Znovuzaložení akvária
Jo. Méně svítit, více měnit vodu, snížit přísun organické hmoty (krmiva), zvýšit primární produkci = více rostlinstva. Jednoduché, nenáročné rostliny, viz darování přebytků.
Tyhle potíže jsou u mladých akvárií normální. Teď si to všechno odstonáš, a až bude to velké, budeš už zkušenější.
gabinka632 napsal: mám problém s řasami, které se mi bouhužel nepodařilo dostat pod kontrolu, a chci proto akvárium založit od začátku.
V prezentaci máš fotky staré ani ne dva týdny, a ty na katastrofu nevypadají. Pravda, přerybněno a hlavně přeampulárováno. Ale kvůli tomu netřeba házet akvárko do žita.
Jsi začátečnice, a je pravděpodobně mylná domněnka, že druhý pokus bude zásadně lepší, než první. Něco se dá načíst, ale něco se musí prostě naživo protrpět. Tady jsi kalich ještě zdaleka nedopila - tak nevzdávej a bojuj!
EDIT: Jak píše Anthrax - osvětlení. Intenzitu a délku svícení takovou, aby rostliny rostly a řasy nevyhrávaly, nemůžeš vyčíst, to si musíš prožít a vyzkoušet.
Koukám do tvé prezentace. Svítíš 13 hodin ve 3 intervalech. Nepíšeš sice jaké osvětlení máš ale 13 hodin je dost. Intervaly bych klidně sloučil do dvou nebo klidně zrušil.
Každopádně po znovuzaložení bych začal zhruba na 8 hodinách svícení.
Držím palce ať se neopakují důvody vzniku řasy, to je důležitější než to kolik vody z původní nádrže použiješ.
z ekonomickeho hlediska je asi nejlepsi ted nedelat nic a rovnou pockat na vetsi... ne ?
a pokud zatim chcete, tak staci jen pisek a hnojivo do sloupce/ke korenum dle pozadavku rostlin
aktualne rostlin je tam dost, spis bych videl problem v tech dvou ampularkach
takze ampularek se zbavit (jak na tom jsou s jezirkem nevim, nemam osobni zkusenost, takze dopororucovat nebudu), prihodit tam okruzaky a pripadne levatky, nekolik (cim vic tipm lip) krevet typu neocaridina red cherry (coz by moc nestalo) a nechat prirodu delat svoji praci - a nemuselo by se to treba ani zakladat znova - mene krmit, mene svitit a stahnout filtr tak, aby se jen lehce hybala hladina...
Ještě se chci zeptat, kolik tam mám dát původní vody, když jsem měla rostliny zamořené řasou?
Zrovna dneska jsem zakládala taky znovu. Měla jsem to samé dno jako ty a už nikdy víc! Ten substrát od Tetry bych tam nedávala
Křemičitý písek dej, tím nic nezkazíš. Já ho tam dala také. Pod něj jsem dala substrát pro vodní rostliny. Pokud nemáš zkušenosti, můžou substráty nadělat pěknou paseku. Můžeš dát jen písek a pak přidat třeba hnojivo ke kořenům.
Hezký večer všem,
mám problém s řasami, které se mi bouhužel nepodařilo dostat pod kontrolu, a chci proto akvárium založit od začátku. Všechny rostliny jsou porostlé řasou a pokryté nějakým drobným jakoby prachem nebo smetím, takže je všechny zlikviduji a stejně tak i dno. Původní dno je Tetra Plant Complete Substrate a Tetra Active Substrate, který bych chtěla vyměnit za černý akvarijní písek zrnitosti 2-4mm a nějaký výživný substrát, ale to ještě nevím jaký (možná zase Tetra?)... Mohlo by být takové složená dna pro rostliny dostačující? Přemýšlela jsem i o Platinum soil, ale jelikož chci za pár měsíců akvárium vyměnit za větší, nechce se mi do toho malého dávat taj drahý substrát, když jej budu celé dávat pryč... A taky bych se potřebovala zbavit dvou ampulárek, než akvárium znovu založím, protože vyhrabávají rostliny a ty žloutnou, mohu je dát do jezírka, nebo to nepřežijou?
Děkuji za rady.
Starší reakce
To je vlastně taky pravda. Do hodně dobře zajetého akvária, kde se nevyskytuje by s ní problém být neměl.
