Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Závojnatky - nemoc

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 20 Přejít na další stránku   1  
Závojnatky - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 12:29 Žena zelvik58 [22] - SumciRe: martimilaa
Voda se mění postupně,při velikosti vašeho akva tak 10l týdně.Odkalovačem,ode dna.Teplotu je potřeba snížit nad 20,zpomalí se trochu látková výměna rybek.Snažte se je nabídnout někomu,kdo má vhodné akva.Nad 200l.Do svého akvárka si pořiďte rybky které nedorůstají nad 20 cm :-) Ideální je velikost do 5cm a méně.Než si rybky pořídíte hodně si o nich načtěte.Atlas zde a na dalších rybích stránkách.Pak bude s akvárkem méně práce a budete spokojení vy i vaše ryby.Hodně štěstí a u akvaristiky vydržte. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 11:37 martimilaa Re: martimilaa
Ještě bych se chtěla zeptat, protože jsme začátečníci:-) Jak nejlépe tu vodu měnit? Děláme to tak, že rybky dáme při čištění jinam.Ale asi to není zrovna to nejlepší že? Jinak teplotu máme 23 -24st., je to ok pro viz výše zminované rybky? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:51 martimilaa Re: HaDaS
Spíš jsme něco dostali a tak jsme kvůli tomu pořídili akvárko, velikostně větší nemáme kam dát:-(
Moc díky za rady, nějak to zkusím vyřešit, dneska vyměnit vodu.Přitom takhle jsou asi 2 měsíce a tak jsem si už říkala, že je to pro ně ok.Do doby než jedna zmizela mě to ani nenapadlo že bude problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:45 HaDaS Re: martimilaa
Pročti si tady nějaké prezentace nádrží o Tvé velikosti a inspiruj se k jinému osazenstvu. Na ty Tvé závojnatky by bylo již lepší jezírko. Hodně vyrostou, takže i větší akva dokáží pořádně zaneřádit (a to se bavím třeba o 200 litrech).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:44 Žena Linduš [166] Re: martimilaa
rybicky.net/atlasryb/zavojnatka_cinska
tady je nějaký ten základ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:42 HaDaS Re: martimilaa
Ajajaj, všechno špatně. Výměna vody v Tvém případě nejméně 2 x týdně, kytky nějaké odolné (anubiasy) a hlavně živé (ale stejně Ti je závojnatky asi znehodnotí). Na takovou zátěž by si potřeboval hodně velký biologický filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:41 Žena Linduš [166] Re: martimilaa
chuděrky. závojnatka je vlastně karas. vím, že se prodávají s velkou oblibou, ale takové ryby do akvárka ani nepatří. natož do malého
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:40 martimilaa Re: martimilaa
Fotka k příspěvku A ještě tam máme toto - foto, ale nevím co to je. Nemůže to být tou rybkou?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:38 martimilaa Re: Linduš
Fotka k příspěvku No mění se zhruba po 3týdnech,nebo dřív podle potřeby.Je fakt, že filtr bývá dsot často zanesený. Jinak co se týče sumečka, je spíš zalezlý. Rostlinky máme umělý.Posílám foto - závojnatky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:31 HaDaS Re: martimilaa
Už toho tady bylo napsáno dost. Závojnatka potřebuje prostor. Jedním z hlavních důvodů je, že má nedokonalé trávení a silně znečišťuje akva. Čtyři závojnatky v 54 litrech je opravdu příliš. Nevím jaké máš sumečky, ale ti potřebují většinou "dokonalou" vodu a rovnováhu. Začnou Ti umírat také. Nejdéle Ti vydrží asi pancíci. Dokážou si totiž "přidechovat" nad hladinou.
