Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Typický projev parazita. Více po mně nechtějte, nejsem odborník na to. Jen vám to píši, ať víte co zhruba hledat.
0 29.12.2022 13:32 mullerjakub – Terčovci
Starší reakce
Dávkování je pro celou dvanáctidenní léčebnou kůru stejné,to znamená JEDNA TABLETA NA 20L CELKOVÉHO OBJEMU VODY V NÁDRŽI, PŘI KAŽDÉ APLIKACI LÉČIVA.Dvanáctý den pouhé odkalení a výměna vody.

Děkuji za radu.jenom se chci zeptat.kdyz vyměním 80% vody ,mam dat 1 tab na 20 l. to dávkování se vztahuje jenom na tu nove vyměněnou vodu nebo opět na kompletní objem akvaria?příklad mám 100l akva,vyměním 80l vody. mám tedy přidat 5 tablet nebo 4?a dávkování je po celých 12 dní stále stejné?předem díky za odpověď a moc děkuji za pomoc při řešení této nemile situace.
Příznaky - Spironucleus,Hexamita - bělavé výměšky z kůže v oblasti hlavy,v pokročilém stadiu se tvoří kráterovité otvory - dlouhé niťovité výkaly střevní výstelky se shlukovitým obsahem, nechutenství ,změna vybarvení ,apatie ryb. Prevence - nákup ryb pouze od ověřených chovatelů,nekombinovat je s dalšími živočichy (ryby,bezobratlí) a rostlinami, bez předchozí karantény a desinfekčních ošetření. Dodržovat hygienu
v nádrži,kvalitu vody a pestrou stravu,omezit stresové stavy ryb. Nepoužívat manipulační pomůcky v jiných nádržích,i zdánlivě suché síťky,odkalovače,hadice.pinzety atd., mohou být zdrojem přenosu nákazy. Desinfekce pomůcek v chloraminu - Savo,následně neutralizovat v čisté vodě.
Příprava na léčebný zákrok:
Nádrž s infikovanou rybou,se musí přeléčit kompletně.Před samotnou léčbou provést údržbu filtrů,po min. dvou dnech odkalit akvárium a vyměnit 80% vody,nastavit termostat na 32-35°C,zajistit silnější vzduchování,nebo pohyb hladiny,snížit intenzitu osvětlení,nepoužívat aktivní uhlí,iontoměniče,UV lampy.
Léčivo:
Entizol 250mg/tab. účinná látka metronidazol. Předpis lze získat u veterinárního lékaře, (většinou bez poplatku),nákup doporučuji výběrem vhodné lékárny - cena se mezi nimi může podstatně lišit..Balení 20 tablet,orientačně cca130Kč.
Jedna tableta na 20L vody (začínalo se na 62,5L,nedodržením léčebných postupů došlo u terčovců k rezistencím,,zavedený postup pozbýval účinnost).V současnosti někteří chovatelé terčovců v holonádržích odchoven používají ,až jednu tabletu na pouhých na 12,5Lvody.
Tablety je vhodné rozdrdit a potom je v nádobce s vodou (teplota cca 40°C) pomocí lžičky v cedníčku na čaj propasírovat,nebo je rozmělnit tyčovým mixérem. Vzniklý roztok včetně sedimentu rozlít po ploše hladiny akvária,nebo jej nalíít před sání skimmeru,nebo filtru.Mléčný zákal během pár minut zmizí.Ryby a bezobratlí na léčivo nereagují,chování a příjem potravy se nezmění.
1. první den aplikace léčiva Entizol 250mg/1tab na 20L
2. třetí den odkalení s výměnou 80% vody + aplikace léčiva Entizol 250mg/1tab na 20L
3. šestý ,den odkalení s výměnou 80% vody + aplikace léčiva Entizol 250mg/1tab na 20L
4. devátý den odkalení s výměnou 80% vody+ aplikace léčiva Entizol 250mg/1tab na 20L
5. dvanáctý den odkalení s výměnou 80% vody - léčba ukončení léčby
Napadení bičívkovci (prvoci) může mít druhotné symptomy ,v infikované oblasti někdy dochází k namnožení bakterií a virů,k jejich potlačení a posílení imunity ryb budu v příštím období testovat krmivo Dr. Bassleer Biofish Food Lapacho XXL
Edit:
www.youtube.com/…
Prosím o rady.co to má u toho oka,jak tomu předejít aby se to opět neukázalo a jak to vyléčit? díky
Starší reakce
Bactopur direct v samostatný nádrži.
Jeste nejaky napad ?
Zvetsuje se mu to


Torben ?
UV lampu ??
Silný výluh z mandlovníku.

Dobrý den.
Poradite, jak mu pomoci ?
Zvyseni teploty, vzduch, vymena vody, torben… cokoliv, co muzu udelat hnef.
Diky moc
Starší reakce
0 20.05.2022 20:18 Aput – Co je to?

