Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sázení rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Sázení 

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Sázení rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:50 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Angus68
Angus68 napsal: Nejsem žádnej aquascaper, abych jí potřeboval smich My, co máme rádi veliký kytičky, stačí prstíky- šikovný ;-)
Nojo, když si děláš kobereček z bleherek, to je pak pinzeta zbytečná. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:48 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Angus68
Počkej, až si pořídíš miníčko. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:47 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: drvi
To mi neříkej. Když to zvládne i blondýna jako já... :-D Co máš za substrát, není to tím? V písku to drží, taky ne stoprocentně, ale většinou jo. Bez pinzety nedám ránu. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:46 Angus68 Re: Kaira
Nejsem žádnej aquascaper, abych jí potřeboval smich My, co máme rádi veliký kytičky, stačí prstíky- šikovný ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:44 Žena drvi [2894] Re: Kaira
Já to dělám stejně, ale neuspěšně, nakonec stejně s pinzetou nezasadim nic - všechno mi vyplave tone. Musím holt prstama ano :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:32 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Angus68
Pinzeta je v miníčkách nenahraditelná, tam toho prsty moc nezasadíš. :-D Jak už tu zaznělo, chce to trochu cviku a dlouhou pinzetu. Já to dělám takhle: kytku zapíchnu co nejhlouběji to jde, pinzetu rozevřu, počkám, až substrát zasype vzniklou díru a pinzetu opatrně vytáhnu. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:26 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Maq
Maq napsal: ... tzv. Pepanův chvat. Světově proslulý hlavně na Karvinsku.
Sázel jsem tak třeba Marsilea hirsuta a úplně v pohodě. Nevyplavala ani jedna a dneska jsou v tom akvárku piskořky a furt drží.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:16 Žena Eillen [645] Re: vaaclav
vaaclav napsal:To je jen o cviku a pořádné pinzetě, mám dvě 30 a 25cm.

