Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Artemie

 

NápovědaFórum » Krmení » Živé krmení 

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Artemie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2016 00:05 Žena majima [3] – sítko na artemie
Právě, že líhnu pro potěr (paví očka a endlerky), a případné nespotřebované "šoupnu" rybkám do většího akvária nebo zamrazím. Tak holt musím dávat větší pozor při odsávání.

Existuje nějaké sítko, které by artemie od zbytků opravdu oddělilo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2016 00:02 Žena majima [3] – sítko na artemie
Aha, a já myslela, že tím artemie odseparuju - v popisu u zboží totiž píšou "Pro oddělení nauplií artémií". Takže to byla asi opravdu zbytečná investice...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2016 00:00 Muž PaYoch [134] Re: majima
Sítko je celkem k ničemu, pokud nelíhneš pro potěr (nauplie se odsají zhruba z poloviny vodního sloupce - nejlépe posvítit baterkou a pak se cedí přes sítko, aby se do vytíračky nelila slaná voda). Pokud krmíš ryby ve velkém akva, troška slané vody nevadí. Nevylíhnutých vajíček a skořápek se zbavíš jedině tím, že budeš odsávat z půlky líhničky - skořápky plavou na hladině, nevylíhnutá vajíčka jsou na dně. Když už máš to sítko, přecedit je můžeš taky ;-) A nebo postupovat podle již odkazovaného příspěvku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2016 23:59 Muž MonterMonty [2431] - AmerikaRe: majima
zmíněné sítko se používá k propláchnutí nalíhnuté artemie od kultivačního roztoku , nikoliv k oddělní skořápek od živých artemií
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2016 23:54 Žena majima [3] – sítko na artemie
Díky za odkaz. Diskuzi jsem pročetla komplet celou (plus řadu dalších) a tuto metodu se taky chystám vyzkoušet.

Ale teď jsem se ptala konkrétně na použití zmíněného sítka. Prosím tedy o odpověď toho, kdo mi může dát radu přímo k sítku.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2016 23:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: majima
Deepinpeat [332] – Re: dudak 12.02.2016 13:15 Tenhle příspěvek si najdi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2016 23:10 Žena majima [3] – sítko na artemie
Zdravím. Omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale mohl by mi někdo vysvětlit, jak funguje sítko na artemie? Asi dva měsíce průběžně líhnu artemie pro naše miminka pavích oček. Nejdřív jsem je cedila přes kapesník (což mi moc nešlo) a pak už jen odsávala hadičkou. Vždycky mám artemie smíchané se skořápkami a nevylíhnutými vajíčky, tomu prostě nejsem schopná zabránit. Tak jsem se nakonec rozhodla koupit speciální sítko www.akva-tera.cz/…. Myslela jsem, že bude fungovat buď tak, že vylíhnuté artemie se jím přecedí a na sítku zůstanou skořápky a nevylíhlá vajíčka, nebo propadnou skořápky a vajíčka a artemie zůstanou na sítku. Platí však varianta č.3 - na sítku zůstává úplně všechno - takže - jak konstatovala dcerka - zbytečná investice, protože jsem si nijak nepomohla. Je nějaký způsob, jak pomocí tohohle sítka artemie a nepoužitelné zbytky oddělit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 15:32 R Muž Mrakoplash [1776] Re: Barra
tady je psáno, že se používají i jiná krmiva. Třeba by se dala lépe sehnat.
www.akvarista.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 12:43 Muž motýlek [275] Re: Barra
nějaký profík v okolí? - určitě by Ti odlél a ve slané vodě bys to na tři dny měla ...
ale co tak zkusit nalovit buchanky - nauplií je ještě teď dost - nachytáš to síťkou "na motýly" od Kabourka - je sice drahá, ale máš to navěky ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 12:26 Muž dudak [1885] Re: Barra
V Hornbachu mají vajíčka od Hobby, 10g balení, viděl jsem je minulý týden na Černém mostě, ale nejspíš budou i v jiných. Líhnivost slušná, cena v přepočtu na gram trochu vyšší. Mají i balení se solí, ale to moc nedoporučuju.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 11:53 Muž DaveLister [478] Re: Barra
Stejný problém jsem řešil před pár lety, nakonec jsme jel autobusem do Mělníka, a ani tam neměli :) Ale odsypali mi tehdy z interních zásob :)