K úmrtí mohlo samozřejmě dojít i z jiného důvodu, ale to co uvádím, Tě určitě potká a nemine. Vyměňuj často vodu do té doby, než se Ti podaří závojnatky udat někomu jinému, nebo si pořídit ohodně, ohodně větší akva. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:31 Žena Linduš [166] Re: martimilaa
jak často měníš vodu-kolik, odkaluješ, kolik máš rostlin, jaký filtr, teplota vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:13 martimilaa Re: HaDaS
Jako že je jich moc? Ale vypadalo to, že jsou k sobě ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:10 HaDaS Re: martimilaa
A v tom bude kámen úrazu. Malé akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 09:09 martimilaa Re: Linduš
akvárko je 54l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 08:11 Žena Linduš [166] Re: martimilaa
velikost akvárka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 07:29 martimilaa – závojnatka
Ahoj, nemáte někdo zkušenost, proč se tak stalo? Máme akvárko a v něm 4 závojnatky, sumečka a pancéřníčky. Včera jsem postrádala jednu závojnatku a nakonec jsme našli kostřičku na dně, totálně ohlodaná. Tak nevím jestli byla nemocná nebo proč se tak stalo. Je fakt, že jeden den dostali méně jídla než obvykle. Je větší pravděpodobnost nemoci nebo hladu? Budu ráda za zkušenosti, abych se vyhla dalším ztrátám, moc díky, ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 16:49 Žena basa1313 [18] - Parmičky
no pokial doslo k niakemu poskodeniu chrbtice alebo inych organov tak sotva... pokial nezdochne a zacne plavat normalne tak sleduj plutvy, popripade pridaj nieco proti plesni alebo bakteriam...
zavojnatky su dost citlive na taketo veci... nam sa raz jedna zranila len pri tam ako sme ju dali do vedra s leknom... do dnes netusim ako ale neprezila :-( vela stastia... ale tak mozno sa jej polepsi ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 15:29 adamko36 – rybička zaseknutá vo filtri
Mám v akváriu závojnatku a dnes poobede keď som prišiel domov, bola rybička zaseknuta chvostovou plutvou vo filtri. Podarilo sa mi ju odtial vybrať, ale plutva je celá potrhaná a rybička pláva hore bruškom. Snaží sa plávať po akváriu, aj žere. Myslíte, že bude v poriadku? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2011 21:23 milan388
prosím kolik je idealni teplota ? mam 2 zavojnatky, 2 sumečky a 2 ancitrusy

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2011 22:44 Yazu – Re: Tereza
Postav si kouli tak metr na metr, sedni si do ní sama a po čtyřech měsících dej vědět jak jsi na tom.
Takže takové stolitrové akvárium na pár, ideální 200 litrů pro čtyři kusy.
Už ti začíná svítat kde že je problém?
Trošku ti popíšu co se v té tvé kouli děje.
Rybu krmíš - předpokládám, že ses neobtěžovala přečíst si mé minulé přéspěvky zde o nutnosti pestrého a kvalitního krmení - odhaduji, že ji krmíš jedním druhem granulí, s trochou štěstí aspoň určených pro závojnatky.
Ryba je uvězněná ve svých deseti litrech. Ale jí, protože nad pud sebezáchovy není. Je apatická, protože co má taky dělat. /kdybys někdy viděla takové tři krasavce prohánět se ve dvěstě litrech asi by ti došel zásadní rozdíl mezi nimi a tvou rybou/
Každým čištěním vody ji znovu stresuješ, znovu ji pomalu ale jistě trávíš jedovatým dusíkem a znovu ji vyměníš, jen aby se to všechno pořád opakovalo. To, že ti začala plavat bokem - důsledek špatné, nevyvážené či málo pestré stravy.
To že ti teď umírá - ano umírá - je důsledek tvojí péče a toho, jak jí bylo CELÉ čtyři měsíce strašně fajn. /přiznejme si, že ryba která se dožívá i desítky let, by po čtyřech měsících umírat neměla, že ano/
Onemocnění je jarní virémie, zkrátka smrtelná vodnatelnost. Bůh ví, na kolik už má ryba poškozené vnitřní orgány. Nehledě na to, že po tvé péči se k tomu může snadno připojit i další a další onemocnění.
Závojnatka je velice odolné zvíře - to ano. Ale lidé si to pletou s nesmrtelností - to prosím ne.
