Plíseň
Ikdyz to neni cerstvy import, doporucuji prostudovat:
catfish.cz/…
catfish.cz/…
Nekde tam je popsano co je na co atd. Navic to i vypada, ze si nekdo kousnul.
Myslim, ze to byla Danila, kdo vylecit docela dost poskozenou tlamku u krunyrovce jen diky hygiene a bez chemie. Ale to nevim, zda se nepletu.
No, zatím jsem vyměnila tu vodu a přidala olšové šišky. Asi budu přecejenom zatím sledovat jesli se to nehorší. Doufám, že je na léčbu dost času, snad se to najednou nějak zle nerozjede
Jak to vzniklo těžko říct... je možné, že je to poranění od raka. Často se krmí spolu na jednom místě a čas od času se rak ožene a mohl se pro změnu trefit.

Tak jko zaplisnene podle fotky to moc nevypada. Ja bych otestoval tu vodolecbu. Tim se nic nezkazi.
Pokud si dobre pamatuju, tak rozpadajici se ploutve s bilym okrajem je bakterialni rozpad. Na to bych rek, ze nejlipe prave funguje ta hygiena prostredi. Navic bych to jako BRP netypoval, ten jde hodne rychle a ma vic priznaku.
Poskozeni ploutvi u sumcu, navic importovanych, jsou pomerne caste. Vetsinou staci par vymen vody a vse je vporadku.
Pokud by se to zaplasnilo, tak by byli vatove chomacky. Na to bych pouzil acriflain. Je docela dobre snasitelny. Otiky byvaji import a tam by mohl byt prave problem i s eshou 2000 diky medi.
Vyměnil bych vodu, to za prvé a pak nasadil eSHa. Takové malé poškození by mělo být do týdne dvou v pořádku. Na druhou stranu je třeba se zamyslet, proč to vzniklo, zda je to poranění od jiné rybky - ta lepší možnost, či zda je něco špatně v nádrži.

Zdravím vespolek, potřebuji trochu poradit co s jedním otíkem. Ve čtvrtek večer jsem si všimla, že má poškozenou ploutvičku, ale bylo to čisté, bez povlaku, bílých lemů a podobně. V pátek jsem měnila vodu, ploutev vypadala stejně, včera se mi zdála trochu bělavá, ale nepodařilo se mi ji úplně zřetelně vidět, nicméně dnes se mi předvedl v celé své kráse - a je to horší. Ploutvička se mi zdá o něco užranější, okraj ránky mírně bělavý a navíc z ní trčí bílé vlákno. Přikládám fotku, ale nevím jesli je to úplně vidět, nicméně lepší fotka se mi nepodařila.
Voda na výměnu už odstává, to bude první opratření
Ale dál potřebuju trochu poradit. Mám doma Esha2000 a Acriflavin, můžu přidat olšový výluh, sůl nebo mám i Aloe gel. Mám začít raději hned léčit (esha, acriflavin) nebo zatím zkusit nějaké lidové léčitelství (olše, sůl, aloe) či jen vodoléčbu?
Starší reakce
I když to vypadá jak to vypadá, tak udělej prezentaci, uveď tam co nejvíce informací o tom předmětným akváriu, tak aby ten kdo bude chtít a umět poradit se tzv.měl čeho chytit, takhle z Tebe já, nebo kdokoliv jinej bude neustále páčit informace, který můžou bejt daný a nebudou se muset znovu a znovu přepisovat.
Děkuji za super odkazy,ale právě že jsem už zkoušela to akvarko obnovit,bohužel to bylo ještě horší než předtím.Nevím jak se zbavit té plísně,je všude

.
0 27.01.2012 16:24 Nikios – Plíseň v akvariu

Prosím potřebovala bych poradit už nevím co s tím mám dělat.Asi v prosinci jsem si zařídila akvárium(30l)Bylo v něm asi 12 malích rybek včetně krunýřovce.Všechno bylo Ok až na to že se mi asi po týdnu začaly na několika rybkách tvořit nějáké bílé tečky a rybky postupně umíraly a ještě k tomu se začla na kytkách tvořit plíseň.Jako uplný začátečník jsem nevěděla co s tím a pořád jsem to odkládala až mi v akvariu zbyly 2 rybky(panceřníci),to už jsem se naštvala a vyvařila jsem všechny kameny,koupila nové kytky a ryby a myslela jsem si že bude vše Ok,ale nebylo.Když jsem napustila do akva odstátou vodu tak přes vodu nebylo vůbec vidět byla tam ''mlha''(už je asi týden).Na internetu jsem si našla že je to nějáký mléčný zákal a podle pokynů jsem je méně krmila a nesvítila,to trošičku pomohlo,ale bohužel se mi v akvariu začla tvořit(asi) plíseň.Takže do akvarka nejde vidět a když jo tak všude plave plíseň,bojím se aby to nepřeskočilo aji na ryby.Prosím pomocte co mám dělat nechci aby mi umřely další a omluvte mě jsem začátěčník

