Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 15:54 Muž Zip [277] Re: romant
Dovolím se přidat k dotazu. Ta výměna vody před a po vpuštění nových ryb se doporučuje obecně i u staršího zajetého AQ nebo jen u "nových"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 15:35 R Muž romant [27987] Re: Iceman
Aha, oni tam jsou dvě rybky, to mě už nějak uniklo a je to dobře, tedy že tam jsou, potom nezbývá než ještě posečkat, střídmě krmit a taktéž měnit vodu, což ostatně udělej a to bez ohledu na kondici akvária i v případě přidání nových ryb, prostě den před a den po vpuštění vyměň polovinu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 15:33 Muž Iceman [96]
Budu tedy pokracovat dal ve vymenach vody a na dalsi rybky si zatim necham zajit chut.
Do dna se nehrabu, kytky jsem pridal, vic asi udelat nemohu.
Diky vsem za pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 15:31 Muž Iceman [96] Re: romant
Susenym krmim hodne stridme ty 2 rybky co tam jsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 15:24 Žena drvi [2894] Re: Iceman
Na tvým místě bych počkala, až bude NO2 spolehlivě na nule. Neonky jsou dost citlivé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 15:23 R Muž romant [27987] Re: Iceman
Ne, ještě ne, znovu přikrm sušeným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2017 15:19 Muž Iceman [96] – NO2
Tak jsem vcera menil vodu, od nedele v AQ 2 gupky. Dusicnany mam 27 mg/l coz je totozne se vstupni vodou. Dusitany mam podle testu od Aquar 0 a podle testu od Rataje lehonce ruzove takze nekde kolem 0,5 mg/l :-O .
V sobotu jsem chtel do akvaria dat neonky modre. Asi to jeste nepojde, co?
Aq bude v zabehu 5 tydnu.
Diky za nazory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 20:06 R Muž afc1886 [14700] Re: shaula
Ne 1 mm je super,tak já jsem tě asi špatně pochopil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 19:55 Žena shaula [20] Re: afc1886
Romant: děkuji:-)

Afc1886: ano, vím, že je brzo:-) Ta věta o zakoupení příští neděli byla myšlena na ty rostliny, ne na krevetky. Ty koupím nejdříve 26.3. na další burze, ale jestli se mi nebude něco zdát, tak pak až 16.4.
Jak moc jemnozrnný substrát máš na mysli? Ten můj má cca 1 mm, to je moc? Měla jsem za to, že to je celkem ideální?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 19:42 R Muž afc1886 [14700] Re: shaula
Substrát (nějaký hnědo-černý hrubozrnný písek)
pro krevetky,které plánuješ bude o mnoho lepší nějaké jemnozrné dno a hlavně je na jejich nasazení moc brzo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 19:38 R Muž romant [27987] Re: shaula
Vyměň vodu, akvo lehounce zakrm špetkou sušenýho krmení a to je vše.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 19:36 Žena shaula [20]
Zdravím všechny zkušené akvaristy. Mám od čtvrtka 9.2.2017 založené akva 40x25x25x cm, prozatím prázdné, jen substrát na dně, kořen (trochu porostlý vlasovitou řasou), korál a tři kousky břidlice (ano, počítám s tím, že korál bude zvyšovat tvrdost vody, ale to právě potřebuju, máme velmi měkkou vodu, cca 5 dGH). Budoucí obyvatelé budou krevetky rodu Neocaridina. Substrát (nějaký hnědo-černý hrubozrnný písek) jsem dostala od předchozího majitele akva, který ho v něm používal, takže s ním jsem si tam nepozorovaně donesla i několik šnečků, které jsem si s pomocí zdejšího atlasu určila jako piskořku Melanoides granifera a několik droboučkých zřejmě druhu kružník malý. A s tím souvisí můj první dotaz: vzhledem k tomu, že v akva nejsou žádní jiní obyvatelé a zatím ani rostliny (ty koupím příští neděli na burze), mám šnečky nějak přikrmovat? Třeba kopřivou (nevím, kde bych ji teď v zimě sehnala) nebo špenátem nebo nějakým krmením pro rybičky?
Taky piskořky lezou k hladině, což je zřejmě (taky podle zdejšího atlasu:-)) známka menšího množství kyslíku ve vodě - mám přidat trochu vzduchování? Nebo vyměnit část vody? Zatím jsem vodu neměnila, jsou tu na to trochu rozporuplné názory, ale víceméně jsem pochopila, že výměnou vody bych mohla zpomalit průběh nitrifikačního (nebo denitrifikačního?) procesu a záběhu akvária.

