Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sázení rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Sázení rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 13:24 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: SanelOne
No to je divné, mě zakoření i list z téhle rostliny, když ho zasadím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 13:22 Muž SanelOne [5] - Tetry – Hygrophila costata
Před 2 mesícema sem uříznul z mokřanky žebrovaný 3 řízky a do dnešního dne se mi tam neudělaly žádné kořeny. 2 sou nonstop zasazený a jedna asi 14 dni plavala na hladině. Je to normální, že po dvou mesících nekoření, nebo jim mám nějak pomoct? Už stejnou dobu neodkaluju, jen měnim vodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 10:40 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: katterinecka
...rostliny ale berou živiny i z vody povrchem listů...
(OT, ale nemohu si pomoci. :))
Ne celým povrchem těla? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 10:37 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Gaves
nesmíš do štěrku kolem rostlinek moc vrtat, aby měly rostliny z čeho brat živiny (při odkalování nerýt úplně všude, nevymývat dno při čištění atd.), rostliny ale berou živiny i z vody povrchem listů. Ne každá velikost štěrku je ale nejvhodnější. Taky často bývá problém v nedostatku světla.
Když se budeš o akvárko správně starat naprosto stačí štěrk bez nějakých přidaných zásobních hnojiv.
Když dáš víc informací určitě někdo poradí konkrétněji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2012 09:50 Gaves – sterk
Zdravim chci se zeptat zda staci sazet rostliny pouze do sterku. Mam je tam zasazene bez molitanu. Nebo je potreba dat pod ssterk nejake podlozi. Zda se ze se rostlinkam ne prilis dari :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 16:29 HaDaS Re: souky
Asi jsem dělal něco špatně. Nedal jsem ho do dvacítky :-D .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 11:40 Muž souky [592] - Rostliny
mě to tedy fungovalo hezky, nakonec sem ho daroval, byl tak velký(byl ve 20), že se mi vzpříčil mezi přední a zadní sklo a když jsem ho vytahoval tak se zlomil vejpůl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 10:32 HaDaS Re: souky
Zkoušel jsem jeden zasadit do dna, ale moc to nefungovalo. Nové kořeny ne a ne vyrazit a ty původní kytku neudržely. Příliš mi ani nefunguje umístění na kámen (velký křemen). Kořeny ho nechtějí obepnout. Je takového klasického šišatého tvaru. Kořeny rostou, listy rostou, ale pořád se nechce pevně uchytit. To na kořenu, který je hodně členitý, to je jiná. Ten bych nyní již neodtrhl. Pravdou je, že každá anubík je (nebo byl) v jiném akváriu. Mohlo to být i něčím jiným. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 09:26 Muž souky [592] - Rostliny
šak jo, ale když je sázíš do štěrku, ne na dekoraci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 09:08 HaDaS Re: souky
Nevím, ale třeba mám chytré anubiasy. Mně se ty kořeny omotávají pořád okolo dekorace. Když proroste nějaký do díry v kořenu, již více jej nespatřím. Po dně se mi nic neplazí. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 09:02 Muž souky [592] - Rostliny
když ho necháváš plazit po štěrku, tak ti dlouhý kořeny dost vadí při sázení
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 08:53 HaDaS Re: WW2collector
Nezkracoval jsem a nic se také nestalo. Naopak jsem využil delších kořenů k lepšímu přichycení k dekoraci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.01.2012 07:36 Muž souky [592] - Rostliny
zkracoval jsem a nic se nestalo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 23:41 Muž WW2collector [0]
zdravim, rad bych se zeptal zkusenejsich, koupil jsem Anubiasy z nichz nektere maji delsi koreny .... 5-10 cm. uskodim ji kdyz je trochu zkratim?

nejsem si jist ktere presne to jsou, jsem laik ( jedny z nich Anubias barteri nana, Anubias barteri, Anubias cofeifolia)
diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2012 23:35 Muž WW2collector [0] Re: deCORF.OBRAEN
ja jsem na tom uplne stejne .......

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 20:35 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: kortezhugo
problém je ten že v dávnej minulosti som toho mal kopec aj ja..ale po 3 stahovaniach akvaria mi neostalo ani tých 2 mm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 20:33 Muž kortezhugo [983] Re: deCORF.OBRAEN
...napr. ja som si to "doniesol" z akvaristiky z rybami
len kusok cca 2mm X-) :)
a za par mesiacov toho mas tak za lavor :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 19:47 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: kortezhugo
no len v mojom okolí nikto nič také nemá a dokonca je tu malo akvaristov :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 19:39 Muž kortezhugo [983] Re: deCORF.OBRAEN
Riccia sa "nekupuje" :)
To ti daruje hocikto :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 19:32 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: Lada22
uuuf..prečo ja som zasa daleko ?..aj by som kupil nejaku Ricciu :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.11.2011 19:27 Muž Lada22 [28] Re: Vini
Ricci ti mohu nabídnout,mám jí celkem dost,cubu jsem kupoval tuším v akva-daho,ale byl to takovej "mrzáček".

