Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 13:45 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Vzhledem k tomu že se ze začátku doporučuje dost krátká doba svícení a asi 14w není nic silného tak bych tvé rady asi neposlechl. Já do podobného akvária svítím led reflektory 40w a to už je trochu něco jiného. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 09:51 Jarden Sk Re: samorost
Sorry, že sa vám tu do toho miešam, ale ono to s tým nehnojením nie je celkom tak..Rastliny v štrkovom dne síce majú nejaku zásobu živín na začiatok v listoch, ale ak im svietiš, tak začnú mať aj väčšiu spotrebu a potrebujú energiu na zakorenenie a ak ju zoberú zo starších listov, tak tie začnú odumierať a chradnút/sú zdrojom org odpadu a rias/.Som preto za hnojenie už po prvom týždni, avšak velmi opatrne hnojiť NO3 na 3-5mg/l a PO4 na0,3-0,5mg/l tretinové dávky "komplexného hnojiva" s K a mikro najmä v akváriách kde nie je zásobný substrát než sa rozmnožia baktérie, tak aj častejšie výmeny aspoň 1/3 vody a použitia akt. uhlia či Purigenu vo filtri. Pridávať krmivo do prázdneho akvária je zbytočné, veď odpadu je tam dosť z poškodených koreňov rastlín, odumretých baktérii na rastlinách či dekorácii-prečo by inak vznikali riasy a nálevník v novozaloženom akva keď nemajú čo "žrať"? Pretože tento odpad zatial nemá kto rozkladať/baktérii dekompozičných je málo, pretože nitrifikačné sa väčšinou pridávajú formou spórov z predajne-Bionitrivec a podobne..a aj ten amoniak musí niečo vyrobiť aby fungovala nitrifikácia,nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 09:45 R Muž afc1886 [14685] Re: samorost
S tou výměnou vody to je trochu složitější, někdo mění a někdo zase ne. Já jsem pro částečnou výměnu vody a vhodit tam trochu vloček je jenom ku prospěchu věci. Taky kdyby jsi přidal nějaké dělníky do akva by bylo ku prospěchu. Například rybicky.net/atlasostatnich/okruzak_kanadsky , rybicky.net/atlasostatnich/levatka_ostra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 09:44 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: samorost
Stačí si přečíst starší příspěvky je to tu pořád dokola. Vodu měnit, filtr můžeš naočkovat prodávají se i bakterie ale není to podmínkou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2020 08:44 Muž nerf [20] Re: vaclav
"Živin je v takovém akváriu dost na několik měsíců."

A má se teda v takhle čerstvě založeném a zabíhajícím se akvariu bez živočichů měnit část vody, nebo ne? A druhá část dotazu - občas se tu dá dočíst, že pro urychlení množení prospěšných bakterií v začátcích je možné prázdné akva "nakrmit" a dodat tak bakteriím potravu k množení. Je to tak dobře?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2020 17:10 R Muž afc1886 [14685] Re: Majo86
Tak já ještě doplním, že by to chtělo přidat mnohem více živých rostlin a ještě je to akvárium pro ty rybky malé. Už se ale stalo, tak teď sežeň co nejvíce těch rostlin a měň každý den část vody.
