Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Správné pořadí a množství filtrační náplně

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Správné pořadí a množství filtrační náplně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2022 16:52 Muž Ondřej47 [39] Re: Lojza007
Ahoj metrix byl k tomu zadarmo, filtrace už běží nějakou dobu, jen mě zajímalo zda by to šlo udělat lépe nebo “efektivněji”. Jedná se právě o vnější filtr SunSun HW 702A. Jinak všechen materiál je v síťkách, myslíš že by ta síťka teoreticky ubránila tu vrtulku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2022 13:03 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Ondřej47
Záleží jaký směrem ti teče voda ve filtraci. Při vstupu do filtru voda teče přes nejhrubší materiál po nejjemnější při výstupu. A pamatuj, že filtrace je jen pomocníček, na tom nádrž opravdu nestojí pokud to je rostlinná nádrž. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   31.05.2022 12:35 Muž Lojza007 [1175] Re: Ondřej47
Bohužel netušíme celý tvůj záměr, hodilo by se to rozepsat, aby se dalo líp poradit. Za mě zvaž předfiltr, například Sera Prefix, ale je spousta dalších značek. Ten nacpi molitanem, aby dělal mechanickou filtraci. Navíc se velice snadno čistí, odšroubuješ dva zavřený ventily a v umyvadle rozděláš, vymyješ molitan a zase složíš, akce asi na 20 minut a celkem asi 5 kapek vody z těch zavřených ventilů.
Pro biologickou filtraci se těžko radí, Matrix je zbytečně drahý a podle mě neodvede oproti molitanu žádnou práci navíc. Klidně ho tam dej, pokud jsi ho nekoupil, tak jakákoliv pemza včetně té z hobby marketů udělá stejnou práci, stejnou práci udělá i ten molitan nebo 3D koule. V podstatě je potřeba řešit jenom to, aby sis úplně neucpal průtok nebo aby se to neucpávalo moc rychle. Hlavně nevěř těm reklamním kecům, že nikde jinde biologická filtrace neprobíhá a bez toho nejdražšího externího filtru s nejdražším filtračním materiálem to nebude ono.
Pokud nebudeš mít příliš sypký materiál, horní molitan je zbytečnost, ale pokud chceš používat pemzu, aktivní uhlí a podobně, určitě je minimálně PPI20 potřeba použít, aby to nevletělo do vrtulky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.05.2022 12:10 Brodys Re: Ondřej47
Ajoj,
hodně záleží na akváriu, respektive rostlinstvu, osádce a samotném objemu filtru. Sám se ve složení médií dost vrtám, takže z vlastní zkušenosti bych doporučil dát válečky první popřípadě je nedávat vůbec a jejich místo jinak smysluplně využít. S jemným molitanem bych byl také opatrný, dokáže se rychle zanést, pak je nutno do filtru často lézt a to nevím, jestli chceš. Nejideálnější řešení pro mě je filtr plný Matrixu, pemzy apod. a na biomolitany si pořídit předfiltr, který snadno jednou týdně vypláchneš. Jako nouzovka se dá použít biomolitanivá kostka na sání filtru. Takhle do hlavního filtru nebudeš muset skoro vůbec zasahovat.
Pokud na tomto složení trváš, pak hrubý molitan, kroužky, jemný molitan a Matrix......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2022 11:59 Muž Ondřej47 [39] – Jak je mít správně poskládané?
Zdravím, chtěl bych se zeptat zda je tohle dobrý způsob poskládání médií, dole je velký biomolitan nad tím jsou keramické válečky a následuje metrix společně s jemným molitanem. Myslíte si, že je to dobré poskládání nebo to nějak prohodit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2022 14:08 Žena Uzivatelkapetra [112] – Náplň do kybliíkového filtru
Vyrobili jsme venku letní sídlo pro naši vodní želvu, k tomu bude filtr ze starého kýble. Často se v těchto diy filtrech používají plastové drátěnky do kuchyně jako filtrační hmota.
Je možno dle zkušenějších takto použít i rašlové pytle? Máme jich doma dost, hodilo by se mi je zužitkovat.
Navrch bych dala nějaké staré utěrky či plenky pro oddělení hrubých nečistot, níže pak molitany ze starého filtru a případně ty staré pytle.
Díky za názor

