Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Znovuzaložení akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Zakládání 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 5 Přejít na další stránku   1  
Znovuzaložení akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 13:26 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomas
Zvolil jsi si hodně jemný písek Já měl ještě jemnější (zasyp zámkové dlažby) a taky si sedl jen jsem měl potíže s odkalováním hodně utíkal a tak jsem ho po dvou letech vyměnil za písek do filtrací (0,6-1,2mm) ale asi před rokem jsem narazil na 1-2mm. Mám ale CO2 a netuším jak se dno bude chovat když budou rostliny růst pomaleji. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 12:41 Maq Re: Tomas
Ryby tam samozřejmě nejsou. Ale myslím že zrovna tohle by jim neublížilo. V Amazonce něco podobného plave pořád.
Jo, je to z nepropraného filtračního písku. Některé to dělají.

@MichalV: To jsem zkoušel. Je to koloidní roztok a nesedne nikdy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 12:41 Muž MichalV [327]
Skus odobrať vodu do vacsieho pohára. Bez prúdenia vody to snáď sadne. Ak hej, pomôže asi len vybrať z akvária ryby a filter, a po sadnuti povrchovo odkalit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 12:36 Tomas Re: Maq
Je zajimavy ze když jsem zakladal to 10l, dno je stejny tak tam byl minimalni zakal první den a zbytek je to vlastne cisty, když jsem zakladal to akvarko který jsem ted predelaval tak tam jsem pouzil modrej pisek kterej jsem proplach a nemel sem takovejhle problém.

Je fakt ze jsem tedka ten pisek neproplach a asi to byla chyba. Pokud neproběhne zadna změna dal ani do stredy zkusim koupit crystal water třeba to pomuze.

