Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Echinodorus - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Echinodorus - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2017 22:05 Muž Dzumigar [20] – Bez co2
Taka mala otázočka. Mate niekto echinodorus bez CO2? Ako dlho trvá kým začne rásť.
Môj polroka ani tuk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2017 13:20 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: prog
Většinou jsou to obludy a to platí i o většině kultivarů. předci ale mezi nimi je pár menších.
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_kleine_prinz
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_mercedes
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_janii
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.12.2017 11:30 Muž prog [45] – menší echináč
Zdravím místní znalce echináčů, můžete mi doporučit, který echináč se drží menšího vzrůstu? Momentálně mám v akva E. bleherae a Ozelot Red a z obou (resp. čtyř 2x2ks) vyrostly až příliš velké giganty. Mám výšku vodního sloupce 50cm a přesto dosahují až k hladině a prakticky svou mohutností zabírají celé akva, počáteční spokojenost, jak prosperují mě přestala bavit a přemýšlím o výrazné redukci/předělávce. Echináče se mi jako druh líbí, ale chci mít místo i pro ostatní druhy a rybičky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2017 17:50 Muž LukšaNM [309] Re: ctibum
Však to bych chtěl, aby z něj byla dominanta. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2017 17:49 Muž LukšaNM [309] Re: vaaclav
Však zkusím na rozjezd do sklenice a přikrýt folií...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2017 17:34 R Muž ctibum [6926] Re: Lucasxx
Fotka k příspěvku Mám ho ve "200". Aktuálně z jednoho prcka výška cca 30cm, průměr cca 25-30cm... Akvo mám stejně velký jak ty ;-)
EDIT
To se nechlubím, jen abys věděl, co tě může čekat :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2017 17:18 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lucasxx
Přechod emerz submerz je jednoduchý, ale obráceně to už je složitější. Pokud byly rostliny nějaký čas pod vodou v květináčích ti okamžitě oschnou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2017 16:27 Muž LukšaNM [309] Re: vaaclav
Tak ju, ještě dnes půjde zbytek rostlinek ven.
Ale půjdou asi do květináče, už ten jeden dominantní je v zadních partiích... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2017 15:14 Žena tramtra [3202] Re: Lucasxx
Ještě do toho hrábni a nechej raději jen jednu rostlinu. Já takhle zasadila hned čtyři, bylo to pěkné, jedna se chytla a začala růst dvakrát tak rychle co ostatní, bylo to dost husté a musela jsem hodně vystříhávat staré listy...a po roce šel ven, byl moc velkej (ty máš ale o dost větší akvárko, u tebe bude peknej) Nakonec jsem ale stejně dvě menší rostlinky v akvu nechala a za rok to nejspíš absolvuju znovu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.10.2017 14:35 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lucasxx
Doporučuji zasadit jen jednu rostlinu jako dominantu, ostatní nacpat do zadních partií akvária. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2017 12:49 Muž LukšaNM [309] Re: ludvik
No právě, v takovém případě nechám určitě jen jeden...o zbytek se holt asi pokusím třeba v emerzu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2017 12:10 Muž ludvik [1082] Re: DavFM
Také bych řekl, že rozsazením třech bleheráků do jeho akvária zabere veškerý objem toho akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.10.2017 09:54 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Lucasxx
Já nasadil kdysi taky 2 dohromady, byly vyrostle spolu na šlahounu a neoddělil jsem je. Celkem to ničemu nevadilo, akorát bylo prostě poznat, že to jsou 2 rostliny a nevypadalo to nejlíp.
Navíc on ten bleherák je mrcha obrovská, to je spíš do jezírka než do akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.10.2017 09:38 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Lucasxx
