Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě

 

NápovědaFórum » CO2  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 9 Přejít na další stránku   1  
CO2 - kolik a jak dávkovat, měřit a předejít otravě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2017 00:41 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Mne sa bublanie nahodou paci :-P. Ono to predpokladam klesne najnizsie na ph6, nizsie to asi stihat nebude. Ide mi o maximalny rast a co najjednoduchsiu starostlivost bez rias. Premna je lepsie ist naplno a nestarat sa. Rastliny nebudu liitovane co2 tak nech rastu naplno. Je to len mini 30l na susku... necham to a uvidim no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2017 23:06 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: stanki
Zkus si to co to dá, ale i rostliny mají svůj strop. Nakonec je to ale všechno o světle. Mít z rostlin vzduchovací kamení tak na to se dokážeš koukat jen chvíli. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2017 19:57 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Caute aky je maximum CO2 len cisto pre rastliny bez zivocichov? Zalozil som si len na skusku male rastlinne 30l akva. Co zsusam prvykrat z kvasnic. Napojil som to do okyslicovania vnutorneho filtra a dropchecker je zlty. Tak som rampu nahol viac do hladiny a trocha sa sfarbil dozelena. Ide mi oto ci musi udrziavat urcitu uroven alebo mozem ladovat na max. Ak by som mohol max, tak by som hnojil el, a vsetko by bolo obmedzene svetlo. Slo by to tak? Alebo ake je najnizsie pripustne ph? Parametre zatial kh4 ph6,5 14wled vyska30

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 16:55 fingerstyle
Jo jo.Vše z rostlinná-akva.Ale tu čirou vysokotlakou mi k tomu fakt nedali.Jen tu měkkou silikonovou.Tak.S tou černou to už jede...Výstupní tlak 20 na černé 140b/min. Tak snad to vydrží...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 15:49 Muž Zip [277] Re: fingerstyle
Set máš také od rostlinná akvaria jako atomizer? Já ho mám od nich a tam je trubička dobrá, vysokotlaká. Já myslel aby jsi náhodou nepoužíval nějakou levnou, slabou co prodávají většinou v zooshopech na vzduchování.
Každopádně vydrž, to se vyřeší. Já si taky se setem užil svoje než si to sedlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 15:14 fingerstyle
Tak jsem si právě od Rataje přivez tu černou tvrdou-do teď jsem tam měl tu bílou silikonovou,co jsem dostal k tomu setu.Tak uvidím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 14:01 Muž powery [250] Re: Zip
Souhlas. Mám taky tuhou hadičku a drží jak čert palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 13:57 Muž Zip [277] Re: fingerstyle
To je divné, zpětný ventil to musí profouknout jako nic, pokud je v pořádku. Zkoušel jsi ho třeba pusou? :-) jakou používáš hadičku? Tu tuhou PU 6/4 nebo obyč na vzduch? Mně teda ta tuhá ze šroubové spojky nikdy nevylítla, drží jak helvétská víra smich nejde sunda ani když to potřebuju X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 12:51 fingerstyle
to fakt ne smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 12:44 Muž powery [250] Re: fingerstyle
Náhodou naopak ho asi nemáš, že? Jen takový trapný pokus ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2017 12:40 fingerstyle
Ta hadička s té spojky prostě vyjede.Takže ji musím rozšroubovat,a znovu ji zasadit.Mám tam ted to počítadlo bublin ktery je zároven i zpětnej ventil (plastovo-mosaznej) ale nemám to přišroubeny u láhve za jehlákem,ale až u akvárka zasazeny do hadiček (jelikož jsem ji měl rozstřihlou).Tak mi připadá jako by ten tlak nemohl protlačit tan zpětnej ventil,a proto to za jehlákem z té spojky vyjede.Ale to je asi blbost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2017 10:06 Muž Zip [277] Re: fingerstyle
fingerstyle napsal: A když přidám tlak tak mě začne syčet hadička ve spojce pod magnetem...

