Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:32 Muž jarovo [1695] Re: hunti
Ahoj, to že ventil bzučí sa stáva keď si úplne nesadne - stačí po ňom trochu klepnúť a väčšinou prestane. Čím rozpúšťaš CO2 keď tam máš tak vysoký tlak na pravom budíku ? Pokiaľ chceš aby tlak klesol, uber na redukčnom ventily a otvor viac ihlový ventil aby mal kadiaľ tlak uniknúť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:31 Muž hunti [4]
Tak už klesá. Teď mi přijde logické, že by tlak v systému neměl být na max. Asi budu muset příště při čtení návodů zapojit taky selský rozum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:29 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Chvilku to trvá než tlak klesne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:28 Muž Tommo [828] Re: hunti
Já mám ventil na flašce puštěný na max, na redukčáku to mám stažený, abych byl na tom tvém pravém budíku na červené 5 a černé 10, pak už jenom dolaďuju na jehlovém ventilu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:17 Muž hunti [4] Re: vaclav
Je to správně, že se má redukční ventil povolit aby klesl tlak? Povolil jsem ho zcela, ale tlak neklesl hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:15 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Vrčení a zahřívání nemusí z tlakem souviset ale je to mazec takový tlak. To už je jako při sváření. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2019 21:03 Muž hunti [4] – nastavení redukčního ventilu
Fotka k příspěvku Zdravím,

Až teď jsem narazil na diskuzi ohledně nastavení redukčního ventilu a tlaku u setu od rostlina-akva a nestačím se divit. Mám stejný set a nastavoval jsem podle toho jejich video návodu čili láhev mám zcela otevřenou (50 bar na levém budíku) a redukční ventil zcela utažený (více jak 20l/mil na pravém budíku) viz foto.

Pochopil jsem to správně dle příspěvku od "jarovo", redukční ventil povolit tak, aby na pravém budíku (červená stupnice) bylo 7,5 l/min ?

Neustále mi bzučí elektromagnetický ventil a trochu více se i zahřívá. Že by to bylo tím, že to mám naplno? no
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 21:26 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Provpe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 21:07 R Muž ctibum [6866] Re: Provpe
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 20:59 Muž Provpe [8] - RostlinyRe: vaclav
Jaky je rozdil mezi karbonovou a uhlicitanovou trvrdosti? Uhlik a karbon je jedno a to same ne?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 19:33 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Ermack
Je pravda, že měřící činidla pro určení obsahu CO2 a O2 nevlastním, ale barva drop checkeru drží na světle zelené při pH 6,7 a KH 4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 19:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DeRosa
