Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Správné pořadí a množství filtrační náplně

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Správné pořadí a množství filtrační náplně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.08.2018 15:30 Muž @ ZDRI [95] – Aktivní uhlí
Po necelém měsíci první vyhodnocení působení aktivního uhlí:
- docela výrazně to utlumilo růst vláknité zelené řasy, mechy jsou skoro čisté
- voda je teď absolutně čirá
- zmizela i slepá hladina
Teď ještě uvidíme, co to dlouhodobě udělá s růstem rostlin.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.08.2018 21:21 Muž @ Maq [2821] Re: ZDRI
ZDRI napsal: Ona teorie (absorbce užitečných živin) a praxe je často jiná.
Ona je to spíš zkomolená teorie.
Aktivní uhlí adsorbuje rozpuštěné organické látky. Dlouhou dobu za tímhle konstatováním byla tečka, nebo přímo konec odstavce. Pak se ale zjistilo, že může adsorbovat i něco jiného, konkrétně ionty těžkých kovů. Zkoumalo se proč, a zjistilo se, že záleží především na metodě přípravy AU, jak se provede jeho aktivace - při jaké teplotě a kolika kyslíku se dovolí být v aktivační atmosféře. Tímto způsobem se podařilo vyvinout různá speciální AU, která dosti dobře adsorbují třeba kadmium nebo rtuť. A protože odstraňování těchto jedů je v technologii vody velké téma, tak se o tom v odborných textech hodně píše, zatímco skutečnost, že každé AU odstraňuje zdaleka především rozpuštěné organické látky, se zmiňuje jen mimochodem, a nebo vůbec, protože to každý technolog samozřejmě ví.
Tak pronikla do akvaristické veřejnosti neodůvodněná obava, že AU vychytá mikroprvky. Normální AU jich spíš trochu přidá, protože není očištěné od jejich stopového množství, které je přítomné ve výchozí surovině.
Ještě dvě poznámky:
1) Představa že AU zachytí jemný nerozpuštěný bordýlek je mylná, jeho póry jsou o několik řádů menší. Ze stejného důvodu to nemá nijak zvláštní osídlovací plochu pro bakterie; jen na povrchu, póry jsou malé i pro bakterie. Je ale důležité AU zařazovat až jako závěrečný stupeň po předchozí mechanické filtraci, protože jinak se povrch AU zanese bordýlkem a usídlí se na něm bakterie, takže ty póry budou vlastně nefunkční.
2) Adsorpce rozpuštěných organických látek na AU má pro akvárium ohromný přínos. Zásadně zlepšuje kyslíkovou bilanci akvária, což je mnohem důležitější věc, než všelijaké to ladění minerálních živin.
Podle mých zkušeností je AU potřeba ve filtru vyměňovat za 3-4 týdny. To v zaběhlém, relativně čistém a nepřerybněném akváriu. Lidi jsou líní to dělat, a tak se vedou řeči, že tenhle "zásah" do filtru vyruší bakterie. Přitom ale vesele odkalují a seškrabují řasy, čímž bakterie vyruší mnohem mnohem víc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 18:12 R Muž @ vaclav [8407] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Miras
Vítězná sestava se nemá měnit, pokud ti to funguje tak to tak nech. Plocha pro bakterie je v obou případech poměrně malá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 16:03 Muž @ Miras [100]
co já teda s těma plastovejma kuličkama, mám je dát místo ker. válečků a nebo to nechat jak to je. Filtr šlape, ale tak jsem si myslel, že to bude lepší. Na hrubou nečistotu mám předfiltr...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 15:53 Muž @ ZDRI [95] Re: Xlienka
Zatím ne, ale jak píšu - láká mě to zkusit ...
Ja su maniak na čisté, udržované akvárium, vč. opravdu čisté vody :-)

U mě by to byla práce na 2 minuty, realizovatelná při pravidelné výměně 1/3 vody (odklopit víko a uhlí rovnou odsát - bude ve filtru úplně nahoře, dosypat nové). Do spodku filtru chci také sahat co nejméně - pouze čas od času vyprat vrstvu filtrační vaty, které je také úplně nahoře.

Mmch. tady je to samý akva odborník s velkým, dostatečně dimenzovaným filtrem. Ale většina prostých akvaristů má doma kombinaci hustý rybí guláš + mrňavý honič vody s malou filtrační náplní, který čistí každý týden (protože je totálně špinavý a ucpaný)...