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2011 18:45 Žena Vini [1] - Cichlidy

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 14:48 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: katterinecka
ano souhlasím, obvykle to dělám po etappách a pak jsou zde rosliny které nerostou tak rychle nebo koberečky a plovoucí rostliny kterých se to netýká....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 14:21 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: ČichavecTom
taky by nebylo vhodné dělat to u všech rostlin současně s ohledem na narušení stability v nádrži (ne jen kvůli tomu že to zabere moc času)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.09.2011 14:15 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Yirka
každopádně u stonkovek mám zkušenost že jim prospívá vyjození spodní části. Pokud je jen zaštipuju tak se větví nehezky a v případě většího množství výhonů nevypadají tak hezky... lepší skupina více samostatných rostlin... ale opět záleží asi na druhu, podmínkách prostředí apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 14:14 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Yirka
nojo, omlouvám se to mi nedocvaklo :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 08:32 Muž Yirka [9117] Re: ČichavecTom
A to je hooodně podstatné a zcela to tu tvoji původní tezi mění. Protože ty jasně píšeš o úplně všech kytkách v nádrži. Proto jsem reagoval tak jak jsem reagoval, aby to nikoho nezavádělo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 00:02 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: sollik
Mám prakticky jen stonkovky, nic jiného bych nevytáhl, to jsem zapoměl napsat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2011 23:35 Muž sollik [257] - CichlidyRe: ČichavecTom
No nevím ..... řekl bych, že tvůj postup mohou zvládat stonkovky, ale vytrhávat každý měsíc kořenící rostliny ..... vždyť kolikrát trvá právě ten měsíc než nová rostlina zakoření a začne vyhánět nové listy. Navíc je spousta druhů, které v nádrži třeba i rok stagnují a teprve po delší době začnou růst. Taková by to měla předem spočítané. Ale je to samozřejmě tvoje věc ;-)
Mě osobně se spíš potvrdil pravý opak, čím méně mám na akvárko čas (dalo by se říct že ho poslední dobou z rodinných důvodů zanedbávám) tím víc se rostlinám daří :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.09.2011 22:23 Muž Yirka [9117] Re: ČichavecTom
Víš, není to o tom jestli se to dělá pořádně, myslím ta akvaristika, nebo o nutnosti. Hlavně je to proti logice. Nechápu proč bych si měl každý měsíc rozbourat celé dno. Vždyť kořenové systémy velkých rostlin jsou protkány celým dnem. Prostě to nepovažuji vůbec za smysluplné a věřím, že tímto způsobem péče jsi mezi akvaristy bílou vránou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.09.2011 15:25 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: ČichavecTom
Tak tak, to máš pravdu. Najít si půl den na akvárko nemám šanci. pokud člověk jezdí z práce do práce je toho času strašně málo a lepší mít nějaký koníček, kterému se člověk věnuje jak jen může než nemít žádnýho a sedávat po hospodách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.09.2011 15:23 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Zoidik
Půlden měsíčně není otročení :o) Ale to je jedno, je to individuální věc. Měřítko neexistuje - co člověk to názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.09.2011 15:20 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: ČichavecTom
Nesouhlasím. Ono jde taky o to, jestli je akvárko pro tebe, nebo ty pro něj. U mě platí ten první případ. Udělám pro akvárko co je v mých silách aby vypadlo dobře a obyvatelé byli spokojení, ale nehodlám se kvůli tomu otročit, jelikož můj život je složen taky z jiných činností, než akvárko. Pravidelně vytahovat rostliny a takto se o ně starat fakt není v mých časových možnostech. Takže všeho s mírou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 14:38 R Muž romant [27977] Re: Tudy
Vydrží, protože ona se svými kořeny k tomu podkladovýmu dřevu přichytí a potom už ta fixace hřebíky nebude třeba. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 14:38 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Zoidik
profi neprofi. Buď něco děláš pořádně protže tě to baví, nebo to není tvůj hlavní zájem a děláš to z nutnosti. Já jsem stále v té první kategorii. Moje máti je už v té druhé :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 14:36 Muž Tudy [330] - Krevetky
Včera jsem zatloukl kladivem a 3 malými hřebíky oddenek Hnědovky do kořene. Jsem zvědav, zda to vydrží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 13:55 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: ČichavecTom
Zní to velmi zajímavě ten tvůj postup, ale souhlasím s tímto s Yirkou. Pokud bych se měl akvaristice věnovat na profi úrovni, tak bych to tak dělal, protože jak to tak popisuješ, tak si myslím, že se rostlinkám musí asi hodně dařit když se o ně takto staráš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.09.2011 13:07 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Yirka
mě to baví, je to takový příjemný relax :o)
Ale je pravda že to občas rozložím na několik etap a udělám třeba jen půlku.
Ale kdo ví, třeba mě to časem přestane bavit a pořídím si na to sekačku :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   06.09.2011 13:05 Muž Yirka [9117] Re: ČichavecTom
Řeknu narovinu, že kdybych měl každý měsíc vyndat všechny rostliny a po externí úpravě je přenasázet, asi bych s akvaristikou skončil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 12:41 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Zoidik
1 cm je fakt dost málo. Já udržuji porost následovně:

cca 1x za měsíc všechny kytky vyndám i s kořenama z akvária (kromě drobných jako jsou koberce a tráva) a odnesu je do vany ve které mám napuštěno trochu vody. Pak každou skupinu rostlin proberu a chcípáky (pokud jdou) rovnou vyhodím. Zdravé kousky rozeberu - odtrhnu jim odnože, pokud jsou alespoň 5cm dlouhé - nové mladé čerstvé rostliny si dávám zvlášť na hromádku. Ty původní starší vezmu a odstřihnu jim kořenovou část a pak je šmiknu v půlce. Vršky si dám na jednu hromádku (ale ne k těm mladým) a staré kmety na druhou. Následně jdu do akvárka a zasadím nejdřív ty největší do pozadí a pak ty mladé před ně. Podle druhu rostliny a velikosti řízku to dávám po jedné (větší silnější do pozadí), po třech (větší mladé odnože), nebo po pěti (drobnější odnože do poředí). Při sázení si všechny stonky ve skupině zastřihnu tak, abych měl koilínko a pod ním ještě cca půl centimetru. Oškubu listy z několika pater, aby dolní část stonků která půjde do dna byla bez listů. Pokud jsou zde nejaké malé odnože tak ty nechám, škubu jen listy. Pak si je hezky srovnám a za ten půlcentimetr je chytim do kleští (velká pinzeta) a pořádně je zmačknu a zapíchnu do dna až na sklo (minimálně 5 cm hluboko). Podle potřeby přihrnu trochu substrátu. Takto to udělám se vším co leží ve vaně až zase akvárko naplním - je to tak na 2-3 hodniky a s přibívající praxí se to zkracuje. Ty dolní části stonků hodím do kýble a nechám je obrazit, nebo je zapíchám do akvárka mezi ostatní anebo je dám na balkón do truhlíku normálně do hlíny kde se většinou chytnou a vytvoří emerzní formu, která se nechá pak dát zpět do akvárka až se rozroste a namnoží.

Drobný porost jako Micranthemum ostříhám nůžkama a pak to beru z hladiny klidně po deseti a nafrkám to někam do dna bez úprav i s lístkama.

Pak už jen každý týden postupně ustřihávám (v půlce) vršky co dorostou k hladině a podobným způsobem je rovnou dávám zpět mezi ostatní rostliny. Něco roste rychleji, něco pomaleji, takže každý týden je co dělat tak na půl hodinky maximálně. Co vyhrabou hrabači tak to nechám plavat na hladině a při pravidelné týdenní údržbě zasadím zpět.

Pokud mi něco hrabači pořád vyhrabávaj (maj svoje místa, třeba kde se jim háže žrádlo) nebo je to menší či jinak choulostivá rostlinka tak jí obložím ze stran oblázkama tak aby na ni nemohli. Když se zakoření tak oblázky buď nechám, nebo použiju k podobnému účelu někde jinde...

Snad to někomu pomůže....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2011 11:31 R Muž romant [27977] Re: Zoidik
Zkus Horácomatky. www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 11:13 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumím – Jak lépe zasadit rostlinu?
Mám otázku. Když dělám nějakou tu údržbu akvárka, tak občas i zastřihnu rostliny pokud jsou moc vysoké a to co zastřihnu buď položím volně do koule ke krevetkám, nebo zasadím do "velkého" akvárka. Problém je, že když ten zastřižený vršek bez kořenů zavrtám do dna cca 1cm (není to málo?) tak důkladní pancéřníčci kropenatí mi během dvou tří dnů udělají revizi jak dobře mám tyto ustřižené vršky zasazené a vyryjí mi je ven. Co mohu udělat proto, aby rostlinky jejich řádění vydržely zasazené? Přivázat je jemně k nějakému kamínku a ten zahrabat do dna? Má někdo nějaké náměty, rady, zkušenosti?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 19:57 Muž Rounce [30]
tak rostliny jsou pryč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 14:41 Muž Rounce [30]
ty tři ted budu prodávat a zasadím cibule
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 14:28 Muž Rounce [30]
tak to je jiná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 14:24 Muž Rounce [30]
takže stačí zasadit tu cibulu a ono z teho vyroste nová rostlina ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 14:21 Usine Re: Rounce
Rostlina poroste i bez cibulek. Z těch ti vyrostou nové rostliny. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2011 14:18 Muž Rounce [30]
nevadí že tam nemám ty cibule ? oni se ulomily
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2011 20:06 Muž Rounce [30]
nejdřív je ale musím umít od oleja
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2011 18:32 Muž Dejmon [64] Re: Rounce
Třeba slabým páskem ze zbytku biomolitanu, je to asi nejlepší, no prostě vzít kytku ostříhat či otrhat kořínky (zkrátit), slabě to omotat a zastrčit do matičky či matky (záleží na velikosti matičky) a položit na dno a zahrabat. Nic těžkého na tom není.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 28617x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1599-sazeni-rostlin?od=601