UV lampa
Snad každá lampa má pojistku, když na ní není kryt, tak se nerozsvítí.
0 03.09.2022 19:27 ulrico – Viditelnost světla UV lampy
Dobrý den, koupil jsem novou UV lampu Sunsun a protože mám podezření, že nesvítí, tak jsem to vyzkoušel následovně. Sundal jsem kryt z lampy, dal jí do barelu s vodou. Abych na to nekoukal přímo, dal jsem si tam IP kameru a na dálku přes chytrou zásuvku lampu zapnul. Na obrazu z kamery se nezdálo, že by lampa svítila. A proto se ptám. Bylo by vůbec světlo z UV lampy na kameře vidět?
v eheimu se k tomu sklu asi vůbec nedostanu, vyndám starou zářivku i s paticí z , vymením za novou a i s paticí vrátím do lampy.
Pokud koupíš novou trubici tak si dej pozor ta vysvícená už nebude dělat moc dobře to co má. Vypnout jí můžeš vždy kdyby se něco dělo nebo zapojit přes hodiny. Až budeš měnit tak uvidíš jen si dej bacha na to sklo abys ho nerozbil
Źádné prodávání, jediná ryba která šla pryč byl nádherný a obrovský ancík, bohužel mu zachutnaly kytky a docel ohryzal až k smrti echinodorus a pustil se i do kryptokorýn,
takže šel ke ke kamarádce.
samotný zářič má mít životnost 8000h a to je tak akorát , takže mám objednanou novou.
Takže myslíš že to nemám řešit. Akva žije svým životem i s UV zářením.
To žes našel vevnitř čisto mne překvapuje, samo je mi jasné že vnitřek hadic je pokrytý bakteriemi, jenomže jsem očekával že film i z mrtvých pokryje vnitřek lampy.
Hodně záleží, jak je silná a těch povlaků uvnitř bych se nebál jsou to bakterie a ty uv zabíjí. Už mám druhou a když jsem tu dosluhující rozebral bylo sklo čisté taky je v neprůhledném krytu tak to je trochu něco jiného než hadice. Pokud ti rostliny rostou a nic se jinak neděje asi bych to neřešil koukni se taky na životnost trubice. Pokud rybky nebudeš prodávat jsou totiž uvčkem rozmazlené a méně odolné proti nějaké nákaze tak pak je to jen na tobě.
0 12.03.2022 16:03 Uwe.T [34] Ahoj, přelouskal jsem všechno možné o jak pozitivních, tak negativních účincích UV záření
na chod akvária. Mám UV vložené za externím filtrem, pořídil jsem ho před rokem když jsem u neonek bojoval s krupičkou. Ale když jsem chtěl UV vypnout a uvědomil jsme si, že jak jsou šíleně zahnojené zevnitř hadice, bude úplně stejně vypadat trubka v úvéčku, které pak bude mít účinnost blízkou nule, až bych ho zas jednou pustil, nechal jsem ho běžet pořád. Od té doby občas nervozně projedu forum, abych se vyjevil z rozbití chelátů, otravy ozonem atd. Nicméně kytky rostou, řasa je na ústupu, ryby předstírají spokojenost...takže tě prosím
bud o vynadání že ten krám mám vypnout, nebo o zhodnocení, proč by UV lampa vlastně nemusela být až tolik riziková, jako se občas soudí.
Nemáte prosím někdo zkušenosti s Aquael UV 3W? Nechce se mně dávat trojnásobek za Eheim, navíc se mně líbí malá velikost. Jde mně o to, jestli se ten plast po pár měsících nebo letech nerozpadne, Eheim je v tomto ohledu mnohem odolnější.
Předem díky!
Ničí, ale cheláty v kterých je obsažené železo a stopové prvky.
UV lampy slouží ke sterilizaci vody. Ozařují vodu, která jimi protéká a tím ji sterilizuje. Odstraňuje tak všechny spóry řas, zákaly, které jsou způsobeny obvykle nálevníky......
UV se doporučuje vypnout i při hnojení, takže teď určitě vypnout.
Asi bych jí pro jistotu vypnul.
0 06.12.2021 12:12 Marek – uv lampa při léčbě
Ahoj, mám dotaz, dávkuju esha 2000 a chci se zeptat zda není problém když mám u toho zaplou uv lampu, nemuže se předpokládám stát že to funguje jako aktivní uhlí a léčivo odstraní? Bohužel se to nemohu nikde dočíst, prosím o radu. Díky
Ahoj, mám prosbu máte někdo plánek na zapojení patice a můžete mi poslat třeba fotku? Jde mi jednak o kabely a jejich zapojení. Pak zajímá pozice o kroužku pod objímkou. Díky
Jednodušší je na to hodit deku na 4-5 dní takhle to bude trvat asi déle.
Zdravím, v akvárku mám hodně kořenů a rostlin, takže dno moc nečistím. Před pár měsíci jsem ale dělal velkou přestavbu, kdy jsem celým akvárkem dost zahýbal. Dělám akvaristiku skoro dvacet let. Když jsem tohle udělal v minulosti, většinou se nestalo nic, někdy se objevila ruducha, kterou jsem zarazil hned v počátku. Jenže tentokrát přišla masivní invaze vláknité zelené řasy. S trochou péče se mi podařilo přibývání řasy zarazit a porost na dekoracích jsem zlikvidoval dvěma kúrami Protalonu. Potud by bylo všechno fajn - tedy kromě toho, že to vedlo k růstu hnědé řasy, ale i ten už mám pod kontrolou. Myslel jsem, že už mám konečně vyhráno a akvárko bude fungovat jako patnáct let předtím. Jenže objevila se úplná novinka - zelená voda. Mám akvárko jako plné matcha čaje. Rostliny (které navíc neprotrhávám, aby odčerpávaly co nejvíc živin) i ryby v tom kupodivu celkem prosperují, akorát nejsou vidět
Nasadil jsem 10W UV lampu. Chápu, že řasu usmrtí, ale to neznamená, že tato hned zmizí, pořád se musí z akvárka odsát nebo odfiltrovat. Otázka ale je - jak dlouho zůstává mrtvá řasa zelená, přesněji jak dlouho po nasazení UV lampy na zelenou vodu začne být vidět účinek (tj. voda začne být průzračnější)? Jestli mám něco dál řešit, nebo prostě počkat. Moc díky.
Nálevník obvykle zmizne po čase sám...
Řasy a jejich spory se šíří vodou, takže UV ti v tomhle směru trochu pomůže, pokud jde o křemičitany tak k jejich odstranění jsou dobří krunýřovci anebo i chemie.
Ďakujem všetkým za reakcie
bol to len ďalší nápad, viem že riasu ktorá už je na povrchu ani UV lampa neodstráni, no napadlo mi či náhodou nepomôže nejak značne proti ďalšiemu šíreniu
nevadí, tak vymyslím a skúsim opäť niečo ďalšie. Viem že ide o biologický problém, no snažím sa ho vyriešiť všetkými spôsobmi ktoré nájdem, či na internete alebo od známych a z tohto fóra, no už mi dochádzajú nápady
ak máte nejaké rady ako proti tomu tak sem s nimi, skúsim všetko
Posledná možnosť je že vo vstupnej vode mám príliš látok ktoré diatómom vyhovujú ako napríklad SiO2, proti čomu moc neviem ako by som bojoval. Našťastie nejde o nebezpečnú riasu takže mám času koľko chcem na skúšanie riešení.
Já jí mám stabilně napojenou na filtr používal jsem jí hlavně na sinici a jednou za čas jí zapnu přes noc jako prevenci nejen proti řasám.
A jak přesně si představuješ, že ti UV lampa pomůže proti řasám, přisedlým na rostlinách, stěnách, dně apod.? Ok, nebudou se šířit přes filtrační okruh, ale to je beztak cesta, kudy se šíří minimálně.
Zdravím. Od založenia bojujem s hnedou riasou všemožnými spôsobmi, najprv som čakal kým sama zmizne, no to sa stále ani trochu nestalo a tak skúšam ďalšie veci
Prikúpil som svetlo - rozbehla sa viac zelená vláknitá tak som ubral na dĺžke svietenia a budem stmievať na 60-70%, no na hnedú to nemalo žiadny vplyv. Prestal som kŕmiť tak často a veľa, tiež žiadny výsledok, údržba a výmena vody zvýšená na dvakrát týždenne - žiadny rozdiel oproti bežnej 1x týždennej ktorú skúšam teraz. Ostatné druhy riasy sa držia zatiaľ ako tak na uzde, no hnedá nie a nie ustúpiť. Tak mi napadlo použitie UV lampy. Je to dobrý nápad? Oplatí sa mi takáto kúpa, je reálna šanca že by to mohlo pomôcť? Poprípade pomohlo to niekomu už? Ďakujem za odpovede
Tak dneska je voda čistá. Já právě na zákaly vůbec netrpím a v akvárku jsem se nehrabal. Objevilo se to právě po spuštění lampy, takže to přisuzuji tomu.
Také si myslím že zářivka ztratí svítivost nebo přestane svítit úplně a po určitých hodinách výměna . Zákal by měla naopak likvidovat . Tou UV to asi nebude . Občas používám , když třeba zavrtám moc ve dně při velkém čištění , ale pak je voda křištál .
Tak UV lampa má svojí životnost a časem její účinek slábne. Jestliže se ti děje něco takového po jejím použití určitě bych jí vyměnil. Jinak je pravda že po jejím občasném použití je voda čistější a ryby trochu ožijí.
Dřív mi voda vždy po jejím použití přišla jaksi křišťálovější. Možná to byl jen placebo efekt, nevim. Ale OK, už na ni prdim..
Tak ji nezapínej.
UV mám ve všech filtrech a nikdy jsem ji nepoužil, nebylo proč. Je dobrá jen na bílé nebo zelené zákaly. Používat ji preventivně mi nedává smysl.
Po posledních třech zapnutí UV lampy (vždy pouze přes noc) se mi druhý den voda v akvariu mléčně zakalila. Vypozoroval jsem, že to má vysloveně souvislost se zapnutím UV lampy (je uvnitř fitru- Sunsun 704B ). Fitr jsem kontroloval a uvnitř všechno sedí, takže by se UV světlo nemělo dostat k náplním. Předtím dva roky klid.. Nevíte někdo čím by to mohlo být?
To rozhodně nedělej UV lampy pro akvária jsou uzavřené a průtočné.
Ahojte mam otázku mam uv lampu ktorá nie je určená do akva a potrebujem zabiť nálevnika po založeni akva je možné ju použiť tak ako svetlo to znamená ze ju zavesím nad akva a nechám svietiť? Nezabije mi to rastliny?
To záleží jaké budeš mít ryby, pokud něco háklivého tak klidně stále, ale většinou se používá jen občas.
0 14.09.2019 21:20 Angel123 – Dotaz
Ahoj chtel bych do akvarka zapojit uv zarivku M:UVA-9W
110-230v
Myslyte ze se dapouzit a jak castu sni svitit dekuji
Tak namátkou
Maq napsal: UV lampa zabíjí to, co proplave komorou ve které svítí. Čili živé organismy volně plavající ve vodě. Například některé původce parazitárních onemocnění ryb - ale jen ty, které ještě nenapadly hostitele, tzn. rybu. Anebo volně plovoucí řasy (zelený zákal).
Nezabije nic z toho, co někde "sedí" a roste/žije. Na takové organismy může působit jen nepřímo - zabije jejich mobilní vývojová stádia (spory řas, volně plovoucí bakterie), degraduje organické látky, které pro ně mohou mít význam jako potrava apod.
Naopak jiným mikrobům může UV lampa prospívat, pokud jim "chutnají" mrtvolky toho, co UV lampa zabila.
LeRi napsal: UV lampy se v akvaristice používají k jednomu účelu (sterilizaci vody!), sterilizací vody nevyřešíš obsah škodlivých látek v přerybňeném akváriu! UV lampa řeší pouze problémy organického původu, jejím spuštěním při výměně vody můžeš například předejít vzniku nálevníka nebo zničit jiné zákaly když už nastanou.....
silviebaris napsala: UV lampy slouží ke sterilizaci vody. Ozařují vodu, která jimi protéká a tím ji sterilizuje. Odstraňuje tak všechny spóry řas, zákaly, které jsou způsobeny obvykle nálevníky......
Myslím že z toho jasně plyne co UV lampa odstraňuje, tedy spíš zabíjí a co ne. Ale to je jedno klidně se třeba zeptej klidně několikrát. Jen počítej s tím že na tebe třeba lidi přestanou reagovat. Jako třeba já od teď.
Ne, UV lampa žádné prvky neodstraní.
Může ale měnit některé chemické vazby. Tedy může měnit sloučeniny, ve kterých jsou prvky vázané. Zejména organické sloučeniny.
Ale zákon zachování hmoty platí dál.
(Jen si nejsem jistý, zda chápeš pojmy "prvek", "sloučenina", "an/organická sloučenina", a další a další.)
Myslel som prvky vo vode, ako su makroprvky, mikroprvky, atd., ktore su vo vode, a ktore sa napr. doplnaju hnojivom. Prosim Ta, kde v tych odpovediach je zmienka o tomto?
Nezlob se na mě ale tohle už je na mě moc. Čteš vůbec někdy odpovědi na otázky co ti sem lidí píšou? Několik uživatelů ti tu už opakovaně přesně napsalo k čemu je UV lampa, jak často a na jak dlouho jí zapínají a co z vody odbourává a co ne.
Evidentně ty odpovědi ignoruješ. O co ti teda jde? Plýtvat svým časem a hlavně časem ostatních? Já to nemyslím nijak zle ale vzpamatuj se. Protože tohle už hraničí se spamováním.
Neviem preco stale riesite to, ze chcem nieco odstranovat? - nema to ziadnu suvislost s tym, co som riesil v teme "Nejlepší hnojivo". ESTE RAZ JA, NECHCEM NIC ODSTRANOVAT!!!
Len niekde som, uz presne neviem, kde som cital, alebo mi niekto hovoril, ze UV lampa odstranuje aj nejake prvky z vody. Preto prave som sa to pytal tu.
Co UV lampa odstraňuje ti už bylo v tomto vlákně několikrát vysvětleno. Takže jestli máš JINÝ nápad, tak upřesni, které prvky chceš z vody pomocí UV lampy odstranit.
Nie nesmeroval som k tomu, len som to uz davnejsie chcel vediet.
Já si myslím, že jeho dotaz směřuje k možnosti odstranění přehnojení z jeho akvárka pomocí UV lampy... Ale třeba se pletu...
Jelikož by se měla ÚV lampa používat jen ve výjimečných případech a pouze krátkodobě! Tak bych se touto otázkou nezabýval.
(1) Já bych s tím nebastlil. UV záření je nebezpečná věc. Vůbec bych nespoléhal, že na plast nebude mít vliv; spíš bych počítal s opakem. Není plast jako plast.
(2) Záběh akvária znamená, že se Ti tam usadí a rozvine mikrobiální život. Já bych těm mikrobům k tomu UV lampou nesvítil.
Nevím proč jí chceš používat ale hodně záleží kolik má w a jaký je průtok. Není totiž pravda že její účinnost je vždycky 100%. Určitě bych jí zapínal když přidáš nové ryby a to na déle než tři hodiny třeba přes noc.
Dik za radu... kolko by ste odporucili svietit v novo zalozenom akvarku klasickou UV-C lampou??? Staci napriklad tyzden svietit 3 hodky??
Klasické uv lampy potřebují křemenné sklo aby to fungovalo a přes plast to asi nepůjde.
uvc.cz/… nemám riasu...chcem to tam dat ako malu prevenciu mozno iba...nie proti boju proti riasam...
Nečakaj od UV svetla zázraky.U mňa UV lampa na riasu nezaberala vôbec.Viac mi pomohla častejšia výmena vody,úprava osvetlenia a chichiros doctor.
Osobne si myslím, že by mohlo stačiť zapnúť to na pár hodín po výmene vody alebo po tom, čo niečo pridáš do akvária. Ale pokiaľ nič nemeníš a nemáš viditeľný problém s riasami, tak je to zbytočné. Aspoň môj subjektívny názor.
To som ja Tomas - no mám novo zalozene akvarko takže chcem to tam aspon na tyzden nechat po 8 hod denne ... potom to vypnem ak nebudu riasy ... má s tým aj niekto skúsenosť a robí to takto isto ??
Do akvária určite nie. Na hadicu externého filtra to môžeš skúsiť. Tam to závisí od hadice - či prepúšťa alebo neprepúšťa UV-C žiarenie. Podľa mňa by ho mohla prepúšťať, tak by to mohlo fungovať. Možným problémom by bolo, že by tam tiekla voda prirýchlo a nestihlo to mať nejaký efekt.
Takže ak nemáš lepšiu možnosť, tak to stojí za vyskúšanie, len daj pozor, aby si nič iné neosvetľoval. Kontroluj potom aj stav hadice. Ktovie, aby to bude mať na ňu vplyv ale nemyslím si, že by jej to uškodilo. Používať to určite budeš len príležitostne.
0 22.09.2018 22:00 Tomas – Uv na filter
Ahoj. Viem pouzit UV lampicku na hadicu z ext.filtra??Pomoze to alebo to nema ani zmysel?? Mam taku 15cm UV-C lampu ale do akvarka to nechcem davat tak ma napadlo to omotat okolo hadice z filtra a obalit ju ciernou paskou... Co vy na to??
vaclav napsal: přiměřené světlo protože dnešní zdroje jsou o hodně intenzivnější než dříve.
Zdá se mi, že poslední dobou jsi zaujatý problémem
přesvětlování akvárií. Má to nějaký konkrétní důvod? Myslím že Ty máš svícení i sycení CO2 vyladěné do nějakého rozumného středu. Máš dojem že mnoho akvárií trpí příliš intenzivním osvětlováním?
Samozrejme UV lampa nezničí samotnú už existujúcu riasu (tá "netečie" filtrom). Ale dokáže zničiť spóry rias, a tak môže pomôcť proti ďalšiemu rozšíreniu rias. Získaš tak čas ich odstrániť a spomaliť ich návrat. Samozrejme ak sú riasy, znamená to, že niečo nie je v akváriu úplne v poriadku (zväčša rovnováha svetlo-živiny). Pokiaľ sa to nedá do poriadku, riasa sa vráti.
Jen na léčení ryb UV samozřejmě není. Všechny řasy a sinice se šíří vodou a je tedy šance že se je podaří omezit a některé komplet odstranit. Akvárium musí ale splňovat několik podmínek, to je dobrý filtr aby dokázal všechno co UV zničí zpracovat a přiměřené světlo protože dnešní zdroje jsou o hodně intenzivnější než dříve.
Použití UV germicidních trubic,má opodstatnění pouze při léčbě v holých karanténních
a chovných nádržích.UV likviduje jenom patogeny,které protečou komorou sterilizátoru!!!,tím dojde k jejich snížení v prostoru nádrže,ale na patogeny obsažené v substrátech a vyšších organizmech v běžně osazených akváriích nemá vliv,sice omezíme volný výskyt bakterií a virů ve vodě,ale nakaženého pacienta musíme léčit konkrétními léčivy,včetně celého osazenstva
. Mimochodem i UV lampy mají svojí životnost.
Jen pro upřesnění,technické zázraky mohou být v rukách odborníků prospěšné,ale to se mne již netýká,snažím se pochopit biologickou rovnováhu/biomasu a mám v tom dost prohřešků.
Na samotnú riasu ti je UV lampa k ničomu.
Ja by som ju zapínal iba pri chorobe rýb (ale nie súčasne a po podaní liečiv), pri riasach/siniciach/zákale a pri pridaní niečoho do akvária, ak nemáš možnosť karantény.
Kdyby jsi trochu zagooglil,tak treba eshop rostlina-akvaria doporucuje zapinat uv lampu vzdy po vymene vody na 24hodin,zda se mi to moc,ale oni asi vedi,kdyz to prodavaji..
Podľa mňa je to tiež jedno. Je to len trubica, v ktorej voda potečie oboma smermi a bude jedno pri ktorom smere do nej bude svietiť. Obeh vody robí filter.
0 07.09.2018 12:32 Marcelko [-3] - Rostliny Pokud to není nějak označené tak je to jedno.
0 06.09.2018 21:02 Marcelko [-3] - Rostliny Klidně bych dal UV lampu před filtr, já jí mám sice za ale jinak to nešlo. Ten atomizér co máš ti bude dělat mlhu v akváriu a tak by měl být až za lampou. Jinak bych si ale pořídil reaktor než atomizér ten pak můžeš dát klidně i před UV.
0 06.09.2018 10:26 Marcelko [-3] - Rostliny Prosim Vas mam externy filter a teraz som si kupil vonkajsiu UV lampu "UV CUV 510" a vonkajsi atomizer "Atomizér na hadicu 16/22 - Rozoberatelný".
V akom poradi to mam pozapajat? - za vonkajsi filter (na vytokovu hadicu do akvaria) dat najskor UV lampu a za nou ten atomizer alebo najskor atomizer a potom UV lampu?
www.akvazahrada.sk/…
www.akvazahrada.sk/…
Dakujem za pomoc.
UV lampy se v akvaristice používají k jednomu účelu (sterilizaci vody!), sterilizací vody nevyřešíš obsah škodlivých látek v přerybňeném akváriu! UV lampa řeší pouze problémy organického původu, jejím spuštěním při výměně vody můžeš například předejít vzniku nálevníka nebo zničit jiné zákaly když už nastanou. Dále pomáhá při některých onemocněních ryb. Jejím spuštěním na pár hodin se dá také o pár dnů prodloužit interval výměny vody ale nenahradí samotnou výměnu (anorganické škodlivé látky!).Akvarijní UV lampy nemají samostatnou regulaci výkonu (buď svítí nebo nesvítí), jak výkonou UV lampu potřebuješ záleží na průtoku vody která teče skrz komoru kde UV lampa svítí (průtok se regulovat dá). Toto jsou důvody proč mít v záloze UV lampu! Pokud si myslíš že tě UV lampa uchrání od všech problémů (i kdybys ji pouštěl denno denně) jsi na omylu!
Ale i bez samostudia přece stačí si přečíst, co už Ti tady ostatní napsali:
- většina UV lampu nemá,
- menšina, kterou tady reprezentuje @vaaclav, už napsala, že cca jednou za čtrnáct dní přes noc.
Jak jinak bys to ještě chtěl naservírovat?
Však máš pravdu, kombinace nevhodných ryb v tvém malém objemu AQ + nechuť samostudia = radši s UV neexperimentovat
Nikdo ti nedá univerzální radu na UV, musíš pochopit ten smysl toho UV. Proto píšu nepotřebuješ to UV stejně jako např. já ho nepotřebuji
Ked uz tak, tak mi tam plava ryb az az.
Na samostudium nemam cas, tak preto sa pytam na fore
Forum je predsa nato, aby sa pomahalo alebo...?
Proboha, jak tak čtu tvoje příspěvky (např. kde se ptáš na věci co máš napsané o dva příspěvky hore) tak na UV lampu ZAPOMEŇ nic nekupuj a buď rád, že ti v tom AQ něco plave.
98% sladkovodních akvarisů UV lampu nepotřebuje a ten kdo tomu nerozumí (pomaleji chápe, nezvládne samostudium, atd ...) tak by to raději neměl používat. = NEPOTŘEBUJE to a nepřidělá si problémy.
PS: tak a palce dolu
Neviem ako ostatní, ja ju púšťam po výmene vody tak na 6 hodín plus, mínus ako kedy.
UV lampy slouží ke sterilizaci vody. Ozařují vodu, která jimi protéká a tím ji sterilizuje. Odstraňuje tak všechny spóry řas, zákaly, které jsou způsobeny obvykle nálevníky. Dále odstraňuje z vody všechny parazity.
www.rostlinna-akvaria.cz 0 17.08.2018 19:20 freem1 A naco je teda dobra ta UV lampa v akvaristike?
Jestli u akvaristiky chvilku vydržíš tak si jí kup (já jí mám taky).
Zapomeň na to, že UV lampa odstraní už rozrostlé řasy. Ona likviduje jen spóry řas, které se volně vznáší ve vodě. Zelená voda, je jednobuněčná řasa, která se ve vodě volně vznáší, proto je proti ní účinná, stejně, jako proti nálevníkovi. Tak si nech poradit a nebuď dubová hlava. A nebo si poradit nenechej, lampu si kup a sám se přesvědč. Ona se doma vždycky hodí, ale ne na to, k čemu ji chceš použít Ty.
Nojo ale ty jsi psal, že máš problém s černou štětičkovou na rostlinách a zelenou na skle, o tom se v tom popisu nic nepíše
UV lampa zabíjí to, co proplave komorou ve které svítí. Čili živé organismy volně plavající ve vodě. Například některé původce parazitárních onemocnění ryb - ale jen ty, které ještě nenapadly hostitele, tzn. rybu. Anebo volně plovoucí řasy (zelený zákal).
Nezabije nic z toho, co někde "sedí" a roste/žije. Na takové organismy může působit jen nepřímo - zabije jejich mobilní vývojová stádia (spory řas, volně plovoucí bakterie), degraduje organické látky, které pro ně mohou mít význam jako potrava apod.
Naopak jiným mikrobům může UV lampa prospívat, pokud jim "chutnají" mrtvolky toho, co UV lampa zabila.
Vsak nato su predsa tie UV lampy urcene a kvoli tomu sa aj predavaju alebo je to takzvany odrb?
Sterilizátor UV-C - Ničí riasy vo vode, bojuje proti baktériám a parazitom nebezpečným pre ryby a rastliny, čím odstraňuje príčiny väčšiny chorôb - dáva účinok krištáľovo čistej vody. Najefektívnejšie opatrenie na tzv "zelená voda" !!!"
freem1 napsal: Neviem co si mam o tom uz mysliet, jedni povedia tak a druhi tak?
Co je potom pravda?
My taky nevíme, co si myslet. Nevíme jak vypadá Tvoje akvárium a co v něm tropíš. Pak můžeme vyslovovat jen velmi všeobecné názory. A to už Ti kolegové řekli: UV lampa může být někdy částečně užitečná, ale problém řas je mnohem širší téma. Bez prezentace a fotek konkrétnější rady nedostaneš.
Nedokážu si představit, jak by mohla UV lapma odstranit ruduchu, nonstop nebo v intervalech je v tedy tomto případě asi jedno.
Pokud nechceš odstraňovat příčinu, ale jenom ty řasy, pořiď si neritiny
rybicky.net/atlasostatnich/neritina_zebra , odstranění řasy bude v jejich podání učinnější, než 10 UV lamp...
Ja viem, ze pricinu mi ta UV lampa neodstrani, ale hladam nieco co mi odstrani aspon nasledok, cize priamo uz tie riasy.
Ta UV lampa moze byt zapnuta nonstop alebo treba mat spinacie hodiny a zapinat to v nejakych intervaloch.
A v akych intervaloch a na kolko asi?
Tak na řasy ti pomůže jen trochu ale jestli máš místo tak si jí klidně pořiď. V akváriu jsou i bakterie a viry co ohrožují zdraví ryb které jsou poměrně v malém prostoru a většina z nás má akvária přerybněná. Občasné zapnutí třeba 1 x 7-14 dní přes noc akváriu pomůže.
Já bych příčinu tvých problémů odhadoval na nadbytek světla (s minimem informací), UV lampa ti v tomto případě velmi pravděpodobně nepomůže. Zkus založit prezentaci a dej dotaz ohledně řas do odpovídajícího vlákna, uvidíš, že dostaneš dostatek doporučení
0 17.08.2018 11:07 freem1 Neviem co si mam o tom uz mysliet, jedni povedia tak a druhi tak?
Co je potom pravda?
Na tohle Ti UV lampa nepomůže.
0 17.08.2018 10:22 freem1 Najma kvoli riasam a to:
- na skle sa mi dost casto tvori "Zelena riasa" a aj na niektorych listoch rastlin je
- na niektorych listoch rastlin sa robi asi "Cierna stetinkova riasa" alebo neviem, aka to je, lebo sa tazko urcuje konkretny druh rias
To musis vedieť hlavne ty prečo chceš UVC. Ci je len prebytok peňazí? Nižšie nájdeš dost informacii prečo áno a prečo nie. Zasadné je co od lampy očakávaš.
Máš nějaký důvod ji kupovat?
0 17.08.2018 09:16 freem1 Planujem si kupit nejaku UV lampu.
Co poviete na tuto?
www.akvazahrada.sk/…
Ma vobec vyznam kupovat UV lampu?
Lebo niektori su za a niektori proti.
Ake to ma vyhody a nevyhody?
Dakujem za odpovede.
0 07.08.2018 10:36 Laci – Neonky to nezvladli
Nie je co riesit. Co pokape splachnem a ryby sa doplnia. Nestalo sa nakoniec nic co by sa nedalo nahradit. Strata rybiek ma hneva, aktualna zostava my vyhovovala a aj rybkam samotnym. Podcenil som to a stalo sa, nemam preco sa obhajovat a dalej totu riesit.
Stačí trochu prohledat a zjistíme, ze germicidni lampy třeba do zdravotnictví začínají na 3w - samozřejmě jsou i silnější...
Bakterie jsou sice všude, ale uvc “nabourava” i jejich DNA, ale to Vy evidentně slyšet nechcete.
Zvláštní, jak nám začínáte obracet - měl jsem v planu to vypnout, měl jsem v plánu to dat do trubicky, je to daleko od všech a zapnul jsem to až když šli spát a tak ...
Na začátku to bylo překvapeni “ co se stalo” a po cca 18ti hodinách už jste si byl vědom všeho (po příspěvcích tady)
edit: i pan ve videu ma bryle... a vysvetluje to tam nekdy pomerne rozumne...
Laci napsal: Ahoj. Vecer som odskusal uv lampu. Je to ten typ co je v sklenenej rurke. Tym padom osvetluje aj akvarko samotne. Svietilo to cez noc cca 7h a rano som nasiel skoro vsetke neonky pokapane... 6ks. Zatial len neoky. Dufam ze ostatne rybky to zvladnu. Co sa vlastne stalo? Necakal som ze to bude mat taky nicivy vpliv aj na rybky.
Laci napsal: Bol som si vedomi ze je to skodlive ziarenie a ze dlhodobo sa tomu clovek nema vystavovat. + to ma podla cinana 13w cize v reali mozno polovicu. Ziadne pluzgiere nemam, ani oci ma nerezu ani nic podobne. To svetlo co tu spominate v zdravotnictve je iste ineho vykonu ako toto. Akurat som mal pech ze som to nechal celu noc. 7h. Zapol som to ked sme sli spat, akvarko je v uplne inej casti domu. A mal som to v plane vypnut rano ked pojdem do roboty.
www.youtube.com/…
Povodne som to mal v plane dat do cienrej trubicky a prehanat cez nu prud vody so skypemra.
Pridal som dnes nitrifikacne bakterie, zapol vzduchovanie (v tychto horucavach sa mi to drzi tesne pod 30) a uvidim. Bakterie isto neposli vsetke, bakterie su vsade v akvariu, nie len vo vode ale aj v dne a v ext.filtry. Takze to isto nie je ako keby som zakladal akvarko od znova..