Nebude tam tedy další netěsnost? To už musí být velký únik, když slyšíš syčení. Řekl bych, že v tom bude zase problém. Reaktor má nějaký odpor (dost velký), takže sice přidáš, ale o to víc to uniká netěsností a do reaktoru se ten vyšší tlak nedostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 20:57 Muž RST [16] Re: fingerstyle
Tohle může způsobovat ucpaný difuzér na konci soustavy, celou tu soustavu to může tlakovat a člověk si pak myslí že to přidáním na ventilu vyřeší, jenže ono to vždycky nefunguje. Sundej ho a bublej jen přes volnou hadičku uvidíš co to udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 19:28 fingerstyle
Musí to asi být v monometru.Jehlák ted mám nadoraz a jde bublinka z 1-2 vteř..A když jemně pohnu ventilem tak se vytvoří řetízek bublin ale hned se zas vrátí na "skoro nic" Tak fakt nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 19:07 Muž Jarry [1437] Re: fingerstyle
To není, já mám redukční ventil skoro na minimum a bublin udělám, že je nespočítám (na reaktoru).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 19:03 fingerstyle
Tak jsem vyměnil viskozni kapalinu za vodu.Na výstupním tlaku jsem na cca 18 cth jehlák vyšroubovaný nadoraz a na bublinkoměru 120b/min. To asi není normální.Co?A když přidám tlak tak mě začne syčet hadička ve spojce pod magnetem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 17:52 fingerstyle – viskozní kapalina vs.voda
Ovlivňuje hustota viskózní kapaliny počet bublinek oproti vodě?Například když mám ve viskózní kapalině třeba 100b/min tak ve vodě by to bylo třeba 130 b/min.Mám tam teď viskózní kapalinu,a musím jehlák celkem povolit,aby se razantněji zvýšil počet bublin.Aš si říkám že ho za chvilku vyšroubuji.Tak raději zvýším tlak na výstupu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2017 20:08 Muž RST [16] Re: Honzulka12
Čeče ve foru o řasách jsou fotky tvého akvárka. Těm rostlinám co máš nepřidávej nic natož CO2. Nakup jim bratříčky a sestřičky a až budou v pohodě zakořeněné můžeš začít přemýšlet jestli přihnojovat a čím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 20:03 Muž Jarry [1437] Re: Honzulka12
No otázka spíš je, proč tam něco takového dávat a ještě k tomu jednou týdně;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 19:48 Honzulka12
Ahoj. Mam 80l nadrz a pridavam jedenkrat tydne co2 plus od tetry. Muzu s tim zabit krevetky,nebo to krevetkam neskodi. Davkuju dle navodu 10ml na 80l
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2017 18:06 Muž Zip [277] Re: fingerstyle
Tak super ;-) Jinak pro upřesnění, na budíku s výstupním tlakem to nejsou bary, ale cfh ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2017 16:11 fingerstyle
Popatlal sem to vteřinovim lepidlem a teď to krásně bublá mezi 15-20 bar. Zítra objednám plastovo-kovovej zpětnej ventil s počítadlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2017 15:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: fingerstyle
Takové zpětné ventily jsou dobré tak na bublifuk na CO2 nejsou účinné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2017 10:00 fingerstyle
Tak bublá plastovém zpětnej ventil. Zřejmě důsledek toho jak mě nazačátku vyletěl přes celej obývák...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2017 09:21 Muž Zip [277] Re: fingerstyle
Psal jsem, jak to mám já, když m ám stejný atomizér. Mohou se trochu lišit, ale ne asi o tolik aby mě fungoval při 15 a tobě až od 30. Proč nezkusíš tu netěsnost? Aby jsi taky nezjistil, že máš za týden bombu prázdnou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2017 08:56 fingerstyle
Tak při snížení výstupního tlaku na 15 bar. mi z atomizéru nic nejde. Až při zvýšení na 20 bar. mi začnou jít bublinky. ve 30 je ten sloup bublinek teprve o něčem. Nejefektivnější je to až v 35 bar. Tak teď jde o to jestli to můžu nechat třeba na těch 35 bar. aniž bych se musel strachovat že tam něco bouchne. Na instruktážním videu na rostlinna-akvária radí redukční kohout až na doraz a pouští to tam na 30 bar. Tak nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.03.2017 08:24 Muž Zip [277] Re: fingerstyle
Máme stejný atomizer, musíš tam mít něco špatně. Tipnul bych si na tu netěsnost, já to přetěsňoval asi 3x, ikdyž jsem měl spojky s těsněním. Když to nemá odpor toho atomizéru, tak to může bublat v pohodě, ale pokud to už má odpor bude to někde ucházet. Já to namočil bez budíků, někdo to dává i s budíkama. Pokud se bojíš, zkus alespoň spoje jarovou vodou. Podle mě tam bude velký únik a mělo by se to ukázat ihned
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2017 22:14 Muž powery [250] Re: fingerstyle
Taky mám na pravém budíku 16 na černé stupnici. 40 je strašně moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2017 22:10 fingerstyle
Tak sem vytáhl hadičku přímo u napojení na atomizer a bublinky do něj jdou,tak by se to po cestě někde ztrácet nemělo.Ale když zapojím hadičku zase zpět,tak žádné mikrobublinky (při počtu 100-120 b/min.) pokud jehlák pořádně nepovolím.Tak fakt nevím.Mám tento www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2017 21:30 fingerstyle Re: Zip
Zatím sem těsnost nezkoušel.Do vany i s budíky to mám strach ponořit.A ještě jsem se nedostal k tomu zkusit to jarovou vodou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2017 21:24 Muž Zip [277] Re: fingerstyle
Já mam na nízkotlakým 15 na černé stupnici a profoukne to v pohode bazooku a mám 29b/min, ale ve viskozní kapalině, takže větší bubliny. Ale stejně je to u tebe divné, zkoušel jsi těsnost spojů? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2017 20:57 fingerstyle
Dnes jsem zapojil set.Mám tam teď 110b/min. a z vnitřního atomizeru skoro žadny bublinky nejdou.Jen sem tam pár.Tak nevím jestli je něco špatně.Nevím jestli tam mám přidat aby šel z difuzoru proud mikrobublinek (ale to už asi nepůjdou bublinky za minutu ani spočítat).A ještě na pravém nízkotlakém budíku je rafička skoro na konci.Přes 40 bar.Tak nevím jestli to mám trochu utáhnout.
Jinak před puštěnim CO2 bylo ph 8.5 KH 13

