Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Echinodorus - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 25 Přejít na další stránku   1  
Echinodorus - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 21:22 Usine – Re: Bak
Už jsem to tu jednou popisoval. Semínka jsem dal do papírových pytlíčků a na jaře zasadil. Někde na internetu byl návod, ale už jsem ho nenašel. Není to až tak jednoduché. Nažky jsem namořil. Substrát jsem desinfikoval už nandaný ve sklenicích ve vařící vodě asi hodinu a po vychladnutí nasypal nažky a zadělal klasickým zavařovacím víčkem. Za tři měsíce začaly semínka klíčit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 20:35 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: vaclav
To je nádhera, mám srdčák, opylovával jsem jako včelka štětečkem.. uvidíme, semínka se zdá že jsou, už dokonce začínají hnědnout, takže nyní dát na nějakou periodu so sucha ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 18:29 Usine – Re: Bak
Pokud rostlina není samosprašná tak nebudou žádné semínka (nažky) Jinak po opadání okvětních lístků zůstane zelený, později hnědý semeník. Ustřihneš ho a rozemneš na bílém papíře. Nažky jsou u některých druhů opravdu malé.
rybicky.net/nadrz/200/d18743.jpg
Co dál ze semeny, je k tomu potřeba trochu alchymie. Tohle jsou výsledky po několika měsících. rybicky.net/nadrz/200/d19957.jpg
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2011 09:49 Muž kortezhugo [983] – Re: Bak
"zrele" su hnede suche a tvrde...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 22:17 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetky – Re: vaclav
Dotaz z jiného soudku, jak poznáte že je zralé semeno u Echinodoru ? Mám tam asi 4 paličky a bojím aby nespadly do vody a neuhnily, co s tím ? Musí být perioda sucha ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 22:02 Muž matlala [798] - Rostliny – Re: vaclav
taky jsem měl nejdřív z lékárny, ale akvaristická je měkčí a lepší se s ní zachází, je i lehčí, už ji nedám z ruky a za stejnou cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 19:24 Usine – Re: Tragett
Na nůžkách celkem nezáleží, lepší jsou užší. Nevýhoda u těch kratších je že se trochu více namočíš. Pokud jde o pinzetu, tak tu jsem koupil v zdravotních potřebách, měří 30cm a stála asi 200 kaček. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 18:01 Muž Tragett [61] - Mořské ryby – Re: vaclav
Mno a ted mi prosim rekni cim to strihas ty, protoze ja sen nemohl nikde sehnat cely den nejaky dlouhy nuzticky, pinzetu nebo tak. uz mi z toho hrabe...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:46 Usine – Re: Tragett
Musíš je stříhat těsně u dna, aby to nebylo vidět. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:44 Muž Tragett [61] - Mořské ryby – Re: vaclav
aa ty odspoda aby to bylo vyssi ju :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:41 Usine – Re: Tragett
Tak z tím nic neuděláš, jedině mu odstraňovat listy. Já je běžně u Echinodorů stříhám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:25 Muž Tragett [61] - Mořské ryby – Re: vaclav
Diky on je to 'Rubin Narrow Leaf'

rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_cv_rubin_narrow_leaf

tenhle :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2011 17:21 Usine – Re: Tragett
Tenhle kultivar ještě neznám, jedině počkat jestli nevyroste, pokud ale bude nízký a rozložitý moc s tím nenaděláš. Jedině ho trochu přistínit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2011 22:40 Muž Tragett [61] - Mořské ryby – Re: vaclav
Ahoj mam echinodorus red leaf 2x v akva docela dost se mi listy "rozeviraji", potreboval bych nejaky figl jak bych to mohl udelat, aby je mel vice u tela, protoze mi zabira moc mista, ktere muzu zuzitkovat jinak, jak se o nej jinak starat? doporucujete nejak pravidelne ostrihovat a tak? diky za rady :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2011 22:17 Usine – Re: tomas1981
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2011 22:10 tomas1981 – Re: vaclav
děkuji palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2011 21:27 Usine – Re: tomas1981
Je to zcela normální, čím barevnější tím lepší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2011 20:49 tomas1981 – echinodorus cordifolius
dobrý den,koupil jsem si echinodorus cordifolius a již po týdnu se mi tři listy zbarvují do hnědočervena a nově rašící také. je to problém či zcela normální. poradí někdo? díky za odp.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.12.2010 23:17 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – re: 0
No, už jsem příliš odbočil od původního tématu těmi časem zaprášenými a zapomenutými praktikami. Se na mne za to nezlobte. :-(
To se tu určitě nikdo nad tvými příspěvky nezlobí, naopak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.12.2010 12:21 0 – Re: vaclav
Fotka k příspěvku
Právě tímto stylem ji kultivuji a mimo svých malých nároků na pěstitelské podmínky se mi velmi dobře její husté vzrostlé porosty osvědčily v nefiltrovaných nádržích, kde i při vyšší početní obsádce ryb zůstává voda čistá a stačí jednou týdně odstranit sediment a dolít odebranou jednu třetinu vody.

V takových podmínkách s vyšší alkalitou se i dobře potírají případné výskyty napadení zavlečenými parazity k tomu určenými přípravky, nebo, jak už se před dvaadvaceti lety psalo i použitím 'mrtvé a živé vody' (- elektricky aktivovaná voda s hodnotou u 'mrtvé vody' pH 4,21 a 'živé vody' s pH 11), jenž se začaly používat k léčení lidí a kladné výsledky byly zaznamenány i v akvaristice. Starší generaci dobře známý z mého pohledu špičkový odborník zesnulý pan RNDr. Stanislav Frank CSc. s použitím 'živé vody' úspěšně nejen léčil ryby, ale i množil problematické druhy. No, už jsem příliš odbočil od původního tématu těmi časem zaprášenými a zapomenutými praktikami.
Se na mne za to nezlobte. :-(
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 20:51 Usine – Re: 0
Pokud jde o Cryptocoryne affinis tak té stačí poměrně málo světla a pokud možno žádné denní. Tvrdší voda vápencové dno a pH nad 7 a určitě žádné hnojení. Měl jsem 50cm rostliny překrásně vybarvené a rychle se množící. Po přidání světla a výměně substrátu + CO2 už to nikdy nebylo ono.
Za to ale začalo růst podstatně větší procento dalších rostlin. Člověk prostě nemůže mít všechno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.12.2010 09:41 Muž kortezhugo [983] – Re: sollik
...ja ju mam od narodenia :-) v podstane "neznicitelna" rastlina...
...bola aj doba ked som zo pol roka len dolieval odparenu vodu,svetlo? -ked niekto zapol -"bolo" :-)
a pri tomto rastla ovela lepsie ako teraz ked je v akva "vsetko" teda dostatok svetla,CO2,PMDD,-vymena vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2010 17:01 Muž sollik [257] - Cichlidy – Re: Deathbull
To byl podle mě právě ten důvod, proč se jí tehdá u každého dařilo. Všichni svítili žárovkama, spotřebu nikdo neřešil a kdo měl jednotrubicové zářivkové osvětlení to už bylo něco. A komu se povedlo v práci vyčorovat dvoutrubicové průmyslové s tlustou studenou bílou trubicí byl pomalu king :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2010 15:54 Muž Deathbull [1928] - Cichlidy – Re: sollik
Jediná kytka která mi neroste, ale živoří.) Asi moc světla, kdysi jsem měl jedno akvárium kde byly v monokultuře..větší akva a jen 2x15w taková ta miňonka či co to bylo.) Prales.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2010 15:45 Muž sollik [257] - Cichlidy – Re: 0
Jó affinis. Za mého mládí to byl plevel, nikdo to pomalu nechtěl a teď o víkendu jsem ho zahlédl v jedné akvaristice za 56,- Kč coze
P.S. Kdyby se ho někdo chtěl zbavit za rozumný peníz z okolí Liberce tak beru :) Stačí 4-5 kousků ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2010 15:01 0 – Re: vaclav
Fotka k příspěvku Zatím nejvíc mám C. affinis.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.12.2010 14:59 0 – Re: vaclav
Fotka k příspěvku Dostal jsem se jen na pár minut k Pc, tak podrobný seznam nenapíšu, ale jsou to převážně běžné druhy, jimiž chci ozelenit v co největší míře nádrže s rybami, ať nemusím moc často měnit vodu a kvůli tomu jsem i dost zredukoval rybí obsádky, jen u divokých mečovek mám počty výjimečně do třiceti kusů v hejnu.