Pokud se rozhodneš pro ni něco udělat, tzn. pokusit se vyléčit a zařídit jí zdravý život v pořádné nádrži tak to sem napiš a můžu se snažit radit a pokusit se něco s tím vším udělat. Pokud ji plánuješ léčit proto, abys ji mohla zase vrátit do deseti litrů, pak už nepiš, protože ta ryba onemocní znovu. Kdo ví, třeba ji vyléčíš i na podruhé, ale na potřetí už to bude se vší parádou, rozpadlými ploutvemi a krvavými ranami po těle.
A nerozmýšlej dlouho. Vodnatelnost nepatří k mírumilovným protivníkům.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2011 22:35 Yazu – Re: Tereza
Holka holka..."protože tam 4 měsíce žila spokojeně a nic se nedělo."
Achjo, ty mi dáváš zabrat. Takže nejdřív mi řekni, jestli o tu rybu stojíš - máš k ní nějaké pouto, nebo ne.
Pokud ne, tak ji někomu daruj do velké nádrže, kdo bude ochotná vzít si nemocnou rybu a přeléčit ji /jsou takoví, já sama jsem takhle jednu zachránila před spláchnutm do záchodu/.
Pokud ano, tak dobře poslouchej, ale bude tě to něco stát, tak s tím počítej.
Pokud ryba po pár měsících v tvé péči vypadá takhle, tak asi moc spokojená nebyla.
Tak začněme, předem se omlouvám ostatním, bude to zas dlouhé.
Řeknu ti to takhle - koule se mi nelíbí, ale tři dny jsem strávila hledáním nějaké vědecké práce v češtině, angličtině či francouzštině, která by dokazovala, že je to opravdu špatné. Nenašla jsem. Proto tady nebudu vykřikovat KOULE je zlo. Můžu si to myslet, ale to je tak všechno.
Mimochodem jediný náznak byla studie, která ukazovala, že rybu uvnitř pobyt v kouli stresuje díky lomu světla a zkreslení obrazu, který vidí. Bohužel sjem se nedostala k žádným komentářů, takže se můžu jen dohadovat jestli to byla seriózní práce nebo ne.
A kdyby ta tvoje koule měla těch litrů padesát neřeknu ani bů.
Do 10 litrů se nehodí ŽÁDNÁ ryba. I tzv. miniakvária mají ideálně kolem 30 litrů, aby tam vůbec nějaké opravdu MALÉ a opravdu k tomu přizpůsobené ryby.
Přečetla sis vůbec něco o závojnatkách? Sakra když už mám doma čtyři měsíce nějaké zvíře tak tě nenapadlo se třeba podívat co to vůbec máš?
Takže začneme. Na jednu závojnatku, je jedno jak velkou, počítej se 40 litry, abys ji netrávila hromadícím se dusíkem. Dále. Závojnatka je ryba společenská. Mělas vidět reakci na rybu vrácenou z karantény do nádrže ke zbytku. Tři dny se od sebe nehly a proháněly se jen v hejnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 22:04 Tereza – Plavání na boku
Fotka k příspěvku Zdravím, moje závojnatka plave na jednom boku u hladiny a nehýbe se(samozřejmě dýchá), už delší dobu mám pocit že se moc drží u dna a neplave (nejčastěji když jí akvárko vyčistím).Už se mi to s ní jednou stalo, že plavala na boku na hladině, ale další ráno byla v pohodě (myslim že to mohlo být přežráním) ale dneska jsem ji vyndala do jiné nádoby a na dně se objevil takový krvavý povlak (třeba jako krvavá slina nebo tak). Podmínky v akvárku asi nemá úplně ideální(kulaté, něco kolem 10l, přírodní oblázky na dně, čistím ho většinou 1 týdně) ale nejsem si jistá jestli je to příčina, protože tam 4 měsíce žila spokojeně a nic se nedělo.
Jo a ještě má na ocásku něco jako popraskané žilky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 18:30 vlasta1987 – Re: Yazu
Oki, vodu zkusím tedy častěji měnit a zkusím i rozmanitější stravu. Hráškový den? Vaaau, to se ke mně ještě nedostalo, že se můžou krmit i hráškem:-) Někde jsem četla, že je dobré dávat jim i listy z hlávkového salátu a vařenou rýži a brambory, máš s tím nějaké zkušenosti?