Umiraji ti ryby když to mas taky takhle zakaleny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 12:32 Maq Re: Tomas
Mám to taky, už čtrnáct dní, a zkouším různé možnosti jak se toho zbavit. Nesedá to a nic to neodfiltruje. Leda to ředit výměnami vody nebo nějak vyvločkovat. Ale zatím jsem nepřišel na to, čím. Myslím že jsou to mikročástice SiO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 12:26 Tomas Re: vaaclav
Ok zkusim, ted jsem ještě vedle filtru postavil z druhyho akvárka houby a kermaicky valecky tak třeba to urychli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 12:23 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomas
Tohle ale bylo dno už použité v jiném akváriu takže to šlo rychle, ale pokud jsi použil nový písek bude to trvat trochu déle. Zkus až budeš měnit vodu tak opatrně odkalit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 12:10 Tomas Re: vaaclav
Tak bohužel ja uz od patka mam stejny to co ty na první fotce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 12:00 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tomas
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 11:58 Tomas Re: LukšaNM
Tak zrovna muj filtr není zadnej zazrak byl dodavanej k akvarku, tak zkusim počkat, nic jiného stejne nezbyva.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.08.2018 11:52 Muž LukšaNM [309] Re: Tomas
Mohl být písek plný prachu, ale to už by se přefiltrovalo podle mě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 11:48 Tomas Re: LukšaNM
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku To na nálevníka nevypada, zakal je od doby co jsem tam nalil první litr vody.
Musel to udelat pisek
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.08.2018 11:41 Muž LukšaNM [309] Re: Tomas
Asi nálevníci, vydrž a nic neřeš, pokud možno neměň vodu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2018 11:35 Tomas – Vymena dna
Tak uz je to dva a pul dne co jsem vymenil dno a lituju toho, ryby nastesti neumiraji, ale ta voda je tak bilo sede zakalena ze v ni nic nejde videt, pouzil jsem kremcitej pisek 0,2-0,8mm, puvodni vodu s filtrem, včera jsem vymenil 5l vody, dnes 15l zadna změna ten kal se ani trosku nezmensil. Pridavam po vymene vody ještě bakterie, ale nic co by zabralo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 18:31 jamajcan Re: Tomas
Konzistenci má stejnou. Je tam jen rozdíl v obsahu humusu a živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 17:53 jamajcan Re: romant
V podstatě potvrzuju. Platinum /černý /mám v jednom rostlinném akvu /72l/ a dělat se s tím musí opravdu jinak, než s klasickým štěrkem, popř. páleným jílem. Edit:Ještě v jedné krevetí padesát trojce ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 17:33 Tomas Re: ctibum
Tak pridam i rostliny, které primo zasadim tim ni nezkazim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2018 17:18 R Muž ctibum [6876] Re: Tomas
Koule netřeba, napsal jsi toto: Jinak to co jsem si nasel na youtube je jednoduche všude bily jemny pisek uprostřed substrat v nem dva koreny na nem navazany mech okolo mel kobercovky ty bych nahradil rasokouli a kamenem
Kořen, kámen, mech a řasokoule nejsou rostliny ;-)
Každopádně to na fotce je za mě super palec Hoď tam zopár Kružníků a Okružáků a za dva tři měsíce pár krevetek Red Cherry a pohoda...
A ještě jednou - týden není nic. Ani měsíc, ani dva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 16:42 Tomas – ?
Fotka k příspěvku Kde kdo kdy napsal ze chci davat substrat bez rostlin? To tady mate jako kristalovou kouli nebo co?
Furt se mi tu vycita ze mam akvárium bez rostlin, ale snad jasne jsem napsal ze chci predelat dno a mit rostliny a vsadim na to ze i kdybych nadále nechal umele akvarko tak jak mam, vůbec nic se nestane při udrzbe, kterou provadim.
Jiz zminenej substrat mam v 10l akvarku tyden a nevidim zadny problém. Jen jsem nezkusil tam dat rybu, ale to ani nemam v planu.
Me slo ciste o to pokud ho dam do 54l kde mam vse umele jak se to bude chovat a ze mi tu někdo napise ze o nic nejde ze kdyztak koupim ryby nove tak to je to ceho se chci vyhnout Tady aspoň hodim fotku toho noveho, filtracni naplan je z karbonu pod tim keramicke valecky a ve spod uplne jemna houba.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 16:15 R Muž romant [27983] Re: jamajcan
Napsal jsi slovní spojení "umět pracovat" a je to u tohoto substrátu vcelku jednoduchý, ostatně jako u celé řady dalších na obdobné bázi, tedy to umění spočívá v nicnedělání, tedy ve smyslu, jak se akvo na první dobrou zařídí, už je dobré aby tak i zůstalo tzv. na furt a ani odkalování zde moc nedoporučuji, ono sušená hlína namočená ve vodě už moc vrtání nesnese. X-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2018 12:51 jamajcan Re: Tomas
Jen bych se přidal tady ke kolegům, kteří mají v podstatě pravdu a radí Ti dobře. Se substráty typu Platinum soil a jim podobným se už musí umět pracovat. Rozhodně nejsou samospasné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2018 12:15 R Muž ctibum [6876] Re: Tomas
Psal jsem, že ti to nebude fungovat dlouhodobě. 6 měsíců (z toho tak třetina (?) zákaly, umírání ryb atp.) není v akvaristice dlouhá doba, to je hodně krátká doba. To se ti podle mě tak akorát nahromadí problémy a při první příležitosti se ti to sesype.
No ale jak jsem psal, přemlouvat tě nebudu. Chceš přeskočit hrozně moc kapitol a od umělých rostlin skočit rovnou k akvascapingu? OK, je to tvůj boj. Ale měl by sis něco málo přečíst alespoň o tom. Tyhle "živý obrazy" buď vyžadují každodenní péči a odpovídající vybavení, nebo se dělají jen pro krátkodobou prezentaci a pak se zase zruší.
Navíc to chceš bez rostlin a s pseoudofiltrem. A dávat výživný substrát tam, kde nebudou žádné rostliny, mi přijde trochu zvláštní. I když chápu, že ty nápisy o tom, že to prakticky samo vyčistí akvárko, takže to bude vlastně bez práce, jsou lákavé. Jenže to tě nespasí...
No už tě nechám být, stejně máš svoji hlavu, tak pak alespoň založ prezentaci, ať to můžeme sledovat... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 10:20 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Tomas
Neuškodí :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 01:22 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Tomas
tobě nemá cenu radit.. evidentně o ni ani nestojíš, nebo si jedeš pořád svoje...
registrace nejni tak složitá... a pročíst si začátečnický věci nejni na škodu, dozvíš se tolik věcí, že uznáš, že jsi toho do teď věděl o akvaristice prd :) já jsem taky začátečník... byl jsem na tom jak ty... a pořád se mám co učit..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 00:02 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Tomas
Nevím (pokud ho takto strčíš do nádrže). Nemám s ním zkušenost, vystačil jsem si s obyčejnými substráty. Musí napsat jiní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2018 23:34 Tomas Re: JirkaŠčobák
A ten substrat Platinum Soil muze uskodit rybam?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2018 23:22 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Tomas
Pokud půjdeš do rostlinného akvária, přečti si toto: dennikn.sk/…
Japonský substrát má asi stejný význam jako značka filtru nebo značka osvětlení. Jednoduché rostliny, kterými zaplníš akvárium, porostou v čemkoli normálním, co nebude po namočení do octa bublat.

