Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 6 Přejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 13:56 R Muž Anthrax [4739] Re: Maya
Neritiny případně až do zaběhlé nádrže aby měly co žrát. Na rozdíl od okružáků či levatek neodvedou v záběhu takovou práci. Prostě nejsou to takový všežravci aby pomohli s dekompozicí organického odpadu. :-) Navíc počítej s tím, že po sobě nechávají takováto vajíčka, že kterých sice nic není ale zato vydrží v akvarku dost dlouho a blbě se jich zbavuje rybicky.net/k/forum/661272.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.04.2019 13:55 Maq Re: Maya
Kolik neritin? Možná... nula? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 13:47 Žena Maya [30] Re: tramtra
sneci jeste neee.. modry budou pristi tyden, o levatkach uvazuji-zda je tam vubec dam... a jen ty neritiny resim- ale nevim kolik kousku. - a to nejdriv v nedeli na burze:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 13:43 Žena ellienka [-3] Re: JirkaŠčobák
Já si myslím, že právě tam, kde není možný růst rostlin, je právě důležitý kvalitní filtr. Nebo časté obměňování vody z jiného, zajetého akva spolu se vzduchováním. To si ovšem umím představit jen v případě menšího akva s raky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2019 13:18 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ellienka
Já taky. Bez detritu nezakládám.
Malawi neumím. Raci - záleží kteří. C. diminutus se mi chytli až na 4. pokus, takže se nepokládám za experta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 13:14 Žena ellienka [-3] Re: JirkaŠčobák
Já osobně pokládám detrit za důležitý článek v záběhu akva. Proto taky používám šneky, ale i zábéhové rybky ;-) palec Ale co bys radil v případě záběhu akva biotopu např. Malawi? Nebo akva pro raky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2019 12:57 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: ellienka
No a? Primární je, jestli máš na úvod dost rostlin. Pokud ne dost, tak ti stejně nic nepomůže.

P.S. Koukám, co má Maya - není to dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 12:50 Žena ellienka [-3] Re: JirkaŠčobák
Mně tedy šneci (okružáci) vytvářejí víc detritu než leckteré ryby :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   24.04.2019 11:40 Žena tramtra [3202] Re: Maya
Mayo, nemáš žádný suprtrupr substrát, který by vyžadoval časté výměny při záběhu. Normálně vyměň 1/3 jednou za týden. Šneky máš, kytky máš. Než budeš přidávat rybky, vyměň 1/3 den předem a 1/3 den dva po přidání ryb. A pozoruj. Kdyby se ti chování ryb nezdálo, vodu zase vyměň. Dřív než za 3-4 týdny rybky nenasazuj. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 11:32 Muž brukiz [85] - RostlinyRe: Maya
Mě se nejvíce osvěčila tato metoda. Bez jakýkoliv problémů při záběhu.

1. týden výměna 1/2 vody každý den
2. týden výmena 1/2 vody ob den
3. týden výměna 1/2 vody každý třetí den
4. týden+ výměna 1/3 vody jednou týdně
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2019 11:24 Žena drvi [2894] Re: Maya
Maya napsala: Nojoo ale jaky je normalni provoz? U 60lcistyho :)
Normální provoz u průměrně osázeného a zabydleného akva je měnit 1/3 vody týdně a odkalovat podle toho, jaké ryby chováš - jestli více nebo méně znečišťují vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.04.2019 11:16 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Maya
Podle potřeby. Když se nic viditelně nekazí, jen dolévám nebo přihazuju šneky (dafnie).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 11:09 Žena Maya [30] Re: Maq
Nojoo ale jaky je normalni provoz? U 60lcistyho :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 11:00 Maq Re: Maya
Pokud poctivě vyčkáš sedm týdnů, než nasadíš ryby, vodu měnit nemusíš, anebo jen tak jako při normálním provozu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 10:23 Žena Cataria [13] Re: Maya
Já měnila první 2 týdny každý týden tak 1/3 a teď mám 3 týden a tam měním 2x týdně 1/3 - hlavně kvůli novým pavím očkům. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.04.2019 09:54 Žena Maya [30]
Jak casto menit vodu pri zabehu akva? Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2019 21:18 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jirka1987
Ta voda je dost tvrdá. Pokud by jsi chtěl nějaké náročnější ryby, bude nutná reverzní osmóza. S tím ti chemie nepomůže. Dost lidí má i problémy s růstem rostlin ve tvrdé vodě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2019 21:07 Jirka1987 Re: Anďaska
Pánové děkuji, tak teorii mám nastudovanou, tak jsem zvědavý v praxi :) Docela jsem rád že voda je ok a nebudu muset užívat chemii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2019 20:33 Muž vlka [3444] Re: Jirka1987
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Přímo z kohoutku. Jednou jsem to neuhlídal a po napuštění měla 19 stupňů, ale vše bez problémů. Od tý doby to hlídám. Ale jen rukou.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2019 20:19 Anďaska Re: Jirka1987
A ještě doplním, když budeš napouštět přímo z vodovodu, tak si jen pohlídat, aby teplota vody v akváriu neklesla o víc jak cca 3°C. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.04.2019 20:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jirka1987
Pokud není voda cítit chlórem, můžeš jí lít rovnou z vodovodu do akvária. Používám hadici, u větších akvárií si takto ušetříš spoustu práce. Ta tvoje voda vypadá OK. Pokud nechceš chovat v akváriu něco se speciálními požadavky, tak jí nemusíš vůbec upravovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2019 20:05 Jirka1987 – Dotaz
Zdravíčko, studuji postupy, když po založení akvárka, budu měnit 1/3 vody, tak stačí voda která bude odstátá z vodovodu dva dny v kyblíku ? Nebo musím upravovat chemii, následně ji nechat odstát a pak teprve měním ? Vodu máme takovou:
6 celková tvrdost [mmol/l]
7,2 pH
16,5 dusičnany [mg/l]
39,8 hořčík [mg/l]
173,4 vápník [mg/l]

