Výběr ryb do nového akvária
Díky, já právě koukám i na recenze co píšou lidi co kterou rybu mají, a tam mnohdy píšou že skáčou... Jinak neonky mi p. Urban při návštěvě do 6ocm schválil že když nemají proud tak jsou klidné a 60 jim stačí, ale synovi se nelíbí
takže jedině dobře. Razbory se mi třeba líbí ale klukovi ne, on si podle mě vysnil rybu co snad ani neexistuje
předložím mu seznam zde z diskuze, porovnáme ho s nabídkou akvaristiky a uvidíme co si vybere. Díky!
Neonky jsou do takto malýho akvária nesmysl. Maximálně neonka modrá. Další věc je, pokud můžou, tak se rády schovávají a jsou vidět jen když není u akvária pohyb. A pokud se nemají kam schovat, tak věřím, že je to pro ně stresující prostředí.
Za mě razbory a razborky, tetra ohnivá a podobně. Jenom je třeba si ověřit, že jim nevadí stojící voda. Když jsem vyčistil filtr, tak třeba bornejky v tom proudu pak nadšeně plavaly, což bych od nich neočekával, ale prostě bylo vidět, že proud vody taky ocení.
Na dno pak není problém dát hejno menších pancéřníčků.
A každopádně tyto ryby z akvária nevyskakují, od jara do podzimu mám akvária odkrytá, aby se chladila a nikdy mi žádná ryba nevyskočila. Pokud vyskakují, mají extrémně nevyhovující podmínky. To samý platí pro krevetky, pokud mají vyhovující podmínky, nemají důvod se snažit akvárium opustit.
Prostě se stačí ve zdejším atlase podívat na kandidáty a pokud u nich není napsáno, že je kryt nutný, tak to není potřeba řešit.
Ráda ti poradím s výběrem rybek do akvária. Vzhledem k tomu, že chcete mít akvárko bez krycího skla a bez techniky, bude výběr trošku omezený.
Co se týče nenáročných, vejcorodých a barevných rybek, které nevyskakují, mohu doporučit následující druhy:
Tetra ohnivá (Hyphessobrycon amandae) - Je to malá, krásně červená rybka, která se hodí do menších nádrží a obvykle nemá tendenci vyskakovat.
Tetra neonová (Paracheirodon innesi) - Jsou to velmi populární rybky s krásným modrým a červeným zbarvením. Sice občas mohou vyskakovat, ale při dostatečném zakrytí rostlinami a kameny by to nemělo být problémem.
Razbora klinoskvrnná (Trigonostigma heteromorpha) - Tyto rybky jsou malé, klidné a dobře se přizpůsobí různým podmínkám.
Bornejka skvrnoocasá (Boraras brigittae) - Velmi malé, ale krásně červeně zbarvené rybky, které se hodí do menších akvárií a nejsou náchylné k vyskakování.
Modré krevetky, které chce tvůj syn, by se s těmito rybkami měly dobře snášet. Důležité je mít v akváriu dostatek rostlin, které poskytují úkryt a zajišťují stabilní prostředí.
Pokud jde o rostliny vyčnívající nad hladinu, některé druhy, jako je Anubias, Echinodorus nebo Hydrocotyle leucocephala, mohou růst částečně nad vodou a zároveň vypadají velmi dekorativně.
Držím palce, ať se vám akvárium podaří a máte z něj radost!
Díky a pokud budeš mít další otázky, klidně se ozvi!
Děkuji!
V atlasu jsem hledala, ale zadávala jsem jen velikost nádrže a snadný/poměrně snadný chov, hledat ryby žijící u dna mě nenapadlo
synovi by se líbili tyto
rybicky.net/atlasryb/tetra_sweglesova ale píšou nevhodné pro začátečníky? To je jen kvůli odchovu (pro nás je to plus že se špatně množí, proto také nechci živorodky) nebo je tam ještě jiná záludnost? Díky
Tak vyskočit ti může jakýkoliv druh rybky. Zkus si zadat v atlase rybky preferující život u dna či střední časti sloupce vody.