Chce to cas a uvidi sa co prezilo, dufam ze aspon prisavky thajske to zvladnu, tych by mi bolo ozaj luto.. S akvarkomk som zacal od noveho roka a zatial az na krupicku som sa vacsie problemy nemal.. raz to muselo prist.
Přestaňte se tu obhajovat a řešte raději následky svého jednání ....
0 06.08.2018 22:34 Laci – Neonky to nezvladli
Bol som si vedomi ze je to skodlive ziarenie a ze dlhodobo sa tomu clovek nema vystavovat. + to ma podla cinana 13w cize v reali mozno polovicu. Ziadne pluzgiere nemam, ani oci ma nerezu ani nic podobne. To svetlo co tu spominate v zdravotnictve je iste ineho vykonu ako toto. Akurat som mal pech ze som to nechal celu noc. 7h. Zapol som to ked sme sli spat, akvarko je v uplne inej casti domu. A mal som to v plane vypnut rano ked pojdem do roboty.
www.youtube.com/…
Povodne som to mal v plane dat do cienrej trubicky a prehanat cez nu prud vody so skypemra.
Pridal som dnes nitrifikacne bakterie, zapol vzduchovanie (v tychto horucavach sa mi to drzi tesne pod 30) a uvidim. Bakterie isto neposli vsetke, bakterie su vsade v akvariu, nie len vo vode ale aj v dne a v ext.filtry. Takze to isto nie je ako keby som zakladal akvarko od znova..
Chce to cas a uvidi sa co prezilo, dufam ze aspon prisavky thajske to zvladnu, tych by mi bolo ozaj luto.. S akvarkomk som zacal od noveho roka a zatial az na krupicku som sa vacsie problemy nemal.. raz to muselo prist.
UVC
Je nejtvrdší UV záření – jeho vlnová délka je nižší než 280 nm. Toto záření je jedním ze dvou způsobů vzniku ozónu – při dopadu na dvojatomární molekulu kyslíku jí toto záření dodá energii pro vznik ozónu, který je touto reakcí absorbován. Jinak řečeno, plynný kyslík je významný inhibitor dopadu UVC záření na zemský povrch. Záření UVC je prokazatelně zhoubné (karcinogenní) pro živé organismy. Na rozdíl od UVB, které dokáže proniknout jen několika vrstvami buněk, je penetrace UVC pletivy a tkáněmi živých organismů poměrně větší. Toto UV záření již začíná být ionizující.
Prosím, dej vědět jak to snášejí rostliny.
Podle mého odhadu by měly odejít taky, akorát že u nich se to projeví s malinkým zpožděním.
A hlavně bacha na sve zdraví a zdraví lidí co u světla byli. Ryby by mi byly u zadnice pokud to odnese někdo z lidí v okolí případně sám uzivatel.
Neřežou tě oči? Nemáš někde rudou kůži? Pripadne puchýře?
Ve vodě má UV celkem velký úbytek s rostoucí vzdálenosti ale opatrnosti není nikdy nazbyt.
Uv sterilizátor se používají i v lékařství a laboratořích. Takové lampy jsou umístěné u stropu a nechávají se svitit/zarit svou devastujici silou do místnosti která se takto sterilizuje. V tu chvíli v místnosti nesmí zdůrazňují NESMI nikdo být.
Ses "dobry" frajer že užíváš něco o čem zda se mi nevíš zhola nic. Takto si muzes zadelat na velké zdravotní problémy s celoživotním následky.
dalsim uhynum zabranite tak, ze takoveto kramy nebudete strkat do akvaria
co se tyka ostatnich zivocichu ve vasem akvariu, tak tezko rici - pripravil bych se na nejhorsi, obrnil se trpelivosti a cekal...
... co prezije
nemate prezentaci, ale ani ta by nam ted uz moc nepomohla - kazdopadne to, ze ostatni obyvatele neumrou ted neznamena, ze jsou v poradku - minimalne budou mit poskozeny zrak a kuzi...
dalsi vec je rovnovaha v akvariu - sterilizace zaridila uhyn bakterii a mikroorganismu (vcetne tech "spravnych", takze vlastne nove zalozene akvarium..
tak abyste se nedivil
0 06.08.2018 09:58 Laci – Neonky to nezvladli
m.aliexpress.com/…
Zatial pokapali vsetky neonky 8ks. Dufam ze ma to nebude stat viac. Je nejaka moznost zabranit dalsiemu uhynu? Svetlo som hned rano vypol.
no co se asi tak stalo...
ryby dostaly tvrde zareni naprimo...
99% uv sterilizatoru je zakrytovanych tak, aby to neslo dal a aby tim voda protekala...neni to o tom vezmi jakykoliv uv zaric a prdni ho do jakehokoliv mnozstvi vody.
co nejaky odkaz na produkt na netu, ktery jste zakoupil ? at vime s cim mame tu cest ?
a navod k tomu nebyl ?
0 06.08.2018 04:40 Laci – Neonky to nezvladli
Ahoj. Vecer som odskusal uv lampu. Je to ten typ co je v sklenenej rurke. Tym padom osvetluje aj akvarko samotne. Svietilo to cez noc cca 7h a rano som nasiel skoro vsetke neonky pokapane... 6ks. Zatial len neoky. Dufam ze ostatne rybky to zvladnu. Co sa vlastne stalo? Necakal som ze to bude mat taky nicivy vpliv aj na rybky.
Jj přesně tak.Ale spíš vezmu nějakou s tou regulací at mi to nědělá moc bugr v akva
Díkec
Prosítě kup si tohle a nemusíš nic roubovat na tu hlavu, až bude po problému tak to jen vyndáš, nemusíš nic počítat má to své čerpadlo.
www.rostlinna-akvaria.cz/… někteří zde mají tendence hledat problém kde není že? Úv lampa v záloze je lepší než nic.
člověk,který něco neví se tu zeptá zkušenějších a moc mu tu teda neporadí.Jak si mám asi poradit když nemůžu vědět jak silná lampa má být
A jelikož nevlastním vnější filtr tak potřebuju pořídit vnitřní uv
Můžeš mi napsat jak silné a rychle auto si mám pořídit do práce? Silné moc nepotřebuji ale chci tam dojet do 5 minut. Pomoz mi ho vybrat....
Pouzijvej IQ.
Uprava:
Ohledně UV si porad sam máš li takový přístup. Já mám akvarko fajne ty potřebuješ řešit nevzhlednou brečku
já v té tabulce teda nic nepoznám.De mě jenom o to jak silnou tu lampu mám pořídit abych ty potvory s tím zákalem zrušil
u UV-c lamp nejde říct zda je silná nebo slabá. Výrobce má u vyrobku napsat jaký průtok je optimalni. Protože abys veškerý život v lampe "zabil" jsou důležité tyto věci. Délka ozařování (cas), pak intenzita a to dává dokupy intenzitu ozáření mj/cm2. A ne jen jakési info... vhodné pro akvária do 200litru.
Představ si že na lampu napojis hadici z tvého akvária ale s větším než vhodným průtokem kde breberky se jen v lampe pěkně opali ale nic víc jim to neudělá. Každý živý organismus, viry, bakterie, rasy atd. potřebuji být určitý čas s určitou intenzitou ozařování aby se to zničilo.
Názorná ukázka v příloze. Za ozarenou, tedy "sterilní" vodu se považuje voda pokud projde přístrojem a dostane dávku min 40mj/cm2
U ali je problém ten že budu měsíc a víc čekat.A to akva už je jak viks
.Vezmu nějaký ten z rostliných akva.Přemýšlel sem o téhle ale asi bude slabá
www.rostlinna-akvaria.cz/… pokud se potřebuješ jen zbavit nálevníka a nejde ti to jinak, tak ji zkus někde půjčit, s největší pravděpodobností ji pak zase několik let nebudeš potřebovat. Nebo kup nějakou levnou na ali, ono na tu čerpací hlavu se dají nasadit i ty klasické hadicové, jen musíš vytáhnout hadici ven, tam to nasadit a další hadici dovnitř, čerpací hlava to bez problémů utáhne.
Zas tak to tunit nepotřebuju.A navíc takový hrachy bych do toho sypat nechci.Stačí něco obyčejnýho co splní účel
Rostlinná akvaria...předražené nekvalitni věci.
Kdyz uz hledej uv v nerezi + ať jsou levné náhradní zářivky.
Já tu před časem nabízel za excelentní cenu (levněji než plastové verze na tvých strankach)- uv Matala SS L16..(
www.azponds.com/… ) 16w verze. nikdo je nechtěl tak šly jinde. A málem jsem přišel o ruce.
Už docela dlouho mám v akva nálevníka a nemůžu se ho zbavit.Nekrmím už 14 dní neměním vodu,tak už mě napadla jenom ta lampa.A asi bych vzal nějakou z rostlinná akvaria.cz
Já myslím, že stačí pár hodin týdně, pokud je to vůbec nutné. Většina akvaristů se bez ní obejde. A jestli ji potřebuješ, dál bych aspoň 9W
Tak určo bych ji zapínal jenom přes noc.Bohužel na ali nemám účet.A watáž zvolit jakou na dvoukilo?
Na aliexpresu se dají sehnat lampy co jdou nasadit rovnou na čerpací hlavu do akvária místo molitanu.
Zdravím jelikož mám čerpadlo at202 s biokostkou dá se sehnat vnitřní ÚV lampa?díval sem se že sunsun něco dělá ale nvm.Poradí někdo?Dějin u
Není třeba proměřovat. Jak jsem psal v prvnim prizpevku zarivka je napojena přímo na 4zilovy vodič z predradniku /viz. Foto/ To co je za předřadníkem tě nemusí vůbec zajímat tady jde o zapojení přívodního kabelu. Dej fotku jak to celé vypadá.
Samozřejmě je to klasický dvoužilový rozvod má ho ještě spousta domácností (já také). Měl by jsi ale použít proudový chránič. Například
www.elektro-paloucek.cz/… vaaclav napsal: To na to přeci nemá vůbec vliv jestli je v zásuvce dvoužilové vedení. Nejlepší řešení je potom proudový chránič do zásuvky.
To chcete říct že pokud je k zásuvce přiveden dvouzilak tedy fáze a nulak dále v zásuvce je propojen zemnící kolik na nulak z důvodu obsence třetího vodiče tak bych měl zemnit na tento kolik?
jste si jistý že nebudu při takovém zapojení nikdy kvrdlat rukama v akvariu?
Není třeba proměřovat. Jak jsem psal v prvnim prizpevku zarivka je napojena přímo na 4zilovy vodič z predradniku /viz. Foto/
Tak to zkus proměřit ale mělo vy to být spojené od výrobce.
Přívod je třívodičový, Kryt nelze připojit na tento přívod.
OK. udělám si novou zástrčku (s kolikem) a z ní vyvedu pouze jeden vodič (žlutozelený tedy zem) který bude napojený na tělo lampy.
Díky Přívod k UV lampě by měl být třívodičový a kovový kryt s ním spojený.
To na to přeci nemá vůbec vliv jestli je v zásuvce dvoužilové vedení. Nejlepší řešení je potom proudový chránič do zásuvky.
Mám 3-žílové rozvody s proudovou ochranou.
OK. udělám si novou zástrčku (s kolikem) a z ní vyvedu pouze jeden vodič (žlutozelený tedy zem) který bude napojený na tělo lampy.
Díky
Teď mě napadá pokud mám ocelový rám pod akvariem měl by se taky propojit?
Dále pokud již v akváriu mám jeden zemnící bod a to topítko je nutne lampu uzemnovat?
vaaclav napsal: Žlutozelený vodič musíš spojit s kolíkem v zásuvce.
Samozrejm tak to má byť, ale čo v prípade dvojžilového rozvodu v byte? Ja mám vo všetkých zásuvkách prepojený kolík s nulákom...
Jak jsem psal do sítě jde kabel třívodičový a ten vede do předřadníku. Z předřadníku jde 4 vodičovy na zařivku.
Dále na samotném tělu lampy by měla být zapojena zem. Mám tedy tento vodic napojit do jiné zasuvky konkrétně na zemnici kolik?
Žlutozelený vodič musíš spojit s kolíkem v zásuvce. Předpokládám že pokud je UV z nerezu vede k ní i třívodivodičová šňůra a v ní je také zelenožlutý vodič. Pak to stačí jen propojit. Pokud je jen dvouvodič tak je to špatně.
Potřebuji pomoc se zapojením uv sterilizátoru.
UV-C lampa je nerezová s externím předradníkem.
Předřadník má klasickou zástrčku do el. sítě se zemnicím kolíkem. Z předřadníku jde výstupní kabel do lampy na který je napojena samotná zářivka. Dále ze samotného nerezového obalu lampy jde ještě žlutozelený tedy zemnící kabel. Chápu že bych ho měl napojit na nějakou kostru (kdysi v paneláku byla i plechová vana takto ukostřená) ale u akvária nemám žáden takový svod. Na co bych měl kabel napojit? Mám ho napojit na zemnící kolik co jde ze zásuvky? Nebo jen tak nechat nezapojený?
www.rostlinna-akvaria.cz/… tolik stojí pouze zářivka a výkon ovlivňuje pouze rychlost čištění tzn: kolik litrů za určitou dobu proteče okolo zářivky.
Ja len ci ta ÚV bude mať aj nejaký účinok na tu cenu
a netreba skôr 11w na taku veľkosť akvária?
To samé ti ale můžu napsat já že ty ostatní jsou podezřele drahé. Já si také koupil UV k bazénu a za směšnou cenu oprati těm akvarijním.
Nie že by mi to prekážalo ale není to podozrivo lacné?
predsa samotná uvcka stojí viac a k tomu ešte filter
Kup si třeba toto
www.rostlinna-akvaria.cz/… , až ji nebudeš využívat vyndáš ji a budeš ji mít někde uloženou jako pojistkou pro řešení horších problémů než je řasa, UV lampu mám také (je přímo součástí filtru od výrobce) ale jen jako pojistka (nemoci ryb,silný zákal)
,pokud jsi měl v akváriu dostatečné množství rostlin (o čemž pochybuji dle fotek) a přesto se ti řasa dělala tak jsou to následky 1- přerybnění = moc živin,2- moc světla atd , v tvém případě asi kombinace všeho
.
Jifi napsal: UV lampu zase tolik akvaristů nepoužívá, jak psal ctibum.
Já mám na tebe otázku: Proč vlastně chceš pořizovat do akvárka UV lampu? Mě třeba nikdy nenapadlo, že bych si vůbec něco takového měl pořídit. Máš v akvárku nějaký akutní problém?
Myslel jsem to tak, že v řadě případů vůbec není nutné utrácet peníze za UV lampu. Měl jsem za to, že koupit UV lampu radil asi nějaký prodavač podobně, jako radí různé startovací vodičky na zaběhnutí akvárka.
Není nutné utrácet za zbytečnosti na začátek. Je lepší si třeba připlatit za kvalitní filtraci, ale je zbytečné kupovat to, co opravdu nepotřebuji.
UV lampa by se sice mohla hodit, ale není nutné ji bezhlavě hned kupovat. V řadě případů by to byly vyhozené peníze - hlavně při rozjezdu akvárka. Pokud někdo chová choulostivé ryby anebo chce odchovávat náročné ryby, pak je to OK. To ale z dotazu tak nevypadalo.
Čau ale toto. O si poslal je na jazierka čiže oveľa väčšia plocha ako mam ja ja by som potreboval niečo na ten juwel rio 240 a keď by a dalo prepojiť na ten zabudovaný filter keď nie tak nejaký externý filter k tej ÚV co by bolo primerane na moje akvarko
Klidně si jí kup pokud věříš že ti pomůže. Jako prevence jednou za čas když chceš odstranit nějaký problém jako zelená voda, sinice, různé další zákaly, máš drahé ryby atd. Montuje se na vývod z filtru. Taky jí mám. můžeš ji dát i na vlastní okruh z čerpadlem a klidně i dočasně.
www.bergland24.cz/… Jo, zasloužil
Odpovídal jsem na jeho odpověď na mě, jenže asi jak se to v průběhu mého sepisování změnilo,tak už si to ten můj elaborát nevzalo
Když to shrnu, to co už nejde odeslat, UV lampa je dobrý pomocník, když přesně víš, co to umí. Ale je to jenom pomocník, ne univerzální řešení všeho.
Koupil jsem na Aliexpressu, vodu do toho ženu čerpadlem, používám pouze výjimečně u potěru pancéřníčků. Ve společenském akváriu bych to použil akorát tak po nějaké léčbě na úplné odstranění různých zárodků, bakterií a tak.
boy1155 napsal: rastlín je tam až až práveže dosť zaberajú miesta
Dám Ti zcela k tématu následující, zcela věcnou radu: Můžeš použít jakoukoli UV lampu a žádný z Tvých problémů to nevyřeší.
Dokonce i ten parník je mrtvej...
Ja suhlasim s Ctibumom. Pozri sa do prezentacie ku mne. Tak vyzera akvarium, kde je 'rastlin az az, ktore zaberaju dost miesta'. Chapem, ze sa ti to nemusi pacit, nepaci sa to kazdemu.
Uvedom si vsak, ze mas akvarium o 1/4 mensie, podstatne menej rastlin, ziadne CO2 a aj tak tam prazis rovnako svetla ako ja. A to je len jeden z problemov.
Prosim OT.
Ako prepáč ale je to v správnom vlákne ale vy nepíšete k téme a tou je ÚV lampa a rastlín je tam až až práveže dosť zaberajú miesta až na to ze nerastú ničia ich riasy keď sa im ešte darilo boli obrovské... Ale budem už reagovať asi len ohľadom tej ÚV lampy čiže k téme ak vie niekto poradiť budem vďačný
Nenech se rozhodit, vzal jsi to za správný konec
Podle mě by to zasloužilo přesunout do jiného vlákna. To akvárko mi nepřijde fajn. Moc ryb, navíc nevhodných ryb, tuze málo rostlin. Podmínky tam asi nebudou úplně ok. Tohle bych neřešil lampou... Nicméně je to jen můj skromný tip, počkej si na moudřejší rádce.
2x 54w ako si napísal presne ako obsahuje set juwel rio 240
Osvětlení je 2*54W t5 nebo je to ten ledkový set? Doplň trochu tu prezentaci.
tak tu mam nejake foto v profile
Komu niet rady...
Skus sa zamysliet, preco je take tazke najst niekoho, kto by mal s UV lampou co sa tyka rias pozitivne skusenosti...
myslim ze som sme napisal dostatocne info o akvariu nakolko je to akvarijny set juwel rio 240 a casom sa regnem ak budem mat moznost ale tak ci tak tu uv lampu chcem kupit cize ak nemas chut poradit alebo skusenosti s UV tak vdaka ale pockam si na pomoc od niekoho kto poradi ak sa niekto najde
Řekl bych, že v tomto případě je UV lampa řešení následku. Nechceš se zkusit zaregistrovat, založit prezentaci nádrže s maximem informací a přidat aktuální foto nádrže? Třeba ti tu poradí, jak vyřešit příčinu...
v prvom rade chcem uprjamitpozornost ze som sa rozhodol ju kupit cize nema zmysel davat otazky preco ju kupujem nema to zmysel nerob to a podobne
preto poprosim skor tych co mi ju aj pomozu kupit poradia ohladom toho
ale odpoviem mam problem s riasami kupil som hnojiva aj hubky proti riasam do filtra taktiez mam aj take hubky v ktorych sa tvoria uzitocne bakterie kde moc nesaham... vodu menim raz do tyzdna odsajem kus dno a vymenim cca 24l vody z celkovych 240l teda slabych 200l vela robi dekoracia svietim primerane avsak riasy sa vzdy vytvoria a napadaju hlavne tie rastlinky prestanu rast a zabijaju ich pomaly a nechcem tam pchat chemie proti tym riasam preto by som cchel raz za cas pustit tu uv lampu nech tie riasy drzi na uzde samozrejme ze by som to neprehanal a taktiez ak by vypukla epidemia tak ci tak chcem ju kupit
UV lampu zase tolik akvaristů nepoužívá, jak psal ctibum.
Já mám na tebe otázku: Proč vlastně chceš pořizovat do akvárka UV lampu? Mě třeba nikdy nenapadlo, že bych si vůbec něco takového měl pořídit. Máš v akvárku nějaký akutní problém?
Nikto nic? prosim poradte ty co uz mate skusenosti
ze aky vykon v lampy aj filtra je vhodny na 240l akvaria aj znacka a popripade ci ste to uz nejak prepajali s takymto vstavanym filtrom JUWEL
0 07.09.2017 16:37 Jozef – UV lamka na Juwel RIO 240
Zdravim poprosim Vas o radu mam 240 litrove akvarium Juwel RIO 240L zo zabudovanym filtrom Juwel FILTER, Bioflow 3.0, výkon 600l / h a chcel by som sa opytat ako by bolo vhodne poriesit do tohto akvaria UV LAMPU ci sa da nejako zabudovat do tohto filtra alebo treba nejaky externy ak ano aky a aku UV LAMPU aby to bolo dostatocne vykonne do takehoto akvaria chcem sa poradit nakolko sa v tomto nevyznam tak ak by ste boli ochotny bol by som moc vdacny dakujem za rady...
Mě to nepřijde jako uv lampa spíš jen nějaké fialové světlo. Nějsem nějaký profík přes světla. Ale UV záření je škodlivé jak pro ryby bakterie tak pro nás. Tohle je spíš nějaká napodobenina než uvc lampa
0 30.08.2017 13:22 hendriska – uv lampa
Je to způsob jak se jí jednoduše zbavit. Musí se ale začít včas.
Myslíte že UVéčko zabije i sinici? Je to bakterie tudíž by to snad mohlo fungovat. Máte někdo nějakou osobní zkušenost? Je tu jen jeden příspěvek, který to zmiňuje
Vzhledem k tomu, že je konstruována jako ponorná s integrovaným čerpadlem, nepředpokládám, že ji bude michal rozebírat.
Jinak pro maximální účinnost je lepší ji nechat běžet trvale po dobu potřeby a poté ji vyjmout a nenechávat ji v akváriu stále.
V případě potřeby se však dočasně pochopitelně může vypnout.
Nechci te urazit, ale podle tveho dotazu me napadlo, jestli vubec vis, ze UV lampa se umistuje na vytok z filtru, a ne primo do nadrze, (coz uz se tady jednomu borci taky povedlo a pak se divil, proc mu uhynuly ryby)
UV lampa působí pouze na organismy ve vodě protékající okolo zářivky, jikry nakladené v akváriu nepoškozuje.
Když přidám do akva kde mi jede Atman 202 + biokostka a přidám tam Sunsun CUP-807 7 W tak to musí jet pořád, dá se to i vypnout a hlavně když ryby nakladou jikry, tak je to zničí??
Děkuji
vůbec se v tom nevyznám.. jakou bys navrhoval?
Děkuju
Ten sud je také možnost a záleží jak silná bude lampa a jaký průtok přes ní.
a jak dlouho? měním cca 50l, mačerpala bych ji do sudu a nechala běžet... Ta nádrž v zemi má 12m3. to by se filtrovalo nekonečně dlouho.
Nemyslím si že by to bylo až tak účinné, UV lampa není stoprocentní takže vám neodstraní vše dokonale. Raději bych jí před tím než z nádrže budete brát vodu nechat běžet pár dní na uzavřeném okruhu.
ahoj, mám takový dotaz.. v naší nádrži na vodu ze které beru vodu do akvaria se objevili bakterie. Doporučili mi UV lampu. Chci se zeptat, jestli je reálné namontovat ji na trubku vedoucí do nádrže a napouštět přes ni, zda to bude dostatečné na vyčištění vody určené do akvaria. Bylo by to jen na napouštění nové vody, ne stabilně v akvariu...
Voda se v akváriu míchá, tak že spousta baktérií, parazitů atd se do uv nikdy nedostane. Aby jsi akva sterilizoval, musel bys ho osvítit kompletně. A používá se jen na výpomoc při určitých potížích.
No ja ji taky poridil, ale vylozene jenom na krizovky. Kazdodenni pouziti je mi silne proti srsti.
Když jednou týdně nebo za 14 dní pustíš na pár hodin UV lampu asi ryby natolik nezchoulostivíš. Pokud ji máš puštěnou častěji nebo stále tak ano. Jestliže má někdo ryby jen pro sebe a neprodává je to jeho věc. Já už jsem jí půl roku nezapnul ale když jsem jí používal jako prevenci proti sinici, všiml jsem si že ryby znatelně ožili.
Toť podstata výzkumu.
Vyslovil jsem teorii, nic víc. Několik výzkumníků reagovalo, a jejich empirická zkušenost mé teorii neodpovídá.
Zaplať pánbůh za todle badatelsko-osvětové fórum.
Výzkum bude nepochybně pokračovat...
Mít teoretické vlastnosti je hezká věc, vidět to pak v praxi je úplně něco jiného.
Romante ale ja nepsal ze to narusuje chod akvaria to psal Mag. Prave naopak. Ja zastávám názor aplikace UV/ozónu preventivně avšak s mírou a to tak at se nemuze třeba ten nalevni tak hodně namnozit aby pak při užití sterilizatoru at toho čí onoho nedošlo k biologické kalamitě - rozumnej velkemu prirustku bioodpadu.
Potom zbývá k zodpovězení otázka kolik toho, co je zlikvidováno je v akváriu přítomno ve vodě, jako takové a jak známo, třeba nitrifikačních bakterií se tam nachází zanedbatelné množství aby to mohlo nějak narušit či jinak negativně ovlivnit chod akvária.
Ja pochopil UV tak ze ten likviduje vše (mysli procentuálně skoro 100 procent co jim protece a když ne hned tak pozmění jeho základ buňky tak aby po čase odumrel) a to buňky užitečné i škodlivé. Ty se pak odstraní ve filtru pokud je dostatečná filtrace.
Třeba nalevniky, ten ti filtr neodstraní zato pokud je "usmrtis" UV/ozon tak ty telička filtr rozloží.
Takže dokážeš připustit že použitím UV(promineš ten ozon) při funkční bioloický filtraci(nemyslím jenom filtr) docílíme stavu, že likvidujeme to co je v ten daný moment nežádoucí, třeba ten mnou oblíbený zelený zákal a zbytku neviditelného se nic nestane a když, tak je to podrženo tou funkční filtrací? Jinak já UV(ozon) neobhajuji, jenom se snažím jak jsem psal sem tam využít výdobytků moderní doby a věci trošku poposunout.
0 12.11.2016 21:54 laKatos –
Re: Maq Ano znecistime, ale biologicka filtrace kterou kazdy jiste mame ty mrtvolky odstraní.
Podle me se bavíme o dvou různých věcech a ty je třeba rozlišovat.
Zabití organismu......UV/ozon
a odstranění bioodpadu (již mrtveho organismu)..... filtrace
...a k tomu částečné znečištění, což si neuvědomujeme.
Myslím, že už jsme k věci řekli celkem všechno. Za sebe můžu upřímně říct, že mě popis Vašich zkušeností obohatil a budu na to myslet, až se příště přimíchám do nějaké diskuse o UV/ozónu.
0 12.11.2016 21:42 laKatos –
Re: Maq Takže to bude mít za následek ne vyčištění/totální sterilizaci ale jen částečně vyčištění což při této aplikaci požadujeme.
Nic jiného než co jsem už napsal: Parciální redukce všeho živého, kteréžto se vzápětí obnovuje PLUS likvidátoři mrtvol.
Je docela možné, že moje teorie sice platí, ale v praxi má nepostřehnutelný význam. Zejména pokud ozónujete terčovcům, kde předpokládám, že konáte i další opatření na udržení vysoké čistoty.
Napsal jsem to už dneska jednou, klidně to zopakuji. UV nepravidelně používám a po jeho použití nezaznamenávám žádný dodatečný krizový stavy, který by v akváriu, tedy podle toho jak o tom píšeš, mohly nastat. Jak jsem psal, u nedočkavých majitelů tím řeším následky zelenýho zákalu a souběžně s tím začnu pracovat na odstranění příčin. Jedná se velmi často o akvária s choulostivějším osazenstvem, nezřídka jde o importy a nevím o žádné "reklamaci" na operace provedené a výše popsané. Početně to nedokážu přesně vyjádřit, ale jedná se min. o desítky případů.
0 12.11.2016 21:23 laKatos –
Re: Maq Pokud se bavíme na rovině teoretické co by jsi řekl pokud by jsi zapinal UV/ozon jen na nějakou dobu v intervalech.
Opravdu mám představu, že UV záření zabije všechno, co je mu vystaveno. Mám za to, že přežije jen to, co do trubice s UV lampou nepřijde.
Pokud se mýlím, rozhodně se nepletu aspoň v tom, že si nemůžu vybrat, co to zabije. Je to jako širokospektré antibiotikum, které se zlým bacilem zabije i střevní mikroflóru apod.
Pokud zabiju "jen trošku", změna je kvantitativní, nikoli kvalitativní. Stále platí, že vodu skokově znečistím zvýšeným množstvím organického odpadu, přičemž část nežádoucích organismů přežívá dál.
Přitom víme, že u onemocnění ryb nejde o přítomnost choroboplodných organismů, protože ty jsou přítomny vždy, nýbrž o jejich invazivní rozmnožení, které nezvládne imunitní systém. Přitom organický odpad ve vodě představuje pro ryby jeden ze stresových faktorů.
Píšu úvahy z teoretické pozice, protože UV jsem nikdy nepoužíval. Tak jako v mnoha jiných případech, praxe přinejmenším v některých případech (laKatos) neodpovídá teorii. Zřejmě jsou zde ve hře různé faktory, které ne dost chápeme nebo o nich vůbec nevíme. Pitomé je, že důkladnou studii pořídí zpravidla jen ten, kdo má na věci tržní zájem, takže jeho zjištění nejsou objektivní.
Představa že účinnost UV lampy je 100% asi nemyslíš vážně. Akvárium není výsek přírody a nedá se s ní srovnávat. Akvarijní rybky jsou jedny z nejvíce náchylným živočichů k různým nemocem a dodnes mám před očima ten barevný nákupní košík s léky nebo spíše jedy co jsem viděl u Papíka.
0 12.11.2016 19:25 laKatos –
Re: Maq ano... dostaval jsem sadu pred koupi ozonu, vyvracelo se mi ze mi tam nic neporoste a ani nepoplave... a kdyz roste i plave tak jsem vyjimka......
ono i hnojivo/co2/atd budes-li aplikovat ve vetsim nez vhodne mire (jak ty uvadis UV a ozon) tak ti dokaze zdevastovat akvarium. Pouzijes-li rozum ku prospechu sveho mas vyhrano
Inu, akvaristika je strom zelený a leckdy roste i ozónu navzdory...
0 12.11.2016 19:16 laKatos –
Re: Maq ses na omylu..... s laskou ozon uzivam. a zumpu opravdu nemam kdyz se mi vytiraji a vykuli tercovci ve spolecenskem akvariu. co myslis?
vse zalezi v jakem intenzite a aplikaci je pouzit
Nesouhlasím.
