Znovuzaložení akvária
A ten substrat Platinum Soil muze uskodit rybam?
Pokud půjdeš do rostlinného akvária, přečti si toto:
dennikn.sk/…
Japonský substrát má asi stejný význam jako značka filtru nebo značka osvětlení. Jednoduché rostliny, kterými zaplníš akvárium, porostou v čemkoli normálním, co nebude po namočení do octa bublat.
K výměně dna: Pokud tam ještě nejsou rostliny a zachováš vodu, která v tom je a obsah filtru a ideálně ještě i kal ze dna, mohlo by to jít. Názor člověka, který to akvárium neviděl (takže realita může být jiná).
To ze se filtr pere když klesne prutok ja vim i to ze se neodkaluje a zaroven pere filtr.
Jen nerozumim tomu proc bych delal něco spatne bez rostlin když se nesetkavam s zadnou rasou, zadny zakaly, zadna onemocneni ci umirani ryb?
A ptal jsem se na vymenu dna a jeho následky.
Takhle, znovu ti doporučuju tu registraci a odkazy pro začátečníky.
Bez rostlin to jde, třeba Malawi, když víš, co a jak děláš. Ty to nevíš, nemáš na to akvárko a děláš to blbě.
Filtr se nečistí preventivně, ale až když výrazně klesne průtok. Jestli ti výrazně klesá (průtok) často, tak je filtr slabý (malý). A nikdy se zároveň nečistí filtr a neodkaluje...
A tak dál...
Ale přemlouvat tě nebudu, vyzkoušej, uvidíš, ryby kdyžtak koupíš nový, však vo co de
Takhle, ze zacatku jsem si prosel hromadou umrti ryb - nezabehli akvarko, cpal sem tam chemky, dost často nalevnik ve vode.
Chovam pavi ocka a dva pancerovnicky kropenaty. Vodu menim jednou tydne 10l s tim ze rovnou odkalim dno, krmim 2x denne.
Filtr mam prutok 150l za hodinu a pral jsem ho cca před tremi tydny. Chemii zadnou nedavam občas dam lzicku sol do vody plus pouzivam vzduchovani
takze muj názor zustava stejny ze to jde i bez rostlin
Ale po zalozeni toho 10l které je plny rostlin chci zmenu i v mem starem
Jinak to co jsem si nasel na youtube je jednoduche všude bily jemny pisek uprostřed substrat v nem dva koreny na nem navazany mech okolo mel kobercovky ty bych nahradil rasokouli a kamenem
Asi by nebylo od věci se nejdřív zaregistrovat a pročíst odkazy pro začátečníky, které při registraci dostaneš. Nic ve zlém, ale pokud jsi doteď provozoval akvárko s modrým pískem a umělými "rostlinami", tak bych řekl, že se ti to bude dost hodit. A vykašlal bych se teď na layout z Youtube a "japonskej substrát" a začal jednoduše od základu...
Na youtubárny budeš mít dost času, až si to osaháš a pochopíš základní souvislosti...
Každopádně přestavba nutná. Ani ne tak kvůli písku, to je čistě věc tvého vkusu, ale bez rostlin to v tvém případě dlouhodobě fungovat nebude...
Ještě bys mohl prozradit typ filtru, seznam ryb a jak provádíš údržbu...
Ať se daří
Na substratu pisou prirodni akvarijni substrat pry nevypousti téměř zadny cpavek, nemá se propirat, první tyden 2x vymenit vodu. Jedna se o Platinum Soil hneda barva.
To 10l akvarku mi v podstate nezakalil
Jestli je filtr opravdový filtr s dostatečným objemem filtračních hmot, není se čeho bát - jediné, z čeho bych měl strach, je ten "japonskej substrát". Z toho by se mohly pro ryby nebezpečné látky uvolňovat.
0 19.08.2018 21:19 Tomas – Komplet vymena dna.
Zdravim, mam akvárium 6mesicu, 54l, dno mam 1,2mm-2mm v modre barve, bez rostlin, pouze umele kytky a naka dekorace.
Před týdnem jsem poridil 10l akvárium kde mam vytvorene rostlinny akvárium bez ryb, japonsky substrat, v rohu trosku jemny kremcity pisek, koren a kytky. Vypada to hezky a tak jsem se rozhodl ze bych chtěl i me stare akvárium udelat prirodni.
