Znovuzaložení akvária
Pokud je to "u předního skla" a dopadá tam sluníčko, jsou to spíš řasy + kyslík.
Celkové to akvárium není příliš dobré, myslím. Ten substrát má dost velké zrno, ale to bych konkrétně já nepokládal za nepřekonatelný problém, pokud...
Pokud by tam bylo plno rostlin. Ty tam máš jen anubisy přivázané k dekoracím. Tedy jednak neprokořeňují dno, což je pro zdraví akvária důležité, a jednak jsou to rostliny, které asimilují pomalu. Čili moc toho "nesežerou".
Pak stačí šest dánií, ty nakadí, a ze vzniklého znečištění nemá kdo profitovat, akorát řasy. Tak nějak bych to viděl.
Bublinky ve dně u předního skla, myslím, že je to jeden z faktorů. Tohle dno mám dlouho a bylo mi několikrát rečeno, že se to může stát. Proto ho vždy odkaluji a kypřím.
Podle čeho soudíš, že tam "zahnívá dno"?
Skus poriadne odkalovat dno a vodu ak sa da menit aj castejsie. Da sa vsetko zachranit, len ci mas nato chut. Ak to akva predtym fungovalo bez problemov, musi sa dat dokopy zase.
Zdravím. V 54l mi asi půl roku žila jedna samotná razbora. Čištění jednou za měsíc max. Pak zemřela, cca dva měsíce bylo akva bez obyvatele a bez údržby, filtr běžel, občasné osvětlení, několik anubiasů a na hladině okřehek pro srovnání.
Před dvěma týdny jsem tam přendala 6 dánií z velkého akva, kvůli vytření a kontrole. Od té doby se mi ale dělá strašná řasa - rozsivka a zelená usedlá na skle, na anubiasech...Odrhla jsem to, výměna vody jednou za týden 25%. Kvůli odchovu bych tam chtěla dát jávský mech, ale bojím se, že mi ho jako vždy řasa kompletně sežere.
Taktéž to vypadá, že zahnívá dno - mám tam ten příšerný trojbarevný kámen.
Na akva mi dopoledne svítí sluníčko, svítím manuálně a nepravidelně, jen odpoledne, max 6 hodin.
O osudu akva přemýšlím, buď dánia pak vrátím do velkého a tohle zruším, nebo budu muset předělat dno a ryby tam nechat. Ale co do té doby?
Starší reakce
Jo, díky.
Jo jo, to souhlasím. Díky za link. Četl jsem. Několikrát
Jde o to že se začátkem se dělají chybi a nacpat( doporučit )půdní filtr někomu kdo vy o rovnováze v akva nulový je špatný.
Navíc jako začátečník by se musel pustit do hnojení.atd.
Z hlediska začátečníka je lepší více rostlin a tim více kořenového systému na odbourávání a rozklad látek v detritu,než půdní filtr.
Podle mého je půdní filtr pro zkušenější lidi s dobrou znalosti poměru v akva.
Účelně pro prodloužení výměn vody, hustější osádka,možná i lepší rostliny při hnojení.(v tomhle případě jsem našel hodně rozporu).
A to nejsou věci kterými by měl nováček začít.ne?
Nemám s nim valné zkušenosti,kdysi jsem ho měl ale spíše mě trápil.
Z jakého důvodu si myslíš, že pro začátečníky není? Jen se soukromě ptám, ze zvědavosti. Rozhodně nehodlám prudit či vést bouřlivou debatu apod. Ale věta "Na půdní se vyprdni." se jako definitivní odmítnutí alternativy jeví... Díky předem za objasnění.
JA HO nezatracuju muj nazor je ze Pro začátečníky to není.
Já bych půdní filtr nezatracoval. Mám jej a jsem velmi, velmi spokojen!
0 08.04.2017 22:04 Jakubcz – Zalozeni
Dobrý den Všem.
Chci se zeptat jako úplný začátečník. Mám akvárium o objemu 35l a jak na to? Když budu dávat dno,je lepší ty kamínky co budou dole nejdříve proplachnout? Nebo je tam mužů dat a spustit filtr? A co se filtru týká. Dostal sem i s akváriem půdní filtr jak na měj. Bohužel k němu nemám návod.
Starší reakce
Ty krabice by taky šly, ale pokud je možno ty kytky nechat ve škopku nebo v kbelících, zvolil bych tuhle variantu. Nikam se to nepřepravuje, tak není důvod to mít ve škatulích nasucho. Nebo na skorosucho.
Pepan napsal: To co Ti napsal Powery. A nebo je uložit do vany a dva dny smrdět, protože se nebudeš koupat.
