Sázení rostlin
Riccia sa "nekupuje"
To ti daruje hocikto
uuuf..prečo ja som zasa daleko ?..aj by som kupil nejaku Ricciu
Ricci ti mohu nabídnout,mám jí celkem dost,cubu jsem kupoval tuším v akva-daho,ale byl to takovej "mrzáček".
Starší reakce
0 17.11.2011 18:45 Vini [1] - Cichlidy Starší reakce
ano souhlasím, obvykle to dělám po etappách a pak jsou zde rosliny které nerostou tak rychle nebo koberečky a plovoucí rostliny kterých se to netýká....
taky by nebylo vhodné dělat to u všech rostlin současně s ohledem na narušení stability v nádrži (ne jen kvůli tomu že to zabere moc času)
každopádně u stonkovek mám zkušenost že jim prospívá vyjození spodní části. Pokud je jen zaštipuju tak se větví nehezky a v případě většího množství výhonů nevypadají tak hezky... lepší skupina více samostatných rostlin... ale opět záleží asi na druhu, podmínkách prostředí apod.
nojo, omlouvám se to mi nedocvaklo :o)
A to je hooodně podstatné a zcela to tu tvoji původní tezi mění. Protože ty jasně píšeš o úplně všech kytkách v nádrži. Proto jsem reagoval tak jak jsem reagoval, aby to nikoho nezavádělo.
Mám prakticky jen stonkovky, nic jiného bych nevytáhl, to jsem zapoměl napsat...
No nevím ..... řekl bych, že tvůj postup mohou zvládat stonkovky, ale vytrhávat každý měsíc kořenící rostliny ..... vždyť kolikrát trvá právě ten měsíc než nová rostlina zakoření a začne vyhánět nové listy. Navíc je spousta druhů, které v nádrži třeba i rok stagnují a teprve po delší době začnou růst. Taková by to měla předem spočítané. Ale je to samozřejmě tvoje věc
Mě osobně se spíš potvrdil pravý opak, čím méně mám na akvárko čas (dalo by se říct že ho poslední dobou z rodinných důvodů zanedbávám) tím víc se rostlinám daří
Víš, není to o tom jestli se to dělá pořádně, myslím ta akvaristika, nebo o nutnosti. Hlavně je to proti logice. Nechápu proč bych si měl každý měsíc rozbourat celé dno. Vždyť kořenové systémy velkých rostlin jsou protkány celým dnem. Prostě to nepovažuji vůbec za smysluplné a věřím, že tímto způsobem péče jsi mezi akvaristy bílou vránou.
Tak tak, to máš pravdu. Najít si půl den na akvárko nemám šanci. pokud člověk jezdí z práce do práce je toho času strašně málo a lepší mít nějaký koníček, kterému se člověk věnuje jak jen může než nemít žádnýho a sedávat po hospodách
Půlden měsíčně není otročení :o) Ale to je jedno, je to individuální věc. Měřítko neexistuje - co člověk to názor.
Nesouhlasím. Ono jde taky o to, jestli je akvárko pro tebe, nebo ty pro něj. U mě platí ten první případ. Udělám pro akvárko co je v mých silách aby vypadlo dobře a obyvatelé byli spokojení, ale nehodlám se kvůli tomu otročit, jelikož můj život je složen taky z jiných činností, než akvárko. Pravidelně vytahovat rostliny a takto se o ně starat fakt není v mých časových možnostech. Takže všeho s mírou.
Vydrží, protože ona se svými kořeny k tomu podkladovýmu dřevu přichytí a potom už ta fixace hřebíky nebude třeba.
profi neprofi. Buď něco děláš pořádně protže tě to baví, nebo to není tvůj hlavní zájem a děláš to z nutnosti. Já jsem stále v té první kategorii. Moje máti je už v té druhé
Zní to velmi zajímavě ten tvůj postup, ale souhlasím s tímto s Yirkou. Pokud bych se měl akvaristice věnovat na profi úrovni, tak bych to tak dělal, protože jak to tak popisuješ, tak si myslím, že se rostlinkám musí asi hodně dařit když se o ně takto staráš.
mě to baví, je to takový příjemný relax :o)
Ale je pravda že to občas rozložím na několik etap a udělám třeba jen půlku.
Ale kdo ví, třeba mě to časem přestane bavit a pořídím si na to sekačku
Řeknu narovinu, že kdybych měl každý měsíc vyndat všechny rostliny a po externí úpravě je přenasázet, asi bych s akvaristikou skončil.
