Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sázení rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Sázení rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2022 15:35 Muž Lojza007 [1175] Re: SvoJin
Stonkovky prostě rády plavou, pokud nechceš matky, tak jedině kořeny zatížit menšími kameny. I tak to někdy vyplave...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.10.2022 14:56 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: SvoJin
www.horacovoakvarium.cz/… Klasika Horácomatky já tam tedy ten molitan nedávám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.10.2022 13:54 SvoJin – Substrát
Zdravím všechny!

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nevíte co můžu udělat pro to, aby mi každý týden nevyplavávaly rostlinky ze substrátu. Akvárko mám rok se substrátem unisoil a rostlinky v něm vůbec nedrží :-( . Všem děkuji za rady!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2022 15:03 Muž geralt [11] Re: MARTIN HORÁK
Fotka k příspěvku na sadenie pripravené ano ešte vybrať a objednať vhodné burinky :-D dal som si poradiť palec
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2022 20:39 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: skypi
Zdravím tě. Podobný problém jsem zaznamenal při uhnívání kořenů. Křín opravdu dokáže při dobrých podmínkách růst velmi rychle, ale je to trochu histerka. Nemá moc rád změny a z vlastních zkušeností mu nesvědčí jemné písčité dno. Máš tři možnosti. Buď vyměnit dno za hrubší, alespoň 2-4mm, třeba flexipísky, Aquaclay apod., nebo vzít květináč či plastový kelímek, do něj vložit například NPK kapsle, dát křín a zasypat výše zmíněným substrátem.
Pozor, cibule musí být nad substrátem.
A nebo ho úplně vytáhnout, něčím ho zatížit a nechat ho volně růst bez zasazení. Takhle dokáže růst většina vodních rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2022 19:45 Muž skypi [248] Re: MARTIN HORÁK
Kříny do květináče. Tak na to bych se prosím doptal :-) - mám dva kusy calamistratum, cibulky tak 2cm á moc se jim nechce. Dno staré, křemičitý písek střední zrnitosti tak cca 1mm a něco. Napřed stagnovaly úplně (asi přeprava v chladu), pak vyhodily nějaké 2 lístky, tenké, asi 5cm. Tím to skončilo.
Před asi týdnem oba 2 listy tak 20cm během 2 dnů (?!). A teď zase nic. Přiznám se, že vůbec netuším, co se jim s tím raketovým růstem přihodilo a rovněž, proč si to zase rozmyslely.
Ten květináček tedy jak velký a co do něj ? prosím - přišel bych o ně velice nerad, je to nádherná rostlina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.04.2022 18:31 Muž MARTIN HORÁK [907] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: geralt
Jelikož už se věnuji pěstováni pouze anubiasů, je to čistě z praktického hlediska. Kdysi jsem měl také nádrže plné echináčů, kryptokoryn a stonkovek, ale už mne to nebavilo se neustále hrabat v nádrži. Kříny či Vallisnerie dám do květináče, ten schovám za kořen a nemusím ani řešit výšku dna, jelikož z něj nic neroste.
Navíc pravidelně kořeny s anubiasy vytahuji ven a provádím kontrolu či údržbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2022 17:20 Muž geralt [11]
Ahoj. To sadenie mimo dna (kvetináče za dekoráciou, prichytenie na koreň atd) je z praktického alebo estetického dôvodu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2021 12:24 Muž Lojza007 [1175] Re: vaclav
Lávová drť je dle mého odhadu to samé, ale Volcano má menší frakci. Tím pádem by se do něho dalo sázet o něco líp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2021 11:42 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: patka
Tak sázel jsem už do lecčeho ale zrovna do tohle ne. Do lávové drti ale ano takže to bude něco podobného. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.06.2021 11:31 Žena patka [112] Re: vaclav
Dotázek..A vy jste někdy sázel do volcano red.. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.06.2021 10:41 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Passenger77
Pokud jde o stonkovky sázím klidně 5-10 rostlin najednou. Pinzetou je musíš zatlačit do dna a pak cuknout do strany a povolit a vytáhnout. Molitan v horácomatkách je jen proto aby se tam vešlo méně rostlin, ale je to zbytečnost. Nacpu tam tolik stonků, aby pořádně držely a hodím to do akváriu stačí matku jen zahrábnout a někdy jsem to ani nedělal stačilo, aby se stonky jen dotýkali dna a stejně když jsem je zkracoval byly zakořeněné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:35 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Silviebaris
Pravda, molitan tam nemám...dobrá poznámka :-)
U Horáce jsem to dávno viděl a teď mě to už nedošlo. Nakoupím ještě nějaké matičky a budu to dávat přes molitan na ně palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   09.06.2021 22:32 Silviebaris Re: Passenger77
Já ten stonek vždy obalila do molitanu,aby to bylo na fest,a nikdy mi už nevyplavala.. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:30 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Silviebaris
Mám je tam a když se je snažím zatlačit do dna, tak z nich rostliny obvykle vyplavou ven pod silným odporem dna. Tak že to chce kumšt, ale jednu mám volně nad dnem, nešlo to jinak. Naštěstí není skoro vidět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:27 Muž Passenger77 [523] - RostlinyRe: Kawasaki
To dělám právě zešikmenou pinzetou, no někdy se povede, ale je to hrozný opruz. Málo kdy to dám na první pokus a občas si vytáhnu ještě vedlejší stonek smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.06.2021 22:26 Silviebaris Re: Passenger77
A ty horácomatky by nešly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:24 Muž Kawasaki [2837] - AmerikaRe: Passenger77
Jediné pinzetou. Zkus ze šikma a lehce v substrátu zakyvat. Pak opatrně vytáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.06.2021 22:20 Muž Passenger77 [523] - Rostliny – Volcano
Zdravím,
mám dno lávového původu Volcano Red od Rataje. Chci se zeptat, zda máte někdo nějaký tip, jak do něj sázet co nejjednodušším způsobem rostliny? Zvlášť tenké stonky sázet je utrpení, často vyplavou po lehkém dotyku a pokud musím sázet vrcholové stonky bez kořenů, škoda mluvit tone
Díky za rady ahoj