Ahoj prosím o radu. Máme akvárko 60x30x30, v něm zatím jen písek, kameny a pár kytek ze zrušeného Potížisty (tedy ty jsou ještě ve sklenicích, vodu budem napouštět a kytky sázet radši až po dovolené). Takže času dost. Chci tam mít ale i kytky co koukají z vody nad hladinu a nemít tím pádem krycí sklo. Jak jsem nastínila v odpovědi pro Beastie, my budeme vybírat rybky podle podmínek které jim můžeme poskytnout - tedy akvárko 54l bez krycího skla, a úplně bez techniky, budu jen svítit. Jeden syn chce modré krevetky a druhý "nějaké barevné" rybky, moje podmínka je NE živorodky. Ale co jsem koukala do atlasu tak hodně drobných rybek má sklony vyskakovat. Existují nějaké nenáročné, vejcorodé, nejlépe malé barevné rybky co nevyskakují? Děkuji
(Doufám že jsem otázku dala do správného tématu, jestli ne tak se omlouvám a prosím o přesunutí jinam. Děkuji)
Starší reakce
...Skleník mám, menší, a je v něm zelenina. Dát tam místo rajčat, okurek a paprik sudy se sumečky...
K výrobě "takové té malé domácí akvaponie" se dají použít např. IBC nádrže. Při nedostatku místa se to řeší tak, že ryby jdou "dolů" a zelenina "nad ně".
...Venku by to kvůli střídání teplot ... asi nešlo, co?
Pokud by to střídání teplot nebylo extrémní, určitě by to venku provozovat šlo.
A to je asi tak všechno na toto téma. Omlouvám se za OT.
0 21.11.2023 13:27 ErikErik –
Re: Sid To by bylo zajímavý. Skleník mám, menší, a je v něm zelenina. Dát tam místo rajčat, okurek a paprik sudy se sumečky, to by mě žena hnala
Venku by to kvůli střídání teplot /pod z boků nekrytým přístřeškem/, asi nešlo, co?
Já měl jako malej na zahradě velkou káď zapuštěnou v zemi. Ala zahradní jezírko, i s rostlinami. Kolik měla, nevim, mohl jsem v tom plavat. Známý rybář (povoláním) mi vždy dal na jaře násadu, několik kousků. Ryby to byly různý, něco rostlo rychle, že to už na podzim bylo k jídlu, něco mělo přírůstky minimální. Plotice se tam i vytřely. Jenže teď už tohle a podobně nemám kam dát. Mobilní nádrž, to by bylo něco jiného, to by problém nebyl.
Prohlížel jsem dokumentaci RD, udělal měření. Už bez jakéhokoliv akvária při běžném provozu jsem na hraně co se týče vlhkosti. Holt starej barák. Ale měnit bydlení kvůli tomu nebudu, že.. Na akvárium uvnitř můžu zapomenout, maximálně tak nějaké malé, spíše mikro, čistě na koukání.
Někde v mailových kontaktech mám člověka, který dělal (dělá?) přes léto africké sumečky v plastových sudech ve skleníku. Potřeba techniky minimální, "sumečkový čaj" pro přihnojení kytek to vyrobí a sem tam rybu na stůl taky.
0 20.11.2023 19:11 ErikErik –
Re: Sid Sid napsal: Kromě zvládnutí technologie je nevýhodou i potřeba chovu při teplotě ~ 26-28°C, což při dnešních (a zejména budoucích cenách energií - díky, pane Fialo!), významně ovlivní ekonomiku chovu. Cestou by mohly být "zelené" zdroje energií, (fotovoltaika, tepelná čerpadla...), ovšem jejich "ekonomika" je rovněž diskutabilní...
Co se týče vlhkosti, dá se skutečně předpokládat, že při uvedené teplotě bude odpar citelný. Řešení existuje - odvlhčovač. (A zase je tu problém v ekonomice provozu...)
No, tohle jsem počítal. Pořízení nádrže a technologie, spotřebované energie a krmení. Plus odvhlčení, tady by nestačilo něco běžného, muselo by to mít fakt výkon. Cena těchto věcí a jejich provozu mě od chovu odradila, to bych si musel najít druhou práci, ale pak by nebyl čas ani energie na ty ryby (ani na nic jiného) ...