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 09:58 Muž Riccihifi [13] Re: Marcelko
Tak to vies, kazdy trochu experimentuje s filtrami a ich obsahom.
Ja mam 2 kusy SunSun HW-704A a HW-704B z Nemecka, poradie 4 kosov vo filtroch od vyrobcu bolo nasledovne:naspodku kos s biomolitanom, nad nim keramicke valceky,nad nim Biogulicky a navrchu kos s vatou.
Osobne som hned vymenil biogulicky za Seachem Matrix, inak som poradie nemenil ;-)

www.wiltec.de/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 09:24 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Zaujimalo by ma odkial maju to usporiadanie rostlinna-akvaria.cz.

Dalsia zaujimava vec je, ze na youtube je skoro v kazdom videu pouzita ina filtracna napln, napr:
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 08:42 Maq Re: Marcelko
Může to dopadnout jakkoliv. Příliš mnoho vlivů, které neumíme řídit. Trošku jiný obsah kyslíku ve vodě, například, a všechno bude jinak.
Ale teoreticky je to správně jak říkám já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2018 07:24 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
Vyskusam to podla Teba:
1. deNitrate
2. molitan / vata / aktivní uhlí / Purigen - ale ne to tam nacpat všechno. Nevím přesně kolik tam máš místa a jak máš zasviněnou vodu. Možná by molitan byl lepší ještě před deNitrate.
3. Matrix.

Toto je usporiadanie podla www.rostlinna-akvaria.cz :
1. Voda vždy musí nejdřív protéct něčím, co z ní odstraní nejhrubší nečistoty – nejčastěji se používá molitan a nějaké levné keramické kroužky.
2. Následně voda musí protéct vysoce porézním materiálem (Matrix, Siporax apod.). Tady dojde k biologické filtraci.
3. Na závěr nechte vodu protéct chemickou filtraci, případně Purigenem a filtrační (bílou) vatou.

Som zvedavy ci to bude lepsie, horsie alebo rovnake, a ci to bude vobec badatelne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2018 23:57 Maq Re: Marcelko
Marcelko napsal: To som cital a su to blbe keci - preco by mal mat prietok filtra vplyv na nejake filtracne naplne?
Marcelko, mě už taky přestává bavit se s Tebou bavit. Ty totiž neumíš číst. Písmenka přečteš, ale obsah Ti nedochází.
Předevčírem jsem tady pro Tebe napsal příspěvek týkající se podmínek nitrifikace a denitrifikace, a věř mi, ty rozumy nemám z marketingových keců. Kdybys si ho přečetl tak jak to lidi normálně dělají, tzn. že i vnímají obsah toho co čtou, tak (1) jsi mě nemusel bombardovat doplňujícími dotazy jak to teda máš naskládat, a (2) bys porozuměl, že denitrifikace je proces anaerobní - tzn. probíhající bez přístupu kyslíku.
Já jsem doporučoval jít tou cestou, aby se povrch deNitrate zasvinil a obalil bakteriemi, takže do vnitřních pórů se kyslík nedostane. Fakt není těžké si k tomu domyslet, že když tam furt přitéká hodně čerstvé, prokysličené vody, bude dosažení anaerobních podmínek těžší.
A Ty to pak totálně zazdíš slabomyslnou otázkou proč by měl mít průtok filtru vliv na nějaké filtrační náplně?.
Možná opravdu máš v hlavě nějaký mozek, ale zatím jsem nepřišel na to, jak způsobit, abys ho používal. Jsi opravdu pozoruhodný zjev, ale každá atrakce se časem omrzí. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 22:23 R Muž ctibum [6838] Re: Marcelko
Úplně mimo jsi tu leda ty...

Já nehodnotím, jestli to funguje, nebo ne. Já se ti snažím vysvětlit, kam ten produkt patří, protože jsem si, na rozdíl od tebe, přečetl návod od výrobce...

