Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Neonka - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Neonka - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 19:41 JoKa Re: buchcikbel
Mechanické odstranění bych neriskoval, obzvláště když říkáš, že se lepší...
Pokračuj v těch výměnách a malachitou zeleň úplně vypusť. Je v tomto případě k ničemu (ne-li pokaždé)... Lehce zasol, ale opravdu lehce (polévkovou lžíci na 50l vody a před nalitím do akva rozpustit a důkladně rozmíchat), abys omezil riziko zaplísnění rány...
Mezitím si najdi ty dva "srandatermíny", s tím máš podle mě tu čest...
U té ryby je to tak pade na pade a neboj, přenosné to není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2014 19:37 Muž buchcikbel [0]
No, tak zatím jsem běhěm 3 dní vyměnil 2krát vodu, před první výměnou jsem tam zkusil dát poloviční dávku anti-ichtinu (roztok malach.zeleni). neonka stále zůstává chováním normální, to bílé se jakoby scvrklo, čočka už není patrná, každý den se to trošku vyvíjí...
No nevím... oba tvrdíte něco trochu jiného, podobné je to i na předešlých listech tohoto vlákna... :) někdo říká utratit, nebo ji můžu sledovat, jak se to vyvine, zatím to nevipadá špatně, nebo, jak tu jeden několikrát psal, můžu zkusit pinzetou odtrhnout. Mu ta neonka přežila. Co si o tom myslíte (o mechanickém odstranění)?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2014 21:17 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Urtman
Po niekoľký krát zisťujem, že tvoja zaujatosť ti zaslepuje oči. Doporučujem ti moje príspevky prečítať viac krát, aby si tu nestrielal dve na tri. Napísal som mu "ona má evidentne problémov viac. Pre pochopenie: problémov viac, okrem spomínaného problému a preto doporučujem poslať na druhý breh.
Najväčším problémom je u nej krivica, teda rachitída. Tá je dôsledkom nedostatku vitamínu "D" v "detskom" veku. Krivicou u rýb sa nikto odborne dosiaľ nevenoval. Z časti sa tomu niekto venoval u poecílií, kde bol ako dôvod uvádzaný dedičný gén. Ak nerozumieš, tak za príčinu dávali jednoducho dedičnosť.
Uvádzam aspoň článok z oblasti chovu terarijných živočíchov chovaných v zajatí
www.teraristika.sk/…
a článok z wiki o probléme u detí, rovnaká príčina je rovnako prípustná u zvierat
Nechaj už tú zaujatosť a venuj sa viac tázateľovi, takto nevyriešíš nič len to zahlcuješ zbytočnými narážkami
sk.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 20:25 JoKa Re: cezarmilan
Ne, vidím obyčejný, a i to tak popisuje, "moribundus neonkový", nebo také "beďar neonový". Nepsal jsem to sem, protože ty jména vymyslel jedno Roman a to druhé já a nechtĕl jsem se setkat s komentáři typu co to je za název, ukaž mi to mezi odbornými názvy chorob atd... Ta nemoc ještĕ asi nebyla definována, nebo nevím... Každopádnĕ je sáhodlouze řešena ve vláknĕ "copak je to za nemoc"...
Schválnĕ zkus tyto "pojmy" vyhledat a pak porovnej příznaky a fotky... Možná uznáš sám... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2014 20:13 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Urtman
Nevidíš, že prekonala krivicu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 23:05 JoKa Re: cezarmilan
Ja by som ju poslal na druhý breh.
Proboha proč? Ta ryba má vysokou pravděpodobnost, že se z toho zderchá úplně sama. Vypadá víc zdravá, než nemocná. A nakažlivé, nebo přenosné to v žádném případě není...
Chce to jen zalistovat o pár stránek níž a jak Vy říkáte, čítať a čítať, pak zjistíte co má ta ryba za problém...

Edit: a to samé doporučuji Buchcikbelovi, odpověď je o pár stran níž a bylo to tady omíláno tolikrát......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 20:42 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: buchcikbel
Ja by som ju poslal na druhý breh. Ona má evidentne problémov a viac a teda imunita je značne oslabená. Ak by sa to zhoršovalo odniesli by si to i ostatné rybky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2014 18:27 Muž buchcikbel [0] – vousek
Napadlo mě, nemám jí to pinzetou odtrhnout? (nebo to aspoň zkusit)? Dneska u toho má malou "čočku"-něco jako malá průhledná šupinka, kulatá, z toho červíka( jestli je to červík) příčně vztyčená. Nevím co to je... napadá mě kotevní červ, ale úplně mi to nesedí. Mám to zkusit??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2014 19:38 Muž buchcikbel [0] – vousek
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, u jedné neonky jsem zpozoroval něco jako vousek. Samozřejmě to vousek není, je to nějáký parazit nebo něco takového. Má to jen na jedné straně tlamky,je to bílé a poměrně malé. Jinak se neonka chová naprosto normálně, žere, plave, jiné příznaky jsem neodhalil. Nevíte, co by to mohlo být?? Díky.