Tak s tím bych si vypíchla oko. Ale je mi jasné, že si jednu pro nové akva budu muset pořídit. Jinak bych musela zasazovat na štaflích a hrozilo by, že v akvárku bude vorvaň eillenovský smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 19:12 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Angus68
To je jen o cviku a pořádné pinzetě, mám dvě 30 a 25cm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:12 Angus68 – Re: Eillen
Mě to nevymluvíš :-D Prsty jsou šikovný :-D Pinzetou ani ťuk hop
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 19:07 Muž Horác [3942] Re: Pepan
Pepan napsal: My objevitelé na začátku své kariéry můžeme jenom tiše závidět
www.google.cz/…
Tak to se teda Gůůůgl moc nepředvedl :-D ... (a to ještě dobrý 2/3 těch fotek se mnou nemají nic společnýho) :-D ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:07 Maq Re: Pepan
... tzv. Pepanův chvat. Světově proslulý hlavně na Karvinsku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:06 Žena Eillen [645] Re: Maq
Já mám obyčejnou pinzetu na vytrhání obočí. A s tu neumím bezpečně použít ani na její primární funkci, natož na sázení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 19:01 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Angus68
Angus68 napsal: Tak zrovna pinzetou já nezasadím nic :-D V§bec mi to nejde smich Všechno dělám prstama ;-)
U malých kytek používám kombinaci pinzeta + špejle. Pinzetou vnořím kytku do substrátu, špejlí ji tam přidržím, pinzetu pootevřu a vytáhnu a substrát kytku přisype.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:59 Maq Re: Eillen
Já používám maličkou pinzetu na kontaktní čočky - má špičku obalenou silikonem, to mi vyhovuje. A teď důležitá odlišnost: když ji upustíš, vyplave na hladinu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:47 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Eillen
Eillen napsala: Já to zkusila jednou. Pinzeta zůstala v substrátu, kytka plavala u hladiny. smich
To je rukama. Takhle geniálně jsem to nikdy nezvládl. Je vidět, že se musím ještě učit. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 18:37 Žena Eillen [645] Re: Angus68
Já to zkusila jednou. Pinzeta zůstala v substrátu, kytka plavala u hladiny. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 18:33 Angus68 Re: vaaclav
Tak zrovna pinzetou já nezasadím nic :-D V§bec mi to nejde smich Všechno dělám prstama ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   19.11.2017 17:24 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: mysz
Většina stonkovek se sází po několika dohromady a nejlépe pinzetou. Zastrčit a ve dně posunout do strany pinzetu povolit a vytáhnout. I když mohou být trochu nakřivo tak se časem srovnají. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 17:24 Maq Re: mysz
Pak je asi nesázíš dost hluboko. Neboj se je prstem navést/zatlačit nějaké tři čtyří centimetry hluboko, většině stonkovek to nevadí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2017 17:22 R Muž afc1886 [14631] Re: mysz
Chyť si rostlinku do pinzety, zatlač ji do písku a lehce škubni do boku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 17:13 Žena mysz [12] Re: afc1886
Tak jsem asi jen nešikovná. :-D Nějak je tam málo místa, vždycky jednu stonkovku zasadím, a dvě vedle vyplavou. Ale zkusím večer ty kytky vzadu protrhat, uvidíme, která z metod mi půjde líp. Chci ty matky zkusit i ve druhém akváriu, které má tu nevýhodu, že má menší vrstvu písku a za obyvatele malý tank, který všechno převálcuje - tam se to sází fakt špatně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 17:05 R Muž afc1886 [14631] Re: mysz
Divím se ti, že tam vůbec ty matky chceš. Máš dno, do kterého se sází úplně super. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.11.2017 17:01 Žena mysz [12] Re: ctibum
Tak ještě dovětek: Hornbach ve větších velikostech vedl jen pozinkované matky. Nerez mám jen menší, na hubenější stonky... Stane se něco, když dám do akvária ty pozinkované? (Všem domácím kutilům i domácím chemikům se omlouvám za hloupý dotaz.) ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 22:15 Maq Re: Pepan
Tak Ty taky, Brute?
Je to pár dní, kdy jsem pocítil neodolatelnou touhu stát se tak slavným jako Horác. I rozložil jsem před sebe hromádku matek různého druhu a velikosti, několik hodin jsem na ně hleděl a přemítal, co by se s nimi tak dalo udělat, aby se tomu říkalo Maqomatky.
Napadly mě však jen samé zmatky... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 20:55 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: mysz
My objevitelé na začátku své kariéry můžeme jenom tiše závidět
www.google.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 20:43 Žena mysz [12] Re: ctibum
Díky. Pojem "horácomatka" je mi znám, to mě právě inspirovalo. :-D Kromě mizerného chemika jsem i mizerný domácí kutil, takže matky nejsou mým běžným nákupním sortimentem, ale beru na vědomí, že sehnat nerezové není problém. A že jsou tedy lepší volbou. Díky za tip.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 20:38 R Muž ctibum [6838] Re: mysz
Nerez mají v Bauhauzu a Hornbachu, na váhu, za tohle množství pár korun ;-) Vem větší, M14 nebo M16, ať to nemáš v molitanu moc natěsno. Vygoogli si "horácomatka" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2017 20:25 Žena mysz [12] – Matky
Dobrý den,
poprosila bych zkušenější o případnou radu. Chystám se ve 20litrovém akváriu dosadit nějaké stonkovky do pozadí, ale 1) mám tam jemnější dno, 2) už je tam docela těsno, 3) mám úplně dole zásobní substrát (už po těch měsících asi není tak "nebezpečný", ale stejně se mi ho nechce moc rozrývat), 4) nejsem úplně nejšikovnější ani nejtrpělivější. ano Zkrátka: to sázení stonkovek mi moc nejde, když se v tom vrtám, tak vždycky něco vyplave, pročež chci zkusit prostou metodu upevnění do matek. Odhadem bych jich spotřebovala tak deset - je při takovém množství třeba pátrat po nerezových, nebo postačí pozinkované? Může to mít na vodu (faunu) nějaký zásadní vliv? (No jo, ani v chemii se nevyznám...) Předem díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 19:42 Gyrphos – Růst rostlin
Zdravím, jsem naprostý amatér, co se týče vědomostí o akvarijních rostlinách. Akvárium jsem už pár let měl, ale anubisi byly nenáročné.