A druhý dotaz: filtr včetně houbiček jsem taky dostala od předchozího majitele, ale byl několik dní nepoužívaný a tudíž vyschl, takže předpokládám, že všechny "hodné" bakterie pomřely. Je vhodné koupit nějakou tu startovací sadu na nastartování? A kterou byste doporučili? Našla jsem několik možností: Dajana Biofiltr, Tetra Filter Active, Tetra Safe Start, Sera Bio Nitrivec nebo Dennerle BactoClean (ten mi připadá asi zbytečně drahý?). Nebo je lepší si od nějakého akvaristy sehnat skleničku detritu?

Předem moc děkuji za rady :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 16:50 R Muž romant [27987] Re: Iceman
Za mě předskokany, tedy vlastně poskokany dát a i ty výměny protáhnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2017 16:31 Muž Iceman [96]
Tak dnesni mereni ukazalo dusicnany na 28 mg/l a dusitany skoro nemeritelne odhaduji na 0.05 mg/l. Pocitam ze s zitrejsi vymenou vody budu mit nulu.
Rad bych se zeptal, zda je vhodne to zase zkusit a dat v nedeli po vymene vody do aq 2 ks gupek nebo mam radeji jeste pockat. Rad bych take prodlouzil vymeny vody na jednou za tri dny. Diky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 13:13 Muž Iceman [96]
Díky za rady všem. V pondeli dokoupim rostlinky a budu denně menit 1/3 vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.02.2017 12:50 Žena Karnal [196] Re: Iceman
Podle mého prostě jen měň tu vodu (přiměřeně, hlavně kvůli řasám) a nech to běžet. Nepřidávala bych tedy zatím ryby ani jiné živočichy (kromě třeba okružáků). Co bych zvážila je přidání rostlin, je jich tam podle mě dost málo. Ale jinak se to usadí a zaběhne, není to na žádnou paniku a překopávání akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 12:48 Muž Iceman [96] Re: NHKG
jo chyba je to NO3, díky za upozornění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 12:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Iceman
Já bych měnil vodu každý den. Ale nic víc. Nešahat na filtr, dno, ...
Vstupní voda má 20mg/l NO2 nebo NO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 12:23 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Iceman
Iceman napsal: .........
Výsledky testů:
Dusitany - 0,3 - 0,4 mg/l
Dusičnany - 120 mg/l.....

Na ty hodnoty bych zase tak moc nespoléhal. O Aquaru je tady vlákno, kde se hovoří o tom, že šli s kvalitou dolů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 12:19 Muž Iceman [96]
Tak mě dnes dorazily poštou testy od AQUAR. (viz. moje problémy zde popsané před dvěmi dny)
Výsledky testů:
Dusitany - 0,3 - 0,4 mg/l
Dusičnany - 120 mg/l.

Vstupní voda z vodovodu má dusitany kolem 20 mg/l podle testu.

Podle návodu jsou dusitany nad 0,2 toxické (možná má aquar stupnici přizpůsobenou testu), dusičnany jsou hrozný.
Buď se mě ještě všechno dobře neusadilo, nebo opravdu zlobí ten substrát pod dnem.
AQ bylo založeno 11.1., takže dnes je to 23 dní přesně.
Jaké mám možnosti:

Měnit vodu a čekat, že se to zlepší
Měnit vodu a přidat Sera Bio nitrivec, který mám doma a zatím jsem ho nepoužil
Celé AQ předělat a vyndat ten substrát.

