Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Tak za prvé,čtyřměsíční terčovce krmit 3 x týdně je málo,kdybys napsal 3 x denně,bylo by to v pořádku...Dále bych rád věděl jaké parametry má voda,jak dlouho tam ryby jsou,v jaké litráži,s jakými rybami,atd,atd,atd.
Pokud jsou hodnoty NO v pořádku,není to věcí vody,ale přikláněl bych se k napadení vnitřními parazity.Chtěl bych vědět jaké mají výkaly a celkové chování ryb.Ztmavnutí ryby je jen jeden z příznaků.
Roman.
nějak nechápu ty spojitosti, 3x týdně krmit je málo a přesto jim otrávila vodu???přesto píšeš že jsou hodnoty v poho

2 06.11.2009 19:57 kozuchs – prosim pomoc
Starší reakce
1 03.11.2009 01:08 Pepik – Re: Nešťastný
toto sem taky resil u skupiny tercu co sem si hloupe poridil...nakonec meli strevni parazity,konkretne hlistice a taky nechteli nic zrat krome nitenek...Lecil sem to levamisolem,lecbu sem opakoval a pak kdyz sem je rozkrmil nitenkama,zacali zrat vse..taky disky nemaj radi kdyz jsou nizko...ideal je aby na tebe koukali z vejsky...to maj radi..zdar

Další z faktorů je kde je akviško dané,čím větší pohyb před nádrží,tím lépe,co nejméně jim tam míchat síťkou(ty mrchy moc dobře vědí na co je...

),některé ryby jsou plaché více,některé méně,ale myslím si,že naučit se dají skoro všechny.Někde ten problém bude,zkus použít vylučovací metodu.Bylo by i dobře dát sem pár fotek.
Není problém naučit terče žrát i z ruky.
0 02.11.2009 20:59 Nešťastný – Re: Romy
Mám je od mala v 240L. Nic se nezměnilo. Začínali se vytírat, pár jsem oddělil a dal známému co má více času. Teď jsou v akva 3 dospělé a 2 mladé a malé ryby. Dospělí + mladá se schovávají. Poslední s mladých, žere, strach nemá. Ostatní ryby v nádrži jsou ancitrusi, neonky, a panceřníčci. Nic víc. Nevím, čím by to mohlo být. Bydlím v rodinném domě, žádné rekonstrukce ani jiné stresující stavy. Jednu dobu se to zpravilo, myslel jsem, že už bude vše dobré, ale zase se to vrátilo a ryby se znova začali schovávat a "narážet". Jinak musím ještě podotknout, že tím "narážením" mi 3 dospělé kusy uhynuli. (Teda myslím si, že to bylo tím narážením)
Pokud je dýchání v pořádku a výkaly také,je to otázka asi jen stresu.Nevím,v jak velké nádrži a v jakém počtu terči jsou,jak dlouho jsou v nádrži,s jakými rybami,atd,atd,atd.Něco se jim tam nelíbí a léčba na to neexistuje.Nebyli náhodou odchováni ve tmavých akváriích bez světla?Někteří chovatelé takto snižují náklady a na ryby to má pak obrovský dopad.
0 02.11.2009 19:57 Nešťastný – Tmavší oko
Zdravím. Možná se tento problém už vyřešil, ale nějak se nemůžu dočíst, kde byl problém.
Terčovci jsou plašší. Schovávají se za kořeny. Myslím si, že mají tmavší oči než obvykle. Z úkrytů vylézají až k večeru, těsně před zhasnutím světla.
Žábrami dýchají normálně. Takže žábrohlísty vylučuji. Výkaly taky normální ale skoro nežerou. Krmím jen granulemi. Teplota v akva je 30°C. Vodu měním 1x týdně. Je to problém dlouhodobý. Voda v pořádku, kontrolována pravidelně, NO2=0, NO3=15, Ph=7. Někdy mají jedinci nečekané stresy, plavou nekoordinovaně, ze strany na stranu a naráží do všeho po cestě. Div se nezabijou. (jako by byla ve vodě elektřina, ale není). Na jedné rybě pozuruji, že při schovávání není v klasické rovné poloze ale lehce má zvedlou hlavu. Jedná se o dospělé i mladé ryby ve společenském akváriu.
Prosím Vás nevíte, co by to mohlo být a jak to léčit.
Děkuji za reakce.
Starší reakce
Dobrý den,
Samozřejmě mne mrzí, pokud se při použití našich prostředků nedostaví očekávaný výsledek.
Poněvadž my ani nám známí zákazníci, kteří to použili žádnou špatnou zkušenost nemáme, shrnu jen body, které je třeba dobře provést:
Hodnota vody ani rostliny nemohou být příčinou neúspěchu.
Rozumím tomu, že běžně krmíte mraženým a jiným krmivem(možná i srdcem), při léčbě používáte suché krmivo.
U všech Profi léčiv sera- tedy Protazol, Tremazol, Flagellol, i Nematol je třeba opravdu přesně dodržet některé body:
1.Prvním z nich je výrazné odkalení akvária a nejlépe i vyndání či vyčištění filtru(mnoho akvaristů tohle si nechce připustit, že tam má dost kalů)
Důvodem je, že biologické složení těchto prostředků výrazně podporuje rozmnožování bakterií, které ovšem po rozmnožení výrazně omezí jeho účinnost.
2.Dalším je po léčbě vyměnit 80% vody (nestačí třeba 50%), je to vyzkoušené.
V případě Flagellolu po 3 dnech.
(Zde může nastat trochu problém u Diskusů, kteří nemají rádi velké změny)
3.Rozhodně zvýšit teplotu. Pokud máte společenské akvárium s Diskusy, máte pravděpodobně nižší teplotu než by Diskusi potřebovali( 28C a zvýšení na 30C)což opět snižuje účinnost.
4.Pokud používáte živé krmivo či maso teplokrevných zvířat, podporujete vývin bičíkovců hodně a může se stát, že zamoření bylo velké a dávkování potřebuje opakovat.
5. Nicméně pokud máte Diskusy ve společenském akváriu, možná je na bičíkovce či střevní bakterie (hlenovitý výkal) vhodné použít sera baktotabs příp. baktopur direkt.
Věřím, že vám tyto postřehy mohou pomoc a přeji dost radosti s vaším akváriem.
Ing. Oldřich Šimeček
ředitel
SERA CZ
Chlístovice 32
284 01 Kutná Hora
+420 327595092
mob.+420 776112064
simecek@sera.biz
www.sera.cz
Já jen podotknu že u mě mohla mohla nastat chyba že jsem filtraci úplně vyřadil a necirkulovala voda, jiný chyby si nepřipouštim, takže si nejsem jistej kde se stala chyba, akva bylo pár dní po založení a žádný kal tam nebyl skoro. Snad jen větší zamoření bičíkovci???
Tak já tam jdu napsat

