Echinodorus - pěstování
Záleží co chceš. Jestli chceš emerzní rostlinky, tak pusť šlahoun nad hladinu. Ale jestli chceš nové submerzní rostlinky, tak ho drž pod hladinou.

Oddenek Echinodorus grisebachii je lepší nechat ve vodě nebo ho jak chce sám pustit nad vodu?
Starší reakce
Tak měly by být minimálně skoro dvakrát tak velcí, ale něco v tvé vodě je dost brzdí.


Primárně neřeším Echinodorus uruguayensis . Mám v nádrži 1x Echinodorus uruguayensis , 1x Echinodorus grisebachii 'Bleherae' a 1x Echinodorus 'Hot Pepper . Mám je 7 měsíců a ten Echinodorus uruguayensis dorostl do 20cm , grisebachii 18cm a 'Hot Pepper' 15cm. Přitom mají pořád zdravé nové listy ( pepper krásně růžovo-červené) . Vzhledem k tomu že všechny zmíněné Echinodory jsou podle atlasu nenáročné tak si nejsem jistý jestli nemá šlahoun jen kvůli jaru. Tak dobrá zpráva - nemá.
U echinodorů je to různé některé rostliny kvetou pořád a jiné jen občas a jsou i ty co nevyhání šlahoun pod vodou nikdy.

Děkuji , já se teprve učím rozpoznávat projevy u rostlin . Pořád hledám optimální hnojení a tak jsem rád že se možná blížím nějakému výsledku.
Spokojený Echinodorus vyhání šlahouny i v zimě. Já ho šmikám co tři či čtyři týdny.

Zdravím , mám dotaz . Před 3 týdny mi začal Echinodorus uruguayensis vyhánět šlahoun a tak přemýšlím jestli to dělá kvůli spokojenosti a nebo jen proto že je jaro?
Starší reakce
Děkuji oběma.
Asi teda vedle postavím kouli s vodou, co mám volnou. V akváriu je už dost plno a asi by se i zlomily, když bych tam chtěla vrátit.

Ten šlahoun nech v akváriu pod hladinou vyrostou ti už submerzní rostliny.


Ahoj, možností je víc. Buď můžeš rostlinku odstřihnout a strčit do sklenice s vodou, nebo dát pod rostlinku misku se substrátem a ona do něj pustí kořeny.

Zdravím všechny a chtěla bych požádat o radu.
Echináč mi vyhání už druhý šlahoun a na prvním jsou nové emerzní rostliny. Ráda bych se o rostliny podělila dál, ale nevím co s nimy. Jak s rostlinkami zacházet, aby pustily kořeny (dát do vody nebo zasadit, do čeho?) a kdy oddělit?
Děkuji za odpověď
.
Starší reakce

Uplne v pohode to môže biť a to som ho už niekolko krát komplet ostrihal až pri dne.Pár rokov dozadu som si spravil vyživné dno pri ktorom my korenia aj stonkovky a doteraz s toho dna nechapem

ked tak pozeram na tu nadrz - ten tvoj echinac je uz emerz, mozno aj to ma vplyv imho viac ako svetlo samotne (kombo multilux a helialux spectrum)
Ja nehovorim že to je presne tak ako som písal.To ma len napadla taká hypotéza ked som pozeral na odraz jeho svetla na hladine ako je vyskladané a svieti a ako svieti moje.

Takže pod vodou je světlo super a nad ní už ne, proč si tohle myslíš?



Ahoj Joe teraz fotené.
Joe a nemôže to spôsobovať to tvoje osvetlenie.Pod vodnou hladinou to svieti super ale ten prechod cez hladinu to svetlo ako keby zlúči do hromady. Ale nad vodou je to rozdelené na určité farby a niektoré tam môžu chýbať.Ja používam tieto LED HRANOLOVÝ PANEL 20W, 60 CM, (2400LM), SAMSUNG CHIP a to sú svetlá do interieru takže to spektrum je komplet.
Ano mají sice malá poupata, ale nic s toho není to je klasika. Něco jim v tom brání může to být důsledek křížení nebo by možná vykvetli až v emerzní formě.


Dakujem,
tie svoly vyzerali ako keby chceli kvitnut. V kazdom uzle sa tvorilo nieco podobne kvetnym pukom.
Namiesto toho aby to rozkvitlo, vyrastli tam listky a nakoniec cela ruzica mladeho echinodru.
Myslel som, ze je nejaky trik ako to donutit rozkvitnut namiesto toho, aby sa tvorili mlade rastliny s ktorymi bude teraz ostara. Ten Hot pepper je obor, mat ich viac je zhola nemozne.

