Terčovec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Dýchání i barvy jsou normální.Jsou tam 3 různé druhy.
Co barva, jsou tmavší? Co dýchání, nedýchají zrychleně a třeba jenom na jednu žábru a druhou nepozoruješ nic?
Posledních pár dnů pozoruji, že 2-3 kusy terčů se celý den schovávají za kořenem a rostlinkami. Za tu dobu jsem je neviděl vůbec žrát - granule, artemie, larvy atd. Ostatní se mají čile k světu a žerou jako divé. Nevíte někdo, čím to může být způsobené?
díky
Starší reakce
0 06.01.2015 20:19 Jana – Léčba
Tak jsem se pídila a už jsem to našla v sekci Léčiva, tam se na totéž ptala Baletka a bylo ji odpovězeno filtr nechat běžet.Štěstí přeje připraveným
.
0 06.01.2015 18:20 Jana – Léčba
Ahoj, chovám terče asi půl roku a protože se neustále vzdělávám, tak bych se ráda zeptala zkušených. Protože mám obavy z nemocí,tak chci být připravena, abych neudělala nějakou fatální chybu. Jde mě o léčbu Flagellolem,kde se píše odpojit filtry. Tři dny bez filtrace ryby vydrží? Nebo nechat běžet vnitřní a odpojit jen vnější? Nechat běžet vnější v kýblu, by mi v obýváku nějak technicky nešlo,takže bakterie stejně pomřou. Omlouvám se, pokud vám dotaz přijde blbý,ale zajímá mě to. Díky
Starší reakce
Pokud jsou to články ,tak jsou to tasemnice,z ryb by měly by vypadat nejen články ale celí červi i s hlavou,mělo by to být zřejmé i bez lupy.Přeléčení cca za týden a odstraňovat vypuzené červy,ryby je požírají,tak by mohlo dojít k recidivě.V chovu jsem probíhá zalečení všech ryb a desinfekce všech nádrží.
V pondělí bych postupoval stejně, tedy přeléčil. Je možný, že to co pozoruješ je vypořádávání se s problémem, tedy organismus ryb se s tím srovnává.
Ano s chovatelem jsme identifikovaly příznaky spíše na žábrohlísty, ryby měly stejné příznaky, bez jakéhokoli špatného trusu. Nasadily jsme sera med profesional tremazol a dávkovaly 1ml na 15l vody. Ryby do druhého dne byly jako vyměněné a začalo z nich padat toto, podle vzhledu si myslíme že jsou to tihle paraziti. Jsou to pevné výkaly, možná jako články, nejsou to hlenovité. Teď teda nevím jak pokračovat v léčbě, na žábrohlísty se mělo v pondělí přeléčit.V návodu léčba na tasemnice dále popsaná neni. Na internetu jsem pouze našla, že by se léčba měla opakovat. Tak tedy nevím kdy a kolik...
V rybách žije spousta parazitů,bez přesného určení původce je použití léčiv nevhodné.Pokud máš možnost,dej výkal pod mikroskop a urči o který druh se jedná.Ve střevech ryb žije víc parazitů,kteří způsobí vzhledově podobné bílé výměšky a podle fotek se nedá jednoznačně stanovit původce.Fota parazitů najdeš na netu,nebo v knize:Nemoci sladkovodnich a akvarijnich ryb (Zdenka Svobodova a kolektiv).Nekvalitní snímky tasemnic mám na své stránce (úspěšně zlikvidovány Tremazolem).
Ano, měnit, měnit, měnit. Akvo je čerstváček a řasy budou s největší pravděpodobností nějakej čas zlobit a ani do budocna to nebude úplně bez řas. Co je to za řasu nevím. Udělej si prezentaci předmětný nádrže a dej fotky, aby se daly event. odladit další prohřešky. Napadá mě filtrace, aby nebyla poddimenzovaná, ale jak píšu, chce to tu prezenatci, sem tyhle dotazy nepatří.
Takže měnit klidně 3*týdně 1/3 vody, než to bílé zmizí?
A odkalovat stačí 1* týdně?
A jak zničit tu zelenou řasu, která se mi hlavně uhnízdila na zadním kameni ( mám obloženou celou zadní stěnu )
To je málo, přitlač na výměny co to jde a měň klidně i 3x týdně. Těma výměnama si právě v čerstvějším akváriu pomáháš ke kvalitnějšímu prostředí, protože ti tam lítají N látky a to se nelíbí rybám. To bílý je podle mě stále důsledek ne zcela fungujícího akvária jako celku, tedy nitrifikace není ještě zcela pevně ustanovena, tak měnit, měnit, měnit.