PS: Akvarista.cz má artemii podle webu skladem. Když tam zavoláš, třeba se dohodneš na brzkém osobním vyzvednutí, i když oficiálně tam jsou tuším až ve čtvrtek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 11:43 Barra – Nemůžu nikde sehnat vajíčka
Dobrý den,dneska jsem snad 2hodiny objizdela akvaristiky a marně. Nikde nemaji skladem vajíčka artemie a týden čekat nemůžu než to objednaji.
Vykulily se mi axolotlí miminka a už mi jich 30 zemřelo, protože jsem je mylně krmila dle rad prodavačky ve zverimexu. Mají se krmit jen živou artemii. Neporadi mi někdo, prosím, kde ji sehnat?ve středočeském kraji..děkuji moc za jakekoli info

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 13:22 Deepinpeat Re: zuzakva
já to zhora nezakrývám vůbec, postavím to tou průsvitnou částí směrem k oknu a výsledek je zcela uspokojivý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 13:07 Muž dudak [1885] Re: zuzakva
no jde o to udělat v té jedné části co největší tmu, aby nalíhlé proplavaly do vedlejší, já to přikrývám až chvíli před tím než se maj začít líhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 13:04 zuzakva Re: Deepinpeat
Ta tmavá strana se má ještě nějak zakrýt zeshora? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2016 10:16 Deepinpeat Re: dudak
jj, pánové Vítek a Kadlec holt blbosti nepíšou, v té knize je spousta dalších hodnotných informací. Já od té doby jinak ani nelíhnu, s výjimkou chvil kdy, se třeba zeptáš někoho z rodiny, jestli už se to vylíhlo a dotyčný to zvedne a prohlédne proti světlu, přičemž to pořádně protřepe a hlásí , jojo hýbe se tam spousta malých věcí :-D Pak to holt musíš přendat a nechat dobublat no. hmm smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 22:28 Muž dudak [1885]
zajímavý čtení nejen o Artemiích ale i o pěstování jednobuněčnejch řas a některých jiných živočichů vhodných jako krmivo
lookaside.fbsbx.com/…
odkaz je z facebooku, soubor je vyvěšený ve skupině Live food cultures for aquarium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2016 22:13 Muž dudak [1885] Re: Deepinpeat
tak jsem tu misku postavil podle tebe a je to opravdu dobré. Podle oka se mi vylíhlo skoro všechno, akorát se to líhlo skoro vše najednou, druhej den to ještě šlo a třetí těch pár kousků skoro nemělo cenu sbírat. Jen mi dalo trochu práce než jsem vyladil vodu. Musel jsem přidat docela dost sody, než mi došlo že demi voda kterou na to používám nemusí mít pH 7, ale o dost nižší. Jsem s tim úplně spokojenej, už mám vyrobenoý 3 misky cca po půl litru. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 13:54 Žena Raviolka [2154] Re: ClitoLynx
ClitoLynx napsal: ...druhý se zase jmenuje Masová kultivace artémie s využitím baktérií jako krmiva...tak mě tak napadlo a nedá se to ověřit jinak než pečlivým rozborem artémiích "fecal pellets" a možná se projevím jako nevzdělanej pitomec, ale není možné, že artémka tu chlorellu normálně vyfiltruje, ale nestráví jí a jako potravu využívá jen mikroživot, co je případně na té řase přisedlý...Tak ono si to chce opravdu ty články přečíst. Upozorňovala jsem speciálně na ty grafy na 4. straně, kde jsou různá krmiva - mezi nimi Chlorella - testovány zvlášť (následně se testují jejich kombinace). Zběžné přelétnutí evidentně nestačí, protože pak z toho vypadávají takové věty, jako už citovaná "cannot be digested".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2016 20:12 ClitoLynx Re: Raviolka
díky za zajímavé odkazy, zatím jsem je přelétl jen zběžně, ale na první pohled mi z toho vyplynulo, že chlorella je prostě nouzovka, v jednom z nich dokonce píšou, že: Therefore, C. capsulata cannot be considered as a suitable diet for A. franciscana, because the amount of energy obtained is not sufficient to sustain normal growth., druhý se zase jmenuje Masová kultivace artémie s využitím baktérií jako krmiva...tak mě tak napadlo a nedá se to ověřit jinak než pečlivým rozborem artémiích "fecal pellets" a možná se projevím jako nevzdělanej pitomec, ale není možné, že artémka tu chlorellu normálně vyfiltruje, ale nestráví jí a jako potravu využívá jen mikroživot, co je případně na té řase přisedlý (jitrnice vůbec možné, na kytkách toho žije spousta, ale je to možné i na řasách? měl sem dávat ve škole větší pozor:(). přece chlorella je plná výživných látek, vířníci na ní přežívají výborně, tak proč ne artémka?
EDIT: Scenedesmus by měl jít pěstovat heterotrofně, takže nezbývá, než sehnat i jeho sadbu:)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2016 19:41 Žena Raviolka [2154] Re: ClitoLynx
ClitoLynx napsal:...asi nezbude, než objednat chlorellí sazenice a zkusit to sám...
Tak to je samozřejmě taky dobrý způsob, ostatně o akvaristice jenom číst a nic si nevyzkoušet a neprohlédnout na vlastní oči by byla otrava :)
Ale jinak existují desítky, ne-li stovky vědeckých článků o tom, co a jak artémie tráví, resp. jak po tom prospívají.
Chlorella obecně JE špatně stravitelná, tzn. přírůstky jsou nižší. Nicméně míra přežití bývá v experimentech vysoká (srovnatelná s "lepší" řasou), takže ideální krmivo to není, ale použít se určitě dá. Např. Scenedesmus nebo Chaetoceros nemám a netuším, jak je pěstovat, oproti tomu má tedy Chlorella docela velké a významné plus navzdory tomu, že na výkrm artémie existují daleko lepší krmiva.