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 20:26 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Karol
Pozinkované matice v akváriu nejsou dobrý nápad.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 20:04 Muž vlka [3426] Re: Karol
V tomto případě použij nerezové matky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 20:02 Muž Karol [0] Re: vlka
ja ich tam mam na uchytenie rastlin, nie kvoli zelezu v akvariu. skusal som horaciomatky :-) len som sa bal ci ten zinok nevadi krevetam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.04.2021 15:51 Muž vlka [3426] Re: Karol
Zinek brání korozi, železné jsou železné. Doporučuji totálně rezavé hřebíky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 10:33 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Karol
Tak můžeš jich tam dát kolik chceš. Já používám železné, ale už tak zrezly že to barví vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 09:55 R Muž ctibum [6838] Re: Karol
Řekl bych, že by neměly být pozinkované, ale železné, bez povrchové úpravy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2021 09:39 Muž Karol [0]
kto pouziva pozinkovane matice v akvariu? kolko ich mate na objem vody? ja som dal minuly tyzden 2, mam 300l akva. zaujimalo by ma, ci mozem pridat aj dalsie, aby to neublizilo rybam a krevetkam.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 10:53 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Matky
Používám obyčejné železné matky a šrouby, ty přidělám gumičkou někdy i drátkem. Žádná povrchová úprava.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.11.2020 10:31 Matky Re: vaclav
Ahoj, takže je jedno, zdali je matka nerezová nebo poniklovaná? Zkusím je někde za této situace sehnat, kroužky mám u sebe, ale ty jsou poměrně velké. Díky moc oboum za pomoc! :-)s
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.11.2020 21:26 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honzulak
Běžně používám jako závaží něco kovového na stonkové rostliny hlavně matky, zreznou a nejsou potom ani vidět. Trs vytrhnu zkrátím nacpu zpátky do matky a spustím do akvária. ani je nesázím protože ten konec není vidět kdyby ano jen matku trochu stačí přitlačit do substrátu. Ten modrý slabý molitan co používá Horác já tam nedávám, byl by moc už vidět. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2020 20:05 R Muž afc1886 [14632] Re: Honzulak
Ano můžeš je použít.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2020 20:04 Muž Honzulak [0] – Keramické kroužky
Ahoj, předem se omlouvám jestli zde dotaz již padl, ale nikde jsem na webu nenasel vyhledávání. Jde o to, že mi neustále vyplavávají rostliny a tak jsem se rozhodl jít cestou zatížení viz. horácomatky tone . Myslíte, že místo matek mohu využít keramické kroužky, které se běžně používají pro filtraci? Nejsou tedy tak těžké jako samotné matice, ale i tak nějakou váhu mají.