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 16:28 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Len pre istotu :-) ale zase az tak by natom nemalo zalezat. Ak bude kh v cidle vysoke, cidlo bude ukazovat hodnoty oneskorene, a ak nulove tak postacia mozno par bublinky co2 co donho vojdu a bude skor zlte. Cize plus minus no... 4 je len odporucane
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.03.2017 14:54 Muž Zip [277] Re: stanki
Dle méno názoru na tohle nepotřebuješ ani ten test, ale stačí matematika ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 14:18 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Ja som vcera robil. Moja voda ma 12kh a z RO ma 0kh. Zmiesal som 1diel z vodovodu a dva dieli z RO. Premeral a mala 4. Netreba ani vahu ani sodu... staci ak mas test. Popripade dopustas ci treba kh viac abo menej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2017 15:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 15:32 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Rybka
Vyrobiť pár litrov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 15:24 Rybka
A ještě máte někdo návod na výrobu 4°dKH roztoku i pro méně citlivou váhu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2017 15:14 Rybka
Zdravím, chci si udělat roztok 4°dKH. Mohu pří mixování se sodou použít i vodu z Reverzní o.?
Nebo jen destliku.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 21:26 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?Re: Marcel G
Cize lepsie je to s co2 neprehanat? Zmiernim nebezbecenstvo rias, pri nizsej urovni lebsie bude fungovat bio filtracia, ryby budu radsej. Maximalne sa spomali rast rastlin. Skusim este nahodit klasicky perma test co som uz dlho nepouzival odkedy mam kontroler. Ale mam taky pocit ze pod ph7 uz zltol. Ja som si stale myslel ze cim viac tym bude lepsie, lepsi rast rastlin a mensi rast rias, ale asi som sa mylil. Skusim ist porekadlom... MENEJ JE VIAC
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 14:45 Muž Jarry [1437] Re: Marcel G
A jak vůbec koncentraci pořádně změřit? Dá se spolehnout na to, že dokud je roztok v dropcheckeru zelený (4°dKH, koupený hotový), jsou hodnoty kolem 20mg/l - dle Tillmanovy tabulky? Zrovna s tím trochu experimentuju a roztok je zelený, když přidávám 90 bublin za minutu, ale taky 300 bublin za minutu - to už tedy začíná zelená opravdu lehce přecházet do žluté (ale pořád je to zelená), ten rozptyl je ale veliký. Postupovat budu asi tak, že teď jenom maliko uberu ze současného stavu, aby zmizel žlutý nádech a měl bych být na 20mg/l, je ta úvaha správná?
Měřením kH a pH vody v akváriu dostanu nesmysly, při kombinaci kH 12 a pH 7,4 by musel být obsah CO2 v kohoutkové vodě 15mg/l, což si myslím, že není možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   24.02.2017 13:56 Marcel G Re: Zab01
Zab01 napsal: www.rostlinna-akvaria.cz/… Podkapitola Množství CO2 v akváriu, tady se dozvíš asi všechno, co potřebuješ.
A nejen to, ale i spoustu (s prominutím) kravin. Například mě zaujala věta: "Je známo, že hodnoty okolo 40 mg/l zastavují rozmnožování buněk řas." Já tedy na žádnou takovou informaci zatím nenarazil, a to se opravdu dost často prohrabávám odbornou literaturou. Podobným článkům bych se radil spíše vyhnout. Je v nich spousta "zaručených informací" prezentovaných velmi černobílým způsobem a bez solidních argumentů.

