Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Echinodorus - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 19 Přejít na další stránku   1  
Echinodorus - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 19:51 Muž Vašek [56] Re: vaaclav
U mě po dvou letech byl komplet nenarušenej coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.10.2012 19:47 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LiborSprysl
Stal se zázrak pan LiborSprysl veřejně přiznal že něco nezná. To se dějí věci. smich

Pro Vašek. Uhnívají jak staré kořeny tak oddenek. U některých rostlin z něho vyrůstají nové u jiných až po jeho oddělení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 18:57 Muž Vašek [56] Re: LiborSprysl
To asi odehnívat nebude. Odehnijou kořeny pod tím, ale tato část je pořád jaksi živá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 15:54 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaaclav
Nuž synci, tak to vidím možná nějak asi poprvé...je možné, že to stíhá odehnívat ve dně? Tohle mi teda nikdy nenarostlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 15:44 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Ivoš
Fotka k příspěvku ..pre niekoho kto by sa už fakt nevedel orientovať :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 12:52 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LiborSprysl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 12:41 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy
Fotka k příspěvku a pro jistoru ještě detailněji :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 12:40 Muž Ivoš [1061] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Pro všechny, kteří nevědí, kde hledat oddenek...(je to ten "klacek" vlevo dole)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 12:22 Muž Vašek [56]
To je přesně ono Já to mám u svých ozelotů. Jak postupně dorůstaly listy, tak se sunul milimetr po milimetru ke straně a za ním zůstával ten oddenek. Tvrdej skoro 1cm v průměru silný kořen cca 10cm dlouhej. Z něj dolů visely staré a odumřelé kořeny po celé délce. Bylo to vůči rostlině v úhlu 90 st. Přímo pod rostlinou z toho oddenku cca na 1cm vyrůstaly živé bílé kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 11:02 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaaclav
Rád si nechám od tebe Václave vysvětlit, kde má echinodorus oddenek...To mi fakt hlava nebere...Wikina říká....Oddenek (rhizoma) je zásobní část rostliny vzniklá přeměnou stonku – tzv. podzemní stonek, často jako výběžek kořene u některých vytrvalých bylin. Rostlina v něm přezimuje. Pro využití se sbírá na jaře nebo na podzim, kdy jsou v něm stažené veškeré zásobní látky rostliny. Pokud se – např. při pletí – utrhne pouze nadzemní část rostliny bez oddenku, tak začne znovu růst.

Toho jsem tedy na echinodorech moc často nenašel, aby se dal krátit...U kterého druhu? Píše se to u hodně druhů, ale asi jsem neměl nikdy takové giganty, protože odříznout něco odspodu, tak mi kytka zhyne...
Nemáš nějakou dokumetaci, vím že fotíš skoro všechno?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 09:43 Muž Fish [0] – Hnědnutí listů
Fotka k příspěvku V mém akva se nedaří echinodorům, i když jim raší nové listy, za chvíli hnědnou. Viz Fotka, netušíte, čím by to mohlo být. Měření vody: 27°C, pH 7,5, GH 9, KH 4
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   26.10.2012 08:55 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: LiborSprysl
Úžasné rady, zvláště od toho kdo neví co je to oddenek. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.10.2012 04:56 Muž LiborSprysl [9015] Re: slavko
Pokud se jedná o nějaké obyčejné budiž. Asi snesou otrhání. Choulostivější ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   25.10.2012 21:41 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: Vašek
Keď už bude vybratý, tak by som listy nestrihal, ale vylámal - alebo ako to popísať, keď ich pohybom smerom dolu ku koreňom akoby "olúpem"...

Otrhať listy pri skrátení koreňa je vhodné, aby sa udržal pomer medzi koreňovým a listovým systémom, teda najmä u tých rastlín, kde je príjem živín koreňmi významný, medzi ktoré echinodory rozhodne patria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 17:56 Muž Vašek [56]
Myslím ten starej kořen. Jak se potvory plazí pořád na stranu, tak ten starej kořen je skoro 10 cm dlouhej a pod ním budou odumřelé kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 17:00 Muž LiborSprysl [9015] Re: Vašek
Listy je určitě lepší stříhat, kořeny zakrátit lze, ale s rozumem. Oddenek mi není jasné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2012 16:55 Muž Vašek [56]
Chtěl bych se zeptat jak postupovat při přesazení 2 roky starých Echynodorů . Jeden chci jen posunout o 20cm vedle a druhý přendat do jiné nádrže. CHtěl bych aby se co nejlépe a nejrychleji ujaly.

Jako samozřejmost beru odstranění starých odumřelých kořenů a možná zkrácení oddenku.