UV lampa zabije bez výběru všechno, co kolem ní proteče. Voda v akváriu je "živá", a máme mnoho dobrých důvodů se snažit, aby takovou byla. Jenom tak "preventivně", čas od času vyvraždit všechny mikroorganismy žijící ve vodním sloupci má zcela opačný efekt. Systém ztratí stabilitu, podmínky se náhle změní, a může z toho pojít problém, který jsme do té doby neměli. Přinejmenším vždycky dojde k tomu, že máme vodní sloupec plný mrtvých organismů, tedy organického znečištění, jehož se nezbavíme jinak, než působením jiných organismů. Místo živé vody máme žumpu.
laKatos: Tím spíš to platí o ozónu, protože ten pronikne i k rybám, do dna, do filtru, prostě všude.
Taky možnost, já používám na zelený zákaly.
V nádrži, která má dno a je osázená, je UV lampa jako prevence spíš zcela zbytečná. Jakýkoliv patogen Ti tam stejně zůstane a pokud budou podmínky, tak infekce propukne, jakmile ta lampa nepoběží, nebo propukne i když poběží, možná ne tak rychle a s menší intenzitou. Prostě bud je tam něco špatně a pak je potřeba to napravit a nebo není a pak nadělá ta lampa spíš škodu než užitek. UV lampa je mi platná v případě, kdy mám ryby v holé nádrži, citlivé na léčiva a mám na nich nějaké parazity, kteří se tam mohou rozjet. Pak když jí nechám běžet a budu mít adekvátní cirkulaci vody, tak mi k něčemu bude, pokud bude dost silná a doba expozice při tom průtoku bude dostatečná.
Já s tím tvým vysvětlením nemám žádnej problém, mým cílem bylo spíš vyvolat debatu.
To že jsem psal o občasném použití UV , vnímám to tak jak napsal vaaclav, spíš jako prevenci, kterou si v jednom a tom daným případě prostě ulehčím život a akvárium kde to takto použiji stejně podrobím detailenějšímu rozboru a nasměruji majitele do patřičných změn, aby se ostranila právě ona zaklínaná příčina, ale jak jsem napsal, proviním se tím, že pořeším i ty následky.
romant napsal: Mohl by jsi uvést třeba nějaký odkaz na studii, skripta a pod. kde se o tom dá dočíst a nebo je to jenom tvoje doměnka, tedy ta věta o těch breberkách?
Záměrně nespecifikuji. O fungování ekosystémů obecně bylo napsáno tolik, že se nedá vypíchnout jeden nebo několik příspěvků k této problematice. Stalo se to už svého druhu obecnou znalostí, přinejmenším mezi účastníky tohoto fóra.
Každý ekosystém je svým způsobem dokonalý. Rozmnoží se v něm právě tolik organismů, kolik do něj patří. K patrnějšímu vychýlení dojde v okamžiku nějaké náhlé změny. Nemusí to být zrovna lidský zásah. Vezměme si třeba takovou vichřici. Popadá spousta stromů. Rozmnoží se kůrovci a jim podobní. Spousta organické hmoty odumře a začnou ji spásat jiné organismy, které předtím takové hody neměly. V lese vzniknou světliny a začnou klíčit rostliny, které tam dřív nemohly růst.
Jak víme, příroda si nakonec nějak poradí. V nejlepším případě se původní systém dokonale obnoví.
I tak ale platí, že vichřice a polomy jsou kalamita. Přestože kůrovcům a spol. jdou k duhu.
A takovou
kalamitou pro malinký a citlivý ekosystém akvária je i ozařování UV lampou. Něco zahyne, něco jiného z toho má prospěch. Je to náhlá změna podmínek. Všichni obyvatelé akvária jsou více či méně dotčeni a musejí se přizpůsobit.
Domnívám se, že UV ozařování patří ke krajním, drastickým opatřením, použitelným jen v mimořádných situacích a se vší náležitou opatrností a znalostí věci. Např. když v "laboratorní" nádrži léčíme drahocennou rybu. Nebo ošetřujeme jikry.
Ale "léčit" tím zákaly, to je jako stříkat širokospektrý insekticid (s cílem zabít "jen" kůrovce), a nechat les plný padlých smrků.
Souhlas. Mírná prevence pouzitim jak UV tak ozonizatoru není na škodu
Tady nikdo nechce každou breberku hned zabít, ale trochu je zředit občas neškodí. Myslím si že lijeme někdy do akvária horší věci při léčení čehokoliv, než používat UV občas jako prevenci která je vždycky lepší než léčba.
No já teda nemám přerybněno, ale rozhodně ty nádrže prázdné nemám. Jestli a kolik je v uzavřeném tělese třeba hodně bakterií, řas, sinic, kvasinek a plísní a stovek tisíc druhů dalších mikroorganismů je prostě vždycky otázka toho, co má dostupný substrát a co z čeho žije. Ne všechny sinice produkují za všech podmínek toxiny, a obrovské množství dalších organizmů produkuje látky, které inhibují růst a rozmnožování organizmů jiných. Nelze prostě říct, že když v té nádrži bude hodně všeho špatného a že to bude problém a kdyby to byla prvda, tak v přírodě tropické ryby skoro nežijí. Mnoho druhů žije v malých vodních tělesech, neprůtočných a žijí v polévce bakterií, řas, sinic nad vrstvou tlejícího materiálu. Nao příroda je momplexnější a ta tělesa jsou větší, ale v akváriu zase měníme vodu a většinou minimalizujeme např. množství listí, které tam napadá. Prostě tady srovnáváme něco jako intenzivní zemědělství a permakulturu. Prostě přistupovat k akváriu tak, že správný postup je jen jeden a každou potvůrku budeme okamžitě likvidovat je prostě nesmysl.
Mě připadá že mluvíš o akváriu které je prázdné. Jako by tam nebyly ryby a rostliny a vlastně vše živé které ve stísněném prostoru doprovází spousta nemocí plísní řas a sinic a dalších parazitů. Určitě se množí ve vodě dost rychle. Zdravé ryby se jim sice dokáží bránit ale jak dlouho. Mám takový dojem že proto si děláme velké filtry které si dokáží nějakým způsobem s touhle pakáží částečně poradit. Zatím se o filtrech hlavně mluví v souvislosti s nitrifikací ale to je podle toho co jsem se dozvěděl jaké mizivé procento obsahují zřejmě dost vedlejší účinek. Proto si myslím že občas použít UV lampu nebude až tak na škodu.
Abychom se správně chápali. Když použiješ UV lampu, tak Ti zůstane populace bakterií které jsou na povrchu, tedy mimo jiné ve filtru. To je první věc. Co UV lampou neprojde, tomu UV záření přímo ublížit nemůže, snad jen nějakým efektem na sloučeniny obsažené ve vodě. Diskuze o tom, že vlastně není uplně jasné, zda velký filtr má opravdu význam, co se týče kolonizace bakterií, se tady někde vedla nedávno s Marcelem. A jsou to z jednoho pohledu podobná témata. V akvaristé literatuře se něco píše, ale je třeba na věcmi přemýšlet, ověřovat informace a často třeba i hledat v literatuře jiné, kterou produkují vědní obory zaměřené na dané téma. Nic proti naší akvaristické literatuře, je asi nejlepší, nebo jedna z nejlepších, jen aby to nevyznělo špatně.
To ale nemění nic na tom, že použitím UV lampy zničíš všechno, co jí proteče. Tedy i organizmy, které, kdybys věděl že tam jsou a co dělají, bys tam rád nechal. Populace nálevníků a vířníků zkolabujou i samostatně a zrovna v zabíhajícím se akváriu je podle mě škoda vybíjet ty bakterie, které mají třeba dlouhou generační dobu. Záběh můžeš ještě prodloužit. Znovu, výklady tohohle všeho jsou v akvaristické literatuře, řekl bych, dost zjednodušené a jednostranné. Vzhledem k tomu, jak podrobně se zkoumá právě ta mikrobiální ekologie vod a kolik víme, že toho o ní nevíme. Např. moderní způsoby čištění odpadních vod mimo jiné pracují právě i s tvorbou nějaké biomasy, kterou pak dál využiješ. V našem případě je sice využití minimální, ale je asi lepší, udržet ty živiny "vázané" v nějakém řetězci, než rozpuštěné. Prostě jediné co tím chci říct je, že myšlenka o tom, zda nadělá UV lampa víc škody nebo užitku rozhodně není mimo mísu.
Tak já se ptám možná až příliš hloupě, ale ještě jesem se nesetkal s tím, aby při a nebo po použití té správné UV lampy(tu v Václavova odkazu považuji za košér) nastal problém třeba s nitrifikací. Prostě taky občas UV použiju a řeším jenom onen pověstný následek, tak proto to moje pátrání.
Romane když otevřeš např. něco o mikrobiální ekologii vod, tak si o tom můžeš počíst. A v některých nádržích bez filtrace se můžeš na některé větší organizmy i podívat. Já mám třeba všude velmi slušné populace vířníků, kteří tam prostě drží v nějaké hustotě, která je poměrně stabilní, protože se evidentně krmí na bakteriálním osazenstvu. Potěr to ocení, krevetky to ocení a při výměně vody odtraníš nějaké nadbytečné živiny prostě tím, že zředíš tu populaci. V běžných nádržích to neuvidíš, jelikož ty větší brebery sebere filtrace, takže se tam významně vyskytují jen přisedlé a v nějakém sedimentu.
Mohl by jsi uvést třeba nějaký odkaz na studii, skripta a pod. kde se o tom dá dočíst a nebo je to jenom tvoje doměnka, tedy ta věta o těch breberkách?
A já právě myslím že nemohl. Často mluvíme o mineralizačních a (de)nitrifikačních bakteriích, ale mikrosvět fungujícího akvária je podle mě nekonečně komplexnější, a každá jeho součást v něm má své místo. Když do toho pustíme nějakého zabijáka (UV záření, tekutý uhlík, antibiotika, atd.), tak vždycky něco poškodíme, vždycky to má nějaké nezamýšlené účinky.
Navíc pozabíjí i řadu dalších breberek, které v akváriu potřebujeme. Mohl by jsi být nějak konkrétnější.
Mléčný zákal se běžně vyskytuje u nově založených akvárií a po pár dnech obvykle zmizí. V každém případě je to projev nestabilních poměrů v akváriu, nevhodných pro chov ryb.
UV lampa spolehlivě zabije mikroorganismy zákal tvořící, ale neodstraní jeho příčiny, čili akvárium se nestane "zdravější". Navíc pozabíjí i řadu dalších breberek, které v akváriu potřebujeme.
Čili, máte-li v akváriu houževnaté zákaly, hledejte chybu. UV lampa nic nevyřeší.
Dobrý den,
prosím Vás, mohl by mi někdo doporučit dostačující a vhodnou UV lampu pro akvárium o rozměrech 250x60x60 (900l)?
Zdravím, neměl by někdo v Praze na půjčení UV LAMPU? Nejspíš ji pořídím, ale chtěl jsem vyzkoušet, jestli odstraní mléčný zákal v akváriu. Díky
a na co ze tam pak to uv je? ta skodlivost je praveze v kontextu vlakna pozadovana...
Zdravím.
UV zarivky se bezne prodavaji na internetu. Jsou tři typy.
A, B, C. Mohu doporucit UV A 8Watt. To je měkké uv cca365nm, které. Není škodlivé a umi ve spojeni s pripravkem Fn agua udrzet vodu cistou nekonečně dlouho. B a C je tvrdé záření a da se použít jen nárazově Podivejte se na stranky.
Www.Advancedmaterials1.com
Nebo fn-nano.cz Zkuste jim popripade zavolat a oni vám poradí.
0 12.02.2016 22:37 Zaratt – vnutorna UV lampa
0 31.01.2016 15:11 zasetenradecek –
Re: NHKG Zdravím. Díky za info. Nebyl jsem si jistý, protože výrobce píše, že je lepší aby v akva nebyly ryby.
UV lampu do akvária dát nemůžeš!
0 31.01.2016 15:01 zasetenradecek – UV lampa
Poradí někdo zda mohu použít UV lampu 15W, která se přímo umístí do akvaria pod vodu?
Lampa je vodotěsná a bude svítit v akva, ale mám strach o ryby. Svítit bych chtěl jednou za 14 dní přes noc. Děkuji za jakékoliv informace.
Radek
Já ji používám podobně. Jednou za měsíc na 24 hodin. Tedy pokud nenastane mimořádná situace jako bakteriální onemocnění , větší poranění ryb a pod.
To záleží na co ji chceš. Já používám UVlampu jednou za 14 dní přes noc.
0 13.12.2015 22:08 Johnik – EHEIM UV sterilizátor reeflexUV 350
Zdravím, jen se chci zeptat jak moc svítit tímto serilizátorem v 200l rostliném AQ při napojení na vnější filtr?
abc-zoo.cz/…
Komponentů je všude spousta..a dá se z nich poskládat cokoliv.. Lidové moudro však říká: "Čím víc do hovna šťouráš..tím víc smrdí".. Což by v překladu mohlo znamenat.."Proč za 600,- bastlit "něco jako lampu"..když si od 800,- můžeš koupit výrobek od profesionálů..??
Nebo to chceš dělat čistě jen pro radost z fungujícího bastlu?To bych potom chápal..
Ano, jistě, protože obyč sklo nepropouští UV záření. Otázkou právě je, čím to křemenné sklo nahradit, ptž trubici z takového skla asi těžko získám.
k UV lampe by se melo pouzivat pouze kremenne sklo, ktere dokaze propustit i UV zareni ..jina skla nejsou moc vhodna..
cs.wikipedia.org/…
Dobrý den všem, rozhodl jsem se pro vlastní výrobu UV-sterilizátoru.
Důvod: nechce se mi za věc, kterou doufám budu potřebovat jen občas nebo vůbec (ale teď ta situace asi nastala), dávat tolik kaček. Mám k dispozici velmi slušně vybavenou dílnu včetně difuzní svářečky a soustruhu a navíc jsem elektrikář a i předřadník k zářivce bych našel. UV-C kompaktní zářivka se dá pořídit asi od 150, trubice T8, T5 asi od 100.
Dovoluji se přeptat zkušenějších kolegů, pokud jste někdo něco podobného vyráběl: Jaký materiál použít pro oddělení zářivky od vody? Sklo je blbost a plast (PES, atd) asi pod vlivem UVC záření brzy degraduje? Trubici z polykarbonátu nebo plexiskla asi budu těžko shánět. Co jste použili, popř. máte nějaké info?
Nepředpokládám, že by sklo zářivky bylo v přímém kontaktu s vodou, i když - vzpomínám na literaturu po dědovi, kde se svítilo a přitápělo ponořenými baňkami žárovek...
(Ono to asi teď narychlo dopadne tak, že budu vodu prohánět přes "elementku" do které budu svítit a hodím přes to všechno krabici, ale chtěl bych zkonstruovat něco pořádného...)
Díky za názory, Zdeněk.
V pohodě jen se ptám protože nevím nemám zkušenost s uv a mám ještě jedno akva 500 litru a na to potrebuju to uv protože to mám úplně plne řasy a nevím co stim
k 200l budeOK? Taky zvažuju a naarzil jsem na tuto. Původní z ebay co jsem chtěl jě o něco dražšía ještě bych na to čekal o dsot déle. Od berlanu mam mraky nářadí, ale je to lepší hobby
Používám tentýž typ jen jiný model a je to naprosto bezproblémový výrobek.
0 14.06.2015 15:16 tony626 – Pomoc
uv-sterilizery.heureka.cz/… ma někdo nejakou zkušenost stimhle výrobkem ? Přemýšlím o pořízení ale nejsem si jistý jestli to je dobrá volba.
Dobrý den, zelný zákal se mi taky tvořil v akváriu u okna, sice to šlo likvidovat UV lampou a to jen s diodami o kterých se na internetu tvrdí že nefungují, ale to je jen řešení následku nikoli příčiny proč se řasy tvoří. Bylo do v době kdy jsem vůbec neposvěcoval.
Nyní svítím 2W/Litr a s řasami nemám problém UV lapmu vůbec nepotřebuji.
Důležité je vědět že spóry řas se živý čpavkem a pokud máte vhodný nikoli drahý filtr, který vám dostatečně nitrifikuje řasy vám vůbec nezačnou růst, protože nemají potravu. I když nepřevařujete vodu a do akvária se Vám dostanou spóry při výměně vody nebo potravou nic se neděje.
Maximálně se může stát že si vlivem špatné karantény zanesete již živé řasy tak ty se již budou živit stejnými živinami jako rostlinky a budou se dál rozrůstat (tvořit povlaky), ale jejich spóry nikoli pokyd ve vodě nebude čpavek.
U mě k odstranění příčiny tvorby řas př. stačilo k likvidaci řas dát rozstřikovací rampu pod hladinu a od té doby mám pokoj. (neodkaluji, nečistím skla, jen krmím a filtr jednou za 3 měsíce vymačkám) Vodu mění tak aby NO3 nezabyla citlivé živočichy.
Snad Vám to pomůže.
Dík, ale zrovna to jsem našel taky.. Nějak moc vícero nabídek ale není..
Aloha lidičkové,
dá se ještě někde koupit Uv lampa Atman 11W? Dohromady nikde to nemůžu najít. Nebo máte nějaký tip na jinou za podobný peníz?
No pokud mam prazdne sklo (pripravuje se pro odchov), napustim vodu, rozsvitim primo nad tim poradnou germicidni zarivku, neco UV nepropustneho pres to hodim, a mam to za par malo korun a behem chvile sterilovne jak hrasek, a jeste se nemusim zabyvat, jestli jsem to sklo po nejakem poslednim prusvihu poradne dezinfikoval
.
Ale pokud bez humoru, tak souhlas
.
Samozřejmě, ona funguje, souhlasím, pokud jde někomu o zlikvidování nějaké neplechy, proč ne slabou (já tím vyřešil zelený zákal s který jsem "růčo" bojoval přes měsíc, možná déle ve 200l) bylo mi jedno jestli bude voda čirá za den, nebo týden. Ale ve chvíli kdy budu potřebovat připravovat vodu na pro potěry a to třeba ještě při 400l vody, chci to jistěji a dřív. Tím spíš jestli mít za stejnou cenu 11W nebo 3W.
Ono by se taky ale melo vzit v uvahu, ze nejspis malokdo sviti UV lampou nepretrzite. Takze pokud neprekrocim doporuceny maximalni prutok, tak to proste pobezi dele a tu vodu z akvaria tim prozenu nakonec taky, jen mi holt nevydrzi tak dlouho, pac ji rychleji ubiram dobu zivotnosti
. Ze se mezi tim neco zase mnozi, pokud nebude vylozene slaba, zase to jen zvysi potrebnou dobu pouziti.
Pokud to vezmu tak, ze vsechnu vodu v akvariu rozdelim na rekneme kvanta, at je lampa jaka chce, nektera kvanta ji za nejaky dany cas projdou nekolikrate, jina vubec, tedy ze bych UV lampou vymlatil z akvaria veskere patogeny docista docista, to se nikdy nestane, mohu je jen hodne "zredit"
.
Taky ho mám, fungoval, to jo, ale když porovnáš žárovky, tak při poměru cena/výkon bude "multi UV" oproti dalším dvěma zmiňovaným kdo ví kde v nedohlednu. Je to prostě slaboučký.
poud to nemáš na velké akvárko , třeba by postačila i tato
uv-sterilizery.heureka.cz/…
dá se použít jak s výrobcem doporučenými vnitřními filtry , tak na hadice externáku , jen se jednoduše přehodí plášť lampy /osobně odzkoušeno)
Mám jí přes léto u bazénu proto ta velikost, ale ta na odkazu je asi vhodnější.
Stejná mě funguje u mého akvária. Za tu cenu nic lepšího neseženeš.
Je to tentýž princip jako akvarijní UV lampy, takže použití bych se nebál. Tím příspěvkem v diskuzi se prodejce jen jistí, protože lampa není primárně určená pro akvária, nicméně je uvedeno, že se hodí pro venkovní jezírka. V použití pro akvária bych neviděl žádný problém.
Zdravím ve spolek, trochu se rozhlížím na internetu po UV lampách a mimo jiné jsem narazil na tuto:
www.mall.cz/…
V diskusi prodejce varuje před použitím v akváriu, ale nějak mi nedochází proč???
Potřebuji ji teď hlavně na vyzkoušení na desinfekci vody pro potěry, pokud ani pak nepřestanou padat, tak konečně půjdu po vodě a pořídím pořádné předfiltry...
Díky za názory
Mám možnost koupit tuto UV-C lampu
www.ebay.de/… cena by byla 600,- Má či nemá smysl tato lampa pro 104 litrů vody? Filtrace Elite Crystal-FLO40.Nevím zda je to dostatečný výkon(lampy).
No, já si spíš myslím, že jsi nepochopil jak jsem to myslel
Zrovna jsem si to představil
Živá bakterie (či jiná velikostně podobná potvora) filtrem prochází, mrtvá ne ... přitom veliká je stejně. Chtěl bych vidět takto jemný filtr, resp. to čerpadlo, co by tím prohnalo třeba 200 litrů za hodinu
Možná to existuje ... říká se tomu reverzní osmóza.
len doplnim ze akykolvek rozklad neznamena ze to je zle praveze naopak ;)
postupom casu na to prichadzam v jazierku 100% ciste dno a cistucka vortex komora neznamena aj jazierko bez rias(plati to aj pre akva) ide o to ze pri rozkladu vznikaju aj dobre latky ktore podporuju ci uz len rastliny tak aj kvalitu a rozmnozovanie ryb(vid prirodne jazera- pravda tiez bez pricinenia clovekom)
No chtels to vysvetlit, tak Tobe. Vysvetleni vzdy nemusi znamenat nesouhlas
.
Ale proč tohle píšeš mě, já tohle vím. Ja jen poukázal na to co napsal vaaclav, že musí byt lampa před filtrem což je blbost, protože ty mrtvé organismy tim filtrem stejně prolítnou tak jak to píšeš ty.
Ja to myslel obrazně. Pokud jsi to nepochopil tvůj problém
Kdyz Ti cele akvarium dela co ma, zadny zakal v nem neni a funguje dobre i bez pomoci UV.
Jestli se to octne ve filtru hned a nebo az v dalsim kole, je podle mne uplne fuk, protoze nez se vubec neco zacne rozkladat tak, at to mohou bakterie bastit, to snad neni otazkou par sekund pruchodu trubkou, a pochybuji, ze mrtve mikroorganismy ve filtru vubec trvale zustanou, proste tim prolitnou...
Predstav si, ze se Ti nekde v akvariu rozklada treba ryba, zasprajcnuta nekde, ze ji nemuze nic vetsiho zrat (sneci, dalsi ryby). A ono si akvarium dal jede svym zivotem a je mu to fuk, protoze uvolneny cpavek filtr postupne zpracovava, ackoli ta rozkladajici se ryba je stale na stejnem miste, do filtru se dostanou az produkty toho rozkladu. Kdyz to neni moc, proste se jen pohnojily rostliny.
A s rozkladajicimi se mikroorganismy to bude podobne, at se rozkladaji kde chteji, produkty toho rozkladu nakonec ve prospech akvaria vyresi nitrifikace.
Tak tobě pořád lítaj po akváriu tak to tě docela lituji. Je ale zajímavé že už to nejsou např.zelení mužíčkové ale najednou jsou neviditelní. Kde se podle tebe schovají.
Aha, takže ty midi pidi organismy, které vlastně ani filtr nezachytí proto pořád kolují v akva a dělají zákal, tak kdyby je filtr zachytil, tak tu lampu vlastně nepotřebuji, tudíž nemám zákal. Tak když podle tebe dám lampu před filtr tak mi to ty mikroorganismy zabije "mrtvolky" a když jsou mrtvé tak mi je už jako ten filtr zachytí?? Tohle mi jako vysvětli.
To máš sice pravdu ale ty mrtvoly jsou podle mě lepší ve filtru než v akváriu.
Aby se minimalizovala sance totalniho zapraseni mist kde prochazi UV a tim znemozneni funkce?
Nějak by mě zajímalo, jak světlo dokáže odstranit bordel z vody. Možná tak laser, to ano
UV záření zabíjí život. Nejdříve malý, při dostatečné intenzitě i velký. Má dost velkou energii, aby ovlivnilo jakoukoliv větší molekulu.
Problém je v tom, že těm lepším bakteriím může vadit, že jim krmení sterilizujeme ... Proto na výtok, kde už to ničemu nevadí. Ty organické věci, živiny, bakterie do akvária vracet nechceme. Proto tam nitrifikujeme, abychom vrátili jen čistý NO3 a pokud možno nic jiného.
To, jestli je to úplně dobrý nápad nyní řešit nechci. V naprosté většině případů je lepší, když je to všechno životaschopné tak nějak samo.
Tak proč všude píšou zapojte lampu za filtr, tudíž na vytokovou hadici
UV lampa čistí a sterilizuje vodu. Odstranění zákalů není snad čištění? Měla by být umístěna na přívodu do filtru, nikoliv na výtoku.
Bylo to mysleno tak, ze to dale nepusobi v bazenu (akvariu), tzn pokud mam bordel v bazenu (akvariu), tak mi tam zustane, stejne jako nitrifikacni bakterie o kterych byla rec ;)
Tak trošku stim nesouhlasím. UV lampa nečistí vodu. UV lampa sterilizuje vodu. Ničí bakterie a viry a vše co projde kolem UV lampy.
Není to vir ta UV lampa pak zapříčiní to že ryby nemají žádnou imunitu pokud stále běží.
UV se nesiri vodou jako rakovina... Nemuzes brat kolobeh vody jako kolobeh vody. jenom to co prochazi okolo lampy se cisti, zbytek zustava nedotcen. Venku ti uv lampa u bazenu taky postupne nevycisti bazen ;)
...V akváriu to nieje tak isté...
Proč by nemělo?
V akváriu to nieje tak isté, pretože kolobeh vody je kolobeh, ale voči gustu žiaden dišputát
Pokud to bude mít na výstupu filtru, jak píše, tak s bakteriemi zase takový čoromoro neudělá. Zabije jenom ty, co se odváží na výlet z filtru ven. Ve filtru, ani v akváriu s nimi nic neudělá.
Lenže takto si zničíš i baktérie bez ktorých akvárium nemôže fungovať. Toto vyhluší aj nitrifikačné baktérie
Uvažuju o tom co tu nedávno napsal designer o tom dát zářivku pod krabici a kolem
ní položit hadici proudící do AQ. Dá se tímto zpusobem použít i
www.tvproducts.cz/…
Koupil bych to jako dárek pro rodiče a čas od času si to pujčoval.
Mohlo by to fungovat.
Ne. UV lampa z vody odstraní vznášející se řasy a mikroorganismy. Do určité míry může způsobovat i rozpad některých sloučenin (léky, hnojiva) ovšem v žádném případě nenahradí výměny vody. Dusitany, dusičnany, fosfáty a další odpadní látky se budou ve vodě i nadále kumulovat. Takže nezbyde než použít hadici, kýbl a lidskou sílu
.
0 09.04.2014 10:01 Dan – Zdravím
Mám teoretický dotaz.
Kdybych na vývod z externího filtru napojil UV lampu, kterou bych pouštěl 1x za týden, třeba na hodinu.
Šlo by tím nahradit pravidelnou údržbu vody?
Robo napsal: ...Mě to pomohlo tak jako anubiasovi se zelenou vodou a zkoušel jsem to nejdříve vodolečbou jak mi poradil sid a měsíc se nic nedělo pořád stejný problém...
Nějak si nevybavuji, že bych někomu na "zelenou vodu" radil "vodoléčbu". Takový postup mi přijde jako nesmysl.
Můžete mi mou údajnou radu připomenout nějakým odkazem?
Ano, máš naprostou pravdu
Ovsem uznej, ze tak jak jsem to popsal, tedy vymenit si v lampicce zarivku a nechat kolem ni tect vodu, neni zadna veda, a ze to zvladne kazdy, kdo netrpi trisomii 21. paru chromozomu
.
Jo, ale to je jeden z 1000, který to pujčuje
Jo ,ale zas tolik lidí se v tom nepohybuje tak jako ty aby si takhle vyrobil UV lampu. Ja toho svého Atmana 11W koupil za 500kč a když to teď nevyužiji v akva tak to připojím k bazénu
a tam to taky nějký ten pátek poslouží
Za germicidni zarivku das do 200Kc:
www.sylvania-pro.cz/…
Za lampicku na 8W zarivku das do 250Kc v Hornbachu.
Kus pruhledne hadice stoji par kacek.
Vodu zenes pruhlednou hadici kolem zarivky, cele to priklopis bednou (pac neminis oslepnout a ani se silene spalit) a na tu prechodnou dobu mas vyreseno.
Pak to rozeberes, vratis puvodni zarivku, a mas z toho docasne osvetleni, ktere polozis na kryci sklo odchovnicky, a tu cirou hadici muzes pouzivat na vymenu vody.
Par kacek a resi Ti to vic veci zaroven.
náhodou u Paukera v Proseči ji pučujou( UVčka)1000 vratná záloha+ 300 za použití
Samozřejmě že víme jak to dopadne... Jsme v české republice nám dali pavičky do parku takové ty kovovodřevěné druhý den ráno už tam nebyli
Od té doby jsou lavičky přibetonované aby se odnést nedali
To není až zas tak pravda, že to nic neřeší. Mě to pomohlo tak jako anubiasovi se zelenou vodou a zkoušel jsem to nejdříve vodolečbou jak mi poradil sid a měsíc se nic nedělo pořád stejný problém. Tak jsem koupil UV z aukra za 500 kč a problém vyřešeny za 2 dny. Je fakt že je to tahání peněz z lidí protože to použijí jednou a konec, ale používat to často je kontraproduktivní to je pravda. Škoda že akva obchody nemají půjčovny na UV lampy, protože takhle daš 2000 kč za lampu a po jednou to použiješ a hodiš to do skříně. Ja už jsem uvažoval že bych tu svoji pujčoval za poplatek, ale každý ví jak to dopadne.
UV lampa nic neřeší, je to pouze dočasně vyřešený problém a způsob jak vytáhnout ze zákaníka peníze. Musíš najít důvod problému, ne jej obcházet.
Sterilní prostředí? Kde to žiješ? Já ještě v přírodě sterilní prostředí neviděll, nikdy a nikde.
0 28.03.2014 21:49 Guillemot – hmm zlomek
Můžu se zeptat co to je zlomek ceny? Pokud to bude rozumná částka tak beru. Když tak mi napis na email juras.josef(at)seznam.cz
Pokud by mel nekdo zajem, tak za zlomek ceny prodam temer nepouzitou 11W uv lampu. Piste SZ.
Zbytečná investice.
Zákaly a řasy daleko lépe řeší přirozené a dobré prostředí v nádrži. A již vůbec bych neřešil UV lampou rozjezd nové nádrže. Přirozené zaběhnutí dává daleko větší předpoklad bezproblémového dlouhodobého provozu. Případné uvolněné přisedlé řasy po čištění skla jsou dobrou potravou pro rybky, které ji nedokáží ze skla obrousit. A sterilní nádrž? To je jako sterilní prostředí pro dítě. To pak trpí kdejakou chorobou či alergií, které má generace, vyrůstající v méně sterilním prostředí,vůbec neměla. Dovolím si tedy většinu tebou navrhovaných příčin použití UV negovat.