Nebyl to potkan, ale krysa (v tom je rozdíl, stejně jako mezi Matrixem a DeNitratem), ale když je hlodavec mimo, tak jiný příklad. K nemrznoucí směsi do ostřikovačů u auta jsem zdarma dostal nějakou tekutinu v malé lahvičce. Dostal jsem to ke směsi do ostřikovačů, tak to asi patří do ostřikovačů, takže to naleju do nádobky na směs do ostřikovačů... Kdybych si přečetl návod, tak bych zjistil, že to je rozmrazovač zámků, takže do střikovačů na nic, no ale když jsem to dostal k té směsi, tak to bude asi jen blbej blábol...
Alebo, ve stavebninách DEK jsem k pěti pytlům cementu dostal zdarma kapsle Ariel (tím se pere prádlo)... Mám to rozvádět...?

Reálný průtok filtru si můžeš snadno kdykoli změřit. Nového i zajetého... Stačí ti k tomu kýbl známého objemu a stopky. A voda. A filtr... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2018 22:05 R Muž Anthrax [4730] Re: Marcelko
Ještě jsem neviděl, aby výrobce někomu bezdůvodně vymlouval koupi svého výrobku. ;-) Však i na Rostliná akvária pisou, že jestli to má fungovat tak jak má je důležitý slabý průtok.... To je pak těžký, když nečteš. A když čteš, tak si z toho bereš jen to co se ti hodí.
A nepřekrucuj to co ti ostatní píšou. To nikam nevede. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 22:03 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: ctibum
Fiihaa, a zrazu uz aj verite tomu co napise vyrobca? - coze sa stalo? hmm - ved doteraz vacsinou hovorite, ze je to len marketing a oblbovak ludi atd.
- nebodaj si myslite, ze to v skutocnosti aj tak je ohladom toho prietoku?

Prepac, ale ten priklad s tym potkanom co si sem dal je uplne mimo... ne

Ty ked dostanes nieco zadarmo k niecomu, tak to automaticky hned vyhadzujes, a to len kvoli tomu, ze to bolo zadarmo, bez toho aby si sa pozrel co to bolo? sad

To napiste im do www.rostlinna-akvaria.cz , kedze to oni ponukaju a nie ja... hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   19.11.2018 21:49 R Muž romant [27977] Re: Marcelko
Taky jsem kdysi k filtru dostal dárek. :) Byl to bordel z jinýho filtru od kamaráda akvaristy. ;-) Edit: Ono né vždy je to nejvíce postižený reklamou tím nejlepším řešením pro ne zcela informavané spotřebitele. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2018 21:43 R Muž ctibum [6838] Re: Marcelko
Dneska na tebe mám náladu, takže cituji blbé kecy výrobce:
"Seachem de*Nitrate je bio médium, které je vysoce porézní a svým tvarem a strukturou umožňuje osídlení anaerobními bakteriemi... Bakterie dokáží odstraňovat dusičnany pouze za anaerobních podmínek (bez kyslíku)… Aby bylo dosaženo prostředí bez kyslíku, musí být de*Nitrate umístěn do místa, kde je průtok vody maximálně 200 litrů za hodinu. Pokud by byl průtok větší, přestaly by bakterie likvidovat dusičnany a začaly by odstraňovat pouze čpavek, dusitany a organické nečistoty stejně jako Seachem Matrix."
ANAEROBNÍ = BEZ KYSLÍKU
Zdůrazňuji, že se rozhodně nepouštím do úvah, jaká bakterie co a za jakých podmínek odstraňuje...

Schválně jsem napsal deklarovaný teoretický průtok 1000 l/h. Reálný uvažuji poloviční, což je i tak dvaapůlkrát víc, než je maximální hodnota průtoku pro De Nirate…

Kdybys dostal k filtru mrtvou krysu, tak ji tam taky dáš, aniž by sis přečetl, k čemu se mrtvá krysa používá...?

Takže ten DeNitrate můžeš dát do filtru prakticky kamkoli, protože tam bude k ničemu... A to se vyplatí! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 21:30 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: ctibum
Kaktusov mam uz dost... ;-)