Wanderer napsal: Přesně tak, nebudeš přece sinice řešit sám. Je potřeba je poslat dál, ať je vyzkouší i ostatní a pak si s nimi vyměnit zkušenosti. Tak bude to do jistý míry platit, ale jenom tam, kde k tomu bude podmínečné předurčení a to se jinak než tou metodou pokus - omyl nezjistí.
Měl jsi je vyhodit všechny
Přesně tak, nebudeš přece sinice řešit sám. Je potřeba je poslat dál, ať je vyzkouší i ostatní a pak si s nimi vyměnit zkušenosti.
Díky všem,
rostliny jsem zlikvidoval (něco rozdal....), později zaktualizuji profil ať vidíte co jsem řešil.
Sinice jsou v podstatě všudypřítomné, ale pokud jim v akváriu nevytvoříš příhodné podmínky, tak i kdybys tam přidal ty napadené rostliny, sinice se neprojeví. Předpokládám tedy alespoň základní očištění napadených rostlin pod tekoucí vodou nebo v roztoku Sava (20 : 1) než je znovu zasadíš do vyčištěného, předělaného akva.
Anthrax napsal: To máš jako se vším, budou-li pro sinici v nové nádrži podmínky, tak tam bude bujet tak jako tak.
Zrovna u sinice si tím nejsem moc jistý. Nic nabeton tvrdit nemůžu, ale myslím že možnost zavlečení sinice s rostlinami apod. bychom měli brát vážně.
To máš jako se vším, budou-li pro sinici v nové nádrži podmínky, tak tam bude bujet tak jako tak. Záleží kolik tý sinice je a jak hodně potlačuje rostliny. Kdyby ty kytky už dodělávaly, tak budou pro nové akvárko spíš přítěží než pomocí.
Je. Ověřeno. I po koupeli v hypermanganu. Ale pokud jsou podmínky v novém akváriu nějak jiné, sinici se nemusí dařit.
Ahoj všem,
je rizikem použití rostlin z nádrže se sinicemi v nově založené nádrži? Mám namysli zavlečení sinic rostlinami. Děkuji
Starší reakce
Kdepak kvůli sinici, mám prostě potřebu se v tom hrabat a zkusit něco jiného
Pokud to ale měníš jen kvůli sinici tak je to škoda
Ano, už to mám v plánu.
Použil bych vodu z jiného akvária.
Ale ... pro ověření stavu ... ukaž aktuální fotku celého akvária.
Tak tolik vody bych si nenechal jsou to 2/3 a kdyby jsi neměl sinici tak možná ano.
No plánoval jsem si nechat tak 30 litrů. To není třeba? S tím provozem filtru samozřejmě počítám.
Trochu vody si nech a měj v tom puštěný filtr.
Ahoj,
v profilu mám nádrž jménem Šedesátka. Po neděli ji budu úplně překopávat (dno, rostliny, kameny). Je vhodné použít už zajetou akvarijní vodu do nové nádrže i když tam mám momentálně trochu sinice (zelený povlak)? Příčinou je zanedbaná údržba, protože jsem to prostě před přestavbou flákal.
Filtr plánuji pouze trochu proprat a nechat být, dno bude úplně nové( volcano a platinum soil), rostliny jiné.
Děkuji
Starší reakce
Dobře, budu
Děkuji ti za další tip, hned po práci skočím do vivárka, zda nemají
Prosím, tykej mi! Jsme akvaristi!
Edit: Ještě kup a rozsázej tři košíčky Sagittaria subulata.
Děkuji, poptal jsem se již po známých, zda nemají zájem o pár rybiček, abych to zredukoval. Zároveň jsem si přečetl pár Vašich článku a velmi Vám děkuji. Zajím asi nejlepší články z informačního pohledu pro začátečníka jako jsem já! Děkuji Vám za ně
Rostliny: Spiky moss 2x, Egerie densa 2x, Rotala russila, Riccia fluitans a Sagittaria platiphylla, nebo viz aktuální fotografie v prezentaci.
Jaké rostliny ti přišly?
Stručně: Neumíš pěstovat rostliny a aktuálně máš přerybeno. Bylo by fajn nějaké ryby věnovat.
Do této diskuse jsem se dosud nezapojoval, protože uvádíš samé termíny, které neznám. Nemám chemii, nemám filtr, nemám speciální substráty, v každém akváriu mám jen jeden druh ryb a rostliny mi rostou. Fotka: Akvárium s lekníny vypěstovanými ze semínek.
