Koukám, že se svým akváriem bojujete už od založení...
Nedávno jsem řešil podobně silně zanedbané akva, jak máte podle popisu vy. Majitel uvažoval také o celkové rekonstrukci, přesto jsem ho přesvědčil, abychom se pokusili "jen" o jeho regeneraci.
Rostliny v jeho akva byly "váhově" v převaze oproti "vousaté" ruduše v poměru tak 2:1, dno bylo pokryté "štětičkovou" ruduchou prakticky po celé ploše... Osvětlení (rampa s 2x T8/36W/840 na cca 300 l nádrži o výšce 50cm) položeno na krycích sklech, která velmi pravděpodobně nebyla v tomto století čištěna...
Opatření: odstranění povrchové vrstvy substrátu porostlé řasou, odstranění všech rostlin nebo jejich částí viditelně porostlých řasou, následné odkalení (provzdušnění) dna a dosazení nových rostlin, (při výsadbě echinodorů pod tyto vpraveno zásobní hnojivo MATKUL), úprava krycích skel tak, aby nebyla pod osvětlením, (bez výměny trubic - ty jsou relativně nové.)
Upraven režim osvětlení na 12tihodinový cyklus ovládané spínacími hodinami, (předtím osvětlení spínáno ručně - nepravidelně), bez hnojení do vodního sloupce, (předpoklad, že dno za roky provozu i přes odkalení dostatečně vyhnojeno přes ryby, MATKUL k echinodorům jako "bonus"), bez sycení CO2, s výměnou cca 1/3 vody á 2 týdny.
Od rekonstrukce uplynulo něco přes měsíc a zatím to vypadá, že se blýská na lepší časy.
(Zprvu se sice objevila snaha ruduchy vrátit se, {objevovala se zejména na emerzních listech echinodorů a sem tam na substrátu}, ale tento problém průběžně řešen mechanickým odstraňováním. Dnes přírůstky rostlin převažují nad jejich přirozeným i "vynuceným" úbytkem.)
Proč to všechno píšu asi tušíte - vždycky je dost času na znovuzaložení akva, ale mělo by přijít až po vyčerpání pokusu o revitalizaci. (Vím - o tu se pokoušíte v podstatě po celou dobu existence akvária...)
S ohledem na to, že vás čeká dlouhodobá nepřítomnost u akvária, nemyslím si, že něco vyřešíte znovuzaložením. Na chvilku to sice pomůže, ale je velmi pravděpodobné, že ještě méně zkušení akvaristé, resp. "neakvaristé" ve vaší rodině zvládnou rozběh akvária lépe, než se to podařilo vám...
Radikální zásah, jakým je kompletní předělání, bych odložil až po vašem návratu.
Teď byste mohl zapřemýšlet nad následujícím postupem:
Odstranění plovoucích rostlin, které brání průniku světla do vodního sloupce.
Mechanické odstranění co největšího množství řas, ideálně včetně nejvíce napadených rostlin nebo jejich částí a jejich nahrazení zdravými "plevelnými" rostlinami.
Pokud nemáte zářivky vybaveny reflektory, určitě je do osvětlení doplňte.
Při délce trubic 59cm a jejich umístění za sebou máte silně nedosvětlené boky nádrže; k vylepšení světelné pohody by pomohlo doplnění dalšího zdroje, nejlépe takového, které obsáhne i boky akva.
(Neberte to jako doporučení - podlinkové osvětlení nemá vyhovující krytí! - jen jako informaci uvedu, že běžně podlinková světla používám, a když se zadaří, dají se pořídit za velmi příjemnou cenu. Např. naposledy jsem kupoval osvětlení BRILUM ARIBA W39 za 327,-/ks + poštovné.)
Jak jsem se dočetl, problém vám dělá (dělalo?) i odkalováním. Píšete, že odkalovací hadici máte nasměrovanou přímo do WC, a že než stačíte akva odkalit, máte polovinu vody pryč...
Odkalujte raději do kbelíku s tím, že průtok vypouštěcí hadicí můžete korigovat palcem. Zkuste tedy takto nádrž důkladněji odkalit. A co se týče filtru, řádně ho v odkalené vodě promačkejte, ať "změkne".
No a na závěr byste mohl udělat "péči přebírajícím" přednášku na téma, jak vyměnit týdně 30 l vody a jakým způsobem krmit rybky - viz Romant.