Echinodory nekvetou všechny i v přírodě je to většinou jen v období sucha a v emerzu. Tohle jsou kříženci a už se mě mockrát stalo že pod vodou některé rostliny nekvetou nebo dokonce ani nevyhání okvětní stvol.



nevie niekto ako donutit echinac kvitnut? mam 3 stvoly, dva z nich som nechal vyjst nad hladinu, kvety sa ale nekonali. Namiesto toho mam cca 10 kusov mladych. Ked sa zacali tvorit nove ruzice, naspat som to zasunul pod hladinu a zacali pustat korene. Zial kvet ziadny. Este mam posledny pokus s tretim slahunom, ktory sa uz tiez tlaci nad hladinu.
Ahoj,
je pravda, že když echinodorus vyhodí emerzní listy, tak mu všechny submerzní uhnijou, a pokud chci, aby zůstal pod vodou, musím mu ty emerzní šmikat? Mám v akvárku Na větvi asi amazonicus, a dělá emerzní listy, je mi jich líto, jsou hezké, zdravé, ale zase akvárko má kryt, takže moc prostoru nemají a pálí se o světla. Co byste radili, šmikat nebo nešmikat?
Starší reakce
No jo,to je moc... Já se právě kvůli rozdílným informacím ptala zkušenějších...
Z malých se mi libil ještě leopard, ale ten nevim jestli dozadu neni zas moc malý

Red flame a hot pepper jsem měl a jsou to pak obři. Je to prostě dominanta, listy k hladině 50 cm a do stran zabral taky tak 30-40 cm...... Samozřejmě se dají stříhat,ale to je pořád ????
Ono právě, že to byl vybraný jako menší, protože prodejce tam ma psani,ze dospělá rostlina ma 20-30 cm coz by bylo dozadu presne super...
Máte nějaký nápad, který druh je menší?
Určitě ne více kusů vyber si něco menšího to, co chceš je sázka do loterie, protože co prodejce to něco jiného.


Dobrý den, nejsem spokojená se zadním pravým rohem svého akvária (za dekorací mostku) a tak nějak jsem se rozhodla (snad už konečně), že bych tam ráda dala nějaký echinodorus možná i více růžic. Předvybraný mám echinodorus 'red flame'
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_red_flame
Ale zdejší atlas a e-shop uvádějí dosti rozdílnou velikost dospělé rostliny a bojím se, aby ve výsledku nebyla rosltinka příliš velká na mé akvárko. Máte někdo zkušenosti jak moc se dorůstá? Případně i kolik rostlin pořídit? A pokud by nebyl vhodny,tak jaký bych měla vybrat? Raději bych nějaké větší listy s kratším stonkem.
Děkuji za odpovědi
Starší reakce
Rostliny s dostatečně velkými kořeny (min 5 cm) lze odtrhnout nebo i odstřihnout a rovnou zasadit.

Keď sa takýto pekný šlahúň (ako na fotke) odstrihne, môže sa rovno zasadiť, alebo je nutné mu ostrihať ešte korene?

Takhle je to špatně šlahoun dej pod vodu, aby rostliny měly submerzní listy. Emerzní se budou hůře přizpůsobovat, protože jsou ze šlahounu malé a pod vodou si budou muset projít přechodem, a to nemusí dopadnout dobře.

Ahoj, prosím, poradili byste mi ohledně malých rostlinek u Echinodorus uruguayensis? Vyrostl šlahoun a na něm jsou krásné malé echináčky - nad vodou. Chápu to podle příspěvků zde správně, že tyhle rostlinky lze zasadit do akvária a ony by se měly chytnout? Píše se zde, že se nemá pospíchat s odstřihnutím šlahounu. Rostlinky nemají kořínky, ale už jsou cca 8-10 cm veliké. Jak nejlépe postupovat, aby se mi chytly pod hladinou? Moc děkuji za rady

!
Starší reakce
Ahoj,
musím v rámci akvárka přesadit Echinodorus Hot Pepper. Napadlo mne, jak vlastně hluboko ho mám dát - má koukat ze substrátu začátek kořenů, nebo má být růžice do substrátu trochu zahrabaná, nebo to má být přesně na hraně?
Předpokládám, že při přesazení kořeny před zasazením sestřihnu, abych podpořil růst nových...
Díky
Starší reakce
0 09.02.2021 13:11 danielka841 – Rastliny


Ahojte viete mi poradiť co chyba Echinodorus latifolius a aj Hygrophila corymbosa obidve mi odchádzajú:(
Starší reakce