Jinak, když jsme u toho jídelního lístku, oprav mě, kdybych jmenovala něco, co nesmějí: malé žížalky, larvy komárů, patentky, nítěnky,... Už mě nic živého nenapadá. Jinak přemýšlela jsem o tom, pořídit: Artemia mix, je to vhodné, nebo je to jen pro potěr?

Jinak s těma kytkama máš pravdu, ač jsem koupila tvrdolisté, ochutnávají rády:-) S tím léčením se to má tak, že tento týden jsem to eSHa 2000 kapala před celou touto diskuzí, páč se to o5 opakovalo a asi větší blbost by bylo neudělat nic a zakračovat až po tom, co by měla ploutvičku na cucky... Každopádně v pondělí koupím testy na to NO2 a NO3, změřím to a zkusila bych přejít na to doléčení pomocí FMC. Myslíš, že vadí, že jsem tedy použila eSHa 2000? Zítra budu o5 měnit část vody a příští týden by tam tedy mělo příjít to fmc, tak aby to spolu nějak negativně nereagovalo...

To je otázek, co, ale myslím, že už jsou poslední. Děkuji za drahocené rady a hezký zbytek víkednu
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 16:12 Yazu – Re: vlasta1987
Yirka: No, bylo jim líto, že netrhnou na jedněch testech, tak vnutili druhé, obchod je zkrátka obchod tone Ale o etice mnohých prodejců ve zverimexech a akvaristikách tu bylo řečeno celkem dost
Vlasta: Vodou to sice bude, ale opravdu to budou dusičnany, dusitany. Asi bych začala častěji měnit menší množství vody; pak kontraproduktivní rada - méně krmit. Jenže to zrovna teď není nejlepší nápad...no, no, tak zkus jeden den dát hráškový den, udělá jm to dobře, pěkně je to pročistí, stačí, abys měla jistotu, že každá ryba zdlábla aspoň kousek.
Krm méně, ale pestřeji, zkus něco mraženého - propláchnout pod vlažnou vodou a po troškách třeba pinzetou shrnovat do akvária, uvidíš jak se utlučou. A nemusíš se bát, že to padá na dno, věř mi že závojnatka ti žádnou patentku nikdy nikde nenechá.
Píšeš, že rostliny máš, takže jsem si jistá že dost často ochutnávají, že by byly o hladu tedy nehrozí.

Dobrá strava s nimi udělá divy. A poohlédnout se po větší nádrži jak jen to bude možné. Jelikož už je pár měsíců doma máš, tak víš, že prakticky vylučují tolik co do sebe nasoukají, a navíc se to ve vodě skvěle rozkládá, takže dostat ty hodnoty NO3 rychle nahoru pro ně není problém...Ve velké nádrži se to za prvé v tak velkém objemu vody "ztratí" ; za druhé tam je podstatně více rostlin, která ho spotřebovávají a samozřejmě i větší objem filtrační hmoty, i když stačí dobře zarostlé velké akvárium a ta filtrace už ztrácí na důležitosti jakou měla v tom menším. :)

Ale to jen v případě, že teď se nacházíš v "doléčené fázi". Nějak sjem nebyla schopna rozlušitit, jestli zrovna teď už zase léčíš, nebo jsi v mezifázi, než se to vrátí.
Pokud léčíš, přeléčila bych podle návodu FMCčkem, hlavně v nádrži, kde léčíš nekrmit, silně vzduchovat.

A na tu poradnu určitě mrkni, dotazů na závojnatky je tam nesčetně a každý si tam najde to svoje.
No dej vědět jak se daří ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 09:00 Muž Yirka [9126] – Re: vlasta1987
Zajímavé, že obchodníci vždy poradí to méně podstatné.