To som cital a su to blbe keci - preco by mal mat prietok filtra vplyv na nejake filtracne naplne? (co sa znehodnotia, poskodia, zoderu alebo cio?)
Ten prietok 1000l/h je bez filtracnych naplni. A ako niekto moze vediet aky je skutocny a aktualny prietok v jeho filtry?(postupne dalej klesa a klesa)
Dalsia zaujimava vec je, preco som k tomu filtru dostal zadarmo 1 liter Seachem DeNitrate a aj teraz to k tomu filtru davaju.
Matrix som uz mal 1 liter, takze co som ho mal radsej vyhodit? - nie radsej som ho vlozil do toho filtra.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.11.2018 21:09 R Muž ctibum [6838] Re: Marcelko
Seachem DeNitrate neznám, ale na webu Seachem se píše
Pokud máte ve filtru průtok vody vyšší než 200 l/h, deNitrate ani použít nemůžete, jelikož se musí používat v nižším průtoku. Tvůj filtr má deklarovaný teoretický průtok 1000 l/h.
Dále se tam píše „Nyní používám ve filtru Matrix. Musím používat i Seachem deNitrate?“
To záleží na více věcech. Pokud používáte Matrix a daří se Vám udržovat dusitany a dusičnany pod kontrolou, pak je jeho použití zbytečné. Pokud máte ve filtru průtok vody vyšší než 200 l/h, deNitrate ani použít nemůžete, jelikož se musí používat v nižším průtoku. Pokud však máte ve vodě velmi vysoké množství dusičnanů, které se nedaří odstranit ani s plným filtrem Matrixu, je vhodné použít deNitrate v bočním filtru, který nebude mít tak vysoký průtok. deNitrate stačí použít k odbourávání dusičnanů daleko méně než Matrixu, je však nutné dodržet požadovaný nízky průtok filtrem.

Nechceš fakt raději pěstovat kaktus? V Bauhauzu mají krásný, za pade i s květináčem... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 20:55 Muž AsusKD [85] Re: Marcelko
Vyskúšaj toto, než dávať do filtru mišmaš filtračných materiálov: m.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 19:55 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
Jeden povie tak, druhy, treti tak, atd...- tazko povedat, ktore usporiadanie je teda najefektivnejsie.

Vodu nemam nejako moc spinavu, lebo aj ked hlbsie odkalujem, tak nejde vela spiny, bordelu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2018 19:17 Maq Re: Marcelko
Uf! A to jsem věřil, že jsem to napsal jasně a už to nebudu muset dále vysvětlovat.
Ne každý by to udělal jako já, ale podle mě tedy:
1. deNitrate
2. molitan / vata / aktivní uhlí / Purigen - ale ne to tam nacpat všechno. Nevím přesně kolik tam máš místa a jak máš zasviněnou vodu. Možná by molitan byl lepší ještě před deNitrate.
3. Matrix.
=
To je logické pořadí, ale je to jen teorie. Já Tě sám jako první upozorním, že mikrobi se pravděpodobně usazují úplně jinak, než si to malujeme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 23:06 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
Takze z toho vyplyva, ake bude usporiadanie naplni od spodku kosa po vrchni kos? - prudenie mam od spodu filtra smerom hore.