EDIT- sleduj tady to téma, jestli nedaruje někdo rostlinky blízko tebe. rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2020 16:57 Muž Roger [1873] Re: Majo86
Ani se nedivím že mají problém, říká se tomu nedostatečně vyzrálé akvárium, bez možnosti úkrytů = stres a absolutně neodpovídající velikost akvária. To vše bude mít za následek dříve či později v horším případě zdravotní problém či smrt rybek a v lepším absolutní neprosperitu ryb a zkrácenou životnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.09.2020 16:46 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Majo86
Tak rybky by v takovém akváriu neměly ještě být, přečti si o nárocích neonky červené ve zdejším atlase. Pomůže ti jediné, měnit část vody každý den. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2020 16:31 Muž Majo86 [0] – Vzduchovanie do Nano 20L? Zrychlene dychanie neoniek
Nazdar spozoroval som cca po 4-5 dnoch od zalozenia zrychlene dychanie neoniek v mojom nano 20L... spravil som vymenu vody uvidim ci pomoze ale otazka treba mi aj vzduchovanie? Filtracia nad hladinou...Ryby neboli pri hladine...hnojil som dennym hnojivom dennerle 2kvp. Nateraz vynecham vopred dik za odpovede :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.09.2020 14:28 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: samorost
Určitě tam nic nelij to je největší chyba začátečníků že si akvarijní rostliny pletou s pokojovými. Živin je v takovém akváriu dost na několik měsíců. Nerostoucí rostliny po několika měsících ( ty co dříve rostly dobře) řeší spousta lidí. Tekutý uhlík je zředěná desinfekce dobrá tak na ruduchu. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2020 14:14 Muž nerf [20] – akva v záběhu vs rostliny
Zdravím, měl bych jeden dotaz. Založil jsem akva 63l, plocha dna 60x30, ve dně zasazeno cca 20 košíčků rostlin (limnophila, hygrophila, vallisneria, cryptocoryna, sagittaria, marsilea, na kořeni anubias a microsorium). Do dna jsem nepoužil žádné hnojivo, ani zásobní substrát. Dotaz zní - má smysl do takto čerstvě založené nádrže dodávat nějaké živiny rostlinám, nebo ne? (připraven mám tekutý uhlík, komplexní hnojivo od Seachem, případně tyčinky do dna od Easylife). Rybičky nejdřív tak za měsíc. Děkuju za případné názory, pro mě je tahle problematika jakožto pro začátečníka celkem spletitá.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2020 16:32 Adriatic13 Re: _ucx_
Ahoj, dakujem, uz par dni to prazdne akvarko "krmim", amoniak uz vyskocil riadne vysoko tak teraz uz len cakat na dalsie fazy cyklu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.09.2020 16:22 R Muž romant [27987] Re: Adriatic13
Hodnoty, výsledky, testy, to je všechno hezký, ale i když budou po těch třech týdnech hodnot předpisový, klidně vyměnit den před vpuštěním první části rybí osádky polovinu vody a den po vpuštění klidně 1/3 objemu akvária a několik dní po vpouštění klidně nekrmit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2020 18:14 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Adriatic13
Občas zkus to prázdné akvárium jen tak mírně nakrmit, nechce-li se ti tam dávat onen "libovolný organický odpad", ať taky mají bakterie co žrát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2020 20:33 Adriatic13 Re: _ucx_
Dakujem pekne za vsetky odpovede aj za ten graf. Rozhodla som sa, ze "zajíždecí rybičky" tam radšej davat nebudem, bolo by mi luto ich vystavit posobeniu tych jedovatych latok a zaroven sa tak vyhnem tym castym vymenam vody. Počkam si na dusičnany (tipujem este take 2-3 tyzdne, mozno menej...) a ked bude amoniak aj NO2 na nule tak kupim rybičky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2020 19:39 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Roger
Zajížděcí rybičku použít můžeš, ale pro start stačí libovolný organický odpad. Opakuji, libovolný organický odpad :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.09.2020 19:31 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Adriatic13
Existuje cosi, čemu se říká dusíkový cyklus. Rozkládající se hmota biologického původu se mění v amoniak (NH3) resp. amonium (NH4). Ten mnoho rostlin (a třeba i řas) konzumuje přímo, ale také jej konzumují nitritační bakterie a mění jej v dusitany. Další bakterie, těm pak říkáme nitratační, mění dusitany v dusičnany. Vtip je v tom, že žádné z těch bakterií nemohou začít účinkovat ihned, nějakou dobu to trvá, než se namnoží. Dokud nemají co jíst, množit se nemohou. Tady máš graf, jak to přibližně funguje v čase: www.akvarijni.cz/…

Problém je, že dusitany i amoniak jsou prudce jedovaté pro drtivou většinu živočichů, ryby nevyjímaje a to už ve velmi nízkých koncentracích. 0.5 mg/l NO2 je už často smrtící dávka, u amoniaku dokonce už 0.05 - 0.1 mg/l. Naopak 0.5 mg/l dusičnanů NO3 je dávka, která žádnému živočichovi vadit nebude a to včetně těch nejnáročnějších ryb, dokonce i 5 mg/l je hodnota, která je naprosto v pohodě.

