Prasklé sklo a jeho lepení
Vždy je lepší použít výztuhy. Zabrání se zbytečnému pnutí skla a jako opora pro krycí jsou k nezaplacení.
0 28.03.2010 13:44 Masarowitch – Re: Haimdol

Já jsem si nedávno lepil akva a i když to asi nebylo tak úplně třeba tak jsem ho opravdu dost přeztužil, ale když to skoro nic nestojí tak proč ne. To j můj názor.
No vidíte. Však my se nakonec domluvíme. Myslíme prakticky totéž, jen jsme to jinak podali.

0 28.03.2010 13:36 Masarowitch – Re: Haimdol
Jasný a taky bych určitě doporučoval polélný výztuhy. Ono by se dalo říct že je to zbytečnost, ale pravda je, že to na tý pevnosti a hlavně spolehlivosti dost přidá.
Přesně! To je ono. Do obýváku s dětmi raději použiju silnější sklo než do odchovny ve sklepě.

"Ovšem beru v potaz kam ta nádrž pak jde." - to hej - nap. deti su deti...

...a clovek ani "nezbada" kam ta lopta leti...

...jasne

...tiez som ju bral ako "jako minimální tloušťky skla"

Já neříkám že to neplatí. Jen bych to bral jako minimální tloušťky skla. Sám se při lepení orientačně těmito tabulkami řídím. Ovšem beru v potaz kam ta nádrž pak jde.
...dobre ti to odmasti aj Jar-ova voda...-benzin ti netreba...

...neviem ale tiez som lepil podla Loderstedt-ovej tabulky "neramove" akva a nebol ziadny problem...
0 28.03.2010 13:00 Masarowitch – Re: Haimdol
Ano myslím. Sklo má stejně ještě rezervy.
Jestli máte na mysli Loderstedtovy tabulky tak ty jsou brané pro rámová akvária a dnes se doporučují skla silnější, protože skla již nejistí rám.
0 28.03.2010 12:50 Masarowitch – Re: Haimdol
Na 80 cm dlouhou nádrž a 30 cm vysokou se doporučuje 4,4 mm tlusté sklo. Vzhledem k tomu, že diskutovaná nádrž bude 28 cm vysoká, což je tak 26 cm sloupec a bude ještě vyztužená, nevidím ve 4 mm prosvíceném sklu takové nebezpečí.
Důležitá je kombinace všech rozměrů. Určovat sílu skla jen podle jednoho rozměru je trochu riskantní. Už jsem slepil poměrně dost nádrží takže vím o čem mluvím.
0 28.03.2010 12:28 Masarowitch – Re: Haimdol
Délka neni zdaleka tak podstatná jako výška. Gravitace táhne dolů především sloupec.
No uz som tu pisal ze mam iba 4mm sklo. Idem do toho aj tak no ked ho zlepim tak ho necham vonku napustene par dni pre istotu aj ked viem ze vonku moze drzat a potom doma sa moze nieco pokaslat. Vsak potom budem lutovat ze som nedal na vase rady. Taram taram a este som ho ani neskusal rezat ved mozno bude take zvetrane ze sa ani nebude dat

přesně tak, sklo jak se jakždému zdá, není pevného skupenství, ale řadí se do kapalného. na x let starých skleněných tabulí např z oken lze naměřit přesun hmoty z horní části do spodní, zkrátka sklo ztéká, nahoře se zeslabí a dole nabyde. jinak použití skla z oken a skleníků na akva neni opravdu dobrá volba, sklo pusobením vlivů a času křehne a ztrácí svoji pevnost, mimo jiné to poznáš až budweš tabuli skla řezat. novou tabuli řízneš hezkym rovnym řezem,ale starou když ti přinejmenšim nepraskne uplně jinam mimo řez, tak většinou uřízneš tak že lom řezu bude podštípnutý k jední straně. ale u tvého případu asi s použitím zas takovej problém nebude, nejedná se o velkou nádrž, ikdyž ta dýlka už bude víc namáhaná na ohyb a nerovnost podkladu, ale pokud se ti povede dobrej řez a bude to alespoň to 6mm sklo, tak bych do toho asi šel...
Dobrá poznámka

. Sklo je z fyzikálního hlediska homogenní amorfní materiál s vlastnostmi tekutin. Ovšem to se projeví až po veeelmi dlouhé době.
mailo napsal: este som nepocul
a co třeba "stékání skla", o tom jste také neslyšel?
No tak ono se ti nerozpadne

. Problém je mimo jiné v tom, že sklo vystavené povětrnostním vlivům křehne cca po 5ti letech (záleží na vlivech). Už po jednom roce se na straně vystavené slunci a dešti objeví vrstvička solí, které se ze skla uvolňují a podstatně se sníží přilnavost pro silikon (lepení).
Tak použít skla z pařeniště kde byla vystavena povětrnostním vlivům je poměrně riziko. Kvalita toho skla už bude velmi nízká. Nicméně je to čistě tvoje věc. Osobně bych do toho nešel, přestože to vypadá jako ekonomické řešení. U nádrže by se šetřit zrovna nemělo.
Blbost je dělat 80cm dlouhou nádrž ze 4mm skla. Rozhodně doporučuji 6mm, minimálně 5mm. Ze čtyřky maximálně do 50cm délky.
0 27.03.2010 15:51 Masarowitch – 4 mm
Blbost, 4 mm úplně v pohodě stačí.
u takhle malejch akva opravdu netřeba se zabejvat zda lepit na dno nebo okolo dna. udělej jak je to pohodlnější. jen bych teda asi na tu dýlku 80cm nešel do 4mm skla ikdyž je jen 28cm na vejšku. radši bych zvolil 6mm sklo
tak tam je to úplně jedno

...to je pravda v tahu ma vecsiu silu ako v "smyku"...
...len

- ked zratate silu v tahu - je to "obrovske" cislo...preto nie je problem lepit to na "smyk"...
...ako som vravel "sklo na sklo sa lepia akva XX rokov a nikto sa nestazoval"
...to je "na kazdom" ako sa rozhodne lepit...

přesně naopak

0 26.03.2010 21:56 jethro preto sa majú steny postaviť na dno,lebo silikon je niekolkonasobne pevnejši v "šmyku"ako v "ťahu".hadam som to napísal zrozumitelne.
tak by se měl lepit i předek a zadek - je to kvůli pevnosti v tahu

Starší reakce
0 15.03.2010 21:10 reddriver já bych se toho taky snad nebál..přeci jen je určitě levnější a lépe k sehnání
toto sa tu uz riesilo

...niekto povie sanitární?

ja som napr. ziadny problem "nezaznamenal"
0 15.03.2010 21:04 reddriver trošku OT na výrobu vnějšího filtru musím použít akvarijní silikon nebo může být použít sanitární? ale asi je to stejné jako kdybych ho patlal přímo do akvária, do kterého nepatří nemám pravdu?
nevadi

-ziadny problem
0 15.03.2010 20:46 miso21 custe prosim o radu mam akva 132 litrove a na jednej strane mam v silikone take malicke bublinky vadito a este je aj vystuzene na dne na obidvoch rohov a strede dole aj hore

tak to neviem ale asi nie inak teraz som preciznejšie meral to akvarko a ono ma hrubku skla niečo medzi 5 a 6mm by som povedal
ee kedysi v tom boli pirane
Nebylo to spíš lepené jako terárium? Doporučenou tloušťku skla najdeš zde:
www.akvarijni.cz/… super a da sa to neako vyriešiť či to akvarko je totalny odpad ?
Je to málo. Minimum 6 ideálně 8mm.
Přidat reakci
1 ...... 32 33
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 38459x