Zdravím vás,
já jsem si objednal JBL UV-C lampu na zoohitu, mají tam akci a stojí cca 1990 a dají ještě 5%slevu. Mě neskutečně pomohla se zeleným zákalem, který jsem 10dní řešil výměnami vody a bez úspěchu. Chci ji zapínat pravidelně tak na 3-5dní v měsíci po větším odkalení. Také funguje na sinice a přisedlé řasy, plísně, krupičku atd(načteno, neověřeno) je dobré ji použít například po čištění skla nebo většího odkalování. Ale permanentní použití asi není na místě, i když si říkám, v čem by mi vadilo sterilní akva.. ryby nemám na prodej tak proč by neměli být v max. čistotě.. ale životnost lampy(zářiče) je kolem 8000hodin a to je při použití 24hodin denně 333dní.. a pak koupit novou.. a to je jistě zbytečné.. já si ji pořídil pro rozjezd nového akva, abych potlačil řasy na začátku..
hlavně bych řekl že to máš úpně špatně poskládané co se ryb týče...
drhnout skalky je blbost. aspon maj ryby co okusovat...
no trošku přehnaná čistota ale to je jedno. Pokud teda máš tam sinici tak by UV lampa pomohla. Taky by pomohlo kdyby si třeba každý den měnil 20L denně respektive za 10 dní by jsi vyměnil celý akvarium a pani sinici by taky neměla šanci. Trošku je to lacinější než kupovat lampu za tisícovku.
Ale z vlastní zkušenosti povím že to nemusí bejt sinice. Jelikož tam vidim cichlidky tak si myslim že občas nakrmíš i něčím mraženým. Já takhle jednou nakrmil mraženým a měl jsem tam mšice ale v neskutečným množství. Podívej se proti světlu k hladině zda ty drobčeky tančí. Ale častá výměna vody by tenhle tvůj problém vyřešila. A hlavně míň svítit pokud se ti začíná voda zelenat. Znamená to že tam máš málo rostlin který nejsou schopný všechno to světlo využít tím pádem máš jak si psal i ty zelený skalky který pak drbeš jak píp... Jenoduše tam máš moc živin ve vodě a málo rostlin a tím pádem začíná bujet řasa a koleduješ si ještě o většího probléma. Výměnou vody se vyřeší i problém nadměrných živin tím pádem úbytek řas. Pokud budeš mít akvairum v dokonalé rovnováze nebudeš muset na něj šáhnout klidně celý rok.
Akvárko mám 10 let. Je ale pravda že asi před dvěma měsíci jsem ho kompletně přebudoval a pořádně vydesinfikoval. Tvořila se mi v něm hojně sinice. Teď mám od ní pokoj. UV lampu bych použil jen tehdy, pokud budu akvárko čistit. Dělám to jednou za 10 dní a to tak že kartáčkem vydrhnu skalku odkalím vodu a částečně vyměním za čerstvou.Tím se uvolní řasy a různý přisedlí potvory a tak po očistě bych lampu zapnul cca na 12 hodin a pak zase vypnul.
Osobně se zeptám zda víš k čemu vůbec UV-lampa slouží když vidim tu vodu.
A jak dlouho už máš akvarium. Popřípadě jestli sním máš nějaké zkušenosti.
0 27.01.2014 23:09 66alex – uv lampa
Dobrý den
Rád bych se zeptal jak silnou UV lampu si mám koupit do 230 l akvárka
Koukal jsem po ATMAN 11W. Nebo je lepší výrobce na UV lampy . Ale nechám si poradit.
Děkuji za odpověď.
Ale to taky nemusí být právě z tohoto. Můžeš mít nadbytek světla nebo máš ve vodě mnoho živin a jelikož nemáš rostliny tak není co by ty živiny vstřebávalo a do toho světlo a je malér na světě. Jasně u tebe je problém, protože máš to Malawi a rostlinky ,které vstřebavají živiny tak nemáš. A v tomhle bych viděl ten problém. Ale zase je tady spousta akvaristů co mají taky Malawi a funguje jim to. Takže otázkou je co je špatně. Možná by neškodilo udělat si tady prezentaci svého akva a lidi by poradili více, ale takhle je to plácání do vody když neznámě parametry tvého akva jakou máš vodu, tedy Ph NO3 atd světlo filtr atd. Kolikati watama do toho akva svítíš?
Ahoj
Pokoj s akvárkem mám na jih kde je spousta oken a skleněná zim. zahrada, tudíž v místnosti je hodně světla. Akvárko mám 230 l a chovám Malavu a Tanganiku. Bez rostlinek, nemají smysl vše rozcupují.
Asi díky umístění akvárka proti oknům ( nemám jinou možnost jinak umístit )se mi dělá zelená řasa. Zkoušel jsem vše abych ji potlačil ale marně.
Děkuji za odpověď
Lampa se má dát za filtr. A jak píše Jjapan proč ji používáš. Já si ji taky koupil, protože jsem se nemohl zbavit zeleného zákalu a vyzkoušel jsem dost věcí od vodoléčby přes chemii a skončil u UV lampy která nakonec pomohla. Tu jsem zapl v pátek odpoledne a v neděli ráno jsem ji vypnul a odstranil ze systému. Každý den ji zapínat není zrovna to pravé ořechové. Pokud nemáš žádný problém s akva tak není dobré ji používat stále. Likviduje to veškeré živé organismy ve vodě a hnojiva pro rostlinky. Tak aby jsi potom neměl víc škody než užitku
A proč tu UV lampu vůbec používáš. Proč jsi ji koupil? Co od toho očekávaš?
0 13.12.2013 21:41 66alex – 66alex
Dobrý den
Mám dotaz. Zapojil jsem 5w uv lampu před filtr. Je to špatně nebo to je jedno.
Zapnutou ji mám od 10.00 hod do 22.00hod pak se vypíná.
Předem děkuji za odpověď.
0 13.12.2013 21:31 66alex – 66alex
zapojil jsem uv lampu před filtr je to špatně nebo je to jedno. Mamji zapnutou každy den jen v noci od 22.00 do 10.00 je vypnutá
Jenže dokud to nezaplatíš, balíček ti nedají a tím pádem ho nemůžeš rozbalit..
Paní by měla skočit do zdi ..
Pochybuji že to bylo pojištěný a navíc ta paní tam ani nedala nálepku křehké
Proto řikají že zboží než zaplatíme musíme rozbalit aby to bylo na poštu kdyžtak. Pokud to bylo pojištěný tak by mohly bejt i penízky.
0 22.11.2013 16:14 Robo [45] Dnes mi přišla poštou použitá UV lampa Atman 11W. Paní co mi ji posílala z Prahy tak jen origo krabici zabalila do papíru a poslala ČP jako obyč. balík. Takže můžete hádat jak to dopadlo. Samozřejmě ,že UV zářič prasknul takže mám lampu na .....
tu paní bych nejradši zabil. Tak se ptám jakou lampu tam dát jelikož nová od Atmana 11W stojí na netu 500 kč
Může tam být tahle?
www.averecord.cz/… Díky ...
Jo,na to sem taky koukal, pokud si dobře vzpomínám tak náhradní žárovka byla sehnatelná nějak kolem 300... takže podle mě není problem
první co na mě bafla :
www.averecord.cz/… Paráda , díky za radu , říkal jsem si že je ta led nějak moc levná, no a dá se k tomu sehnat někde nová lampa ? aby se to tímto pak neprodražilo ...
Přednedávnem jsem řešil podobný problem, koukal na tu stejnou... nakonec jsem do ní nešel, protože ze všech možných zdrojů jsem vyčetl, že LED diody jednoduše potřebnou vlnovou délku ke sterilizaci nezvládnou a jestli zvládnou, tak to určitě nebudou diody za takovéhle peníze. Vyřešil jsem to podobně. Aquael multiUV 3w. Není za nijak strašně peníze oproti jiným,silnějším , funguje jako každá jiná "klasická" ... 3w mi bohatě stačilo na totálně zelených 240, jen to nejde tak rychle jako u silnějších, ale za týden bylo čisto. V balení je nástavec, jak k vnějšímu filtru (mezičlánek na hadici), tak nástavce k vnitřním filtrům z řady aquael fan, ještě nějaký závěsný. Osobně bych se lampám vyhnul a hledal jiné řešení ale tuhle co popisuji můžu doporučit. Ty LEDkové bych nezkoušel
EDIT: dokonce na stejném e-shopu:
www.akva-tera.cz/… Zdravím všechny , má někdo nějakou zkušenost s takovouto a nebo podobnou LED UV lampou ? cena je více než přijatelná ovšem , jestli to vůbec může fungovat,díky za reakce MonterMonty
www.akva-tera.cz/… Všechno je obyčejné UV ... to C označuje vlnovou délku záření, která právě pro tu skupinu C ,nebo řekněme rozmezí označené písmenem C, má sterilizační účinky které se tu využívají. Takže ano, pro tento účel jen lampy UV-C, ostatní jsou k prdu.
Díky za info. Toto jsem nevěděl. Ale na zničení jednobuňečných řas potřebuju UV-C žárovku pokud se nepletu, obyč UV žárovka řasi neničí nebo ano?
No tak jako základní problem bych viděl to, že ty UV lampy jsou vyráběné z křemičitého skla (od toho se odvíjí i cena) právě proto že to křemičité sklo jako takové to UV pustí ven, běžné sklo ne, takže pokud nemáš zavařovačku z křemičitého skla tak to nebude jen nepraktické a zbytečné, ale i nefunkční. Třeba mě někdo opraví.
Slabší obyč UV už nestojí svět
Hele kámo moc s tím neexperimentuj a radši zainvestuj. elektřina je sviňa a tohle je celkem risk. Já bych si tohle nelajzl
Na následky, tedy na to jak to vypadá, by se UV lampa mohla šiknout, ale daleko důležitější bude zapátrat po příčinách a zabojovat s tím co je vidět, tak řečeno od základu.
Jejda, jejda, to už ani nevypadá, že je to akvárium, spíše mi to přijde jako vzorek odebraný ze staré hasičské nádrže, nevím, zda UV lampa je to pravé řešení
a co třeba měnit vodu a vyčistit sklo a filtr? takhle ti nikdy nezezelená 450L akvarium. Popřípadě takovím že ta zelená voda i tančí tak jemnou vatu použít do filtru aby to absorbovala a pak vyhodit. ale nejrozumější řešení je vyměnit vodu
0 17.06.2013 18:58 Johny Dobry den preji vsem,kdo tady travi cas.
Chtel jsem se zeptat na UV lampu.
Nikdy jsem ji nemel,mam 450 l akva,filtr Eheim Professional 3 2080
Neměl byste někdo na půjčení (cca týden) nevyužitou UV lampu?
Mám podezření na biologický problém
No můj názor je že to není zbytečná věc, ale pro jezírka nebo bazény je to ideální..
Hodit k velkýho bazénu tak 50W lampu člověk se pomalu o tu vodu nemusí start a jede skoro bez chemie
či o jezírka v jezírkách stojatejch se vyskytuje řasa jelikož sou pořád na sluníčku tam se taky hodí. A jelikož tam padá lupení a tak tam se o ty ryby zrovna bát nemusíme budou mít odolnost vždy nebo z toho bahna na dně
Dekuji ti za rychlou odpoved.Doposud(musim zaklepat)jsem v akva zadnou rasu nemel.Ve filtru mam docela dost fitr.medii ale ted se mi zrovna asi jedna nemoc ukazala a dokoup.neonkama.Snazim se lecit eshou.Velkochovatel opravdu nejsem
takze tvuj nazor zbytecna vec?
Lidkviduje bakterie ve vodě zelenou řasu různé viry. Výhodou je to že voda je čistá opravdu to zničí ty bakterie, atd. pokuď se tam objeví. Nevýhoda je taková že nemůže běžet od rána do večera zničilo by to rybičkám jejich imunitu. Doporučuje se pouze při řasách či nemocech. Někteří chovatelé to mají u jiker aby měli vodu čistou a vylíhli se jim zdravé ryby. Někteří to pěstujou celou dobu s UV lampou a takové rybičky nic nevydrží nemají žádnou odolnost. Ale i ty chovatelé radši použijou chemii než UV u nemocích.
Takže pokud nejsi velkochovatel kdo se bojí o své ryby že tam mají nemoc asi bych od toho šel pryč
a pořídil si jí maximálně do bazénu nebo do venkovního jezírka.
Pokud má člověk dobrou filtraci pravidelně mění vodu řasa plovoucí nehrozí.
Dobry den preji vsem,kdo tady travi cas.Chtel jsem se zeptat na UV lampu.Nikdy jsem ji nemel,mam 300 l akva,filtr JBL grenline e1501.Neco jsem si o UV lampe precetl a zajima me jestli se tato docela draha vecicka vyplati?vsude pisou ze to odbourava zakal,nezadouci organismy atd....rekne mi na UV lampu nazor nekdo ze zkusenejsich??dekuji
0 21.05.2013 10:37 kofejn [963] Máte někdo zkušenosti s těmito UV-lampami?
www.nasezahrady.cz/…
www.nasezahrady.cz/…
Pořád bojuju se zahnívajícími rostlinami a mám podezření na biologický problém. Naposledy jsem stříhal lupen hnědovky spolu se dvěma listy anubiasu. Navzájem se dotýkaly.
Nebo neměl byste někdo na půjčení (cca týden) nevyužitou lampu?
tak uvidíš jak to bude fungovat maximálně ti to bude ta lampa brzdit tim že tam neproteče takovej obsah vody...
vždycky tam píšou cca tohle u toho:
Doporučený průtok pro akvaria je 1000l/h-2000l/h
Doporučený průtok pro jezera je 2000l/h - 4000l/h
Nebudou tam 2 ale jedno.Vymenim to slabsi za silnejsi jelikoz to slabsi je jiz nefunkcni.A na UV-C napsano nic neni je to ze setu a nic se tam o tom nepise.
hezky řečeno a na co 2 čerpadla v dnešní době šetření? když se to dá připojit na jedno vždy tam píšou maximální doporučený průtok na tim UV-C a minimální u některejch výkonějších protože se i zahřívaj trošku
připojit jde cokoliv, ale obecně platí větší průtok = menší účinnost
já myslím, že je to super nápad a řasa poroste mnohem lépe...
Uvidíš sám. Dle mne to bude bez účinku, protože na opalování stačí nízkoenergetické UV, kdežto na likvidaci se používá UVC.
LIDÉ akvaristé a jiní...mám velký problém se zelenou plovoucí řasou a jelikož jsem chudý student a ve skříni se válelo 40 let starý horský slunce...rozhodle jsem ho zůžitkovat...
na filtr sem napojil hadici a tu jsem vedl ven nad kvarko...tam je upevněna dvoulitrová průhledný pet lahev naležato tak, aby její hrdlo směřovalo nad vodu. Zezadu jsem vrchem vedl hadici do lahve předem zhotoveným otvorem. z toho vyplývá, že v lahvi je neustale cca 1l vody..a každá voda se v lahvi zdrží asi 15s při průtoku 400l/h...na to svítí horské slunko ze vzdálenosti 20-30cm..Vše je samozdřejmě odstíněno..takže do akva dopadá jen zbytkové záření z odrazu...Jaký je váš názor?...
kolik to bere je mi celkem jedno...lhlavně aby to pomohlo...každý den svítím tak 6h...už dva dny
...a zaření je UV+IR
že si pokročil s dezinfekcí o úroveň víš a všechny přečůral
Technicky vzato by to mělo taky fungovat i když teda nevim kolik to bere a jaký záření to vydává
LIDÉ akvaristé a jiní...mám velký problém se zelenou plovoucí řasou a jelikož jsem chudý student a ve skříni se válelo 40 let starý horský slunce...rozhodle jsem ho zůžitkovat...
na filtr sem napojil hadici a tu jsem vedl ven nad kvarko...tam je upevněna dvoulitrová průhledný pet lahev naležato tak, aby její hrdlo směřovalo nad vodu. Zezadu jsem vrchem vedl hadici do lahve předem zhotoveným otvorem. z toho vyplývá, že v lahvi je neustale cca 1l vody..a každá voda se v lahvi zdrží asi 15s při průtoku 400l/h...na to svítí horské slunko ze vzdálenosti 20-30cm..Vše je samozdřejmě odstíněno..takže do akva dopadá jen zbytkové záření z odrazu...Jaký je váš názor?...
Nemá někdo zkušenosti z Resun UV 05 - 7W sterilizer... jestli to bude k něčemu platné? mám žlutou vodu nevim jestli se to vůbec vyplatí honit to přes vzduch
Dává se za filtr aby se nešpinila atd nebo aby jí nezničil kamen
Pavle máš hlubokou pravdu...já bych nasadil lžíci živého cyklopu a bylo by po nálevníkovi do druhého dne..Leč netuším, zda je to v možnostech tazatele...
V nově založených nádržích se dějí věci
Můj názor je, že ukvapenost vede pouze k narůstání problémů, vytvoření jiných a prodražení. Akva bych nechal standardně běžet než se v něm vytvoří všeobecná rovnováha. To Uv lampa nevyřeší. Ani tam něco lít, zatemňovat.... Pravděpodobně se něco zvrtlo a řešení bude mnohem snazší, chtělo by to více info : Jak probíhá údržba, jaká je filtrace a vše kolem ní, jaké kytky a kolik, jaké ryby a živočichové a kolik, osvětlení, používaná chemie, hnojiva, objem....... Jistě se někam hneme
0 25.09.2012 18:17 Tyntyn Já vím, o tmě jsem už slyšel - a částečně vyzkoušel. 4 dny bez osvětlení, ale nezakryté akvárium. Situace se zlepšila, ale nevyřešila. A na rostlinách se to už začalo podepisovat. Zkusím neměnit vodu, po uvedené 4 dny jsem ani nekrmil. Jinak krmím jednou za den až obden. Jsou 2 měsíce stále málo na zaběhnutí akvária? UV lampa to jistí. Díky za to čerpadlo, asi je lepší koupit nejdřív lampu a pak čerpadlo...
Prakticky jakékoli čerpadlo příslušného výkonu (podle velikosti UV lampy )to samozřejmě vyřeší, ale jak píše "netechnik" Libor invaze nálevníka většinou zmizí sama a to při zatemnění nádrže (rychleji) nebo i při běžném provozu (trvá to déle). Jen je třeba, pokud už nádrž funguje a je zaběhlá, neměnit nějakou dobu vodu aby nálevníci nedostávali další živiny a nekrmit, nebo jen velmi málo. Až pokud je invaze nezvladatelná což se občas stává nasadil bych UV lampu.
A když bude tma, tak nálevník - tedy zákal - po pár dnech zmizí i bez UV lampy...
- to říká netechnik...
0 24.09.2012 19:19 Tyntyn – UV lampa - instalace
Zdravím všechny techniky, obracím se na vás s problémem. V nově založeném akváriu (cca 2 měsíce) se mi dělá zákal. Pod mikroskopem to vypadá na nějaké rychle se pohybující potvory. Po neustupujícím zákalu (jehož intenzita reaguje mj. také na intenzitu světla) jsem se rozhodl pro UV lampu. Problém ale je, že se musí napojit na nějaké čerpadlo - většinou na externí filtr, já mám ale vnitřní. Vyřešilo by to třeba nějaké vodní čerpadlo, např. do fontán apod.? Díky za názor! Budu vděčný i za konkrétní tipy.
Oukej, díky, to jsem chtěl slyšet
Lampa bude krajní řešení a zatím to vypadá, že po něm sahat snad nebudu muset.
Myslím, že v tom hledáte velkou vědu. Pokud celý systém "hadice - těleso UV -výtoková hadice" naplníte vodou, pak propojíte s akvárkem tak praktické tlakové ztráty jsou zanedbatelné a nemusíte se bát (co do něj čerpadlo nažene, to musí na druhé straně vytéct). V tělese UV voda protéká kolem válce z křemičitého skla a vytéká volně bez významného odporu ven - žádné "úzké místo" tam není...
0 16.08.2012 22:20 Gabo – UV lampa a její tlaková ztráta
Zdravím všechny. Mám dotaz na všechny, kdo už UV lampu někdy alespoň viděli. Můj problém má už nějakou historii, válčím se zeleným zákalem a zatím několik bitev vyhrál zákal sám, takže z toho důvodu uvažuju o zbrani hromadnýho ničení - UV lampa. Co mě konkrétně zajímá, je konstrukce UV lampy. Zmenšuje se v UV lampě nějak významně a z nějakýho důvodu průřez pro průtok vody? Každá překážka vytváří místní odpor a ten společně s rychlostí média generuje tlakovou ztrátu, což je podstata tohoto dotazu. Proč? Nemůžu říct, že by můj filtr byl vzhledem k objemu nádrže zrovna předimenzován, takže mám trošku obavu, aby po zapojení UV lampy z rozstřikovací rampy ještě něco rozstřikovalo.
Díky za případný reakce.
0 29.07.2012 22:48 KamilM Sám jsem si nedávno pořídil uv lampu a zatím v pohodě voda krásně čistá. Jinak průtok jsem vůbec neřešil
. Mám to napojené od externího filtru do akva a průtok filtru je +-250L. Lampa je 11W. Používám ji každý den cca 3 hoďky.
Oprava:
...zvládnout max. průtok...
"Výkon 11W, maximální průtok 2000 l/hod"
"Výkon 24W, optimální průtok 3500 l/hod"
Promiň, ale tohle nestačí? Podle mne by 9w lampa měla zvládnout4006 max. průtok do zhruba 1800l/hod.
no pro mne z toho vylývá, že pro průtok 1100 l/h stále postačuje 5W lampa. Když teda bereme v úvahu to, že průtok se udává na nezatíženou hlavu filtru, tak zatížený filtr má poloviční průtok. Tedy na průtok 550 L/h by mohlo stačit těch 5W UV lampy. Což se tímto výkonem s přehledem dostáváme i do doporučení výkonu pro zahradní jezírka. Myslím že většina lidí tady nemá akvárka přesahujících objem 1 m3
z toho ale vyplýva,že je asi úplne jedno ako rýchlo voda cez tú lampu preteká
že by slabší už nebyla ? co takhle si to odvodit od toho že i pro největší průtok filtru je stále dávána lampa 5w ?
nedá sa z toho odvodiť nič,do všetkých velkostí montujú 5W uv lampu
host napsal: Třebas tady máš udané max. a optimální průtoky:
www.oase-filtrace.cz/…
Není odborník jako odborník.
no ať hledám jak hledám, tak nikde na forech o jezírcích neřeší průtok. Spíše řeší sílu UV lampy a určují ji podle objemu.
Doporučení UV: pro koi jezírka 2-4 Watt./1000 litrů, pro okrasná a koupací 2 Watt./1000 litrů vody.
nebo třeba toto:
... kubatura jezírka, na 1m3 je potřeba 2 - 5 W příkonu lampy
... výkonem zvoleného jezírkového čerpadla, každá lampa má optimální průtok, který je dobré dodržovat
... doba životnosti (svítivost) UV zářivky, kvalitní zářivky (Philips, Osram) mají životnost kolem 8000 hodin.
s ohledem na to, jaký průtok mají filtrace zahradních jezírek bych celkem věřil těm průtokům ve tvém odkazu.
Také přidám odkaz na akvarijní Filtr SERA s instalovanou UV lampou. Původně jsem ho také chtěl koupit ale nakonec jsem koupil samostatně filtr s průtokem 1200 L/h a samotnou 11W UV lampu, protože to vyšlo levněji. Porovnejte průtoky a sílu UV lampy, která má jen 5w. Takže se dá od toho odvodit závěr
seracz.webnode.cz/… 0 29.07.2012 14:53 KamilM Tak jsem se dopátral na odborníka a bylo mi řečeno do tel. že na průtok 600l by měla být lampa tak 25w aby to mělo tu správnou účinnost co to má mít takže na můj filtr co dělá 600l za hodinu tu 9w co mám, dát určitě nemůžu,ale kolik teda je ideální na 9w mi zatím nikdo nedokázal říct,všichni se schodují na tom že když bude vysoký průtok tak je to jako by tam to uv vůbec nebylo ale každý s kým jsem doposud mluvil říká něco jiného a že jsou mezi názory extrémní rozdíly od 200l až po 600l
Nechci střílet od pasu a chci ať funguje jak má.
UV mám velice krátkou dobu, takže radit moc nemohu ale když jsem si UV pořizoval, tak jsem četl, že právě ochlazování lampy snižuje její účinek a zahřátá má daleko větší účinek. Ale čemu dnes na internetu věřit že ano
dnes nemůžete věřit pomalu ani prodejci, protože ten za vidinou prodeje vám nabulíkuje cokoli. Jak jsi psal ... je to velice malý uzavřený okruh, takže vyššího průtoku bych se nebál.
Dle mě je to při použití v akva jedno, napojil bych to na mnou používaný filtr, myslím si, že je zbytečné zapojovat další čerpadlo. Akva voda (celý jeho objem) projede lampou několikrát dokola neustále, jde o prevenci, snížení třeba nějakých patogenů na únosnou mez….. Pokud bych lampu použil při úpravě vody třeba čerpané do akva někde z přírody (jednorázové ošetření) tak nejpomalejší možný průtok, ovšem jaký je nejméně možný průtok aby nedošlo k poškození lampy (voda ji ochlazuje!) by měl výrobce rozhodně uvádět
0 28.07.2012 18:43 KamilM Zdravím všechny. Potřebuji poradit.Mám uv lampu 9w a nevím jaké čerpadlo k ní mám pořídit ať je ideální průtok,četl jsem že při moc malém průtoku znehodnotí vodu a při velkém průtoku zase ztrácí účinnost. Parametry uváděné "dodavately" se dost liší a to v rozmezí od 200l/h až po 400l/h což se mi zdá sakra rozdíl jestli 200l nebo 400l,dokonce co jsem obtelefonoval některé větší aqašopy tak by něktří byli schopni mi prodat i čerpadlo s 600l průtokem že to je ideální
. Máte někdo zkušenost či vědomosti kolik je ideální?
Nejsou stejné. Pro vytvrzení barev (tedy i nehtů) se používá UVA spektrum, kdežto pro desinfekci (akvarijní UV lampy) se používá UVC spektrum.
Zdravím chci se zeptat zda je stejná uv zářivka do akvarijní uv lampy jak uv zářivka do nechtové uv lampy díky za infa.
Ahoj já používám tuto UV
www.aquario.pl/… a musím potvrdit že je to opravdu zbraň na vše co proteče tělem UV to co neproteče t.j. je na kamenech a dekoracích neelikviduje
Obávám se, že od sinic UV lampa moc nepomůže. Ta likviduje vznášející se řasy, nálevníky a jiné mikroorganismy z vodního sloupce a to tím, že voda s tímto "čurbesem" protéká kolem lampy kde je likvidována. Sinice v nádrži bývají přisedlé.
0 30.11.2011 10:55 Lea [1] Prosím, nemáte někdo zkušenosti s filtrem Sera s UV-C lampou?
www.zoo-market.cz/…
Jde mi o občasné posvícení z důvodu pomoci od sinic. Trápím se s nimi už 2 roky, po roce zkoušení všeho možného a nakonec ukončení snah se mi na půl roku vytratily a bez jakékoliv změny po půl roce opět vrátily. Napadlo mě, zda by toto nemohlo pomoci.
Tak mockrát děkuji za radu...ještě že si mi včas poradil
V žádném případě. Pokud chceš používat UV sterilizaci musíš mít něco takovéhoto
shop.miga.cz/… to je kompletní přístroj. Ty sis objednal jen náhradní zářivku která bez ochranného obalu poškodí i při krátké expozici jak ryby tak i rostliny. Nehledě k možnému poškození tvého zraku.
no tak tu sem si zrovna objednal...zde odkaz
aukro.cz/…
takže nepoužívat
Jakou lampu jsi si pořídil? Upozorňuji rovnou, že se musí jednat o kompletní sterilizační lampu k čerpadlu nebo vnějšímu filtru. V žádném případě nesmíš svítit UV zářivkou přímo do akvária.
0 16.10.2011 22:16 petriiiceeek – Jak používat UV světlo?
Všechny zdravím prosím o radu...v akváriu se mi začla tvořit...převážně na květinách řasa v podobě dlouhých chuchvalců chlupů...objednal sem si UV lampu žárovku která by to měla eliminovat...jen nevím jak jí správě používat...jak dlouho svítit abych neuškodil vodě a rybám? Díky
Hele s tím opatrně. UV lampu bych rozhodně nedával za filtr jako standard, kterej tam bude nonstop svítit. Zlikviduje ti všechny bakterie který tim protečou (nitrifikační samozřejmě ne, ty jsou usazeny ve filtru a prakticky všude, ve dně, atd.). Zničíš tím sice původce různých nemocí, kteří jsou v každém akvárku v jisté míře přítomni a je to dobře, že tam jsou... UV lampou narušíš přirozený ekosystém a rovnováhu prostředí. Každá ryba (ale i jakýkoliv jiný živočich) má účinný imunitní systém, který ji chrání před těmito bakteriemi a viry. Pokud vodu sterilizuješ tak oslabuješ imunitní systém všech obyvatel nádrže. Imunita vždycky fungovala (a vždycky fungovat bude) na tom principu, že pokud "něco" pronikne do těla organizmu a dostane se do krevního oběhu, tak se o to postarají bílé krvinky (leukocyty a lymfocyty), které choroboplodný zárodek zlikvidují. Pokud se do těla dostane něco nového neznámého, imunitní systém je schopen sám si vytvořit protilátky (tzv. imunitní odpověď). Pokud UV lampu zlikviduji vše živé ve vodě, dostanu "mrtvou vodu" prostou (nebo významě ochuzenou) patogenních organizmů a imunitní systémy všech živočichů se jaksi nemají na čem "trénovat" a dojde k jejich oslabení. Jedinci nově narozeni v tkto sterilním prostředí ani nemají šanci si vybudovat účinný imunitní systém. Pak stačí ryby přelovit do akvária bez UV lampy, někomu je darovat, prodat, nebo počkat až ti odejde UV lampa a uvidíš ten mazec :o)
Jediné opodstatněné použití UV lampy je krátkodobě v případě rozšíření nějaké virové nebo bakteriální nemnoci v akváriu a to jako podpůrného prostředku při léčbě a jen na omezenou dobu, dokud se problém nevyřeší. Napadené jedince je však stejně potřeba přeléčit klasickým způsobem, protože původce nemoci je již v jejich tělěch. Použitím UV lampy je však možné zmírnit šíření nemoci na další živočichy ve vodním prostředí...
Pokud je akvárium dobře udržované, voda pravidelně měněna a karanténa při nákupu nových jedinců dodržována, vše funguje tak jak má a není žádná UV lampa potřeba.
IMHO jen drahý krám a zbytečně vyhozené peníze. Někteří lidé ale musí mít všechno a myslí si že jim to pomůže... kdyby si raději za ty peníze pořídili nějakou hezkou knížku a něco si o dané problematice přečetli, udělali by lépe!
Mně jsi to adresovat nemusel. Já si to už kdysi prostudoval
. Ale pro neznalé dobré shrnutí.