Chovat něco, co je "pouze pro potěšení", je pro mě plýtvání časem a energií, obojí má pro mě obrovskou cenu. A také plýtvání penězi. Když už chov, tak jedlý, nebo výdělečný.. Asi mám smůlu a než mít chov "bez užitku" (pouze na koukání), to raději ten čas, peníze a energii dám někam jinam..
Jen mě to zaujalo, kde se bere jed v muchomůrce, v kobře...já je taky baštím...
Přečetl jsem si mezinárodní studii, která se zabývala různými světadíly, rybolovem i chováním ryb, včetně Evropy a zde konzumovaných ryb (včetně tilápie z Číny ,Vietnamu).
Shrnuto:
Nebezpečí nehrozí, pokud nejíš jedné ryby kvanta stále dokola. Všechny druhy ryb obsahují něco.
Spíše takové články vnímat jako konkurenční boj.
Pravdou je, že i v divočácích kolem Vimperka se najdou fujky věci...
Teď vážně: když si pořídíte násadu od renomovaného chovatele a pomocí kvalitního krmiva a správného technologického postupu tuto dochováte do tržní velikosti, kde by se v rybách vzaly dioxiny?!
Z krmiva, kterého výrobce distribuuje ročně stovky tun do celého světa?!
Nebo z vaší vstupní vody?!
Čekal bych sofistikovanější reakci na toto téma, např. jaké technologie, nevyužívající nitrifikaci v dusíkatém cyklu, se dají použít při chovu tilápie nebo sumečka afrického ap. ...
(Tím nechci podnítit debatu na toto téma, domnívaje se, že by beztak šlo o neefektivní vynaložení času.
A navíc - kdo chce, snadno si informace dohledá...)
nevím, zda je to pravda, ale baští se všude : Tilápie obsahuje jedovatý a chemický dioxin
farmazdravi.cz/… ...Zaujal mě chov tilapie nilské, ale tam bych potřeboval dvě opravdu velká akvária plus menší na chov živého krmení, což by můj starý RD proměnilo v houbu. Místa mám habaděj, že by s tilapiemi problém nebyl, ale ta vlhkost...
Máte někdo prosím tip na něco, co se dá chovat a zároveň jíst? Akvárium může být nanejvýš 700l...
Výhledově mám v plánu zkusit jako konzumní rybu právě tilápii nilskou. Nikoli ovšem v akváriu, ale v plastové nádrži s kónickým dnem, (průměr 200-250 cm, výška 100 cm, hladina ~75 cm), plus nějaké to technické zázemí.
Pokud vám nejde především o estetiku, (akvárium si můžete pořídit menší, dekorativní, s "nekonzumními" rybkami...), pak byste mohl zkusit tuhle cestu jako možnost vylepšit si jídelníček kvalitním a zdravým produktem.
Tilápie je velice chutná ryba a oproti třeba pstruhu duhovému (Pd) má minimum kostí. Konzumní hmotnost ~450 g, Pd ~280 g.
Obrovskou výhodou tilápie oproti Pd je schopnost vegetovat v relativně "znečištěné" vodě. Jednak je tato ryba odolnější vůči odpadním N-látkám, jednak je technologie chovu založena na jiných principech, než standardní chov ryb v uzavřených recirkulačních systémech. (Koloběh dusíku není založen na principu nitrifikace.)
Kromě zvládnutí technologie je nevýhodou i potřeba chovu při teplotě ~ 26-28°C, což při dnešních (a zejména budoucích cenách energií - díky, pane Fialo!), významně ovlivní ekonomiku chovu. Cestou by mohly být "zelené" zdroje energií, (fotovoltaika, tepelná čerpadla...), ovšem jejich "ekonomika" je rovněž diskutabilní...
Co se týče vlhkosti, dá se skutečně předpokládat, že při uvedené teplotě bude odpar citelný. Řešení existuje - odvlhčovač. (A zase je tu problém v ekonomice provozu...)