V AQ je voda čistá, rostliny pěkně rostou. Řasy zatím moc nemám.
Co mě trápí je slepá hladina, bílý povlak s "duhou", který se po rozčeření rozpadá a malé bílé kousky co putují akváriem - to řeším hladinovým filtrem.
Při otevření krytu má voda takovou "hliněnou", zemitou, vůni.

Děkuji za každou radu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 13:47 JoKa Re: Marcel G
Já nevím, já tomu nerozumím. Já jenom přeložil tu větu z letáku... Nic víc... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.02.2017 12:19 Marcel G Re: JoKa
JoKa napsal: "DeponitMix does not contain any additional phosphates and nitrates". Klíčové je to slovo additional, čili přidané, dodatečné fosfáty a nitráty."
Ano, additional skutečně znamená přidané, ale jako klíčové vidím spíš does not ... čili překlad: Mix neobsahuje žádné přidané fosfáty ...

Vsadím se s tebou o co chceš, že DeponitMix (jakož i všechny podobné zásobní substráty) bude obsahovat běžné množství VŠECH živin. Nezapomínej na to, že se jedná v podstatě o hlínu (s jílem) smíchanou s pískem. Neumím si představit, jak by někdo z hlíny (a jílu) odstraňoval dusík, fosfor a ostatní makro i mikro živiny, které jsou tam normálně obsažené. Jednoznačně se tedy kloním k výkladu Maqa, že "přidaný" v tomto případě znamená "žádný další k tomu, co už tam přirozeně je".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 09:45 Maq Re: JoKa
No však jo. Žádné přidané (asi míněno ve formě minerálních hnojiv), čili jenom ty co jsou v té humusové složce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 09:20 bwater
Brutalni cisteni nebylo ke skode,dotahl jsem tam vul sumce,kterej byl zacervenej a vsechny skalary me prestaly zrat a sly do kopru bylo to videt i po pridani vyluhu zvyseni teploty a proste prirodni cestou nevedlo ke zlepseni ani entizol....a na doporuceni znamyho chovatele ( kterej ma prave ty import nanay a manacapuru) a dela odchovy tak me rek at se vyprdnu na naky drahy leciva s nejistou uspesnosti kdyz cilene presne nevim co lecit a ryby utratim....tak jsem akvarko dukladne vycistil a znovuzqlozil aby nehrozilo preziti vajicek capilarii nebo podobnejch hajzlu mam v planu jen 4 ks manacapuru mam s nima zkusenost mel jsem nadherny obrovsky od malejch mrnat ale pohnojil sem to cely tim ancistrusem ze super zoo ( ja idiot) a v planu mam pouze 4 ks manacapuru na cele akva kvuli cistote vody a pripadnemu sparovani aby mohly odchovat mlade bez odlovovani jiker
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 08:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: bwater
Ty Skaláry zruš. Víc si nastuduj, to brutální čištění bylo ke škodě. Měň vodu ideálně ob den. Až bude ok, kup nějaké nenáročné ryby. Po měsíci chovu nenáročných ryb bez úmrtí teprve objednej Skaláry. Až budou Skaláry doma, dej inzerát na darování těch zajížděčích ryb a někomu je věnuj.
Pokud to takto neuděláš, přijdeš svojí blbostí o skaláry.

