je nejlepsim vodicem tepla a je cenove dostupne (diamant nebrat, zlato taky ne, stribro...), plat medi si do akvarka urcite nedas, vid? A plat hliniku asi taky ne. Takze nakonec skoncime nejspis na nejakem nerezu, ktery bude (jen odhad) vodit teplo asi tak 4x hur nez hlinik. Nejak to teplo musis totiz z akvarka (z vody) dostat... Napad pres sklo nebrat, to vede teplo o 2 rady (vice nez 100x) hure nez hlinik a i tak je chladit problem, nez jeste tomu chlazeni delat dalsi prekazky. A chladit celou plochu vsech skel v akavriu, to uz si tedy domu porid klimosku ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 11:30 Muž kacercz [36] Re: Batlík
no to stim hlinikem a medi vevnitr mi ouplne vypadlo .... stydim takze ignore :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 11:24 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: kacercz
Peltier je pouzitelny, ale pro vetsi akvarium se dostanes na dost drahy provoz. Peltier ma pro pouziti v chlazeni totiz velice mizernou ucinnost.
en.wikipedia.org/…

Koupis ho snadno, je to dnes celkem bezna vec:
www.gme.cz/…

Rekneme, ze v akvarku mas topitko 200W, aby to zvladlo, ke chlazeni peltierem na stejne urovni budes potrebovat zhruba 10 az 20x tolik vykonu. I kdyz chladit budes o mene nez nekdy potrebujes topit, takze to srovnavejme deme tomu s 50W topitkem, tedy aby to k necemu bylo, chtelo by to tak alespon 500W. A ted si vem, ze nebudes chladicem na nem chladit jen to, co chces ohledne tepla odvest z akvaria, ale i to co sam vytopi a to neni zadna legrace vytopit pulkiloWatt! Co dve hodiny (kdyz to bude zapnute) Ti to z penezenky sezere zhruba petikacku.

Vysledek proste vyzniva tak, ze tak do 50l akvarka by to bylo resitelne a i celkem rozumne.

Ale pisu jen to co mne napada, nemam ted cas na hlubsi rozbor (to vidite z tech odhadu plus minus autobus) a nemusim mit vzdy pravdu, kdyz tak mne tedy nekdo opravte ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 10:17 Muž Batlík [5] Re: kacercz
mě u akva s čistým obsahem cca 100 litrů bohatě stačil 1×100 mm ventilátor vyoperovaný z PC zdroje, jako zdroj sem použil trafo ze staré nabíječky na mobil (mám dojem že na alcatel)s výstupem 12V (ventilátor by sice chtěl míň miliamper, ale stačí to a je to více méně 100korunová položka..), dal sem ho do rohu, celé akva jinak zavřené, jen roh s ventilátorem a druhý protilehlý roh kde je 3×3 cm výřez v krycím skle na hadičky a káble, když sem měl v místnosti 35 °C tak v akvárku bylo příjemných 26 a drobné :)
s vodním chlazením z topení z auta bych to nehrotil už jen kvůli hliníku a jiným kovům..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 10:10 Muž kacercz [36] Re: kacercz
napr chladic pro renault clio II, 390,- to je za hubicku pri plose 234x158

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 10:07 Muž kacercz [36]
Kdyz uz chladit, pouziva nekdo chladic z Pocitacoveho vodniho chlazeni? Ma tu nekdo zkusenosti kolik litru jak velky chladic dokaze uchladit? Stacilo by pak vlozit do vypuste/out smeru externiho filtru a je to celkem bez problemu ne? A cenove to takova raketa neni, staci pak mit 12V zdroj na vetraky a je to. V kompletu se da sehnat 2x120mm vetrak s chladicem 1300,- +/- to mi neprijde zas az tak raketa, otazka je jestli to vetsina co tu je, ktera ma akva kolem 120 litru potrebovala nebo by stacil i mensi chladic s 1x120mm vetrakem a tam je cena polovicni. Pripadne najit chladic pro topeni do auta (novy) a k nemu prdnout nejaky vetrak, u nej se da predpokladat ponekud vetsi plocha nez u tech pro PC.

Nebo ne? ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2013 04:43 Muž LiborSprysl [9015] Re: Martin71
Martin71 napsal: Teplotní šok je problém jak pro ryby tak pro rostliny. Takže ne nadarmo je na každém sáčku v kterém si nesete ryby domů varování, že máte nejdříve ryby nechat pár minut v sáčku než se pozvolna vyrovná teplota vody pak máte postupně přidávat vodu z akvárka do sáčku. Tím předejdete právě teplotnímu šoku...

To ale jen na těch firemních sáčcích... :-P ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 21:40 Žena toni [68] Re: Edit
ja tohle delam taky,k tomu jeste tu PET lahev.....menila jsem kazdy den 10l a za tri dny mi dokonce zacala rust sesillifora ktere uz tam jen trcel maly kousek :-).....ne ledovou ale studenou:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2013 14:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Batlík
Proto Ancistruse nevedu, protoze kdyz se mam rozhodnout mezi nimi a Echinodory, rozhodne Echinodory vitezi. A vydrene diry v listech, to bych fakt skakal blahem...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 48 49

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 54745x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3519?od=651