Ty dva předchozí odstavce jsou přibližně to, co potřebuješ k provozování akvária vědět. Jasně, můžeš vědět i mnohem víc, ničemu to neuškodí, ale s tímhle základem už ryby nejspíš neotrávíš :-)

Co z toho vyplývá? Pokud v nádrži máš ryby a dusitany, měň vodu, jak jen můžeš. Pokud je v záběhu a ryby tam nemáš, nech to tak, postupně se tam za příznivých podmínek rozvinou bakterie, které si s tím poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   03.09.2020 19:24 Muž Roger [1873] Re: Adriatic13
Za mě, nic neměřit, NO2 začne stoupat a z něho se bude utvářet teprve NO3, které potřebují kytky. Vodu bych měnil pravidelně každý týden 1/3 a nechal to být. Je možné dát tzv. zajížděcí rybičku, naočkovat filtr, za mě se nejlépe osvědčilo vzít náplň ( v mém případě molitan) a vyždímat v novém akva. Ale aby bakterie z filtru žili musejí něco papat, a jelikož je NO2 na nule tak chcípnou, proto ta zajížděcí ryba apod..
Není kam spěchat, akvaristika o spěchu není, právě naopak o trpělivosti. Nevrtat do toho a nechat to v klidu usadit. Klidně bych přidal nenáročnou zeleň. Vypadá to pěkně ať se daří ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.09.2020 18:29 Muž vlka [3453] Re: Adriatic13
Čauky, vypadá to dobře, osobně nemám žádné zkušenosti s měřením, přidáváním a ubíráním různých chemických prvků a jsem za to rád, takže bych neváhal nasadit Okružáky a klidně i rybičky, kteří ti potom vše zase rozhodí a budeš zase měřit a upravovat atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2020 18:10 Adriatic13 Re: Adriatic13
A mohla by som sa prosim este spytat, ked sa zacnu vo vode objavovat dusitany (NO2), vtedy je potrebne vymienat vodu, alebo pockat az na dusičnany a tie potom znížiť výmenou vody? Dakujem
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2020 09:42 Adriatic13 Re: _ucx_
Fotka k příspěvku Dakujem za odpoved, tu je fotka akvaria:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2020 20:17 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Adriatic13
Stačí trocha vody ze zaběhnutého akvária. Vodu zatím měnit nemusíš, není k tomu důvod, pokud jsi s dusíkatými látkami na nule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2020 20:14 Adriatic13 – zabeh - druhy tyzden
Dobry den,
pred 2 tyzdnami som zalozila akvarko, cakam na zabeh a pravidelne meriam hodnoty. NO2 aj NO3 je stale na 0, to znamena, ze cyklus este ani nezacal, takze sa zameriavam na meranie amoniaku, zatial som stale na 0,5mg/l (svetlo zelena farba na testovacej skale). Zacala som pridavat do vody vlockove krmivo, aby som urychlila tvorbu amoniaku.
V prvy den som do vody pridala Tetra filter active a Aqua safe.
Postupujem spravne? je este nieco, co mozem urobit pre urychlenie nastupu cyklu? (filter zo zabehnuteho akva nemam, ani ho nemam kde zohnat :-( Ako mam postupovat pri vymene vody? to mi nie je jasne.
Akva je 70 litrovy set Juwel Primo a je v nom cca 12 ks zivych rastlin.
Vopred dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2020 13:46 Jarden Sk Re: DH
Najprv musí klesnúť NO2 na nulu a malo by byť zabehnuté, pridaj aj plávajúce rastliny a ak môžeš aj iné čo rýchlo rastú, tie zvyčajne spotrebúvajú veľa dusíku, a bude klesať aj NO3 ak nebudeš mať veľa org. odpadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2020 10:55 Muž DH [335] Re: Papik
Takže měřit NO3 a pokud budou klesat, tak vyměnit část vody. Mám ve vstupní vodě skoro 40mg/l, tak další hnojení snad nebude potřeba. Žádné náročné rostliny nemám, jen vallisnerie a anubiasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.07.2020 10:08 Muž Papik [617] Re: DH
Pokud tam nemáš nic živého, tak myslím, že měnit vodu zatím není třeba. Proces nitrifikace se bude rozbíhat a dusitany nemají koho ohrozit. Až začnou růst rostliny, tak bude třeba přihnojovat hnojivem nebo hnojit právě tou pravidelnou výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.07.2020 20:51 Jarden Sk Re: DH
Riasa ti ukáže,či treba meniť alebo nie... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2020 20:43 Muž DH [335]
Zdravím
Zabíhám 450l akvárium ve kterém jsou jen rostliny. Dno je čistý křemičitý písek, v akváriu není žádný zdroj organického znečištění mimo rostlin. Nehnojím, svítím pár hodin denně. Je potřeba i v tomto případě každý týden měnit část vody?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.06.2020 18:28 Muž Papik [617] Re:
Ohledně spotřeby kyslíku u Walstad akvárií bych jen dodal, že ve dně je hlína i s malými kousky dřeva, ve které po ponoření začnou rozkladné procesy. Spotřeba kyslíku je tedy mnohem větší, než u ostatních typů dna.