Jeden článek za všechny - starší, ale je tam vcelku jasný obrázek toho, že artémie na chlorelle přežije:
www.sfjo-lamer.org/… - 4. strana, grafy hned nahoře

Dá se toho vyhledat x-krát více, novějšího a podrobnějšího. Taky pro různé druhy artémie. Ještě jednou opakuju, že moje byla sladkovodní (konkrétně Dendrocephalus brasiliensis) a nejen přežívala, ale rostla a množila se.

www.nepjol.info/… - tady ještě pro zajímavost srovnání chlorelly a Nannochloropsis, kterou jsem tak vychválila v minulém příspěvku ;-)
connection.ebscohost.com/… - a ještě jeden důkaz, že A. parthenogenetica krmená Chlorella vulgaris přežije nejméně 15 dnů... takže tvrzení "cannot be digested" není zrovna přesné
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2016 22:25 ClitoLynx Re: Deepinpeat
oba články sem četl, ale nejsem si jist, jestli "Nejcennější z důvodu nejlepší stravitelnosti jsou řasy Chlorella a Cryptomonas, které mají jemné stěny a jsou nejlépe stravitelné zooplanktonem" v jednom a "Chlorella je řasa. Buněčná stěna je tvořena celulózou, což je nerozpustný polysacharid, na který vyšší živočichové nemají trávicí enzym a je pro ně prakticky nestravitelná. Buněčný obsah není přístupný trávicím enzymům. Z běžně známých živočichů mají tento enzym celulázu pouze hlemýždi." ve druhém, mi nějak výrazně pomohlo celou problematiku objasnit:) ve světle například tohoto: www.advancedaquarist.com/… , kde se píše "However, not all species of unicellular algae are appropriate for sustaining Artemia growth. For example, Chlorella, and Stichococcus have a thick cell wall that cannot be digested by Artemia" sem to pak pochopil tak, že zatímco vířník potravu "kouše" a tudíž využile i chlorellu, artémie a perloočky jí jen polykají a tudíž smolík, chlorella, jako jedna z nejsnáze pěstovatelných řas se pro ně využít nedá...a pak přijde Raviolka s tím, že to možné je...asi nezbude, než objednat chlorellí sazenice a zkusit to sám, budu si držet palce, aby se Raviolka nepletla v určení řasy, kterou celou tu dobu žábronožku krmila:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2016 19:16 Deepinpeat Re: Raviolka
poetické :), je super, že Nannochloropsis prosperuje a daří se kultivace. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.02.2016 19:12 Žena Raviolka [2154] Re: ClitoLynx
Já jen z praktického hlediska doplním, že sladkovodní artémie na monodietě z chlorelly mi prospívala výborně. Jen měla velkou spotřebu, kterou jsem těžko stíhala pokrýt. Momentálně zkouším na přikrmování nauplií "slané" artémie pro změnu Nannochloropsis a to je úplná bomba. Kdysi jsem si hrála s odchovem artémií do dospělosti pomocí chlorelly, liquizellu, kvasnic... to šlo dobře, ale teď po novém je to rozhodně efektivnější a čistější - nemusím se bát "předávkování". Ještě jsem ale nezkoušela držet v tom artémii víc než týden, pak už je pro potěr moc velká, tak ji vždy obměním ;-)