Já bych je asi rozsadil. Pokud v tom trsu jedna rostlina chytne dech a poroste rychleji, bude ostatní utláčet a ty mohou časem zahynout, což je škoda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.10.2017 09:22 Muž Magic [879] - RostlinyRe: Lucasxx
Ja si myslím, že je to fuk, ale napr. vaaclav sa určite vyjadrí fundovanejšie. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.10.2017 08:51 Muž LukšaNM [309] – Echinodorus - sázení
Ahoj, mohu poprosit o radu zkušené pěstitele Echinodorů?
Koupil jsem si košíček Echinodorus 'Bleherae' a byly v něm asi 3 nebo 4 rostlinky.
Bez velkého přemýšlení jsem je zasadil jako jeden trs, ale teď přemýšlím, jestli to byla dobrá volba.
Navíc nevím, jaký bude kdyžtak osud těch zbývajících rostlinek. :-(
Našel jsem tu zmínku o tomto tématu, ale názory se různily...Díky za odpověď. :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 20:04 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tudy
rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_mercedes :-) ještě mám jeden navíc ale zatím je to prcek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2017 18:09 Muž Tudy [330] - Krevetky – Kleine Prinz
Zdravím, sháním marně tuto rostlinu, kdybyste někdo o něčem věděl, prosím do vzkazů. Případně mi prosím poraďte nějaký podobně malý, lépe sehnatelný druh.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 17:11 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: králas
Rostlina si z emerzních listů čerpá živiny tak bych je zatím nechal tak jak jsou až začnou žloutnout tak je teprve stříhej nebo až bude mít dostatek těch submerzních. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2017 17:09 králas – Echinodorus hot pepper
Fotka k příspěvku Zdravím, Pan Rataj mi poslal emerzní Echinodorus hot pepper. Můžu zastříhnout ty zelené vysoké listy, nebo musím čekat až odrostou? Jde mi o to, aby nebrzdily růst submerzních. Díky
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2017 20:22 Muž Jaryn1974 [0] Re: vaaclav
Děkuji za odpověď, fórum mám celkem pročtené, ale chtěl jsem se ujistit a znát váš názor. Takže jsem v klidu:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.05.2017 22:06 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jaryn1974
Je to přechod ze skleníku pod vodu. Změní se listy, ty staré odumřou a vyrostou nové a většinou jiného tvaru. To je tu ale už několikrát napsáno stačí se podívat na starší příspěvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.05.2017 22:02 Muž Jaryn1974 [0] – Skvrny
Fotka k příspěvku Ahojte, asi před měsícem jsem zakoupil tento Echinodorus, po 14 dnech se mi na něm začali tvořit tyto hnědé skvrny. Poradíte prosím čím by to mohlo být? Předem moc dík:-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.04.2017 14:27 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Tropika
Fotka k příspěvku Stále víc mi mohutnějí.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 00:05 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: vaaclav
Stačilo aby ses mrknul do prezentace,zbytečně pak mateme ostatní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 23:43 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: juris730
- na základě fyziologických a morfologických vlastností, emerzní a submerzní formy , které zde byly uvedeny, v základní výkladové normě významu
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 23:18 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: juris730
Kdyby jsi fotku ukázal hned nemuseli jsme se tu dohadovat. Máš jen malé akvárium nebo velkou rostlinu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 22:32 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: vaaclav
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Celou dobu mluvím o těchto listech. Podle vás je to emerz?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 22:30 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: lacewings
lacewings napsal:

-je teda zřejmé ,že list na hladině(není pod vodou celý)bude využívat kořenového systemu ,tedy emerzní forma příjmu
;-)
.
Toto jste si ověřil jakým způsobem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 19:57 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: juris730
Fotka k příspěvku U velkých rostlin které jsou tak velké že část listu kouká z vody nebo je na hladině se tu nemluví. :-)
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2017 19:50 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: juris730
- nikdo zde o nějakém třetím typu nemluví, vytváříte si ho sám, svým výkladem
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 19:43 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: lacewings
Ty listy jsou celé pod vodou. Takže vy s Václavem tvrdíte, že tu máme třetí typ listů?
Emerz, submerz a hladinový?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.03.2017 18:42 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: juris730
Fotka k příspěvku Použil jsem fotku a na té je tvořící hladinový list u jinak poměrně nízké rostliny a ten už určitě neuschne. Echinodorů jsem měl asi 100 a byly různě velcí většinou pokud zjistili kde je hladina začali tvořit hladinové listy později i klasické emerzní, samozřejmě existují rostliny které to nedělají. U kultivarů to není tak časté ale i u těch větších se to občas stává. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.03.2017 18:40 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: juris730
juris730 napsal: ....... Tady mi Václav tvrdil ,že listy mých ech. jsou emerzní neboť jsou na hladině........
- to samé tvrdím i já ,viz text ,,je teda zřejmé ,že list na hladině(není pod vodou celý)bude využívat kořenového systemu ,tedy emerzní forma příjmu,,
- jsme zase u difuze, navíc skutečnost, že rostlina, pokouší-li se vytvořit ponořené listy schopné pokračovat v růstu pod vodní hladinou, musí mít tuto vlastnost zakódovanou v genech, proto je správně poukázáno na fakt cyklů přírodního biotopu.
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 18:34 Maq Re: juris730
Teď je mi to jasné. Jen dosáhly hladiny, nicméně i líc čepele je pod hladinou. Čili submerzní list. Myslel jsem, že je to ten případ jako u leknínů, že čepel na hladině plave a velmi se stará, aby líc byl suchý, zatímco rub je pod hladinou. U Echinodoru mi to připadalo netypické, mj. nemají ohebné řapíky připravené se přizpůsobit kolísání stavu vody.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 18:26 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: Maq
Ty listy vůbec neplavou na hladině jsou ponořené,jen dosáhly hladiny a jelikož je nádrž krytá sklem ani nemohou nad hladinu vyrůst.Stalo se že mezerou mezi skly některé listy prorostly.Ty pak narostly jako emerzní měly krátké srdčité čepele jakoby potažené voskem - to je ochrana listu před vysušením. Je zajímavé,že dokud rostly pod vodou byly rudé a nad hladinou světle zelené -asi taktéž ochrana před sluncem.Řapíky byly tuhé a dlouhé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 18:17 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: lacewings
zjednodušeně se dá říct,že emerzní listy mají tuhá pletiva,která slouží k opoře listu.
Sub. listy mají jemná pletiva a zadržují v listech plyny, tak aby se vznášely ve vodním sloupci.Pokud tedy sub.list vytáhnete zvody nedokáže se udržet ve vzpřímené poloze a po pár minutách zvadne a uschne. Těch rozdílů je mnohem víc.Tady ale nebyl spor to jak vypadá sub.či em. list. Tady mi Václav tvrdil ,že listy mých ech. jsou emerzní neboť jsou na hladině.Ty by ovšem po pár minutách na vzduchu uschly. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 18:15 Žena Snowy [24] – Ech. Marble Queen
Ahoj,mám dotaz na tento echinodorus. Emerzní forma by se neměla prý moc lišit od submerzní, nicméně můj po přesazení pod vodu změnil jak tvar listů, tak zmizelo i panašování. Listy nejsou již kulaté ale podlouhlé a jen zelené.
Je to normální a nebo někde dělám chybu?
Akvárko: písek z Flexiobkladů, pod tím substrát Dennerle deponit mix, ve vodě hnojivo Tetra Planta Min. Akvárium je Aquel 30 litrů, osvětlení www.juwelakvarium.cz/….