Na youtube jsem si nasel layout, který si vytvorim. Ale k tomu potrebuju kompletne vymenit dno, mam v planu ze vsechnu vodu si preleju do nadoby do ni vlozim filtr plus ryby.
A polozim nove dno, které bude převládat kremcity pisek a uprostřed japonskej substrat který mi zbyl.
Ale ceho mam obavy ze když naleju zpet vodu tak ze postupne zacnou umírat ryby, pry je to velky zasah do akvária. Ma někdo s tim zkusenosti a jak postupovat abych nemel zadne ztraty? Napadlo mi ze bych malickou vrstvu stareho pisku ponechal a na to nasypal jiz nove dno.
Starší reakce
Já při podobných předělávkách vracím ryby hned, pokud je filtr dostatečně dimenzovaný, tak je to podle mě lepší, než ho nechat běžet v "prázdném" akváriu.
Myslím že zvolené řešení "poloviční dezinfekce" je nejhorší ze všech možných.
Pravděpodobně jsi se těch červů nezbavil, a pokud budou mít časem vhodné podmínky, znovu se objeví.
Zato jsi těžce poškodil akvarijní mikroflóru.
Myslet si, že pokud zachráním obsah filtru, tak ve zbytku akvária můžu tropit co chci, je podle mne omyl. Ve dně se toho děje podstatně víc než ve filtru.
Takže "násady" bakterií i červů zůstaly, ale rovnováha je fuč a je to v podstatě nově založené akvárium.
Jestli se jedná o předělání akvária z prezentace, tak bych měl jenom dotaz. Kde jsou teď ty rybky? To je máš někde v nějakém boxu s vodou?
Od toho tam nemusí mít nutně ryby. Akvárko nebude bez živin.
Má tam šneky, některé rostliny uhnijou jiné shodí listy při přeměně na submerz, takže organických zbytků tam málo nebude. Přinejhorším se dá jednou za čas nakrmit "prázdné" akvárko. Pokud není důvod, tak bych tam ryby necpal hned ale až po nastartování růstu kytek. Na co zbytečně spěchat.
10-12 hodin je krátce, takže jeho funkčnost včetně bakterií to neovlivní.
Asi bych to akvárko nenechával úplně bez ryb, bakterie ve filtru potřebují přísun "škodlivin", aby mohly dál fungovat. Bez ryb nebude detrit, bez detritu nebude potrava pro bakterie. Osádku bych ale přidával postupně.
Jasny, chapu, proto jsem psal ze by jsi mohl i uskodit, jestli se v tom nevyznas, jen se to doporucuje :o) ale da se fungovat i bez toho.
Filtr takle běžel cca 10 - 12 hodin. Rychlejc sem to nestíhal, páč momentálně jsem limitován v pohybu (churavá noha...). RE: AceVentura, CO2 zatím přídávat nechci, jsem akvarista amatér, navíc na chemii úplné kopyto. Tím nechci říct, že přihnojit (čímkoliv) je špatně. Ale v mojí situaci amatéra, kdy si ještě nejsem úplně jist, tak prozatím s CO2 experimentovat nehodlám (i v případě hnojení bych se musel s někým znalejším poradit, abych aspoň měl tucha co a proč tak dělám).
No alespon jsi mel o zabavu postarano, ja vcera stary dno proste odkalil, taky to slo :o) vodu bych asi kazdej den nemenil, to je trochu hardcore.. treba dvakrat tydne bych to chapal, ale kazdy den, neblazni... on se tu kazdopadne najde nekdo, kdo takovej nesmysl urcite doporuci. Co se svetla tyce, tech 8 hodin je asi OK, uvidis podle zeleny rasy, kdyztak ubrat i na sile, pokud to pujde. Ryby az za mesic, normalka.
Kytek tam mas dost, takhle na zacatek asi staci. Az tolik to resit nemusis, proste bacha na sviceni, abys to neprepalil, ryby po mesici, men vodu (nejak normalne, ne kazdej den), ono si to sedne. Ja osobne bych trochu hned od zacatku prihnojil, uplne opatrne, mikro, makro, treba po tydnu od zalozeni, ale fakt opatrne. Na to casem prijdes, jestli tomu nerozumis, spis by si uskodil. Co se co2 tyce, taky muzes uvazovat o bombe, ale neni to az takova nutnost, jak se zda, hezky akvarium se da udelat i bez syceni, jen je treba pocitat s tim, ze budes mit min narocny kytky a tolik to neporoste.