Rozdělení ultrafialového záření:
UV-C - vlnová délka od 100 do 280nm s dílčími složkami
vlnová délka 100-200nm - ozonující,tvrdé záření-smrtelné pro živé organizmy
vlnová délka 200-280nm - tzv.baktericidní záření-rovněž silně škodlivé
UV-B - vlnová délka od 280 do 315nm - tzv.antirachitickézáření-důležité pro tvorbu
vitamínu D3
UV-A - vlnová délka od 315 do 400nm přechází ve viditelné světlo
Mám 9W ve 450 a za pět dní jsem měl po řase.A to byla videtelnost max.10cm a teď je úplně čistá. V popisu je že je to lampa pro jezírka do 7000l.Tak nevím jestli ti co píší nějakou mají.
Používání jakýchkoli zdrojů na dlouhodobé či trvalé "noční" svícení není pro ryby vhodné -viz serotonin. Jelikož trvalé noční svícení není pro ryby nic přirozeného, nemyslím, že byste tím rybkám nějak prospěl...
UV-A zářivky (tzv, černé světlo) vám toho moc v akváriu neosvítí, jelikož je viditelné spektrum odfiltrováno - na diskotékách se využívá zejména efekt luminiscence některých materiálů pod UV A zářením...
nocne osvetlenie je najlepsie riesit pomocou LED...
uz len preto ze tam mas jednoduchu regulaciu vykonu a farbu aku chces cervenu a modru a mas fialovu....
"ultra" nepotrebujes
Už jsem se lekl
. Myslím, že to UVčko co máš na mysli ty je spíše UV-A a nemělo by v nádrži patřičný efekt. Pokud chceš noční osvětlení (což má IMHO smysl jen u mořských nádrží) tak proč nepoužiješ osvědčené LED diody?
EE myslel sem klasický "neškodný" uvečko jako se používá na diskotékách myslím že to je UV-B ale nejsem si jistý. Hodně se používá i v teráriích. Lampi s UV-C chci koupit pak někdy za filtr na hadici aby to čistilo vodu. ;)
V žádném případě nelze svítit UV lampou přímo do nádrže poškodilo by to jak ryby, rostliny tak i potřebné nitrobakterie. A jako noční osvětlení je to nesmysl. Předpokládám, že máš na mysli lampy s UV-C zářením které se používají v akvaristice.
Zdravím lidi,
Prosim vás právě mě napadlo že bych si sehnal uv lampu na noční svícení, nemáte nějakej typ jestli je to vůbec možné a aby to neublížilo rybkám???
Díky
Mozna tak tyden,ale zalezi na prutoku a pamatuj cim rychleji voda prochazi UV lampou tim mene ma casu lampa cokoliv zlikvidovat!!
Pomuze,ale nemej moc silny prutok(tech 9 wattu neni nic moc na 500 litru),stejne pokud neodstranis pricinu zakalu(zeleneho),moc zivin a svetla,tak po vypnuti se asi z radosti vrati!!!!
Díky za radu. Pomůže to od zeleného zákalu?
Pokud je směr toku předepsaný tak by to bylo i označené i na výrobku. Pokud tam nikde šipka označující směr toku vody je jedno jak to napojíš.
Nemám u ní návod a na netu jsem ho nenašel.Je to Tetra Pond UV 7000. Je tu jen nějaký všeobecný. Tak snad tam nebude dané kam který konec.
Pokud není u lampy výslovně uveden tok vody je to jedno.
a je jedno na jaký nástavec nasadím jakýkoliv konec výpustní hadice?
Lampa může být instalována v jakékoli poloze. Jediné co je třeba dodržet je instalace na výpustní hadici.
Stačit to bude, ale stejně bych koupil něco s regulací ono těch 300l/h je na UV možná moc, ale to nechám na někom povolanějším.
Já bych to dal do vytíraček kde je akorát silný vzduchový filtr...Takto...Čerpadlo bych umístil tak 10cm pod okraj akvária a UV lampa by byla okolo 20 nad akváriem...Myslím si že když to je na 110L vytíračku tak by to snad mohlo stačit...Co myslíš?
Vyprdni se na čerpadlo, máš pořádnej filtr tak to dej na vývod těsně k filtru ne...a máš vystaráno, na co další čerpadlo.
Edit koukám a nečtu...v odchovně asi takovej luxusní filtr nebude. Ale to cos postoval...ten výtlak nic moc nevím kde to máš umístěné, jak vysoko...to si musíš spočítat sám.)
Myslíš že bude stačit tohle čerpadlo?
www.akvapotreby.com/…
Mimochodem ale co když bude hadice širší než vývod čerpadla jak se to potom řeší?
Já to chci zkusit na odchovu...Známýmu se dobrej rok nedařilo a od doby co má UV lampu neví co s mladými...Například pár u kterého si myslel že jedna z ryb je neplodná ted vodí cca 200Mladých...Takže stačí jak na to hodím výtlačné čerpadlo od atmana cca 500L za hodinu a výtlakem 1,5M?
Tak je to lampa ne čerpadlo..normálně holt dáš mezi někam na hadici od filtru no.) Akorát si nejsem jistý..jestli jí vůbec potřebuješ. Třeba já mám názor že jezírko ano, doma ne. Ale to je na tobě.
Já do UV nasávám vodu čerpadlem a vracím z5 do aq. Uvádí se čím pomaleji voda proudí přes UV, tím je to kvalitnější. Dej ale pozor na čerpadlo s malým výtlakem,aby se ti UV nanaplnilo vodou a potom to neutáhlo.
Díky tahle by měla stačit.
www.zoo-market.cz/…
Akorát nechápu
Jak je napsáno voda je nasávaná filtrem nebo čerpadlem to musím dát ještě před to čerpadlo?
Já myslel že UV lampy si nasávají vodu samy..
Resun je čínský výrobce pomůcek pro jezírka a akvaristiku.U nás se od této firmy prodávají čerpadla a vzduchovací motorky a akv.potřeby.
AHojte kde se dá koupit nejlevnější UV lampa?
U mě nutná je. Mám 1000l s vrubozubci a stále se potýkám s lehkým zákalem způsobeným jednobuněčnýma potvůrkama.
Ahoj tak to jsi ji mohl reklamovat. Možná jsi měl jen špatný kus. Chystám se ji také zapojit permanentně ale spínat bude jen tak 2 hodiny nenně.
Znáte někdo sterilizéry UV Resun? Vychází cenově trošku líp než Atman, ale co je to za výrobce nevím.
Atman 11W taky mám, musím objektivně říct, že ta cena je poznat převážně na kvalitě, na první dojem působí poměrně spolehlivě, avšak kvalitu poznáte až při pernamentním zapojení na samotný filtr, pro příležitostní připojení a projetí akva je plně dostačující, avšak když jsem ji měl na vývodu z filtru zapojenou pernamentně cca. půl roku, tak došlo k zarosení vnitřní strany skla, kde je umístěna samotná zářivka, kdy vlivem vlhkosti zkondenzovaly i samotné vodiče u patice a zářivka vlivem tohoto odešla, nová stojí kolem 400 stovek. Takže asi taková zkušenost...avšak funkčnost je dobrá při příležitostném zapojení svůj účel splní.
Asi máš pravdu.
Již jsem ji měl a vůbec nepoužíval.
Tak si raději koupím něco jiného za ty peníze.
Teď ještě popřemýšlet jestli je opravdu nutná
Až po čase jsem zjistil že ji vůbec nepotřebuji, nevyužiji a dal ji pryč a všechno funguje naprosto stejně i bez ní
Atman je dobrá volba, taky jsem ji měl od Atmanu a cena i kvalita je víc než dobrá, vůbec bych se toho nebál
Taky bych rád věděl slyšel nějké informace.
Chystám se na koupi 18W Atman.
0 24.05.2011 13:58 hanyking Díval jsem se na různé značky. 11W od atmanu je nejlevnější. Není to na ůkor kvality? Máte ji někdo?
...no mozno je to vyhoda -ze je kratsia
ale lampa na G23 je o dost drahsia...ako "standartne" T8
www.lightspectrum.sk/…
Cena i značka by mohla vypovídat za vše, tento nákup by mohl být určitý risk při koupi neověřeného zboží, už ten název by napovídal nějakou čínskou výrobu...
Na Aukru se prodává UV sterilizér JEBo 18W cca za 1500. Zdá se mi to dobrá cena pro tento výkon, ale hlavně se mi líbí, že je kratší než Atman a tudíž by se mi krásně vešla do skříňky. Je mi ale divné, že jsem jí nenašla na netu, jakoby se to u nás normálně neprodávalo. Máte s touto lampou někdo zkušenosti? Děkuji
Máte někdo zkušenosti s UV lampou Resun UV 05, která se dává dovnitř akvária (taková modrá "žabka")? Nevím, jestli to funguje samo, nebo je to třeba napojit na vzduchovací motůrek nebo čerpadlo. V akváriu se mi objevila plovoucí řasa - takové tečky, které jsou na hladině i ve vodě a tak uvažuji, že bych to zakoupila jako přechodné řešení. UV zapojené za filtr se mi zatím nechce řešit.Děkuji
Lampa na zákaly funguje,tak jak píšeš a jak zmiňuje Haimdol.Ale zbarvení vody,které není zákalem,neodstraní.Nebo snad nesouhlasíš s pravidelnou údržbou.U mě to tak je a mohu dokázat,tak si přijeď.
Nic ti nebrání tu lampu zkusit. Pokud jsou příčinou řasy nebo nálevníci tak se nádrž vyjasní a pokud ne můžeš zkusit to aktivní uhlí.
Ten filtr už je zaběhlý od září. Sice jsem musel 3X opakovat léčbu chloraminem což bakterie prohnalo ale myslím, že filtr funguje. Spíše si myslím, že ten zákal dělají jednobuněčné řasy nebo nějací nálevníci.
Nezruší, ty jsou přece ve filtru, a lampa se zapojuje za filtr, jinak osobně jsem ji párkrát použil a na různé zákaly to funguje skvěle.
a nezruší i správné bakterie z filtru?
Jistě. UV lampy se používají na odstranění choroboplodných zárodků z vody, odstranění plovoucích řas a například nálevníka. Na zabarvení vody, jak popisuješ do žluta, bych zkusil vodu přefiltrovat přes aktivní uhlí. Voda se totiž může zbarvit do žluta i odpadními produkty (močí) ryb. A pokud filtr není velmi dlouho zaběhlý (řádově měsíce) může se toto zabarvení projevit. Nebo je možnost zvýšit výměny vody.
Ale ty UV se z nějakého důvodu používají.
Za filtr,na výtok z filtru do akvária.
0 18.03.2011 18:36 Petr69 – kam s ní ?
před filtr,nebo za filtr?
UV bělí prádlo na šňůře,ale vodu ne.Ve vodě se rozpustí mnoho látek tom je přirozené a není to na škodu.Pomůže jen výměna části vody.Prostě základní údržba 1 týdně asi +-1/4 akvaria.
0 18.03.2011 00:39 hanyking V akvárku se mi po týdnu od výměny vody udělé slabý žlotozelený zákal vody.Spíš ta voda dostane žlutavý tón. Mám velký filtr a je v něm bioakvacit. Myslíte, že pomůže zapojit do systému uv sterilizátor aby voda byla křišťálová?
Zbytečne, moc lidí to nepoužívá, pokud máš UV lampu tak to projeď třeba jen lampou. Spíš se ale taky zaměř na příčinu vzniku těch plísní, někde je něco špatně.
0 27.02.2011 20:50 halenar1984 – ozonizator a poter
ahojte mam poter Velifery ale stale mam problemi z neakymi plesnami a tak chcem sa spitat ci je rozumne pridavanie ozonu do vody
Jen proto aby jsme ušetřili nějaké peníze...
No v prvé řadě je to polský výrobek, a všimni víme jak je to s těmi poláky a jejích zbožím, výrobky od tohoto prodejce můžou fungovat ale je nutno pamatovat, že zacházíme s akva i o velkých objemech a nemůžem si dovolit riskovat jakoukoliv poruchu obzvláště na zařízení, kterým protéká voda, což mužé mít katastrofální následky.
Moc rád bych viděl jak UV lampou protéká filtr a nebo bioakvacit. Nemáte video?
0 07.02.2011 21:52 deroyce – Re: Joura
nojestli tím uv proteče i filtr nebo bioakvacit, pak je to zničí, omu věř
0 06.02.2011 14:01 davidus [41] - Cichlidy co tahle od poláků z aukra?
aukro.cz/… Má ji někdo?
jj......já se to tam stejně bál dát
0 10.01.2011 19:15 filipsi tucapa napsal:..já mám UVA
To je prave to "horske slunce", to co je v solariich. V zadnem pripade v akva na nic nepouzivat.
Na desinfekci akvária se smí používat pouze průtoková UV lampa speciálně konstruovaná pro akvária nebo jezírka. Tak žádné oslepnutí nehrozí. V žádném případě nesvítit do nádrže lampou typu "horské slunce" a podobně. Nebude to fungovat a kdo ví co to udělá s osádkou a osvětlovačem. Hladina odráží
. Na desinfekci se používají pouze UV-C lampy.
jo a ještě je nákej rozdíl mezi UVA,UVB a UVC?.......každý tip je na něco jinýho......aby z toho třeba ryby neoslepy.....já mám UVA
díky moc......já jsem nebyl dlouho doma a o AQ se starala segra.....no a vydiš jak to dopadlo.....:(
UV lampa rybám nevadí, jen při nepřetržitém používání se jim snižuje imunitní systém, stačí ji používat pár hodin týdně (pokud vůbec)
Jinak krupičky si všimnout na poslední chvíly když ti polovina ryb pomalu uhyne, tak tomu říkám všímavost
Krupička není žádná závažná nemoc a při použití vhodných léčiv např.eSHa exit k žádným úmrtím nedochází pokud se zachytí nástup nemoci a ne pokročilé stádium
objevila se mě krupice a já si toho všiml až na poslední chvíli a polovina ryb mě pomalu uhynula......myslíte že UV může rybě vadit...jak dlouho to můžu nechat svítit?
0 27.12.2010 22:03 pepino – UV lampa-rada,recenzia
Zdravim,poprosim vas o pomoc tych ktori mate skusenosti s UV lampami.Mam v plane zakupit UV lampu do mojho 350 lit. akvaria,pouzivam vonkajsi filter eheim 2075 ktory ma prietok 1250 l-hod(v mojom pripade priskrteny na polovicu)neviem sa rozhodnut ohladom znacky a hlavne vykonu pretoze rozni vyrobcovia udavaju rozne parametre vykonu pre dane objemy akva,napr zn SERA pri vykone 5W udava pouzitelnost pre akvaria do 600 l
www.akvashop.sk/… ... cPath=6_36 ini zase vacsie parametre pre vacsie objemy--- mam primerane nastudovanu problematiku uv lamp aj na tomto fore a z inych stranok a tie odporucaju co najvacsi vykon pri najmensom prietoku.Kde je vlastne ta zlata stredna cesta co sa tyka vykonu a tj aj ceny lampy? nerad by som zbytocne preplatil tento vyrobok.Mohli by ste mi poradit nejaku konkretnu znacku a parametre?
DAKUJEM za rady.
0 18.07.2010 18:18 pajik Pak nechápu proč naše ryby žijí ?a žádné preparáty nepoužívám,lampa běží 24hod.denně,několik let.V preparátech co bakterie obsahují bude očkovací kultura,nikoli živé bakterie,je tam pochopitelně nutné dodržet nějakou dobu k plnému rozvinutí živých kultur a tam bych také lampu nepoužil (za předpokladu,že bych ten preparát použil).To jsme teprve u trávicích enzymů .No jinak dík za diskusi,čas nás rozsoudí,máme každý své přesvědčení
Končím tuto diskusi,zdravím a přeji ať vám to vše zdárně plave!
Pokud projdou přes UV-lampu tak se zničí, jsou různé preparáty které je obsahují a i v návodu je napsáno že po aplikaci je nutné alespoň na 24h vypnout UV-lampy
0 18.07.2010 16:52 pajik A váš názor třeba na to,že v akvarijním prostředí se vyskytují bakterie a enzimy které ryby nutně potřebují třeba k trávení a zaručeně by je tato lampa vyhubila,tudíš by při neustálém používání uhynuly je jaký?
Dík
0 18.07.2010 13:43 Bob66 [2103] - Cichlidy pajik napsal:Opomenul jsem dodat ,že věta "k vyřešení problémů s nemocí, parazity" ten vámi dodaný článek degraduje!
Samozřejmě že lampa neléčí v tom s vámi souhlasim, chtěl jsem jen poukázat že ne vše co je kde napsané nebo zkopírované v e-shopech je pravda, jsou to především prodejci a napíší cokoliv aby prodaly
Jinak nesouhlasím na 100% ani s jedním z těch odkazů
UV-lampu mi nutit nemusíte, já ji mám a používám jen pár hodin za měsíc nebo po proběhlé léčbě
0 18.07.2010 12:38 pajik Omlouvám se,beru na vědomí.Děkuji
Pokud reagujete na nějakou myšlenku stačí použít ikonku RE (zpětná šipka). Kopírováním celých příspěvků se stává fórum nepřehledné. Děkuji.
0 18.07.2010 12:16 pajik 0 18.07.2010 11:26 Bob66 [2103] - Cichlidy pajik napsal: UV lampa je dobrá prevence a na rozdíl od jiných preventivních zásahů nezpůsobuje resistenci a jiné vedlejší účinky.
Daleko lepší prevence je dodržování pár základních pravidel čistota a hygiena v akva pravidelná výměna vody nepřekrmování atd. Ještě jsem si nevšiml že by toto způsobovalo resistenci a jiné vedlejší účinky
pajik napsal:Přiložil jsem článek,kde je celkem solidně popsáno o UV vše,zejména v posledním odstavci je zodpovězena otázka která nás pálí.
<a href="http://www.exothobby.cz/index.php/cs/technika/uv-istie-vody" target="_blank" rel="nofollow">http://www.exothobby.cz/index.php/cs/technika/uv-istie-vody</a>
Pokud má někdo pocit,že klamou zákazníka tak se prosím obraťte na SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ " SOS"
Vím že by se tato fa.pod nějaké lži nepodepsala a jsou si sakra vědomi ,že by je to stálo místo na trhu.
Pořád se tu oháníte článkem z e-shopu, tak vám taky jeden přiložím
www.miga.cz/… 0 18.07.2010 10:53 pajik K tématu by to nebylo,navíc nejsem veterinář ani lékař natož imunolog abych si dovolil psát článek k tématu nemoci ryb který by si zde někdo zarámoval.
Všichni víme ,že nástrah v podobě onemocnění našich chovanců je mnoho a že některé nejsou léčitelné.
UV lampa je dobrá prevence a na rozdíl od jiných preventivních zásahů nezpůsobuje resistenci a jiné vedlejší účinky.
V akvarijním prostředí je také spousta jiných užitečných bakterií a enzymů !Pomáhají třeba rybám v trávení apod. Pokud by tedy docházelo k vyhubení veškeré mikroflóry v akvárii za stálého používání UV lampy, tak bych byl již dávno bez ryb!Nejde vodní živočichy chovat ve sterilní vodě! Navíc se mi nestává ,že by moji odchovanci někomu onemocněli a transporty také (i dlouhodobé) dobře snášejí.
Přiložil jsem článek,kde je celkem solidně popsáno o UV vše,zejména v posledním odstavci je zodpovězena otázka která nás pálí.
www.exothobby.cz/…
Pokud má někdo pocit,že klamou zákazníka tak se prosím obraťte na SDRUŽENÍ OBRANY SPOTŘEBITELŮ " SOS"
Vím že by se tato fa.pod nějaké lži nepodepsala a jsou si sakra vědomi ,že by je to stálo místo na trhu!
Rád bych závěrem upozornil na fakt,že pokud používáte léčiva tak po tu dobu UVC lampu VYPNĚTE!!! Záření by výrazně snížilo dobu působení a ta by nemusela být pro úspěch léčby dostačující!!!
Zdraví všechny,přeji vám a vašim chovancům vítečné výsledky(nakoukl jsem některým do profilu a je vidět , že to děláte srdíčkem,nádhera)
Já mám ve 300l akva atman 11W a zatím bez problému.Uv lampu pouštím na 1 den při výměně vody.Určitě nedoporučuji Uv lampu mít zaplou nonstop.To je můj názor.
0 17.07.2010 23:25 navik [908] - Sumci pajik napsal: [ No, mohl bych třeba tomu rozumět a rozepsat tu vše o nemocech ,onemocněních,léčbách,léčivech,resistencích,virech.... ... tak co by nám to dalo??
Pokud byste tomu opravdu rozuměl a rozepsal se, neváhal bych toto téma uložit do oblíbených se zlatým rámečkem a rád se něčemu přiučil, odborných rad není nikdy dost - a jistě nejen já, takže - dalo by nám to mnoho [/cite] 0 17.07.2010 22:56 pajik katterinecka napsala: I kdyby jen voda proteklá byla na 99% zbavená bakterií, tak při průtoku objemu celé nádrže za dvě hodiny, i třeba mnohem větším, by se při dlouhodobém používání i podobné prostředí vyskytlo ve veškeré vodě, záleží ovšem i na rychlosti jejich množení. Pak by se ale mohlo stát, při příliš velkém vystavení vody UV záření, že těch bakterií opravdu moc nezbyde (zvlášť třeba v chovných nádržích bez dna a rostlin). Myslím že některé ryby můžou mít slabý imunitní systém, a přirozeným výběrem by většina z nich uhynula, nebo by si vytvořily lepší, ale takhle můžou vesele růst, nebo se i množit a přenášet své vlastnosti dál, a když se pak dostanou z takovéto "čisté" nádrže do běžného akvária, tak nemají šanci.
To jsou jen moje teorie. Ráda se dozvím plno informací z každého úhlu pohledu a pak si udělám pohled vlastní.
A ty výrobce nehaním, jen upozorňuju na to že o takové informace se nedá spolehlivě opřít
Ano v našich nádržích si musejí mnohé druhy zvykat i na "bakterie" se kterýma se ve své domovině ani nemůžou setkat.Jsou činitelé na které si zvyknou -získaná imunita a činitele na které mají imunitu vrozenou a tu jim nevymažete,ti horší prevíti způsobí nemoc a po zdárném a správném vyléčení je také imunita získaná ale pokud léčba je chybná nebo nedostatečná tak se stává že postižený je přenašečem a sám nevykazuje známky nemoci a jeho breberky jsou navíc na ty daná léčiva už sami imunní a to je resistence - vlastně ten nejhorší průšvih
Nerad bych zacházel do odborných názvů a co by nám to dalo?
Třeba by nám to ukázalo, jestli víte, o čem píšete.
0 17.07.2010 22:43 pajik navik napsal: Pokud píšete hodně obecně a zdůrazňujete slovíčko "některé", tak se raději vyhýbejte těm 100% (jinak UV lampu mám pro strýčka Příhodu, ale trvale ji nepoužívám)
Taky zdravím
U některých jako je třeba tbc si jsem jistý že stačí jedna bakterie a ryby onemocní, a u ryb nakaženého jedince asi těžko vyléčíme je to na 100procent a tady můžeme mít lampu jakou chceme a potom jsou jiní prevíti kteří se kolem nás běžně vyskytují ale jen tehdy pokud se mají možnost přemnožit a udělají to tak onemocníme a to se netýká jen nemocí ale i různých prvoků a řas(sinic)Mnohé potřebujeme například k trávení a jíní prozpívají zase jinak,nesmí se ovšem přemnožit “Obecně“ tím myslím ,že původce nemoci nazývám do kupy bakterie a prevíti a ap.Nerad bych zacházel do odborných názvů a co by nám to dalo??
Zdravím
Pokud píšete hodně obecně a zdůrazňujete slovíčko "některé", tak se raději vyhýbejte těm 100%
(jinak UV lampu mám pro strýčka Příhodu, ale trvale ji nepoužívám)
Taky zdravím
I kdyby jen voda proteklá byla na 99% zbavená bakterií, tak při průtoku objemu celé nádrže za dvě hodiny, i třeba mnohem větším, by se při dlouhodobém používání i podobné prostředí vyskytlo ve veškeré vodě, záleží ovšem i na rychlosti jejich množení. Pak by se ale mohlo stát, při příliš velkém vystavení vody UV záření, že těch bakterií opravdu moc nezbyde (zvlášť třeba v chovných nádržích bez dna a rostlin). Myslím že některé ryby můžou mít slabý imunitní systém, a přirozeným výběrem by většina z nich uhynula, nebo by si vytvořily lepší, ale takhle můžou vesele růst, nebo se i množit a přenášet své vlastnosti dál, a když se pak dostanou z takovéto "čisté" nádrže do běžného akvária, tak nemají šanci.
To jsou jen moje teorie. Ráda se dozvím plno informací z každého úhlu pohledu a pak si udělám pohled vlastní.
A ty výrobce nehaním, jen upozorňuju na to že o takové informace se nedá spolehlivě opřít
0 17.07.2010 21:45 pajik – Re: katterinecka
Rozhodně se nehádám o používání UV lampy.Je to diskuse o používání UV lampy.Těch 99procent se týká pouze té vody,která se nachází zrovna v UV lampě a jakmile vyteče opět se kontaminuje!A tak se vlastně určití prvoci,bakterie a sinice udrží v přijatelné normě ale nevyhubíte je.Možná chápu blbě já vás ,ale nemyslíte že je voda v akváriu po použití lampy o 99procent zbavena bakterií?Pokud budeme mít v akváriu původce nemoci tak můžeme na 100procen počítat s tím ,že nemoc propukne a věřím,že žádný z nás tam žádného takového původce nemá a přeji všem aby ho tam nikdy neměli a pokud se náhodou stane že se tam něco dostane aby ten boj vyhráli akvaristé s rybkami.Rozhodně nikomu UV lampu nevnucuji a roky jsem se bez ní obešel a o ceně se ani nebavím(drahá a po určitých hodinách zase drahá výměna lampy).Hodně se tu řeší otázka zda použití této lampy oslabuje ryby ,které sterilním prostředím ztrácejí imunitu a po přelovení do jiné nesterilní nádrže onemocní.Jsem přesvědčen ,že tomu tak není,ono je jedno zda projdete kolem jedné dvou nebo tří bakterií aby jsme onemocněli nebo získali imunitu a některou imunitu získáte až po zdárném prodělání nemoci.Některé bakterie dokonce v únosné míře nemoc nevyvolají ale pokud překročí únosnou mez co do počtu tak nemoc propukne a to je případ pro UV lampu a můj případ proč jsem si ji pořídil,a pravdou je že mimo to redukuje různé prvoky a řasy.Ty výrobce bych nehanil.
Dík za reakci a ať se daří
Pokud vím, tak jste se bavili o tom, jestli UV lampa vytváří sterilní vodu (nebo aspoň téměř sterilní), ne o tom jestli vytváří sterilní prostředí v celém akváriu, možná jste se každej bavili o něčem jiným. Nemůžu sama posoudit jestli je stálé používání UV lampy pro ryby dobré nebo špatné, ale z té vaší diskuse, kde se každej hádáte o něčem jiným, se nedá nic kloudnýho dozvědět. (a já osobně bych bezmezně nedůvěřovala článku na nějakém eshopu, který propaguje svůj výrobek, i kdyby byl pravdivý, navíc když o něm nepíší jedinou špatnou vlastnost)
Ale když na té stránce píší, že se zbaví 99% zárodků, tak mi ta voda při dlouhodobým používání příjde o dost "sterilnější" a ryby většinou plavou ve volné vodě (která pravidelně protéká UV lampou) a na né ve dně s bakteriemi, takže do styku s nimi určitě přicházejí o dost míň (i když nitrifikační bakterie stále fungují), to je jen můj selskej rozum
Jinak souhlasím s tímto příspěvkem:
Bob66 napsal: Napsal jsem že UV lampa sterilní vodu vytváří, ne že bude 100% sterilní a za tím si stojím, nicméně při nepřetržitém provozu se v akva vytvoří zcela jiné prostředí a při změně prostředí (přelovení nebo prodej ryb) je daleko větší šance napadení ryb nemocemi nebo parazity než když budou v akva buď bez UV nebo s jen občasným používáním, to jsou zase zkušenosti chovatelů kteří se tím živí 0 17.07.2010 17:47 pajik – Re: pajik
Doporučuji přečíst zejména poslední odstavec vyčerpávajícího článku,který v celku odpoví na naše otázky
www.exothobby.cz/…
Ahoj
pajik napsal:
Věřte,že pokud kapalinu vystavíte přímému UV záření tak ji na 99procent vysterilizujete a samozřejmě musí voda stát a záření má rozhodně mnohonásobně vyšší intenzitu a intenzita nesmí v celém sloupci vody ztrácet a to několik hodin!.V akvárii toho těžko docílíte ,navíc lampou,která má 5w ale klidně i 30 a voda lampou protéká
A přitom na těch tvých stránkách z odkazu píší "15 Watt: odstranění nežádoucích zárodků: 90% účinosti u průtoku asi 450 litrů za hodinu, 99% při průtoku asi 250 l/h, vhodné pro akvária do obsahu 500 litrů." Odstranění 99% zárodků při průtoku 250l/h a to není zrovna malej průtok. A teď by mě zajímalo kdo má pravdu
0 16.07.2010 17:03 blesk – ahoj
není to až zas tak pravda
0 16.07.2010 16:00 pajik Napsal jsem že UV lampa sterilní vodu vytváří, ne že bude 100% sterilní a za tím si stojím, nicméně při nepřetržitém provozu se v akva vytvoří zcela jiné prostředí a při změně prostředí (přelovení nebo prodej ryb) je daleko větší šance napadení ryb nemocemi nebo parazity než když budou v akva buď bez UV nebo s jen občasným používáním, to jsou zase zkušenosti chovatelů kteří se tím živí
A že je to váš obor(povolání) ještě neznamená že o tom opravdu něco víte, to jsou zase moje zkušenosti, že ne každý co dělá svoji práci tomu opravdu rozumí
O vás a vašem přínosu si myslím své
Jo, tak v tomhle směru s tebou polemizovat nemůžu jelikož nemám s UV lampou žádnou osobní zkušenost. Nikdy jsem ji nepotřeboval a ani se k jejímu pořízení nechystám. Pouze poukazuji na informace výrobců.
pajik napsal: Haimdol napsal: Já vím, že v UV sterilizátoru je nejdůležitější UV trubice a jak lampa vypadá a funguje. Já to spíše špatně formuloval. Po 8000 hodinách trubice sice ještě svítí, ale nevyzařuje dostatečné množství UV-C a proto je třeba pro obnovení plné funkce ji vyměnit. Je to zářivka jako každá jiná. Provozem stárne.