stanki: Pokud jde o CO2 a nitrifikační bakterie, tak nevím o tom, že by jim samotný oxid uhličitý nějak vadil. Co jim však může vadit, je nízké pH, které může v akváriu být v důsledku přidávání vysoké koncentrace CO2 do vody. pH 6.9 ale nepovažuju za nějak (pro bakterie) vyloženě likvidační. Při nižším pH většina bakterií utlumí svou činnost. Pokud vím, tak nitrifikační bakterie mají radši alkalickou vodu (pH mezi 7 a 8). Já osobně bych radil nepřekračovat v akváriu nikdy koncentraci 20 mg/l CO2 (pokud ti tedy záleží na zdraví tvých ryb). Rostliny snesou obvykle až 2x tolik, ale příliš CO2 může začít škodit i jim. Řasy samozřejmě CO2 milují, stejně jako rostliny. Takže pokud máš v akvárku bordel, nerovnováhu, organické znečištění a do toho jim ještě přidáš CO2, tak z toho budou pravděpodobně šílet štěstím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2017 10:43 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: stanki
www.rostlinna-akvaria.cz/… Podkapitola Množství CO2 v akváriu, tady se dozvíš asi všechno, co potřebuješ. Nevidím tedy důvod zkoušet toho tam cpát ještě více, než je doporučené dle zkušenějších zdrojů :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 10:25 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Ale moze viac co2 aj uskodit? Alebo cim viac tym lepsie. Hlavne co sa tyka rastlin, alebo rias
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 00:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: stanki
Vždy je lepší začít pomaleji, přidat můžeš vždycky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 20:48 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Caute, mar ptazok. Moze vysoka hladina CO2 zabit nitrifikacne bakterie? Nasledkom toho by nefungovala bio filtracia, a cpavok by sposobil riasy? Alebo plati tu ze menej je viac? Mam vodu kh12, a mam nastavene ph na 6,9. U ryb to nevyzera aby im to vadilo a hladina sa hybe minimalne. Kolko by podla vas bolo optimum? Podla tabulky je optimum 7,2? Ked aj tie tabulky sa nate troska od seba lisia