V čem může být chyba? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.03.2017 17:38 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-Zkusím
--Sub.
-listům zcela chybí funkční průduchy typické pro listy emerzní, poněvadž výměna plynů s okolním prostředím probíhá difuzí ve vodě
-výměna plynů i příjem všech živin rozpuštěných ve vodě probíhá celým povrchem rostliny, ta potom ani v příjmu živin není závislá na kořenovém systému

-Em.
- k výměně plynů (respiraci) slouží průduchy umístěné na povrchu rostlin
-funkce průduchů a tím i výměna plynných látek (CO2, O2) je závislá na dostatečném přísunu vody z kořenového systému rostliny, nebo vlhkosti v okolí rostliny.

-je tady teda výrazná odlišnost je v uspořádání povrchu listů, v závislosti na osmóze, difuzi, selektivně propustných membránách pro příjem živin a gen. kodu rostliny.

-je teda zřejmé ,že list na hladině(není pod vodou celý)bude využívat kořenového systemu ,tedy emerzní forma příjmu
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 17:05 Maq Re: Bella
Hmm, to není úplně přesně ono. Trošku Echinodory znám, a v zásadě tak nějak rozlišuji emerzní listy z pěstírny, a ty co mi pak rostou pod vodou.
Ale vyrůstání nad vodu je pro mě málo známá situace, většinou se tomu snažím zabránit, třeba i za cenu přesazení a ostříhání většiny listů.
Domnívám se, že Echinodory vesměs o plovoucí listy nestojí; jakmile se na to cítí dost silné, vyženou emerzní list s prodlouženým řapíkem vyloženě nad vodu. Ten má pochopitelně všechny znaky emerzního listu - jiný tvar, silnější kutikulu a podpůrná pletiva, a asi i další, méně nápadné, ale fyziologicky možná podstatnější odlišnosti.
Tady se ale dva rostlináři přou, zdali je plovoucí čepel listu Echinodoru emerzní nebo submerzní, a já prostě nevím. Podle čeho se to dá říct?

EDIT: Napadá mě, že takovým dobrým znakem by mohlo být, zdali je povrch čepele hydrofilní nebo hydrofobní. Submerzní listy se "snaží" zůstat mokré i po vytažení z vody. Naopak emerzní bývají pokryté hydrofobními vosky, po kterých voda stéká. Možná podle toho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 16:20 Žena Bella [1047] - RostlinyRe: Maq
Jestli nevadi, ze se zapojim :-) Emerzni listy maji uplne jinou strukturu (a i barvu, zvlast u slechtenych barevnych forem jdou do zelena), jsou tuhy. Kdyz si koupim echinacek z pestirny, kde byl pestovanej emerzne, tak i kdyz bude celej pod vodou, tak furt bude mit emerzni listy, dokud se starim nerozpadnou, teprv novy listy budou submerzni. A budou mit tah na hladinu, a pak nad hladinu, a kdyz budou mit tu moznost a vylezou nad hladinu (ne ze na ni budou polozeny) tak se hodi zas do emerzu - budou silnejsi a tuzsi. Tohle jsi chtel slyset?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2017 16:07 Maq Re: juris730, vaaclav
Pánové, mně to není moc jasné. Plovoucí list. Vrchní strana čepele "nad" vodou, spodní pod vodou. Podle čeho se dá říct, že takový list je emerzní nebo submerzní? Zůstaňme u Echinodorů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 13:04 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: vaaclav
Fotka k příspěvku Emerzní listy echinodoru potlesk
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 11:28 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: juris730
Jestli považuješ hladinové listy za submerzní je tvoje věc a já se z tebou nehodlám o tom už dále dohadovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2017 11:04 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: vaaclav
Václave, Václave, viděl jsi mou prezentaci? Myslím,že vím jak mám pracovat s CO2. :-P :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2017 22:06 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: juris730
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.03.2017 21:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: azalka
Ancistrusi hoblují spíše vzrostlé listy. A jediným řešením je odstranění ancistrusů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2017 21:32 Žena azalka [38] – Srdíčko
Ahoj. Mám Echinodorus grisebachii 'Bleherae' a vypadá to, že už nemá žádné nové listy, které vyhnal a brzy mě opustí úplně. Kdysi jsem někde četla, že moc chutnají ancistrusům, kteří vykusují srdíčka. Dá se tomu nějak zamezit? (Kromě eliminace ancistrusů v nádrži, tedy.) Nebo trpí nějakým častým problémem? Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 15:50 Muž juris730 [3] - Rostliny a tetryRe: vaaclav
Emerzní listy vypadají úplně jinak. Jsou tuhé tak aby vydržely na vzduchu. Mají silnější kutikulu a opěrné pletiva. Vím co mi roste v nádrži. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2017 16:16 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kmara
Já bych řekl že mu nic nechybí. :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 34 35

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 41689x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/5363?od=251