Ahoj, včera jsem dokončil znovuzaložení. Filtr po dobu překopávky běžel v plastovém boxu s akvarijní vodou, nicméně dno je po předělání prakticky "nové". Písek sem propíral ve vodě abych se zbavil Ratajova starého dna, pak jej ještě prolil horkou vodou podle zdejších rad. Chtěl bych se zeptat na pár věcí jak postupovat teď po znovuzaložení:
1) Měl bych na něco extra dbát? Myslím něco jako dočasné častější výměny vody (nevím 30-35 litrů každý den po nějakou dobu..)
2) Jak postupovat se světlem, mám zprvu svítit méně a postupně přidávat? Normálně svítím 8 hodin 12.00 - 20.00 (2x21w T5)
3) Kdy vypustit první ryby? (při prvním založení jsem rybky přidal až po měsíci)
Též se snažím zapracovat na větším množství kytek, ze svojí "množírny" přidáno několik matic Hygrophila Polysperma a Ludwigia Repens (v matici 3-4 stonky). Z vlastního přidaný ještě 3x Echinodorus Quadricostatus (zatím jsou to prckové, jeden ze starších echináčů pustil šlahoun, tak jsem je zasadil a uvidíme). Dále jsem do AQ nasadil 3 košíčky Cryptocoryne Wendtii Green, doplnil Valisnerii o 2 košíčky a ještě přidal 3x Bacopu Monnieri. Místečko zatím pořád je takže....Zítra dorazí 4x Cryptocoryne W. Green, 2x Bacopa Monnieri a 1x Echinodorus Jan Halbrich (ten dám zhruba do středu nádrže před Ludwigii). Přikládám foto jak po překopávce AQ vypadá (chtěl jsem upravit/aktualizovat svůj profil ale hází mě to chybu, při kliknutí na profil údajně stránka neodpovídá
, takže profil upravím po víkendu). Předem díky za nápady/rady.
Jo jo prakticky stejná situace při zakládání AQ u mě. Nicméně je pravdou, že AQ zakládáno před rokem, tudíž už jsem zdroje informací v podobě internetů měl... Ale nevyužil je, jak by bylo záhodno
(např. zřídit si tady účet dřív, poradit se ohledně dna, že
) . Cca půl roku před založením AQ probíhalo plánování kytiček, jak udělat reliéf dna atd... Čerpal jsem nějaké info odsud z fora (ještě jakožto nereg. uživatel) a z
www.horacovoakvarium.cz . Žil jsem v domnění, že čím víc informací nasaju tím lépe a nemohu udělat chybu (jasně je to kravina, sem začátečník, takže chyby někde musím zákonitě dělat). Kytky jsem jakžtakž vybral asi dobře (ale v ne úplně dostatečné míře, jedině Staurogyne repens jakožto dárek skomíral, nicméně to jsem i očekával). Jak jsi psal, jakožto amatér akvarista jsem si přečetl návod a tak dno podle Rataje uhňácal. Hnán pocitem blaženosti (snad i marketingem), že kytky maj "výživný dno"(nastaruju to rychlejc), vše mi říkalo: Okej, udělals jak se psalo, starý dno na to teprve nový, to bude paráda. Kytičky všecko se bude mít fajn. Myslel jsem to v dobré víře, ale sám jsem si "nadělal do vlastního hnízda"...