Takto to ma teda byt?
V spodnom kosi hrubsi biomolitan, keramicke valceky, filtracna vata a Purigen.
V strednom kosi Seachem Matrix.
V hornom kosi Seachem DeNitrate.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2018 22:54 Maq Re: Marcelko
Bakterie provádějící nitrifikaci nemají rády přítomnost organických látek. Ani suspendovaných, ani rozpuštěných. Je to proto, že ony je nežerou, a prohrávají v konkurenci s heterotrofními bakteriemi, které je žerou.
Takže to médium, ve kterém chceš provozovat nitrifikaci, by mělo být až za vším co zachycuje organické látky - molitany, válečky, filtrační vata, aktivní uhlí, Purigen.
A i když se to nezdá být logické, deNitrate bych dal víc dopředu. Má-li v něm pobíhat denitrifikace, potřebuje heterotrofní bakterie a nedostatek kyslíku ve vnitřních pórech. Toho nejspíš dosáhneme tehdy, když povrch toho média bude zasviněný organickým odpadem a potažený biofilmem heterotrofních bakterií.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 22:29 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: File1980
Je tam potrebna ta filtracna vata alebo co sa namiesto nej este pouziva? Kedy by sa mala vymenit za novu? Aka by mala byt asi hruba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 21:11 Muž File1980 [53] Re: Marcelko
Prohodil bych Matrix s Denitrate.Matrix má přeměňovat amoniak a NO2 na NO3.Denitrate má odstraňovat N03. Jestli tomu tak opravdu je,je otázka.Ale z logiky bych to poskládal takto dle informací výrobce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 20:52 Muž Marcelko [-3] - RostlinyRe: Maq
Ja mam v spodnom kosi hrubsi biomolitan a keramicke valceky, v strednom kosi doplna Seachem DeNitrate asi 2 litre, v hornom kosi Seachem Matrix aai 1 liter, Purigen asi 250 ml a bielu filtracnu vatu.
Mam to umiestnene v spravnom poradi, alebo by ste to inac usporiadali?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2018 20:15 Maq Re: Marcelko
Nemělo by to být moc nacpané. Možná tak dvě třetiny koše. Měly by tam být i prostory s volnou vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 18:49 Muž bobikcz [135] - ups .... ono to roste :)Re: Marcelko
co myslíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2018 18:47 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Kolko by malo byt filtracnej naplne v jednotlivom kosi? - 1/2, 3/4 kosa alebo moze byt aj zarovno kosa?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2018 11:48 R Muž ctibum [6838] Re: Marcelko
Až si vygooglíš ten směr, tak si projdi tohle vlákno. Určitě se dozvíš i ten zbytek...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 12   15.11.2018 10:00 Muž Jarry [1433] Re: Marcelko
Slyšel jsi někdy, že existuje něco co se jmenuje google? Opravdu je nutné zaměstnávat / otravovat spoustu lidí dotazy, na které dostaneš od zmiňovaného googlu odpověď do sekundy? www.google.cz/…:
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   15.11.2018 09:09 Muž Marcelko [-3] - Rostliny
Prosim Vas, akym smerom sa filtruje voda vo filtry SUNSUN HW-702A?
- zdola smerom hore alebo naopak z hora dole? ( lebo kazdy filter to ma inac)

V akom poradi maju byt v tom filtry SUNSUN umiestnene filtracne media?
- uplne dole naspodu v 1.kosi biomolitan + keramicke valceky, potom na nom 2.kos Seachem DeNitrate, potom na nom 3.kos Seachem Matrix + Seachem Purigen + biela vata
alebo to ma byt naopak?
- cize 1.kos s biomolitanom uplne hore a dalsie kose 2 a 3 smerom dole?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.08.2018 15:30 Muž ZDRI [1415] – Aktivní uhlí
Po necelém měsíci první vyhodnocení působení aktivního uhlí:
- docela výrazně to utlumilo růst vláknité zelené řasy, mechy jsou skoro čisté
- voda je teď absolutně čirá
- zmizela i slepá hladina
Teď ještě uvidíme, co to dlouhodobě udělá s růstem rostlin.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.08.2018 21:21 Maq Re: ZDRI
ZDRI napsal: Ona teorie (absorbce užitečných živin) a praxe je často jiná.
Ona je to spíš zkomolená teorie.
Aktivní uhlí adsorbuje rozpuštěné organické látky. Dlouhou dobu za tímhle konstatováním byla tečka, nebo přímo konec odstavce. Pak se ale zjistilo, že může adsorbovat i něco jiného, konkrétně ionty těžkých kovů. Zkoumalo se proč, a zjistilo se, že záleží především na metodě přípravy AU, jak se provede jeho aktivace - při jaké teplotě a kolika kyslíku se dovolí být v aktivační atmosféře. Tímto způsobem se podařilo vyvinout různá speciální AU, která dosti dobře adsorbují třeba kadmium nebo rtuť. A protože odstraňování těchto jedů je v technologii vody velké téma, tak se o tom v odborných textech hodně píše, zatímco skutečnost, že každé AU odstraňuje zdaleka především rozpuštěné organické látky, se zmiňuje jen mimochodem, a nebo vůbec, protože to každý technolog samozřejmě ví.
Tak pronikla do akvaristické veřejnosti neodůvodněná obava, že AU vychytá mikroprvky. Normální AU jich spíš trochu přidá, protože není očištěné od jejich stopového množství, které je přítomné ve výchozí surovině.
Ještě dvě poznámky:
1) Představa že AU zachytí jemný nerozpuštěný bordýlek je mylná, jeho póry jsou o několik řádů menší. Ze stejného důvodu to nemá nijak zvláštní osídlovací plochu pro bakterie; jen na povrchu, póry jsou malé i pro bakterie. Je ale důležité AU zařazovat až jako závěrečný stupeň po předchozí mechanické filtraci, protože jinak se povrch AU zanese bordýlkem a usídlí se na něm bakterie, takže ty póry budou vlastně nefunkční.
2) Adsorpce rozpuštěných organických látek na AU má pro akvárium ohromný přínos. Zásadně zlepšuje kyslíkovou bilanci akvária, což je mnohem důležitější věc, než všelijaké to ladění minerálních živin.
Podle mých zkušeností je AU potřeba ve filtru vyměňovat za 3-4 týdny. To v zaběhlém, relativně čistém a nepřerybněném akváriu. Lidi jsou líní to dělat, a tak se vedou řeči, že tenhle "zásah" do filtru vyruší bakterie. Přitom ale vesele odkalují a seškrabují řasy, čímž bakterie vyruší mnohem mnohem víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 18:12 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miras
Vítězná sestava se nemá měnit, pokud ti to funguje tak to tak nech. Plocha pro bakterie je v obou případech poměrně malá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 16:03 Muž Miras [111]
Taky bych se zeptal, mám JBL Cristal Profi e901. Ve spodním koši mám keramické válečky (neporézní). Bude lepší volba tam dát ty plastové kuličky s biomolitanem uvnitř?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 15:53 Muž ZDRI [1415] Re: Xlienka
Zatím ne, ale jak píšu - láká mě to zkusit ...
Ja su maniak na čisté, udržované akvárium, vč. opravdu čisté vody :-)