Míval jsem mnoho pěkných rostlin, ale zanedbal pěstování a převážná část mi vyhynula, takže pomalu znovu flóru v nádržích obnovuji a bude to ještě dost dlouho trvat a v zimě při nižší držené teplotě s ohledem na zimující ryby a pouze "šetrném" umělém světle je růst pomalý.

Přebytek bude-li, nabídnout (vyměnit) můžu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2010 23:34 Muž sollik [257] - Cichlidy – Re: Tudy
Já právě celkem snadlo staré (ještě nehnijící) listy E. odloupávám. Jde to snadno (odloupnou do strany, ne tahat vzhůru) a dobře zakořeněný E. nejde tak snadno vytrhnout. Ale ustřihnout a při dalším čištění odstranit uhnilý zbytek listu (který možná časem upadne sám) je taky možnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 20:56 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: sollik
Stříhám těsně nad substrátem a bez problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 20:54 Muž sollik [257] - Cichlidy – Re: Tudy
Jestli jde jen o vytrhnutí ze substrátu tak na jsou E. v pohodě. To u takový Saggitarie je to o dost horší ;-) Já právě myslel, jestli by se tím utrhnutím u báze neotevřela cesta pro hnilobu nebo tak něco ...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 20:47 Muž Tudy [330] - Krevetky
Pokud to budeš místo stříhání trhat, tak můžeš vyrvat celou rostlinu i s kořeny. List můžeš ustřihnout celý i s řapíkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 19:03 Muž sollik [257] - Cichlidy
Designer napsal: Zustane kratky kus rapiku, rozhodne doporucuji ustrihnout nuzkami, netrhat, po case se ten zbytek rozpadne. Kdyz se ten list neodstrani, rozpadne se ve vode cely. Alespon ja to tak delam.
Jaké hrozí riziko při utrhnutí? Myslím i s řapíkem, tzn. z listu nic nezůstane?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 18:57 Usine – Re: 0
Hezká množárna. Nějaký jmenný seznamek by nebyl. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 17:07 Usine – Re: Martin
Jako malé rostliny je klidně takhle můžeš mít zasazené. Ničemu to nevadí, později jakmile přejdou na submerzní formu, si je můžeš přesadit podle vrůst a tipu listů kam budeš potřebovat.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 16:26 0
Fotka k příspěvku Jak vidno, není můj názor "osamělý".

Snímek: Tady mám k namnožení rozsazené výběžkaté druhy.

Ty modravé ryby jsou přírodní - divoká forma Xiphophorus maculatus quatemala. Do Česka se dostaly z Japonska a nejsou zatím moc v chovu rozšířeny, přitom to jsou vynikající platy, které si zaslouží větší pozornost. 0..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2010 16:12 0 – Re: romant
Fotka k příspěvku Drobným druhům, nebo úzkolistým by to nevadilo, ale vzrůstné širokolisté si konkurují a není přes ně po čase vidět, ani nebude později stav příliš vzhledný.