0 22.05.2018 23:12 HPetr – Já skoro taky
Zatím jsem jenom sledoval. Možná můj příspěvek dopadne špatně, protože to ještě neumím. Před 40ti lety jsem měl několik akva a dělal diskusy (3x200 l). Potom z nedostatku místa, stěhování k manželce jsem omezil na malá akvária a dělal halančíky. Jen rašelina, vyndat, skoro vysušit, po čase zalít vodou a byli noví. Teď jsem si pořídil 60 l, kde mám Titea, Sevelie, sumečky a strčil jsem tam i krevetky. Totálně přerybněno. Udělal jsem si vlastní výpočet se zohledněním všech faktorů. Vychází mi 0,8 přerybnění, tedy záporné, ale podle pravidla 1 cm/1 l vody 1,94 přerybnění. Jen pro zábavu. Ve všech původních akváriích jsem používal půdní filtry v celé ploše. Ale k věci. Předtím jsem vždy používal dno nasypané na půdní filtr z křemičitého písku jednotné frakce cca 3 mm (z filtrů vody z elektrárny v Ledvicích) a nikdy jsem neměl žádné problémy. Zdroj již nemám, tak používám dtto ve frakci 3-5 mm a vnitřní předimenzovaný molitanový filtr. Po běžných počátečních potížích se zajetím akvária, nemám už zatím žádné potíže. Rostliny rostou, u ryb nevidím žádné zásadní problémy. Ryby se i třou a zahlédl jsem i malé Sevelie. Taky mi "Amazonka" zaplnila to 200 l akvárium , že jsem se jí musel zbavit. Když jsem jí tenkrát přinesl do Zverimexu, tak padli na zadek.
Jasný, rozumím
To cestování Echonodorů způsoboval proud vody v akváriu?
Presne tak, latky z toho unikatniho dna se dostanou do vody a je problem. A to se muze stat uplne snadno, staci presadit nejaka ta kytka. To dno je taky plny jilu, vcera jak jsem ho odsaval, tak nejaka drobna kulicka lezela na dne, kdyz jsem se ji pokousel vyndat, mezi prsty jsem ji rozdrtil, zakal jako prase po celym dne. A takovyhleho humusu jsem tam mel 5 kilo, tak co to asi tak muze delat.
Poslední dobou řeším dno stejně - když jsou v akváriu rostliny, tak cca 2-3cm filtračního písku, přímo pod E. Bleherae mám možná lokálně 4cm a rostou pěkně. Při té příležitosti jsem udělal pokus, mám v jednom akváriu ty Echinodory 2 a zajímalo mě, jaký vliv bude mít instalace jílových kuliček (tuším to byl bivoj) pod jeden z nich. A po cca 5ti měsících mohu říci, že vůbec žádný. Když nejsou živiny přidány do sloupce, strádají oba stejně, když živiny ve sloupci jsou, rostou oba stejně. Psal jsem to už ve vlákně o sinici, tam, kde jsem měl říční písek ve vrstvě cca 5-10cm časem nastupovala sinice a i když jsem neregistroval, že by dno hnilo (bylo pořád světé, bubliny z něj nešly, ani smrad), nemohl jsem se jí zbavit. V jednom akváriu jsem dno vyměnil opět za filtrační písek ve vrstvě do 2cm (Vallisnerie a nějaký menší Echinodorus v tou rostou zcela bez problémů - jenom jsem je opláchl a přesadil do nového dna) a sinice už se nikdy neobjevila. Ve druhém mi nijak zásadně nepomohla ani silná UV lampa, ale po odebrání velké části dna a snížení vrstvy na cca 2-5cm konečně začala sinice výrazně ustupovat.
Neříkám ani ň - je fajn, že jsi napsal.
Pane Jirko, já netvrdím, že je to správné a zároveň netvrdím, že je to špatné.
Jen jsem tady napsal, jak jsem k tomu jako začátečník došel - někdo musí přeci přijít a na základě vlastního experimentu zjistit, že vypouštěním tabákového dýmu do vody zlato nevznikne - šlo jen o to aby tento experiment zbytečně neopakovali ostatní
a co se týká Wanderera - rozhodně... nehledě na to, že pokud chce kdokoliv do budoucna řešit hnojení kytek aby rostly, tak je výživné dno to nejhorší, co ho může potkat - protože neví co v něm je, kolik toho je a kdy se to třeba uvolní....
(také vlastní zkušenost .)
Koukám, že tohle úmyslné zakomponování hnoje, funguje líp na zahrádce, jak v akváriu.
Píše se to a netvrdím, že takové dno bude zlé.
Existuje ale víc cest a já se vydal tou s 2-3 cm celkové výšky substrátu, který neodkaluji (ale krmím tak, aby do něj nezapadávalo žrádlo). Mám tenký, dost hutný substrát a tvrdím, že je fajn, protože se v ném jen těžko bude něco kazit. Na úvod pod štěrk dávám jednu, dvě, tři (více - přiměřeně) hrstí hlíny.
cituji z
www.rataj-spk.cz/…
"U zásobních substrátů stačí 1-2 cm."
a hned za tim:
"Vrstvu zásobního substrátu musíme pořádně utlačit!