Závěrem k živému krmení: není nutné, ale nic proti případnému zpestření jídelníčku. Umělá krmiva jsou dnes na takové úrovni, že splňují veškeré nutriční požadavky jednotlivých druhů ryb, tilápii nevyjímaje. S kvalitním krmivem se dá v optimálních chovných podmínkách dosáhnout krmného koeficientu 1,4-1,8, (spotřeba krmiva na 1 kg přírůstku), rychlosti růstu do tržní velikosti (20-450 g) 4-5 měsíců a výtěžnosti 200-230 kg/m3/rok.
Pirani jsem jedl jako dítě, měli jsme je v 2000l akváriu. Je to taková bělice plná kostí. Nebylo to špatný, ale tilapie je lepší. Piraně byly opravdu velký, to by mě vyšlo stejně jako tilapie, který navíc rostou rychleji.
Nevím, jestli by piraním stačilo akvárium 700-1000l, leda by jich tam bylo několik málo (a ne plné velikosti). Jinak by to byla velkoprodukce masa, ne chov. Viděl jsem, že lidi chovají třeba 25, 30 tilapií, které nechávají rok růst, v akváriu 500l i menším. Naddimenzovaná filtrace a vzduchování a jedou. Nevím, jak místní osazenstvo, ale takovýto "chov" já považuju za týrání.
Zahradu mám velkou, ale všude jsou ovocné stromy, keře a zelenina. Jediné volné místo je u udírny, ale tam se griluje a opéká, takže smůla..
Prý piraně nejsou špatné. Moc o tom nevím a na českých stránkách jsem se dočetla jen to, že piraňa obecná je jedlá a že v Americe ji běžně konzumují.
Nevím, jak jsi na tom s angličtinou (já bídně, proto Ti to nedohledám), ale zkusila bych zapátrat i na zahraničních webech. Možná pro inspiraci třeba najít, jaké ryby konzumují v Asii. Nebo možná radši ne, tam jsou schopni sníst kde co.
Jediné, z čeho bych měla obavy, že např. pirani běžně v obchodě nebo na tržišti nekoupíš, tudíž nevíš, jak chutná. U pangase to zjistíš. I když upřímně pangas z akvarka bude chutnat dobře, páč některé kousky z obchodu nechutnaly a ani pes je nežral.
0 16.11.2023 17:42 ErikErik – Jedlé akvárium
Ahoj, je tomu přesně 20 let, co jsem měl své poslední akvárium. Rád bych si ho pořídil znovu, akorát už dlouhou dobu přemýšlím, co bych v něm choval.
Nechci ho jen pro potěšení, rád bych i přidanou hodnotu (zpestření jídelníčku). Zaujal mě chov tilapie nilské, ale tam bych potřeboval dvě opravdu velká akvária plus menší na chov živého krmení, což by můj starý RD proměnilo v houbu. Místa mám habaděj, že by s tilapiemi problém nebyl, ale ta vlhkost...
Máte někdo prosím tip na něco, co se dá chovat a zároveň jíst? Akvárium může být nanejvýš 700l.
Nemusí to být tilapie, může to být cokoliv jiného. Chci mít doma vodní život, ale chci z toho mít víc, než jen potěšení ;)
prosím nehejtovat za to, že chci v akváriu chovat něco, co pak hodlám sníst. Někdo také na zahradě pěstuje okrasné květiny, zatímco jiný tam má zeleninu, kterou pak vytrhne (tim ji zabije) a sní.
Starší reakce
Jj toho jsem si přesně vědom,malá plocha a 50cm vysoký..no mrknu na ty rasbory,diky
Hlavně je potřeba mít na paměti, že to akvárium má malou plochu, sice objem dohání půlmetrová výška, ale většina ryb potřebuje spíš delší akvárium. Takže co se týče neonek, tak jeden z mála doporučených druhů jsou modré. Nebo jako hejno vybrat nějakou razboru, tam je těch druhů vhodných do 60cm mnohem víc.
Tak to nevím, napadlo mě párek apistogramm a k tomu drobnoústky třeba
Nebo trio čichavců a pancéřníčci.