Já takto přišel o nádhernou skupinu skalárů sp. Rio Nanay v době, kdy se u nás divoké formy skoro vůbec nechovaly. Navíc měly perfektní tvar těla, dneska už takové skoro nejdou koupit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.02.2017 08:08 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: bwater
Krapánek nechápu, proč jsi náplně čistil savem? Co tě k tomu vedlo? Jinak NO2 by mělo být nejvyšší cca zhruba ve druhém týdnu, viz www.akvarijni.cz/… Pokud tomu chceš pomoct, tak měň denně vodu a jestli máš ještě jiné akvárko, tak vypusť trochu vody, vymáchej v ní filtr a pak z tohoto akvárka přemáchni v té vodě filtr, pomůžeš tím zajetí. Jinak takto brzo dávat skaláry je šílenost, měl jsi s něma počkat delší dobu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.02.2017 07:48 bwater – h
Ahoj,je normální ze po plus minus trech tydnech zalozeni akvaria s rostlinama teplotou 26 stupnu a jednou vymenou vody je v akvariu merene no2 stale na brutalne vysoke koncentraci test ukazuje tmave fialovou. Filtracni naplne jsem vypral v savu na zacatku zakladani nadrze a vyvaril ve vode a nasledne jeste dukladne proplachoval dno i kytky vse komplet nove o vikendu to bude vic jak tri tydny a maji mi prijit manacapuru 4 ks wild fakt super co s tim? I jsem semtam zasypal trosicku krmeni a nechal odehnivat zbytky rostlin aby mely bakterky co k zakousnuti...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 07:35 JoKa Re: Maq
DeponitMix does not contain any additional phosphates and nitrates". Klíčové je to slovo additional, čili přidané, dodatečné fosfáty a nitráty.

Ano, additional skutečně znamená přidané, ale jako klíčové vidím spíš does not. To z té věty dělá zápor, čili překlad: blabla...Mix neobsahuje žádné přidané fosfáty a...blabla ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 00:30 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Samozřejmě všechno dosahuje dneska dusík a fosfor, samotná voda je toho plná. Je to ale jen rašelina z jílem, zas tak nic úžasného to nebude, aby jsi jako u ADA substrátů musel měnit vodu obden. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 19:55 Muž Iceman [96] Re: Maq
Dobře, udělám to tak, díky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 19:38 R Muž romant [27987] Re: Miky931312
Chtělo by to prezentaci předmětný nádrže, aby bylo možné to posoudit ze všech možných úhlů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 19:35 Miky931312 – Problém se světlem???
Dobrý večer, mám problém a nevím co za tím stojí. Mam v akvarku 9W a pokazde kdyz rozsvitim svetlo, ryby (parmicka mechova, ruzovka) hned plavou ke dnu. Jakmile zhasnu okamzite plavou do stredu akvaria. Je to svetlem? Pripadne cim? :) diky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 19:27 Maq Re: Iceman
Iceman napsal: To mě právě děsí, že to bylo tak rychlé. V pondělí koupím testy na dusičnany a dusitany. Výsledky hodím sem.
Každopádně vyměním zase část vody.