Edit: Ano, to je ověřená klasika mezi vitamínovejma přípravkama na trhu.
Vodu měním 1*týdně vždy 1/3, abych nenarušil rovnováhu,ale co to tam je to bílé ve vodě?
A jaké jim přidávat vitamíny? Chci jim začít dávat Sera fishvitamin.
Měnit vodu do zblbnutí, přidávat do vody rašelinový výluh(třeba Torben) a nešetřit s ním, ty vitamíny dávat rovnou do krmení(kápnout do mraženýho a nebo do vloček, grnulí a zkrmovat).
Edit: Moje reakce neřeší ten popel, ale celkový stav ryb a zohledňuje tu čerstvost nádrže.
Vytvoř jim ty nejlepší možné podmínky.Pokud to mají geneticky dané tak ani to nepomůže.
Ale mají to jen některé.
A jak to udělat, aby jim to zmizelo?
bertik40 napsal: Ale předtím to neměly
Neměly to proto že byly v dobré kondici.Máš je buď stresované nebo nemocné.Do budoucna počítej s tím že úplně čisté bez pigmentu nebudou.
to nevim. Ale urcite by pomohlo udelat prezentaci, dat tam co nejvic udaju a nejake lepsi fotky
A co to bílé, co tam plave?
Mám tam ještě zelenou řasu, takže jsem omezil svícení na 6 hodin denně a na rostliny přidávám bioflor a CO2, rybám chci ještě dávat Sera Fishtaminů
Vodu měním 1*týdne 1/3 a odkaluji.
Mám akva 500 litrů - 14 terčovců + 100 neonek + 8 požíračů u dna
OK, to mas docela stesti. Takze poradne krmit, casto menit vodu, udrzovat akva v cistote a ono to pujde
Dávám jim 3*denně, teď jsem ke granulím přidal artemie mražené.
Žerou jako divé.
Koupil jsem je 6-7 cm před 3 týdny
kdyz jsi dal tercovce do mesic zalozeneho akva, tak to je tezky s tebou...Ale ten "popilek" s tim stejne nema nic spolecneho, to neni nic co by se dalo vylecit, ta ryba je proste takova.
Jinak ty ryby celkove nevypadaji nic moc. Zerou?
A to se dá nějak odstranit - vyléčit?
Mám asi měsíc založené akva, asi jsem měl nálevníka, zítra dávám poslední dávku Tetra clear+safe a stále něco je ve vodě.Jsem už z toho na mrtvici.
no a to je právě ono,modré varianty na takzvaný "popel" netrpí
Mám, jsou úplně v pohodě.
mě příjde,že to je důsledek genetiky a křížení variant,takhle pak vypadají kvalitní ryby "ironie"
zdravím,
dnes jsem zjistil, že na pár terčovcích se objevily takové černé tečky, terčovců mám 14 a je to asi na 4ks.
Prosím o radu, z čeho se to vytvořilo a co to vůbec je?
díky
bertík
Starší reakce
No pokud je tam všechno ostatní v pohodě, měřeno funkčními neprošlými testy a hrozí že tam může být velká dávka chloru čas od času, tak bych tu vodu napouštěl přes předfiltr s aktivním uhlím,ten k větším RO jednotkám by to měl zvládnout celkem dobře, pokud se správně nastaví průtok. Navíc odstraní i další parády co v té vodě jsou a je to lepší a efektivnější než přípravky na odstranění chloru. I levnější. Při použití chlornanů pro desinfekci vody můžou vznikat v malém množství nežádoucí toxické sloučeniny a podle použitého roztoku chlornanu může být koncentrace aktivního chloru různě vysoká. To že tu vodu můžeš vypít neznamená, že se těm terčovcům neudělá zle, stejně jako u velkých vodáren ve městech.
Ahoj potřebovala bych trochu poradit.
Poslední dobou mám s nimi problém, ryby jsou lekavé, často tmavnou a jsou zalezlí.
Měním vodu jednou týdně. Začervení nejsou, vzhledové problémy jinak nemají.
Ve čtvrtek jsem měnila a ryby byly hotové, tmavý, zrychlené dýchání, nahnuté dopředu, ale ani u hladiny ani u dna. Parmy siamské bledé.
Už jsem opravdu nevěděla co s nimi. No látky mám v normě, ph se nemění.
Zkoušela jsem volat na obec (obecní studnu máme) tam mi řekly, že cca před 2 týdny dávaly savo. Jsme tu malá dědina a ví se, že chemii nedávají ve stejných dávkách a ve stejných intervalech. To by se ale mělo vypařit během dne ne? Nakonec jsem byla pro vodu v nedaleké studánce, kde mi dalo pár lidí tip. Přidala jsem vzduchování a ryby byly během noci ok.