U mě by to byla práce na 2 minuty, realizovatelná při pravidelné výměně 1/3 vody (odklopit víko a uhlí rovnou odsát - bude ve filtru úplně nahoře, dosypat nové). Do spodku filtru chci také sahat co nejméně - pouze čas od času vyprat vrstvu filtrační vaty, které je také úplně nahoře.

Mmch. tady je to samý akva odborník s velkým, dostatečně dimenzovaným filtrem. Ale většina prostých akvaristů má doma kombinaci hustý rybí guláš + mrňavý honič vody s malou filtrační náplní, který čistí každý týden (protože je totálně špinavý a ucpaný)...

Ale proč o tom píšu - v minulosti jsem opakovaně viděl u kamarádů krásné čisté nádrže s hodně citlivými rybami, které "jely" na hodně uhlí ve filtru a kytky tam bez problému dlouhodobě rostly. Ona teorie (absorbce užitečných živin) a praxe je často jiná. Já to chci každopádně zkusit a uvidíme v horizontu týdnů/měsíců, co to v mém akvárku udělá.

Mám totiž v hlavě další nádrž - cca 100 litrové, nízké, široké krevetárium, speciálně na náročně Sulawesi krevetky. Tady je opravdu čistá voda nezbytností, ale současně tam chci i zdravé rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 15:16 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: ZDRI
opravdu saháš do filtru 2 x měsíčně kvůli výměně úhlí coze , neříkám že to nemůže fungovat, ale to tě to baví to rozebírat. Čistím filtr většinou tak 3 krát do roka a to mám vše pouze pidi a vnitřní a stejně mi to přijde dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 15:08 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZDRI
Filtr je od toho aby sebral vše co nerozloží bakterie ve dně a co se vejde přes jeho nasávací koš. Filtrovat čistou vodu nemá cenu. Pokud se příliš zanáší je něco špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 14:57 R Muž romant [27977] Re: Strakááč
Každé médium se musí vhodným způsobem udržovat. ;-) Různá keramika má i různé způsoby použití od mechanické až po biologickou filtraci, kde se uvádí, že jde i o tzv. vnitřní kapacitu média, tedy jedná se o vysoce pórovité materiály na bázi sintrovaného skla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 14:53 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Strakááč
měli by mít větší osídlovací hodnotu. Říká se, že větší povrch k osídlení = větší množství bakterií = lepší biologická filtrace.
Ale v rostlinami osázeném akváriu se substrátem (klidně jenom pískem) je asi podstatně víc bakterií ve dně, na skle a na ostatních předmětech než ve filtru, tak to zvětšení třeba z 0,1% na 0,2% nebo 0,5% z osídlené plochy je nejspíš minimální
Ty procenta, ale střílím od oka, může to být třeba z 1% na 1,5-2%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 14:22 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
Já mám jen biomolitan hrubosti 20 a zaneseno je jen tak 3cm biomolitanu u přítoku ve filtru, jinak čisto celkem..
Nevím v čem je výhoda válečků a dalších médií.. jako že se nemusí vymejvat a je v nich dost bakterií? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 14:07 Muž ZDRI [1415]
Já mám DIY filtr, ve kterém si také mohu pořadí náplní měnit. Osvědčilo se mi, dát jako první vrstvu mechanickou filtraci - u mě hustou filtrační vatu. Ano, rychle se zanáší, ale snadno ji mohu pravidelně čistit, nebo i měnit bez toho, abych zasahoval do ostatních vrstev filtru (biomolitany, lávová drť). Díky tomu, že vata zachytí většinu mechanických nečistot, se ostatní vrstvy skoro nezanáší a není třeba do nich hrabat.