(omlouvám se, že na fotkách není nic vydět, i přesto, že jsem tam seděl skoro půl hodiny, jsem lepší fotku jsem neudělal. :-D )
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2014 08:43 Muž Robo [45] Re: DeathTheKid
Budu reagovat na starý příspěvek. Tyhle tečky jsem měl taky na neonkách a věř nic nepomůže. Je úplně zbytečné měnit vodu, protože stejně ta ryba zemře. A když zemře tak to po chvíli dostane další. Dokonce jsem tady dával i fotky a nikdo nevěděl co to je. Z 15 neonek mi zůstalo jen 5. Pak se to nějak ustálilo a je klid
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 20:12 R Muž romant [27983] Re: Brcko
S tou solí bch zase tolik nebláznil, nechal bych tomu následně nějakej čas a aplikoval třeba 3x do roka. Vypadá to že akvo nebylo ještě na příchod osádky dostatečně připraveno a teprve teď se tomu tak děje, tedy nitrifikace se definitvině ustavuje. Měnit a nebát se, kdyžtak točit přes sprchu a nebo nechat odrazit v těch kýblech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 20:08 Brcko Re: romant
Vodu budu měnit taky, měním jim už 14 dní denně. Může to být rovnou z vodovodu? Odstát 50 l by byl problém, mám jen 2 kyblíky cca 25 l. Jak dlouho to mám provádět? Vždycky pookřejí, takže v tom pokračuju denně. Neuškodí to, že ne? Torben pořídím. To zasolení se dá opakovat? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 16:22 R Muž romant [27983] Re: Brcko
Jednorázově, klidně můžeš kapat, já bych místo toho spíš realizoval tu vodoléčbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 16:19 Brcko Re: romant
o.k. vyměním víc vody, přidám sůl. Jednorázově? Nebo při každé výměně? A eshu mám kapat i tak? Díky za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 16:10 R Muž romant [27983] Re: Brcko
Přitlač na výměny vody a to významně, těch 20 litrů je prd, měň klidně 50 litrů. Lehce vodu zasol(pol. lžíci na 50 litrů), před podáváním rozpustit a nalejt do akva roztok a můžeš přidat nějaký rašelinový výluh, velmi používaný a osvědčený je Torben.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2014 15:42 Brcko – roztřepené ploutve
Ahoj, píšu si o radu. V neděli jsem dokoupila neonky, bohužel bez karantény jsem je šupla rovnou k ostatním, některé nejsou zrovna v kondici, místy roztřepené ploutve. Kapu preventivně eshu 2000. V neděli 25 kapek, po 12, ut 12. Mám pokračovat? Nebo koupit něco jiného? Nemám možnost je odlovit do karantény. Taky měním vodu, denně 20 l a pak ty kapky. Díky za radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.09.2014 13:10 R Muž Silent [5949] Re: janda008
Utratit. S tím se už nedá nic dělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.09.2014 13:08 janda008
Fotka k příspěvku Zdravím asi 14 dní jsem měl nafouklou neonku a dnes sní něco leze chová se normálně ale nechci aby se trápila takže co si o tom myslíte ? Utratit ?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 18:51 R Muž romant [27983] Re: Libcin
Tak to nám to ukazuje na ty jikry, ale uvidíš co na to ostatní. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 18:50 Libcin Re: romant
Tak takové granule rybám nedávám, ráno Tetramin a večer kvalitní mražené (Aquamaster)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 18:41 R Muž romant [27983] Re: Libcin
Jasně, to musí přijít někdo další. ;-) Jinak neměl jsem na mysli překrmení(špatná formulace), ale nakrmení třeba granulema, který rády v rybách nabobtnají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 18:38 Libcin Re: romant
Pokud to teda není ještě nějaká třetí varianta, tak bych se přiklonil k těm jikrám, protože jsem byl pár dnů pryč a nějaké překrmování nehrozilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 18:28 R Muž romant [27983] Re: Libcin
Přežraná(nabobtnalá potrava), zaplněná samička jikrama, to mě tak na první dobrou napadá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2014 18:23 Libcin – Nemoc nebo jikry?