Následně zásobní substrát zasypejte vrchním substrátem, který by měl mít tloušťku 2-4 cm."
a k tomu nové dno:
www.rataj-spk.cz/…
Použití: Za optimální považujeme kombinaci čistě praného Nového dna s obohaceným substrátem (Staré dno). Pokud se rozhodnete použít jenom čistý písek, vytvarujete jej tak, aby u zadní stěny akvária vytvořil vrstvu 10 cm vysokou a svažoval se k přednímu sklu asi do výšky 5 cm. V takovém případě však musíte počítat s tím, že bude trvat déle, než se v nádrži vytvoří podmínky pro zdárný růst rostlin
tolik návod od odborníka - jako začínající akvarista nejsem schopen rozeznat kdo má a kdo nemá pravdu a nemám žádné zkušenosti == držím se návodu
nehledě na to, že v dobách, kdy jsem to používal já se internet používal zejména na akademické půdě.. (nebo možná v té době jen pro vojenské účely)
pro mě to znamená
vezmi staré dno
pořádně ho uplácej
na novém píšou, že toho má být 10-5 cm (já vím, že nemá, ale působí to tak na mě)
tak to tam nahážu ... a musí to růst
neobhajuji nějak svojí tezi, jen říkam jak jsem k tomu jako začátečník přišel...
už jenom to, že rataj píše
"Doporučujeme s použitím Starého dna použít aktivní uhlí Carbon+ filter medium. Aktivní uhlí vám pomůže zpracovat počáteční nápor živin." je z dnešního úhlu pohledu minimálně...podezřelé...
a k tomu bodu 1 - souhlas, ono i s filtrem se to vyřeší rychleji... ale když máte čistou vodu a prosperující akvárium a najednou je výbuch zákalu a je to na prd, tak prostě začátečník je překvapen...a hned se to snaží řešit...což vede ještě k horším podmínkám (alespoň v mém případě to tak rozhodně bylo)
No, ja mam dokonce 20
vlastne skoro 30.
Že vy všichni dáváte výšku substrátu 5 cm a víc?
Stejna zkusenost. Do 5 mesice akvarium prosperuje, kytky tak nejak normalne rostou. Postupne dno zacne uhnivat, zacne se tvorit u predniho skla sinice, rostlinam zacnou uhnivat koreny, dno nedycha... pri pichnuti do pisku se uvolni bubliny do vody, a tak dal. Ja teda daval stare dno od JBL, ne od rataje, predpokladam ale ze je to dost podobny svinstvo. Mam akvaria 16 let, vzdy jsem mel jen kremicity pisek, akvaria cista, rostliny v super kondici, poprve jsem dal stare dno, a jedine co, tak rasy, dno hnije a caste zakaly. Naštěstí to stare dno jde dobre odkalit, nemusi to vse rozebirat a vyndavat vem, staci vhodnej nastavec na hadici a to dno se da odsat.
Mám jen k bodu 1: Pokud je akvárium bez filtru, vždy se všechno usadí (nejpozději do týdne). I nejjemnější částečky se dostanou do dna (a ne do filtru).
ja vim, ze dotaz byl na Romana,
ale pridam svoji starou zkusenost
je z dob, kdy mel rataj prakticky monopol a je to uz hodne zpet
zakladal jsem nove akvarium
dal jsem stare dno (rataj psal, ze je to moc prima)
na to jsem dal nove dno (rataj psal, ze se to tak ma - on ma kytky a rostou mu, tak to beru tak, ze je to info od odbornika)
no a do toho kytky
pak jsem odkaloval...
a to bylo naposled, kdy bylo v akvariu "cisto"
vrstvy se promichaly, spousta bordelu a zakalu, par sneku (za ty jsem se nezlobil
)
no a nastalo neustale odklizeni, ktere vyvolavalo zase odklizeni nasledne...
kytky nijak zazracne nerostly
kytky tehdy prisly pekne s rasou, takze jsem rekl, ze od rataje uz nikdy nic
mozna jsem to udelal spatne ja (nezpochybnuji)
rozhodne k tomu doslo az asi po dvou mesicich provozu
kdyz tak koukam na to vlakno o odkalovani, asi jsem tam mel taky ty zizalky, respektive taky takove hroudy hoven (byla ale jina skladba ryb, nerikam, ze je to nutne v souvislosti s tim dnem)
mozna to byla shoda nahod
rozhodne to nastalo po vymene dna za stare+nove a cca 2mesicich "bezproblemoveho" provozu...