K výměně dna: Pokud tam ještě nejsou rostliny a zachováš vodu, která v tom je a obsah filtru a ideálně ještě i kal ze dna, mohlo by to jít. Názor člověka, který to akvárium neviděl (takže realita může být jiná).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2018 23:19 Tomas Re: ctibum
To ze se filtr pere když klesne prutok ja vim i to ze se neodkaluje a zaroven pere filtr.
Jen nerozumim tomu proc bych delal něco spatne bez rostlin když se nesetkavam s zadnou rasou, zadny zakaly, zadna onemocneni ci umirani ryb?

A ptal jsem se na vymenu dna a jeho následky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.08.2018 22:57 R Muž ctibum [6876] Re: Tomas
Takhle, znovu ti doporučuju tu registraci a odkazy pro začátečníky.
Bez rostlin to jde, třeba Malawi, když víš, co a jak děláš. Ty to nevíš, nemáš na to akvárko a děláš to blbě.
Filtr se nečistí preventivně, ale až když výrazně klesne průtok. Jestli ti výrazně klesá (průtok) často, tak je filtr slabý (malý). A nikdy se zároveň nečistí filtr a neodkaluje...
A tak dál...
Ale přemlouvat tě nebudu, vyzkoušej, uvidíš, ryby kdyžtak koupíš nový, však vo co de ;-) pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2018 22:46 Tomas Re: ctibum
Takhle, ze zacatku jsem si prosel hromadou umrti ryb - nezabehli akvarko, cpal sem tam chemky, dost často nalevnik ve vode.
Chovam pavi ocka a dva pancerovnicky kropenaty. Vodu menim jednou tydne 10l s tim ze rovnou odkalim dno, krmim 2x denne.
Filtr mam prutok 150l za hodinu a pral jsem ho cca před tremi tydny. Chemii zadnou nedavam občas dam lzicku sol do vody plus pouzivam vzduchovani
takze muj názor zustava stejny ze to jde i bez rostlin
Ale po zalozeni toho 10l které je plny rostlin chci zmenu i v mem starem
Jinak to co jsem si nasel na youtube je jednoduche všude bily jemny pisek uprostřed substrat v nem dva koreny na nem navazany mech okolo mel kobercovky ty bych nahradil rasokouli a kamenem
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.08.2018 22:29 R Muž ctibum [6876] Re: Tomas
Asi by nebylo od věci se nejdřív zaregistrovat a pročíst odkazy pro začátečníky, které při registraci dostaneš. Nic ve zlém, ale pokud jsi doteď provozoval akvárko s modrým pískem a umělými "rostlinami", tak bych řekl, že se ti to bude dost hodit. A vykašlal bych se teď na layout z Youtube a "japonskej substrát" a začal jednoduše od základu... ;-) Na youtubárny budeš mít dost času, až si to osaháš a pochopíš základní souvislosti...
Každopádně přestavba nutná. Ani ne tak kvůli písku, to je čistě věc tvého vkusu, ale bez rostlin to v tvém případě dlouhodobě fungovat nebude...
Ještě bys mohl prozradit typ filtru, seznam ryb a jak provádíš údržbu...
Ať se daří pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2018 22:02 Tomas Re: Jarry
Na substratu pisou prirodni akvarijni substrat pry nevypousti téměř zadny cpavek, nemá se propirat, první tyden 2x vymenit vodu. Jedna se o Platinum Soil hneda barva.
To 10l akvarku mi v podstate nezakalil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2018 21:25 Muž Jarry [1433] Re: Tomas
Jestli je filtr opravdový filtr s dostatečným objemem filtračních hmot, není se čeho bát - jediné, z čeho bych měl strach, je ten "japonskej substrát". Z toho by se mohly pro ryby nebezpečné látky uvolňovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2018 21:19 Tomas – Komplet vymena dna.
Zdravim, mam akvárium 6mesicu, 54l, dno mam 1,2mm-2mm v modre barve, bez rostlin, pouze umele kytky a naka dekorace.