Mám nějak moc tlustou neónku zelenou ve společenském akváriu. Jinak plave normálně, vypadá vitální a potrava ji taky chutná. Co jí může být?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.05.2014 22:30 Žena baletka [624] Re: sonyangel
Není to plíseň, je to moribundus neonkový ;-). Jedna z teorií zní, že to neonky mají z měkké vody. Solí nic nezkazíš a kontrolou KH čili pH taky ne. Pokud to bude příliš dole, tak buď soda nebo mi čerstvě někdo radit K2CO3, ale nemám s tím zkušenosti. Ale upřímně, žádná léčba není jistá, nikdo původce moribundu ještě neodhalil. Časem tečka zase zmizí, pak se zase objeví a neonce vesměs nic jiného nebude. Odroluj vlákno níže, dočteš se tam celé romány :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 22:25 Muž MarekP [812] - MalawiRe: sonyangel
Není, je to akorát. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 21:36 Žena DeathTheKid [0] - AsieRe: MarekP
A neni to moc..? O.o jj uz bezim do kuchyne :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 21:33 Muž MarekP [812] - MalawiRe: sonyangel
Prostě měnit teď nějakou dobu častěji část vody, nejlíp začít hned, a přidat trochu soli (polévkovou lžíci na 50 litrů) a dál sledovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 21:04 Žena DeathTheKid [0] - AsieRe: amrtin
Dobre.. :( bohužel neonku nemam kam dat... tak ji tam musim nechat
..ale zarazime me... ze se chova porad stejne... zadna zmena chovani.. Když jsem mela nejakou rybku bemocnou - plíseň - tak byla porad u hladiny a nejedla... tahle je uplne normalni
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 20:02 amrtin Re: sonyangel
No,jestli si plíseň,představuješ jako něco,co je na sýru(hermelín),tak ano.Ale plísní je nespočet druhů a tvoří opravdu různorodé tvary...Ale já to netvrdím,jen mě to připadá nejpravděpodobnější. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 18:39 Žena DeathTheKid [0] - AsieRe: amrtin
Plisen..? O.o plisen je jakoby chmiri a ne nejaka tecka.. co vypada jako nalepena...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 18:34 amrtin Re: sonyangel
To vypadá jako plíseň.Asi bych jí radši izoloval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2014 18:29 Žena DeathTheKid [0] - Asie – Podivna tečka
Fotka k příspěvku Dobrý den, dnes jsem na jedné neonce objevila na ploutvičce jakousi tečku. Vypadá to jako krupicka, ale je jen jedna a jeste je velká. Něco jako sneci jikra, jen mensi. Zadnou rybku jsem nepridavala a ani nic jineho. Vodu pravidelne menim a hodnoty vody jsou v poradku... vim ze je to blbe videt ale vyfotit to moc nejde. Jinak neonka je cila a zere..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 21:18 Eva Re: romant
Moc děkuji za radu! Už to musíme zastavit. Je to hrozný pohled, jak je jich v tom akvárku čím dál tím míň.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 21:11 R Muž romant [27983] Re: Eva
Postižený jedince utratit, vodu zasolit, měnit, nic lepšího nenabídnu. Třeba někdo další bude mít jiný názor jak na určení postižení, tak možný řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 21:04 Eva Re: romant
Uvažovali jsme nad tím, ale rybky vždy jen vyblednou, začnou lapat po dechu a je s nimi amen. S hmyzomorkou jsem se ještě nesetkala, tak nevím, jestli se rybičky pokaždé zdeformují nebo hubnou. Hlavně je divné, že ph je v normě, vodu měníme (vždy odstátá) i odkalujeme. Co byste mi doporučili? Máme vyměnit komplet vodu a rybky zatím přesunout jinam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 20:55 Eva Re: MarekP
První dvě si to odtrpěli. Další jsme separovali a přimíchali jim tam perlivou vodu, ať to mají za sebou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 20:44 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: MarekP
Bakteriální rozpad ploutví a je odbarvená/bez šupin?? To mi k sobě moc nepasuje. Spíš bych to určil na nějakou "neznámou"(pro mě neznámou). Za ten ohlodaný ocas můžou i další rybky v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 20:44 R Muž romant [27983] Re: Eva
Taky bych s nejspíš viděl na tu hmyzomorku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 20:42 Žena baletka [624] Re: Eva
Viděla jsem nějaké fotky pleistophory (neonková nemoc) a vypadala zrovna takhle...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 20:37 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Eva
Možná bakteriální rozpad ploutví, ale s jistotou to neřeknu. Každopádně pokud pozuruješ, že je ryba břichem nahoru a lape po dechu, tak ji rovnou utrať, nemá cenu ji nechat se několik dalších hodin trápit, z toho se už nedostane. Stejně tak tu na fotce bych okamžitě utratil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2014 19:26 Eva – Neonky úmrtí