Je vhodné otrhat několik listů, když rostlině poškodím kořenový systém a tím do budoucna uberu možnost vyživování a případně zastříhnout kořeny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 17:40 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Slav3k
Jsou dva, klidně je vytrhni, rozděl a zkrať jim kořeny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 15:16 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Slav3k
predpokladám , že sú tam 2..v prípade ak by tam bol len jeden tak pri krčku by mal byt dosť široký nato, aby sa dal rozdeliť na 2 časti.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 14:30 Muž Slav3k [23] Re: Slav3k
Fotka k příspěvku a další foto ... detail
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.10.2012 14:30 Muž Slav3k [23] – Echinodorus - foto
Fotka k příspěvku tady je slíbené foto. Nemůžu nějak zjistit jestli to jsou dva echinodory nebo jeden ...

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:51 Žena Dwarfy [156] Re: vaaclav
Ok, pokusím se. Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dwarfy
Vezmi nůž a těsně u mateční rostliny přeřízni oddenek a mladší rostlinu opatrně cukáním vytáhni. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vašek
Necháš jen to co je pod rostlinou. Oddenek zbav hnijícího konce, odstraň z něho kořeny a nech ho plavat na hladině. Vyroste ti z něho několik dalších rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:28 Žena Dwarfy [156] Re: vaaclav
Přemýšlím, jak to udělat bez vytažení rostliny, ale nevím, jestli se tam dostanu. Zas na druhou stranu bych nerada poškodila mateční rostlinu. Echináč je zasazenej na tom stejným místě už přes rok, takže předpokládám, že kořeny jsou po celým akvárku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 19:07 Muž Vašek [56] Re: vaaclav
Jak těsně se má odřezávat oddenek? Měl jsem u starých za necelé 2 roky skoro 10 cm. Nechal jsem 1cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 18:58 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dwarfy
Rostlinu vytrhni a přebytečný oddenek uřízni. Většinou na konci stejně hnije. Kořeny zkrať, já je nechávám dlouhé na šířku dlaně. Ty přímo pod rostlinou by měly být bílé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 18:46 Žena Dwarfy [156]
Ahoj, já se zeptám z podobného soudku. Můj echonodorus (bleherae) mi po x letech a spoustě šlahounů vyhnal novou rostlinku z rhizomu. Mám ho oddělit? Neubíraj si vzájemně živiny?
Napadlo mě to proto, že zhruba od té doby mi echinodorus roste jen do poloviční velikosti. Druhá změna, která by s tím mohla souviset je, že mi odešla zářivka a trvalo asi 14 dní, než jsem sehnala jinou.
Obojí se událo zhruba ve stejné době, takže teď nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 16:52 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Slav3k
A je vůbec potřeba mu pomáhat? :-)
Asi bude lepší počkat na to foto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 16:36 Muž Slav3k [23] Re: Sid
jo pláču trochu nad rozlitým mlékem že ? :-D ptám se jpíš ze zájmu, jestli se to po té době vyplatí přesadit, jestli by to tomu výrazně pomohlo :)

ale asi se spíš dozvím že nikoli ?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 16:27 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Slav3k
...myslím si, že když jsem sázel svůj echinodorus, tak jsem si nevšimnul že jsou to vlastně dva echinodory (nejspíš). Myslíte že je to teoreticky problém, když by byly dva echinodory zasazené přímo vedle sebe ? konkurovaly by si ?
Ty rostlinky jsou tam už asi 2 roky...

Po dvou letech byste už mohl odhadnout sám, jestli to problém je nebo ne. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 15:37 Muž Slav3k [23] Re: dvorak
Ano, je to to akva v prezentaci,myslím se že je to tento:

rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_uruguayensis…

Ty rostlinky jsou tam už asi 2 roky ...