a tyto problemy ustaly vymenou dna (komplet)
neni to nic proti panu Ratajovi, ani jeho produktu - jen zkusenost nekoho, kdo si tim prosel....
no a pak jsem zacal zkoumat, jak se to dno vlastne dela a co obsahuje...takze jako havran...
dim uz vickrat ne!
a naopak zase znam spoustu akvaristu, kteri si to pochvaluji a jsou s tim spokojeni
(proto rikam, ze jsem mozna neco udelal spatne)
Podle mě je tam oligotrofní voda.
Takhle podobně mi vypadala egeria, když neměla železo.
Není-li ve vodě amonium - a ono je ho tam v tomto případě zřejmě hodně málo - nitrifikační bakterie se nenamnoží ani v sebelepším filtru.
Názory na filtraci se různí (a je to dobře), a Ty jsi se svým anti-anti-filtračním názorem v menšině. Ale máš dobré argumenty, to Ti rád uznám.
Já se zase snažím lidi odvrátit od přesvědčení, že biologická filtrace, konkrétně podpora nitrifikace, je na celé filtraci to zdaleka nejdůležitější.
Někdy je, a jindy není. Je to složitá věc, a kdo chce jednoduché řešení, ten ať dá rostliny, víc rostlin, a k tomu ještě nějaké rostliny.
Já osobně mám filtraci kvůli:
(1) mechanické (a adsorpční) filtraci, která opravdu může náramně pročistit vodu,
(2) pohybu vody, který v součtu pokládám za prospěšný z vícero důvodů.
romant napsal: No a já bych si nikdy do akvária starý dno od pana Rataje nedal.
Napiš nám víc. Abychom my ostatní, co jsme to nikdá nezkoušeli, věděli. Předpokládám že jsi na to někde v praxi narazil a něco to dělalo, ne?
No když máš 50 rostlin, tak 1x tolik je dalších 50 a finálně jich bude 200, což je dvojnásobek současného objemu rostlinné hmoty.
To akva není zlé, jen ta sinice na hladině je náběh na průser, pokud s ní nic neuděláš.
Neříkám nic proti "nízké rostliny dopředu, vysoké dozadu". Ano, mělo by to být vidět.
No, 100 okružáků pŕeci jen vyprodukuje nějaké produkty metabolizmu. Rostliny by neměly vyloženě trpět hlady. A nemusíš okružáky krmit. V nouzi žerou všechny řasy a dokonce i sinici (až pak se zatáhnou a jdou hibernovat).
Egeria - nevím - podle mé musí přežít skoro všechno. Ale možná ji omezuje ta sinice.
Já dělám dodnes akvária s žárovkami (6-23W podle potřeby). Před lety jsem se vrátil k tomuto "starému stylu", protože jsem zjistil, že mi tak rostliny rostou nejlépe. Mě.
Filtr je podle mě zbytečný. Hele. Udělej experiment. Vyždímej houbu do akvária, ať si nezabiješ nitrifikační bakterie a dej si týden od filtru pauzu. Rostliny ti to 100% nezabije, to garantuju. Uvidíš, co se bude dít. Hm?
Můj názor je, že filtr ti bude ku prospěchu, když tam chceš mít čichavce a ramky. Co se týče nasazení ryb. Určující by mělo být že se ti nastartuje růst rostlin, to bych tam nasadil rasbory, po měsíci/dvou bezproblémového provozu ty čichavce a pak klidně další měsíc/dva ty ramky.
A ty šneky můžeš přeci krmit, takže živiny tam mít budeš.
Co se týče rostlin, tak bych se opravdu nebál to nacpat nenáročma rostlinama, ani to nemusí být moc druhů, ono se něco chytné něco ne. Kytky na krásu tam můžeš zkoušet potom. Co se týče té egeria. U mě se jí víc daří když leží volně na hladině než kdyyž byla zasazená ve dnu.
Článek jsem četl. Pěkně napsáno.
(Pokud bys ještě chtěl něco dodat na základě amaterského videa), tak tady je:
www.youtube.com/…
Co se týče neřešení kompozice...