Zdravím, poradíte mi někdo co je to za nemoc? A čím se to dá léčit?
Díky moc Kuba
Starší reakce


Nevíte co to se děje s terčovcem? Bílé kuličky na těle
Starší reakce
Tak to ani netrvalo dlouho

.
Naštěstí asi slabší kus, ostatní rybky vypadají v pohodě.
Obvykle vzdoruje velmi dlouho, leč umírání je pomalé.

Trochu si přeju, abys neměl pravdu, ale podle toho jak se chová by to odpovídalo. Uvidíme, jestli rybka zabojuje.
Koukal jsem na nějaké "babské rady" z
discusrescue.com/… , z jejich důvodů jsem ochotný připustit nízkou teplotu (29°C) a infekci. První by bylo OK, druhého se bojím. Každopádně ty jejich babské rady zkouším, Epsomskou sůl mám, teplota zvýšena. pH spiky tam dle elektrody při výměně mám, ale jak měním málo, jsou na úrovni rozdílu 0.1 pH rozdílu max. Krmím automatickým krmítkm přiměřené dávky, sežerou to skoro než dopadne na dno, skrz plastovej nástavec, do kterého se nedostanou, takže nemají proč lézt na hladinu (a normálně to nedělají).
Osobně si myslím, že se jedná o to poškození plynového měchýře. Bývá to konečná.
Fajn, tečky jsem zkoumal na nemocné rybě i v akvárku na pár dalších - už jsem je zaznamenal dřív, ale protože se v reálu perleťově modře lesknou, usoudil jsem, že je to nějakej zbytek zbarvení původních terčovců, ze kterých byli tihle vyšlechtěni. Na různých rybkách se objevují (nebo neobjebují) různě, někteří je mají, někteří vůbec, když už jsou, typicky jsou na paprscích ploutví nebo hranách skřelí.
Takže plíseň? Co s tím?
To vypadá na odřeninu. To není ten problém. Spíš si prohlédni ty bílé tečky na žaberním víčku a nad okem.

Tak progres, a bohužel k horšímu - rybka dneska není schopná jakéhokoliv plavání.
Oddělil jsem od hejna, aplikoval eSHa 2000 a EXIT (protože co se může stát horšího) a uvidíme...
Při vytažení jsem objevil na jedné straně bílou skvrnu viz foto (ne, není to odlesk světla, je to fakt skvrna). Je jen z jedné strany, z té, co byla rybka nejspíš celou noc připláclá ke stěně za kamenem.
Ostatní rybky naštěstí zatím v pohodě, ale stejně by mě zajímalo, co to je a jak s tím bojovat, kdyby se to rozšířilo (nebo abych mohl preventivně nasadit léčbu do nádrže).
Abych odpověděl i na další dotaz, žádná z rybek neměla výkaly nijak neobvyklé (většinou je nevidím, u téhle konkrétní jsem nezaznamenal), žábry mi přijdou v pohodě (ale k odborníkovi mám daleko).
Mrkni na výkaly a stav žaber.
A když nezabere co píše kolega, bude to s největší pravděpodobností načatý plynový měchýř.
Ahoj. Vypnul bych dávkování CO2 a naopak silně provzdušňoval. Vysadit hnojiva, nehrabat se tam, klidně i den dva nesvítít, ať jsou v klidu. Samozřejmě teplotu alespoň těch 30. A pozorovat co se děje. Jo a nekrmil bych ze dva dny.
0 09.11.2021 15:19 Dodoroq 
Zdravím, potřeboval bych poradit.
Mám nádrž viz profil, v ní od března 8 terčovců. Dnes po ránu jsem u jednoho zaznamenal "podivné" chování - byl zalezlý ve spodním rohu akvária, jakoby opřený o stěnu, s tlamkou do písku (ale není to tak, že by tam něco žral, víceméně se nehýbá). Zkusil jsem ho tamodtud vyhnat, to se povedlo, ale po akvériu plave zmateně - když plave, tak mírně na bok, do spirály, vždy až na hladinu a zase dolů, naráží do stěn. Když zrovna zmateně neplave, vypadá to, že ztěžka dýchá, ale jinak na rybě nejsou vidět žádné nepěkné příznaky - žádná vyrážka, boláky, viditelní paraziti, co bych si jich všiml. Kdybych chtěl být extra paranoidní, řeknu, že má trochu zakalené oko, ale posuďte sami viz foto.
Ostatní ryby nemají žádný problém.
Preventivně jsem změřil vodu, pH 6.3 (mám elektrodu, ale i kapkový test souhlasí), žádné NH4 ani NO2, NO3 v normě.
Jediné, co jsem za poslední týden s akvárkem dělal, byla rutinní údržba - naposledy výměna vody v neděli, klasických cca 50 litrů (dělám 2x týdně).
Co teď? někdo nějaké odhady, co by to mohlo být a jak dál postupovat? předestírám, že náhradní nádrž nemám, takže chlapec bude muset do kýble, jestli ho mám oddělovat (ale provizorní vzduchování a topení bych našel).
Starší reakce