Trochu atyp je aktivní uhlí nebo rašelina (pokud ho někdo používá). To má nejspíš smysl dát jako úplně první, protože má jen omezenou dobu účinku a je třeba pravidelně je měnit (rašelina) nebo úplně odstraňovat (uhlí).

Ještě odbočím k tomu uhlí. Opakovaně jsem si v minulosti vyzkoušel, že je to dobrý prostředek nejen na odfiltrování reziduí barviv/léčiv, ale i velice účinná první pomoc při nečekaných problémech v akváriu (u kterých není často jasné, čím byly způsobeny).

Teoreticky by mělo být nevhodné k trvalé aplikaci v akváriu s rostlinami (váže na sebe i živiny). Prakticky mám ale zkušenost, že dlouhodobě prosperují i akvária, kde je uhlí ve filtru trvale a pravidelně ho mění (1-2x do měsíce). Kytky tam v pohodě rostou, voda je opravdu křišťálová a i citlivé ryby jsou spokojené.

Budu teď prvně sahat do nového filtru (čištění vaty na vstupu do filtru), tak to chci vyzkoušet (pravidelně měněné uhlí natrvalo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 12:58 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: Maq
Vidíš a já si již od prvního pohledu na různé větší plastové předměty do filtru představovala jenom že to rozbije proud vody a zachytí ven nejhrubší odpad aby nehnil na povrchu hrubého molitanu a neucpával ho. Takhle to ale dává taky smysl ;-)
V čem se určitě shodneme, že v rostlinném akváriu je filtr často více méně navíc a spíše pro dobrý pocit a zajištění proudění tak bych z toho nedělala vědu, neprovozujeme čističku na pitnou vodu, ale akvárium napájené většinou již právě tou vyčištěnou pitnou vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 00:08 Maq Re: Xlienka
Xlienka napsala:
Většinou se jede postupně po proudu od nejhrubšího (ježci, plastové kuličky..) až k nejjemějšímu(jemný biomolitan), pak až biologická případně i chemická filtrace a nakonec možné dočištění nejjemější třeba filtrační vatou.