Před týdnem jsem poridil 10l akvárium kde mam vytvorene rostlinny akvárium bez ryb, japonsky substrat, v rohu trosku jemny kremcity pisek, koren a kytky. Vypada to hezky a tak jsem se rozhodl ze bych chtěl i me stare akvárium udelat prirodni.

Na youtube jsem si nasel layout, který si vytvorim. Ale k tomu potrebuju kompletne vymenit dno, mam v planu ze vsechnu vodu si preleju do nadoby do ni vlozim filtr plus ryby.
A polozim nove dno, které bude převládat kremcity pisek a uprostřed japonskej substrat který mi zbyl.

Ale ceho mam obavy ze když naleju zpet vodu tak ze postupne zacnou umírat ryby, pry je to velky zasah do akvária. Ma někdo s tim zkusenosti a jak postupovat abych nemel zadne ztraty? Napadlo mi ze bych malickou vrstvu stareho pisku ponechal a na to nasypal jiz nove dno.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.05.2018 10:04 Muž Jarry [1433] Re: Zahry
Já při podobných předělávkách vracím ryby hned, pokud je filtr dostatečně dimenzovaný, tak je to podle mě lepší, než ho nechat běžet v "prázdném" akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2018 09:51 Maq Re: Zahry
Myslím že zvolené řešení "poloviční dezinfekce" je nejhorší ze všech možných.
Pravděpodobně jsi se těch červů nezbavil, a pokud budou mít časem vhodné podmínky, znovu se objeví.
Zato jsi těžce poškodil akvarijní mikroflóru.
Myslet si, že pokud zachráním obsah filtru, tak ve zbytku akvária můžu tropit co chci, je podle mne omyl. Ve dně se toho děje podstatně víc než ve filtru.
Takže "násady" bakterií i červů zůstaly, ale rovnováha je fuč a je to v podstatě nově založené akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2018 09:38 R Muž afc1886 [14655] Re: Zahry
Jestli se jedná o předělání akvária z prezentace, tak bych měl jenom dotaz. Kde jsou teď ty rybky? To je máš někde v nějakém boxu s vodou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 09:08 R Muž Anthrax [4739] Re: xvalp06
Od toho tam nemusí mít nutně ryby. Akvárko nebude bez živin. ;-) Má tam šneky, některé rostliny uhnijou jiné shodí listy při přeměně na submerz, takže organických zbytků tam málo nebude. Přinejhorším se dá jednou za čas nakrmit "prázdné" akvárko. Pokud není důvod, tak bych tam ryby necpal hned ale až po nastartování růstu kytek. Na co zbytečně spěchat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 08:58 Muž xvalp06 [145] - ŽivorodkyRe: Zahry
10-12 hodin je krátce, takže jeho funkčnost včetně bakterií to neovlivní.
Asi bych to akvárko nenechával úplně bez ryb, bakterie ve filtru potřebují přísun "škodlivin", aby mohly dál fungovat. Bez ryb nebude detrit, bez detritu nebude potrava pro bakterie. Osádku bych ale přidával postupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 06:05 AceVentura Re: Zahry
Jasny, chapu, proto jsem psal ze by jsi mohl i uskodit, jestli se v tom nevyznas, jen se to doporucuje :o) ale da se fungovat i bez toho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2018 00:55 Muž Zahry [21] Re: xvalp06
Filtr takle běžel cca 10 - 12 hodin. Rychlejc sem to nestíhal, páč momentálně jsem limitován v pohybu (churavá noha...). RE: AceVentura, CO2 zatím přídávat nechci, jsem akvarista amatér, navíc na chemii úplné kopyto. Tím nechci říct, že přihnojit (čímkoliv) je špatně. Ale v mojí situaci amatéra, kdy si ještě nejsem úplně jist, tak prozatím s CO2 experimentovat nehodlám (i v případě hnojení bych se musel s někým znalejším poradit, abych aspoň měl tucha co a proč tak dělám).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 23:15 Muž xvalp06 [145] - Živorodky
"Filtr po dobu překopávky běžel v plastovém boxu s akvarijní vodou"

Jak dlouho běžel mimo? Měly bakterie zdroj potravy?