Ale vážně, ten problém bude hlavně v nemění vody. Btw, to pořízení většího by bylo také pro tyto rybky dobré, protože ta skladba ryb je opravdu nepříliš vhodná a pokud na ní nadále trváš tak by to problémy trochu "rozředilo".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 23:04 vlasta1987 – Re: Yirka
Zvětším asi tím, že koupím nové. To asi na patent už asi nebude, co? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 22:59 vlasta1987 – Re: Yazu
ahoj, děkuji za rady a připomínky;-) Testy na N látky jsem zatím nedělala, v akvaristice mi řekli, ať udělám na ph (to mi vyšlo cca 6,5 - 7) a na tvrdost (celková: 4, uhličitanová:3 - myslíš, že je to pro závojnatky málo?). Testy na N - látky tedy ještě dokoupím. Při výměně odkaluji, filtr mám vnitřní s molitanem (abych nezabila "dobré" bakterie vypírám ho ve vyměňované vodě...) Jinak krmím 2x až 3x denně - granule, lupínky, chtěla jsem i živou potravu, ale teď se akorát bojím, abych si tam nezatáhla ještě něco jiného... Před léčbou nic do akvárka přidávánou nebylo... Na stránky co od tebe mám, se podívám, děkuju. Je vidět, že tomu rozumíš, kdyby tě ještě něco napadlo, tak se prosím ozvi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 22:51 vlasta1987 – Re: Linduš
jak často a kolik měníš vody, odkaluješ, jaký máš filtr?
Ahoj, děkuji za reakci... Vodu měním 1x týdne, 1/3. Dno odkaluji, filtr mám vnitřní, relativně výkonný, s molitanem. Koupila jsem si přípravky na měřní ph, to má 6,5 - 7. Dnes jsem koupila přípravek na měření tvrdosti a vyšla mi celková tvrdost 4 (četla jsem, že závojnatky mohou být od 4 - možná je to tím? moc hraniční hodnota? nevím...:-( A pak jsem měřila uhličitanovou tvrdost, ta je ještě nižší, 3 (tu si potřebuji zjistit, nikde jsem nenašla, jaká má být...). Vodu používám odstátou ze studny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 14:53 Yazu – Re: Yirka
Jo to bylo v tom prvním příšpěvku co se mi smáznul. Jednoduše to děláš obráceně, o vodu se staráš málo o filtr moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 09:17 Žena stetinka [270]
a já dodám, že máš fakty "úžasnou" kombinaci ryb... tone
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 08:18 Muž Yirka [9126]
Já jen dodám. Pokud i nadále budeš i těchto rybek měnit vodu 1x za 3 měsíce, jsou ti všechny dobré zde Yazu podané rady nanic...... To je totiž podle mého hlavní příčina problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 22:19 Yazu – Re: Bedoman
A teď k příčině: Udělej si čas a založ si tu prezentaci. V takovýchto případech je to více než užitečné. Můžu se tě ptát dál a dál.
Co teplota v nádrži? Udržuješ ji topítkem, nebo kolísá podle teploty pokoje?
proč čistíš filtr tak často? Musíš, nebo jen chceš?
Pokud musíš - tedy filtr se ucpává a znatelně poklesl průtok, pak buď zredukovat rybí osazenstvo, nebo pořídit výkonnější filtr s větším objemem filtračních hmot.
Pokud to děláš "jen tak" pak věz, že na filtr dokud funguje sahat nemusíš vůbec. Čím míň si ho budeš všímat tím líp. Pokud ho čistit musíš, potom jedině ve vodě odebrané z akvária, nikdy netrav bakterie pod vodou z kohoutku. I to může být přičína proč ryba onemocněla.
Zkus změřit ty N - látky. Jak máš zarostlou nádrž? Ale na co bych chtěla asi nejvíce apelovat je krmení.
Říci, že závojnatky mají nekvalitní trávení je směšné. Jejich trávení je katastrofa. Potrava jimi prakticky jen prolítává, proto je nutná kvalitní, speciálně pro ně určená strava, protože spousta užitečných látek jednoduše nejsou schopny vstřebat. Proto závojnatky do společenské nádrže nepatří - ne proto, že vylučuji tolik, to ostatně dnes supervýkonné filtry zvládnou, ale protože strava je základním kamenem úrazu a rozdílem mezi zdravou a nemocnou rybou.