Ale proč o tom píšu - v minulosti jsem opakovaně viděl u kamarádů krásné čisté nádrže s hodně citlivými rybami, které "jely" na hodně uhlí ve filtru a kytky tam bez problému dlouhodobě rostly. Ona teorie (absorbce užitečných živin) a praxe je často jiná. Já to chci každopádně zkusit a uvidíme v horizontu týdnů/měsíců, co to v mém akvárku udělá.

Mám totiž v hlavě další nádrž - cca 100 litrové, nízké, široké krevetárium, speciálně na náročně Sulawesi krevetky. Tady je opravdu čistá voda nezbytností, ale současně tam chci i zdravé rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 15:16 Žena @ Xlienka [260] - AmerikaRe: ZDRI
opravdu saháš do filtru 2 x měsíčně kvůli výměně úhlí coze , neříkám že to nemůže fungovat, ale to tě to baví to rozebírat. Čistím filtr většinou tak 3 krát do roka a to mám vše pouze pidi a vnitřní a stejně mi to přijde dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 15:08 R Muž @ vaclav [8407] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZDRI
Filtr je od toho aby sebral vše co nerozloží bakterie ve dně a co se vejde přes jeho nasávací koš. Filtrovat čistou vodu nemá cenu. Pokud se příliš zanáší je něco špatně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 14:57 R Muž @ romant [26771] Re: Strakááč
Každé médium se musí vhodným způsobem udržovat. ;-) Různá keramika má i různé způsoby použití od mechanické až po biologickou filtraci, kde se uvádí, že jde i o tzv. vnitřní kapacitu média, tedy jedná se o vysoce pórovité materiály na bázi sintrovaného skla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 14:53 Žena @ Xlienka [260] - AmerikaRe: Strakááč
měli by mít větší osídlovací hodnotu. Říká se, že větší povrch k osídlení = větší množství bakterií = lepší biologická filtrace.
Ale v rostlinami osázeném akváriu se substrátem (klidně jenom pískem) je asi podstatně víc bakterií ve dně, na skle a na ostatních předmětech než ve filtru, tak to zvětšení třeba z 0,1% na 0,2% nebo 0,5% z osídlené plochy je nejspíš minimální
Ty procenta, ale střílím od oka, může to být třeba z 1% na 1,5-2%
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 14:22 Muž @ Strakááč [39] - Amerika
Já mám jen biomolitan hrubosti 20 a zaneseno je jen tak 3cm biomolitanu u přítoku ve filtru, jinak čisto celkem..
Nevím v čem je výhoda válečků a dalších médií.. jako že se nemusí vymejvat a je v nich dost bakterií? :)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 14:07 Muž @ ZDRI [95]
Já mám DIY filtr, ve kterém si také mohu pořadí náplní měnit. Osvědčilo se mi, dát jako první vrstvu mechanickou filtraci - u mě hustou filtrační vatu. Ano, rychle se zanáší, ale snadno ji mohu pravidelně čistit, nebo i měnit bez toho, abych zasahoval do ostatních vrstev filtru (biomolitany, lávová drť). Díky tomu, že vata zachytí většinu mechanických nečistot, se ostatní vrstvy skoro nezanáší a není třeba do nich hrabat.

Trochu atyp je aktivní uhlí nebo rašelina (pokud ho někdo používá). To má nejspíš smysl dát jako úplně první, protože má jen omezenou dobu účinku a je třeba pravidelně je měnit (rašelina) nebo úplně odstraňovat (uhlí).

Ještě odbočím k tomu uhlí. Opakovaně jsem si v minulosti vyzkoušel, že je to dobrý prostředek nejen na odfiltrování reziduí barviv/léčiv, ale i velice účinná první pomoc při nečekaných problémech v akváriu (u kterých není často jasné, čím byly způsobeny).

Teoreticky by mělo být nevhodné k trvalé aplikaci v akváriu s rostlinami (váže na sebe i živiny). Prakticky mám ale zkušenost, že dlouhodobě prosperují i akvária, kde je uhlí ve filtru trvale a pravidelně ho mění (1-2x do měsíce). Kytky tam v pohodě rostou, voda je opravdu křišťálová a i citlivé ryby jsou spokojené.