Chlorellu považuju za mnohem nenáročnější, té zpravidla nesvítím a nebublám (držím ji už šestý rok a pravda, její čistotu ověřuju zřídka - stačí mi, že ať v ní je cokoliv, svůj účel to plní). I když obojí velmi výrazně podporuje přírůstky, to je bez debaty. Nannochloropsis rozmazluju a má vzduchování a vlastní zářivku. Obě tyhle řasy považuju za vynikající a nenahraditelné, pokud si chce člověk hrát s různými miniaturními tvorečky až do velikosti dospělé artémie, včetně rybích larev.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2016 18:03 Deepinpeat Re: ClitoLynx
Možná by bylo dobré, si pro doplnění informací a správné pochopení celé problematiky krom článku Spirulina a chlorella ve výživě akvarijních ryb přečíst i jeden další článek stejného autora. Jmenuje se Kultivace mikrořas. Hned v prvním odstavci se rozebírá význam řas jako krmiva pro zooplankton a které řasy jsou pro filtrující zooplankton, tedy i artemie a moinu, nejvhodnějším krmivem. Dále je možné si vygooglit věděcké práce o produkci biomasy řas za účelem produkce biomasy zooplanktonu ke krmení konzumních a akvarijních ryb. Co se týče mazání chlorelly na chleba, nelze než souhlasit, že je to k ničemu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2016 16:57 ClitoLynx Re: sachlj
tak si přečtěte ještě tohle: www.akvarista.cz/…, zjistíte tam, že cpát se vypěstovanou chlorellou není žádné terno, jak jí polknete, tak jí pak...nestrávíte. a trochu se bojím, že z toho samého důvodu postrádá smysl pokoušet se jí krmit artémii nebo třeba moinu, zaplaťpámbu jí dobře využije alespoň vířník. nebo má tu někdo opačnou zkušenost a může potvrdit, že artémka a moina je chlorellou v pohodě krmitelná, že roste a přežije na případné monodietě? ne, že bych to tak chtěl zkoušet, ale pokud by se krmila chlorella souběžně s něčím jiným, tak by to pochyby o její stravitelnosti nezahnalo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2016 22:08 Deepinpeat Re: dudak
dudak napsal: ... pancéřníčci radši když to leží na dně a moc se to nehejbe.