Kvůli zjištění příčiny by bylo dobré, kdybys
- napřed koupil ty testy a změřil,
- a to pokud možno i NH3/NH4,
- pak teprve konal - vyměňoval vodu atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 19:13 Muž Iceman [96] Re: Maq
Jo, to už nezjistím tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.02.2017 19:11 Maq Re: Pepan, Iceman
Pokud nebyly nemocné, ale jenom přiotrávené dusíkem, možná by se mohly vzpamatovat, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 19:11 Muž Iceman [96] Re: Pepan
Jo asi to bylo unáhlené. Budu si to pamatovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 19:10 Muž Iceman [96] Re: Jarry
To mě právě děsí, že to bylo tak rychlé. V pondělí koupím testy na dusičnany a dusitany. Výsledky hodím sem.
Každopádně vyměním zase část vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 18:59 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Iceman
Já bych možná ty ryby nejdříve dal do nějaké zaběhané nádrže a pozoroval je, jestli se jejich stav nezlepší. Uspal bych je až poté, kdy bych zjstil že se jejich stav po přestěhování ještě horší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 18:48 Muž Jarry [1437] Re: Iceman
Mě se nezdá, že by po 3 týdnech? od založení měly 2 paví očka hned odejít, škoda, že nemáš nějaký test na vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 18:47 Maq Re: romant
Taky umím suše konstatovat:
Dennerle Deponit Mix obsahuje fosfor a dusík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 18:33 Muž Iceman [96] Re: Jarry
Rybky jsou z vedlejšího krevetárka, spokojeně si tam žily od malička.
Jo, byla to vražda sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 18:25 R Muž romant [27987] Re: Maq
Stahovat letáky to umí kde kdo, ale osahat si to, to už je horší. Ne nadarmo jsem napsal, že Deponit mix patří k těm lepším, mám s ním totiž tu zkušenost, že ani značně přeoraný dno neznamenalo žádnou kalamitu. Čímž se tohoto substrátu nezastávám, jenom suše konstatuji co jsem si ověřil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 18:18 Maq Re: vaaclav, romant, afc1886
vaaclav napsal: A víš že v tom substrátu není dusík ani fosfáty?
To ale, myslím, není tak docela pravda. Stáhl jsem si leták přímo od výrobce, a ten píše podtržené: "DeponitMix does not contain any additional phosphates and nitrates". Klíčové je to slovo additional, čili přidané, dodatečné fosfáty a nitráty.
Píše o sobě, že obsahuje humus. Což je soubor odumřelých organických látek rostlinného i živočišného původu. Tyto látky jsou v různém stupni přeměny. Odumřelé organické látky jsou plné dusíku a fosforu, to jinak není možné. A Dennerle Deponit Mix se označuje jako "a humus-rich long-term mineral substrate".
==
Vy se vesměs těch substrátů zastáváte. Já ale netvrdím, že jsou špatné. Jen jsem si všiml, jak často jsou nově založená akvária začátečníků v kalamitním stavu, když ten substrát použijí. Samozřejmě, ona jsou často v problémech i bez substrátu. Ale mám dojem - statistiku jsem žádnou nedělal - že se substráty jich naříká víc.
Nemusíte se mnou souhlasit, ale prosím, všímejte si toho, třeba získáte podobný dojem.
==
Abych pravdu řekl, cítím se trochu jako kadet Biegler. Herr Oberst, I melde gehorsamst: Jesus Maria, es stimmt nicht!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2017 17:55 R Muž romant [27987] Re: Maq
To prostředí je nestabilní, bez ohledu na Deponit mix(podle mě jeden z lepších), přidáním přešlěchtěných a zchoulostivělých importovaných pavích ok(bohužel už tomu tak je), se voda jednou dvakrát zhoupne a jdou kukat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2017 17:44 R Muž afc1886 [14700] Re: Maq
Už jsem ti to psal jednou,vyzkoušej sám výživný substrát a uvidíš.Problém je až když se začneš vrtat ve dně.A začátečníci mají problémy ať už s výživným substrátem,nebo bez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   01.02.2017 17:41 R Muž vaclav [14609] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
A víš že v tom substrátu není dusík ani fosfáty? www.sklorex-akvarium.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 17:29 Maq Re: romant
Súdruh generál, mám dve poznámky:
1) Je tam Dennerle Deponit Mix. Tam je asi dusíku dost, netřeba zakrmovat. A stejně o účelnosti zakrmování mám pochybnosti. Ve kterém akváriu je po založení tak málo dusíku?
2) Ten výživný substrát. Kam se podívám, tam začátečníci s výživnými substráty havarují. Nemali byste teda, súdruh generál, tieto substráty začiatočníkom radšej neodporúčať???
A nebo proč je to tam teda tak hrozně špatné, že to za pár hodin odrovná i gupky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2017 17:29 Muž Jarry [1437] Re: Iceman
Odkud byly ty ryby?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2017 17:02 Žena drvi [2894] Re: Iceman
A já bych s klidem ještě nějaký ty kytky přidala ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2017 16:42 R Muž romant [27987] Re: Iceman
Místo ryb akvo zakrm trošku sušenýho krmení, tak 2x týdně. Z něčeho se ty bakterie musí vytvořit a je potřeba je přikrmit.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30674x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751-zabehnuti-akvaria?od=451