Před 5 dny jsem akvárium (112l) kompletně předělával a vybral jsem následující rostlinky:

1. Limnophila sessiliflora

2. Hygrophila difformis

3. Ludwigia repens

4. Vallisneria spiralis

Je mi jasné, že po založení je potřeba, aby se v akváriu nějak nastolila rovnováha, ale i tak se ptám, jak dlouho mám zhruba očekávat, že trvá než se rostliny zakoření a začnou tak nějak pomalu, ale jistě, růst. Hned první den jsem přidal tekuté CO2 s nějakými dalšími minerály. Hned druhý den mi začala trochu rašit tato Limnophila sessiliflora, ale už je to 5. den a moc se to nezlepšuje.

Jinak... v den založení akvária jsem tam večer musel dát 2 péřovce skvrnity a 1x mřenku nádhernou, neboť chvíli obývaly akvárium, které nebylo udržované, a nebylo je kam dát (kbelík nepočítám jako lepší možnost), rostlin si nevšímají.

Předem děkuji za rady :)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.08.2017 19:05 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Nlua
Pokud jsi kelímek neotevřela rostliny vydrží ale já bych to tam nacpal všechno však ono se to tam nějak vejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2017 17:53 Žena Nlua [0] – in vitro výdrž v kelímku a sázení in vitro budoucích vysokých rostlin
Ahoj, nevíte, jak dlouho vydrží in vitro rostlina v tom kbelíčku (neotevíraném) a kde ji přechovávat, aby vydržela co nejdéle? Koupila jsem si dva kbelíčky rostliny, která má přijít dozadu a dva s rostlinou, která má přijít dopředu. Jenže ty, co mají přijít dozadu, se tam hned nedají dát, protože by tam neměly dost světla, tak jsem je hodila nejdříve dopředu, aby povyrostly, abych je mohla dát dozadu. jenže se mi do akvárka teď nevejdou ty, co mají být dopředu :) samozřejmě byla blbost kupovat in vitro ty, co mají jít dozadu, to jsem tedy věděla už dopředu, ale neodhadla jsem, že toho bude v tom gelu tolik, a tedy se mi to hned nevejde vše... rostlinu jsem chtěla, nebyla tam v běžné verzi, jen v in vitro, a já už si v tom obchodě kupovala něco jiného, tak jsme vzala i toto, abych zbytečně neplatila poštovné na padesátkrát. samozřejmě pokud mi to teď v tom kelímku mělo zemřít, tak by se můj rádobyekonomický tah ukázal jako velmi neekonomický a pitomý (nic u mě přkvapivého)... Zatím mám dva zavřené kelímky od pátku - ty rostliny, co už jsou z kelímků v akvárku, taktéž od pátku, sice celkem rychle rostou, ale ještě to bude trvat, než dosáhnou výšky, která dovolí hodit je dozadu... jinak jak se to dělá, pokud si takto dodatečně člověk koupí in-vitro rostlinu, která patří dozadu do akvárka? Asi jsem měla mít připravené ještě jiné akvárko, kde bych je nechala poporůst, že? Nebo to nekupovat...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 21:13 Žena Morticia [118] Re: quasimodo
Platí to i pro pokojovky nebo keříky na zahrádce. Měly by se zastřihnout nebo aspoň rozplést (z vytvarování od květináče). Omezí se tím možné zahnívání a podpoří tvorba kořenového vlášení a nových kořenů vůbec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 18:06 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: quasimodo
Kratší kořeny se lépe sázejí a zaštípnutím podpoříte rozvětvení, takže v budoucnu takto ošetřené rostliny mají bohatší kořenový systém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 17:39 Muž quasimodo [368] – Krácení kořínků
Před sázením rostlinek do akvárka se musí kořínky zkrátit. Fajn, přečetl jsem si to, pamatuju si to, dělám to. Ale vrtá mi hlavou, proč to vlastně pomáhá? Proč pro tu rostlinu není lepší, když má už vyvinutý kořenový systém?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.02.2017 23:44 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: misi6
Takže stonkovek tam nacpi co nejvíce a k zadní stěně, pokud jich máš dost tak z nich můžeš udělat klín který bude zasahovat až do střední části akvária. Pokud máš už ty echinodory tak si je nezvolil zrovna moc optimálně, jsou to vesměs ohromné rostliny. Nechal bych si tak max dva nebo ty ostatní nastrkal do rohů nebo tam kde máš nejslabší světlo. Jinak sázej klidně i 5 stonků dohromady. Mají poměrně hodně listů a mohli by vyjíždět ze substrátu. Takže pinzetou zatlačit co nejhlouběji a cuknou ještě do strany. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 19:17 R Muž afc1886 [14631] Re: misi6