Pak ti dám vědět.
Samozřejmě vím,že poznáš rozdíl mezi žabrohlésty a vnitřními parazity.
Proč někdy zabere a někdy ne,to neumím vysvětlit,já s tím problém neměl.Záleží také kde léčíš,jestli ve společenské,nebo v karanténě,a to ohledně dávkování léčiva.Rostliny pojmou nějaké to procento účinné látky.Jestli mají na léčivo vliv i parametry vody,i tam může dojít ke změně funkce,ale myslím si,že takový mamut jako je Sera se svými laboratořemi,by už na něco přišla proč to nefunguje tak,jak má.
Co takhle položit otázku přímo na jejich stránky s podrobným popisem léčby?Docela by mne zajímala jejich odpověď.

Není to tak úplně pravda Romane, Miro03 mi léčbu vysvětlil takhle, že je to tak nejlepší, nemyslim si že by mě naváděl k blbostem a jeho zkušeností si cenim zrovna tak jako tvých
PS: poznám vnitřní parazity od žábrohlístů

Flagellol by měla být jednorázová léčba,proto se v něm ryby máchají tři dny...Léčba o které píšeš,je léčba žabrohlístů Tremazolem.
samozrejme zvysil som teplotu, silno vzduchoval, odpojil externy filter, krmil iba granulkami a vitaminy
v navode o tom ze by sa mala opakovat liecba po trojdennej pause nie je ziadna zmienka, no uvazoval som nad tym, len ci to bude mat ucinok
nemam aplikovat metronidazol radesj?
zdravim vas
objavili sa mi bicikovce, v nadrzi so 4 tercakmi, aplikoval som flagelol presne podla navodu, po troch dnoch vymenil 80% vody a napriek tomu som objavil biely vykal a ryby su akoby stale bojazlive okrem jedneho najvacsieho tercaka, ktory je evidentne najzdravsi s najvacsou chutou a vyfarbenim, inak zeru vsetky
je flagelol neucinny? ake mate s nim skusenosti? inak mam aj metronidazol ale chovatel ma presvedcil ze uz nezabera, pritom som ich liecil iba raz s metronidazolom pred rokom a liecba vola uspesna
Starší reakce
Tak to je v pořádku,vše jak psal Bob66,hlídat výkaly,velikost břicha,plachost,dodat vitamíny a trochu častěji měnit vodu.Ztmavnutí je nejspíš způsobeno strachem z ostatních ryb,zvlášť,když po něm jedou.Jestli chceš aby se dal dřív do kupy,separuj ho a jinak jak už bylo psáno.
Zkratka pro bakteriální rozpad ploutví,ale na to to nevypadá.Možná bych i změřil pH,jestli není příliš nízké.
0 04.09.2009 18:49 janek suhlasim s bobom malo by mu to prejst.
Vyměň alespoň 30% vody, kvalitní krmení a vitamíny a pořádně ho pozoruj, jak výkaly tak ty okousané ploutve, mohlo by jít o BRP