Budu teď prvně sahat do nového filtru (čištění vaty na vstupu do filtru), tak to chci vyzkoušet (pravidelně měněné uhlí natrvalo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2018 12:58 Žena @ Xlienka [260] - AmerikaRe: Maq
Vidíš a já si již od prvního pohledu na různé větší plastové předměty do filtru představovala jenom že to rozbije proud vody a zachytí ven nejhrubší odpad aby nehnil na povrchu hrubého molitanu a neucpával ho. Takhle to ale dává taky smysl ;-)
V čem se určitě shodneme, že v rostlinném akváriu je filtr často více méně navíc a spíše pro dobrý pocit a zajištění proudění tak bych z toho nedělala vědu, neprovozujeme čističku na pitnou vodu, ale akvárium napájené většinou již právě tou vyčištěnou pitnou vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.08.2018 00:08 Muž @ Maq [2821] Re: Xlienka
Xlienka napsala:
Většinou se jede postupně po proudu od nejhrubšího (ježci, plastové kuličky..) až k nejjemějšímu(jemný biomolitan), pak až biologická případně i chemická filtrace a nakonec možné dočištění nejjemější třeba filtrační vatou.

Ježci a podobné plastové bazmeky ale nejsou mechanické, nýbrž biologické médium. Je to plocha vhodná ke kolonizaci bakteriemi. Pokud chceme, aby se na něm usadily především nitrifikační bakterie, pořadí bude nejspíš jiné. Nitrifikační bakterie jsou zaprvé autotrofní, zadruhé se pomalu množí ve srovnání s heterotrofními. Pokud médium plave ve vodě plné organických látek, suspendovaných nebo rozpuštěných, tak se tam pravděpodobně namnoží spíš heterotrofní bakterie. Chtěl-li bych podpořit konkrétně nitrifikační bakterie, pravděpodobně bych jim prospěl tím, že by k nim dospěla voda napřed důkladně přefiltrovaná aspoň mechanicky (když už ne chemicky, tzn. přes aktivní uhlí).
Ale jinak souhlasím s Tvým závěrem. Bakterie jsou taková věda, že naše snahy je kultivovat jsou s našimi možnostmi vyloženě střílení naslepo. Osídlovací plocha, rychlost proudění, množství rozpuštěného kyslíku (maximum není optimum!), množství a poměr uhlíku k dusíku - to jsou faktory, se kterými se piplají v ČOVkách, kde na to mají možnosti, které my nemáme. A stejně ani tam to není jednoduché.
V našem případě si to ty bakterie rozhodnou samy. Klidně se usídlí ve dně a my si myslíme, kdovíjaký nemáme super filtr, za ty prachy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 08:51 Žena @ Xlienka [260] - Amerika
Já bych teda nedávala na stejnou úroveň filtrace plastové kuličky s keramikou/pemzou nebo jiným biologickým médiem.
Většinou se jede postupně po proudu od nejhrubšího (ježci, plastové kuličky..) až k nejjemějšímu(jemný biomolitan), pak až biologická případně i chemická filtrace a nakonec možné dočištění nejjemější třeba filtrační vatou.
Těch stupňů může být hromada, nebo taky jenom jeden kompromisem zvolený. Stejně většinou filtruje celé rostliné akvárium, tak s toho nedělej vědu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 08:41 Muž @ Lesha [0] Re: vaaclav
Matrix sice skutečně reguluje počet No3,No2 a čpavek. Ale No3 rozhodně nedokáže stahnout úplně na nulu. Mám to v praxi vyzkoušené. Mám Matrix, Denitrat i Purigen v obouch akvárich a v několika násobném množství než Seachem doporučuje. V malém akva kde kromě razborek a krevetek není nic jiného se drží No3 stabilně na 10mg, vždy naměřím 10mg (Test mam od SERY) a mám zde velké množství denitrátu s purigenem. Ve velkém mám Matrix, Denitrát a i purigen a teď v nově předělaném mám hodnoty zatím 25mg/L. Ještě před létem a přestavbou bylo akvárium dost přerybněné a hodnoty byli vždy mezi 15-25mg/L. A v práci máme mořské akvárium 500L a je v něm 10Litrů Matrixu a 7 Litrů Denitrátu a Což je asi 10x více než Seachem doporučuje a ani tady hodnoty No3 nejsou nikdy na nule. Média jako Matrix a Denitrát dle mých zkušenosti dokaží No3 držet na stabilní hladině i při zvýšené osádce, ale nikdy nedokážou No3 vyžrat na nulu. Používám tato média jako prevenci proti případným nárustům No3 a v tomto směru funguj skutečně spolehlivě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2018 07:41 Muž @ Miras [100]
Taky bych se zeptal, mám JBL Cristal Profi e901. Ve spodním koši mám keramické válečky (neporézní). Bude lepší volba tam dát ty plastové kuličky s biomolitanem uvnitř?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 19:29 Muž @ Sakyn [0] - SumciRe: PetrJ
Díky, nemá jít čistě o rostlinné akvárium :-) Ta fotka je měsíc stará, půl hodiny po napuštění vody, je tam ještě starý vnitřní filtr. Rostlin tam je daleko více, ale drtivá většina je in-vitro, takže jsou zatím malé.