Tak to je jiná,viděl jsem datum zapsání 21.12.2016 a nevšiml si datum založení 21. 12. 2010.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 19:07 misi6 Re: afc1886
Ten dopot je tam už tak rok a půl, ale třeba ještě funguje (nevím jakou ma trvanlivost)... častá vymena neni problem, dekuji :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 19:01 R Muž afc1886 [14631] Re: misi6
Toto je přesný příklad,jak se to nemá dělat s výživným substrátem.Když už ho použiješ,musíš si dopředu rozmyslet rozmístění rostlinek,protože pozdější přesazování není žádoucí.Uvolní se ti moc živin do vodního sloupce a můžeš očekávat řasovou kalamita.Když už chceš rostlinky přesazovat,tak potom prováděj velmi častou výměnu vody.A ano,stonkovky sázej po 3-4.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 18:39 misi6 – Plán sázení rostlin
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, někdy v lednu jsem dokoupil pár rostlin a začal řádně hnojit. Nyní z toho mám "prales" a potřeboval bych to nějak uspořádat a sázet rostlinky do skupin stejného druhu. Udělal jsem si plán a o víkendu vytrhám všechny rostliny a přesázím. Chci se zeptat jestli rostliny (stonkovky) sázet do skupin (2-3 rostliny do jedné díry). A jak hustě sázet, jaké rozestupy mezi nimi.
Přikládám svůj současný stav + plán. Druhy rostlin jsou v plánu a v prezentaci nádrže.
Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 21:39 Žena kleopatracz [59] Re: Pepan
Ok, díky za radu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 21:37 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: kleopatracz
Ono se to váže mimo vodu. Vytáhnu kámen, na něj rozprostřu jednotlivé části pupečníku, omotám silonem a dám zpátky na místo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 21:33 Žena kleopatracz [59] Re: Pepan
Fotka k příspěvku Ten kámen je větší, přivazovat by bylo složitější, viz foto (kámen pod svatyní)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 21:21 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: kleopatracz
Jednodušší je ho přímo na kámen navázat třeba tenkým silonem. Ten ve vodě nebude vidět a tím ani nebude rušit. S tou mřížkou je to moc komplikované.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2017 21:14 Žena kleopatracz [59] – pupečník
Ahoj, mám dotaz. Myslíte, že by šlo přichytit Hydrocotyle tripartita k mřížce a tu přilepit ke kameni? Píšou, že může být i nad substrátem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.09.2016 13:03 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav, teakmon55
Řekl bych, že je vysoce pravděpodobné, že mu spodní část obrazí.
:)
Taky si myslím, že chtít záměrně, aby mi něco hnilo v substrátu, je blbost. Pokud chceš s nějakou rostlinou pohnout, musíš ji prostě vytahat s kořeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2016 22:19 R Muž vaclav [14544] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: teakmon55
Ustřihnout jí určitě můžeš je to stonková rostlina takže vršek zasadíš kam chceš. Jde o to jestli ta spodní část neobrazí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2016 21:04 Muž teakmon55 [6]
Fotka k příspěvku Zdravim,ako presadit tuto rastliku aby som nedostal na povrch vyzivny substrat?Odstrihnut ju tesne nad substratom a korene nechat odhnit?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2016 11:35 laki3 Re: Xlienka
dobre, nebudu se teda ukvapovat a pockam jak to dopadne ;) ostatne rybicky mi neubyvaji, ba naopak prijde mi ze jsou velmi ok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2016 11:27 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: laki3
Hnědá voda může být i z těch kokosů, pokud již byl kořen vylouhovaný, ale stejně není na závadu.
Pokud myslíš jako vadu rostlin ty hnědnoucí listy u echinodoru, které i vzhledem nepřipomínají ty novější listy, tak se opravdu jedná pouze o přelistování pro podmínky pod vodou. U většiny rostlin to poznáš právě podle toho, že nové listy jsou opravdu jiného vzhledu, stačí projít zdejší atlas a najdeš i foto.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [4] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 28617x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1599-sazeni-rostlin?od=151