ve středu dodám i foto
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 15:13 Muž dvorak [94] - Rostliny
Ano budou si částečně konkurovat, ale myslím, že to nijak extra nevadí. Samozřejmě až se rozrostou, tak se oba dva budou dělit o místo pro zakořenění. Tím, že jsou prakticky zasázeny v jedné jamce, tak ty kořeny budou navzájem propletené a rostliny se také budou dělit o živiny v místě zakořenění - tedy o ty živiny, které berou z detritu, který je ve štěrku. Jestli jsi to tam zasázel teď, nebo i třeba o víkendu, tak asi by bylo lepší, rostlinku vyjmout, rozdělit a každou zvlášť zasadit dál od sebe. Záleží také co je to za echinodor. Jestli je to tenelus, tak je tato otázka zbytečná, ale jestli je to třeba E. ergentinensis, tak by asi bylo lepší rozdělit jej. Jestli jsou nyní rostlinky malé, tak po čase se v dobrých podmínkách určitě rozrostou. Takže jestli jsi ten echinodor sázel teď pár dní nazpět, tak bych raději volil rozdělit je. Jestli je to už ale třeba rok, tak akorát poškodíš kořenový systém. Někdy to nevadí - ba naopak rostlince pomůže, když se jí ten kořenový systém nějak brutálně nenaruší. Ale když rupne pár kořínků, tak to není nic strašnýho.
Ještě než ti já nebo kdokoliv jiný napíše, co by bylo pro tvůj případ asi nejlepší, tak by bylo dobrý, kdybys napsal o jaký echinodor jde a kdy jsi ho sázel. Další info, jestli se jedná o tvojí nádrž (rybicky.net/nadrze/12244) není potřeba, páč se budou snad dat vyčíst ze tvé prezentace. Takže napiš co to je za rostlinu a kdys jí sázel ;) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.10.2012 13:17 Muž Slav3k [23] – Dva echinodory v sobě
Zdravím,

mám takový specifický dotaz, myslím si, že když jsem sázel svůj echinodorus, tak jsem si nevšimnul že jsou to vlastně dva echinodory (nejspíš). Myslíte že je to teoreticky problém, když by byly dva echinodory zasazené přímo vedle sebe ? konkurovaly by si ? Ve středu přidám fotku.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.10.2012 08:27 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: usine
Môj blaherae skončil momentálne vo vedre, kde ho pomaly "prevychovávam" na emerznú formu, pretože mu mojich 40 cm vody bolo málo. Listy už má nad hladinou, ale zatiaľ podvodné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 23:37 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vašek
já už tohle období mám za sebou. Teď mám jen ty opravdu menší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 23:22 Muž Vašek [56] Re: usine
Ozeloty nechám jen dva, tedy doufám že se znovu rozjedou po problémech co řeším a jsou 1/3 co dříve.
K nim bych chtěl buď Hot Pepper nebo zelené uruguayensis a nebo klasiku bleherae. Chtěl bych je všechny :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 23:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vašek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 23:03 Muž Vašek [56] Re: usine
Jsem se i zaregistroval, ale odkaz mi ukazuje můj profil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 22:54 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vašek
Trocha inspirace. www.akvarista.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 22:47 Muž Vašek [56] Re: usine
Díky. Myslím, že k rostlince to bude šetrnější. Nejprve mi to přišlo rušivé, ale když jsem viděl některé fotky, kde byl list ustřižen cca 2cm nade dnem, tak to i celkem vypadalo k světu.

Jinak jak se jima probírám, tak jsou to krásné kytky. Mám zeleného a červeného ozelota, ale určitě ještě nějakého pořídím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 22:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Vašek
Pokud rostlina ještě pořádně nedrží je lepší stříhat než trhat. Já už jen stříhám, protože tím trháním jsem přišel o jednoho z nejhezčích Echináčů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2012 21:51 Muž Vašek [56]
Mám čerstvě zasazené a ještě nezakořeněné Echinodory. Mám staré listy co odcházejí odstřihávat, nebo odtrhávat? U vzrostlých jsem vždy odtrhával, ale u nezakořeněných nevím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 16:50 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: petulinakk
Hmmm, tak to jsem zvědavá, jestli mi koncem jara nepoleze z akva ven coze :-D Inu, nechám se překvapit. Díky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 16:47 Žena petulinakk [2016] Re: ivaha
Necelý rok - od listopadu :-)
Tady je fotka když mi jako "pozornost podniku" dorazil :-)
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 16:38 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: petulinakk
To bylo ve Waterworld? Tak ryb máme přibližně stejně a já mám větší "kadiče" - to abych se začala bát. Jak dlouho to trvalo, než takhle narostl?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 16:34 Žena petulinakk [2016] Re: ivaha
Jen rybama :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 16:33 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: petulinakk
Hups! Tak to je pěknej dlouhán, to se budu tiše modlit, aby mi ten amazonicus tolik nenarostl. Fakt jsi to ničím nehnojila? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2012 16:33 Žena petulinakk [2016]
Fotka k příspěvku A dostala jsem tento, podle AD E. argentinensis - daruji, pokud by někdo chtěl.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2012 16:20 Žena petulinakk [2016]
Fotka k příspěvku Tak jsem vyndala ten "Indian Red", a má 60 cm, opět se mi potvrdilo že údaje v atlasu brát s rezervou :-)
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [19] ...... 34 35

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 41688x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5363?od=901