Reaguju hlavně na tvůj výpis plánovaných změn.
Za mě krom rostlin vše
špatně . Očekávám, že budeš mít velké problémy s řasou na začátku a při troše smůly následně i s úhynem ryb.
Po přečtení všech tvých příspěvků v tomto vlákně jsem si 100% jist, že vůbec netušíš do čeho se pouštíš a přátelsky ti doporučuji
zastav se , přečti si pár vláken třeba zde na webu (např. o substrátech, osvětlení a hnojení), ideálně najdi si v prezentacích nějakou nádrž, které by jses chtěl v budoucnu přiblížit a pak klidně přijď s konkretními dotazi na konkrétní věci. Rád ti poradím (určitě nejen já)
Popravdě se mi ani nechce věřit, že ten tvůj výpis nění nějaký "JOKE" a myslíš to vážně.
Pro seriozní pokračování tvé diskuse by bylo
více než vhodné , kdybys odtajnil toho "šikulu" co ti odborně radí. V opačném případě si znás děláš jen prdelky a nevěřím ti ani nos mezi očima.
Celsiq napsal: Ještě uvidím, jak to má vymyšlené kolega akvarista, který mi bude pomáhat, prý si poradíme .. Dnes jdeme na to, tak uvidíme.
Pročetl jsem si pozorně Tvoje příspěvky v tomto vlákně od prvotního dotazu ze včerejška. Nevím jak přesně a úplně reprodukuješ záměry "kolegy akvaristy" - který si za pomoc nechá zaplatit, jak jsem pochopil - ale to co jsi tady vylíčil, podle mého názoru stojí za pendrek. Nevidím v tom nic kvalitně promyšleného, spíš to jen přejímá běžné stereotypy, včetně těch evidentně pochybných.
Rozumný "zakladač akvárií" pro začátečníky především počítá s tím, že jakmile od práce odejde,
začátečník udělá všechny chyby, které je udělat možno, plus některé nemožné. Takže zákazníka pěkně s jeho krásnými nápady usadí a drží se při zemi, na jistotu.
Jak to líčíš, vypadá to bohužel úplně jinak.
No to bude druhý úkol. Vodu komplet zachovám, filtr i s bakt. také. Do nového substrátu použiji hned nutr. bakt. Rostliny jsem se dočetl že je vhodné dávat hned (samozřejmě jsem se dočetl i o vyjímkách, nicméně u mých rostlin jsem nic takového nedohledal). Rybičky nechám pár dní ve vodě z akvária s vnitřním filtrem a topítkem v provizorním akva. Po pár dnech budu ovšem nucen rybičky vrátit do tohoto akva. Pokud mi to stav vody neumožní, jsem předběžně domluvený s kolegyní v práci, že rybičkám na nějaký čas poskytne útočiště ve vlastním. Ještě uvidím, jak to má vymyšlené kolega akvarista, který mi bude pomáhat, prý si poradíme ..
Dnes jdeme na to, tak uvidíme. Budu přidávat pravidelné info v prezentaci.
Na většinu Tvých dotazů už Ti kolega odpověděl.
Jen mi není jasné, jak si to za současného stavu představuješ s přestavbou (nový substrát). Zrušíš stávající stav a založíš celé znovu? Pak asi nemá smysl nové kytky sázet. Kam dáš ryby? Nové akvárko je dobré nechat v klidu zaběhnou, zvláště s tímto zásobním substrátem. Já vím, spousta lidí tam dá ryby hned, ale pak si divte, že jsou problémy. On je problém ukočírovat u nové nádrže řasy/zákaly i bez ryb (zvláště se zásobním substrátem), natož s 25 ks "prasátek" (platy, parmičky, ancistrus).
Z mojej skúsenosti daj rampu cca 3cm pod hladihu a natoč ju po uhlom 45 stupňov smerom k hladine. Na hladine by sa ti mali pri každej dierke objaviť male kopčeky prudiacej vody. Filter čistiť, keď sa kopčeky výrazne znížia, až úple zmiznú. Ja mám ešte predfilter a podľa toho ho čistím. K tomu svetlu si radšej zožeň stievač, aby sa dala intenzita regulovať. Svietiť kľudne 10-12h. Bez klasického CO2 ti kobeřcek asi neporastie. To tekute “CO2” je dobré tak akurat na priame zničenie nejakej riasy.