Ani na vteřinu jsem o tom nepochybova
coz to ano starne zcela urcite, ale verte tomu, ze vsechny znackove zarivky (ne nejake noname z Ciny) na tom budou naprosto stejne - ono totiz na te UV-C zarivce opravdu nema co odejit z hlediska sviceni - neni tam zadny luminofor a to zareni je primo produktem vyboje (stejne jako v normalni zarivce, kde ale luminofor tohle zareni premenuje na viditelne spektrum) takze pokles svitivosti nenastava degradaci luminoforu, ale spis znecistenim povrchu trubice casteckama elektrod
pokles 10% po 12.000 hodinach je naprosto smesnej - nenechte se zblbnout - dokud UV-Ccko zapali je to v pohode (rozpocti si 10% poklesu svitivosti do porizovaci ceny zarivky)
0 16.07.2010 14:08 pajik pajik napsal: Haimdol napsal: Vlivem UV záření dochází i k rozkladu chemických látek jako jsou již zmiňovaná hnojiva nebo léčiva. Proto někteří výrobci nedoporučují použití lampy zároveň s léčivy.
zřejmě budou organického původu,je to možné
Kontaktoval jsem kolegu co dělá do léčiv a hnojiv.Cituji: "některá léčiva a hnojiva jsou konstruovány tak,že vykonají svou funkci a následně se vlivem vnějších vlivů přirozeně odbourají a právě zmiňovaná lampa to odbourávání urychlí,nelze s určitostí říci zda tyto splní svou funkci,ale u léčiv s velikou pravděpodobností ano."
V těchto případech bych UV lampu nepoužíval
0 16.07.2010 13:47 pajik Haimdol napsal: Vlivem UV záření dochází i k rozkladu chemických látek jako jsou již zmiňovaná hnojiva nebo léčiva. Proto někteří výrobci nedoporučují použití lampy zároveň s léčivy.
zřejmě budou organického původu,je to možné
Vlivem UV záření dochází i k rozkladu chemických látek jako jsou již zmiňovaná hnojiva nebo léčiva. Proto někteří výrobci nedoporučují použití lampy zároveň s léčivy.
0 16.07.2010 13:36 pajik Haimdol napsal: Já si osobně taky myslím, že permanentní použití UV lampy je kontraproduktivní. Chápu její použití krátkodobě při nemoci, zákalu nebo přemnožených řasách, ale její použití má bezpochyby negativní vliv na látky do akvária přidané jako jsou léčiva, hnojiva nebo vitamíny. Stálé použití je zbytečné, protože v nádrži se dá zdravé prostředí udržet i bez lampy.
Je to jasná věc,že bez UV lampy bude vaše akva prosperovat,není to vůbec nutnost,to záření ničí pouze buněčnou strukturu teda věci organického původu.
www.puresystem.cz/…
Jako léčbu asi ne,jen prevenci.Pravda je také,že dobře zacloumá se sinicemi nebo nálevníkem ap.
Já si osobně taky myslím, že permanentní použití UV lampy je kontraproduktivní. Chápu její použití krátkodobě při nemoci, zákalu nebo přemnožených řasách, ale její použití má bezpochyby negativní vliv na látky do akvária přidané jako jsou léčiva, hnojiva nebo vitamíny. Stálé použití je zbytečné, protože v nádrži se dá zdravé prostředí udržet i bez lampy.
0 16.07.2010 13:08 pajik
UV-lampa sterilní vodu vytváří a proto není vhodné ji mít zapnutou neustále (ztráta přirozené imunity ryb)
Tohle je další váš blábol a klidně si zase postěžujte že to není k tématu
Bob66 jenom hloupě a s přesvědčením o kterém nemáš ani potuchy rýpeš,co se tebe týče už vím o blábolení moc.Jseš k tomuto tématu přínosem
Přes rameno se mi dívá kapacita v oboru a byl by moc rád kdyby vás zaměstnal jistý kontrolní úřad pro jistou kontrolu a on by tak snížil náklady na výrobu ,vyrábí sterilní tekutiny pro infúzní , intravenosní podávání .Sterilitu(i kdyby vám to s tou lampou vyšlo) těžko v tom akváriu udržíte,věřím že ryby krmíte,odkalujete,vyměňujete občas část vody apod.Možná tam občas zavlečete nějakou nemoc aby neztratily imunitu??-To byl jen fórek
Věřte,že pokud kapalinu vystavíte přímému UV záření tak ji na 99procent vysterilizujete a samozřejmě musí voda stát a záření má rozhodně mnohonásobně vyšší intenzitu a intenzita nesmí v celém sloupci vody ztrácet a to několik hodin!.V akvárii toho těžko docílíte ,navíc lampou,která má 5w ale klidně i 30 a voda lampou protéká (pouze) sterility nelze docílit!
Pokud lampu vypínáte zkontrolujte prosím křemíkovou trubici, zda není něčím povleklá,pak to už vůbec nebude mít smysl.A to se u takového zacházení stává a jaký má vliv vypínání a zapínání té zářivky tak to nevím,ale a to je jenom můj názor jí to dvakrát nepřidá.
Já vím, že v UV sterilizátoru je nejdůležitější UV trubice a jak lampa vypadá a funguje. Já to spíše špatně formuloval. Po 8000 hodinách trubice sice ještě svítí, ale nevyzařuje dostatečné množství UV-C a proto je třeba pro obnovení plné funkce ji vyměnit. Je to zářivka jako každá jiná. Provozem stárne.
0 16.07.2010 10:55 pajik – Re: Jetta
Používám ji stále,prevence!!nerozumím tomu proč ji používat občas?? Lampa nikdy nevytvoří sterilní vodu jak někde píšou ani nijak neovlivní ryby.Jde o to že v prostředí akva což nelze srovnat s přírodním prostředím je vytvoření nějaké jakékoli nozokomiální nákazy vysoká.A tak je lampa jako prevence průseru velmi dobrým řešením.Kolem ryb je dost breberek aby si vytvořily získanou imunitu i s UV lampou a jinou imunitu mají vrozenou a lampa nám pomáhá toto množství "bacilů" držet v únosné normě aby nedošlo k propuknutí nemoci v takovém měřítku,že imunita nestačí to zvládat.
Jo a pro Radek cx nevím ale výrobce ti potvrdí že pokud lampa svítí nemusí záření vydávat a doporučuje ji po určitých hodinách provozu vyměnit
to je podle me blbost - UV-C neboli germicidni zarivka je v podstate samotna trubice (jako normalni zarivka principem ale bez luminoforu) ve ktere probiha vyboj, ktery je zdrojem toho tvrdeho UV zareni - tedy pokud zarivka naskoci tak vzdycky emituje UV zareni
pokud tedy neztrati tesnost nebo neuhnijou elektrody nema se na ni absolutne co poskodit a sviti - nic jineho tam totiz neni - vlastni pouzdro je specialni kremenne sklo, ktere propousti UV zareni - proto je relativne draha - a ne nem se nema co rozbit
0 16.07.2010 10:32 Jetta Tady ve vláknu jsem četl,že uv používají jen někdy,jen když je nějáký problém (řasa nalevníci atd). není to už pozdě-jak to spoužíváním vidíte vy svítit nonstop nebo šetřit
lampu.
Ona životnost kvalitní UV zářivky je kolem 8000 hodin takže nezbývá než si spočítat dobu používání, protože po životnosti sice svítí dál, ale už neemituje žádné UV záření. Samozřejmě je nutné se řídit doporučením výrobce lampy.
0 16.07.2010 08:17 pajik MorfeusDC napsal: Prosím poradí mi někdo jak jeto s UV lampou musím koupit originál určenou ke kvarku nebo mohu použit například toto?: <a href="http://www.hdt.cz/uv-zarivka-60cm-set-plastovy/d-201818/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.hdt.cz/uv-zarivka-60cm-set-plastovy/d-201818/</a>
Musíš použít lampu určenou pro akvária ,laicky řečeno ultrafialové světlo a nám nejde o to abychom modře(fialově) svítili ale abychom UV zářením likvidovali patogeny-tedy dva pojmy světlo a záření.Jsou to speciální zářivky kryté pouzdrem a pokud by svítily volně tak ti vážně poškodí zdraví.Jejich životnost je omezená,někde píšou ,že vydrží vydávat uv záření jen 6měsíců a přitom stále svítí!Nevím jak zjistím zda ta moje je vůbec ještě ok??
Rozdíl je v použitých materiálech, elektronice a kvalitě UV zářivky. Princip fungování je naprosto stejný. Na 160 litrů bude 5 W stačit.
0 15.07.2010 22:59 Jetta A jaký je technologicky rozdíl ve funkci
u Atmanu a těch drašších. a stačil by na AQ 160l ten z označením 5W
Viděl bych to tak na 9-11W. A značku podle výše investice. Nejlevnější je asi Atman, o něco dražší jsou lampy Sera, Tetra, JBL a technologicky nejlepší a taky nejdražší jsou značky Vecton a De Bary.
0 15.07.2010 21:49 Usine – Re: csnoro
Dobrý večer.
Potrebujem poradiť z UV lampou,aký tip a koľko wattov do 300L akvária.
Ďakujem.
0 13.06.2010 20:53 MorfeusDC – uv lampa
sory nevsim jsem si odpovedi dik za radu
0 13.06.2010 20:51 MorfeusDC – uv lampa
jakej je rozdil mezi AQ UV trubici a napriklad touhle?:http://www.hdt.cz/uv-zarivka-60cm-set-plastovy/d-201818/
0 13.06.2010 20:36 Usine – Re: MorfeusDC
Pokud je lampa určená k desinfekci tak to stačit nebude. Je několik tipů UV trubic a tohle je jen na efekty (UV-A) ty potřebuješ s označením UV-C.
www.greenhome.cz/…
Takováto lampa není vůbec k ničemu. Pro použití v akvaristice se musí použít speciální lampa která emituje UV-C záření pro likvidaci řas a patogenních bakterií a virů. To vše v bezpečném pouzdře které umožňuje průtok vody. Zkrátka použít pouze výrobky určené pro akvária nebo jezírka.
0 13.06.2010 19:32 MorfeusDC – uv lampa
Prosím poradí mi někdo jak jeto s UV lampou musím koupit originál určenou ke kvarku nebo mohu použit například toto?:
www.hdt.cz/… Moc diki vsetkym, uz viem vsetko co potrebujem, okrem toho ci musia byt tienene vyvody z tela UV lampy, ako som uz pisal.
...nad tim som aj ja rozmyslal komplet UVC riesenie je pomerne drahe - vzhladom na to ze 8W lampa stoji cca 200Sk...-aj ked su tam "specialne" skla aj tak je to pomerne draha zalezitost...
www.lightspectrum.sk/… Ne, prave proto ma byt zarivka v obalu, aby nebyla primo v kontaktu s vodou (ona by se samotna take blbe tesnila). A v obalu ze specialniho skla, proto aby uvc proslo co nejvice. Normalni sklo by bo skoro vsechno pohltilo.
Divat se do toho svetla skodi ocim hodne, stejne jako vystavovani pokozky svetlu, atp. Je to UVC.
Stejne neni nic moc dychat vzduch v mistnosti kde sviti, svicenim tvori ve vzduchu ozon.
Napr. na operacnich salech se s tim primo sviti, aby byl sal dezinfikovany. Ale pouze, kdyz tam nikdo neni.
Teraz som cital, ze nemusi byt kremikovy obal okolo ziarivky. Moze sa pouzit priamo ziarivka, ale pri prasknuti dojde ku katastrofe v AQ.
Ucinnost je do vzdialenosti 4mm. Neskodi to ociam, ked sa pozera priamo na UV ziarivku, alebo na odraz ziarenia?
Takze samotna UV ziarivka, musi byt v obale z kremikoveho skla, aby bolo UV(C) ziarenie co najmensie? Alebo nemusi?
Musia byt tienene aj vyvody? Aby ziarenie nevnikalo do hadic?
Rad by som si to v buducnosti vyrobil, ale potrebujem, vediet tieto veci.
Diki...
Ted nevim, jestli je to jeste otazka, nebo co.
Ano, jinym sklem projde uv(c) spatne (dle vrstvy, projde ho malo).
Material jinak jakykoli. Jen nektere plasty (tedy vetsina) vlivem uv degraduji, krehnou a praskaji. Novodur bych mozna zrovna nedoporucil (ale netroufnu si odhadnout, co by udelala lampa, a za jak dlouho by eventuelne mohl byt problem. ABS by urcite bylo lepsi. Ale opet si netroufam urcit vliv lampy.
No, nejspis to vyrobci prilis neresi, koneckoncu je tam jeste vrstva vody, asi pocitaji s tim, ze driv nez bude mit problem (jakykoli) plast, bude lampa vyhozena. A asi maji pravdu.
Nemusi, byt UV ziarivka umiestnena v kremikovom, skle?
Telo UV lampy moze byt z PVC, alebo su nato materialy, sklo, nerezova ocel a specialne plasty?
...rozmyslal som nad vyrobou UV-C lampy...-8W lampa stoji cca 200Sk - daaky novodur+tesnenia...s tim nemam problem...
...len neviem - zapaluje to kl.tlmivka alebo kl.EP??? - ci na to treba nieco specialne???
Hmmm... no, bylo to ode mě OT (i když celkem o raritě
). Co ale snad OT nebude je, že od chvíle, kdy jsem UV nainstaloval, začaly rostliny v tom akvárku bujet jako šílené. Evidentně jim to prospívá a rybám (zdá se) taky
ok,takze minimalne 36w,díky moc
No 11W je dost málo na takový objem, i těch 36W asi nebude bůh vi co ale mohlo by to stačit, obecně platí, že čím výkonnější lampa a menší průtok lampou tím větší účinek, takže čím bude mít lampu výkonnější, tím větší průtok budete moct nastavit aby byla zachována maximální účinnost, tu 11W mám já u akva 400 L a už i zde je to tak na hraně.
super,díky to som chcel vediet,lampu 11w 36w alebo kolko potrebujem na ten objem cca 2000L?
Jednoduše řečeno UV funguje pouze jako průtokové zařízení, takže jedná hadice přivádí do lampy vodu a druhá ji zase odvádí, kdy voda mezitím proteče kolem UV žárovky, která je v té tubě chráněna sklem, čili postup bývá obvykle takový, že jezírko má nějaký filtr u kterého se na jeho výpustní hadici napoji jako mezikus právě zmiňovaná UV lampa, avšak jistě by se dalo i uvažovat o variantě, pouze čerpadlo, které by nasávalo vodu z jezírka a prohánělo by to UVčkem, avšak to by Vám taky nemuselo vyřešit problém s nečistotami ve vodě, jelikož UV pomáhá hlavně od mikroorganismů ne však od velkých nečistot, a jak všichni víme, že jich v jezírku nebývám málo, proto bych toto čerpadlo i nějakým buď kutilským způsobem pro maximální účinnost zapojil do nějaké filtrační nádoby s filtračními náplněmi, kde na výstupu bych umístil zmiňovanou lampu.
ok,atman a cerpadlo na to iba napojim ze?cerpadlo chcem tiez atman....
Dobré řešení z finančního hlediska je Atman, ostatní typy UV jsou dosti drahé, jo a čerpadlo dokoupit vyžaduje valná většina UV lamp, lampa totíž většinou slouží jako doplněk k nějakému filtračnímu systému, ne jako samostatná jednotka
Ano,na křivici je několik hodin opravdu málo,na úraz bych to neviděl,ryba si nezdeformuje páteř jen tak.
Co se týče vody,je UT docela nízká a věřím,že díky malé pufraci vody hodnota pH kolísá,(to by mohl být ten skok z 8 na 5)což není dobré pro ryby,a můžou z toho pramenit i různé jiné problémy.Jaké jsou rozdíly hodnot pH během dne?Myslím tím měření ráno,kolem poledne a večer...Také bych řešil zvýšení UT přidáním jedlé sody na hodnotu minimálně 4°,tím se voda stabilizuje a pH nelítá.
To je normalni vec, tak to ma byt, a je to tak spravne. Pokud chces pridavat sodu, mel bys alkalitu merit nikoli v akva (protoze tam pridavas co2), ale merit alkalitu vody, kterou do akva lejes, a podle te provest upravu (provest ji pouze na te, co prilevas)
Pokud do akva budes bublat co2 stale stejne (za predpokladu, ze se vsechno co2 rozpusti ve vode), budes mit pro vetsi alkalitu v akva (pokud je dana pouze uhlicitany) vyssi Ph. Obsah volneho co2 stejny. Pokud se chces dostat na ph nizsi, musis co2 rozpoustet vice (pridat vice kyseliny uhlicite). Kazda akce tady vyvola reakci, a bude po zasluze odmenena
Dala by sa umiestniť UV lampa pod kryt akvaria? Nevadila by jej vlhkosť od vody? Chcel by som ju nainštalovať na samotné čerpadlo mimo filtracie
Jj, podobné úpravy se musí dělat postupně.
Když už je tady řeč o té jedlé sodě, tak jednou jsem ji do akva taky dal pH se vyhouplo do druhého dne z nějakých 6,8 na téměř 8 a dkH z 1,5 na 4, čekal jsem že se pH sníží časem na původní mez, avšak musím uznat, že to moc snadno nešlo, i snad tak po 2 mšsících je stále vyžší než obvykle.
Snowy napsala: ... bojuji s pH, vstupní voda 8, ale klesá to v nádrži k pěti, NO2, NO3, NH3 v pořádku. Uhličitanová tvrdost naší vodovodní vody je 1-2, celková tvrdost 8. Jako dno mám aquaclay...
I když máte alkalitu "jen" 1-2 dKH, jakousi stabilitu by voda mít měla. Jestliže nemá, procesy, ke kterým dochází, musí být hodně "razantní"...
Co zkusit zvýšit alkalitu (a pufraci) pomocí jedlé sody?!
S tou křivicí si dovolím nesouhlasit
, objevilo se to u normálmě rostlé ryby ze dne na den, to je moc rychlé. Tipovala bych to na úraz. U toho malého nevím. Nicméně po mém včerejším heroickém výkonu, kdy jsem se ho snažila dostat z toho zaseknutí v odtokovém otvoru květináčku, se nějak "zlepšil". Může na tom mít samozřejmě podíl cokoli - léčba, teplota, výměna 80% vody po Tremazolu. Vypadá teď sice "plešatě", jak má ošoupany ty šupinky, ale začal žrát, plavání se srovnává, už tak nepadá ke dnu.
Přiznávám, že bojuji s pH, vstupní voda 8, ale klesá to v nádrži k pěti, NO2, NO3, NH3 v pořádku. Uhličitanová tvrdost naší vodovodní vody je 1-2, celková tvrdost 8. Jako dno mám aquaclay, dobře se to odkaluje, nedochází tam k hnití, takže to markanní okyselení je mi záhadou. Dokonce jsem už i psala do vodáren, čím že to "docpávají" to pH, ale bez výsledku. Je možný, že by to způsobilo problémy jen u jednoho jedince s plynovým měchýřem?
Jinak tu UV lampu jsem myslela, vzhledem k tomu, že nevím, co v té vodě způsobilo úmrtí té jedné samice a absces na skřeli druhé, jako prevenci. Takový trochu výstřel do neznáma, co snad pomůže.
Podle vypsaných symptomů bych řekl,že jde o rachitidu(křivici),která je připisována nedostatku vitamínů,hlavně vápníku v krmení,který má vliv na stavbu těla,nebo hlísticím Camallanus cotti,kde se při přemnožení nedostávají dané vitamíny přes střevní stěnu do těla.Tady bych doporučil léčbu na vnitřní parazity a dostatek vitamínů,ale nevím,jestli není pozdě.
Jak to ale vypadá,tak se k tomu přidala i infekční vodnatelnost,která je způsobena špatnými podmínkami v nádrži,bakteriemi,ale stejně tak viry,jako parazity.V počátečním stadiu se dá ještě vyléčit,jinak kremace...To by vysvětlovalo opětovný stav ryby po navrácení do společné nádrže.
Opravdu těžko soudit,můj obor jsou cichlidy.
U me je uvb 10 take nad jednim akva, a to se mi tam zadne agamy nenastehovaly (snad)
.
Ale to nema s dezinfekcni (germicidni) uvc lampou, o ktere je tady rec, spolecneho vubec nic.
Tremazol mám, léčila jsem jím cca před 3/4 rokem svoje Betty. Poslední dobou si s rybkami nevím rady. Samec je OK, ale samice mi odešly tak nějak porůznu během krátké doby.
První byla poraněná na ploutvi, krev se jí nesrazila, pořád to trochu teklo a dostala zřejmě sepsi, protože jí odstály šupiny, byla jak sud. Dala jsem ji do karantény s preventem, protože stále žrala a viděla jsem nějakou naději. Krev se srazila a ona začala "oplaskávat". Když byla celkem OK, vrátila jsem ji do nádrže, situace se opakovala - opět poraněná ploutev, stejný průběh, ale to už nerozchodila.
Druhá se cca 2 týdny po první nafoukla taky a umřela.
Třetí se udělal "vřed" na skřeli, šupiny byly odstáté jen na té skřeli, jinak nikde. Několik týdnů byla v karanténě, stav se nehoršil, nelepšil, jen nějak míň jedla. Prostě měla ve skřeli díru, ale nezdálo se, že by jí to nějak vadilo. Nakonec jsem rezignovala a vrátila ji, ve společnosti ostatních začala okamžitě baštit, díra se zatáhla a dodnes bez problémů žije a množí se.
Během posledních 2 týdnů začal starší "dorostenec" za sebou tahat zadek, padat k zemi, páteř má do "S" - křivej jak paragraf plus má tiky. V karanténě se srovnalo to plavání, ale deformace páteře a tiky má pořád. Před 3 dny jeden malej začal taky plavat "na stojáka", schovává se do jeskyňky, leží na dně a přepadává na stranu. Včera vypadal, že pojde. Dnes je lepší i přes "nehodu" s květníkem, kde se zasekl, takže má ještě k tomu odřené šupiny a ploutve nadranc. Mám v akva prevent, sůl a teplotu 30 stupňů.
Už nevím, co s tím, co to může způsobovat. Ostatní betty v nádrži bez problémů, v oddělené části akva se dokonce třou.
Teď teda vypadám jak akvarista z Hitchckoka, když se tak vypíšou jen ty neúspěchy.
UV lampa zahubí jen jednobuněčné organismy,pokud chceš léčit žabrohlísty,použij Tremazol od Sery,je výborný a šetrný k rybám.Jaké ryby potřebuješ léčit?
Lampu můžeš použít kdykoliv a tak dlouho dokud nezaznamenáš její účinek, pokud ovšem je schopná tvůj problém vyřešit, kdykoliv ji pak bez následku můžeš odpojit.
Jestli tomu dobře rozumím, tak lampa mi zabije parazity vznášející se ve vodě, ne ty, co parazitují na rybách. Jaký postup zvolit u Gyrod. a Dactylogyrů? Aplikovat léčivo, po výměně vody to "prohnat" přes lampu? Jak dlouho nechat běžet? Stačí týden, když životní cyklus vejcorodých trvá okolo toho týdne? Co navrhujete pro tento případ? Děkuji moc za odpovědi.
Zdravím, tato diskuze tady již probíhá, kukni na fórum. Ve zkratce bych však upozornil, co se týče propojení Fluvala 405 a Atmana 11W, tak zde bývá trošku problém v hadicích jelikož Atman má trošku jiné průměry jak Fluval 405, já nakonec použil běžnou hadici myslím 19 mm vnitřní průměr, je to ta druhá pozice na atmanu, kterou jsem zajistil na spojích příslušnými SK páskami (takové ty kovové stahovčky na hadice). Více najdeš tady na fóru.
0 21.06.2009 17:51 pajulin Ahoj mám uv Atman UV 11W mám 500 litru akvarium a filtr fluval 405 a potřeboval bych poradit ,nikdy sem uv lampu nepoužíval.
v spoločenskom dobre zabehnutom a čistom akva netreba pravidelne používať ani uv lampu ani ozonizér,ja som použil ozonizér len v tedy, ked som mal problém chorými rybkami,inak diskus používal jednu dávku raz mesačne vo svojom akvariu,čiže to mal pustené na 2 až 3 hodiny raz mesačne,napíš mu určite ti podrobne poradí,inak vôbec nie som striktný zástanca ozonu alebo uv lamp,jednoducho som mal možnosť lacno zohnať originál výrobok presne vyrobený na použitie pre akvaristiku a momentálne som ho už nemusel použiť niekoľko mesiacov
Na chelaty ma vliv jak pouziti ozonu, tak UV lampy.
Hlavni rozdil, a z toho pramenici vhodnost pouziti pro bezneho akvaristu a odchovny, je ten, ze s pouzitim ozonu dokazeme sterilizovat vse, vcetne vnitrku ryb, techniky, trubek, kompletniho akva. Muzeme pouzit koncentrovanejsi kratkodobe lecebne koupele (viz posledni stranka co diskus vlozil jako obrazek).
S UV lampou ne, sterilizujeme pouze vodu co kolem ni protece. Tim se muzeme zbavit ruznych zakalu, jednobunecnych ras (samozrejme take vselijakych volne plujicich bakterii, plisni) .... Ale plisen na rybe s ni nevylecime.
Odchovny zpravidla potrebuji silny lecebni a sterilizacni "nastroj", bezny akvarista ne. A pokud ho potrebuje, mel by ho pouzivat jen mimo sve okrasne akva.
nuž záleží akú dávku toho ozonu na aké množstvo vody budeš dávať, nechcem sa tu rozvádzať do odborných diskusií,inak stačí si prečítať skúsenosti ludí čo používali uv lampu v rastlinnom akva a jej pôsobenie na cheláty, na nete je toho na porovnanie dosť ale nechcem sa hádať mne sa zákali po použiťí nevrátili takže tam muselo zostať dosatatok užitočných baktérií,nehovoriac o tom že sa ozon dosť rýchlo rozpadá ,ako vravím zo skúseností ozon mi na rastlinách nezanechal žiadne následky a ani na rybej osádke ani na kvalite vody,netvrdím že uv lampa ano,tvrdí len že dotyčný si môže vybrať medzi týmito dvomi technologiami a používať na dezinfekciu a že každá má svoje klady a zápory ,mne vyhovuje ozonizér a som sním spokojný.
"+- par drobnosti" je ohromny rozdil
Tak shrneme tech "+- par drobnosti"
Ozon se dostane vsude, zoxiduje vse, co jen trochu rado oxiduje. UV lampa pusobi pouze na veci, co okolo ni ve vode protecou (je uzavrena, mimo akva, voda pouze proudi kolem zarice). Pusobi pouze na zive organismy. Ostatni veci necha takrka bez povsimnuti (zjednoduseni). Tvorba ozonu ve vode je miziva.
Pokud lampu zapnu na cas jednou za tyden, znicim vse zive, co plave ve vode (ve vode co projde kolem ni). Pokud ozon zapnu jednou za tyden, znicim vse zive vsude, prisedle bakterie ve filtru, ve dne ...
Koneckoncu, co bych se rozepisoval:
cs.wikipedia.org/…
Vse je jen otazka koncentraci.
Psal jsem, pro chovatele, co vi co dela, proc ne, pro bezneho akvaristu je to hloupost a nebezpeci porizovat (i kdyz by se z letaku mohlo zdat, ze je to bozi pozehnani).
nuž napísal som len svoju skúsenosť s ozonizérom na čo som to použil a aký bol výsledok použitia,inak tvoje výhrady presne pasujú okrem ozonizéra aj na uv lampu plus mínus pár drobností,diskusa poznám ako dlhoročného akvaristu ktorý má velké skúsenosti a má čo to za sebou ,takže za reklamu čo napíše nejaký predajca alebo výrobca nemôže,súhlasím že by bolo lepšie napísať osobné skúsenosti a postrehy použitia ako leták výrobcu,link bol pridaný.
Ja se ptal toho, co to sem napsal jako by to byly jeho myslenky. Tusil jsem, ze je to opis reklamy, v takovem pripade je ale normalni, vlozit pouze link na produkt a popis u vyrobce/prodejce.
Kazdopadne, jsou to hlouposti, nepravdy a polopravdy.
nuž tak to tam píše výrobca
či mu veriť alebo nie ma moc netrápi tu je odkaz
www.akvashop.sk/… som to použil pri liečení bakterialnych a plesňových onemocnení vo svojom spoločenskom akva,nechcelo sa mi prelovovať napadnuté rybky do karantény hlavne preto že by to bolo zbytočné vzhľadom na to že akva bolo zamorené choroboplodnými zárodkami a chémiu som nechcel použiť,musím konštatovať že to pomohlo a po týždnovej aplikácii sa rybky začali zotavovať a choroba sa zastavila,na rastlinkách neboli žiadne negatívne známky rástli ako z vody
ja som ho kúpil preto že som ho vedel zohnať velmi lacno oproti uv lampe a ešte raz za to čo napíše výrobca mi akvaristi nemôžeme na tie žlté substancie sa treba spýtať práve toho výrobcu čo tým myslel
discus napsal: .. a má širší záber na škodlivé látky... ..., nežiadúce baktérie a pod...
Spôsobuje krištálovo čistú a hlavne zdravú vodu... odbúrava žlté substancie z vody,... účinným spôsobom napomáha biologickej filtrácii vo filtri akvária alebo jazierka .
Boze, to je blabol
Ano, ma zaber sirsi, na vsechny latky, nejen skodlive. Ozon putuje po celem akva (vcetne filtru).
Krom nezadoucich bakterii bohuzel i zadouci.
Cistou vodu - to samozrejme. Ovsem jestli zdravou?
Aky ony bazmek si mam predstavit pod "zlta substancia"?
Jakym ucinnym zpusobem napomaha biologicke filtraci? Tim, ze zabije bakterie a oxiduje vse co zoxidovat lze misto nich?
Ja to vidim tak, ze v bezne akvaristice (ne odchovny) je ozon prekonany, neni duvod ho uzivat, Kdo chce, pouzije UV lampu. Ale i bez ni to jde dobre.
Dezinfekcia prirodzeným oxidačným procesom je účinnejšia a má širší záber na škodlivé látky ako UV-C žiarenie. Jemným opatrným dávkovaím jednoducho dokážete z vody odstrániť všetky choroboplodné zárodky, nežiadúce baktérie a pod... Spôsobuje krištálovo čistú a hlavne zdravú vodu, zabíja patogénne látky, oxidačnám procesom likviduje nežiadúce nitrtity, zvyšuje prirodzenú oxidačnú schopnosť vody, odbúrava žlté substancie z vody, zvyšuje účinnosť odpeňovačov v morských akváriách, účinným spôsobom napomáha biologickej filtrácii vo filtri akvária alebo jazierka . Účinne dokáže napomáhať aj biologickým procesom vo vašom jazierku.
0 16.04.2009 19:23 beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy Teď jsem se jěště díval na ty odkazy tady u tohoto tématu a jsou tam velice zajímavé postřehy podepřené několika lety zkušeností, např. vyňatek Šíření UV záření ve vodě brzdí různé nečistoty. Při prostupu akvarijní vodou ztrácí UV záření velmi rychle svou účinnost. Pro spolehlivou desinfekci akvarijní vody je tedy třeba vybírat zářič, splňující následující limitní požadavky:
# Výkon zářiče (W) co nejvyšší.
# Aktivní, neboli svítivá délka trubice (cm) co nejdelší.
# Vrstva vody protékající okolo zářiče (mm) co nejmenší.
Čím pomalejší průtok vody zářičem umožníte, tím větší dávku záření okolo plující bakterie absorbují. Odolnější formy mikroorganismů (výtrusy, spóry) potřebují průměrně 10-krát větší dávku záření (!), než která stačí na inaktivování jejich producentů, živoucích buněk. Proto je dobré volit co nejsilnější a nejúčinnější UV čistič.