A ve chvíli, kdy krmíš i ostatní ryby v nádrži jim zkrátka v požírání cizího krmení nezabráníš.
Do jídelníčku by mělo patřit co nejvíce položek - od granulí pro ně určených, po sušené, živé, mražené, ovoce, zeleninu /velice prospívá hrášek/, zkrátka co nejpestřeji a střídat a točit a točit.
Další faktory - je to samice/samec? Ty šupiny odstávají než spadnou? Může to být fyzické poranění? /například v důsledku nahánění samcem, kdyby ses zrovna trefil do páru/
Oči se nemění? Nejsou vyboulené?

Je toho hodně, já vím, ale jinak na konečné proč nepřijdeš a můžeš se snadno dostat do stejné situace.
Určitě dej alespoň vědět jak postupuješ a jak se rybě daří
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 22:03 Yazu – Re: Bedoman
Sakra!!! Jsem teď strávila patnáct minut psaním příspěvku a po oznámení, že příspěvek má příliš mnoho znaků, už se text samozřejmě neobjevil tone smich
Takže páni administrátři a redaktoři, omlouvám se, ale já stručně psát neumím, tak ti to Bedomane rozdělím na dvě části.
Tak nejdříve to hlavní - co bych udělala já. Pokusím se ti poradit jak nejlíp můžu, ale rybu nevidím a nejzkušenější tu nebudu ani zdaleka. Ovšem nechci tě v tom nechat topit, takže do toho:
Jakmile dočteš, připrav karanténu. Pro příště, když se tak čilá ryba jakou závojnatka je, začne chovat jak jsi popsal, už to je důvod k obezřetnosti. Čtrnáct dní je dlouhá doba a může být mnohem těžší teď něco páchat.
Karanténa - malá nádrž, čistá voda, žádné přípravky, stačí pár minut odstát. Zavést silné vzduchování. Velice šetrně rybu přelov. Vyraž do města a oběhni si akvaristiky a zverimexy. Pořiď testy na NO2 a NO3, třeba od rataje tě vyjde do stovky každý, ale je to fuk, hlavně něco z čeho dostaneme nějaké hodnoty, ať můžeme vyřešit příčinu /viz. následující příspěvek/
Dle mého názoru je to bakteriální infekce. Podezřele nafouknuté břicho a odpadávání šupin mohou navíc značit jistý druh vodnatelnosti.
Ten vřed se bude pravděpodobně zvětšovat až se propadne a vznikne kráter, odhalující svalovinu. Je třeba dbát, aby karanténa byla naprosto čistá, nekrmit, ať se rána nezaplísní.
Na počáteční stádia většinou postačí methylenka, ale tohle už bude daleko od "počátku" a tak kup Sera Baktopur. Dávkování je popsáno v návodu, včetně veškerého dalšího postupu.


Ryba je oslabená a u závojnatek často platí, že jakmile podlehnou jedné nemoci, sesype se na ně co může. Takže s ničím neotálej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:22 Bedoman – Re: Yazu
Fotka k příspěvku Ešte jedna fotka. Možná že pomůže.Dik
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:21 Bedoman – Re: Yazu
Fotka k příspěvku Tak akvárko má 250 litrů, filtr čistím tak jednou za měsíc, vodu zhruba každé 3 měsíce a to cca třetinu celého objemu. Mám tam 2 závojnatky, dvě skaláry, jeden přísavník, sumček, pár pávích oček a 4 neonky. Šupiny jí nepadaj nejak rychle najednou, ale uý jí vypadalo docela dost cca 20%. Ta podlitina je rudá a opravdu to vypada ako vřed a roste to. Už to má asi 14 dní. V jejím chování není nic neobvyklého, kromě toho že je malinko míň aktivní a skrýva se za jeden šutr, ale inak v pohode i žere normálne. Testy na ph a podobne nemám, ale pravidelne přidávám přípravek na úpravu vody. Krmím je dvakrát denne po trochách a dávám jim vločky a komáří larvy a niťovky. Pokusím se udělat lepší fotku, ale je to dost obtížné. Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 23:00 Yazu – Re: Bedoman
Chce to lepší fotku a více informací. Počet ryb, velikost ryb, výměna vody, odkalování, filtr, péče o filtr, jak dlouho to má, jak rychle se to objevilo, kdy sis toho všimnul, jak krmíš, čím krmíš, velikost akvária, jaká je to přesně barva - je to oranžové, nebo opravdu krvavé? jsou nějaké jiné změny v chování ryby - aktivita, chuť, plave správně?
