Sázení rostlin
Vygoogli si "horácomatka"...
Ahoj nema nekdo typ jak udrzet rostliny na jednom miste?
Starší reakce
Je to o trpezlivosti a zvyku - tiez som s tym na zaciatku mal velky problem, a teraz to uz v pohode sadim tak, ze si urobim vacsi zvazok stoniek min. 4 kusy (zavisi od konkretnej rastlinky) a cele zasadim do strku (mam hrubsiu frakciu od 2 do 8 mm).
Já mám úplně jiný, zaručený systém.
Dle výšky dna sestříhnu plastový košíček v kterém se kupují na 2,3 nebo 4 patra otvorů. Stonkovky či větší kobercovky dole svážu do svazečku. vložím do košíčku, nad svázáním prostrčím párátko aby držel dole a takto jako celek v pohodě zabořím do dna.
Zadržování dechu - to je další samostatná kapitola! Při fotografování i při sázení rostlin!
Akvaristika je bezva trénink trpělivosti
.
Schválně koukni sem:
rybicky.net/nadrze/28705-vanicka-na-krevety%c2%a0
Mám tam 1-1,5 cm lehkého substrátu (lávová drť) a opakovaně do něj dosazuji různé rostliny. A to tam mám nad nádrží jen pár cm místa na manipulaci... Já - od přírody prchlivý netrpělivý rapl - si to vyloženě užívám... Několikrát vydechnout, nadechnout, zklidnit se a po desáté to zkusit. Nejlepší je, když se to podaří a nakonec jedním hloupým pohybem vše vytáhneš. To pak malý Budha dýchá hodně dloooouho a pomaaaalu.
Držíme palce a jsme v duchu s Tebou
Drvi dala dobrou poznámku - strkat stonkovky šikmo pod písek. Někdy skoro naležato. Narovnají se v pohodě a musí tak držet.
Jen je osobně nedávám jako svazek, protože se tak snadněji uvolní. Raději po jedné. Klidně blízko sebe, ale po jedné.
P.S. Taky mám kamínky, které v akváriu podle potřeby přesouvám
.
P.P.S. Při takto citlivých věcech (dotkneš se a rostlina vedle se uvolní), používám mimo pinzety ješté čínské hůlky v druhé ruce, kterými si přidržuju, co je třeba
Já používím tento systém (ale dno mám vyšší, tak kolem 3 cm i více, zato většinou sypký písek): stonkovky sázím po několika (něco jako nesvázaný svazek) šikmo až skoro vodorovně do písku a zatížím kamenem. Většinou rychle zakoření. Když je pak ustřihnu a zasadím vrcholy, kamínek přemístím na nové sazenice, protože ty starší už v písku drží. V normálním akváriu , kde nemám extra neposedné ryby, to funguje výborně, ale musím říct, že i u cichlid mi např. Octopus krásně koření a roste.
JirkaŠčobák napsal: Je to o schopnosti manipulace. 2 cm úplně stačí. Osobně použiji pinzetu, budu v v úvodu sázet rostliny jen do mokrého substrátu a pak pomaloučku doleju vodu.
Nechci slovíčkařit, ale to mluvíš o zakládání, ale co dál - když stonkovky narostou a chci je obnovit - ustřihnu, zasadím. Mám v aq silný proud, ale neřekl bych, že je to to hlavní, co mně nutí sázet stonkovky hluboko. Při údržbě filtraci vypínám, taky používám pinzetu a přesto je sázení často o nervy. Sázím jednu a vytáhnu si druhou. Proto jsem tak reagoval, nechci rýpat, zajímá mně to...
Na tvoji poznámku ohledně sázení náhodou odpovědět umím. Je to o schopnosti manipulace. 2 cm úplně stačí. Osobně použiji pinzetu, budu v v úvodu sázet rostliny jen do mokrého substrátu a pak pomaloučku doleju vodu. Stačí, když rostlina drží v substrátu tak-tak (nejvíc neposlušné zatížíš kamínkem nebo jim nahrneš substrát). Horácomatky nejsou třeba. Když rostlina drží v substrátu, byť jen tak-tak a není tam pohyb vody, který by ji uvolnil, bude dobře. To je výhoda akvárií bez filtrace.
Jednou jsem udělal kravinu, měl v akváriu 20 cm vody, totální bahno, ve kterém nebylo nic vidět, substrátu ani ne 1,5 cm a do toho jsem poslepu sázel kryptokoryny. Neuvolnily se, jsou tam dodnes.
JirkaŠčobák napsal: ...............
Stonkovky jsou fajn. Bude se jim líbit světlo.
.............
Substrát je celkem jedno, jaký dáš. Hlavně ne moc. 2 cm na výšku stačí.