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2019 11:24 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Lampal
Tak to jooo, to se tam ještě všechny ty mikroskopické potvůrky domlouvaji v jakých počtech tam budou a koho z ní vyzenou ;-)
Pokud máš na korenu vrstvu slizu takový mléčný, tak jak píše kolega ZDRI klido to odsaj hadickou a taková ta vyloženě bílá prisedla plisen(je nejčastěji v těch strukturách kořene), tak než se nádrž zabehne, tak bude fuč :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.04.2019 10:30 Muž ZDRI [1415] Re: Lampal
Pokud máš hodně šneků, sežerou ji. Pokud ne, chuchvalce se začnou po čase jakoby oddělovat od kořene, v tuto fázi lze snadno odsát (koncem hadice bez odkalovače). Konkrétně tyto (nové) kořeny se skoro vždy zaplísní (vlastní zkušenost), i když je vyvaříš. A nebudeš tomu věřit, ale jsou blázni, kteří plísně/bakterie na novokořenech cíleně pěstuji (krmí s nimi krevetky, je to pro ně lahůdka), jednoho takového znám osobně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 08:41 Muž Lampal [6] Re: Kata Eš
Jj 2tydny, uz jsem v plisnovem tema nasel, ze neskodne, tak budu pokracovat ve vymenach vody a vpoho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2019 00:06 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Lampal
Ta plíseň většinou po čase zmizí, také jsem ji tam měla a už je fuč a to jsem kořeny měnila v již zabehnuti nádrží, ale hladinu to neovlivnilo, spíš jak píšeš, něčeho je tam moc a nebo špatně fungují bakterie. Ty máš nádrž teprve v zabehu? Jak dlouho je založena?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 23:47 Muž Lampal [6] Re: Kata Eš
Snizil jsem prutok na tretinu a vlastne mi slepa az tak nevadi, stejnak je tam kryt, je to spis jen znak neceho hodne. Spis jsem ted prohlizel koren a mam podezreni, ze na spodni casti pod slizem je i bila plisen, jdu hledat nejake info
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 23:38 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Lampal
Slepou hladinu neodstranis tím, že ji budeš točit jak ve víru, dost souhlasím s kolegama níže. Já s ní měla ze začátku také problém a ustoupila až po 4 měsících existence nadrze a zjišťuji, že mám přesně ten problém, že byť mám narvane akvárium rostlinkama, tak musím hlídat kvalitu vody, jelikož těch živin mají příliš a nemohu tak ani hnojit, jak prihnojim, tak se okamžitě rozjedou řasy sad A větší proud je opravdu spíše na škodu, vláknita je prevít a netrvá ji to dlouho, ač se dobře likviduje, tak je to ale otrava :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 18:55 Muž Lampal [6] Re: ZDRI
Ryby nebudou, zivorodky urcite ne. A cim driv si je koupim, tim driv si muzu koupit nove preci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 18:14 Muž ZDRI [1415] Re: Lampal
Uvažuješ naprosto správně, protože:
- máš tam na tak velký výkon malý molitan
- čím větší výkon čerpadla, tím rychlejší průtok (což mikrobi údajně moc nemusí)
- čím rychlejší proudění, tím hůř molitan zachytává nečistoty (empiricky vyzkoušeno)
- u mě platí - čím intenzivnější proudění, tím více rostou řasy (hlavně zelená vláknitá a paroh)
Já bych ho stáhl na 1/3-1/2 a radši řešil příčinu (organické látky), což už celkem rozumně děláš (časté výměny vody). Speciálně na slepou hladinu se mi osvědčilo aktivní uhlí, stačí i provizorně zavěšený sáček poblíž výtoku, ale jde to i bez něj. Hlavně tam teď nedávej ty platy!

Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 18:00 Muž Lampal [6] Re: ZDRI
Jj nad tim jsem uvazoval, vir tam je velky a stacilo by asi polovina. Myslel jsem z hlediska zabehu/usazovani bakterii v molitanu, jinak dik vsem za podnety. Pravda uz to tu procitam delsi dobu, ale praxe je praxe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2019 17:50 Muž ZDRI [1415] Re: Lampal
Tvoje čerpadlo má papírový výkon 400 l/hod, což je na velikost akvárka až dost (trochu ho utlumí molitan, až se zanese). Na můj vkus je to hodně, ale spousta akvaristů to má rádo (záleží na konkrétní osádce). Dá se pomoci i instalací rozstřikovací rampy, já používám tuto (je levná a sedí přesně na Tvůj filtr/čerpadlo): www.rostlinna-akvaria.cz/…
Mmch. slepá hladina je důsledkem vysokého obsahu organických látek - viz naše dnešní diskuze o (ne)potřebě přidávat do Tvého akvárka hnojení a "zajížděcí" ryby-platy (jak Ti radila odbornice se 40-ti letou praxí...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.04.2019 17:44 Anďaska Re: Lampal
Záleží jaký má čerpadlo výkon a jak je velké akvárium. Aby tam pak nebyly ryby jak na kolotoči a silný proud nepomlátil rostlinky. ;-) Pokud tam slepá hladina je, tak tam bude i tak, jen to není vidět, protože ji proud rozbije. Spíš by pomohlo vzduchování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2019 17:33 Muž Lampal [6]
Zdravim ve spolek, vadi kdyz mam cerpadlo naplno? Nemam pak slepou hladinu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 17:26 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Maya
Jednou za tři dny a pozorovat ryby jak se chovají pokud by se začaly více sdružovat u hladiny, okamžitě men vodu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 17:24 Žena Maya [30] Re: Kata Eš
Ok! Jskoze od den nebo dvakrat do tydne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 17:08 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Anďaska
Na konci 4 týdne už bych strach neměla, jen bych chviličku měnila častěji vodu naz jednou za týden a myslím si, že problém mít nebudeš a opět jak píše Anďaska, pridavej je postupně ať si nerozhodis rovnováhu v nádrži ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 17:04 Anďaska Re: Kata Eš
Pokud bych neměla po ruce testy, zkusila bych to taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 17:03 Anďaska Re: Maya
Až budeš rybky přidávat, tak postupně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:59 Žena Maya [30] Re: Kata Eš
Budou tam mini pancernicci a drobnoustky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:55 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Anďaska
Píše 3 týden, takže příští týden někdy ke konci už bych si prvotní osadku lajzla :) vzhledem k tomu, že zabehu hodně pomohla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:55 Žena Maya [30] Re: Anďaska
20.3 jsem zacala - do tydne to cele zarostlo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:55 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Maya
Zabarvení vody kořenem neřeš, to ničemu neškodí, ba naopak ;-)
Jako můžeš to odzkoušet na rybě, jak píše Anďaska, já si myslím, že jedna to dá ale v pohodě. Ty testy je dobré mít, protože to akvárium stále pracuje a bohužel se někdy stane, že se rovnováha rozjede a člověk ani neví proč pokud neudělal nějaký neuvazlivy zákrok. Já ho čas od času raději kontroluji a ten test udělám, když už se blíží výměna vody, po ní nemá cenu to měřit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:37 Anďaska Re: Maya
A kdy bylo akvo založené?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:34 Žena Maya [30] Re: Anďaska
Rostou-jsem si vzpomnela,ze jsem dve zadtipivala- oni byly vyssi ale ted uz lezly z vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2019 16:31 Anďaska Re: Maya
To se může zase rychle změnit. Výsledek, který bude signalizovat, zda rostlinky prosperují nebo ne na nich poznáš až priblizne po měsíci. Podle mechu to nepoznáš. Koukej na rostlinky, které jsou zasazené do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:28 Žena Maya [30] Re: Anďaska
Na cem to vidim je javsky mech-nasazuje
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:27 Žena Maya [30] Re: Kata Eš
Mam vsechno- jsou tam pocitam desitky sneku a je to zarostly plovouckama nebo jen kytkama co cekaji na treti akvarko stydim

Tak to musim kouoit tedy test. Voda je cista az na koren,ktery ji obarvil..ale mam to druhy tyden s kytkama a jeden tyden to jelo bez kytek jen s plovouckama -takze 3tyden
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:27 Anďaska Re: Maya
Bez testů jedině tak, že přidáš po tom měsíci nějakou obyč. "záběhovou" rybku. Když bude v pohodě, nebude lapat po dechu atd. tak můžeš po cca dalším týdnu přidat jiné rybky. A hlavně musí prosperovat rostlinky, to je taky známka toho, že se avárium dobře zabíhá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2019 16:23 Žena Kata Eš [68] - LabyrintkyRe: Maya
Testem na NO3 a NO2, pokud nebudou odchylky já si hlídala i hladinu, jestli je čistá(více dnů po sobě hlavně v krytycke fázi v tomhle případě bych řekla třetí týden), tak můžeš vypustit první osadku ;-) a dá se to uspisit i plovouckama, pomáhají s výměnou plynu z atmosféry do vody a opacne

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [6] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30668x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751-zabehnuti-akvaria?od=251