Jak ty šupiny odpadávají? Je jich jen pár - tudíž možná důsledek odření, nebo je to doslova "sprška" šupin při rychlých pohybech?
Máš testy na N - látky? NO2? NO3? na ph? Byly v akváriu nějaké větší změny před "onemocněním"?
Je toho moc, ale bez toho tobě ani rybě nikdo pomoci nemůže. Ideálně zkus udělat a připoj pořádnou fotku ;-)
P.S. V nejlepším případě by to mohlo být pouhé přebarvování ryby, ale říkáš, že to vypadá jako vřed, a pokud je to opravdu rudá, tak to nejlepší případ rozhodně nebude, zvlášť ve spojení s odpadáváním šupinek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 20:07 Bedoman – zavojnatka
Fotka k příspěvku Prosim o pomoc. Nevíte co je to za nemoc? Na spodu hlavy má rudou podlitinu, vypadá to ako vřed a vypadávaj jí šupiny. Děkuji
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2011 08:29 Muž Yirka [9126] – Re: vlasta1987
Takže rady pro tebe padly fundované, prakticky není co dodat.
Na oplátku bychom asi všichni uvítali informaci jakým způsobem zvětšuješ akvárium. To by mohlo být na slušný patent. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.02.2011 02:29 Yazu – Re: vlasta1987
Co to je za přístup až povyrostou akva zvětším? Pokud mají opravdu šest měsíců tak bez ocasní ploutve by měla zdravá a správně živená závojnatka měřit okolo 7cm každá /bez ploutve/ - tj. 28cm rybí hmoty na tvých 54 litrů. Což je na takové ryby velice velice málo...
Rozhodně nečekat až povyrostou. :-| - když už jsme u toho ani tak bys nečekala dlouho - roční závojnatka správně živená ve správném prostředí 15cm tělo /bez ploutve/ bez problému.
Teď k problému, pokud si mám troufnout radit - je očividné že něco v akváru je velice nevyhovující. Napadení všech ryb svědčí o tom, že ryby byly něčím oslabeny - závojnatky jsou na jaře velice náchylné k onemocnění, je třeba obzvláště dbát na správné prostředí a výživu, aby se těmto kalamitám zabránilo - inu na to je očividně pozdě.
Chtělo by to více informací. Co by nám řeklo nejvíce - testy na N - látky. NO2, NO3 především. I když se citlovost ryb u NO3 udává vysoko, vysoké hladiny jsou dalším stresujícím faktorem, který ryby oslabuje.
Dále - odkaluješ při výměně vody? Jaká je péče o filtr? A jaký vůbec filtr? Jak často krmíš, čím krmíš, bylo do akvária něco přidáváno před léčbou - různé preventiny, aqua cleary a podobné?
Osobně to vidím na shodu několika faktorů - ryby vystresované a oslabené neodpovídajícím krmením a lítajícími hladinami N látek; vím, že to nebudeš chtít slyšet, ale 1cm na 1l se nedá používat universálně, každá ryba jinak znečišťuje prostředí a závojnatky jsou opravdu v tomto ohledu velice náročné.
Toť ovšem můj názor, moje rada, můj pohled na příčinu problému.