Jestli můžu poznámku, asi je to mojí nešikovností (možná blbým substrátem), ale občas mám problém zasadit odstřižené stonkovky i do 4 cm vrstvy, aniž by nevyplouvaly. Schovat do 4 cm horácomatku je taky jen tak tak. Proto bych řek, že 2 cm dno pro stonkovky je málo.
K velikosti akva - už delší dobu si kladu otázku, z čeho vlastně vycházejí doporučené minimální objemy pro konkrétní druhy ryb. Velikost, aktivita, rychlost, metabolismus, biotop, sociální aspekty (hejnové, párové), ....a bůh ví co ještě. Je to z velké části empírie - časem a praxí odvozené metody a návody. Občas se tu řeší například to, že neonky do 60 l NE, a v zápětí se jinému do 50 l doporučují třeba stejně velké tetry měděné, žhavé, nebo razbory. Když zůstanu u tohoto příkladu - má snad neonka nějaký specifický nárok oproti Tetře žhavé, nebo ta čísla vycházejí z nějakého mýtu, chybně zažitého dogma.
Tak jako tak - a budu střílet do vlastních řad - neonky, beta, cokoli jiného - určitě je chyba rvát to do extrému = do minimálních objemů.
Starší reakce
Urcitě ji zasaď,množí se řízkovaním..
A ještě dotaz. Něco přišlo s polámanými stonky viz foto. Má smysl ten konec oddělit a zasadit? Zakoření ten stonek? Je to kobercovka Staurogyne repens.
Starší reakce
0 23.07.2018 18:17 NeoCZ – Kobercová rostlinka
Dobré odpoledne,
chtěl bych Vás požádat o radu. Poprvé se chystám na akva s rostlinami, respk. bych chtěl jen neonkárium v akva, kde by byl kořen, pár kaménů a převážně kobercová rostlinka.
Potřeboval bych poradit, jaký je nejvhodnější substrát pro kobercové rostliny? Uvítal bych nějaký tmavší. Nemáte někdo náhodou tip na nějaké neonkária pro inspiraci?
Díky všem za případné reakce.
Starší reakce
0 19.12.2017 19:35 skopin –
Re: Zip Ve starém mi jel filtr asi měsíc. Ten štěrk mi taky přijde moc ostrej, to jo. Zvlášť pro sumečky. Nahradím ho černým aqua excellentem, o kobercovky se pokusím až časem a místo Thorakátů budou nejspíš pancéřníčci. Uvidím. Thorakáty jsem měl 5let v 93litrech, kde se mi párkrát vytřeli a nechce se mi s nimi loučit
No mastíš to pěkně... do stovky pět thorakátů na hřbitovní štěrk a kobercovky...
1. založ to znova s pořádným dnem,
2. thorakáty dej někomu, kdo na ně má akvárko,
3. na kobercovky si s tímhle osvětlením a metodami nech zajít chuť,
4. vůbec nespoléhej na nějaký "přenos bakterií" z jiného akvária, to v nejlepším případě záběh usnadní, urychlí, ale zabíhat se stejně bude muset,
5. ke stávajícím rostlinám přidej takové, které se rychle ujímají a vydatně asimilují; jak se zde říká: "rychle rostoucí nenáročné stonkovky".
Hodně zdaru.
A co filtr ten je také ze starého?
Dle mého názoru použití "zajetých" věcí pomůže, ale i tak by měl být čas na stabilizaci v novém a častější výměny vody.
U koberce mi vypadlo slovíčko, mělo tam být horší problém NEŽ kobereček, myšleno např. úhyn ryb při jejich rychlém vypuštění
Ten hrubý šterk není příliš vhodný na koberec a hlavně ani na odkalování, bordel se v tom bude držet.
0 19.12.2017 15:38 skopin –
Re: Zip Zakládal jsem ho v sobotu a ze staré nádrže měl přes 60L staré vody.
Křemičitý písek i štěrk s kameny a kořenem také. Na horní vrstvu jsem štěrk dokupoval
a propíral ho cca týden. Tak jsem si říkal, že to bude ok.
Problémem s "kobercem" máte na mysli, že poroste moc?
Jestli na tom štěrkovým kamenolomu vůbec, tak se to vyřeší samo...
Každopádně díky za rady
JŠ
Tak byl bych vcelku v klidu, protože v tom kamenolomu ti kobercovky neporostou.
Jinak jak psal kolega, je to uspěchaný, příjdou problémy, příště dříve myslt a informovat se, než unáhleně konat. Teď je zde jediná rozumná rada, měnit denně min. 1/3 objemu vody po dobu týdne a po tento čas nikoho ničím nekrmit.
Sázení nevím, ale to AQ je založeno 2 dny a už jsou tam ryby?
Obávám se, že brzy může být horší problém kobereček.