UV záření se, na rozdíl od ozónu, do vody nepřenáší. Voda v akváriu po ošetření UV čističem není zcela sterilní, ryby tedy mají stále možnost budovat si svůj imunitní systém. UV čistič likviduje pouze mikroorganismy, které projdou okolo zářiče, ne však ty, které v akváriu žijí přisedle. Tím zůstanou v činnosti všechny užitečné nitrifikační bakterie, které léčba léčivy či ozónizátorem bohužel zlikviduje také. To jsou hlavní výhody UV zářiče oproti ozónizátoru.
1 16.04.2009 19:01 beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy No musím taky přidat své vlastní zkušeností s touto věcičkou zvanou UV lampa, chválim zdejší uživatele za hodnotné příspěvky, všem co jsem uznal za přínosné jsem dal palec jelikož tito vesměs mají všichni pravdu, jinak já osobně vlastním UV 11W Atman, již jsem stihl s tímto zařízením posbírat nějaké zkušenosti a ty jsou, jedná se o jeden z nejlevnějších modelů na trhu, čehož by se i možná nejeden akvarista bál, ale opak je jiný, precizní zpracování, cena i kvalita, můžu jen doporučit a jak bylo tady již zmíněno AkvaHunble Vám udělá i velmi dobrou cenu. Myslím, že je zbytečné v této oblasti kupovat nějaké extra spešl značky typu tetra a vectom, cena je mnohdy 4-5x dražší a funkce stejná. Já osobně ji hlavně kupoval kvůli zelnému zákalu, který byl u mně dosti dlouho neřešitelná situace, tato věcička si s tím za několik dní krásně poradila, více viz můj profil.
nazdar ,ja občas používam ozonizér HL-300,každý má na jeho použitie iný názor,mnohý ho zatracujú preto že si myslia že je to už v akvaristike prekonaná záležitosť,marketingovo sa uprednostňuje uv lampa.Každá s týchto technologií má svoje klady a zápory ja som volil ozonizér hlavne preto že sa dá použiť častejšie a bez následkov na rastliny ,pri dezinfekcii,pri liečení nektorých druhov chorôb napríklad rôzne plesne vrátane kožovca ,bez použitia chémie s ktorou mám zlé skúsenosti,na nete sa dá zohnať presný návod ako dávkovať,ale pozor aj v tomto prípade platí že používať len nutných prípadoch a nie moc často,sterilné prostredie nieje to najlepšie z dlhodobého hľadiska pre živočíchov ani pre rastliny, aj keď som na rybkách nepobadal žiadne negatívne účinky,takže účinky a použite oboch technologií sú zhruba totožné záleží na tebe ,ktorú si poskladáš podla finančných možností.A na záver dobré udržiavané a zabehnuté akva sa bez UV lampy a ozonizéra úplne zaobíde
ozonovac... jedine do filtru, ve velkym se pouzival na odstranovani ras pri cisteni vody (vodarny a cisticky), po pridani ozonu se rasy shluknou a pak se snaz odfiltruji, ale pozor uprostred shluku zustane par zivejch jedincu, takze ta nasledna filtrace je nutna, o pouziti v akvaristice moc nevim
Podle mě je ozonovač v dnešní době ve sladkovodní akvaristice pasé. Možná je účelný ještě tak v mořské, ale ve sladkovodním akváriu bych na desinfekci vody použil spíše UV lampu. Je účinná a už nejsou ani cenově nedostupné. Před lety jsem si ozonovač pořídil právě kvůli desinfekci vývojové vody, ale není nad UV lampy, takže mi teď leží někde na dně skříně.
0 15.04.2009 17:26 luboss86 – ozonovac alebo nieco ine ???
Čaute ľudia potreboval by som poradiť či si mam spraviť ozónovač alebo mam radšej popremýšľať nad niečim iným ??? Keďže som elektrotechnik tak by som z výrobou ozónovača by som nemal veľký problém len by som potreboval radu či je to fakt tak dobre ako to opisujú v niektorých starších knihách alebo to už nemá význam ??? Poprosil by som názor tých lúdi ktorý ho majú a aké sním majú vlastne skúsenosti ďakujem vám
A ešte jedno ako to ma byt vlastne dlho pustené a koľko krát do týždňa dik
Vyká se jen vyjímečně, oproti třeba Akvaristovi. (OT)
0 10.04.2009 07:30 JuraS – Re: filipsi
Je mi to jasné, žádné bastlení s lampami určenými pro jiné aplikace. Když potřeba pak originál. Končím dotazování na toto téma. Pardon za off topic. ps. rybicky.net je jeden z velmi mála diskuzních serverů kde se vyká..nemějte mi to za zlé, na netu jsem od jeho prvních dnů a vykám pouze v emailech..na diskuzích, chatech zásadně tykám..
0 09.04.2009 21:40 JuraS – Re: filipsi
Dobrej nápad..kdyby tak nějaká pořádná kniha o akvaristice byla...co jsem jich pár měl v poslední ruce tak se mi ani jedna nelíbila..jednu starou kvalitní mi zlikvidovala bývalka i celým vybavením..
0 09.04.2009 17:39 kapusta 0 09.04.2009 15:21 JuraS – Re: ghostik
Pochopil..pochopil, že stále zapnuté UV je kontraproduktivní..půjdu do originálu, ale teď je situace dotěsňování biofiltru, nákupu lamina a spojovacího materiálu pro stojan..chci mít tecniku hotovou tak abych po výrobě stojanu rovnou postavil akva..na jeho místě je teď menší akva se stolem ze kterého musím do budoucího stojanu zakomponovat šuplíky..takže přehození musí jít ráz na ráz..a když UV tak musím s ním počítat hned..filtr je vnější bio stojící za akvem a zabírající polovinu zadní délky..akva 100*50*51..bude pseudo amazonie s disky
Koukam ze jste mne nepochopil ale to neva
Plisne jsou soucasti vseho a vsude budou tak jako i bakterie a dalsi male potvurky a tomu se nikdy nikdo neubrani ( pomijim sterilni prostredi )
Ve zdravem AQ ani tato plisen co pisete nenadela zadnou pohromu
Ale pokud na tom trvate tak si klidne dejte nad AQ horske slunicko
0 09.04.2009 14:41 dan – vyroba
0 09.04.2009 14:38 JuraS Mám děti astmatiky a alergiky a sterilní prostředí pro ně neřeším..jen jsem se chtěl připravit na problémy..neřeším čistotu kupovaných zmrazených směsí. Předpokládám, že výrobce to má vyřešeno. Má atesty a kontrolu..ale přece..používám automatické krmítko eheim a to má nahoře stále otevřenou škvíru..nějakou tu plíseň nemůžu vynechat..takže asi ano pro sichr..ale teď mě napadlo, že máme doma UV lampu..takové to horské sluníčko...
OK
zeptamse te jinak
potrebujes UV ?
ja si ho postavil protoze jsem si to chtel udelat sam a mnel jsem k tomu potrebne veci doma tudis defakto mne to nic nestalo
pouzil jsem ho jen 2x na 48hodin pri mlecnem zakalu ktery se da resit i jinak nez za pomoci UV ale takto to je rychlejsi
jinak vyuziti UV je dle meho nazoru jedine pri velkych odchovech kde si chranis jikry proti zaplisneni a pripadne potlucene ryby kdyz jich mas hodne v jednom AQ a jsou nekteri jedinci agresivni tak pak pro pripadnou lecbu a opet ochranu proti plisni a bakteriim
Ale jen blazen to pouziva nonstop u AQ ktere je vporadku a rybam se v nem dari !
A pokud se jim nedari tak je treba nalezt duvod nezdaru ktery nasledne odstranis a pro urychleni pouzijes UV ale nikdy jako PREVENCI !!!!
Touto prevenci si AQ udelas akorat nachylnejsi na nemoce (sterilni prostredi) a chudak ten kdo by od tebe dostal nejakou rybu ktera by byla odchovana v AQ za pouzivani UV !
Tod muj vlastni nazor na pouziti a provoz UV
0 09.04.2009 14:06 JuraS Napadlo mě ještě jedna myšlenka..znáte někdo Bioptronic od Zeptera ? Mámě doma kompletní sadu, zářič, sadu filtrů a stojan...dalo by se toto polarizované světlo využít v akvaristice ?
0 09.04.2009 07:03 JuraS Dobrá přemluvili jste mě..podle potřeby zakoupím originál.
Ano, tvuj vyrobek vypada slusne, tam to chapu, radost z tvoreni.
Tez bych rekl ze je to pouze cerne svetlo na diskoteku :o))))
Ja pouzil malou T5 germicidni zarivku UV-C co jsem mnel doma dlesi dobu uz ani nevim z jakeho obchodu za cca 350,-
treba tady mas nejake
www.akvarista.cz/… Neni take UV lampa jako UV lampa. To, na co davas odkazy, moc jako ta "spravna" nevypada.
Obcas tu chut kutit, bez jakychkoli vedomosti, nechapu. Myslel jsem, ze doby vytapeni a zaroven sviceni ponorenymi zarovkami, gumicek do steracu z holinek .... uz minuly.
0 08.04.2009 18:47 beowulfx [131] - Amazonské ryby a cichlidy No jo šikovnosti se meze nekladou, jinak podám naprosto stručnou a výsižnou odpověď na dotaz co ses ptal, dle vlastních zkušeností, vlastní UV Atman 11W, zatím maximální spokojenost, Aquael nebrat problémy s prosakování, Vectom, Tetra a jim podobné zbytečně drahé a uznejme svou funkci splní i ty levnější, a jak často je chceš asi tak používat, takže Atman je jasná volba, jsou jednoduché, kvalitně zpracované, funkční, praktické, a cenově nejpřijatelnější.
0 08.04.2009 18:27 JuraS – Re: ghostik
Skutečně zajímavé..pošpekuluji a dám vědět..
A vovovovotom to je.
Kdyz se kouknes sem tak ja si to vyrobil taky sam
rybicky.net/fotogalerie.php…
problem je v tom ze ja mam zarivku rovnou ve vode ( je to me riziko proto v zapojeni taky musi byt proudovy chranic )
Oficielne je zarivka v k tomu urcenem ochrannem skle ktere ma co nejlepsi propustnost UV a je tenkostene a je hned kolem zarivky
Ucinost zarivky je nejlepsi v prvnich 10mm kolem ni a hlavne i pri malem prutoku vody aby se stihla ozarit
Pokud ji zavres do lahve od okurek ktera silnostena z obic skla a voda bude cca 5cm od zdroje UV zareni tak to mas jen peknou kontrolku ze funguje elektrina a mine se to ucinkem !!!
Toto je muj nazor snad se ale nemylim
0 08.04.2009 17:52 JuraS koukněte se sem..
www.aukro.cz/…
www.aukro.cz/…
proto se ptám ..takže..prosvítí to UV záření krycí obal ze skla ? třeba ze sklenice na pití luminac ???
Uz jen proto ze to UV zabiji vse zive ve vode jen do urcite vzdalenosti a to defakto pocitano pri vykonech zarivek v milimetrech :o)
A i kdyby tak to nedokaze prosvitit napln filtru :o)
I kdyby "to"
zůstalo v průhledné sklenici, tak "to"
všechny bakterie ve filtru nezabije.
0 08.04.2009 15:57 Q – Re: Sid
Proč sotva...pokud by to zustalo v pruhledne sklenici???
0 08.04.2009 15:46 JuraS – Re: Q
Mělo by to být v komoře s čerpadlem, topením...kdyby to vadilo tak přepážku do vedlejší komory polepím třeba 3mm depronem (extrudovaný polystyren)..tím asi UV neprojde.. a okolo filtru bude taky depron kvůli udržení teploty
To sotva.
0 08.04.2009 14:49 JuraS – Re: filipsi
proč ? nemyslel jsem celé kompletně ponořit ale ponořit jen tu část svítivou..zapínat pomocí časových hodin..
0 08.04.2009 14:39 JuraS – Dotaz
Dotaz. Projde UV záření sklem ? Například lahvovým sklem ? Napadlo mě když se prodávají UV kompaktní zářivky že bych vybral vhodnou sklenici nebo láhev, do ní umístil tuto zářivku a tu vložil do poslední komory vnějšího filtru.
V tomto fóru vidíš možnost řešení včetně vývoje a výsledku:http://rybicky.net/forum/3535?r=47
záleží jak je zelená.A od čeho to vzniklo.
Pánové marná sláva, aklimatizace trvá u importérů, když už nějaká je, tak týden a pokud se na rybách nic neprojeví, tak se v nádrži importéra aklimatizují tak dlouho, dokud je někdo nekoupí
Pokud se něco projeví, tak se podají léky a na nádrž nasadí karanténa dokud se ryby nevyléčí. Na druhou stranu si mnozí lidé ryby berou sotva příjdou z letiště...
Doma v karanténí nádrži je u krunýřovců z importu optimální "čekací doba" tak 3 měsíce. A léky po ruce potřeba jsou, jednak na odčervení (často se podávají preventivně už u importérů) a pak také na bakterku, která bývá občas docela problém... Doporučuji sortiment od Sery. No a pak raději i Exit od Eshy ať ryby nezajdou na takovou banalitu, jako je krupička, že jo...
Jinak karanténí nádrž samotnou doporučuji klasicky bez dna, ale je vhodné dát do květináče nějakou rychle rostoucí rostlinu, nejlépe valisnerku, kterou ani moc nežerou, oproti třeba echinodorům.
0 24.08.2008 18:17 ARES jeste nevim konkretne ktery druh,ale vhodne leky urcite mit po ruce budu,ohledne te aklimatizace v akvaristice nevite zda to takhle funguje v eshopu aquarium a giga?
Radši bych měl po ruce vhodné léky na případnou nemoc, než UV lampu, protože jakmile se pak přestane používat, tak můžou přijít problémy...
0 24.08.2008 16:14 sokar – Re: ARES
A o jakej druh máš zájem??
Není lepší ho objednat přes akvaristiku,tam ho nechat u nich v karanténě a pak koupit??
Nevím, jestli bych to označil přímo za nutnost, ale pokud ji máš, tak bych doporučil ji použít alespoň do karantény pro počátek aklimatizace.
0 24.08.2008 09:28 ARES – Nutnost UV lampy import L-sumců
Zdravím,zajímal by mne názor případně zkušenost s použitím UV lampy u importovaných sumců,v článcích jsem na toto nenarazil,děkuji
Obávám se, že přesto, že by to bylo v některých případech žádoucí, všechny bakterie v běžně zařízeném akvárku UV lampa nevymlátí
. Zabíjí pouze ty, které jí projdou po správnou dobu a vhodném výkonu...
Je vhodná jako součást léčby některých onemocnění popř. specifické údržby akvárka a její trvalé používání (byť třeba jen po část dne)je nevhodné.
Na tvou otázku tedy odpovídám, že pro běžného akvaristu asi nemá cenu (třebaže ji sám mám a jsem rád, že ji nejsem nucen použít...
)
Z vlastni zkusenosti musim rict ze bych ji uz nekoupil.Po dvou mesicich se mi tu vali bez uzitku
.
kdybys prošel fórum tak myslím, že je zde názorů dost. smysl má jak pro koho, záleží na co by jsi ji chtěl
0 28.07.2008 17:24 Toony – UV lampa, ma to cenu???
premyslim nad UV lampou, ale zda se mi to o nicem. vsichni nebo aspon vetsina z nas chce navodit podminky ktery se blizi co nejvic prirode. a pokud sem dobre pochopil tak Uv lampa vymlati vsechny bakterie. ma to v tom pripade smysl?nekde sem se docetl, ze kdo pouziva Uv lampu, tak jsou jeho ryby mnohem nachylnejsi k nemoc, kdyz je prestehuje do akva bez Uv lampy.co vy na to?ma lampa celkove smysl nebo ne?
Tak jsem vás přecenil...
...tohle je krásná zelená barva, takže bych se moc divil, kdyby to bylo červené...
Už jste viděl ve svém akvišku červeně zbarvené řasy? Pokud ano - a pokud by se situace opakovala - určitě ten úkaz vyfoťte a dejte mi vědět. Rád se také podívám.
Na jiném místě uvádíte:
...nová štětičková řasa není vidět, ta stávající neroste, takže pomalu odstraňuji, ... a teď ještě se musím zbavit ruduchy...
Jakou barvu měla ta štětičková řasa a jakou má ta ruducha?
"Štětičková řasa" je vžité označení jistého typu ruduchy. Ruduchy jsou červené řasy. Znamená to, že vámi zmíněné "štětičkové řasy" nebo "ruducha" byly, resp. jsou - červené?
Ruduchy jsou označovány jako červené řasy díky převládajícím fotosyntetickým barvivům, které i prostým okem uvidíte jako červené, ovšem pokud je vložíte do čistého alkoholu...
Ve vodě se vám i červené řasy (ruduchy) budou jevit jako šedě, hnědě, světle zeleně, sytě zeleně, tmavě zeleně nebo černě zbarvené.
hádat se s vámi nebudu, ale když nezapomenu, tak vám to dnes vyfotím, tohle je krásná zelená barva, takže bych se moc divil, kdyby to bylo červené a kořeny kvůli tomu vyndavat nebudu a sagittarku stříhat taky ne (zatím)
Abyste se nedivil.
Mimochodem - já vzpomínal kořeny, ne sagitarie. Bez fotky těžko hádat a bez mikroskopu to bude vždy jen dohadování. Ovšem na kořenech i to, co vypadá jako zelená přisedlá řasa, bývá obvykle ruducha. (Věřím, že vám nemusím připomínat, že červené řasy se lidskému oku jeví v pestré paletě barev od šedé přes zelenou až do černé.
)
já udělal proti řase vícero opatření a tak nevím který zabral víc, ale kdyžtak to zkus také
méně krmím, odkaluji rychleji a tím vyměním méně vody (v nové mám spoustu živin) a ostříhané rychlerostoucí rostliny jsem zasadil zpět do akva (egerie, ludwigie)
nová štětičková řasa není vidět, ta stávající neroste, takže pomalu odstraňuji, taže jedna by byla snad vyřešená a teď ještě se musím zbavit ruduchy, která se mi objevila po přidání druhého filtru (vyměňuji vnitřní za vnější) čímž je v akva docela proud, takže až vyndám ten vnitřní, tak snad se to vrátí k normálnu a ještě je v akva vidět přisedlá zelená, ta je vidět ale jen na kořeni (zde mi nevadí) a na sagittarii, zde mi vadí, ale tady pomůže asi jen odstřihováni nejvíce poškozených listů
UV lampa na řasy určitě nepomůže
Tak nevím asi podle toho co tu píšete mi asi UV lampa na řasy moc nepomůže
Tak by mela zetlejt a odpadnout z listu a melo by se tim zabranit sireni nove rasy ale jak rikam me to nato vubec nepomohlo
no jo, ale když je přisedlá na rostlinách?
UV ma zaukol znicit vsechny jednobunecne organismi jako rasa paraziti atd
Podle mě UV nezničí přebytek živin, nebo ju?(ráda se přiučím, ale myslím, že se doporučovala tak na sinici )
UV by melo rust ras zastavit ale jak rikam me to nepomohlo jedine jak jsem vyhral nad rasou bylo to kde se me rasa nejvic dala tam jsem vysadil kytku ta odebirala ziviny a rasa uz se nedela.Sezen si prisavku thajskou ta zere stetickovou rasu a myslim ze si poradi i s cernou
V porizeni uv pro bezneho akvaristu opravdu smysl moc nevidim. Kvuli rasam uz vubec ne (krom zelenych rasovych zakalu v jezircich).
UV lampy maji podle me smysl pro odchovny, a "vazenjsi" akvaristy, co se cinnosi trochu blizi odchovnam.
Zaridil bych se jak pise bucliik, prestal hnojit, a pozoroval, co na to kytky, jestli si opravdu o neco rikaji, neco jim chybi, pokud ano, snazil bych se prijit na to, co to je. A dukladne rozmyslel, jestli naopak neprebyva.
Já bych řekl, že podmínky pro rostliny jsou v nádrži díky hnojení až moc dobré, takže nestačí všechny živiny odebrat a řasy z toho těží. Omezil bych hnojení, přes UV asi zlikviduješ věci, které tam pak zprostředkovaně přes chemii dodáváš.
v řasových otázkách nejsem žádný odborník, ale určitě bych nehnojila do vody, když už tak kuličky ke kořenům a jen týdně měnila část vody. myslím, že tím UVčkem se řasy doopravdy nezbavíš a je to dost drahá investice
hnojim stale a dela se mi na rostlinkach černá řasa
myslím, že Uv ti nezničí řasy na sklech, ani neodebere vodě živiny, pořád hnojíš ?
ja to chci hlavně kvuli řasám CO2 používam ale na řasi to nezabíra tak chci skusit neco jinyho
Ja mam Atman UV lamp 5W a pouzivam ji jenom obcas (kdyz se ryby trou o listy atd.) na rasu me to moc nepomahalo.
Maka to dobre ale ze by to byla nezbytna vec k akva to se ric neda to radsi investovat do CO2 a poradneho osvetleni
a UV sterilizér sjakymi mate skušenosti dekuji
UV lampa vám skutečně zlikviduje jen živé organismy, které projdou v těsné blízkosti ní a voda, která je lampou sterilizována, neznamená pro sinice žádné riziko, spíš naopak - mrtvá organická hmota může být dalším zdrojem živin pro sinice.
Jednou z možností (nevím, co jste už vyzkoušel?) je kombinace přihnojování CO2 a "rozhození" poměru P:N. Nic nepokazíte nasazením "sinicožroutů", především ampulárií.
Bez prezentace s fotkami, podrobným popisem akviška i předchozích "pokusů" o likvidaci - těžko radit...
To mas pravdu jelikoz je to ve skrince a nad AQ je 340litrove terarko a tak jsem tam mnel v letosnich skoro teplych dnech 31°C a musel jsem tam dat ventilator a pak jsem to udrzel pod 29 :o(
EDIT: ale cabombu sekam sekackou na travu a na to ze mam zelenou formu ma vrchni cast krasne cervenohnedou :o)))
Tak to te budu muset zklamat.
UV ve sve blyzkosti zabije vse zive ale z UV vyteka uz jen defakto desinfikovaná voda ale ktera stale obsahuje ziviny pro rasy.
Zabije to maximalne plouvouci rasy a jejich casti ale vic jak 90% ras zustava v akvariu :o(
Nezlob se ale tudy cesta nevede
myslel sem to tak ze by vznikal proud procistene a uz o svicene vody takze by se casem procistila cela a dalsi sinice by nevzinakala a tu co by zbyla bych odstranil nejak mechanicky.
UV zareni nici vse ve vode do kruhu cca 2cm jak dostanes sinici z kytek a skla do UV ?
EDIT: podle mne je pro tvorbu sinice potreba svetlo a ziviny ve vode jako fosfor,no3 a dalsi a dalsi a ani jedno z toho UV nenici
ghostik,napojim to na filtr.
A ty chces UV zarivku ponorit do akvarka a objizdet s ni rostlinky a nebo snad rostlinky posilat hadici do UV a ven ?
Ono totiz UV pusoby ve vode asi do vzdalenosti max. 2cm od zarivky takze pokud ti ta sinice nezvedne p**** a neodskoci si sama do UV a tam nespacha sebevrazdu tak se ti nazabije.
No to je jednoduche uv zareni rozklada vsechny vyvojove nizzsi rostliny i bakterie.takze po nejakem case vznikne sterilni prostredi pro rostliny i ryby(aspon to bylo napsane v literature
)
I ja jsem sinici chvili resil, pokud si vzpominam tak neco pres 5mesicu, vim ze neexistuje univerzalni recept. To co pomohlo me se myslim da dohledat.
A jak chces sinici zabit za pomoci UV ?
To nechapu !!
asi bych sem nepsal kdyby to nebylo posledni reseni,na sinici sem skousel vsechno mozne nic nezabralo,a to dokonce ani prezalozeni nadrze.tak co bys navrhoval?o uv sem uz taky cet
A co takhle nejdriv trosku pohledat, jak o sinici tak o UVcku
... mas na nekolik dnu co cist...
akva 112 litru svitim 72w,neustale se mi tvori sinice a najsem blazen abych kazdy mesic objednaval rostliny za 500 to radsi koupim uv a nebudu mit po skodlivych bakteriich a rasach ani stopu
A jsi si jisty ze ho potrebujes ?
K cemu ho chces ?
a jak mas velke AQ
0 17.06.2008 16:50 waterboy – uv sterilizer
potreboval bych nejaky dobry uv zarizeni do akva a nevim co a jak,pripadne jake vybrat.poradte pls
0 16.05.2008 08:05 mirielll – lampa
tak je lampa namontovana.. filtr se tvari ze tise filtruje ...ale nefiltruje..
jsem ja to nemehlo asi
0 15.05.2008 10:22 mirielll – Re: Horác
mela by tady bejt udelana dalsi rubrika/zalozka: HOAX
aby nezkušení trumberové jako já pak neskočili na kdejakou krabovinu
miriell: "Vložky s uhlím obsahují ve své struktuře aktivní uhlí pro zachycení rozpuštěných škodlivých látek. Smějí se použít pouze krátkodobě, aby se zachycené látky znovu nevracely do vody."
Sid: "Tento nesmysl (s uvolněním zachycených látek), jste vyčetla odkud?"
miriell: "www.eheim.cz"
já: Skutečně to tam mají ... však už jsem je za to řádně zpucoval :o) ... viz
horacovoakvarium.cz/…
.
0 14.05.2008 19:24 Štěpán mirielll napsala: Čemu nerozumíte? Nějak mě vykolejilo to poslední slovo...
0 14.05.2008 11:34 mirielll – Re: Dahak
Zkusím tu UV, taky ještě nacpu vatu.. na to že jsem vykartacovala mech, tak je to lepsi nez to bylo
A jistojiste akva predelam! Koupim si jiny
Tohle necham na pristi rok diskusum. Stejne ty ryby oceni spise delsi, nez vyssi akvarko.
Ani ne
hlavne si dej pozor at ti to nekde netece
.Co se tyce toho "mechu" tak mam stejny pochybnosti jako filipsi.Mozna bude jediny reseni cely akva predelat a az na ryby vsechno vydesinfikovat nebo vyhodit.
Trochu pochybuju, ze uv lampa pomuze dostat z vody mechanicky neporadek. Ale treba se ti nekdy opravdu bude hodit.
Vložky s uhlím obsahují ve své struktuře aktivní uhlí pro zachycení rozpuštěných škodlivých látek. Smějí se použít pouze krátkodobě, aby se zachycené látky znovu nevracely do vody.
Tento nesmysl (s uvolněním zachycených látek), jste vyčetla odkud?
Nic proti vašemu postupu, ale co kdybyste zkusila tu "rozumnou" filtraci?
Nacpat do filtru řádně filtrační vaty a je-li to u vašeho filtru možné, raději snížit průtok. A hlavně - dejte tomu čas! Bylo by naivní myslet si, že je za hodinku-dvě po problému.
To je asi uplne jedno, pro jaky filtr to je. Aktivni uhli funguje, at je v jakemkoli baleni. Jestli je to moc velke a nevejde se, dej do mensich pytliku. Nech si ho, treba ho nekdy pouzijes.
0 12.05.2008 23:18 mirielll – Re: filipsi
no vypada to tak...ale je to zavarene jeste v igelitovem pytliku, tak by to nemelo vliv..nebo jo?
to mi pripomina...takovy ten silk...do bot...
))) taky jsem to kdysi chtela jako dite rozkousat
)
VYPADA TO ZE TO BUDE NEJAKE AKTIVNI UHLI...nabizi to eheim s doplnkama pro filtr
Náhradní molitan s aktivním uhlím pro vnitřní filtry. Vysoce efektivní aktivní uhlí odstraňuje z akvarijní vody zbytky léků a chemické látky, například chlór.
*
Vložky s uhlím obsahují ve své struktuře aktivní uhlí pro zachycení rozpuštěných škodlivých látek. Smějí se použít pouze krátkodobě, aby se zachycené látky znovu nevracely do vody.
bajo..akorat ze to nepouziju, pac to neni pro muj filtr..teda vyrobce neprodava uhli pro muj typ filtru.
proc tam sakra byl
) se tady zdruzuju :ú))
Velky pytlik? Mohlo to byt jen v baleni jako pohlcovac vlhkosti, tak pozot, abys nedopadla jako jedni ukrajinci, co jsem je sledoval kdysi ve vlaku - jedli arasidy, a s chuti tyto pytlicky trhali a sypali si je tam jako koreni. Po mem upozorneni, ze se to asi neji, se na me koukali hodne zle, tak jsem jim do toho uz nekecal.
Treba to do filtru nepatri.
0 12.05.2008 23:08 mirielll jeste tam byl pribalenej nejakej pytlicek s nejakejma granulema v nejake netkane textilii..neco jako viskozovej vlizelin... co to muze bejt,..bylo to u filtru.. vypada to ze tam je neco lehkyho..skoro jako drevenyho ale sterka to jako kaminky..
no zejtra se na to vrhnu
nebo este ted
0 12.05.2008 23:03 mirielll – Re: filipsi
jo, koupim original jeste jednu..dam tam 2.
Jo intervalovy, nekdy leje a nekdy ani nesaje...
Tam ma myslim prijit vata na posledni kosik, pod mrizku. Jestli mas original, zkus tam dat dve, pripadne nakup samotnou jemnou vatu a poloz ji tam. Co prutok, nechce trochu stahnout?
(edit - takhle by to fungovat melo, proste ji dej chvili casu, aby filtrovala dobre. zkus treba trochu stahnout ten prutok - ale to nevim, jak mas. Ha- ted koukam, ze to je ten intervalovy. Tak to presne nevim, zkus vyhledat tady v prezentacich, vim, ze ho nekdo ma, a poptat se, jak a co dal a jak to jde)
0 12.05.2008 22:53 mirielll ale zjistila jsem, ze nahore maj bejt kulicky a dole nejaky sekany trubky keramicky...hm mam kulicky dole i nahore...
asi si koupim novy blbosti do filtru.
0 12.05.2008 22:46 mirielll – Re: filipsi
eheim proffesionel 2227/2327
no tam ta vata ale je...
dole v nizsim kosi je molitanova houba na kulickach
a v hornim kosicku je filtracni vata, tak nevim kam jeste tu vatu dat
A jaky tam mas filtr? V prezentaci ani v diskuzi jsem to nenasel (pravda, necetl jsem diskuzi uplne podrobne)
0 12.05.2008 22:13 mirielll – Re: filipsi
tu vatu mam dat na horni ten horni kosik? na ty granule?
Tu filtracni vatu tam chce dat jemnou, a trochu vic, jakoby nacpat. Ale ne moc. Na vytok, u tebe asi horni kosik? No a pak pockat, nebude to okamzite, malinko se musi zanest, aby to dobre slo.