V mojí 'chovně' a množárně má každý 'echináč' svůj vlastní vymezený, ale dostatečně velký prostor - viz foto. 0.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 16:06 Muž Pepan [5043] - Rostliny – Re: romant
Správný postřeh. Listy si mohou vadit a v akvárku pak nemusí být vůbec vidět ryby. Jo a mimochodem, cit je někdy lepší než bůhvíkolik nejrůznějších pouček a výpočtů. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2010 14:27 R Muž romant [27981] – Re: Martin
Nejsem rostlinář, ale ten problém bych spíš než v kořenech viděl v listech a velikosti těch rostlin. Většina echináčů dovedou narůst do pěkných velikostí a to by podle mě pak ten problém mohl být(budou si zbytečně vadit). Ale jak jsem psal, nejsem rostlinář, určitě se ti k tomu vyjádří někdo fundovanější. Můj názor je spíš podle citu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 14:14 Martin
Fotka k příspěvku Nově pěstuji asi 10 echinodorů v 360l akva a chci se zeptat, jestli mohou být rostliny zasazené např. 5 cm od sebe (jestli to nevadí kořenům) viz foto
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2010 08:17 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: Designer
Při úklidu jsem našel všechny originální štítky a opravdu to na fotce je Echinodorus Janii, latifolius mám také, jen jsem ho nemohl rozpoznat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 23:21 Muž pancéřníček [168] – Re: Krkovička
No možná buď rád,že se mu tak nedaří,protože až se mu dařit začne,zaroste ti třetinu aq ani nemrkneš.Já měl dva a musel jsem je dát pryč.Rostou jako blázen s CO2 i bez něj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 22:28 Muž Krkovička [0] – Re: Haimdol
Ok udělám to tak. Díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 22:28 Muž Tudy [330] - Krevetky – Re: Krkovička
Mě připadá, že už tam pár submerzních listů je (ty neporušené, červené). Postupně bych odstřihával jen ty nejhorší listy, ať má rostlina čas se přispůsobit.

Edit: Haimdol byl rychlejší ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 22:26 R Muž Silent [5949] – Re: Krkovička
Já už je na fotce vidím. Rostou ze středu a jsou načervenalé. Odstřihával bych postupně jen ty nejpoškozenější listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 22:22 Muž Krkovička [0] – Re: Designer
Super díky za rady. Tak zítra to udělám :) Ještě jedna otázečka :) Za jak dlouho začnou rašit submerzní listy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 22:20 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Krkovička
Zustane kratky kus rapiku, rozhodne doporucuji ustrihnout nuzkami, netrhat, po case se ten zbytek rozpadne. Kdyz se ten list neodstrani, rozpadne se ve vode cely. Alespon ja to tak delam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 22:10 Muž Krkovička [0] – Re: Haimdol
Super :) Podle článků, které jsem přečetl bych teď měl ty děravé listy odstranit? Je to tak?tzn.odstřihat? To tam ale pak zůstane jen stonek nebo to co se mu podobá :) nevadí to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 22:08 R Muž Silent [5949] – Re: Krkovička
Myslím, že to je opravdu rozpad emerzních listů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.11.2010 22:01 Muž Krkovička [0] – Submerzní forma
Fotka k příspěvku Ahoj,
mám všechny kytky pěstované v akva. Jediná o které si to nemyslím je Echinodorus a taky je to jediná kytka, které se u mě nedaří. Můžete prosím kouknout na fotku a potvrdit nebo vyvrátit, že se jedná o likvidaci emerzních listů?
Díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2010 20:05 Muž Tudy [330] - Krevetky
Při zakládání akvária jsem pod kořeny Echinodoru vložil 2 jílové kuličky Bivoj (pozor, rychle zahrabat, jinak hrozí zákal), rostlina roste pěkně, co týden vyžene 1-2 listy.
Je ovšem možné, že rychlý růst je jen snahou o záchranu života - přechod na submerzní formu...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [25] ...... 34 35

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 41526x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5363?od=1201