Zemina je zároveň živá, protože není nijak upravovaná, mají v ní přece růst na zahradě/v květináči/v jezírku rostliny. Díky tomu jsou bakterie přítomné od samého začátku. Dalo by se tedy říci, že klasický záběh není potřeba.

Bohužel je tu další věc, která to komplikuje a to velké vyplavování živin z čerstvě ponořené hlíny. Podle studie, o které Walstad v knize píše, množství živin klesne na rozumnou úroveň až po několika měsících. U mě to byly cca měsíce tři, proto jsem po celou tu dobu měnil týdně vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2020 12:04 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Rozdíl mezi nimi je obrovský, Jirka je praktik s dlouholetými zkušenostmi a Maq je Wikipedie. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 11:43 Jarden Sk Re: vaclav
Čítal som ráno aj ten článok od Maq je na Akvarium hneď pred J. Ščobákovým s kyslíkom, ale žiadny rozpor som tam nevidel a súhlasím aj s jedným aj druhým, mne sa to potvrdilo aj pri mojich pozorovaniach.Neviem čo si konkrétne myslel, že Ščobák s kyslíkom v akva vyvrátil v Maqových tvrdeniach. Oba sú zaujímavé a viacmenej si nahrávajú.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 11:15 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Strana 106 je o tom že ti napadá do jezírka spousta listí na nemáš tam žádnou cirkulaci vody nebo ti vypnou proud a nefunguje filtr, takže zase nějaký extrém. Nevím jak u kanystrových filtrů ale já mám otevřený a tam se ani po týdnu vypnutí a opětném zapnutí se nic nestalo, párkrát se mě stalo že jsem filtr večer vypnul a zjistil jsem to až druhý den a otrava z toho také nebyla. Tohle ale nejde srovnávat s normálním záběhem akvária. Strana 280 je ten její styl ráno založit akvárium s hlínou a večer naházet ryby, pak musí vzduchovat protože se jí to dusí. Tady bych asi s tebou souhlasil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 10:14 Muž Jarry [1437] Re: Jarden Sk
Podle mého samotné křemičitany nestačí, možná nedostatečná konkurence určitého typu bakterií v nové nádrži, těžko říct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 09:54 Jarden Sk Re: Jarry
Mal som hnedú riasu aj v dobre osvetlenom akva a či to boli zrovna rozsivky to neviem, ale sinica to určite nebola/aj tá môže byť hnedá/. Je to už dávno, ale či to bolo kremičitanmi neviem pretože mením vodu každý týždeň cca 1/2 iba ak by vo vodovodnej stúpli a to neviem.Hnedá riasa je pomerne častý jav pri zakladaní a že by bolo vo vodovodnej na tolkých miestach v Čechách a na Slovensku veľa kremičitanov? Ešte u nás býva viac tvrdá voda, ale v Čechách je skôr makká a velmi makká. Už dlho som hnedú riasu nemal v akva, ale v miníčku sa objavila aj pri založení aj neskôr a teraz ako je tam uhlie tak nepozorujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 09:33 Muž Jarry [1437] Re: Jarden Sk
Údaje bohužel nemám, ale tam se to bere jako hotová věc. Když se jich lidi chtějí zbavit co nejdříve, nasadí do filtru Silicarbon, který křemičitany odstraňuje. A je tam i hezky vidět, jak často vyskočí po výměně vody, určitě to nebude jediná podmínka tvorby rozsivek, ale asi jedna ze zásadních. V zaběhlém akváriu už to nedělá, ale při větších výměnách vody (což v moři znamená nad 20% objemu) se také mohou ukázat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 08:39 Jarden Sk Re: Jarry
Ahoj, o súvislosti s rozsivkami a kremičitanmi som tiež čítal, avšak bolo by treba asi vedieť aké sú koncentrácie kremičitanov pri výskyte rozsiviek a kolko kremičitanov vlastne rastliny potrebujú a sú schopné odčerpať a či vôbec.Máš nejaké údaje?- ja nič.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 07:51 Muž Jarry [1437] Rozsivky