Když jsem předělával (znovuzakládal) akvarium, tak jsem tam ryby vracel hned - ráno jsem začal, večer byly ryby zpátky. Je teda pravda, že jsem jich tam vracel podstatně méně, 50% vody bylo původní, filtr byl zaběhnutý a dno jsem propral v kohoutkové vodě. Vše proběhlo be z problémů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 22:25 AceVentura Re: Zahry
No alespon jsi mel o zabavu postarano, ja vcera stary dno proste odkalil, taky to slo :o) vodu bych asi kazdej den nemenil, to je trochu hardcore.. treba dvakrat tydne bych to chapal, ale kazdy den, neblazni... on se tu kazdopadne najde nekdo, kdo takovej nesmysl urcite doporuci. Co se svetla tyce, tech 8 hodin je asi OK, uvidis podle zeleny rasy, kdyztak ubrat i na sile, pokud to pujde. Ryby az za mesic, normalka.
Kytek tam mas dost, takhle na zacatek asi staci. Az tolik to resit nemusis, proste bacha na sviceni, abys to neprepalil, ryby po mesici, men vodu (nejak normalne, ne kazdej den), ono si to sedne. Ja osobne bych trochu hned od zacatku prihnojil, uplne opatrne, mikro, makro, treba po tydnu od zalozeni, ale fakt opatrne. Na to casem prijdes, jestli tomu nerozumis, spis by si uskodil. Co se co2 tyce, taky muzes uvazovat o bombe, ale neni to az takova nutnost, jak se zda, hezky akvarium se da udelat i bez syceni, jen je treba pocitat s tim, ze budes mit min narocny kytky a tolik to neporoste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.05.2018 21:58 Muž Zahry [21] – Akvárko po vybagrování Starého dna od Rataje
Fotka k příspěvku Ahoj, včera jsem dokončil znovuzaložení. Filtr po dobu překopávky běžel v plastovém boxu s akvarijní vodou, nicméně dno je po předělání prakticky "nové". Písek sem propíral ve vodě abych se zbavil Ratajova starého dna, pak jej ještě prolil horkou vodou podle zdejších rad. Chtěl bych se zeptat na pár věcí jak postupovat teď po znovuzaložení:

1) Měl bych na něco extra dbát? Myslím něco jako dočasné častější výměny vody (nevím 30-35 litrů každý den po nějakou dobu..)
2) Jak postupovat se světlem, mám zprvu svítit méně a postupně přidávat? Normálně svítím 8 hodin 12.00 - 20.00 (2x21w T5)
3) Kdy vypustit první ryby? (při prvním založení jsem rybky přidal až po měsíci)

