Ancistrus - rozmnožování, odchov
To že sa jeden samec nemôže vytrieť z viacerými samicami by som netvrdil.pred asi 5 dňami sa mi vytrel pár ancitrusov a dnes ráno pozerám do trubky a našiel som tam aj druhý výter.tá prvá várka ikier sa začala dnes večer liahnúť.ak sa mi to podarí odfotiť tak dám foto.
Spoléhal bych víc na tu noc. Zkus to s tou vodou na noc a uvidíš
Nakrývá se možná tak pes
. Jinak ancák dosahuje dospělosti když má rok ještě bych počkal
vytřou se, když bude klid - klidně i ve dne..
Nakrývat
Sakra, to je terminologie
zdravim, mam tri anciky L213, samec je uz tak 10cm. maji 300l nadrz jeste s cichavci, mrenkami a bettami. Chci se zeptat... mam ted chovanky bett petimesicni, jsou nektere jeste docela male max. 3cm, nehrozi tam, ze by mi je pres noc ancici sezrali?
edit. a jeste dalsi dotaz. od kolika mesicu nebo roku se mohou ancistrusi nakryvat. U samce o jeho pripravenosti nepochybuji (3.5roku), ale holky maji jen tak 3/4roku.
A čím víc budeš chtít by jich sežraly, tak tím víc ti jich zbyde, to je klasika.
To si musíš zkusit sám, jak ti to má někdo říct?
Možná sežerou, možná nesežerou. Většinu spíš jo, nějakej prcek asi ale přežije. Záleží na úkrytech, na množství krmení, na náhodě
No momentálně si jistý nejsem (nechci nijak hýbat s tou mušlí a dovnitř nevidím takže se přiznám že nevím, ale poznám kdy samec hlídá malé to si nejde spléct, hlavně to pozná člověk při krmení). Každopádně jsem si jistý že mě teda kolem těch 12 dnů nikdy nevylezli, vždy to bylo později. Nedávno jsem se dokonce o tom bavil i s jiným akvaristou a na těch zhruba 3 týdnech jsme se shodli. Co se týče toho počtu jiker tak takhle moc mladých jsem teda na jeden zátah neměl.
Tak ať se hlavně všem daří!
A jste si jistý, že tam ještě nějaké živé mladé máte?? Mně se 12 dní po nakladení jiker objevovali první malí ancíci v akvárku a samec vylezl po 14 dnech od tření. Pravda je, že při prvním tření bylo malých tak 50 a poté od té samé samičky vždy kolem 100ks!! A to byla tak dvouletá samička.
Nech je v tom společném. Mě se taky pěkně množí ve společném. A co se týče počtu mladých, těch 100 jak tady zminoval panda určitě mít jedna samice na jeden zátah nebude, ještě navíc když bude mít mladé poprvé. Navíc než samec opustí mladé od vytření uběhnou zrhuba tak 3 týdny. Zrovna kolem 9.12 se mi vytřeli a zatím samec ani mladí nevystřčili uši, tak si to spočítej. Taky je vcelku nepravděpodobnéže se vytře s více samicemi najednou, protože tu skrýš neopustí a dovnitř taky nikoho nepustí (možná jako vyjímku ano, ale z osobní zkušenosti můžu říct že se mi to nikdy nestalo). Co ti můžu poradit je vyměnit zrhuba 1/3 vody, u mě to znamená automaticky vytření ancíků (někteří občas i ochlazují vodu o pár stupňů, ale to já nedělám)
ony se ty ryby třeba i vytřou, ale co pak s nima. To akvárko asi nebude dost velké a z jedné samice bude třeba 100 jiker - 100 rybiček v jednom akvárku do prodejní velikosti (3,5 cm) neodchováte.. takže by to potom stejně chtělo další akvárko - ale tak se rodí akvaristi!!
(jako já - akvária přibývala právě kvůli ancíkům
)
Ve tření...
Moc to hrotíš.. Nech tomu volný průběh
Zachvilu budeš psát, jak jim zamezit v páření
To je fakt, u mě se to rvalo furt (a dost se v tom vyžívali), ale dohromady se samicema to fakt nešlo, to by se stále množili.. Ale to 10l akvárium je asi špatný nápad.. Tak teda raději dát toho jednoho samce + úkryt k samicím a uvidí se, co se bude dít.. (snad se holky domluví na pořadí
)
Nikoliv, pobijou se. Lépe je několik samic k jednomu samci...
než mladé opustí úkryt, tak to trvá docela dost dlouho - pokud se tam budou cpát další a další samice, tak to taky může dopadnout tak, že se jikry a mrňata vyplaví mimo úkryt a bude po nich - ty mečovky je zblajznou... Lépe hodit jednu samici k několika samcům, ona si vybere.. Ale jo, můžou se vytřít a dopadne to třeba ok(bacha pak na přerybněnou nádrž.)
To asi ne, to chcípne od vyčerpání...taky se musí zregenerovat
Ideální je nechat ho s mladými, až zdrhnou, on si mezitím dáchne, dost se nažere a může na to jít znova. Což zpravidla dělá...