Ale to by chtělo trochu měkčí
Mám doma už jedno AQ,a pH ve vodě mám kolem 6.20,ale tvrdost vody ,teda měřil jsem jen vodivost a ta je 172ppm a to když si pomoci vzorce vypočítáme tak okolo středně tvrdé, divný
Za mě bych asi jako dominantní pár zvolil ramirezky a to doplnil ve větším počtu neonkama nebo jinýma tetrama a pancernickama zelenýma třeba.
Tak vždycky nejdřív závisí na parametrech vody, primárně tvrdosti
Ahoj všem, mám nové akvárium juwel Lido 120,pokud tohle AQ, znáte je to taková kostka, nechám zhruba měsíc až dva pořádně zaject,ale už teď řeším co tam dát za rybky, nějaké nápady, určitě bych tam chtěl nějakou dominantní pár rybek.Diky za vaše nápady.
Děkuji pánové za názory..
Takže zatím se to jeví takto: 4-5x Clithon, 15x C. pygmaeus, 6-8x něco z tohoto tria - neonka zlatá, tetra měděná, dánio myanmarské.
No, mám na to teď aspoň 3 týdny, takže popřemýšlím. Neonka sp. Gold není teď úplně snadno k sehnání, aspoň jsem nenašel...
Pancéřníčci jsou rádi ve větší skupině, takže za mě radši menší druh ve větším počtu.
Ahoj. Zářnoočko i neonky vypadají jako dobrý tip... Co jsem mrknul, tak za mě spíš ty neonky. Co bys prosimtě doporučil na to dno? panda, pygmeje nebo trpasličí? Děkuji
Ahoj. Díky za tipy... Espejky a Hengelky mám taky v jiném akva, takže to padá. Lákají mně ty Kubotai, ale je fakt, že v zamýšleném, poměrně hustě zarostlém akva, bych je asi moc neviděl. Co myslíš ty Cory na dno? Pandy nebo víc pygmejů? Případně ještě Cory trpasličí... Děkuji
Osobně jsem naprosto spokojený se zářnoočkami a úplně mě dostaly neonky zlaté. Mám také Bornejky, které ve větším počtu dělají super parádu, krásně se vybarvily a houfně v akva řádí...
Kubotaiky nejsou moc díky své barvě vidět, ale jinak vypadají hezky. Osobně bych do výběru zařadit hengelky, klínkoskvrný a espejky. Nejzajímavější budou díky své barvě espejky, pokud někdy jezdíš do Sklorexu, tak je tam mají už trošku odrostlejší hned u vchodu. Určitě budou zajímavější na pohled a budou se míň bát než bornejky. A osobně si myslím, že by to dvacet kousků a možná i víc sneslo.
Ahoj. Předevčírem jsem založil další akva a chci se zeptat na názor ohledně zamýšlené osádky. Akva je 54 litrů a bez CO2, Ph kolem 7, teplota pořád cca 23 st... Osádka zatím takto:
5x Panda Cory nebo víc pygmejů, 4-5x Clithon sp. a hejnovku ještě nemám rozmyšlenou a přivítám tipy.. Zatím lavíruju mezi parmičkama 4 nebo 5ti pruh, hromadou galaxek, Bornejkama nebo Kubotai... Sem nechci žádné krevety, ať je zase změna. Zdá se mi to pro Parmičky malé, ale co jsem tady v prezentacích viděl, tak hodně lidí má třeba i 5 kousků v tomto objemu. Galaxky už mám v jiném akva a živorodky nechci...
Děkuji za názory a ať to plave
Starší reakce
Nechci úplně radit, nejsem žádný odbornik, tak přidám pouze svoji nedavnou zkušenost, mam stejně velké akvarium, rybky jsem pustil do akvarka po 6 tydnech najednou, vse jsem kupoval na burze v OV, testy jsem zjišťoval hodnoty No2, No3, každý týden před vpustenim, hlavně mit nulové N02,nechal jsem pořádně rozrust rostliny. Do akvarka vypusteno 50 neonek, 12 pancernicku, 15 otiku a vše bez problému. Přeji úspěchy.