Velmi Vám děkuji. Vzhledem k tomu, že světlo a substrát je již zakoupen, pokusím se nakombinovat rady vás všech. Hnojit již nebudu, vzduchovani taktéž používat nebudu. Rostlinky mi přijdou zítra, takže je hned přidám. Vodu budu měnit každý týden. Ohledně filtru, je nějaký zřejmý důkaz o tom, že je již zanesen? Co si mám hlídat? Profil budu pravidelně aktualizovat do detailu i s pravidelnými fotkami ;) velmi rád bych měl ve předu akvária i koberce, snad tedy kvůli nim se přídavné světlo vyplatí. Mám druhé používat méně než původní? Např. Jen na pár hodin denně? Zminujete správne nastavení rampy. Rampu mám nyní nastavenou vodorovné k hladině, pár cm pod hladinou. Nicméně jsem se dočetl (i výrobce to uvádí), že by rampa měla být nad hladinou, co si o tom myslíte?
no a ja si dovolim pridat svuj nazor
kdyz si prectu clanek
a prectu si to, co psal maq
tak dochazim k zaveru
ze maq psal pravdu a i v clanku je to potvrzene
kazdopadne kazdy si muze verit tomu, cemu chce
prosim OT
Podívej se na jeho data - má tam (na velikost nádrže) výkonný externí filtr (max 1.000 l/hod), napojený na rozstřikovací rampu. Pokud se rampa nastaví tak, aby čeřila hladinu, nebude myslím problém.
PS: Ano, jsem na tyhle bublinky (nejlépe v kombinaci s podvodním hradem) alergický
Celkem souhlas až na jednu věc, která může být nebezpečná pro ryby: "vypni vzduchování".
Nevíš jak moc čeří jeho filtr hladinu a ryb tam má dost. Pokud nepřidává plynné CO2, vzduchování prakticky ničemu neškodí!
2 31.10.2018 16:20 ZDRI [1415] Kolegové, myslíte to dobře, ale zkuste se držet hlavního tématu a netrápit začátečníka (zde nepodstatnými) detaily ohledně tekutého uhlíku...
Celsiqu, chceš jednoduchá, srozumitelná doporučení, která na 95% budou fungovat? Zde je máš (ale v tomto fóru už to bylo napsáno 150x, jsou tu i speciální články pro úplné začátečníky):
- přestaň tam cpát další chemii/hnojení, Tvoje ryby hnojí až dost
- začni dělat pravidelné týdenní výměny vody (20-30% celkového objemu)
- vypni vzduchování, filtr se čistí, až když je zanesený
- doplň tam hodně rychle rostoucích rostlin, popř. i na hladinu
- v tuto chvíli se vykašli na CO2, substrát i silnější světlo (17W v LED není na toto akvárku úplně málo, pokud vyloženě nechceš náročné kobercovky)
- chceš-li konkrétnější rady, začni pravidelně a pravdivě aktualizovat profil akvárka, vč. fotek, počtu ryb, atd.
Nedá mi to, ale člověk vážně neví, čemu věřit
Dovolím si dát odkaz...
golias.net/…
OT pls
Maq napsal: To by byl rozpor, pokud by tekutý uhlík opravdu dodával rostlinám CO2. Nezdá se to a ne každý to ví, ale nedodává.
Každopádně se do akvária dodává, jako zdroj uhlíku pro rostliny. Rozpor je v tom, že jiný zdroj uhlíku větrám pryč.
Já bych to právě rád spojil. Nechal si na začátku poradit - nechat se naučit a poté to praktikovat. Není to o tom, že bych byl líný číst, nicméně pokud člověk něčemu nerozumí, né vždy si dokáže spojit kontexty a tudíž poznat nesmysl. Problém vidím v tom, že jak řekl kolega, existuje mnoho cest a každý si razí a stojí za tou svou. Pokud tedy člověk hledá konkrétní informace, získává jich několik, zpravidla sobě rozporující a neví, co je vhodné pro konkrétní akva. Doufám, že mne naučí základy, na základě kterých, si budu moci hledat již vlastní cestu
Btw. není to prodejce
Jen doufám, že Tvůj odborný garant není současně prodejce akva vybavení, nebo jinak zainteresovaný na Tvé útratě za vybavení...