.
2-3 dny nekrm vůbec, nic se nestane a nebude se Ti ta voda alespoň zbytečně od té nespotřebované potravy kazit.
0 27.01.2012 14:23
Tereza W [0] - Labyrintky OK, děkuju, teď jsem ho byla zkontrolovat a evidentně je mu líp. začal samičce hrozit

a ten největší chomáček plísně na hřbetní ploutvi už odpadl
ale nechce žrát

ráno jsem mu dávala pinzetou mražené patentky až pod nos a nechtěl je, teď jsem tam nadrobila vločku a taky nic
Klidně můžeš měnit denně. Nitrifikace se v tom akváriu po přidání té ryby dostala tzv. do kritický fáze a z toho pramení ty problémy, to prostředí je prozatím nestabilní. Tou výměnou vodu tomu napomůžeš.
Edit: Sůl už bych nepřidával. A když tak kávovou lžičku, ale jenom občas, ne při každý výměně.
Skús trošku častejšie meniť vodu (2-3 x týždenne), teplotu udržuj aj naďalej vyššiu (pokojne aj 30°C) a ak sa stav nebude napriek tomu zlepšovať, použi nejaké liečivo proti plesniam (Acriflavin, eSHa 2000,...).
Jak je to akvárko "starý"?
Ešte posledná otázka, sú tam aj iné ryby?
Takže plíseň máš jen v těch 20L bez prezentace? Co tam máš za parmičky? Máš tam rostlinky, filtraci?
Vyzerá to skutočne na pleseň. Akú máš teplotu v tom akvárku?
Pomohla by aj dobrá fotka tej údajnej plesne.
V prezentaci píšeš - "údržba snadná". Co si pod tím představit?
To asi ne, umělá hmota bývá inertní...plíseň je živá.
Přísavka příčinou plísní není. Problém je v tom, že spory plísní jsou přítomny takřka všude tedy i v nádrži. Na rybě se uchytí a začne "škodit" teprve tehdy když má ryba poškozenou slizovou vrstvu pokožky a to buď poraněním nebo i dlouhodobě vlivem špatné kvality vody. Pokud se opravdu jedná o plíseň chce to léčbu.
Ahoj, ve dvacetilirovém akvárku mám samečka bojovnice, čera jsem si všimla, že má plíseň na ploutvičkách. Zvýšila jsem teplotu a přidala sůl. Dnes jsem měnila vodu a všimla jsem že přísavky u nového topítka jsou celé potažené plísní! Hned vedle je filtr a rostlina microsorium ale na nich žádná plíseň není. Může být původce plísně ta přísavka? zdá se mi to nepravděpodobné, ale z čeho jiného by to mohlo být?

Starší reakce
Děkuji za rady.Budu se jimy řidit.
Pokud to půjde, zkus sem dát fotky těch skvrn. Někteří profíci dokáží z fotky, kde já sotva poznám druh ryby, opravdu hodně vyčíst.
Jak předeslal romant, příčina může být ve způsobu čištění filtru. Osobně filtr čistím, když vypozoruju snížený průtok. Zastávám totiž názor, že čím více humusu ve filtru, tím čistější voda v akva. Pokud už budeš tedy čistit náplně, tak je vyper ve vodě z AQ. Když je vypereš vodou přímo z kohoutku nebo koupíš dokonce nové, tak zlikviduješ bakterie a filtr se stane jen zachytávačem hrubích nečistot. Avšak to co ti opravdu znehodnocuje vodu se ti bude v nádrži hromadit. A pak mohou být jednou z příčin plísní, či jiných nemocí. Stejně tak další příčinou může být i nevyhovující prostor a ve finále sis mohl s něčím dotáhnout zárodek čehosi. Podal jsem to dost zjednodušeně, ale myslím, že se ozvou zdejší odborníci, kteří ti to rozeberou více a vědečtěji.Možná poradí i nějakou solnou, manganistanovou či jinou lázeň pro brzké uzdravení ryb. Zatím jim měň vodu jak ti poradil romant