Tak na to je opravdu nejlepší ta odskořápkovaná :) a blahořečit si může rozumný akvarista, který si netahá domů ryby, co žerou od potěru do smrti jen živé krmení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2016 21:47 Muž dudak [1885] Re: ŠtefanT
to už mi pak přijde stejné ba možná složitější než si koupit odskořápkovanou, problém je v tom, že jak to leží na dně, cichlidky mi po tom nejdou, ale zase na druhou stranu, pancéřníčci radši když to leží na dně a moc se to nehejbe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2016 15:27 Muž ŠtefanT [206] - ŽivorodkyRe: dudak
Fotka k příspěvku Artémku je možné i zamrazovat a vydrží tak i několik týdnů. Ja k tomu používám staré platíčka od mražených patentek. Vylíhlou artémku dám do platička a zaleju malou vrstvičkou vody. Výhoda je hlavně v tom, že pro malá vrhy stačí ostrým nožem naškrábat potřebné množství a zbytek vrátit zpět do mražáku. Pak staží artemku množit podle potřeby třeba jednou měsíčně.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2016 14:57 Muž dudak [1885] Re: Deepinpeat
Lednice u nás doma neprojde, budu to muset zkrmovat hned :-D , ale jinak sík, vyzkouším to
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2016 14:12 Deepinpeat Re: dudak
Pro 30 ks potěru je prakticky jakékoliv množství moc. Prostě tam rozpraš třeba 1/4 zarovnané lžičky bych to odhadnul? S tím se dá rozumně manipulovat a co vylíhnu dám okamžitě po vylíhnutí do lednice a stříkačkou z toho krmím. Jak se to líhne, tak si to odebírám a stěhuju do ledničky. Výsledkem je, že líhneš artemku třeba jednou za 3 až 4 dny. V lednici ve stejně velké krabičce v cenťáku slaného roztoku vydrží nauplie s minimální ztrátou energie minimálně dva dny. Jak dlouho se to líhne záleží samozřejmě na artemce. Mě se už druhý den nelíhne skoro nic, ale to nebude běžný stav, počítej, že líhnout se to bude řekněme dva dny u těch běžných žábronožek. Pak je ale lepší to nedávat náročným potěrům, jelikož v tom máš příměs vyrostlých a hladových nauplií a to pomalejší líhnutí můžou být vajíčka horší kvality a snižší energetickou hodnotou. Takže já takovéhle zbytky už potěrům nedávám. Tahle metoda má naopak výhodu, že ty nejlepší co se nejdřív vylíhnou máš k dispozici ihned a odsaješ si je, kdežto se vzduchováním by sis jich ani nevšiml a čekal ještě několik hodin, než tam bude množství, které půjde slušně odsát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2016 13:31 Muž dudak [1885] Re: Deepinpeat
Takže jednu část zatemňuješ už od začátku nebo až se začnou líhnout. Malý artemky pak proplavou spodem do druhé části to chápu. Výška vody? Stačí 5cm? A kolik tam dát těch vajíček, aby to nebylo moc. Dejme tomu, že tam bude 1/2 litru vody. Nejspíš to budu muset vyzkoušet, když zaplním hladinu nebude to pro 30 ryb moc? Ještě mi řekni kolik dní pak z jedné misky krmíš, abych věděl, kdy založit novou. Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2016 13:19 Muž Surdo [35] Re: dudak
používam toto www.levnaakvaristika.cz/…
pre par prckou to stačí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2016 13:15 Deepinpeat Re: dudak
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku stačí uplně takové ty misky od pomazánek, salátů a tak. Klidně maličké. Polysteren na přepážku je dobrý z podložek na kterých se prodává sýr. Jen je potřeba tu přepážku udělat tak, aby to přesně pasovalo. Na téhle metodě mám rád, že tak čistou artemku bez vajíček prostě při bublací metodě nelze získat.