Navrhoval bych nejdřív pár rybek, aby bylo vidět, pokud je ve vodě nějaký problém, třeba ty pancéřníčky. Za pár dnů část neonek, ideálně pár dní před výměnou vody a po výměně další část. Je to hodně litrů a ty malinký ryby to přehnaně nezatíží. O týden později po další výměně vody bych dal další část, možná už všechno ostatní.
Ale základem je, aby v tu chvíli bylo zaběhlý akvárium plný rostlin, jinak to nemusí dopadnout dobře.
Do nového 240l se chystáme dát nové rybky nejdříve za měsíc.. máme vybráno po zdejší ,,konzultaci,, hejno neonek, teter ozdobných, na dno pancernicky a pokud půjde do budoucna vše dobře a bude to prosperovat, ráda bych přidala pár čichavců zakrslých.. původně sem měla naplánované, že budeme rybky přidávat hodně pozvolna postupně, ale teď přemýšlím, jestli to má nějaký zásadní efekt, nebo je to jedno? Nejprve sem chtěla dát 10pancerniku a 20,neonek, pak doplnit osádku ze starého akva (3 pancernicky, 5neonek a 10teter), v další vlně 20teter, pak zbytek neonek..30 mezitím dělal minimálně 14ti denní pauzy,ale teď si říkám, jestli to třeba neudělat ,,jen,, nadvakrát.. ???? a pak třeba za dva, tři měsíce, když to bude fungovat, dát čichavce..
Starší reakce
A u Gupek (jako i u jiných živorodek) je neuvěřitelné dvoření samečků samičkám. To jsou námluvy, které tak otevřeně u mnoha jiných rybiček neuvidíš. Je to neutuchající ,,milostný boj,, o samičky...
Ahoj, ne všechny gupky mají závojové ocásky. Momentálně jsou hodně oblíbené Endlerky, které jsou mnohem menší než klasické gupky a i ocásky mají skromnější.
Joo ja koukala na oboje, ale napsala jsem to spatne
Razborky a Razbory jsou poměrně hodně odlišné ryby. Tvarem i velikostí. Pozor na to.
Gupky se ji moc nelíbili,asi nebudem úplně na ty zavojÍčky...
Šnek vim a proto je na doporučení už teď v akvarku, protože se zacla tvořit řasa právě... A zatím je s ním spokojená, vždy hledá kde leze nebo se schovává
Pak jich je v tom velkém objemu nejspíše málo, jinak by byli pořád u skla
stává se to běžně, malé hejno ve velkém akváriu se schovává bez ohledu na spolubydlící
Protože se jedná o akvárko pro malou holčičku, dala bych do něj několik gupek. Samečci mají krásné barevné ocasy, na samičkách je vidět, že "čekají miminka", pak se miminka narodí, to bude slávy... Kdyby se začaly přemnožovat, tak je můžete zamlada rozdat dříve, než dorostou. Samečci gupek nadělají velkou parádu. Nejlepší je sehnat darem přebytky jiného chovatele, tyhle gupky jsou životaschopnější než zverimexové a často i zvyklé na nižší teploty.
U šneků neritin pozor na to, že žerou řasy, proto není dobré udržovat sterilně čistá skla atd. Ať se daří a nová majitelka je spokojená!
Ty jsou krasne,ty by mohli projit i u dcerky
Já jsem právě kupovala Espeho, z části se vyklubaly Hengelovy. Nyní je mám ve Třistovce, chvíli vypadaly, že se jim to bude líbit, ale teď už dřepí v rohu a rozplavou se jen při krmení.
V 54l jsem je měl taky, když rasbory vyrostly bylo jim to malé, začaly být statické a celé dny byly u skla. Tak jsem je přelovil do velkého a tam jim bylo dobře. Mrkni třeba na Espeho, jsou menší, barevnější, když se jim dobře vede tak svítí jak baterky, osobně se mi líbí mnohem více
O krevetkách jsme z počátku také uvažovala,ale nějak z těch myšlenek seslo,ale asi se k tomu zas vrátím
Přidat reakci
[1] ...... 41
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 25443x