Stejně se nekoupu
,máme sprchový kout. Ale zajímá mě názor na ty krabice.
To co Ti napsal Powery. A nebo je uložit do vany a dva dny smrdět, protože se nebudeš koupat.
Doporučuju raději koupit kýble nebo plastové přepravky a v nich to mít
Jak dlouho ta přestavba bude trvat?
powery napsal: Proč ne v kýblích s vodou?
Tolik jich bohužel nemám.
Proč ne v kýblích s vodou?
0 14.03.2017 10:54 zubu – uschování rostlin při přestavbě akvária
Potřebuji vypustit a přestavět cele akva 300litrů. A napadlo mě je uschovat v krabici s novinami.Použít stejný postup jako při zasílání rostlin poštou nebo kurírem. Nemá někdo prosím lepší návrh.
Starší reakce
Tak většina lidí ti radí nepředělávat, tobě se do toho nechce tak to nedělej. Já si myslím, že předělávka nic v tvém připadě neřeší. Spíše se zaměř na výměny vody, odkalování no prostě co ti radí kolegové. Pokud budeš předělávat akva vždy když se ti nahromadí bordel ve dně tak tě to čeká zase za chvíli pokud nebudeš odkalovat.
Lesha napsal: Nerad bych aby se mi vratila ta rasova kalamita co jsem mel pred cca 3 tydny. A vidim že se rasa pomalu ale nenapadne zacina vracet. A nechci do nekonecna koupat kytky v Savu.... Abych to nepos..... a neprehnojil.
Nerad bych Ti kazil náladu, ale tyhle starosti můžeš mít po předělání klidně znova. Není obvyklé opakovaně řešit řasové kalamity, koupat kytky v Savu. Podle mě bys měl zjemnit, citlivěji k akváriu přistupovat.
Mohu zopakovat doporučení o pár příspěvků zpátky; a ještě bych k tomu dodal, že stojí za pokus trochu vyladit intenzitu a délku osvětlení. Směrem dolů, pravděpodobně.
Odkalování se nemusíš bát jde jen o to najít ten pravý odkalovatč a jeho průměr. Pak se klidně zanoříš a přeořež celé akvárium a rostliny to klidně zvládnou a to i ty kobercové. Tím že to překopeš přijdeš o to nejcennější a to dobře vyhnojené dno. Nic bych do něj nestrkal je to ho tam už dost, jen bych hnojil do vody pokud je to potřeba.
Také si myslím, že by bylo škoda hned předělávat akvario. Píšeš, že děláš všechny body co doporučil Maq. Nebál bych se odkalovacím zvonem trochu rýpnout do dna, tam kde nemáš rostliny. Myslím si, že pouhé "mávání nad dnem" u živorodek nestačí. Kdyžtak mě opravte, jsem jen amatér.
Ver tomu ze predelavat se mi to nechce, zabiju tim cely den, od rana do noci :( Ale asi mi nic jineho nezbyva. Nerad bych aby se mi vratila ta rasova kalamita co jsem mel pred cca 3 tydny. A vidim že se rasa pomalu ale nenapadne zacina vracet. A nechci do nekonecna koupat kytky v Savu. Takze ikdybych chtel jen dukladne odkalit tak bych musel vsechny kytky vyndat, protoze jinak neni defakto jak odkalit. Mam zarostlych cca 90% plochy. A kdyz uz kytky vsechny vyndam tak rovnou vyndam dno a proplachnu ho v akvarijni vode abych ho zbavil vetsiny detritu
A prave proto abych nemusel hnojit do slupce, chci dat Osmocote do dna. Ale nevim jestli ho mam dat jen do pisku co je v predni polovine a nebo i do Aquasoilu, ktery je od poloviny dozadu. Abych to nepos..... a neprehnojil.
Podle mě máš pěkné akvárko a většina problémů se vyřešila tím darováním většího počtu ryb. Ale Ty ho zřejmě prostě chceš předělat... a tak si to užij!
Endlerek už mám jen 9 a jen samce. Ale k tomu zasrání dna došlo když jsem měl i 3 samice a každá z nich kazdych cca 10 dní porodila cca 15 kousků a já to nestíhal udávat. Naštěstí jsem tady nakonec udal naráz Rakovi asi 80 kousku. Ale dno od té doby je humač. Staci když sem tam presadim některou z kytek a akvarium je plne bordelu a trvá několik hodin než se to srovná. Odkalovani dělám ale jen povrchové kdy mavam nad dnem a hned stahuju hadici, ale to už v téhle fázi nestačí. A vzhledem k tomu že budu doplňovat substrát, dosazovat koberečky a přidávat nový filtr, rozhodl jsem se pro znovu zalozeni. Nemyslím že bych prehnojoval. Na počet kytek si myslím že ještě hnojim málo. V galerii nemám aktuální foto, doplním hned pro představu.