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2017 20:29 Marcel G Re: tonof
Fotka k příspěvku tonof napsal: Marcel myslím že na tvojich stránkach je uvedené 100% nasýtenia rastlín CO2 je pri 30mg/L a pre 90% nasýtenie stačí 15mg/L.
Nemám všechno v hlavě, ale pokud si dobře vzpomínám, tak některé rostliny dosahují maximální rychlosti (nasycení) fotosyntézy zhruba při 40 mg/l CO2, ale přesná hodnota je samozřejmě druhově specifická, což znamená, že každý druh rostliny ji může mít trochu jinou. Myslím, že Cabomba (nebo nějaký podobný invazivní plevel) dosahuje maxima až někde kolem 60 mg/l. Některé mechy ale mají maximum třeba už kolem 20 mg/l. Platí tady ale stejná křivka jako u ostatních živin (viz přiložený ilustrační obrázek => místo NO3 si dosaďte CO2). To znamená, že i když třeba některé rostliny dosahují maximální rychlosti růstu při 40 mg/l CO2, tak 70-90% rychlosti růstu dosáhnou třeba už při 10-15 mg/l. To znamená, že rozdíl v rychlosti růstu mezi 10 a 40 mg/l CO2 nebude příliš velký a možná bychom to ve skutečnosti ani nepoznali. Jenže to, co může být optimální pro rostliny, nemusí (a často ani není) stejně optimální i pro živočichy. Což je právě případ CO2 (ale i dalších živin, jimiž ve svých rostlinných akváriích přihnojujeme). Jak vyplývá z níže uvedené studie, tak pro některé druhy ryb může být problematická už koncentrace kolem 14 mg/l CO2. Je dobré si ale také uvědomit, že ta studovaná ryba patří mezi odolnější, snadno adaptovatelné druhy. Je tedy docela možné, že pro jiné, citlivější druhy sladkovodních tropických ryb může být vhodné používat raději ještě nižší koncentraci. Dr. Adamec z Botanického ústavu v Třeboni mi doporučoval používat v akváriích koncentraci 0.15-0.3 mM/l CO2, což je v přepočtu 7-13 mg/l. Při této koncentraci by měla podle něho většina našich rostlin dosahovat téměř maximální rychlosti fotosyntézy. A je to určitě člověk, kterému se vyplatí naslouchat, protože má s pěstováním vodních rostlin obrovské zkušenosti (je to jeden z největších odborníků na bublinatky na světě; a bublinatky patří mezi striktní uživatele CO2, kteří ke svému růstu potřebují zvýšené koncentrace CO2). Pro srovnání: v hlavním toku a přítocích řeky Amazonky se průměrná koncentrace CO2 pouhybuje v rozmezí 6-8 mg/l. Všechno se to tedy v přírodě točí kolem 5-15 mg/l. Řekl bych, že na tyto hodnoty by měla být převážná většina ryb evolučně dobře adaptovaná, a pro rostliny je to zároveň dostatečně vysoká koncentrace pro velmi dobrý růst. Pokud vím, tak přehnaně vysoké koncentrace CO2 začal v rostlinných akváriích vehementně prosazovat až Tom Barr (autor metody Estimative Index). Takashi Amano (zakladatel japonské firmy ADA) používal ve většině svých "přírodních akvárií" koncentraci kolem 10 mg/l (jak je patrné z jeho knihy "Nature aquarium world"). A to tam měl celou řadu i poměrně náročných druhů rostlin (vč. Rotaly wallichii). A pochybuje snad někdo o tom, že mu to tam špatně rostlo? Stačí se v té knize podívat na fotky jeho akvárií a i ten největší skeptik musí uznat, že je to prostě nádhera. To jsou jistě věci, nad nimiž stojí zato se zamyslet.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2017 18:28 Muž tonof [53] - RostlinyRe: Marcel G
Marcel myslím že na tvojich stránkach je uvedené 100% nasýtenia rastlín CO2 je pri 30mg/L a pre 90% nasýtenie stačí 15mg/L. A výborným príkladom je Larix ktorému všetko pekne rastie aj pri veľmi nízkych hodnotách pod 10mg/L. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.02.2017 12:53 Marcel G – Doporučená koncentrace CO2 v rostlinném akváriu
Narazil jsem při svém samostudiu na jeden zajímavý článek, který zkoumal vliv zvýšené koncentrace CO2 (14 mg/l) na sladkovodní tropickou rybu Okounovec mosambický ( rybicky.net/atlasryb/okounovec_mosambicky ).

Závěry studie:

1) Zvýšená koncentrace CO2 (podobně jako i zvýšená teplota) má negativní vliv na krevní (hematologické) parametry.