Zdravim. Vcera jsem vypozoroval na jednom kusu neco jako oděrku.
Dnes rano mi prijde jeste vetsi.
Poradite, jak predejit komplikacim ?
Popr. jestli to je vubec oděrka a prostě něco ?
Děkuji moc
Starší reakce
1. Tu vodu ohříváš moc rychle. Stupeň za den je tak akorát.
2. Čichavci do nádrže s plackami fakt nepatří. Ony by tam správně neměly být ani ty skaláry (leda tak Pt. altum). Jiný biotop, neznámé bakterie, placky vůči nim nemají protilátky...
3. Nikde nepíšeš o karanténování těch nových čichavců, jestli jsi je přinesl z obchodu a rovnou je tam dal, tak se nemůžeš divit.

Zdravim. Dnes jsem ráno zjistil prvni umrti jednoho terčovce (mám je od října). Bez jakéhokoliv varování... to jsem tam měl podezření na jiného zakřiknutého týpka, kterej “sedí” v koutě už x měsíců.
Co jsem udelal jinak v poslednich dnech: 11.2. Dosla zasilka z invitalu - od té doby 3x pridany ke krmeni živé artemie ze sáčku, dávkovani hnojivo EasyLife Profito (10ml/denně), ktere jsem ale asi s mesicni pauzou davkoval uz driv.
13.2. doplneni k jednomu velkymu modrymi čichavci v akvariu jeste 3 maly kusy ze sklorexu.
Teplota vody za posledni 2-3 dny tech mrazu klesla na 28*.
Moje opatření: vytáhl jsem rybu, vyměnil 20% vody, postupně zvedam na 30* a chci až na 32* behem dvou hodin. Zapnul jsem UV lampu a vzduchovani nonstop. A nadavkoval torben (100ml do cele nadrže).
Máte nejaky napady, co mohlo byt pricinou, popr. jaky opatření udělat jinak ?
Starší reakce
Říkám si, jestli už to nezačíná být zralé na nějaké antibiotikum, jako je třeba Sera Bactopur Direct nebo něco jiného na bázi nifurpirinolu. Hodně vzduchovat, sledovat NH3 a NO2 a podle toho měnit vodu. Trocha soli asi taky neuškodí.
Zdravim a pozdravujem... tak ani po troch dnoch kuri agriflavinom ziadna zmena... menene 70 percent vody denne , dnes uz nedam nic a od zajtra skusit dvojitu davku?? ci iny medikament skusit...

Starší reakce
jj dakujem v pondelok odlovim a pouzijem ten postup... v sobotu dam vysledok...este raz dakujem..
To taky nestačí jednorázově. Takže rybu odlov do separace, opakuj plnou dávku, klidně i o 10 % víc. Zítra vyměň 30 - 50 % vody (ale klidně i víc) a opět plnou dávku a pozítří totéž. Další den jenom vyměň vodu a pozoruj rybu, můžeš použít i eSHa 2000. Budeš-li pozorovat změnu k lepšímu, přelov zpátky, pokud ne, opakuj postup se zvýšenými dávkami.
tak podana pozadovana davka ale do spol akva a efekt nulovy... oko ostalo zakalene a asi este troska viac... nejaky inny napad... dakujem

Starší reakce
Hlavne to kurýruj v separátní bandasce...

Oko může být i jen odřené,pokud jsou ryby neklidné a lekavé,acriflavin je správná volba proti zaplísnění.Pozoruj,jestli se to bude lepšit,do týdne by to mělo být vidět.
je to mozne.... vlastne to co prezilo je teraz akesi vyplasenejsie...co chodili ku sklu a zrali z ruky..dokupil som 4ks 4cm tie su zvedavejsie snad ich povytahuju... dik za radu..

nasadeny acriflavin , vysledok oznamim... este raz vdaka za rychlu radu... s pozdravom nech to plava Kuco

Zákal oční rohovky. Esha 2000 by měla taky zabrat. Držím palce.