jo edit: Vajíčka vylice jemně nasypat na hladinu zatemněné části, množství kolik potřebuješ, celá hladina v té části může být pokrytá souvislou vrstvou vajíček. Nejdřív nalít vodu, nechat uklidnit hladinu a pak až nasypeš vajíčka už s tím nehýbej.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2016 12:27 Muž dudak [1885]
potřeboval bych si nalíhnout malé množství artemie pro cca 30 kusů potěru, chci to zkusit v miskách bez vzduchování, můžete mi poradit jak velké misky je vhodné použít a kolik vajíček do nich dát? Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 23:57 Muž infernus [12] Re: Deepinpeat
Ok, děkuju za informace. Myslíš že PH z kohoutku by mělo být větší? Udělám pár násad s rozdílnou vodou a uvidím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 21:38 Deepinpeat Re: infernus
pH 6,8 z vodovodu? To vypadá divně. Kde to teče? Možná by pomohlo se podívat na údaje z vodárny, mívají průměrné hodnoty za nějaký minulý měsíc. Občas bohužel několik měsíců minulý. Co se týče těch rozpuštěných látek, zkusil bych tu vodu před přidáním soli říznout destilkou a zkusit, jestli se to bude líhnout třeba v silně zředěné vodě. Nebo vodě nabrané spolehlivě z jiného zdroje. Samozřejmě existuje možnost, že je to vajíčky, ale myslím, že je minimální. Pokud se nelíhne čerstvě otevřená Sanders v originálním balení, tak je problém pravděpodobně jinde než v cystách. Naopak, že se nelíhne mix, to se tady probíralo x krát. S Easy fish zkušenost nemám, ale vzhledem k tomu, kolik jí používá seriozních chovatelů a profíků bych se rozhodně nebál o slušnou kvalitu. Zkusil bych jinou vodu, ředění a případně i jinou sůl. Pro pokusy doporučuju malé plastové kelímky a líhnout bez vzduchování, viz výše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 16:31 Muž infernus [12]
Vodivost bohužel změřit neumím. Ostatní parametry jsou následující.
Starší BEN-TEST CT 8°dgH, UT 3°dKH. JBL jen pro srovnání starého testu UT 3°dKH. Vstupní voda má PH 6,82 dle právě zkalibrované PH sondy. Jedná se o odstátou kohoutkovou vodu. Sodu přidávám tak aby bylo PH v rozmězí 8 - 9. Zkoušel jsem dát 9g soli na 1l vody a líhnivost také 0.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 15:42 JoKa Re: infernus
A kolik tedy ph je?
Fakt bych zkusil dobře odstátou vodu a bez té sody... Také jsem zkoušel líhnout v odsáté vodě z akvária a taky to šlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 14:42 Deepinpeat Re: infernus
A když se to nechá dýl než 36 hodin? Jaká je vodivost nebo třeba pokud celková tvrdost té vody? Pokud je tam příliš mnoho rozpuštěných látek, tak některá vajíčka, ač čertsvá z prodeje ,nemusí mít dostatečnou energetickou zásobu na úspěšné líhnutí. Čím hustší ta voda, tím víc energie z celkových zásob cysty se na líhnutí spotřebuje. Prodlužuje se výrazně i čas líhnutí. V "lepším" případě získáme krmení s mizernou výživnou hodnotou, v horším se nevylíhne skoro nic. Zkuste ubrat sůl na minimum, třeba jedna malá skoro rovná lžička na litr vody může ve tvrdé vodě úplně stačit. Vynechal bych i tu sodu, pokud není ta voda kyselá. Čím víc se to zahustí, tím hůř se to bude líhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 14:04 Muž infernus [12]
Sůl jsem použil stejnou jako v létě, dokonce jsem došel koupit novou kuch. sůl, jinou než jodizovanou ale neměli. Každopádně jak píšu, nevylíhlo se to ani z premixu od Sery. Pravda je, že u okna to mám a že tam rozhodně studenej vzduch táhnout může. Nicméně vodu v lahvi měřím taploměrem a tam je 25 stupnu. Sodu přihazuju odhadem na špičku nože, PH vody vždy změřím PH sondou z akvárka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 10:23 sachlj Re: infernus