Tak test KH měří karbonátovou tvrdost nikoliv uhličitanovou takže tam může dojít k chybě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 19:14 Muž DeRosa [12] - CichlidyRe: Ermack
Tak do takových hodnot nejdu.To už je večer asi pořádná sodovka.Já to držím mezi 20-23 mg.Max 25 mg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 18:27 Muž Ermack [0] - Rostliny
Drop checker stačí. Stejně je to orientační i když je limetkově zelenej a vše v poho tak se může malinko každý den přidat. Osobně mám Ramirezky a ty jako první jdou na dno a nehýbou se tak vím že musím ubrat ale když je dost o2 ve vodě tak 30 - 40 ppm co2 není problém pro ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 17:33 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: DeRosa
Tillmanova tabulka je sice fajn, občas ji využívám. Ale spíš, jestli třeba nemáš problémy s případným možným předávkováním? Tabulka je fajn jen když změříš hodnoty, ale drop checker tě ihned viditelně upozorní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 17:27 Muž DeRosa [12] - CichlidyRe: brukiz
Já dropchecker například vůbec nepoužívám.Věřim Tilmanově tabulce.Změrim Kh a podle tabulky nastavím pH controll er na hodnotu CO2 jakou tam chci mít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 15:23 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: vaclav
V zásobě mám i ten celoskleněný, jenže díky pozadí akva není pořádně vidět zabarvení drop checkeru. Světle zelená vypadá jako hodně tmavě zelená, proto jsem volil od Dennerle, který tam má bílý podklad a zabarvení je nádherně vidět. Každopádně ten závěsný vypadá solidně, ale měl bych pochybnosti o malém vstupním otvoru a taky, že to měří čistě na hladině, kde ta koncentrace je nejvyšší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 15:13 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: brukiz
Asi bych ho nevyndaval já mám tedy ten celoskleněný a ten tolik nesvítí v akváriu. Kdybych měl vedle místo tak jdu do tohohle. zh-akvaristika.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2019 14:00 Muž brukiz [85] - Rostliny – Drop checker
Ahoj, využíváte při pH kontroléru drop checker? Přemýšlím, že bych ho z akva vyndal, aby nekazil vzhled, ale zase mi přijde jako dobrá prevence při případném chybném měření pH sondy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 19:14 Muž DeRosa [12] - CichlidyRe: Fid0
Led controller tc 420.Ale musí být zapojen přes ten zesilovač.Jinak to bude svítit jen na 48 w místo 95 w.Před pár dny mi na displeji zamrzl čas.Tak teď nemůžu rozednívat a stmívat.Intenzitu si nastavím na PC ale rozsvítit a zhasnout musím přes spínací hodiny.Psal jsem ti právě před chvílí SZ.Zajímá mě jestli jsi to už přes ten chihiros comannder rozchodil do 100% já teď přemýšlím jestli znovu objednat TC-420 nebo ten chihiros comannder.Na Aliexpressu to vyjde na nastejno...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2019 23:22 Muž Fid0 [2] Re: DeRosa
čim regulujes svetlo na A901 PLUS???