Opravdu doporučuji pročíst témata zde, především založení a kdy vpouštět ryby (jsou tam moc brzo)
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky 0 19.12.2017 12:05 skopin – ochrana před vyrytím
Dobrý den, Pořídil jsem si "kobercové" rostlinky do popředí akvária a Pancéřníci(skvrnití) mi je vždy přes noc vyryjí. Napadlo mě na ně dát sklenice a misku, na dobu než se uchytí. Není to moc velké harakiri? Mám na mysli proudění vody a tak, aby se mi pod tím nedusily.
Díky za rady. JŠ
Starší reakce
Proč by to nešlo? Fantazii se meze nekladou, ale je potřeba najít vhodné druhy rostlin a není to úplně jednoduché udržet takové mini bez řas.
Příklad že to jde:
rybicky.net/nadrze/27008-koule-i Měla bych otázku k pěstování roslin, snad jsem ve správném vláknu. Dostalo se ke mě plastové betárko 3 litrové. Rybku do něj samozřejmě dávat nebudu, ale ráda bych měla vedle akvária ještě zátiší z vodních rostlin. Jde na ně použít? Ve skleněném s filtrací se rostlinám po týdnu daří víc než dobře. Používám na ně tekuté hnojivo od Rataje Bioflor.
Ta bakuma z nich vypadá asi nejlépe
Mě se totiž u tý varianty repens nelíbí tlustý stonek, který má...
Nikdy jsem ji neměl, ale je podle všeho to hodně náročná kytka. Obávám se, že by ti moc nešla. Ale ať se vyjádří spíš někdo, kdo ji má.
Mohla by tam být i Ludwigia peruensis nebo je moc náročná na pěstování?
Tu už jsem vyndal v úterý
Tu plovoučku bychv dal na hladinu jak je, ona si poradí. A tu Ampulárii bych dal pryč, ta ti to žrát nepřestane...
Tak to jsem nevěděl
Bezva, díky za radu...
Ludwiu jsem měl v úplně prvním akvu, ale nešla mi tam (protože to bylo celé blbě)
Zkusím ji tam dát
Egeria nemusí kořenit. Nech ji plavat na hladině. Po celé délce zadní stěny vysázej nějaké další kytky. Nejlépe rychlerostoucí stonovky, které ti zakryjí celou zadní stěnu.
Velmi rychle roste například
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens A jak by bylo nejlepší ji tam dát? Nastříhat na nějaké menší kousky a prostě ji "hodit" na hladinu?
Egerií tam mám myslím dost, jen mi je ožrala ampulárie a nebo se mi rozpadly listy, tak jsem je zkrátil a znovu zasadil...Začínají zase pomalu růst..
Je normální, že se po 14 rozpadly jejich listy? Je pravda, že rostlina ještě nestihla pořádně zakořenit....
Díky za radu
Jinak moho tě poprosit o radu, zda bych měl do svého akva ještě nějaké rostlinky přidat a případně jaké? Děkuji
Dát ji tam můžeš, ale ze 4 druhů plovouček co jsem mel, je to jediný druh, který u mě nevydržel.
Nejméně náročná na hnojení a parametry vody je Salvinia. Tu doporučuju.
Proč by nemělo? Když už ji máš koupenou, tak nevidím důvod proč ji tam nedát. To že u někoho nejde ještě neznamená, že nepůjde i u tebe a vyhodit jí můžeš kdykoliv.
Pořídil jsem je kvůli tomu, aby mi pomohly v záběhu s Nlátkami a odebraly živiny případným řasám. A hlavně to byla jedna z mála plovouček, co Rataj provdává...Takže předpokládám, že asi nemá smysl ji tam dávat.
Je to tak . Když se plovoucí rostlinky pohybují tak docela jistě budou zahnívat a stejně jednoho dne je vyndáš
Pokud se plovoucí rostliny budou na hladině hýbat, tak se jim nebude dařit.
Proč jsi si pořídil Phyllanthus fluitans? Kvůli vzhledu nebo jako pomoc na boj s Nlátkami?
Ten nepoužívám, ale filtrace mi točí hladinu - myslíš, že to vadí?
Ahoj. Je to plovoučka tedy rozprostřít na hladinu. Potřebuje dostatek světla a teplo. Jestli používáš hladinový zběrač nečistot tak nebude dobře prosperovat . Vyžaduje klidnou hladinu. Tak ať se daří
Ahoj lidi, poradí mi někdo prosím, jak správně umístit na hladinu Phyllanthus fluitans??
Koupil jsem od Rataje vaničku s touto plovoučko a nějak nevím, jak ji správně rozdělit...
Díky
Starší reakce
Jemný písek vyhovuje rybám a nezapadne do něj větší svinčík. Rostliny co budou chtít vápenec prostě po čase vyhodím. Chci mít v akváriu jen pár druhů rostlin. Momentálně to vypadá na Vallisnerie v zadu, doprostřed Nymphoides a nejlépe rostoucí cryptocoryny do popředí.
Přidat reakci
1 ...... [3] ...... 21 22
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 29113x