nemůže to být průvanem ? V práci nemám ledničku v kanclu a tak v zimě chladím petku s vodou na parapetu. Pod ním je topení co topí jak o život ale nahoře na parapetu u rámu okna které nedoléhá fučí dovnitř ledový vzduch a petku mám tak ochlazenou líp než z ledničky. nekdo taky před léty psal, že na líhnutí saliny používá sůl na chodníky, že koupil celý pytel kdy má tak zaručeno, že se mu nezmění kvalita soli.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 09:53 JoKa Re: infernus
Jakou používáš sůl? I ta kuchyňská solí každá jinak. Tak jestli si jí třeba od léta nezměnil...
Co znamená lehce sody? Pokud nemá vstupní voda vyloženě kyselé ph, tak to zkus bez ní...
Používej důkladně odstátou vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.10.2015 09:09 Muž infernus [12]
Ahoj, přestali se mi líhnout artemky a nevím důvod. V létě bylo vše v pořádku. Teď jsem je chtěl vylíhnout, vzal jsem artemky který jsem měl otevřený z léta a uskladněný v šuplíku ve skřínce a nic. Připisoval jsem to špatnému uskladnění a objednal od Pavla na zkoušku nové Easyfish, Sanders a Sera mix. Ani jedno se nelíhne. Ať už je to premix nebo použiju 9g soli/l nebo 20g výsledek je vždy stejný. Z půl lžičky bych mohl po 36 hodinách napočítat tak 10 vylíhlých nauplií. Líhnu ve flašce, hadička vrchem až na dno, uvnitř teploměr, teplota 25 stupnu. Nesvítím, flašku mam u ukna orientovaneho na jižní stranu. Může být neúspech ve vodě? Vždy přidávám lehoulince sody na zvýšení PH.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2015 14:30 sachlj Re: Plecos
Vím, poslal jsem dotaz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2015 14:24 Muž Plecos [322] Re: sachlj
Tady seženete násadu chlorelly:
www.bettamacrostoma.cz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2015 13:09 sachlj Re: Deepinpeat
PM. Ty žábronožky právě filtrují jen ty jednoduché řasy, ty jednobuněčné či jak se to jmenuje, prostě ne ty dlouhé, přisedlé. Je to jak s moinou. Ta taky z vody vyfiltruje jen tu řasu co dokáže protáhnout svým zažívacím traktem. Proto hledám čistou řasu. Přece takový problém ji sehnat snad není. Oslovil jsem i akademii věd a jejich pracoviště v Táboře. tam mají extra čistou řasu. Tak snad...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2015 12:54 Deepinpeat Re: sachlj
Předpokládám, že i ty sladkovodní rody žábronožky filtrují neselektivně, takže pravděpodobně sežerou jakékoliv částice, které se jim podaří pozřít. Co se týče hnojiva, řasy vetšinou nepotřebují zdaleka takové dobroty, ale může to být dobrý nápad, schválně zkusím založit nějakou kulturu navíc a vyzkoušet jestli s tím něco udělají huminové látky. Jinak ano, chlorellu mám. Asi lépe přes PM ať tady nespamujeme vlákno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2015 12:42 sachlj Re: Deepinpeat
Nechci to právě vůbec složité..Pár petek na které budou svítit žárovky co mi leží v krabici. Na kytky co doma pěstuji v zimě než je můžu dát ven nestačí. Jen kde sehnat čistou násadu? Máš? Nechci směsku řas co artemie nesežerou. Prostě chci čistou spirulinu a čistou chlorellu.. Už i kvůli tomu, že si ji dám jako detox na chleba. To co budou žrát je pro mě jednoduché. Třeba vermijuice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2015 12:08 Deepinpeat Re: sachlj
Kolego, nedělejte si to zbytečně složité. Na kultivaci nepotřebujete nutně světlo, heterotrofně kultivovaná řasa je v obsahu některých látek lepší než autotrofně kultivovaná. Nejjednodušší je asi mixotrofní kultivace, když přidáte glukózu a světlo prostě necháte jaké je. Nevím jak sofitikované zařízení na kultivaci si představujete, ale chlorella na rozdíl od jiných řas je poměrně dost odolná proti kontaminaci jinými řasami, dá se poměrně dobře vyčistit a opravdu to není náročné. To co nezbytně potřebujete je vzduchování nebo jiné míchání, jakoukoliv nádobu a nějaké rozumně připravené kultivační medium + glukózu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] ...... 37 38

Zpět na obsah sekce Krmení • Zobrazeno 41035x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3833-artemie?od=351