Starší reakce
Zákal oka

může to mít více příčin, začni dávkovat Acriflavin

0 20.07.2009 22:25 tom
Starší reakce
Při takovém fofru,je použití Tremazolu asi bezpředmětné,příznaky na žabrohlísty ukazovaly,ale úmrtí je příliš rychlé.Asi by to chtělo vylučovací metodu,protože nic jiného,než otrava,mne už nenapadá.
Nemám slov jen tiše zírám.

Pokiaľ neviem čo spôsobuje problém, snažím sa vylúčiť všetky možné príčiny naraz a nie po jednom. Čo sa týka pozinkovaných skrutiek, na starý rámový akvárium som zo spodu prilepil a prišroboval plexisklo aby mi nekorodoval. Šroby neboli vo vode, ale sa na nich zrážala destilka a tá doslovne pri vyššej teplote žrala zinok. Predtým tam bolo viac rôznych rýb a pri cca24-25 st nevadilo, ale diskusy po 3-4 dňoch nekoordinovane lietali po nádrži. Po náprave silikonom zatreté skrutky, sa všetko vrátilo do normálu. Aktívne uhlie radím (odstrániť)alebo vymeniť za inú značku, aby som vylúčil či nie je vadné. (Čína je Čína) Echinodor tiež nevadí, ale substrát, tiež aby som vylúčil príčinu.(však sú v črepníkoch) A po prehrmení problémov všetko môže postupne vrátiť. Ešte by som prešiel dočasne na iné krmivá tiež preventívne. Liečiť a neviem čo spôsobuje problém nemá význam.
1 08.07.2009 08:39
Sid [6768] - Rostliny ...Pozinkovaný kus kovu. Otrava ťažkými kovmi. Skúsil by som ... odstrániť aktívne uhlie (prípadne dať inú značku), aj echinodory by som dočasne odstránil...
Copak to bylo za "pozinkovaný kus kovu"? Já běžně v akva používám pozinkované matice, (10-15ks M16), a nic - rostlinky i rybky jsou v pohodě.
Odstranit aktivní (nebo spíš už "neaktivní") uhlí, (pokud je ve filtru), a nahradit je novým, by nemělo nic pokazit. Pokud je ve vodě něco, co může způsobovat otravu, aktivní uhlí může napomoci. (Jen, prosím, nepište, že se ze starého aktivního uhlí může něco uvolňovat zpátky do vody - nemůže!)
Proč byste (alespoň dočasně) odstraňoval echinodory?
0 08.07.2009 07:19 zagal – RE
Tak dnes ráno jsem vylovil všechny 3 mrtvé. Vůbec si s tím nevim rady, a nikdo z mých kamarádů akvaristů také ne. Takže jediné co můžu udělat pro klid v srdci je, že odpoledne až se vrátím z práce dostanou ten Tremazol...
Proto jsem psal, zkusit sehnat

Zkusit sehnat Masoten, použití - proti parazitickým korýšům a červům, napadajícím pokožku, žábry a střeva - Dactylogyrus, Gyrodactylus, Camallanus, Capillaria

Pokud by nezabral Tramazol a úmrtí bude pokračovat tak jediný co se asi dá dělat je dát jednu mrtvou rybu na rozbor.
0 07.07.2009 18:03 zagal – Re: Dahak
Tak momentálně to vypadá, že do zítřka nevydrží minimálně 2, který už teď leží na zemi. Žábrohlísti mi připadají jako velmi nepravděpodobá příčina- žábry vypadají úplně normálně, a dýchají oběma a pravidelně, a docela pomalu. Dýchání zrychlují jenom po krmení, ale to je normální. Tremazol ale rozhodně zítra koupím. S tou salmonelou to je už o něco pravděpodobnější, sice nejsou tmaví, ale mražené krmení teoreticky přemrzlé být mohlo. Spíš mě ale zaráží, že všechny postižené ryby ztrácí rovnováhu a končí úplně "na plocho", s tím jsem se ještě nesetkal, a ta rychlost je taky divná...
Nemaj ještě jiný příznaky ? otírání o předměty, zrychlený dejchání nebo zapálený žábry.Tyhle přínaky jsem měl u těch mejch při napadení žábrohlístem.Každopádně Tremazolem nic nezkazíš.
Ne

Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [62] ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65494x