Fotka k příspěvku Ahoj,
máme problém s neonkami červenými. Je stejný jako už tady řešila Sikina. Přidávám její fotku, protože to vypadá úplně stejně. Už osm dní zemře vždy jedna neonka. Nejdříve se na ní objeví bíla skvrna (ocas, hlava, u žaber), která se začíná postupně zvětšovat (odpadávají ji šupiny??). Ryba se oddělí od hejna, pomalu přestává plavat, až je úplně apatická. Nakonec se začne přetáčet bříškem nahoru, ale pořád žije a zběsile dýchá. Po několika hodinách umírá. Tipovali jsme to na Columnaris nebo bičíkovce. Neonková nemoc to nebude. Nijak se neprohýbají, nemají žádné bouličky. Vodu teď měníme obden, ph je v normě. Čtyři dny zpátky jsme nasadili Omnipur, ale nemělo to vůbec žádný efekt. Netušíte někdo, co to může být? Děkuji za jakoukoliv radu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 23:15 Žena baletka [624] Re: acik
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 21:43 Muž acik [416] Re: baletka
však v pohodě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 21:38 Žena baletka [624] Re: acik
OK, já ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 18:48 Muž acik [416] Re: baletka
já čistím filtr cca jednou za měsíc,někdy za měsíc a pul :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 18:40 Žena baletka [624] Re: blancita
Jestli ty si tím čištěním filtru nezaděláváš na problém. Filtr se čistí až tehdy, když se výrazně sníží jeho průtok, což znamená, že je uvnitř zanesen, případně když ti z výtoku filtru proudí nějaký hnojíček, pak ještě třeba jednou za půl roku, kdy bys měla vyměnit vyčerpané funkční náplně. Ale co 14 dní, jak píše Michal, to je zbytečné, až nedobré. Po jakékoliv lapálii se zdravím ryb si dávám dva, radši tři týdny odstup, a pokud je po tu dobu vše OK, dám další ryby. Deset pancíků není moc, když jsou přiměřené velikosti. Myslím, že těch zmiňovaných pandů bys deset mohla dát, ale třeba se vyjádří někdo další a vyvrátí to. Jinak třeba corydoras nanus, pygmaeus... atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 15:32 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: blancita
Tak určitěěě, další rybky je vždy potřeba trochu promyslet :-) a přidávat je až ve chvíli, když je jasné, že je akvárium zdravé.

Teď vodu měnit tak, jak říká návod použitého léčiva. Aradol neznám a nic o něm nevím, tak snad se vyjádří někdo zkušenější, jestli je vhodný a co se od něj dá čekat. Po skončení léčení bych vyměnil půlku objemu vody a pak bych ještě třeba dvakrát vyměnil obden 1/3. Poté už jen týdenně poctivou 1/3 objemu. Zvýšenými výměnami vody se akvárium nerozhodí, spíš opačně. Těch se není potřeba obávat. Jen při použití léčiva brát ohled na návod.

Co se týče čištění filtru, podle popisu by měl být zmíněný Eheim pro tuto nádrž dostačující. Osádka je čistotná, tak bych nitrifikační bakterie čištěním každé dva týdny neobtěžoval. Myslím si, že v této situaci to dělá víc problémů než pomoci. Nechal bych to tak dva měsíce bez zásahu a pak se podíval, jestli je potřeba něco čistit nebo ne.

Jestli se nepřekrmuje a jestli masově neuhnívají rostliny, šnečci se postupně sami zredukují na přijatelnou míru. Chemii bych na ně nešel (i když někdy je to nevyhnutný vedlejší účinek jiné léčby), protože pak se může stát, že se tam někde budou jejich ostatky rozkládat a to kvalitu vody taky nezvyšuje.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 14:53 blancita Re: baletka
Díky moc za tip, ještě jsem se chtěla zeptat k těm pancéřníčkům, pokud bych tam měla 15 neonek + bettu, kolik by se jich mohlo pořídit? Píšeš klidně 10, to se mi zdá už moc na takový malý akva, ale vím,že je to hejnová rybka, tak abych ji zase nestresovala malým počtem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.05.2014 14:50 blancita Re: michalt
Díky moc za názory, ještě popřemýšlím, jaké (a jestli vůbec) rybičky přidám. Jak často bych měla tedy teď měnit vodu? Není to problém, jen mám strach, abych to akva ještě víc nerozhodila..filtr se čistí tak jednou za 14 dnů, není tam tedy moc vidět, že by byl nějak zaneřáděný a průtok si myslím je taky v poho. Řasu mám jen okrajově na skle a na kořenu, zato teď tam mám spoustu šnečků (nedávno jsem přidala rostlinku...) A ještě k těm rybičkám...pokud bych nějaký přidávala, za jak dlouho po téhle patálii s parazity si mám troufnout? A mám do té nádrže dát taky Aradol? (Asi by to tedy vyřešilo i ty šneky, ale nevím, takhle "preventivně" se mi nechce rybky zatěžovat lékama). Díky všem za rady.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_CZ.pdf

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 46

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 41953x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14357-neonka-nemoc?od=501