Takto čistit filtr je chyba, která zanamená, že v akváriu se po takovéto manipulaci s filtrem sníží množství nitrifikačních bakterií, který se vyhodí s tou špinavou náplní a nějaký čas zase trvá než se v nový náplni vytvoří dostatek nových, aby se obnovila biologická rovnováha. Takže postupovat s těma výměnama vody, klidně denně po dobu týdne a další týden 2-3x, je to suplování toho méně funkčního procesu nitrifikace a neměnit nikdy celou náplň filtru za úplně novou.
voda se mění jednou týdně třetinu.Filtr je externí a čistím ho co tři měsíce.do budoucna chci něco kolem 900L.Žraloci mají cca 20cm a peřovci cca 15cm.Filtr čistím kompletně celý a obsach vyměnuji za nový.
Jakým způsobem čistíš filtr? Jak často odkaluješ? Jakou udržuješ teplotu vody? A zrovna pro ty pangase, přemýšlíš o větším AQ? Větší nádrž budou potřebovat i Péřovci. Jak jsou nyní velcí?
0 19.01.2012 19:43 Rostislav84 – Sumeček žraločí a plísen
Prosimvás o pomoc!!!
Mám v nádrži dva peřovce očkaté,dva trnovce bělopruhé,nějaké krunýřaky a tři 20cm sumečky žraločí.
Dneska je to 4den co ryby nežerou,žerou jen krunýřovci.
A dneska sem zjistil že ti mojí sumci žraločí mají na čumáku plísen.Jsou to takové dvě fialové tečky.Jeden sumec už je má velké cca 3mm a jsou fialové barvy.Ti druzí dva je mají velké asi 1mm a jsou bilé barvy.
Moc prosím ví někdo o jakou plísen jde a jak proti ní bojovat abych ryby zachránil?
Jinak ostatní ryby nemají žadnou plisen.
Děkuji.
Starší reakce
Mimo ty co vypsal už Honza, tak mám velmi dobré skušenosti i s Acriflavinem

Za sebe můžu doporučit vyzkoušené přípravky Tetra Medica FungiStop, Sera mycopur, JBL Fungol a asi nejlepší eSHa 2000.
0 14.01.2012 22:43
Johan [4957] - Rostliny Starší reakce

) díky za rychlé odpovědi. V odděleném akvárku už je, dáme šutřík a svinstvo a budu jí držet pěsti

Mělo by to zabrat. Je nutné striktně dodržet návod výrobce, protože každý to míchá trochu jinak.
romant: Ha a teď jsem byl druhej já

.
Pokud je možnost rybku odlovit do jiný nádrže(třeba velká flaška), tak bych jí tím FMC léčil odděleně, protože použitím tohoto přípravku dostnou nafrak nitrifikační bakterie, tak aby se nenadělalo více škody jak užitku. Do tý separé nádrže určitě dát vzduchování a postupovat dle návodu.
Díky oběma, já to na tu plíseň i tipovala. U nás mi na plíseň dali FMC, dá se to použít?
Jak píše Haimdol, to je velká jistota. Taktéž se dá použít obyčejná vodoléčba v podobě časté a intenzivní výměny vody s přidáním nějakého protiplísňového prostředku, třeba Acriflavin, je to taková levnější varianta.
Patrně plíseň v poranění. Doporučuji léčbu vhodným antimykotikem za sebe můžu doporučit širokospektrální eSHa 2000.
0 20.10.2011 10:21 Radušatke – bílý chomáček nad okem
Ahoj, včera jsem u tetry krvavé našla nad okem takový bílý chomáček,vypadá to jako vrch z pampelišky. Nevíte co s tím? Ostatní ryby jsou v pořádku.
Starší reakce
Ahoj, jedna moje krevetka má na nohách takové bílé chomáčky, chtěl bych se zeptat jestli to není třeba plíseň a jak se proti takové plísni v akváriu bojuje. Moc děkuji za jakoukoli pomoc.
Starší reakce
Mohl jen umřít a pancík ho dojel ap...
Přidat reakci
1 ...... 23
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 26748x