1 cm je fakt dost málo. Já udržuji porost následovně:
cca 1x za měsíc všechny kytky vyndám i s kořenama z akvária (kromě drobných jako jsou koberce a tráva) a odnesu je do vany ve které mám napuštěno trochu vody. Pak každou skupinu rostlin proberu a chcípáky (pokud jdou) rovnou vyhodím. Zdravé kousky rozeberu - odtrhnu jim odnože, pokud jsou alespoň 5cm dlouhé - nové mladé čerstvé rostliny si dávám zvlášť na hromádku. Ty původní starší vezmu a odstřihnu jim kořenovou část a pak je šmiknu v půlce. Vršky si dám na jednu hromádku (ale ne k těm mladým) a staré kmety na druhou. Následně jdu do akvárka a zasadím nejdřív ty největší do pozadí a pak ty mladé před ně. Podle druhu rostliny a velikosti řízku to dávám po jedné (větší silnější do pozadí), po třech (větší mladé odnože), nebo po pěti (drobnější odnože do poředí). Při sázení si všechny stonky ve skupině zastřihnu tak, abych měl koilínko a pod ním ještě cca půl centimetru. Oškubu listy z několika pater, aby dolní část stonků která půjde do dna byla bez listů. Pokud jsou zde nejaké malé odnože tak ty nechám, škubu jen listy. Pak si je hezky srovnám a za ten půlcentimetr je chytim do kleští (velká pinzeta) a pořádně je zmačknu a zapíchnu do dna až na sklo (minimálně 5 cm hluboko). Podle potřeby přihrnu trochu substrátu. Takto to udělám se vším co leží ve vaně až zase akvárko naplním - je to tak na 2-3 hodniky a s přibívající praxí se to zkracuje. Ty dolní části stonků hodím do kýble a nechám je obrazit, nebo je zapíchám do akvárka mezi ostatní anebo je dám na balkón do truhlíku normálně do hlíny kde se většinou chytnou a vytvoří emerzní formu, která se nechá pak dát zpět do akvárka až se rozroste a namnoží.
Drobný porost jako Micranthemum ostříhám nůžkama a pak to beru z hladiny klidně po deseti a nafrkám to někam do dna bez úprav i s lístkama.
Pak už jen každý týden postupně ustřihávám (v půlce) vršky co dorostou k hladině a podobným způsobem je rovnou dávám zpět mezi ostatní rostliny. Něco roste rychleji, něco pomaleji, takže každý týden je co dělat tak na půl hodinky maximálně. Co vyhrabou hrabači tak to nechám plavat na hladině a při pravidelné týdenní údržbě zasadím zpět.
Pokud mi něco hrabači pořád vyhrabávaj (maj svoje místa, třeba kde se jim háže žrádlo) nebo je to menší či jinak choulostivá rostlinka tak jí obložím ze stran oblázkama tak aby na ni nemohli. Když se zakoření tak oblázky buď nechám, nebo použiju k podobnému účelu někde jinde...
Snad to někomu pomůže....
Mám otázku. Když dělám nějakou tu údržbu akvárka, tak občas i zastřihnu rostliny pokud jsou moc vysoké a to co zastřihnu buď položím volně do koule ke krevetkám, nebo zasadím do "velkého" akvárka. Problém je, že když ten zastřižený vršek bez kořenů zavrtám do dna cca 1cm (není to málo?) tak důkladní pancéřníčci kropenatí mi během dvou tří dnů udělají revizi jak dobře mám tyto ustřižené vršky zasazené a vyryjí mi je ven. Co mohu udělat proto, aby rostlinky jejich řádění vydržely zasazené? Přivázat je jemně k nějakému kamínku a ten zahrabat do dna? Má někdo nějaké náměty, rady, zkušenosti?
Starší reakce
Rostlina poroste i bez cibulek. Z těch ti vyrostou nové rostliny.
Třeba slabým páskem ze zbytku biomolitanu, je to asi nejlepší, no prostě vzít kytku ostříhat či otrhat kořínky (zkrátit), slabě to omotat a zastrčit do matičky či matky (záleží na velikosti matičky) a položit na dno a zahrabat. Nic těžkého na tom není.
Děkuji za známé odkazy.
Mě šlo o to, aby ten kdo si to přečte zbytečně neletěl schánět nerezovou matici, když může použít pěkně rezatou starou matku a ještě mu to udělá dobrou službu v podobě výživy rostliny a právě ta Sagitaria má železo ráda.
Proč musí být ta matice z nerezu? Čemu bude vadit když tam ta matka bude normálně reznout?
a co takhle, trochu myslet
Zdravím mám problém s touhle rostlinou která mě neustále vyplavává na povrvh i při velké hromadě písku nevíte čím ji mám přichytit at drží ?
Starší reakce
No ale třeba Nymphaea lotus to má taky tydle váčky a ty by měly být nad substrátem.. Tak proto se právě ptám..
kamarád ji měl taky – všechno měl pod substrátem a rostla mu dobře
Zdravím
Muže mi někdo poradit jak správně zasadit Aponogeton longiplumulosus? Má u kořínků takovou hlízu nebo co to je..takový váček hnědý..a nevím jestli to nechat nad substrátem a zasadit jen kořínky a nebo jestli to celé ukrýt do substrátu. Mám ji totiž zasazenou zhruba 14 dní a zdá se mi, že chřadne. JIné rostliny rostou jako z "vody"
Starší reakce
takto som to myslel...
predbezne to mam vymyslene tak ze ich zasadim do crepnikov a podlozim tak aby boli tesne pod hladinou.
...este ma napadol "kompromis"
ak nebudu moc hlboko v tom jazierku? -tak vyrastu nad vodu
budu aj pekne...nebude problem ta studena voda...a aj lahsie vykvitnu
a ked vykvitnu? - tak na jesen ich budes mat tolko ze ich budes musiet predavat
asi to aj tak skusim je mi luto ich teraz predavat a na jesen zhanat nove
optal jsem se odbornika a ten vyslovil verdikt: jezirko je studeny, nejspis by to prezily, ale nebudou tak hezky jako z akvaria
Ok ja sa polepším
Aj tak ma zaujíma či to s tymi echinodormi aj niekto skúsil. Lebo zatial to bola čistá teoria.
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 21 22
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 29113x