Krásné akvárko s prosperujícími rostlinami může fungovat i bez drahé techniky (tzn. bez CO2, zásobního substrátu, atd.). Skoro bych řekl, že pro začátečníka to může být i jednodušší. Navíc v níže uvedeném vidím i jisté rozpory (?které mechy potřebují ultrasilné osvětlení?). A že by kytky nerostly jen proto, že jsou v normálním písku a ne v zásobním substrátu ?!? No nevím...
Ale je to Tvoje věc zda:
- půjdeš cestou vlastního studia a postupného poznání (speciálně na tomto webu najdeš veškeré potřebné info, a když nevíš, lidi Ti poradí/pomohou), stačí nebýt líný a číst/přemýšlet
- necháš si to udělat od někoho jiného, ale pak budeš permanentně závislý na jeho radách/názorech, protože nestuduješ = neznáš souvislosti
PS: Tvé akvárko neprosperuje jak by sis představoval, protože evidentně neposloucháš ani dobrá doporučení v komentářích. Místo výměny vody 1x za měsíc je lepší měnit část každý týden, živin tam také určitě je dost, takže prát tam další substrátem
A takto by se dalo pokračovat. Ale každý svého štěstí strůjcem...
Zajímavé. Mohu se tedy zeptat, proč se přidává v tekutém stavu do akva? Nevadí tedy zapnuté vzduchování? Díky
Tomu rozumím. Budu tedy věřit, že ví co dělá a bude to mít výsledky. Práce navíc mi nevadí -naopak je to jeden z důvodu změny. V současném akva akorát tak měním vodu a čistím, rostlinky jsem stříhal snad 2x za tu dobu co ho mám - není co stříhat ..
Každopádně děkuji za info
To by byl rozpor, pokud by tekutý uhlík opravdu dodával rostlinám CO2. Nezdá se to a ne každý to ví, ale nedodává.
Každý člověk jiný názor a jiná cesta. Těch cest je opravdu mnoho, jen by jsi měl vědět proč tou konkrétní cestou jdeš a co to přinese za důsledky.
Aby akvárium fungovalo, musí v něm probíhat několik navazujících procesů.
Pokud něktarý proces neprobíhá, protože na to akvarium není nastaveno, je potřeba tento proces nahradit technikou nebo lidskou prací.
Třeba u tebe vydím rozpor - přidáváš tekutý uhlík a zároveň vzduchováním větráš CO2 pryč z akvaria.
Abych byl upřímný, chtěl jsem si zde ověřit rady od akvaristy, s kterým jsem se domlouval na přestavbě. Akva mám cca 10 měsíců. Prvních pár měsíců jsem se v tom hodně plácal a nakonec dokázal relativně ustálit. Nicméně kytky pouze přežívají. Neměl jsem pak už moc času (svatba a kompletní rekonstrukce nového bytu). Nyní bych rád akvárium pozvedl. Jde mi hlavně o hezký vzhled. Od začátku mám křemičitý písek 2-4mm, právě akvarista mi řekl, že pokud chci zaručené výsledky z jeho rukou, musím se v určitých věcech podvolit a věřit (samozřejmě v rámci rozpočtu). Předpokládám, že tento substrát je kvůli rychlosti růstu rostlin a jejich vzhledu (baví mě se o akva starat, zastřihávat atd, proto jsem byl rád a souhlasím s výměnou dna). Hodně tlačil na CO2 ve formě setu s lahví, s tím bych ale rád minimálně počkal, optimálně se mu úplně vyhnul. Světlo dodatečné je taktéž na jeho doporučení. Jedno je prý nedostatečné pro mechy, z kterých bych rád měl v popředí kobereček. To samé mi řekli ve viváriu, když jsem byl zjištovat info o setu Diversa (filtr a světlo absolutně nedostatečné - proto mi nepřipadalo divné, dát druhou
). I podle různých článků o výkonech LED trubic doporučují něco mezi 0,2 - 0,4 W/L (rostlinna-akvaria.cz, profiplatns a určitě i dále). Osobně se stále považuji za velkého amatéra a na internetu má každý člověk jiný názor
- je tedy pro amatéra prakticky nemožné zjistit relevantní informace. Navíc po tom, co mi v Praze na akva burze prodal týpek pokojovou rostlinu, se už opravdu bojím věřit
Proto jsem zvolil na doporučení zkušeného akvaristu, který mě sice bude stát peníze ale naučí (rychlejší metoda oproti pokus-omyl).
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 16 17
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 18420x