Nevím tedy, jestli je problém naše voda? Ryby jsou opravdu zdravé, vykrmené, ale poslední dobou nejsou v akva vidět kromě krmení, už se to táhne pár týdnů a po té výměně vody to bylo strašné. Jsem z toho bezmocná, když nevím jak pomoct...
Starší reakce
Nemocnýho vyhodit a akva přeléčit na vnitřní parazity
0 01.06.2014 21:17 winky – Neznámá nemoc
Zdravím, chovám 4 terčovce ve 300l nádrži....teplota vody 29-30 stupnu. Teď mi nastal problém, jeden terč má okousané ploutve od ostatních, propadlé břicho a skoro průhlednou barvu. Žral dobře, poslední cca 3 dny nežere už vůbec, výkaly v pořádku. Ostatní už po něm nejdou, terč téměř neplave, a schovává se v kytce. Stále víc a víc hubne. Připlave pouze při krmení, ale pusu otvírá jen na prázdno a nic nesežere, jako kdyby byl slepý. Nevím jestli je to nemoc nebo snad zachází stářím. Mám je cca rok, a do minulého měsíce bylo vše ok, nikdo z nich nejevil známky nemoci. Plavali hezky spolu, nyní si toho jednoho ani nevšimnou, bojím se že každým dnem zemře. Co dál??
Starší reakce
tak ten malej terčovec se probudil - normálně plave v hejně , žere jak divej , tak nevím co mu bylo... Ten pigeon bohužel furt nic :( tupě zírá a předemnou nepapá...
Starší reakce
Bylo by dobrý se zaregistrovat, zřídit prezentaci, vybavit fotodokumentaci a číst, číst, číst, což jsi měl ostatně před tím, než jsi si placky pořídil.
mám ho jako zlikvidovat a neléčit teda ? Nebo se z toho dostane nějak sám ? S terčovci opravdu nemám žádný zkušenosti , doposud jsem měl vždy skaláry a ty nikdy nic takovýho neměli...
Malou rybu bych neřešil a poslal jí na druhej břeh rovnou.
0 11.05.2014 20:17 Pavel – Re: romant
takže když si zítra koupím ten sera Mycopur , tak by to mohlo pomoct tomu malému ?
a to je právě ten vtip,mluvím o dafnie právě z toho rybniku
Tak jasně že vím odkud vítr fouká, ale ono je rozdíl mezi artémkou doma chovanou a dafnií nalovenou na rybníce a nijak jinak neošetřenou. Prostě živou tzv. z umělýho dohledovýho chovu, ano, jinak jak jsem psal.
Dobře , ještě jsem si všiml , že jeden modrý terčovec , ti jsou tak poloviční, jak ten pigeon (mám 3 modré) a jeden se už druhý den jakoby schovává v rostlinách a přijde mi , že má takovou tmavší barvu a dýchá rychleji než ostatní. Myslíte , že má nějáké ty vnitřní parazity ?
no určitě máš zkušenosti,ale takto se rozrkmují i importy které nechtějí příjmat jakoukoliv potravu,tak ve většině případu tahle varianta krmení zabere,né hned,ale zabere... mé zkušenosti to nejsou,ale asi budeš vědět od koho je mám...
Osobně, byť jsem příznivcem živýho přírodního krmení, v tomto případě s kolegou souhlasit nebudu a to, byť malé riziko bych nepodstupoval. Akvo bylo léčený, imunita ryb může bejt lehce načatá a další potenciální zatížení bych nepodstupoval. Prostě bych na pilu netlačil a nechal tomu volnej průběh za současnýho přísunu potravy.
Dafnie (vodní blechy),jich je mraky,najdi si rybníček,kde nejsou ryby a máš vyhráno
samozřejmě , že jsem ji léčil tím Costapurem... Už to po sobě nemá . Živé krmení ? A co například ? Teďkam jim dávám mraženou žabronožku a to jim asi chutná nejvíc , protože maj potom uplně narvaný břicha a spořádaj toho spoustu
Tu krupici jsi léčil? Jinak přečti si, co jsem psal o několik příspěvků výš(níž) kolegovi o té aklimatizaci. Uvidíš, jaká názor na to budou mít ostatní.
pokud nežere,zkus živé krmení,ale opatrně a pěkně pomale,musejí si zvyknout... ale je pravdou,že je máš nově,tak to může trvat i měsíc,moje zkušenost
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 77
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 65119x