Mám rád pěkně upravené nádrže a musím se přiznat, že aquaspingové nádrže mě inspirují;)... ale opravdu nechci trávit s akvárkem tolik času, bych se po roce, dvou, zbláznil. Já se už pomalu "zblázňuji" nyní...;)... Proč mi ty kytky nerostou...
Rád bych aby mé akvárium bylo schopné přežít, když nestíhám, což se stává dost často;)... ale...
prostě si myslím, že není nic proti ničemu respektovat vzhled rostlin a podle toho je rozmisťovat po nádrži... Vysoké do zadu a nižší postupně k nejnižším dopředu...
Nechápu toto: "1 x tolik rostlin" a "měl bys mít 2x větší objem" je jedno a to samé.
Jinak psal, že mi to spolehlivě utáhnou ti okružáci - než cca za 2 měsíce budu moct koupit jeden druh ryb. ... Co utáhnou?
Moc si nedovedu představit, že se mi to jen tak bez ryb a krmení a jejich vyměšování, zázračně bez dodatečného přihnojení či jiných úprav půjde k lepšímu...?
Z čeho jako mají ty moje kytky žít?... Tempo růstu při denní době svícení si prostě nedovedu vysvětlit, jakoby mé rostliny měli nějakou nemoc zakrslosti...
Jinak Anubiasy pravidelně hodí lístek, Corymbosa se taky za celkem krátký čas dokáže rozrůst o pár centimetrů, teď celkem rychle roste i přízemní tripartita (konkrétně jeden stonek urazí každým dnem kus cesty;)...
Dost by mě zajímalo, co signalizuje to chování té mé doušky,... zase mi teď vyhodila nové kořeny,... prostě mi přijde, že je živá, a chci aby přežila, když se tak snaží, ale nevím, co jí chybí...
Díky za trpělivé čtení všech a ochotu pochopit a pomoci...
PS: Kdysi když jsem ještě dělal akvaristiku s žárovkou 15Wattů a přerybňoval 9-12 litrová akvárka... ;)... jsem měl pouze vzduchovací motorky a ancistrus i neonky apod. žili i spolu s douškou spokojeně téměř až do přirozené smrti;)... vodu jsem neměníval, jen doléval,... nehnojil...
A teď vodu měním a životu se nechce...
PS: Co se týče nasazení ryb?... jaký postup co se druhu týče byste volili,
začal bych těma razborama, pak pokračoval přes čichavce až k těm ramirezkám. (ale nevím s jakými odstupy...
PPS: Ten filtr je spíš zbytečný nebo škodlivý?... Když už ho mám a je funkční, tak ho nechci nechat nečinně ležet ve skříni a navíc zabít už ty nitrifakční bakterie, které obsahuje... a které snad dělají nějakou práci...
Okej, proleju to horkou vodou. Díky za radu
Podle mě na to jdeš moc vědecký. Chce to znát jen pár souvislostí a dle toho postupovat. Já založil akvárko skoro před 4 měsíci, ryby jsem vypustil po 4 dnech a dneska už nektere rostliny musím protrhavat, sinice žádné, řasa sem tam na starých listech, ale to je patina
, to do akvarka patří.
Jinak pokud tápeš, tak bych se držel toho, co radí Jirka Sčobak
No a já bych si nikdy do akvária starý dno od pana Rataje nedal.
Já bych to vyndal a písek který budeš vracet přelil horkou vodou v kýblu nebo i savem. Jsou to červi potenciální přenašeči všech různých nemocí, pokud jsou to žížalice tak i poměrně velké (10cm) a snadno se množící.
Ahoj, tak nakonec jsem se po pár dnech definitivně rozhodl AQ znovuzaložit. Pouze odeberu staré dno a snížím vrstvu substrátu. Pročetl jsem názory v diskuzi, přemýšlel jsem i nad tím co psal Maq, že by se to mohlo později objevit zas (hromadění). Hledal jsem o žížalicích i něco po netu (různě Google a Youtube): "požírají zbytky ve dnu, detrit a pomáhají dalším procesům ve dnu. Jde o neškodné kroužkovce, které běžně ryby konzumují". U mě je momentálně problém, že ty potvůrky mají ve dnu nejméně 5-6kg "houna", potravy v podobě Starého dna, proto furt to hromadění/erupce..Jasně nějaký detrit se bude vždy usazovat. Myslím ale, že pokud odeberu Staré dno a zapracuji významně na osázení AQ, tak nebude bordýlku v substrátu nikdy tolik jako teď (nebude se dít hromadění/erupce zespod). AQ doplním rybami žijícími u dna, ty by mohly redukovat stavy žížalek (jak pozoruji žížalky občas vykují ze dna a vlní se v proudu). Uvidím jak dopadnu.