Ahoj, nejspíš je to naprostá šílenost, ale vypadá to na fakt. Můj velký Echinodorus se asi chce vrátit zpátky do submerzu.
Měla jsem za to, že jakmile jednou vyjde nad hladinu, je to natrvalo, ale vypadá to tak, že se cirka po 10 emerzních listech Echinodorus rozhodl, že už ho to nad hladinou nebaví a začal znovu vytvářet submerzní listy
Co tedy mám za druh když vyšel do emerzu jen na nějakou dobu?
Foto 1: Emerzní listy vypadají uboze kvůli nedostatku vlhkosti
Foto 2: Tento list už nad hladinu nevyšel, ale položil se na ni
Foto 3: Nejmladší list už ani neuvažuje o emerzu a rozvinul se blízko dna
Starší reakce
Pokud nezasáhneš, je to trvalý stav. Podvodní listy postupně odumřou.
Ahoj všem, asi hloupá otázka, ale i tak ji položím.
Když už nějaký Echinodorus vyjde do emerzu, je to záležitost sezónní - jako u Sagittarie platyphylla - nebo se jedná už o trvalý přechod do takového růstu?
A pokud se jedná o trvalý stav, co se pak stane s dosud submerzními listy? Postupně odumřou nebo budou i nadále existovat společně s emerzními?
Starší reakce

Chtělo by to lepší fotky mohutných echináčů je spousta.

Nooo, tak to jsem zvědavá, co to vlastně mám. Koupila jsem tu rostlinu právě pod názvem E. subalatus a je to jednoznačně nejmohutnější Echinodorus, který jsem kdy měla. Proto jsem nepochybovala nad správností názvu, tedy vzhledem k impozantním rozměrům uvedeným v atlasu.
E. uruguayensis je v tom akváriu taky, ale zrovna tohle je E. subalatus.
Vypadá to na sekci uruguayensis a ti moc netvoří hladinové listy ani nelezou nad vodu. Takže emerz z největší pravděpodobností nebude. Některé druhy dokonce nad vodou živoří.



Zdravím všechny,
za kvalitu fotek se omlouvám.
Zajímalo by mě, jestli je za daných podmínek pravděpodobné, aby trs vyšel do emerzu? Je to nádherná, obří rostlina, která mi pokládá listy pod hladinu.
Starší reakce
Tak echinodorů je několik druhů. Ta první skupina střídá období sucha kdy je emerzní kvete a po odkvětu vytváří dceřiné rostlinky a dobu kdy je pod vodou. Protože v akváriu dobu sucha nemáme tvoří okvětní stvol i pod vodou. Tyhle rostliny se ale někdy dokáží dostat nad vodu a většinou tomu nejde zabránit. Další kategorie je že jsou rostliny celoročně ponořené a ty většinou netvoří květy ale rovnou dceřiné rostliny. Část z nich pokud se dostanou nad vodu živoří nebo dokonce hynou. Pak je několik kultivarů kteří pod vodou nevytváří okvětní stvol a množit je můžeme pouze z odříznutého oddenku nebo se z něho okolo mateční rostliny tvoří další rostliny.

V přírodě to bude fungovat jinak než v akváriu. Dá se odhadnout, že pokud je šlahoun nad vodou, vytvoří se květy a po opylení semena - tedy generativní rozmnožení. Pokud zůstane šlahoun pod vodou, vyrostou na něm rostlinky (vegetativní množení), které se po skončení období dešťů a snížení hladiny vody zatopených pobřežních partií dostanou "na zem" (do bláta) kde zakoření.
V akvárku jsem nikdy nezkoušel, jak dlouho šlahoun s rostlinkami vydrží - vždy byla nádrž nacpaná echináči natolik, že jsem jej odstřihl a rostlinky věnoval do oběhu..


Zdravím všechny,
protože mám něco takového v akváriu poprvé, zajímalo by mě, jak tento typ rozmnožování vlastně funguje?
U Sagittarií je to jasné, tam se dceřiné rostlinky šíří okolo mateřské, ale v tomto případě je nová rostlinka stále u hladiny i když už má nějaké svoje kořínky.
Mám tomu rozumět tak, že se po nějaké době šlahoun skloní ke dnu a nová rostlinka bude moct zakořenit?
Jenomže nová rostlinka by tak byla nad substrátem, ne zasazená do něj. Protože se to děje, musí to být efektivní, ale nějak mi to tak nepřijde.
Starší reakce

Cryptocoryne parva, kobereček bez údržby.
Přidat reakci
1 ...... 35
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 42323x