CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
www.klub.akva.sk/… - vyhledejte číslo 2 časopisu a od strany 19 si můžete počíst.
Je tam i vysvětlené, jak je to s Tillmanovo tabulkou, testy, atd.
Jrk napsal: Zjišťování obsahu CO2 dle Tillmanovy tabulky je velice relativní...
To same plati i pro "permanentni test". Ale i tak to neva, lepsi nejake hodnoty a trendy, nez nemit poneti vubec.
Zjišťování obsahu CO2 dle Tillmanovy tabulky je velice relativní. Tillmanova tabulka lze skvěle použít na sledování trendů ZVÝŠENÍ x POKLES, ale na zjištění skutečného obsahu CO2 ve vodě se většinou nehodí.
Z vlastní zkušenosti (při experimentech s poměry v PET-CO2 - k tomuto účelu se Tillmanova tabulka hodí výborně, při stených parametrech vstupní vody) jsem vypozoroval nadmíru CO2 z chování rybek. V akva bylo složení: Ramirézky, Neonky, Pancéřníčci, Otíci - jako první začaly "viset pod hladinou" Ramirézky, tak jsem udělal opatření vedoucí ke snížení CO2 a vše bylo do 10ti minut v pořádku. Ostatní rybky se chovaly normálně - v klidu spaly
Ty jsi si ten postup výroby nečetl že? Jako měřící kapalina se používá PH test a to i ve všech komerčních předražených perm. testech. Vtip perm. testu spočívá v tom, že do nádoby nevniká voda, ale jen CO2 obsažené ve vodě. (difuzní princip)
Oprava Linku z předešlého přizěvku:
rybicky.net/forum/1618 Je to pravda, ale výhoda dlouhodobého testu je, že ukazuje hodnotu stále. Náplň se mění 1x za 2 měsíce. Test pH by se musel dělat denně. V dlouhodobých testovacích nádobkách totiž nedochází ke smíchání vody s testovací tekutinou.
Testů na CO2 je spousta. Určitě bych se poohlédl po známější značce, třeba Dennerle, Sera, JBL. Pravda je, že nepatří k nejlevnějším. Druhá možnost je změřit pH a KH a podle Tillmanovy tabulky zjistíš množství CO2. Doporučuji přečíst tento článek
maniakva.sweb.cz/… jaké je tedy nejlepší test.
Také jsem s CO2 v začátcícha také jsem pokládala tuhle otázku.Testy jsou pouze orientační ,takže nejlepším ukazatelem ,jestli jsem to dobře pochopila,je hlídat si změny hodnot ,kolísání PH ,tvrdost a především rybičky-jestli se nedrží u hladiny,"zapálené žábry" a celkové chování.A držet se počtu bublinek v poměru tvého akva.Tedy pokud CO2 přidáváš.Jinak Tillmanova tabulka v případě ,že nijak vodu neupravuješ
chci se zeptat jak poznám že mám v akváriu moc co2.budu rád za každou informaci
Starší reakce
Dobrá věc se podařila!
0 10.12.2009 07:55 poweron už buble, ucházelo ještě přes roztrojku
Ano prosím jo-dala jsem tam toho moc,že druhý den stále měkké
Pak bych asi zkusila flašku zavřít a nechat nějakou dobu zavřenou.Já si novou připravuju ráno a někdy odpoledne,když už je pěkně natlakovaná ji teprv měním.A u té příležitosti zbytek pod vodu a fouknout-jako s duší.Tak bezpečně poznáš,jestli uniká nebo ne.
Vterinove lepidlo ve vetsich vrstvach tuhne nejakou tu dobu, chce to trpelivost (ale primarne je urcene, a funguje jako lepidlo /spoj dosahuje dobre pevnosti/, ve vrstvach malych). Kdo neco lepi casto, neni spatne poridit "aktivator", nejcasteji maly sprejik, cena cca 100. Ztuhnuti okamzite. pokud si je clovek jisty, ze vec "slozi" dobre napoprve, da se striknout ja jeden dil aktivator, na druhy nanest trochu lepidla, prilozit, a drzi hned.