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 10:57 Muž DeRosa [12] - CichlidyRe: Fid0
Nezapomeňte na to že se obvykle uvádí že 1 w led by se měl oproti zářivce vynásobit 2x-3 x.Tak nějak se to všude píše.Ale až budeš mít controller tak už si s tím pohraješ.Ale být na tvém místě,tak počkám až ho budu mít a zatím bych tam nechal to staré osvětlení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 09:20 Muž Fid0 [2] Re: vaclav
Už teraz som tam mal 2x30W žiarivky T8 a 2x 12W LED ... tých 60W som zamenil za 95W takže som šiel hore o 35W ... mám objednaný Comander 1 na reguláciu ,zatiaľ sa manuálne nedá A901 PLUS regulovať lebo regulátor nebol v balení a ani nefunguje údajne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 08:21 Muž DeRosa [12] - CichlidyRe: Fid0
Jestli pojedeš na 100 % výkon tak jsi na nějakých 0.7 W/L v čistým objem.A to už je si myslím pecka.Tohle nebude jen tak ukočírovat.Já mám to samé osvětlení ( sice čerstvě založená nádrž ) čistý objem 170 L a svítím zatím na 65 % .Než tam kvůli extrémnímu osvětlení pouštět extrémní dávku CO2.Raděj bych to světlo,aspoň ze začátku,stlumil a postupně třeba zvyšoval a ladil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.12.2018 00:49 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Fid0
Pokud tohle nevíš tak jsi celkem dost velký dobrodruh co se vydal cestou jak nejlépe otrávit celé akvárium. Doporučuji ti to CO2 vypnout než si o tom něco nepřečteš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 20:46 Muž Fid0 [2] – otazka
Ahojte, dneska som na svoje rastrlinne akva namontoval 95W Chihiros A901 PLUS ... kolko bublin za minutu by ste odporucali nastavit ??? Predavac mi radil ze aj 200 ked videl fotky akva...co vy na to ??? Viac ci menej ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2018 00:45 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vlka
Při doplňování plynu a jeho difusi do akvária vypněte vzduchování a filtry. Tak vzduchování ano to platí nastálo ale filtr ne. Příliš velké čeření hladiny vyhání CO2 z vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2018 22:46 vlka – použití CO2 od Tetry
Přeji hezký večer. petdiscont.cz/… V popisu píší, že se při používání má vypnout vzduchování i filtrování. Proč?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 08:52 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martex42
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2018 08:45 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Mirek64
Jak zvysim v akváriu uhličitany? Mohu taky jedlou sodou??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.11.2018 14:20 Maq Re: Martex42
Martex42 napsal: Mám v tom právě jasno. Když bude mít voda v akváriu pH 6 i bez přidání CO2 bude dropcheckeru žlutý a neznamená to že je CO2 moc
Ne, to samo o sobě neznamená nic. To záleží právě na tom, jaká je kapalina v dropcheckeru.
Pochop - dropchecker neměří pH v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.11.2018 09:56 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Mirek64
Nebo si koupíš již namíchaný www.profiplants.cz/… a nemusíš řešit žádné tyto problémy. :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2018 08:07 Muž Mirek64 [68] Re: Martex42
Zdravím.
Pokud dáš do dropcheckeru vodu z akvária, je pH tekutiny v dropcheckeru rovna pH v akváriu. Slouží tedy jako měřič pH v akváriu. Chci-li detekovat CO2 v akváriu, dávám do dropcheckeru destilku a jedlou sodu. Koncentrace jedlé sody se doporučuje 4dKH. Tvá vstupní voda má velmi nízkou alkalitu.Je vhodné zvýšit koncentraci hydrogenuhličitanů v akváriu alespoň na hodnotu 3dKH.
Teoretický příklad: máš-li vstupní vodu pH 6.8 a v ní například koncentraci CO2 1 mg/l, pak zvýšení koncentrace CO2 na 30 mg/l znamená pokles pH o 1.5, což je nějakých pH 5.3.
Nastuduj si něco o Tillmansově tabulce a uhličitanové rovnováze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2018 01:22 Muž Martex42 [20] - TetryRe: Maq
Mám v tom právě jasno. Když bude mít voda v akváriu pH 6 i bez přidání CO2 bude dropcheckeru žlutý a neznamená to že je CO2 moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.11.2018 23:00 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: vlka
Když z toho máš hrůzu tak se na to vyprdni. Jak se tak ptáš tak asi budeš chtít celý set, což bude dle velikosti, solidní cca 2 500 Kč (údajně se to dá poskládat vlastními silami za 1/2), teď koukám "dokonalý" tak si přičti ještě 800 Kč za PH controler. :-P
Jinak strejda google tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 22:55 vlka – CO2
Mám kapánek hrůzu ze všech těch chemikálií, přísad, upravovatelů, kontrolních udělátek, indikátorů, měřidel a búhvíčehoještě. Na kolik asi přijde dokonalý systém CO2?
blog.zh-akvaristika.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 22:37 Maq Re: Martex42
Máš v tom velkou nejasnost.
Dropchecker vždy ukazuje pH. Podle toho, jakou má náplň dropcheckeru alkalitu, se z toho dá odvodit obsah CO2 v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2018 21:44 Muž Martex42 [20] - Tetry – Měření pomocí dropcheckeru