Co se tyce krmeni, krmim pouze jednou denne a to tak aby stihli sezrat temer vse nez to dopadne na dno. A hladovku je davam casteji nez jednou denně, maji ji cca kazdy 3 den. cely problem s rasami a zvyseným No3 vznikl tim prerybnenim. Do te doby bylo iakva i s mensim poctem kytek viz prezentace naprosto bez ras a dno bez nanosu detritu
A proč to hned celé předělávat, zejména pokud bys pokračoval v dosavadních praktikách?
Mám pár námětů:
1) Moc hnojíš. Do vody, do dna, vůbec. Proč? Pěstuješ rostliny na výnos?
2) Zřejmě neodkaluješ. Proti nánosům detritu se odkaluje.
3) Zřejmě moc krmíš. Endlerek je tolik, protože se všechny bohatě nažerou. Budou expandovat dokud nenarazí na strop daný množstvím potravy. A tak je jich hodně a hodně serou. Krm o polovinu míň a ještě jim dej jednou týdně hladovku. Budeš mít míň detritu, míň dusičnanů.
Hnít dno ti může i v 5 cm, výška dobře zvoleného substrátu na to nemá vliv. Hodně v akváriích vidíš zvlněné dno s rozdílem desítek cm.
Zajímavý pokus. Jsem docela zvědavý, co z něj vyleze.
Tak jsem nakonec napsal Ratajovi, aby mi doporučili jak to nejlépe osázet a zařídit, tak uvidím
Souhlas. Může to fungovat, ale v závislosti na dalších proměnných.
Je to ale kromě toho neestetické. Netříděný říční štěrk s oblázky nadnormativní velikosti může vypadat nádherně. Když třeba chceš pár rostlin chránit před cihlidami, má to smysl.
Drcený kámen je vždycky nepřirozený, vypadá jako posyp na hrobě, a zpravidla to hrob připomíná i funkčně.
Chimmy napsal: klidně tam dát trochu víc, to by snad vadit nemělo ne?
Zas tak úplně jedno to není. Nepřežeň to. (Chceme mít v substrátu převážně aerobní prostředí, proto taky má být dobře prorostlý kořeny rostlin. V příliš hlubokém substrátu se na dno dostane málo kyslíku a může tam začít probíhat něco méně vítaného.)
Vzduchování je většinou zbytečné, až nežádoucí. Jen když je kalamita (nálevník aj.).
Seznam klidně napiš, zkušených rostlinářů je tady dost a budou mít připomínky. Ale ten atlas je dobré vodítko!
Zakládal jsem loni v září, bral jsem substrát od Rataje a nějaké rostliny, další rostliny od Aqua-Daho. Oboje byly v pořádku, ale z A-D se mi zdály přece jen o fous lepší, větší, víc rostlin v košíku. (Jen jedna osobní zkušenost, kdokoli může mít opačnou.)
Já bych chtěl všechno nakoupit u Rataje a ten zrovna AquaClay prodává po 10l pytlech..
Jenom si dej pozor, protože se to většinou prodává po kg a ne po litrech, takže je potřeba si to přepočítat. Shodou okolností ti těch 20 kg dá zhruba těch 12 l.
Beru. Toto je z kategorie "jde to, ale není to ideální". Ono 1) čím hrubší substrát, tím víc do něj zapadá (i potravy) a dno se může zkazit, 2) rostliny potřebují jemnější substrát alespoň na dně. Když dá někdo jen hrubý substrát, časem mu do toho zapadá spousta sajrajtu a současně je tolik rostlin, že to utáhnou - může takové akvárium prosperovat. Občas vidíš stará, fungující akvária s ještě většími kameny. Záleží, jak se majitel umí starat (nepřekrmovat, mít vhodné rostliny a tak).
Pokud tedy umím počítat, tak na akva 80x30xtěch 5 cm by mělo stačit 12 litrů - takže raději vzít 2x10l pytel a klidně tam dát trochu víc, to by snad vadit nemělo ne?
Jinak, když bych sem vypsal nějaké rostlinky, které si vyberu mohl by jste mi to zhodnotit? A co se týká vzduchování - mám tak motorek EHEIM 3701 s kamínkem....Je tam vzduchování potřeba nebo ne? Díky
Kolik písku? Počítej v litrech. Délka x šířka x cca 0.5 dm (tedy 5 cm, pus mínus autobus).