0 12.05.2008 21:51 mirielll – Re: Sid
tak... vysledek je mizivej..
sundala jsem saci kos s houbou, nasadila jiny kos..bez houby. To je ok.
filtracni vatu - nevedela jsem kam ji dat, tak jsem zkusila 3 pokusy.
1) nejdrive jsem filtracni vatu dala nahoru nad mrizku - to byla blbost
2) filtracni vatu jsem dala na horni kyblik s kulickama - taky bez vysledku
3)) filtracni vatu jsem dala na dolni kyblik s kulickama - na molitan - bez vysledku.
Molitan jsem vyndala a je to tosamy
) ale uz to neni tak kalny.
Ve vsech pripadech filtr nefiltroval plovouci bordel. Voda je cista, ale plovouci řasový prach v tom neustále víří. Bud to jsem mantak, a davala jsem to blbe, nebo uz nevim
Zitra jdu koupit UV lampu, koukala jsem na fotky řas,
podle fotek to ruducha neni, melo by to byt asi B3, co jsem strhala ze sten a ted to lita ve vode.
0 12.05.2008 11:27 mirielll – Re: Sid
to chapu , houbu musim prat kazdej den, jinak filtr řve na roztrhání, ale pri sundání náhubku ho nechavam ho zapnutej.
Po te nehode, co jsem prisla o zlatyho cichavce sice riskuju...vypli proud...a prave to vsechno zacalo bublat... vzduch, voda tak, ze to shodilo nasadu s houbou. je tam tezitko a pri tlaku to snadno vypadne... nevsimla jsem si toho, a zvedavy cichavec se k tomu priplac a zlomilo mu to vaz. To je snad jedina nehoda a umrti za tu dobu (pokud nepocitam sezrane neonky a jednu bettu).
Jsem sice neznalec, ale uz jsem dokonce prisla i na to, ze je potreba uzavrit privody do filtru, kdyz ho oteviram
Aby nedošlo k omylu s tím vypnutím filtru!
Ten mám vypnutý jen po dobu, kdy pod tekoucí vodou důkladně promývám molitanový návlek sacího koše!
Po nasazení koše na sací trubku filtr zase zapínám!
0 12.05.2008 10:39 mirielll – Re: Sid
Jo máte pravdu, takhle to taky udělám, našla jsem navíc náhubek na hadici..takový košík, na který se houba nedává, který rybky nevcucne. Do filtru dám tedy filtrační vatu. (když ji tam nedám, je z toho průtokáč a plive to ven vodu i s bordelem).
Vyměnila bych vodu, ale nemám průtokáč, a z vody z bojleru by asi rybky pochcípaly tuším. Studenou se mi dávat nechce, páč s krupici se mi už nechce bojovat. Měním tak 10-20 cm vody co 2, 3 -4 dny, ale "bordel ve vodě víří stále.
Filtr vypnout..tuhle jsem to zkusila... je to pokaždé zavzdušněný, bubliny rozvíří prach tak, že 2 hodiny mají rybky tmu. Mám podezření na divnej filtr, ale byl tady odborník, vše je prý v pořádku.
Ha držte mi palce. Myslím, že to fungovat bude... technicky se mi to jeví jako logický.
Jdu na to, díky.
Co uděláte, je vaše věc, já jen napíšu, co bych zkusil udělat já. Ju?
Pokud by nehrozilo nasátí něčeho nechtěného do filtru, (drobné rybky), sundal bych molitanový návlek ze sání. Jednak - manipulace s tímto návlekem větší nebo menší část zachycených nečistot vrací zpět do vody, druhak - vynecháním této fáze filtrace se zajistí nasávání "všech" nečistot do filtru, kde se mohou zachytit a částice organického původu rozložit.
No a k lepšímu zachycování nečistot bych do filtru "natlačil" výrazně větší masu (vrstvu) filtrační vaty a počkal, co to přinese.
Ještě k tomu vytahování koše s návlekem:
Já při tom postupuji tak, že opatrně sundám sací koš, mírně ho oddálím od sací trubky, pootáčím s ním a s citem promačkávám molitanový návlek. Vymačkané hrubé nečistoty odsává filtr. Protože se mi kolem ruky motají zvědavé rybky, druhou rukou v případě potřeby vypínám filtr.
Teprve až je návlek zhruba vyčištěn, vypínám filtr a koš s návlekem vytahuji z akva.
0 12.05.2008 00:49 mirielll – Re: Sid
je primo na miru toho filtru...a tloustka asi 2 cm?
...ve filtru je filtrační vata...
Kolik té vaty tam je? Klasický "plátek"? To je málo - zkuste jí tam dát víc. Tak, jak jsem napsal - nahusto.
0 12.05.2008 00:22 mirielll – Re: Sid
molitan mam na hubici ktera nasava vodu do filtru... tam se chyta na to ten prach z řas co nejde pochytat. Filtr pak začne řvát jako kdyby jel na sytič...a já vím, že musím molitan vyprat
ale to nestačí.
ve filtru je filtrační vata... kromě těch šutrů a písku.. zkusím měnit častěji vodu.
0 12.05.2008 00:14 James sid dobra myslenka premysli se nad UV atd a toto nas nenapadlo....
0 12.05.2008 00:13 James osobne filtruji pres obycejny molitan a je to bomb zkus tam vlozit kousek jako posledni filtr. medium
...pridam si ruduchu mezi rostlinne obyvatelstvo...
Myslím, že nějaké standardnější rostlinky by vašemu akvišku neublížily, naopak.
...to co plave v akvarku mi vadi...
Mohla byste zkusit dát do filtru "nahusto" filtrační vatu.
0 11.05.2008 23:36 mirielll ale pridam si ruduchu mezi rostlinne obyvatelstvo. Diky za identifikaci
))
0 11.05.2008 23:35 mirielll – Re: Sid
mno ta rasa mi az tak neva... obcas kdyz maj ryby "dietni" den a nedostanou zradlo, tak ji poziraj... ovsem to co plave v akvarku mi vadi
)) a ne a ne se toho zbavit.
Mno prekrmovani patentkama ... rano nezbyde ani jedna... cistim akvarko skoro denne...a menim 10 cm vody kazdy tyden, podle stavu vody, nekdy obden.
To, co nazýváte mechem, jsou řasy. Jsem si téměř jistý, že jde o ruduchu. S její likvidací vám UV lampa nepomůže. (Ta by vám mohla pomoci s volně plovoucími částicemi, pokud jsou ovšem tyto živý biologický materiál.)
Ruduše se u vás daří, protože má příhodné podmínky - hojně rybek, (dostatek organického odpadu), krmení (možná překrmování?) mraženými patentkami, dřevo v akva, žádná konkurence ze strany rostlin...
Při tomto způsobu provozování akviška se můžete zkusit s ruduchou smířit - je to taky rostlina, byť vývojově nižší, ale i ona čerpá z vody odpadní látky (živiny) a produkuje kyslík.
Tak snad ta lampa zabere
0 11.05.2008 20:24 mirielll a to podotýkám, že to už nervu rukama jako dříve, páč to není za co chytit... už to čistím kartáčkem
)) protože to jsou chlupy a vlasy ...když to nechám dýl.... drolí se to a dělá to z mýho rybníka odpaďní kanál
)
0 11.05.2008 20:22 mirielll – Re: Dahak
heh Ti tam narvu klido giga fotku, ale bude tady az za 14 dni pri me rychlosti cdma
btw. fotim jako ponocny, a ryby plavou moc rychle..je to pak sama cmouha...fotim pres kameru
je to ostrejsi...ale ten mech..nojo blbka, nedoslo mi to, ze se nehejbe
Teda to toho vidim na tech pidifotkach
mas 8mpix fotak tak to zmensi maximalne na 1280x960 at je neco videt
.Tu lampu klidne ted pust a nech ji bezet uvidis co to s nim udela.
0 11.05.2008 20:05 mirielll – Re: mirielll
a takhle vypadá bordel co plave...je nasvícený, takze to vypada otresne, ale voda je cista, jen v tom plave tenhle bordel.
0 11.05.2008 20:04 mirielll – Re: Dahak
to je si myslim upe normalni mech, co roste na bridlici. Kdyz ho trhas...tak ho vytrhas, ale ulomky asi se chovaji jako sušený mech
) zkusím to vyfotit, ale asi to moc nepůjde. Je to fakt normoš mech.
Takhle vypadá na bridlici...
Nesla by udelat nejaka detailni fotka toho "mechu" ?.Docela by me zajimalo co to je.
0 11.05.2008 19:45 mirielll – Re: Dahak
proti mechu nemam celkem nic...akorát že mi to plave ve vodě...jak bych to popsala...možná je to tím, že jsem použila před měsícem přípravek na ničení řas. Každopádně, teď to cirkuluje ve vodě...nejde to ničím pochytat, i když čistím, měním vodu, cirkuluje to akvárkem jako prach.
Nalepí se mi to na houbu od filtru, což pak má výsledek, že filtr začne řvát, jako člunový motor pětka když jede na sytič, takže vím, že je houba plná řas. Když ji sundám, bordel proběhne filtrem a zase ho vyplivne zpět. Takže to chytám na tu houbu a denně ji peru. Než ji vytáhnu z vody, tak mi půlka uteče a zakalí vodu. Myslela jsem, že je to filtrem, ale filtr mám dobrej...cože to mám, nějaký eheim professionel 2327 od 350 do 1050 l/h.
Vazne ?
Teda ted kdyz jsem si znova precetl co jsi psal nevim proc jsem napsal ja to co jsem napsal
Vyrobce udava prutok u prazdneho filtru bez filtracni hmoty.Skutecnej je mnohem mensi.
0 11.05.2008 19:38 mirielll juhu lidi ja vas miluju
)
Hodina asi nestaci ale na druhou stranu nevim co proti tomu mechu mas pokud ti ovsem uz neobrustaj ryby
.Na korenech a pozadi to vypada dekorativne.
0 11.05.2008 19:36 James – Re: mirielll
kdyz uz chces pouzit UV lampu tak nech protect cely objem akva aspon 3x takze podl skutecneho vykonu cerpadla budes vedet jak dlouho ji nechat zapnutou
Ahojky.Souhlasím s Dahakem a Jamesem.
UV lampu mám a používám ji jen vyjímečně.Pořídila jsem si ji na zničení přemnožené jednobuněčné řasy,se kterou už jsem si nevěděla rady a která mi způsobovala zelený zákal.UV lampa zabrala skvěle a voda byla do dvou dnů křišťálová.
Teď ji zapínám jen vyjímečně,ale mám ji pro případ potřeby.
Takže růstu řas určitě brání,ale jak už bylo zmíněno,nedoporučuje se používat pernamentně.
0 11.05.2008 19:26 mirielll tak jo, presvedcili jste me...nechtela bych rybam uskodit, cili lampu budu pouzivat jen nekdy...ze zacatku na niceni mechu. Taky tydne menim 10cm vody kvuli petrsakum, takze to bych mohla vzdy tak jednou tydne zapnout cca na hodinu? (A po zbytek casu si uv lampou muzu delat gelovy nehty a manikuru. parada
)
Tak James byl rychlejsi
fakt jsem od nej neopisoval
0 11.05.2008 19:16 James – Re: mirielll
četl jsem tvuj prizpevek do fora co se tyka UV.
v nekterych pripadech je UV lampa opravdu dobra treba pri nemocech a ruznych parazitech ktere se pohybuji volne ve vode, ale nepocitej s tim ze kdyz budes pouzivat UV 24 h denne 365 dni v roce ze nebudes mit rybky nemocne.
kazdopadne voda ktera protece UV je total bez zivota, zabiji jak rasy, tak i ruzne parazity, ale zaroven to snizuje prirozenou obranyschopnost ryb.
zaverem.: osobne UV mam, pouzivam ji minimalne ale obcas ano neni to spatne mit ji doma ale osobne nedoporucuji pouzivat toto zarizeni stale. Ja ji pouzivam jen kdyz se mi vyskytne nejaky parazit ktery ma stadia pohybujici volne ve vode, nebo kdyz vymenuji vetsi objem vody, co se tyka ras tak neporadim nedelaji se mi ale proti vlaknitem rasam asi nepomuze proti nalevnikum a mechum by mohla.
0 11.05.2008 19:05 mirielll – UV STABILIZATOR - škodlivý???
TAK NEVÍM...mám dilema. Čili se ráčím obtěžovat všechny, kdo to budete číst .))
Brácha kdysi choval terčovce, říkal že měl infra stabilizátor, předpokládám, že to byl UV stabilizátor
Pokud existuje i infra, tak mě opravte. Nicméně, bylo to před 15 léty...a tenkrát tohle "něco" se dávalo na filtr. Prý mu to fungovalo bezvadně, řasy méně rostly a terčovci byli zdraví (dožili se cca 13 let
. Sice to bylo na jednorázové použití, cca tak na rok..pak se to celé vyhodilo. Žárovky nebylo možné měnit.
Takže jsem si myslela, protože mě ten plavající mechový prach (co mi ucpává houbu na filtru a vytváří zákal) už celkem štve a rozhodla se s tím něco udělat.
Takže jsem pročítala různá auditoria tady a dočetla se v diskuzích, že UV lampy (přepokládám že jde o UVsterelizátory, které mám na mysli) jsou škodlivé rybám a růst řas neovlivní, naopak je podpoří. Je to tak?
Nemělo by se tedy něco dělat proti nekalé reklamě na tyto UV sterelizátory, poškozující spotřebitele?
U těchto sterelizátoru je text:
Použití sterilizátoru je nejlepší způsob jak se zbavit problémů s nemocemi ryb, přemnožením řas, nebo zákalem vody. UV záření spolehlivě likviduje veškeré bakterie, plísně, řasy a mikroorganismy způsobující zákaly vody s účinností na 99,9%!. Jeho použití je velmi jednoduché a bezpečné. Sterilizátor navazuje na funkci všech ostatních druhů akvarijních filtrů. Voda přečerpávaná přes zařízení protéká v tenké vrstvě přímo v poli ultrafialového záření UV-C, které hubí řasy, bakterie a jiné mikroorganismy nacházející se v čerpané vodě. Díky působení sterilizátoru zůstává voda v akváriu po celou dobu z biologického hlediska čistá a ryby a rostliny žijí v komfortním a zdravém prostředí - na zelenou vodu s řasami můžete zapomenout. Příslušenstvím je i bezpečnostní vypínač, který v okamžiku vytahování svítidla z pláště automaticky odpojí zářivku od napájení. Na rozdíl od jiných sterilizátorů je vnější příčka aktivní čistící komory zhotovena jako křemenné zrcadlo, které značnou část ultrafialového záření - po průchodu vodou - odráží a vrací zpět a zajišťuje tak umocnění jeho účinku. Tento efekt zajišťuje mnohem větší účinnost.
Som z toho volaky zmateny
) Ryby moc často nemocné nemám, i když..teď už kvůli rypounům nesmím solit, tak se uvidí.. každopádně filtr mám kvalitní, ale mech roste jako o život.
A nejde o ten mech, který vytrhám, ale pak ten "bordel" s prominutím, co plave jako prach a ne a ne se ho zbavit.
0 14.04.2008 16:30 spooky – Re: Aleš
Ja ti poviem tak.
11W sa môže zdať málo, ale čo som videl akva okolo 500 litrov mali tiež 11W a nepísali, že by s ňou mali nejaké problémy.
0 14.04.2008 14:45 Aleš OK, pokud mi teda radíte 11W, řekněme od Atmana, a tvrdíte, že bude dostačující, poněvadž jsem původně přemýšlel nad silnější, a to min. 18W, tak si pořídím tu 11W. Zatím dík.
Tak v tom prípade je UV lampa asi vazne opodstatnena.
Dal by som asi teda 11W ATMAN.
0 14.04.2008 14:03 Aleš Já tu UV lampu nekupuji jen, tak, pro parádu, neustále se v akva potýkám s nemocemi, ať to je krupička, plísně, a vše možné i nemožné, mírný zákal, zřejmě způsobený baktériemi, nebo nálevníky, a už jsem z toho bezradný, nevím, kde se mi to pořád bere. Neonky červené mi odcházejí jedna po druhé. Tak chci zkusit tu lampu, třeba se mi akva pročistí . Jen podotýkám, že jsem používal léčiva snad všech renomovaných firem.
Chcel by som sa Vás opýtať, či je možné a bezproblémové chovať terčovce bez UV lampy ?
To je v pořádku. Je potřeba se podívat na problém ze všech stran a zvážit různé zkušenosti. Od toho diskuse je. Než jsem UV kupoval, věděl jsem, že názory se různí. Mám nyní vlastní zkušenost, ne zrovna levnou, a tak jsem jí přihodil. Třeba pomůže v rozhodování. Petr
Ja sa nehádam že to tak nie je.
Ja len zatiaľ takéto problémy nemám, uvidíme časom.
Uvažoval jsem naprosto stejně a dokonce i časy byly obdobné. Jen hnojivo bylo dávkováno 4x denně. I tak na alternanthera, hygrophila, heteranthera, rotala byly známky nedostatku živin. Dramaticky se to změnilo po odstavení UV lampy. Po 4 měsících jsem pokus opakoval za velmi stabilních podmínek v akváriu a výsledek byl stejný. Nechci tvrdit, že to za určitých podmínek fungovat nemůže, ale já ty podmínky neznám.
0 14.04.2008 11:48 vóťa S tím že přes noc UW lampa cheláty neznehodnocuje bych si nebyl tak jistý, přeci jen jak rostliny rostou mění se také úměrně nároky na dodávané živiny, avšak nic to tedy nemění na tom, že UW bych s klidem vynechal a pokud už by ses pro ni stejně rozhodnul, obloukem se vyhni zančce AQUAEL, jsou s nimi velké problémy, často netěsnily a bylo mnoho reklamací a vyteklých akvárií, Atman je na tom o mnoho lépe(je to vlastně kopie dražších kousků nejmenované firmy)
Mnohem líp uděláš jak píše už Pet a ostatní koupí kvalitní CO2 komponenty, nejlíp s řídící jednotkou, na trhu je jich už k mání hnedle několik...a inevstované peníze se určitě vyplatí pro takto velkou nádrž
Ja mám tiež skúsenosti s UV lampou.
Mám síce len 84 litrové akva ale lampu som zi zaobstaral - 11W.
Na minimalizovanie javu degradácie chelátov postupujem takto:
Používam PMDD bez KNO3 - 2 ml/deň + 3 ml/deň ColourFe+
Hnojivo pridávam do akva ráno v čase cca.: 09:00.
Osvetlenie akva tvoria 4 trubice, ktoré sa postupne rozsvecujú a vypínajú v časovej perióde 08:00 - 23:00. CO2 je dávkované v čase 09:00 - 21:30.
Predpokladám, že hnojivo pre rastlinky je do 23:00 vyčerpané a nemôže teda dochádzať k jeho znehodnocovaniu pôsobením UV lampy, a preto ju používam len v nočných hodinách, keď nie je zapnuté osvetlenie. Konkrétne v čase 00:00 - 04:00 hod.
Mám na 264l akva UV Atman 9W a stačí to v pohodě.Myslím,že ti těch 11W bude stačit.
0 14.04.2008 08:34 Aleš Dobrá, a není 11W na to akva slabé? Uvažoval jsem o značce Atman. Ptám se, neboť s tím nemám žádné zkušenosti.
Ja osobne by som dal 11W UV lampu(aquael, atman, ...) a 6 kg CO2 fľašu, redukčák, ihlák a Sera Seramic riadiacu jednotku.
0 13.04.2008 22:29 Aleš – UV lampa
Jakou UV lampu mi doporučíte do akva 450 l a jaké CO2?
2 09.12.2007 20:11 JARDA111 Uv lampa je velice dobra vec, ale je treba ji umet pouzit. Pouzíva se vetsinou prí problemech s nemocí , plísni atd.To ze ji nekdo pouziva na jednom akvariu 365 dni v roce je jeho problem a hloupost.K problemu UV lamp na odchovnach- za leta co delam rybky jsem projel desitky odchoven a nevidel jsem nikde nadrze napojene stabilne na UV lampu. Kdyby tomu tak bylo-myslite si, ze by vykup od Vas vzal priste ryby co mu jednu dodavku odberatel vratil, nebo nezaplatil, protoze ryby sli do kytek? Ani omylem!Naopak znam dost akvaristik, ktere maj propojene nadrze, kvuli snadnejsi obsluze a jsou napojene na UV filtr 24 hodin denne, jelikoz nechteji resit problem s nemocí ryb.
Samozrejme jsou i slusne akvaristiky, ktere tohle nedelaj, jelikoz majitel je PAN AKVARISTA a ne jen prekupnik.
1 09.12.2007 18:18 Hony ve společenským akva to asi fakt akorat dělá paseku ale např v nějaké odchovně je to užitečné viz já
2 09.12.2007 13:33 :-) UV lampa je zařízení, které má bezesporu největší přínos pro jejich prodejce.
Je to speciální zařízení, které se dá účinně využít pouze ve speciálních případech, prakticky jen ve velkochovech, v holých nádržích bez substrátu a rostlin.
UV lampa dobře odstraní jev zvaný „kvetoucí voda“ v zahradním bazénku
UV lampy zabíjí živé organismy plující ve vodním sloupci, a tím ve společenském akváriu vážně narušují biologickou rovnováhu.
Jejich dlouhodobé užívání značně snižuje obranyschopnost rybího organismu.
UV lampy způsobují degradaci chalátů a tím zhoršují kondici rostlin, a tím prakticky podporují růst všech druhů přisedlých řas.
Podle mých informací se i velké pěstírny zbavují těchto zařízení, protože úmrtnost ryb vychovaných ve sterilním prostředí a následně dodaných zákazníkovi je tak vysoká, že jim to kazí dobré jméno.
Praktickou zkušenost popisuje Petr v zápisu z 17.11.2007 :
www.akvarko.cz/…
0 09.12.2007 12:34 JARDA111 0 09.12.2007 12:22 maxipes – k čemu jsou uv lampy
mohl bych se vas zeptat k čemu jsou ve filtru uv lampy
0 24.10.2007 09:13 Sidonius Georged: ...A pokud to budeš sterilizovat před filtrem, tak do filtru poteče sterilní voda (což filtru nepomůže) a z filtru poteče voda s mikroorganismy, čemuž jsi chtěl zabránit ne?...
To myslíte vážně?
Jako že se ve filtru množí mikroorganismy, kterých by se měl chtít Joura zbavit? To snad ne?!
UV lampa likviduje pouze živé organismy procházející (spolu s protéhající vodou) kolem zdroje UV záření. Bakterie, řasy a další organismy v nádrži nebo filtru zlikvidovat nemůže. Do filtru se pak dostanou tyto organismy neživé; tady jsou zachyceny a recyklovány.
A pokud nejsou zachyceny, k recyklaci dochází i v nádrži.
Zustanu jen a jen u zapojeni UV lampy - Aby byla ucinna, musi mit urcity maximalni prutok. Pri prekroceni to prestava fungovat. Takze muze prijit i do filtrovaciho okruhu, pokud ten nema prutok vetsi. Jinak samostatne cerpadlo.
0 23.10.2007 23:31 jonathane No ale UVecko nedoporucuji zapojit primo na vedeni at uz pred nebo za filtr. Mam to doma udelane uplne samostatne a vodu mi pohani maly interni filtr eheim. Takze si bere vodu z AQ, ktera jde do UVecka a z nej jde zas do AQ. Primo v navodu je napsane, ze by to melo byt zapojene takto....
0 23.10.2007 21:59 Joura A nemůže to zničit bakterie ve filtru??Ničí to jen to co proteče???
0 23.10.2007 21:23 Štěpán "UV lampu na ničení řas"
Ach jo...
0 23.10.2007 21:07 Joura – UV lampu před nebo za filtr??
Chci si pořídit UV lampu na ničení řas a nevím zda ji mám dát před nebo za filtr?Prý může zničit bakterie ve filtru??
0 24.09.2007 12:30 Rybář – UV
UV světlo je na likvidaci bakterií ? Nedalo by se tím doma uklízet ? Posvítil bych uv a bakterie pomřely. Teda jen občas, bylo by to lepší než savo.
Chěl bych si koupit UV zařič pro moje 100l akva.Cena by se mela pohybovat kolem 2000Kc.Zatim jsem se dival na znacky Atman, Aquael, Tetra.Jaky by jste doporucili, popripade jaky mate a jak jste s nim spokojeni.
Diky
Pokud máte venkovní filtr,tak na jeho výtokový konec,pokud máte filtr vnitřní,je třeba samostatné čerpadlo s malým průtokem,na které UV sterilizátor připojíte a voda cikkuluje -akvárium-čerpadlo-UV-akvárium.
0 15.06.2006 21:10 vaclav –
Re: Lou Nepochopil jsem kde je tedy UV lampa umístněna.
Jestli máte zelenou vodu v akváriu nebo jezírku a nebo velmi drahé ryby tak si ho kupte. Zabíjí to vše živé (řasy, choroboplodné zárodky, bakterie), které projdou skrz UV.
0 15.06.2006 20:50 selene –
Re: Lou takže taková sláva to zase neni. A jaké látky to např. odstraňuje? Asi si to teda kupovat nebudu...
UV lampa je pro potlčení růstu řas zcela zbytečná investice. Její vlastnosti dokáží využít opravdu jen zkušení chovatelé při zcela specifických případech. Radu tohoto typu považuji za majsrštik každého mazaného prodavače akvarijních zbytečností.
Vážení přátelé,zbrzděte svoje vášně.Bakterie o kterých se tady bavíte,"osídlují"filtrační náplně a tvoří se po zaběhnutí akvária tj.asi po třech týdnech provozu.Pokud filtr dobře funguje,bakterie se živí odpadními látkami obsaženými ve vodě tzn. že voda vycházející z filtru by měla být teoreticky čistá.Vžádněm případě tedy UV sterilizátorem,který je na výtlačné straně filtru tyto bakterie nezničíte.Na sací stranu filtru se sterilizátor neumísťuje.UV sterilizátor je dobrá věc ,ale řasu na rostlinách v žádném případě neodstraní,Ta vzniká nahromaděním odpadních látek v akváriu,přílišným hnojením rostlin,velkým prouděním vody.Tímto vším jsem si za svoji zhruba 30ti letou akvaristickou praxi prošel.Člověk se musí učit celý život.Tímto vás všechny srdečně zdravím.
PS.pro Klárku:sterilizátor stojí od 2000,-Kč výše podle výkonu výbojky.
0 15.06.2006 13:09 selene –
Re: Sid Chcete říct, že tím, že zavedu tuto lampu se definitivně zbavím řas? Když je to řasodestruktor, proč se o tom nikdo moc nezminuje a moc lidí to nepoužívá???
Skutečně? Jakým mechanizmem?
Vy zabijete všechny co z filtru odcházejí a já co přicházejí. Jaký je v tom rozdíl? Ani jeden neozařujeme bakterie ve filtru.
Já se domnívám,že se UV lampa řadí na vývod z filtru.Umístění před vstupem do filtru hrozí usmrcení nut.bakterií.
Je toi součást filtru většinoou přítok, ale nemusíte ani moc hledeat a na internetu toho najdete spoustu.
Dá se to pužít i vmém akváriu? kolik to cca stojí?
To se dá někam do akvárka?
Je to vlastně zářivka kterou obtéká voda a její záření zabíjí vše živé. Používá se na odstranění zelené vody v jezírkách nebo nežádoucích bakterií v chovu ryb. Na roduchu a podobné řasy je neúčinná.
0 13.06.2006 18:36 hero – Uv=zázrak???
O použití UV sterilizéru jako prostředek proti řase slyším poprvé.
Jak to vypadá a funguje, a jaká je přibližně cena tohoto zařízení??? A potom řasy vůbec nerostou? Tak proč je spousta lidí, kteří s nimi mají problémy, když jdou zabít tímto zařízením?
Nemá náhodou vedlejší účinky??
Projdou-li UV lampou, pak nemají.
0 13.06.2006 14:40 Martin – Řasy
Dobrý den máte někdo skušenosti s UV sterilizerem? Je opravdu pravda že řasy nemají v akvárku šanci?
0 16.02.2006 21:19 pierro – UV
Predsa som niečo našiel:
5W:
www.akvashop.sk/… a 8W:
www.akvashop.sk/… Je to síce slovenský obchod, ale bežne zasielajú aj do Čiech. a myslím, že ceny stoja za uváženie
PS: presne takúto ale 11W mám aj ja a som s ňou spokojný.
1 16.02.2006 21:16 pierro – UV
Máš pravdu. chlapci tento rok hrajú dobre. Uvidíme kam to dotiahnu.
Späť k UV: pokiaľ ja viem, najlacnejšia UV lampa je tu:
www.akvahumble.cz/… - to je 11W. neviem aké veľké chceš mať akva. na stránke píšu, že je to do 800l, ale tomu never.
11W UV lampa je tak do 300l. ak máš menšie akva, tak existujú aj 5W lampy, ale tie nie sú také bežné. Osobne si ale myslím, že 11W lampa je úplne v poriadku, pretože "prehnať" sa to so svietením nedá a 11W žiarivky (náhradné) sú pokiaľ viem najdostupnejšie.
0 16.02.2006 16:02 many – UV lampa
pierro díky vysvětlení mi stačí,vlastně mně to utvrdilo v mém názoru.Ale zpochybnil ho právě prodavač,proto jsem chtěl slyšet i názor jiných.NO připravil se tržbu cca 3000kč.Já UV koupím jinde.takdíky.Jo Slováci hrají pěkný hokej.
0 14.02.2006 18:05 pierro – p.s:
je ale zaujímavé, že ti to tvrdí práve predavač v akvaristike. musí byť o svojej pravde natoľko presvedčený, že to prekonalo túžbu predať tovar za niekoľko tisíc korún
alebo že by sa formovala nová vrstva charakterných akvapredajcov, ktorých motiváciou nie je zisk ale vnútorné presvedčenie o správnosti svojich činov?
nechce sa mi veriť
1 14.02.2006 18:02 pierro – UV
UV lampa sa používa na odstránenie "náhlych pohotovostí" ako je
- vysoký výskyt jednobunkovej zelenej riasy (zelený zákal)
- premnoženie nálevníkov (mliečny zákal)
- výskyt sinice
- doliečovanie krupičky alebo bakteriálnych infekcií
- prevencia po vypustení nových rýb či už po karanténe alebo bez nej
- a pod.
1. UV lampou samozrejme nesvietiš non-stop, takže to namá vplyv na imunitu rýb z dlhodobého hľadiska
2. poznám aj prípady ľudí, ktorí UV-C lampou svietia non stop. Neviem posúdiť do akej miery im to pozmení imunitu, ale nakoniec je to jedno, pretože takéto ryby predsa žiju v trvale sterilnom prostredí, kde namá žiadna baktéria či drobný parazit možnosť prežiť, nie to ešte množiť sa a prosperovať.
(dúfam, že takéto vysvetlenie stačí.)
0 13.02.2006 10:16 many – UV lampa
zdravím-zajímá mně Váš názor na úpavu akva vody v e spol.akvariu pomocí UV lampy.Slyšel jsem od prodavače v akvaprodejně,že je to nevhodné.Ryby prý strácí imunitu neboť prostředí je příliš sterilní.díky
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 20788x