Mám menší nejasnosti s měřením co2 pomocí dropcheckeru. Když dám do dropcheckeru vodu z akvária která má bez přidání co2 hodnotu 6,8 tak bude drop checker ukazovat pouze ph 6,8 zelenou jako že co2 je ok.Po puštění co2 mi může ph klesnout na hodnotu třeba 6,0 a dropchecker bude třeba žlutý, ale ve skutečnosti co2 může být i málo protože již bylo nízké vstupní ph. Pokud nepoužiji vodu 4 kh bude drop checker nepřesný a ukazovat jenom ph? Kolik desetin je pokles ph při 30mg/l co2?
Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2018 00:07 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: jarovo
Ak mám byť úprimný, presnosť mi je úplne u pr**le, keďže stupnicu mám i tak v l/min :-D

Chcel som mať predstavu o aký tlak cca ide a že je dostatočne pod 10 bar, na ktoré je stavaná hadica. Bol som si plne vedomý toho, že neviem na aký tlak je stavaný škrtiaci ventil abatomizér a prvé týždne som bol z toho i nervózny, ale 5-6 rokov to drží...

Mimochodom, tie origoš hadice na tlakové rozvody majú akú životnosť, neviete? (roky, desaťročia, ...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 22:43 Muž jarovo [1695] Re: vaclav
Rado sa stalo, kto sa nepýta nič sa nedozvie a kto vie odpovie - ty si dobrý v rastlinách potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 22:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jarovo
Tak děkuji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.11.2018 22:33 Muž jarovo [1695] Re: vaclav
červená stupnica je jasná litre za minútu a čierna stupnica je v amerických kubikoch za hodinu /cfh - cubic foot per hour/ - obe stupnice udávajú objem plynu za čas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 22:26 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jarovo
To mě je jasné ale pak jsou ty čísla na stupnice o čem, nebo spíše v čem, když to nemůže být bar. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 22:20 Muž jarovo [1695] Re: vaclav
Tých 10 barov je až na konci tej kružnice na tej poslednej čiarke, to isté je u toho druhého 6 barov. Pozri si môj príspevok kde so dával aj fotku s originál stupnicou v baroch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 22:11 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jarovo
Takže 0-10 bar a stupnice je do 40 + u 0-6 bar je stupnice do 24 + Trochu mě zarážejí ta čísla nenašel jsem co je to za jednotku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 22:02 Muž jarovo [1695] Re: slavko
Aj takto sa dajú porovnať stupnice, má to však jednu nevýhodu - presnosť týchto budíkov je plus mínus autobus - neviem to presne ale tieto lacné typy majú toleranciu 10 až 20 %. Prejdú mi rukami väčšie množstvá rôznych manometrov až do 600 barov a rozdiely sú značné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 21:45 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaclav
vaclav napsal: Tak z těch budíků co mám jsem trochu rozpačitý, protože nevypadají že jsou všechny lineární a ani ten rozsah mě podle čísel na stupnici taky moc nesedí.
Kedysi dávno som na druhý koniec hadice napojil iný tlakomer s "normálnou" stupnicou (a rovnakým rozsahom 10 bar) a porovnával som čo ukazujú (nie celý rozsah, ale do 5 bar). Myslím, že som tu aj dával fotky, ale je to už nejaký ten rok...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.11.2018 21:04 Muž jarovo [1695] Re: vaclav
Ahoj takže
- prvý obrázok je ľavý budík na redukčnom ventily stupnice v baroch rozsah 0 - 315 barov, pravý budík je v základnom prevedení 0 - 10 barov červená stupnica v litroch / min rozsah 0 - 20 l/min
- druhý obrázok je manometer v základnom rozsahu 0 - 6 barov s červenou stupnicou v litroch/ min rozsah 0 - 12 litrov / min
- tretí obrázok je to isté ako ako druhý
osobne by som použil budík 0 - 6 barov / 0 - 12L / dá sa na ňom presnejšie nastaviť požadovaný tlak 1 - 3 bary, 6 barov je úplne na konci stupnice.

Stupnice cfh - cubic foot per hour sú pre americké / galonove / meranie objemu.

Edit: celý problém vyplýva z toho, že potrebujeme do AQ dodať nejaký objem CO2 - Litre /min alebo pre nás bublin / min no dodávame to pomocou sústavy hadičiek, spätných ventilov, počítadiel bublín, atomizérov a pod, ktoré sú podľa použitých materiálov určené na prevádzku do určitého tlaku 1 - 3 bary prípadne max do 6 barov u hadičiek. Keďže je primárne pre nás množstvo dodaného CO2 preto sú stupnice v budíkoch používaných v akvaristike v l / min.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 20:47 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: LukšaNM
ano.. na polovinu stupnice praveho budiku (tzny vystupni tlak)... stupnice je do deseti bar... tzn polovina je 5 bar.... :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35938x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530?od=201