Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Asi tak,maximálně přidat protiplísňová léčiva,třeba Akriflavin,a čekat.Měnit vodu,a nemíchat léčiva,což mám také podezření...
Romy napsal: Jestli jedou ryby na obě žabry,je léčba na žabrohlísty bezpředmětná...
A ještě víc ty ryby zatíží
S těmi informacemi co vím, bych mohl tak maximálně měnit co nejvíc vodu
Jestli jedou ryby na obě žabry,je léčba na žabrohlísty bezpředmětná...
Je nejaka zachrana?Co by jsi delal?
Žábráci se mohli jen přidat k počátečnímu problému, ale ten Tremazol nevyřeší
Ichthyobodo,neboli costia určitě ne...Podle toho,co píšeš,je reakce ryb příliš rychlá.Otrava čím? možná krmením,možná posráním filtru,možná jinou reakcí ve vodě...K něčemu dojít muselo...
Při pohledu na ty ploutve tak nevěřím že byla měněná voda skoro každý den
Žábrohlísty by jsi poznal hlavně podle dýchání, ale o tom nepíšeš nic
Pokud nevíš co jim je tak je nesmysl dávat jedno léčivo za druhým
Tohle nevypadá na žábrohlísty, pokud ryby leží na hladině a na dně, tak souhlasim s tím co napsal Romy, Ph šok nebo otrava
Ten Costapur jim spíš přitížil a ještě více oslabil
0 23.01.2013 21:22 LANOUR [55] Toto mu poradil kolega z prace ze stranek akvarijni.cz ja ty ryby videl na fotu dnes rano a ted vecer jsem byl u nej.bičíkovec zhoubný (Ichthyobodo necatrix, syn. Costia necatrix) - Cizopasný kožní bičíkovec, usazující se na ploutvích, kůži, žábrách i na rohovce oka. Při napadení dochází u ryb ke zvýšené tvorbě kožního slizu, objevuje se bělavý, modrošedý zákal, který je viditelný zpočátku jen pod určitým úhlem a teprve při silném napadaní se později tento povlak až loupe. Ryby mohou být apatické, těžce dýchají, mají zplihlé, slepené nebo až roztřepené ploutve, zakalené oči. Při silných nákazách mohou některé ryby uhynout již po 48 hodinách. Také tito bičíkovci se množí dělením. Dospělí jedinci po opuštění svého hostitele vytváří cysty s životností až 7 hodin. Nenajde-li parazit svého nového hostitele, hyne po 20-60 minutách. Invazi parazitů podporuje přerybnění akvarijních nádrží.
Léčba spočívá v okamžitém zvýšení teploty vody na 32-33 °C, kterou udržujeme při silném vzduchování minimálně po dobu 30 hodin. Současně použijeme při minimální filtraci některý z dezinfekčních přípravků (malachitová zeleň, metylénová modř, Acriflavin, TERAP-AC, TERAP-CHIN, FMC, Costapur). Každý den měníme 1/4 objemu vody v nádrži a přidáme odpovídající část původní dávky léčiva. Léčebnou kúru udržujeme minimálně po dobu 8 dnů.
0 23.01.2013 21:09 Romy [1839] - Cichlidy Tak rychlá reakce není normální,vypadá to na pH šok,nebo na lež,co se týče informací,otravu,nebo něco podobného.Costapur je na krupici,ne na jiné nemoci,ale na reakci s vodou bych to nehádal.
Pokud se ryby během několika hodín točí na záda,bez ohledu na výměnu vody,je to otrava,nejspíš z krmení.
Nijak extra rozežrané šupiny nevidím,možná tak odřeninu,ale tmavé zabarvení ryb je důkaz toho,že jim není dobře.To není krátkodobá záležitost...
Pokud to dobře chápu, začalo to ty terče kosit najednou. To by podle mých zkušeností mohla být buďto otrava (krmením nebo je něco špatně s vodou) anebo žábrohlísti. Nepřidával náhodou ten kamarád během posledního týdne do akvária nějakou novou rybu?
Nebylo to akvo před tím léčeno na něco jinýho?
Určitě v akváriu, jak je popisováno v tom článku od Bob66, hlavně to dávkování. Určitě bych ještě vydržel, chtěl bych, aby ten můj názor někdo potvrdil nebo vyvrátil, přecijenom to nejsou ryby za 5 korun.
Ta druhá fotka by na mě mohla ukazovat, ale jak jsem psal v tom Editu, ty fleky by mohlo bejt nějaký třeba poleptání, už jsem to viděl, že při snaze zoptimálnit vodu se to zvrtlo.
Tohle bych si přečetl
rybicky.net/clanky/526-zabrohlisty
Edit: Costapur je prvotně na krupičku a tohle vypadá spíš na reakci na Ph vody, není vod nějak upravovaná třeba nějakou kyselinou? Jinak Costapur nenarušuje biologickou rovnováhu nějak zásadně.