0 09.12.2009 07:58 poweron No já tam neměl jen vosk měl jsem to vteřinovým lepidlem, včera jsem to ještě zakapal vteřinákem a když tu flašku vem a zmáčknu silou a zadržím konec tak to prostě zmáčknout nejde, tak nevím jestli to může ucházet i např mezi zpětným ventilem
Mě to také ucházelo.A to hned u několika spojů-šikulka.Zjistila jsem to hodně namočenou štětičkou-spoje bublaly,syčely . Vteřinové lepidlo mi netuhlo (asi nebylo vteřinové), vosk jsem zavrhla.Nakonec jsem zakapala,zapatlala silikonem a od té doby bez problémů.
Mi to už takhle šlape asi tři roky a žádný problém
Chtělo by to cosi jako pojistku, aby to nedopadlo jako v tom filmu co se točil pod Pálavou
Vteřinové lepidlo je ideální
Zase vám to někde uchází.
A vosk není zrovna nejlepší způsob, jak zatmelit netěsnosti.
0 08.12.2009 07:56 poweron Dekuji měl jste pravdu, ucházelo přes vržek dokapal jsem voskem a těsní dobře, jen se mi pořád zdá že směs nenabíhá včera jsem udělal novou a vypadá to býdně, flaška nechce tvrdnout, jelikož mám mezi kamínkem a flaškou zpětný ventil přes který je potřeba protlačit vetší tlak, mi přijde že flaška je stále měkká.
0 05.12.2009 20:20 poweron Ahoj ve čtvrtek jsem si vyrobil CO2 z flasky od coca coly, mám takový dotaz po jaké době naběhnou ty kvasnice kombinaci jsem dal podle přidaného příspěvku 1/3 kávové lžičky, hrnek cukru a 1,5L vody, zatím nenaběhly tak se ptám za jak dlouho naběhnou???použity práškové kvasnice, flaška není tvrdá tím usuzuji že ještě nenaběhly
Starší reakce
Potřebné množství se počítá podle pH a KH. Tady ve fóru je spousta příkladů. A počet potřebných bublinek spočítáš pomocí počítadla bublin třeba:
www.rataj-spk.cz/… ahoj chci se zeptat kolik CO2 mam davat do 98 (hrubej objem) kdyz to budu poustet z lahve pres kaminek (respaktive jak poznam kolik)???
Dik
Starší reakce
0 12.07.2009 13:33 KARBURAToR – Re: smajlik1
0 12.07.2009 12:27 forepa – Re: smajlik1
Dáse v pohodě sehnat v OBI.A v každé akvaristice.
Škrtítko vypadá tak jestli jsi nekdy lezel ve špitále a měl si kapačky tak se to používá na rychlost kapek..
Asi v každej akvaristike a v Hornbachu ...
A při pročítání všech těch diskuzí jste náhodou nenarazil na informaci, že dodávat "extra" CO2 do akvária, kde se vzduchuje a intenzivně se čeří hladina, je vlastně zbytečné?
0 11.07.2009 20:48 KARBURAToR Zdravím,
četl jsem tady různé diskuze na téma CO2 a skoro všude se píše, že se to má na noc vypínat, aby se neudusily ryby.... Ale když používám vzduchování + "rozprašování" vzduchu pomocí el. filtru, tak by to CO2 mohlo jet i přes noc, ne???
Snažím se...
Je potřeba zkusit kytkám porozumět a postarat se o ně tak, aby tomu tak nebylo.
Sid napsal: Hlavně ať vám to tak vydrží.
Řekl bych, že rozjezdy, (pokud se něco "nepodělá" špatně už při založení), bývají nadějné. Problémy přicházejí časem...
