Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 13 Přejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2016 15:52 Muž Yirka [9126] Re: NHKG
Já se klidně přiznám, že se s tím nepářu. Měním 1/3 to je tak 60-70 litrů a v zimě v létě to jde bez úpravy byť teploty přímo do nádrže. Celá výměna od vypuštění po napuštění dělá 15-20 minut. Mé, pravda běžné, rybky to v pohodě akceptují. Ba bych řekl, že se v tom chladném proudu vyžívají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   07.03.2016 15:52 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zuzakva
Bylo by dobré tu přestat psát arogantní odpovědi a jít trochu z kůží na trh. Zatím jsou všichni jen blbci a vy jediná ta nejchytřejší. Co takhle prezentaci akvária a jezírka aby jste mohla trochu oslnit i něčím jiným než svými úžasnými znalostmi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2016 15:37 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zuzakva
Voda není sterilní prostředí, obsahuje kde co a stále se ta koncentrace zahušťuje, občas je potřeba trochu vyvětrat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2016 15:22 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Petan26
Já když měním těch 50%, tak to dopouštím přes 3 hodiny. Tím pádem to pro ryby není takový šok a v tvém případě by stíhal tu vodu trochu upravit filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 14:49 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Beda81
Bedo správný postřeh! Taky mě to napadlo, když se to stalo poprvé, voda byla teplejší po napusteni cca +2℃ Čili nějakých 23℃, teď podruhé výměně jsem si dával pozor samozřejmě to na té 15 m. Hadici sto pro neuhlidas ale teploměr měl jen minimální výkyv. Měřil jsem ihned amonium a to skočilo z nuly na 0,5 a víc, pak sem hned měřil vodu z řádu a ta měla k 1mg na litr. Vyměnil jsem odhadem 50 litrů naráz, což byla zřejmě supa pro ryby. Teď po dvou hodinách to spadlo něco málo pod 0,5, dle odstínu odběru to rozhodně není 0,5 mg spíš míň. Teplota vody je stejná jako když byly ryby u hladiny, nh4 spadlo a na rybách je to hned poznat, vše OK, takže tu teplotu bych asi zavrhl. Skoda ze nemám měření chloru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 14:16 Beda81 Re: Petan26
"Obě malé zavojnatky během 15 minut po výměně vody přešly k hladině a hodně pomalu dýchají spíš to vypadá hrozně"

Jakou teplotu ma "cerstva" voda, kterou lejes do akva ?
Moje akvazacatky zacinaly zavojnatkama. Zavojnatky spatne snasely prudke zmeny teploty vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2016 14:13 zuzakva Re: Wendy2
Jenže člověk nikdy neví, co je v řádu, to je hlavní důvod, proč nespoléhám na výměnu vody. Dítěti bych to taky pít nedala. Jinak ještě nikdo nevysvětlil, proč by mělo být nutné měnit vodu. Nejčastějším důvodem jsou v praxi dusičnany, ale milion lidí v téhle republice (nejmíň) má ve vodovodu dusičnanů moc. A spousta akvaristů je dokonce musí do akvária sypat. Kvůli nim výměna skutečně nutná není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2016 14:07 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: zuzakva
btw asi neznáš celou Petanovu anabázi, jak se snaží zachránit závojnatky z plivátka, kde doteď přežívaly, přišel k tomu jak slepý k houslím, ale snaží se, doteď vodu měnil jak šílený a to co se mu děje teď mi přijde jakoby do řádu hupslo co nemá a ty ryby mu to tráví, doteď byla voda ok, leda by se přestěhoval a má jinou vodu.. ale to nepsal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 14:03 zuzakva Re: NHKG
To je nutnost jen u nevyvážených a přerybněných nádrží. Také chovám náročné ryby. V 50% vodovodní vody by se otočily do dvaceti minut.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.03.2016 13:58 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: zuzakva
měním týdně 75% a nezaběhlé a špatně navržené akvo nemám (malawi), aspoň myslím xD, chtělo by to specifikovat jakou nádrž myslíš, aby to někoho nemátlo ;)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.03.2016 13:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zuzakva
Měnit 50% je naprosto normální. U některých akvárií nutnost. Asi jste nikdy nechovala náročné ryby. Já to dělám každý týden. Ale mám dobrou vstupní vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 13:53 zuzakva Re: Petan26
Kdybys měl správně zaběhlé a dobře navržené akvárium, nemůže se stát, že bys potřeboval měnit 50% vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 13:49 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Yirka
Určitě máš pravdu ale i když přece budu mít rozjetou filtraci a z nějakého důvodu budu měnit 50% vody, za vodu z dnešního dne, ryby to odnesou tak jako tak, poněvadž pokud mi filtr stihne prolit vodu 2 x za hodinu, můžeš mít standardní filtrací rozjetou jak chceš, můj úsudek. Čili chyba není jen v nezabehnutem akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 12:55 Muž Yirka [9126] Re: Petan26
Věř tomu, že ty problémy jsou v nefungující nitrifikaci. Chce to prostě čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 12:51 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Yirka
Začal jsem taky používat hadici mám to 15m, bych se ukybloval. Navíc nech odstavat 50 litrů :-) poslední hodinu zhavim linku nikdo to nebere.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2016 12:45 Muž Yirka [9126] Re: Petan26
Podle mnohaletých zkušeností zde na portálu tak 80% akvaristů používá vodu z řádu. Množství co z nich také, včetně mě, bez odstátí, hadicí z baterie přímo do nádrže, bez jakékoliv chemie.