Rostliny by měly pokrýt tak tři čtvrtiny dna. Není moc rozumné spoléhat "však ony se rozrostou". Některé porostou, některé uhynou, hodně si jich to bude nějaký čas "rozmýšlet", tzn. budou se zvolna aklimatizovat. Proto je tak důležité zpočátku dávat nenáročné a rychle rostoucí. Pokud se Ti obzvlášť líbí nějaká náročnější, je dobré s ní počkat na pozdější dobu, až bude akvárium řádně fungovat pár měsíců.
No ten Deponit by šel celkem dobře od štěrku vyčistit. Drť je celkem velká, takže by šla částečně ručně odebrat a zbytek bych dokázal nějakým sítkem taky zlikvidovat. Ale pokud říkáte, že je lepší AquaClay, tak nejsem proti - jen bych potřeboval vědět kolik ho budu na takto velké akvárium cca potřebovat...Stačilo by 20l? A co se týká rostlinek, kolik by jich tam mohlo být?
Názor se kterým nesouhlasím. Ve vší úctě.
Brzdi.
Přeryběno máš, potřebuješ mnohem víc rostlin. Ale. Stačí darovat ryby a přidat rostliny. Ve dnu se moc hrabat nemusíš. Taky mám na povrchu docela hrubý štěrk a nevadí. Jemného máš ve spodu dost. Nezasahuj do něj. Toho hrubého stačí, když odstraníš ne víc, než polovinu. Následně ho můžeš poprášit nějakým jemným, lehkých páleným substrátem, do kterého se standardně zle sází, ale ty, protože máš hutného substrátu dost, tento problém mít nebudeš.
Hlavně kup ty rostliny.
Máš dva důvody ten Dennerle Deponit oželet:
1) těžko ho dokonale oddělíš od té drti,
2) není v tom jednotný názor, ale (nejen) můj názor je ten, že začátečníci by tyhle substráty raději neměli používat.
Já mám čistý Rataj AquaClay a jsem spokojený, ale většina zkušenějších akvaristů volí čistý křemičitý písek zrnitosti cca 0.5 až 3 mm.
Rostliny: Osvědčený postup
1) projít pozorně zdejší atlas rostlin a vybírat výlučně "nenáročné" rostliny; přičemž pro nové akvárium jsou obzvláště vhodné rychle rostoucí a plovoucí rostliny (nejrychleji Ti z akvária udělají zdravé prostředí),
2) objednat vybrané rostliny ve specializovaném e-shopu (můj oblíbený je Aqua-Daho); už tolik nemrzne a má se dále oteplovat, tak se nemusíš bát vymrznutí po cestě.
Kořen: Ano, je to pěkná věc. Jedině kupovaný, rašelinový (nebo tzv. "tropický", což je v lepším případě rovněž tuzemský rašelinový.) Velmi pěkná je na něm nenáročná Microsorium pteropus.
Ok, takže začnu tím, že rybky přesunu někam jinam a skaláry a čichavce se pokusím někomu věnovat. Jinak co se týká akvária, tak mám začít tím, že vyjmu rostlinky a zlikviduji ten hrubý štěrk? Myslíte, že jako dno mohu ponechat ten DeponitMix Professional 9in1 - mám ho tam cca 10kg, případně ho doplnit a jako krycí vrstvu dát černou křemičitou drť velikosti 2-3mm nebo bude lepší předělat dno třeba na Aquaclay od Rataje? Jinak co se rostlinek týká, tak absolutně netuším, které by pro mě jako pro začátečníka byly nejvhodnější a v jakém počtu bych je měl koupit - asi bych to kompletně předělal, protože se mi líbí akvárium, které má Rataj ve svém návodu "zakládáme akvárium". Líbil by se mi tam i kořen s Anubiasy, pokud by mi tam šel....Velice děkuji za další rady
Tohle vlákno pro Tebe bude velmi užitečné:
rybicky.net/forum/3914
Při znovuzakládání rovnou dokup rostliny, měl bys jich mít tak trojnásobek (počítáno podle objemu zelené hmoty). Rostliny Ti hodně pomůžou řešit ty trable s dusíkem.
Čichavci a skaláry se do tak malého akvária fakt nehodí, leda snad nějaké trpasličí druhy čichavců, najdi si v atlase. Z nešťastných ryb nebudeš šťastný ani Ty. Nevyjdeš z problémů.
Úplně malé akvárium to není, takže na výběr je dost drobných rybek, které tam mohou být spokojené.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 16 17
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 18420x