Kompozice, kompozice. Cituju ze svého článku:
“Neřešte v úvodu design. Řešte, aby vám rostly rostliny. Když rostou, je snadné akvárium vyšperkovat. Vždy můžete přijít s něčím, co doplní celkový dojem. Nebo akvárium přemístnit, aby bylo v interiéru ozdobou (pro každé se dá najít místo, kde vynikne). Nechtějte však vše hned. Design je nepodstatný, když bude pokrytý řasami, sinicemi a vy se s akváriem budete permanentně trápit.”
“Nechtějte designové akvárium. Žádá znalosti, schopnosti, práci a investice. Přičemž starat se je třeba stále a je to práce téměř pro profesionála. Aquascapeři, když je vybudované akvárium přestane bavit, zruší ho a vytvoří nový design. Někteří z nich se piplají x měsíců s designem a když dotáhnou akvárium k dokonalosti, vyfotí si ho, zruší a jdou plánovat nové. S trochou nadsázky se dá říci, že čím vypiplanější vzhled nádrž má, tím kratší dobu vydrží. Problém je, že laik vidí krásné akvárium, zatouží a netuší, že kdyby měl tento vzhled udržet rok, dva, zblázní se. Cestičky úvozem, volné plochy pokryté panenským pískem – to vše je super, dokud nenastoupí řasy a sinice. Rozumím, že po tom člověk může toužit, je třeba si však uvědomit, že dřív, či později přijdou období, kdy akvarista nestíhá a pak potřebuje akvárium schopné přežít.”
Detail k rostlinné hmotě:
Máš 128l. Jenže když v něm budeš mít jen polovinu rostlin, co bys potřeboval, počítej, že do toho nemužeš dát ryby jako do 128l. V reálu mužeš dát množství ryb, co bys dal do 64l. Dej víc a neběhnou zase řasy a sinice.
Edit: Duvod vykašlat se na vzduchování a filtraci. Vyhoď to a nepotřebuješ krycí sklo a změnu světla.
Edit2: "1 x tolik rostlin" a "měl bys mít 2x větší objem" je jedno a to samé.
Nevšiml jsem si.
Nicméně pokud nebude mít rostliny funkční, muže ryby stavět vzdušné představy jaké chce a není mu to nic platné.
Samostatná kapitola je počet druhu. Já mám v podobném akváriu jeden druh (Xenotoca doadrioi) a nedávno jsem se shodl s jedním akvaristou z Německa, že při více druzích ryby nikdy tak neprosperují, jako v monokultuře a často pouze přežívají. Čichavcum medovým bych dal samostatné akva. Hejno neonek bych měl v dalším. Cichlidky také zvlášť. Atd. Do tohoto akva bych vymyslel ryby, kterým vyhovují teploty 19-24. Je jich dost.
Je to ode mne sice asi naivní, ale představuji si, že se vy zkušenější na něčem shodnete, abych se mohl nějak posunout;)
Chtěl bych aby mi akvárko víc zarostlo, ale mám pocit, že prostě kytky nemají co žrát;)...
Tu corymbosu si množím, i ta kryptocoryna občas vyžene novou rostlinku, a ludwigiu, sotva doroste k hladině taky ostříhám a zasadím... ale nevěřím, tomu, že pouhou výměnou vody kytky nabydou na objemu...
...
Díky. Za rady
PS: Co nevidět mi přibyde na profilu aktuální video, až ho schválí... tak třeba uvidíte víc...
Nevím co si myslíte vy, ale podle mě je krycí sklo a změna světla nevyhnutelná... Pokud zapnu vzduchování při současném krytu, tak mi to prská na kryt a pak to po něm stéká za akvárko... :/
Edit: nechci mít ale z akvárka prales, který z něj udělá nepropustnou džungli a zničí současnou kompozici. 1x tolik rostlin si tam ještě představit dovedu, ale dvakrát...
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 16 17
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 18420x