Jo... to znám... taky rostly, voda čistá... a pak to přišlo
Kytky vyčerpaly nějaké zásoby co si přinesly s sebou nebo co a pak stop. Zákal atd...
...Mám toto akvarium založené něco přes měsíc a kytky rostou jak o závod...
Hlavně ať vám to tak vydrží.
Řekl bych, že rozjezdy, (pokud se něco "nepodělá" špatně už při založení), bývají nadějné. Problémy přicházejí časem...
Všechno by mělo být vyvážené - světlo, teplo, živiny, CO2...
Ale jak píše Vladislav - akvárium může prosperovat i bez CO2.
To zas neni tak uplne malo, to uz se to CO2 asi i da.. Co Vy na to, Side?
Pokud budes bublat, tak ale rozhodne muzes svitit i vic
Koukam,ze jsem to mela "srovnane" naprosto blbe
to sem cela ja, dekuji za vyvedeni z omylu a upresneni
Tak dva týdny svítím 35W na 72l.Není to ideální v tom ,že jsem z krytu sundala krytku na krmení-je dlouhá-téměř celá délka.Nahradila sklem a přisvěcuji zářivkovou lampičkou.Rozdíl je znatelný na první pohled.
Neni nad to mít dobře prosperující akváium bez CO2..Jen jde o to najít tu správnou rovnováhu živin a světla..Nikdy jsem CO2 nepožíval a ani tak nehodlám činit do budoucna...Ale v mém akvarium jde především o ryby..
S růstem kytek nemám problémy..
Mám toto akvarium založené něco přes měsíc a kytky rostou jak o závod...
...pokud je světla málo, začla bych s CO2 až ve chvíli, kdy bude světla dost, aby nedošlo k tomu, že kytky nebudou až tak růst a tím pádem produkovat dostatek kyslíku pro rybky. Alespoň já to mám takhle "srovnaný" a nikdy se mi nestalo že bych si ryby otrávila...
Takto to nefuguje.
Rybky si CO2 otrávíte, i když bude v akva kyslíku nadbytek nad rovnovážný stav, odpovídající teplotě, tlaku a salinitě. (Např. právě při enormní produkci O2 rostlinami.)
Jinak souhlasím, že není-li dostatek světla, CO2 se (relativně) míjí účinkem.
(Ta relativita spočívá v tom, že zvýšený obsah CO2 poněkud "vylepšuje" bilanci asimilace, resp. pokud jde o úpravu chemismu vody, může být CO2 v tomto smyslu přínosem.)
Ještě bych si dovolila... co znamená "taky nemám úplně ideálě vyřešené světlo"? Protože pokud je světla málo, začla bych s CO2 až ve chvíli kdy bude světla dost
aby nedošlo k tomu, že kytky nebudou až tak růst a tím pádem produkovat dostatek kyslíku pro rybky. Alespoň já to mám takhle "srovnaný" a nikdy se mi nestalo že bych si ryby otrávila...
Pak směle do toho, s poměrem cukr:kvasnice, co vám tu poradil PentueR, uvedenou alkalitou a pravidelným měřením bych se ničeho nebála. Světýlko taky nějak pořešit, to kytkám taky pomůže. A až to bude "plešounovi" víc slušet, šup sem s prezentací.
To ano.Proto se ptám,abych to nepřehnala.Dno říční štěrk,voda týden odstátá-nijak neupravuji.Akva se zajíždí tři měsíce-kytičky nerostou-nehnojím.Taky nemám úplně ideálně vyřešené světlo,to se snad už příští týden změní.Pročítám prezentace,otázka "ideálního" světla a tvrdosti vody trápí celkem hodně akvaristů,ale s CO2 mají nádrže i tak krásně zarostlé.To já o tom svým plešounovi zrovna říct nemůžu.Hodnoty měřím každý týden-jsou stabilní.CO2 bych chtěla zkusit- opravdu obezřetně.Jinak moc díky za rady
Přidat reakci
1 ...... ...... [27] 28 29
Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 36523x