"V důsledku zvýšené koncentrace oxidu uhličitého ve vodě dochází k hyperkapnii (= vzestup koncentrace CO2 v krvi) v důsledku abnormálně vysoké úrovně oxidu uhličitého v krvi. Nárůst parciálního tlaku oxidu uhličitého v krvi může u ryb způsobit respirační acidózu (= nahromadění CO2, které nelze vydýchat). Protože zvýšené koncentrace oxidu uhličitého způsobují v krvi a respiračním pigmentu tkáňových buněk okyselení, dochází k útlumu v příjmu a přenosu kyslíku. V případech, kdy dojde k acidifikaci a poklesu pH, mohou ryby snížené pH červených krvinek kompenzovat výměnou iontů Na+/H+ pomocí katecholaminových proteinů. Přestože se ryby v našem experimentu dokázaly s výše uvedenými problémy vypořádat (za pomoci adaptačních mechanismů) a hematologické parametry se na konci zvýšené expozice srovnaly, nemělo by z toho být vyvozováno, že to snad na ryby nemá žádný negativní vliv."

2) Při zvýšené koncentraci CO2 (podobně jako i při zvýšené teplotě) došlo do dvou týdnů k útlumu aktivity enzymů, které řídí buněčný přenos sodno-draselných iontů (tzv. sodno-draselné pumpy neboli Na+/K+ ATPázy).

3) Aby ryba přežila, snažila se s negativními podmínkami vyrovnat pomocí různých adaptačních mechanismů.

V žádné ze sledovaných skupin ryb nedošlo během experimentu k úhynu, ani nebyla zaznamenána žádná změna v příjmu potravy nebo chování ryb.

Zdroj: www.sciencedirect.com/…

K diskuzi: Je zajímavé, že i když žádná ryba při zvýšené koncentraci 14 mg/l CO2 neuhynula a všechny ryby se podle všeho chovaly naprosto normálně (vč. příjmu potravy), přesto (skryto našim zrakům) docházelo u ryb k určitým negativním vnitřním změnám. A i když se s tím dokázali "poprat", neznamená to, že by byly zvýšené koncentrace CO2 pro ryby "procházkou růžovým sadem" (jak ze studie vyplývá). Už i při pouhých 14 mg/l se musely adaptační mechanismy "pěkně ohánět", aby dokázaly přemíru kyselého CO2 v krvi nějak eliminovat. Experiment se prováděl na 144ks ryb o hmotnosti 13-15 g, což by mělo odpovídat délce asi 9.0-9.5 cm (v přírodě se dorůstají až ~40 cm, takže se asi jednalo o poměrně mladé rybky).

Když jsem před časem na některých fórech (plantedtank.net nebo barrreport.com) diskutoval se zastánci metody hnojení Estimative Index (založené na přehnojování a vysoké koncentraci CO2), často používali argument, že "jejich ryby na žádnou otravu oxidem uhličitým neumírají, normálně přijímají potravu a normálně se množí ... což prý dokazuje, že zvýšené koncentrace CO2 nemají na akvarijní ryby žádný negativní vliv". Tahle studie však upozorňuje na negativní důsledky, které nejsou pouhým okem vůbec vidět, takže si jich akvarista často ani nemůže všimnout (i kdyby své ryby pozoroval sebelépe). A to nemluvím o tom, že jsou mezi námi i akvaristé, kteří ve svých rostlinných akváriích (s rybami) používají podle všeho i 50-70 mg/l CO2. Je tohle opravdu nutné a k rybám ohleduplné? Líbil se mi v této souvislosti článek, na který jsem narazil v jednom starším časopise, kde autor píše, že "optimální množství [CO2], které rostlinám prospívá a rybám neškodí, se pohybuje v rozmezí 5-10 mg/l" (Huschina B., Záhadný oxid či kysličník uhličitý, Akvárium terárium, 1984, roč. 27, číslo 3.) A teď jedna kacířská otázka: Nestálo by zato opustit dnes v rostlinných akváriích všude tolik doporučovavých 30 mg/l (nebo ještě více) a vrátit se k těmto hodnotám?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2017 10:22 George80 Re: vaaclav
Dik.Pro jistotu dneska vyměním napln v dropu a uberu o dve bubliny.Pak uvidim. :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [9] ...... 28

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 35947x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13530?od=401