Děkuji, Honza :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2020 15:28 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AdrianNo
Tak Ammania gracilis red bez CO2 bude asi trochu problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2020 14:00 Muž AdrianNo [0] Re: vaclav
nemam ich zatial kupene, vsetko je v stadiu riesenia a navrhov :-D, planujem velku prerabku akva, doplnenie rastlin, tiez prechadzam na RO... potom aktualizujem prezentaciu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2020 13:47 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AdrianNo
Mohl by jsi aktualizovat prezentaci. Pokud obě rostliny vlastníš a pěstuješ a vidíš že rostou stejně tak je smíchat můžeš. Na kontinenty kde rostou moc nedej jsou to zahradnické výpěstky a většinou s těmi přírodními nemají moc společného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2020 13:15 Muž AdrianNo [0] Re: vaclav
rastei rychlo aj bez hnojenia a co2?:-D planujem len tablety pod korene na prihnojenie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2020 12:49 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: AdrianNo
Tohle ti moc nedoporučuji Heterathera zosterifolia roste příliš rychle aby mohla být s někým smíchaná. Musel by jsi moc stříhat a tím pádem přijít o nejhezčí vrcholové listy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.06.2020 12:10 Muž AdrianNo [0]
Ahojte, chcel by som do akva rastliny Heterathera zosterifolia a ammania gracilis red. Uvazujem ze by som ich mixol medzi sebou - urobit jeden velky trs z tychto dvoch druhov. Kedze ide o rozdielne rastliny co sa tyka povodu, nezahubi jedna druhu ked budu pri sebe na blizko posadene. Pre lepsie objasnenie chcem ich sadit napr na 2cm odstup heterathera-ammania-heterathera-ammania atd... Dik za odpovede