Jak často a kolik ten kamarád mění vody? Jestli nemění týdně 1/3 akva, tak možná příčina. Ty ploutve jsou podle mě ožraný bakterkou a to s vodou hodně souvisí, na tzv. správný hodnoty bych nedal a šel měnit.
pvni fotka tyrkys rozezrane supiny nahore nevim nikdy jsem to ja osobne nevidel,
DObry vecer ,kamarad ma akvarko 600l v nem 13 tercu,sklary ancistrus,voda hodnoty v poradku,3x diamond uz chciply,2 pigeoni jsou uplne v pohode,zbytek toto,lezi na hladine na dne,nekdo mu poradil at leci costapurem lecil dle navodu prvni den disky rapidni zlepseni zadna neuhynula,pokracoval v lecbe teplota 32,silne vzduchovani<vsechny ostatni druhy ryb ok jen disky,nebyly to zadny mrnata 10cm a vice i 16cm,tady foto
Havně měnit vodu 1x za měsíc je málo,to co máš je prostě stará voda + žábráci,nezoufej taky to mám u párů kde nějakou dobu nemohu měnit vodu.Stačí vyměnit vodu a dát proti žabrákům a je jedno co jak psali kluci .Já dávám Chloramin
Pro rychlou léčbu ve společenském akváriu lze s úspěchem použít Cyprinopur - 4.-5. den od zahájení léčby jsou už ryby bez příznaků.
Jasně, jsou to odhady, tak či tak, je to klasickej řetěz nemocí, kterým si ryby procházejí povětšinou v nicotný vodě.
0 22.01.2013 14:23 Maja – bílé skvrny
Tak vám všem moc děkuju
snad nepříjdu nakonec o všechny :(
Spíš to Romane bude to ten kožní sliz který ryba vytváří ve větším množství právě při žábrohlístech
To je bohužel dost časté, žábrohlísty
Je to přesně jak píšete.. Jsou již dvakrát přeléčeni na vnitřní parazity (nejdříve Nematolem, poté Flagellolem). Terčovců bylo původně 7. 3 mi ale už odešli právě před a během léčení, to onemocnění bylo nejspíše způsobené převozem.. kupovala jsem akvárium již s rybami.. A před chvílí jsem si všimla že jeden terčovec dýcha jen jednou stranou. Žábry na druhé straně se vůbec nehýbou a jsou "přilepené" k hlavě..
jak psal romant + by neškodilo zvýšit teplotu vody na 32-33°C a vzduchovat. Ta ryba není v moc dobré kondici, takže je třeba jí především vytvořit optimální podmínky a tím posílit její imunitní systém. To, co na ní je, může být jednak plíseň ale také to může být bakteriální infekce (z těch fotek to lze odhadnout tak 50:50), v každém případě je to známka, že ryba je něčím oslabená.
Norberte tohle je podle mě napadení nálevníkem, kterej se usídlí právě v místech, kde je nějaká ranka, nebo odřenina, proto to mizení a pozorování jenom pod nějakým úhlem. Co s tím, jsem už oba popsali. Obvykle to vídám na rybách, který jsou před tím léčený, oslabený a v rozhoupaný vodě.
Fotky mizerný
Tipnul bych kožní sliz, tohle jsem viděl u terčovců většinou po proběhlé léčbě na vnitřní parazity, po které začaly ještě žábráci
Chce to hlavně měnit co nejvíc vody každý den, a třeba tu eSHu 2000 jak radí Roman + vitamíny a hlídat jim jestli mají klidné dýchání na obě žábry
Týdně 1/3. Teď klidně i častěji. Přidal bych nějaký rašelinový výluh, třeba Torben.
u terčů je dobré měnit min. 1/3 vody každý týden. Jinak těch terčů by mělo být víc, v tvém akva tak 8
Mohl by jste mi prosím poradit, jak často tedy měnit vodu? Akva má 720l (když odečtu pozadí atd. dělá to cca 550l). Moc ryb tam není (4 terčovci, asi 30 neonek, mřenky, cca 10 sumečků a 2 pancéřníčci). Vodu vyměňuji cca 1x mesíčně 1/2 vody + odkalení dna.
Mohl by jste mi poradit co s tím mám dělat, prosím? Ty fleky nejsou vidět přímo z profilu ale jen pod úhlem pohledu viz. foto. Navíc se během pár dnů ztratí a vytvoří zase jinde. To je pro plíseň běžné?
Přitlačil bych na výměny vody a přidal třeba eSHu 2000 , nebo jenom obyč. Acriflavin, ale hlavní jsou ty výměny vody.
tak tohle už vypadá na nějakou plíseň
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [28] ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65119x