Neřeším ani tak plochu pro osídlení bakteriemi, ale spíše to, jestli je vhodné použít předfiltr jako mechanickou část filtrace a klidně jej co 2 týdny prát a hlavní filtr čistě jako biologickou část, tedy již bez nečistot a bez zbytečných zásahů ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   01.08.2018 18:36 Muž @ PetrJ [17] Re: Sakyn
No pokud to akvárko po měsíci vypadá tak, jako máš na obrázku v prezentaci, tak je něco špatně. Pokud to plánuješ jako rostlinné akva, tak už ten výběr rostlin mi nepřijde nejvhodnější. Takhle to budeš bez ryb "zabíhat" ještě 1/2 roku :-)

A k filtrům obecně mám takový názor, že pro rostlinná akvárka úplně stačí jako náplň molitan a nějaká keramika. Ty reklamní řeči o tom, jak má xxx produkt mnohem větší plochu pro osídlení než nejobyčejnější keramika je třeba brát se značnou rezervou. Ve filtru se ti totiž usídlí jen tolik bakterií, kolik se jich uživí. A ty baktérie jsou kromě filtru v podstatě v akvárku všude, na kořenech, kamenech atp. No a pokud rostlinné akva funguje dobře, tak ani filtr nepotřebuješ a i s tou nejobyčejnější náplní bude osídlen jen zlomek filtrační plochy, protože prostě pro víc bakterií nebudou živiny. Já mám filtr v podstatě jen pro okysličení vody a odstranění mechanických nečistot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.08.2018 16:30 Muž @ NHKG [3007] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: vaaclav
Matrix je pravděpodobně pemza, hodně podobný vlastnostmi keramice do filtrů. Zas tak moc bych těm reklamním kecům nevěřil. NO3 tě matrix na 99% nezbaví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.08.2018 16:26 R Muž @ vaclav [8407] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sakyn
Jen připomínám že dusičnany jsou potřebné pro dobrý růst rostlin, pokud je odstraníš tím že filtr bude plný Seachem Matrix můžeš mít pak z jejich růstem problém. Nevím ale nakolik je tahle informace ve skutečnosti pravdivá. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 15:11 Muž @ Sakyn [0] - SumciRe: vaaclav
Budou tam i rybičky, čekám až se akva zajede ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 13:36 R Muž @ vaclav [8407] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sakyn
Seachem Matrix má v návodu že odstraňuje čpavek, dusitany a dusičnany což v tvém předpokládám rostlinném akváriu není žádoucí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2018 13:05 Muž @ Sakyn [0] - Sumci – Filtr + předfiltr
Dobrý den, zakládám akvárium a asi měsíc mi tam běží filtr SUNSUN HW-702B o objemu asi 8 litrů. Jsou v něm od výrobce biomolitany a keramické válečky. Plastouvé koule jsem vyházel a místo nich dal 1 litr Seachem Matrix, který by měl mít osídlovací plochu přes 700m2/l.