Též se snažím zapracovat na větším množství kytek, ze svojí "množírny" přidáno několik matic Hygrophila Polysperma a Ludwigia Repens (v matici 3-4 stonky). Z vlastního přidaný ještě 3x Echinodorus Quadricostatus (zatím jsou to prckové, jeden ze starších echináčů pustil šlahoun, tak jsem je zasadil a uvidíme). Dále jsem do AQ nasadil 3 košíčky Cryptocoryne Wendtii Green, doplnil Valisnerii o 2 košíčky a ještě přidal 3x Bacopu Monnieri. Místečko zatím pořád je takže....Zítra dorazí 4x Cryptocoryne W. Green, 2x Bacopa Monnieri a 1x Echinodorus Jan Halbrich (ten dám zhruba do středu nádrže před Ludwigii). Přikládám foto jak po překopávce AQ vypadá (chtěl jsem upravit/aktualizovat svůj profil ale hází mě to chybu, při kliknutí na profil údajně stránka neodpovídá :-) , takže profil upravím po víkendu). Předem díky za nápady/rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2018 01:01 Muž Zahry [21] Re: nekdo
Jo jo prakticky stejná situace při zakládání AQ u mě. Nicméně je pravdou, že AQ zakládáno před rokem, tudíž už jsem zdroje informací v podobě internetů měl... Ale nevyužil je, jak by bylo záhodno :-| (např. zřídit si tady účet dřív, poradit se ohledně dna, že :-) ) . Cca půl roku před založením AQ probíhalo plánování kytiček, jak udělat reliéf dna atd... Čerpal jsem nějaké info odsud z fora (ještě jakožto nereg. uživatel) a z www.horacovoakvarium.cz . Žil jsem v domnění, že čím víc informací nasaju tím lépe a nemohu udělat chybu (jasně je to kravina, sem začátečník, takže chyby někde musím zákonitě dělat). Kytky jsem jakžtakž vybral asi dobře (ale v ne úplně dostatečné míře, jedině Staurogyne repens jakožto dárek skomíral, nicméně to jsem i očekával). Jak jsi psal, jakožto amatér akvarista jsem si přečetl návod a tak dno podle Rataje uhňácal. Hnán pocitem blaženosti (snad i marketingem), že kytky maj "výživný dno"(nastaruju to rychlejc), vše mi říkalo: Okej, udělals jak se psalo, starý dno na to teprve nový, to bude paráda. Kytičky všecko se bude mít fajn. Myslel jsem to v dobré víře, ale sám jsem si "nadělal do vlastního hnízda"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 23:12 HPetr – Já skoro taky
Zatím jsem jenom sledoval. Možná můj příspěvek dopadne špatně, protože to ještě neumím. Před 40ti lety jsem měl několik akva a dělal diskusy (3x200 l). Potom z nedostatku místa, stěhování k manželce jsem omezil na malá akvária a dělal halančíky. Jen rašelina, vyndat, skoro vysušit, po čase zalít vodou a byli noví. Teď jsem si pořídil 60 l, kde mám Titea, Sevelie, sumečky a strčil jsem tam i krevetky. Totálně přerybněno. Udělal jsem si vlastní výpočet se zohledněním všech faktorů. Vychází mi 0,8 přerybnění, tedy záporné, ale podle pravidla 1 cm/1 l vody 1,94 přerybnění. Jen pro zábavu. Ve všech původních akváriích jsem používal půdní filtry v celé ploše. Ale k věci. Předtím jsem vždy používal dno nasypané na půdní filtr z křemičitého písku jednotné frakce cca 3 mm (z filtrů vody z elektrárny v Ledvicích) a nikdy jsem neměl žádné problémy. Zdroj již nemám, tak používám dtto ve frakci 3-5 mm a vnitřní předimenzovaný molitanový filtr. Po běžných počátečních potížích se zajetím akvária, nemám už zatím žádné potíže. Rostliny rostou, u ryb nevidím žádné zásadní problémy. Ryby se i třou a zahlédl jsem i malé Sevelie. Taky mi "Amazonka" zaplnila to 200 l akvárium , že jsem se jí musel zbavit. Když jsem jí tenkrát přinesl do Zverimexu, tak padli na zadek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 16:05 Muž Jarry [1433] Re: vaaclav
Jasný, rozumím:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.05.2018 15:48 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Z proudem to nemá nic společného ale jak odrůstají listy tak se vlastně tvoří oddenek a v nízkém dně tak cestují. Čím lépe rostou tím je to rychlejší. Když je odřízneš můžeš mít z nich další rostliny jinak konec oddenku pokud je už hodně dlouhý může uhnívat včetně kořenů. . :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2018 15:32 Muž Jarry [1433] Re: vaaclav
To cestování Echonodorů způsoboval proud vody v akváriu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.05.2018 14:51 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak já už jsem vyzkoušel leccos pokud jde o dno a něco do něj strkat ale jednoznačně nejlépe mě vyšel filtrační písek a protože mám CO2 skoro 20 let tak hnojení do sloupce vody (PMDD) Zkoušel jsem i zem jak tu na vodní rostliny tak obyčejnou zahradní v malých akváriích u zadní stěny ale roste mě to pořád stejně. Substrátu jsem měl vždycky velkou vrstvu (15-17cm teď 10-12) a žádný problém. Dříve jsem měl akvárium samé echináče a v nízkém substrátu dokázaly za rok urazit vzdálenost 10-15 cm jedním směrem tak jsem zvedl dno a už to nedělají. :-)
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [5] ...... 16

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 17502x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15662?od=201