V moři se rozsivky při startu nádrže zdůvodňují přítomností křemičitanů ve vodě, které zcela neodstraní ani DI filtr, v kombinaci s dostatkem organického odpadu. Samotná nitrifikace u zakládání s živými kameny běží od začátku, ale je to samozřejmě křehká rovnováha. Předpokládám, ze půjde o hodně podobné rozsivky, jako ve sladké vodě, asi i tam by křemičitany mohly hrát roli. Přisvícení může podpořit jejich růst a spotřebu křemičitanů a tím i urychlit jejich odchod, po vyčerpání zásob ve vodě. Možná to tak není, ale má pozorování teorii podporují:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2020 06:55 Jarden Sk Re: vaclav
Áno máš pravdu je to tam, ale pozri aj stranu 106 a 280/Vzduchovací kameny/. Ščobákov článok sa priznám, som čítal až teraz a v podstate potvrdzuje to čo som napísal o hnedej riase, množstvo kyslíku záleží aj na intenzite osvetlenia a činnosti rastlín rýb a mikroorganizmov, no a ak je funkcia rastlín spomalená v dôsledku org. odpadu či vysokého NO3 a iných faktorov a ešte aj svetla málo tak je aj málo kyslíku a mala by sa logicky činnosť baktérii vyžadujúcich kyslík na svoju prácu spomalovať. Nepresne som uviedol, že len nitr. baktérie spotrebujú veľa kyslíku, tých mikroorganizmov je podstatne viac, ako dekompozičné, baktérie oxidujúce H2S, či metán a našli by sa určite ďalšie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 23:22 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Tak si to tam najdi nitrifikace strana 90 a zjistíš že tam mluví o extrémních podmínkách při čištění odpadních vod při amonium 2 mg/l kyslík tyhle bakterie vyčerpají. My ale v akvárium mám něco kolem 0,00x. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 22:39 Jarden Sk Re: nekdo
Už som k tomuto písal k nitrifikácii a dekompozícii svoj názor, neviem či to bolo vo Filtračných médiach nepamätám si...
V článku od Maq a pokuse s odbúraním amoniaku je vysledok pokusu citujem:" Nejúčinnějším filtračním materiálem při odbourávání amoniaku (nitrifikaci) se ukázal být obyčejný molitanový filtr zvaný bublifuk. Ten dokázal v 45ℓ akváriu odbourat neuvěřitelných 3,15 gramů čistého amoniaku (70 mg/ℓ) za 24h."
Takže ak máme dobré podmienky v akva pre nitrifikáciu, tak amoniak nemôže byť problém pre vznik riasy-vyplýva to z výsledku pokusu aj malé množstvo nitr. baktérii si poradí za 24hodín s takým velkým množstvom amoniaku a ten sa v takej koncentrácii v akva nenájde, musí riasu teda spôsobovať niečo iné, no myslím, že je to práve org.opad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 22:22 Muž nekdo [355] Re: Jarden Sk
Asi jsem se špatně vyjádřil - bylo to myšleno tak, že právě to nové se snaží to staré vytlačit a vlastně být ve všem “lepší” proto to vzniká ... jako vždy a všechno - je načase opustit nové a vrátit se k osvědčenému, ale je to hlavně o implementaci selského rozumu a nakombinovani toho nejlepšího ;)
Jinak k tématu - je to tak, že jakákoliv řasa, která se vyraší ve velkém to dělá proto, že má podmínky. Je to jednoduchý organismus a stíhá to zpracovat dříve ;) ve skutečnosti to právě ukazuje na nedostatečné množství bakterií ne ? Což nebude ani plochou (té mají dost) ale spíše jejich nedostatečným množstvím, alespoň se domnívám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 22:01 Jarden Sk Re: vaclav