Ježci a podobné plastové bazmeky ale nejsou mechanické, nýbrž biologické médium. Je to plocha vhodná ke kolonizaci bakteriemi. Pokud chceme, aby se na něm usadily především nitrifikační bakterie, pořadí bude nejspíš jiné. Nitrifikační bakterie jsou zaprvé autotrofní, zadruhé se pomalu množí ve srovnání s heterotrofními. Pokud médium plave ve vodě plné organických látek, suspendovaných nebo rozpuštěných, tak se tam pravděpodobně namnoží spíš heterotrofní bakterie. Chtěl-li bych podpořit konkrétně nitrifikační bakterie, pravděpodobně bych jim prospěl tím, že by k nim dospěla voda napřed důkladně přefiltrovaná aspoň mechanicky (když už ne chemicky, tzn. přes aktivní uhlí).
Ale jinak souhlasím s Tvým závěrem. Bakterie jsou taková věda, že naše snahy je kultivovat jsou s našimi možnostmi vyloženě střílení naslepo. Osídlovací plocha, rychlost proudění, množství rozpuštěného kyslíku (maximum není optimum!), množství a poměr uhlíku k dusíku - to jsou faktory, se kterými se piplají v ČOVkách, kde na to mají možnosti, které my nemáme. A stejně ani tam to není jednoduché.
V našem případě si to ty bakterie rozhodnou samy. Klidně se usídlí ve dně a my si myslíme, kdovíjaký nemáme super filtr, za ty prachy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 08:51 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe:
Já bych teda nedávala na stejnou úroveň filtrace plastové kuličky s keramikou/pemzou nebo jiným biologickým médiem.
Většinou se jede postupně po proudu od nejhrubšího (ježci, plastové kuličky..) až k nejjemějšímu(jemný biomolitan), pak až biologická případně i chemická filtrace a nakonec možné dočištění nejjemější třeba filtrační vatou.
Těch stupňů může být hromada, nebo taky jenom jeden kompromisem zvolený. Stejně většinou filtruje celé rostliné akvárium, tak s toho nedělej vědu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 08:41 Muž Lesha [2] Re: vaaclav
Matrix sice skutečně reguluje počet No3,No2 a čpavek. Ale No3 rozhodně nedokáže stahnout úplně na nulu. Mám to v praxi vyzkoušené. Mám Matrix, Denitrat i Purigen v obouch akvárich a v několika násobném množství než Seachem doporučuje. V malém akva kde kromě razborek a krevetek není nic jiného se drží No3 stabilně na 10mg, vždy naměřím 10mg (Test mam od SERY) a mám zde velké množství denitrátu s purigenem. Ve velkém mám Matrix, Denitrát a i purigen a teď v nově předělaném mám hodnoty zatím 25mg/L. Ještě před létem a přestavbou bylo akvárium dost přerybněné a hodnoty byli vždy mezi 15-25mg/L. A v práci máme mořské akvárium 500L a je v něm 10Litrů Matrixu a 7 Litrů Denitrátu a Což je asi 10x více než Seachem doporučuje a ani tady hodnoty No3 nejsou nikdy na nule. Média jako Matrix a Denitrát dle mých zkušenosti dokaží No3 držet na stabilní hladině i při zvýšené osádce, ale nikdy nedokážou No3 vyžrat na nulu. Používám tato média jako prevenci proti případným nárustům No3 a v tomto směru funguj skutečně spolehlivě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 19:29 Muž Sakyn [3] - SumciRe: PetrJ
Díky, nemá jít čistě o rostlinné akvárium :-) Ta fotka je měsíc stará, půl hodiny po napuštění vody, je tam ještě starý vnitřní filtr. Rostlin tam je daleko více, ale drtivá většina je in-vitro, takže jsou zatím malé.

Neřeším ani tak plochu pro osídlení bakteriemi, ale spíše to, jestli je vhodné použít předfiltr jako mechanickou část filtrace a klidně jej co 2 týdny prát a hlavní filtr čistě jako biologickou část, tedy již bez nečistot a bez zbytečných zásahů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   01.08.2018 18:36 Muž PetrJ [24] Re: Sakyn
No pokud to akvárko po měsíci vypadá tak, jako máš na obrázku v prezentaci, tak je něco špatně. Pokud to plánuješ jako rostlinné akva, tak už ten výběr rostlin mi nepřijde nejvhodnější. Takhle to budeš bez ryb "zabíhat" ještě 1/2 roku :-)

A k filtrům obecně mám takový názor, že pro rostlinná akvárka úplně stačí jako náplň molitan a nějaká keramika. Ty reklamní řeči o tom, jak má xxx produkt mnohem větší plochu pro osídlení než nejobyčejnější keramika je třeba brát se značnou rezervou. Ve filtru se ti totiž usídlí jen tolik bakterií, kolik se jich uživí. A ty baktérie jsou kromě filtru v podstatě v akvárku všude, na kořenech, kamenech atp. No a pokud rostlinné akva funguje dobře, tak ani filtr nepotřebuješ a i s tou nejobyčejnější náplní bude osídlen jen zlomek filtrační plochy, protože prostě pro víc bakterií nebudou živiny. Já mám filtr v podstatě jen pro okysličení vody a odstranění mechanických nečistot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2018 16:30 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaaclav
Matrix je pravděpodobně pemza, hodně podobný vlastnostmi keramice do filtrů. Zas tak moc bych těm reklamním kecům nevěřil. NO3 tě matrix na 99% nezbaví.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4 5

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 9112x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12952-spravne-poradi-a-mnozstvi-filtracni-naplne