Nyní jsem si k němu pořídil předfiltr SUNSUN HW-603 o objemu něco přes 2l pro mechanickou filtraci. Než jej připojím, rád bych se zeptal na vhodné pořadí náplní. Přemýšlím, že bych v předfiltru nechal jen molitany na mechanickou filtraci a z filtru je vyhodil a nahradil je třeba 5l Matrixu. Mohl bych tak předfiltr s nečistotami pravidelně vymývat a bio funkci by zajišťoval jen filtr, do kterého bych nesahal. Nebo by bylo lepší použít na mechanickou + biologickou filtraci oba? Tedy rozhodit do obou molitan i Matrix? :-P

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2018 09:03 Muž @ LeRi [299] Re: Januk17
Ji tak ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2018 08:47 Muž @ Januk17 [55] - drobne cichlidkyRe: LeRi
Fotka k příspěvku Takto by málo byť podľa fotky ktorý som nakreslil
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.03.2018 00:03 Muž @ LeRi [299] Re: Januk17
Ahoj , moje doporučení je trochu jiné , objednej si ještě www.rostlinna-akvaria.cz/… buď děj koule nebo válečky obojí je zbytečné , ty válečky nejsou porézní takže mají stejnou funkci jako ty koule , pořadí následovně, první spodní koš válečky nebo koule , další koš plný bioakvacit , další dokoupený bioakvacit + třeba ten substrat pro a poslední koš (první nahoře) plný zase substrat pro nebo podobná biofiltrace , vatu vůbec nedávej. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2018 18:50 Muž @ File1980 [27] Re: Januk17
OK..Tak pokud ty zbývající média plní funkci, jak jsem psal níže,což předpokládám.Já bych zkusil to pořadí,které jsem zmiňoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 18:42 Muž @ Januk17 [55] - drobne cichlidkyRe: File1980
Fotka k příspěvku Viď fotka rovnaká je ako mám vnútornom filtru.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 18:31 Muž @ File1980 [27] Re: Januk17
Střední hrubost je jako máš biomolitan na tom vnitřním filtru Aquael turbofilter.Ten co je u SUNSUN je jemnější?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2018 18:20 Muž @ File1980 [27] Re: Januk17
Ty válečky jsou pro biologickou filtraci?A ty kuličky pro mechanickou?Pokud ano.Tak já bych to zkusil poskládat po proudu vody takto.Plast kuličky,molitan,válečky,substrát pro.Třeba někdo přijde s jiným řešením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 18:04 Muž @ Januk17 [55] - drobne cichlidkyRe: File1980
stredne hrubost maju väčšie očka na molitanu.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 17:53 Muž @ File1980 [27] Re: Januk17
Já osobně bych dal vatu pryč,jaká je hrubost toho biomolitanu?střední,jemný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2018 17:46 Muž @ Januk17 [55] - drobne cichlidkyRe: Gringo63
Fotka k příspěvku ahoj dnes mi prišliel nový filter HW74B sú vňom štyri koše na fotke sú koše na naspodku su plastové guľôčky druhý kôš je keramicke valčeky sú dva balenie to môžem dať všetky balenie a tretí kôš je len vata no prázdny kôš tam dám Eheim substrát pro 2l. Zakryjem bielou vatou alebo nie. posledný kôš je molitan modrý.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 14:23 Muž @ Gringo63 [67] - AsieRe: Tomáš
Vycházel bych z toho, že voda prochází FX5 i FX6 přes molitany(předfiltr) zespodu nahoru a středem košů shora dolů. Při sestavení musí koše do sebe zapadnout pro správnou funkci(ne živočicháře hmm )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.02.2018 00:30 Muž @ larix [842] - miniryby, rastliny, ekológia akváriaRe: Tomáš
Aby som teda napísal aj niečo k téme - ja som zástanca jednoduchosti a takej trochu starej školy - roky používam iba biomolitan (mám na to logické dôvody), pričom v smere prúdenia vody vo filri klesá veľkosť jeho pórov. Osobne v použití tých keramických a chemických médií nevidím žiadny význam, skôr naopak a považujem ich iba za marketingovú bublinu. V čističkách OV (odkiaľ sa tieto médiá dostali do akvaristiky) je trochu iná situácia a iné požiadavky na filtráciu ako v akváriu. Je to ale iba môj názor a ak si tam chceš napchať 10 druhov rôznych siporaxov, substratov pro, fosfatov minus a neviem čoho plus, je to tvoja voľba, no s ich poradím ti neporadím. Je to totiž podľa mňa takmer úplne jedno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 00:29 Muž @ LeRi [299] Re: Tomáš
Budou v akváriu rostliny? Jaké dno? Jak velké akvárium? Kolik ryb? Já používám jako biologickou filtraci tohle vsenazahrady.cz/… je to matrix za pár kaček.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2018 00:10 Tomáš
Zdravím pánové, poradíte my prosím náplně do filtru fluval xf6,co a do kterého patra mám dát v akváriu budu mít terčovce.dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 17:40 Muž @ Cyklohentán [34] - RostlinyRe: NHKG
Tak to som rád, že to takto funguje. Ďakujem za radu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2018 17:38 Muž @ NHKG [3007] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Cyklohentán
Mám JBL901 a dal bych to stejně jak to máš ty. Horní koš má jen po krajích malé molitany jako předfiltr, ale jinak to je poslední koš v průtoku. Vzhledem k tomu, že je hned pod hlavou a moc se nehodí pro keramiku, mám tam molitan. Spodní koš je první v pořadí, takže tam máš správně mechanickou filtraci. A na keramiku ti zbývá jen ten střední.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.02.2018 14:26 R Muž @ ctibum [3025] - Snažím se to nezahubit...Re: Cyklohentán
Není ten vrchní koš náhodou předfiltr, přes který jde voda dolů a pak spodním košem nahoru? Tady pořadí průtoku molitan, drátěnky, siporax?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 14:12 Muž @ Cyklohentán [34] - RostlinyRe: Iceman
To mi tiež napadlo, ibaže ten biomolitan sedí iba do vrchného koša, tak to navrhli v JBL...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.02.2018 13:01 Muž @ Iceman [84] Re: Cyklohentán
Pokud ti jde nátok spodem tak drátěnka jako prvni dobře. Pak bych ale dal biomolitam a siporax až nahoru. Je dobré ten siporax co nejvice chránit před mechanickým nanesením.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.02.2018 10:49 Muž @ Cyklohentán [34] - Rostliny – Poradie médii
Zdravim, zaujímalo by ma správne poradie médii vo filtri JBL cristalprofi e701 greenline. Na spodku mám hrubú mechanickú filtráciu (plastové drôtenky), v strede siporax a hore biomolitan. Je to takto správne? Alebo ak nie, tak ako to má byť? Buse filtrovať 50x30x30 akvárium.