CO se týče léčby já bych sáhla spíše po FMC, ale od toho jsou tu mnohem zkušenější - a když už o nich mluvíme, zkus www.dajanapet.cz/…. Asi zkušenější a fundovanější radu ohledně závojnatek jen tak nenajdeš, dá se s ním zkontaktovat bez problému i telefonicky, takže pokud hodláš léčit a bojovat určitě bych zamířila tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 23:32 Žena Linduš [166] – Re: vlasta1987
jak často a kolik měníš vody, odkaluješ, jaký máš filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 23:03 vlasta1987 – krvavé žilky v ploutvích, třepení ploutví
Ahojky, mám 4 závojnatky v 54 l akvárku (stáří cca 6 měsíců,až povyrostou, akva zvětším). Mám je cca 4 měsíce, asi tak před měsícem začal být problém. Některým se začaly třepit ocasní ploutvičky a mají jakoby krvavé žilky v ocasních ploutvích. Použila jsem eSHa2000 (3denní kúra). Bezva, ploutve srostly, ale zůstaly viditelně oslabené, za týden se to opakovalo, opět roztřepení:-(, opět použití dávek eSHa2000, opět to srostlo, za další týden znovu a znovu, už nevím, co s tím, nemůžu jim pořád přece kapat eSHa2000, to je jak pro lidi antibiotika:-( Filtruji, mám živé rostlinky, kameny z akvaristiky, no prostě v akvárku neni nic, co by tam nepatřilo... Poraďte prosím někdo, díky moc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2011 10:49 Ifka – Re: Paul Ramon
Ahojte, věřím, že jsou rybky inteligentní, ale slyšela jsem, že mají strašně krátkou paměť, tak si myslím, že je to spíš dělané nějak přes počítač....každopádně moc hezké video!!!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 23:15 Tereza – Re: Tereza
Diagnózu beru zpět. Mohla by to být i kombinace vícero nemocí. Nejdřív rybě něco poškodilo měchýř a pak se přidala infekce u ploutve... Tak jako tak by bylo fajn rybu oddělit, pokud ji nechceš hned usmrtit, a zlepšit péči o čistotu akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 23:07 Tereza
Gwyn napsal: ... závojnatka začala stále plavat brichem vzhůru a nerada se potápí....na spodní ploutvi má krvavou podlitinu .... Jinak je rybka zdravá smich

Pardon, vím, že to není k smíchu. Nejsem odborník na nemoci ryb, ale podle toho, co jsem pročetla, to nejvíc sedí na rybí tuberkulózu, která je neléčitelná (viz. www.akvarijni.cz/…). Ono, jak začne ryba plavat břichem vzhůru, je to konečná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 22:40 Gwyn – Krvavá podlitina na ploutvi závojnatky
Fotka k příspěvku Dobrý den,
je to cca 14dní co moje závojnatka začala stále plavat brichem vzhůru a nerada se potápí. Dnes jsem jí objevil na spodní ploutvi krvavou podlitinu, viz foto. Jinak je rybka zdravá, žere, ostatní rybky jsou v pořádku. Nevíte někdo prosím co by to mohlo být a jak to léčit?

Děkuji J.Kubát
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 19:28 R Muž Silent [5949] – Re: Neználek
Jako prevence pro takováto zranění se mi osvědčila eSHa 2000.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 19:25 Muž S@L@ [11]
Dobrý den,mám problém se Závojnatkou.Chudák malá se šprajcla pod kámen a sedřela si šupiny.Stalo se to dnes,nebyli jsme doma.Měl bych to nějak preventívně řešit.Nebo se uvidí.Za názory a rady vřele Děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2010 08:03 Muž Yirka [9126] – Re:
Chystá se následovat čichavce....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2010 23:18 Anonym – nemocná závojnatka?
Dobrý den, před pár dny mi uhynul čichavec, který měl otevřenou a plesnivějící ránu, nepodařilo se mi ho zachránit. A teď se moje závojnatka začala zavrtávat do rostlin, neplave a jen leží a na boku jí jakoby odstávají šupinky a povrch pod nimi je zarudlý. Nevíte prosím, co by to mohlo být??? :-(

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 21:45 kokolka100 – ČERNÉ fleky na závojnatce
Dobrý den z ničeho nic se na mí závojnatce udělali černý fleky na boku :/ nejí už se ani moc nehejbe nechci aby mi umřela :( prosím chtěla bych poprosit jak by se to dalo léčit...mám v akvárku ještě jednu závojnatku a ta je uplně v pořádku..nevím co mám dělat..předem děkuji :)
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [20] ...... 32

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 22453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9009?od=951