Otíci jsou zajímavé rybky, ale s vaším problémem, (pro Václava - s rUduchou;
jestli je tohle komolení imidž, omlouvám se
), nepohnou ani o milimetr...
Jak píše Václav - posílení světla je krokem k nápravě, ale nesmí zůstat krokem osamoceným. Základ vaší "protiruduchové armády" tvoří anubiasy... To jsou rostliny, které patří pro ruduchy k nejoblíbenějším hostitelům...
Až si prostudujete všechny ty rady ohledně údržby akva, filtrace, nepřekrmování ryb, nepřerybňování akva, doporučení stran pH, alkality, tvrdosti atd., zkuste si vzpomenout na stonkové, rychle rostoucí rostliny.
Nádrž jimi, (po co nejdůkladnější očistě akva od ruduchy /mechanické i pomocí Sava/), nahusto osaďte a dopřejte jim dostatek světla.
Zkuste také popřemýšlet, jestli byste se neobešla, (alespoň po dobu, než se s ruduchou vyspořádáte), bez kořenů...
Nechci vyvolávat žádné emoce okolo této masově oblíbené dekorace, (bezesporu hrají v mnoha ohledech pozitivní roli), ale tam, kde bují (zejména) štětičková ruducha, jsou prvkem situaci komplikujícím.
I po likvidaci ruduchy z kořenů pomocí Sava jsou tyto poměrně rychle znovu napadány. Na vině jsou podle mne (kromě vhodné struktury povrchu pro uchycení) nejspíš i někeré v kořenech obsažené látky, které štětkám "šmakují".
Vsaďte na rychle rostoucí rostliny. Nejlépe stonkové - plovoucí stíní patru pod sebou. Vytvořte těmto rostlinám podmínky a časem, až ruduchu vytlačí, můžete je postupně nahradit jinými. (Pokud si je nezamilujete natolik, že už je nebudete chtít nahrazovat...
)