Ne,ne, to popisuje Walstad vo svojej knihe, že deficit kyslíku môže nastať činnosťou mikroorganizmov a bez okružákov čo tak často prízvukuje, by boli aj jeho akvária plné rias, oni totiž urýchlujú rozklad rastlinnej zložky, je to akási predpríprava pre dekompozičné baktérie.A odpad čo vylučujú nie je zanedbatelný, ale ľahšie rozložitelný.Už sme dosť asi mimo tému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 21:53 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Pokud myslíš ten od Maqa tak ščobák dokázal že nemá pravdu. Kyslíku naměřil všude dost sice v tom schází trochu nějaký systém ale to na věci nic nemění. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 21:22 Jarden Sk Re: vaclav
Určite si potom čítal aj článok, že pri nitrifikáci spotrebujú baktérie vela kyslíku a tie dekompozičné tiež, no kde sa ten kyslík má brať ak rastliny idú len na pol plynu alebo ešte menej a keď k tomu pridáš ešte ryby, tak vzduchovanie alebo pohyb hladiny je nutný. Veľa org. odpadu spomaluje rastliny, to súhlasíš či nie? V dôsledku toho rastliny začnú stagnovať a rozpadať sa- ďalší odpad.Riasy a riasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.06.2020 21:10 R Muž vaclav [14599] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
Pokud jsem pochopil článek o měření obsahu kyslíku v různých akváriích tak ho bylo všude dost, tak proč by měly bakterie mít málo kyslíku? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 20:50 Jarden Sk Re: Roger
No je, pri slabom svetle pracujú rastliny pomaly, stúpa spotreba kyslíka baktériami,hromadí sa viac odpadu a dôsledkom toho ešte viac spomaluje činnosť rastlín, viac NO3, baktérie spomalujú/málo O2/..Stúpa NO2. Všetko so všetkým súvisí, je to narušenie rovnováhy nie?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 20:38 Muž Roger [1873] Re: Jarden Sk
A low tech je hnědá řasa co? U High tech si to popsal, organický odpad, narušení rovnováhy atd.. ale u low tech? Není jediný důvod nedostek světla ne? Zajímali by mě další.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.06.2020 20:36 Jarden Sk Re: nekdo
Súhlasím s tou lenivosťou to si trafil presne, ale nesúhlasím s tým, že princíp je že, staré veci musia být vymýceny. Áno mnohí sa o to snažia, ale to je predsa na nás či to dovolíme alebo nie? Je normálne a zdravé a dokonca by som povedal nutné aby sme sa vracali aj k starým veciam a spôsobom, je to dôležitý reštart pre tie nové, pretože už sa nemusia opakovať chyby a poučíme sa v tvorbe budúcnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.06.2020 20:35 R Muž Anthrax [4786] Re: Jarden Sk
Každopádně by bylo dobré aby DH, o jehož budoucí akva tu jde, řekl jaké akva bude zakládat. Jestli tam bude silné světlo, staré dno nebo něco podobného. Tohle by bylo dobré vědět. Nicméně zatím nic takového nenaznačil. :-) Prostě pokud to nebude nějaký high-tech akva, tak bych uhlí na zaběh nedal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   25.06.2020 20:28 Jarden Sk Re: vlka
Tvoja reakcia je úplne v pohode a chápem to.Já som tu už dával návrh na rozdelenie Rybičiek na Low a Hight tech akvaristiku no nechytilo sa to.To čo si napísal, súhlasím avšak pridanie svetla na hnedú riasu v Low techu,je len prepnutie rastlín a baktérii na vyššie obrátky a teda vyššia spotreba org.odpadu a amónia z neho vznikajúceho.Hnedá riasu v High tech je to isté -narušenie rovnováhy z dôvodu spomalenej nitrifikácie alebo nadmiery org. opdadu a amónia,ktoré nestihnú rastliny ani baktérie spracovať a býva sprevádzaný vyšším NO2. Zákony rovnováhy platia rovnako v Low i High tech akváriách, iba High je to rýchlejšia reakcia rias, keď nastane nerovnováha. Preto považujem otázku org.odpadu za zásadnú v oboch typoch akvaristiky.Mám aj low tech akvária na okne bez i s filtrom a mám aj high tech akvo, tak to viem porovnať ..

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30674x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751-zabehnuti-akvaria?od=101