Ďakujem ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 19:58 Sára73 - RostlinyRe: LeRi
To je teda zajímavé zjištění....sama jsem purigen používala asi během tří měsíců po založení akva, protože mi kořen barvil víc než mi bylo milé, je teda fakt, že voda byla jak křišťál, ale v čerstváčku člověk těžko posoudí, jestli to má nějaký vliv na rostliny, když jsou v akvárku chvíli....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 16:39 Muž @ teakmon55 [5] Re: LeRi
Aha,ja len že sa to tak velmi reklamuje:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.01.2018 16:03 Muž @ LeRi [299] Re: teakmon55
Několik lidí vypozorovalo že se jim po nasazení purigenu začali horšit rostliny , zřejmě odebírá z vody i látky které rostliny potřebují.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 15:48 Muž @ teakmon55 [5] Re: vaaclav
Niekedy meriam,ale test mi zatial nic neukazal.Zeolit som nedal,radsej som do filtra pridal biosubstrat.Este ak by niekto vedel poradit.Premyslam,že dam do filtra Seachem Purigen.
Je vhodne Puriger pouzivat nepretrzite aj v zabehnutej nadrzy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2018 21:47 R Muž @ vaclav [8407] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Měříš i to co máš v akváriu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2018 16:35 Muž @ teakmon55 [5]
Akvarko mam uz zabehnute,ale trochu ma trapia riasy a mam pocit,že obcas je tam aj cpavok alebo amoniak.Je vhodné dat do filtra zeolit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2018 23:24 Muž @ Trucker [0] Re: LeRi
Ten bilej je kremicitej,dale balvany z lesa,zkouzka byla provedena o.k.,dalsi jsou bridlice. Uz jsem osazenstvo snizil a privezl jsem si asi 20 - 25 rostlinek,t.j. zakruticha obrovska,ruzkatec a sipatku sidlatou
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 4

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 6790x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/12952-spravne-poradi-a-mnozstvi-filtracni-naplne