Dobrý kaňour se vytře i se dvěma najednou
V podstatě nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Postačí klasické krmení pro tyto ryby - suché krmení, tablety, v sezónu krmím salátem ze zahrádky... samozřejmě dojíždí zbytky po ostatních rybách. Když se koupí mladý 3,5 cm dlouhý ancík z akvaristiky, tak za rok dospěje do "rozmnožovací" velikosti. Ještě se mi nestalo, že by se mi tu objevila samice neschopná množení - každá je tlustá a má jikry - dříve či později začne na samce dotírat.. Ale pokud očekáváte rozmnožování na čas teď ihned okamžitě, tak to nevím.. u mě se to množí, jak se tomu chce..
a upozorňuju, že čím stísněnější prostor v úkrytu na rozmnožování - tím více oblíbený úkryt o který jsou samci schopni bojovat třeba vnoci několik hodin (teda blbě se u toho rachotu spí).
Kryštof napsal: Aby samice nabyla jiker musí se něčím zvláštním krmit nebo jak ji dovedu k tomu aby měla jikry
To tak nějak samo...rybí samice jikry prostě mají od začátku pohlavní dospělosti...
To množení, to už je jen souhra okolností...Když Pán Bůh dopustí....
Dobrý den, moje zkušenosti jsou takové, že se hodí dospělá plná (tlustá, tedy plná jiker) samice do akvária k dospělému samci, který má svůj zabydlený úkryt a do 14 dnů je zaděláno... Rozhodně spolu nemusí vyrůstat. U mě museli být v jednom akva zvlášť samci a v druhém akva samičky, jinak se to množilo jak na běžícím pásu... Jeden pár se mi během půl roku vytíral 5x - pak šli od sebe, už to nebylo kam dávat
Přítomnost samce u vykulených mladých nutná opravdu není.
0 26.12.2012 15:33 Kocour – Ancistrus - oddělení samce od mladých
Ahoj,
přelovil jsem před chvílí baňku s vykulenými mladými a samcem do separé akvária.
Samec lítá sem a tam, chci se zeptat, jestli je možné ho vrátit zpět do původního akva a mladé nechat samotné až do rozplavání?
Jsou vykulené už tak 3-4 dny.
Díky m.
Tak s tou vodou mám uplně stejnou zkušenost, až na ten rozdíl, že teplotu nesnižuju, protože je mám ve společném akva. Takže prostě jen když vyměním větší část vody tak BUM a mladí jsou na světe! V tom společném mám 1 samce a 2 samice, ale myslím si, že se vytírá jen s tou větší, ale nemůžu to říct na 100%. Hodně zdaru všem!
Ale bacha s jinou samicí se taky nemusí vytřít hned
S tou vodou jsem to nemyslel tak že jim pustím do akva ledovou. Spíš jen o něco studenejší aby srazila v akva teplotu např z 27 na 22-23° ono i malá změna dělá divy. A řekl bych že lepší je vodu dopustit těsně před zhasnutím a ráno se uvidí. U těch závojáků se mi to tímto způsobem ještě nepodařilo a to jsou ryby dostatečně staré cca 1.5-2 roky. Spolu jsou od malička. A je to přesně tak jak si napsal, když Bůh dopustí, tak i sekera spustí....
0 24.12.2012 11:29 jirik98 – ancistrus
Takže vyzkoušet studenou vodu a když to s nimi nehne, tak jinou samici.
Studená voda je na sumce docela dobrý stimul...ta ryba ne a ne "zapomenout", že po dešti je nejvíc žrádla. Ale zase moc to nepřehánět...18 stupňů je až dost...No ale s těmi závojáky...ono to tak úplně nefunguje. Jako se vším hodně šlechtěným. Tam je to spíš o tom když pán Bůh dopustí, tak i sekera spustí....
Jak píše Zoidik zkus upustit půlku vody z akva a napustit studenou. I mě to takhle fungovalo. Ale není to být pravidlo
. Taky záleží na tom jak jsou ryby staré
Ancistrusi se mi většinou vytřeli, pokud jsem vypustil polovinu vody a vrátil jsem zpět tu nejstudenejší, co teče z kohoutku.
0 23.12.2012 21:59 jirik98 – ancistrus
Děkuji, ale on je spíše vůči té samici teritoriální, nevidím, že by o ní měl zájem!
0 23.12.2012 21:31 jirik98 – ancistrus
Dobrý den, můžu se zeptat jestli můžu množit hnědou samici ancistruse se závojovými ploutvemi a samce oranžovohnědého? Pokud ano, za jakých podmínek?
Jak musí být ancistrus starý, aby se mohl rozmnožovat?
Starší reakce
0 20.12.2012 16:50 káně Re: Yirka
tak blbej zase nejsem .
No ano. Ale ono to není jako u barev, že když smícháš žlutou a modrou tak vznikne zelená. U těch ancistrusů to bude po částech buďto a nebo.
0 20.12.2012 00:38 káně Re: Yirka
Na barvě nezáleží ne?
Tak to se asi ještě načekáš....
0 15.12.2012 20:55 vojtech – ancistrus odchov
ja je davam do porodnicky a povedlo se, ale jsou haklyvy na premistovani
Přidat reakci
1 ...... [38] ...... 82
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 116172x