Na tohle se doporučuje acriflavin... Jinak je to patrně následek ztráty imunity po té havárii u tebe.
Vlka to popsal přesně. Nejdřív si založ presentaci nádrže, vyplň co nejvíc můžeš. Jinak ti sice můžeme říci, jak léčit to zakalené oko, ale bude to naprosto dokonale k ničemu, protože neodstraníš příčiny té choroby a budeš mít problémy dál.
Napřed jsi měl poslat to foto a založit si prezentaci s komplet informacemi, tak se bude každý jen ,,domýšlet,, co by to mohlo být. Těch možností je více...
0 28.01.2021 17:54 Roman – Asi plíseň na ploutví i oko
Dobrý den, poraďte mi prosím někdo,jak vyléčím tohoto terčovce. Má pouze na břišních ploutví jakoby plíseň a lehce zakalené jedno oko pouze čočku. Jestli mi někdo odepíše tak mu pošlu foto. Děkuji za radu
Starší reakce
coobosh napsal: Jen jsem si nedovedl predstavit chytani deseti ryb v tom mym akvarku. Nez bych je nalovil, tak pulka z nich pomlaceny nebo pozdechany stresem.Ulovit terčovce je překvapivě snadné. Buď dvě síťky nebo moment překvapení, ale důležité je nevyplašit je něčím jiným, co by pro ně bylo nezvyklé. Pak to je hned...
Další možnost je moje oblíbená kyblíková metoda. Dáš jeden den do akvária kýbl, do něj kámen, aby zůstal stát na dně. Přes kýbl dáš nějakou poklici, ale tak, aby tam zbyla štěrbina, do které se vejde terčovec. Do kýblu jim druhý či třetí den dáš nějaké žrádlo, co snadno klesá ke dnu. No a za dvě tři hodiny přijdeš a vytáhneš kýbl i s rybami.
coobosh napsal: Btw. je mozny, ze se tech zabrohlistu terčové zbaví sami i bez chemie ? Jen dodržením nejakych podpurnych opatreni ? Teplota vody, vymena, vzduch, strava apod.Ano. Někdy to zvládnou i bez léčby jen díky imunitě. Když jim přitopíš, tak jim to neuškodí, ale pamatuj, že čím vyšší teplota, tím méně vzduchu ta voda dokáže pojmout. Živá strava jim taky pomůže, pravidelná výměna vody taky.
coobosh napsal: To zmiňované AU ve filtru je co ??Aktivní uhlí.
coobosh napsal: Co purigen ? Mohl by vadit ?Kdyby byl nový a měl ještě nějakou adsorpční schopnost, tak ano.
Tak to tam nemám. Co purigen ? Mohl by vadit ? Jinak v něm nic nestandartniho není.
Klasika - vata, molitan, seachem matrix, olšový šišky.
Aktivní uhlí,to se dává do filtru,při aplikaci léčiva se dává pryč z akvária,tedy z filtru..

Jestli tahle procedura nezabere, tak uz to tak udelam. Jen jsem si nedovedl predstavit chytani deseti ryb v tom mym akvarku. Nez bych je nalovil, tak pulka z nich pomlaceny nebo pozdechany stresem. No nepohlidal jsem si ten vzduch. Mel jsem to vecer zkontrolovat a nebo tam ten vzduchovaci filtr pridat rovnou.
Btw. je mozny, ze se tech zabrohlistu terčové zbaví sami i bez chemie ? Jen dodržením nejakych podpurnych opatreni ? Teplota vody, vymena, vzduch, strava apod. Neco, co dělat pár dni a bude po problému.
To zmiňované AU ve filtru je co ??
UV lampu mám samozřejmě vypnutou.
Obecně u jakékoli léčby je vhodné hodně vzduchovat. Filtrovat v nádrži, kde léčíš, taky není úplně nejvhodnější, některá léčiva jednak můžeš vyfiltrovat nebo degradovat, to pak platí obzvláště je-li ve filtru AU, cleanwater nebo UV lampa a kromě toho můžeš naopak taky narušit biologickou filtraci. I rostliny mohou zpomalit svůj metabolismus, což taky může vést k úbytku kyslíku. Sleduj amoniak a dusitany, ideální by bylo sledovat i rozpuštěný kyslík, ale mít doma testy na tohle už není úplně obvyklé... Samotné vyšší dávkování léčiva tak, jak jej uvádíš (45 ml místo 40 ml), by ale problém způsobit nemělo.
Mimochodem, právě tyhle problémy byly jedním z důvodů, proč jsem Ti doporučoval si pořídit separátní léčebnou nádrž. Stačí velký plastový box z Ikey nebo z Hornbachu.
Osobně by jsem vyměnil co nejvíc vody,zajistil silné vzduchování,případně nasměroval nějaký vodohonič,aby byl zajištěn intenzivní pohyb hladiny.Léčivo doplnil o poměrnou část odebrané vody na hodnoty původního dávkování.Ryby jsou přidušené,možná došlo při nedostatku kyslíku i k snížení bakteriální funkce filtrů,pokud tomu tak je,měla by stačit jejich údržba.
Léčiva mohou vyvolat bakteriální zákal (což má za následek nedostatek kyslíku), jak vypadá voda? Určitě bych vzduchoval a to pořádně, ono se to také většinou u nasazení léčiv doporučuje.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65494x