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2020 00:38 repssol Re: vaclav
Super dik.Dnes v pondeli skusim.Dakujem este raz za radu????????????
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 22:00 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: repssol
Stačí to opláchnout v teplé vodě a já dávám rezavé šrouby a matice železo z toho není ale někdy k tomu kořeny přirostou tak že skoro nejdou odtrhnout. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 21:53 repssol Re: vaclav
Woow Vaclave.Vazne som nevedel.Preto sa pytam lebo sa volaco noveho dozviem a viem druhym poradit atd.Inac ma to nejaky vlyv na zelezo v akve?Ci je to nerez a nevadi?Inac na pozadie super.Aj na HZ co mam v popredi.Nenavidel som pchat 10 novych vyhoniek do substratu.Super diky za napad.Este ci treba vyvarit ci podobne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 20:51 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: repssol
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ty neznáš horácomatky to je už klasický pojem v akvaristice. Podívej jak to roste s živorodkami a zatížené jen kusem železa. smich
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 20:17 repssol Re: vaclav
Fiha...A ono to nevadi v akve tie matky?Akoze zaujimave
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 17:20 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: repssol
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 17:13 repssol Re: vaclav
Fotka k příspěvku Ono chcem mat v pozadi ludvigy.Ale potrebujem odcvaknut max 10cm a zasdit spat.Lenze ony su aj 25cm vysoke a zadnu podu mam cc10cm a nedrzito tam.No niekedy sa odrzia.Priklam foto ako by to malo vypadat.A chcem pokracovat dalej po celej dlzke.A ci neni nejaka finta nato aby drzali poriadne v substrate.A ancika nedam prec lebo sa stara o gubky ????
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 14:37 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: repssol
Tak pokud chceš rostlinné akvárium tak se jich zbav a pořiď si otíky. Tohle jsem také kdysi řešil, vyrob si past z petky něco dobrého do ní a čekej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 14:09 repssol Re: vaclav
Fotka k příspěvku Ono pichnem a v substrate to cuknem do strany?A vytiahnem pinzetu ze..Tenke stonky su v poho ale ostatne nie rozzureny .Problem ze mam dvoch ancikov.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 13:49 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: repssol
Stonek nebo i několik vezmeš do pinzety tu zastrčíš do dna a cukneš do strany a uvolníš stisk a vytáhneš. Rostlina bude chvíli trochu nakřivo ale časem se narovná. Použití horácomatek je taky možné, já mám akvárium bez substrátu a přivazuji ke kořenům kusy železa protože někdy z nich vyrostou rostliny i metr vysoké. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2020 13:02 repssol – Rastliny v pozadi
Fotka k příspěvku AHOJ.Mate nejaku vychytavku na sadenie rastlin.Mam plat.soil a v nom tie rastliny moc nedrzia.Hlavne sa mi jedna o hrubsie stonky ako je ludviga atd.Uvazoval som o keramickych valcekoch.Prikladam foto
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 18:12 R Muž afc1886 [14632] Re: michalt
Velmi rád bych viděl prezentaci akvária, aby bylo víc informací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.09.2019 18:06 Muž michalt [737] - Miniakvária – Sázení rostlin a teplota
Ahoj, před časem jsem měl problémy s řasou a sinicí kvůli příliš intenzivnímu osvětlení, které si odnesla většina rostlin v akváriu a pomalu postupně zašly.

Tak jsem intenzitu osvětlení snížil, řasa a sinice se postupně ztratily. Chtěl jsem vysázet nové kytky a ejhle, ony začly masově uhnívat ještě než začaly měnit formu listů z emerzních na submerzní. Nepokoušely se zakořenit, žádný náznak adaptace, prostě uhnily. Byly mezi nimi rychle rostoucí stonkovky, kryptokoryny, nějaká vallisnerie, sagittaria, echinodorus. Všechno kytky, které mi před vypuknutím problémů s řasou rostly hezky. Uchytilo se asi 10% rostlinek. Časem se trochu rozrostly, takže nějaké kytky jsem v akváriu měl, dokonce prosperovaly, ale žádná hitparáda.

Teď jsem se rozhodl tohle akvárium zrekonstruovat a znovu vysázet. To samé osvětlení, ten samý filtr, ten samý substrát, to samé všechno. Rostliny z té samé pěstírny (přímo od pěstitele). Nádrž jsem znovu nezakládal, celý čas jela stejně. Jen jsem si řekl, že ty kytky zkusím vyřešit. Tak jsem znovu koupil ty samé kytky, s nějakou drobnou obměnou. Limnophila, kryptokoryny, sagittaria, echináč a dva druhy stonkovek s identickým názvem "jótosivemte toVámporoste." Ujalo se všechno. Zakořenilo všechno, listy se transformují, za ty které uhnily, již rostou submerzní.

Rozdíl mezi prvním (neúspěšným) a druhým (zatím nad očekávání úspěšným) sázením byl jen asi rok času...a teplota vody. Teď v nádrži nejsou ryby, tak jsem teplotu neřešil a nechal to na pokojové (21 - 22 C). Předtím jsem to sázel uprostřed léta, kdy v nádrži bylo asi 27C.

Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost, že takovýhle rozdíl teplot vody může vést k takovému velkému rozdílu v úspěchu vysázení nádrže. Mám si na to v budoucnu dávat pozor nebo je to jen náhoda a myslíte, že to bylo způsobeno jinými podmínkami,které se mezičasem změnily? Díky za názor a hezký den.

Nádrž je 49l, na dně jen flexiobklady, tu a tam ve dně hnojivo Osmocote. Přihnojoval jsem jemně PMDD, ale polovici maximální dávky a ne každý den. Bez CO2 (prezentaci časem udělám).

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 28617x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1599