Vyžádej si rozbor vody od tvého dodavatele. Ti slušní údaje mají přímo na svých stránkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 12:43 zuzakva Re: Petan26
Demivodu. Někdy vodu z přírody nebo balenou. A vodu v akváriích v podstatě neměním, mám je zařízené tak, aby to nebylo potřeba. Mám citlivé ryby a v tom bordelu z vodovodu je koupat nehodlám, i kdyby šlo jen o chlór, ale dusíku je v pražské vodě taky moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 12:35 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: zuzakva
A co pouzivas? Mám studnu ale zatím bez výsledku . Naštěstí se to svinstvo poměrně rychlé odbourává, jen nevím proč, jestli samovolně nebo pre filtry.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 12:27 zuzakva Re: Petan26
Naprostá klasika, já to řeším tak, že vodu z vodovodu do akvária neleju (a ani ji nepiju).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 12:12 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby – Vysoký obsah NH4 v řádu
Tak sem maximálně nas....., opět po výměně vody ryby priotravene, zároveň je tímto po záhadě, testoval sem vodu z řádu, k 1mg, přitom maximum je 0,5.... vodu na amonium sem nikdy netestoval, neměl sem testery a ani nikdy před tím jsem takovouhle anomálii nepozoroval až teď u té 200 ky. Chudery ryby. Člověk chce dobře a škodí jim. Co s tím? Máte podobné zkušenosti?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 15:59 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Karnal
Tohle přesně dává smysl! Plus to zvýřené dno. Podle Sery testeru je NH3 odvysle od pH, přímo se nh3 vypočítává od pH. Skokove, protože po půl hodine nh3 a nh4 0,5 a o,o3 mgl což by mělo být v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.03.2016 15:53 Žena Karnal [196] Re: Petan26
Tak mohl po výměně skokově stoupnout třeba čpavek, změnou ph, to pak je taky špatné. Ale ono v takovém zabíhajícím se akváriu ty rychlé změny kvality vody poměrně běžné. Proto bych víc měnila, sice to může mírně záběh pozdržet, ale neřekla bych že by to byl nějak výrazně delší čas. Tak maximálně o týden a to je dost přehnaný odhad :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 15:38 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby – Sera NO2
Fotka k příspěvku Pro Václava ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 15:30 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Karnal
V té prezentaci je to trochu nepravda, takhle to bude vypadat až po nabehnuti (no2 =0), teď to dělám spíše 2 x do týdne ale pritlacim, jen zase nechci vymenovanim oddálit náběh, čili je potřeba to nějak poladit, jen se vrátím k tvé reakci, ryby byly u hladiny a dychali pomalu, min než normálně, ne jako při malé O2... zajímá mne proč byla jejich reakce taková přesně po výměně vody, celý týden je stav vody víceméně stejný...
Jinak nyní vše OK ryby jsou úplně v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   04.03.2016 15:26 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Petan26
Nevím na jaký návod koukáš ale u 0,5 je napsáno: jedovaté, okamžitě opakovaně aplikovat
sera toxivec resp. sera pond toxivec a provést částečnou výměnu vody.
Filtr nemáš zajetý a akvárium také ne. Takže výměny vody by jsi měl ze začátku dělat denně dokud hodnoty NO2 neklesnou a naopak NO3 nestoupne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.03.2016 15:13 Žena Karnal [196] Re: Petan26
Na tu výměnu vody bych asi raději přitlačila, ono ten týden (udávaný v prezentaci) je zatím málo - to bude tak dobrá výměna vody, až filtrace pojede jak má.
Ryby když už plavou pod hladinou a zrychleně dýchají, tak už je to špatně. Jednak to pro ně není žádná legrace, je jim už zle a druhak je to může dost podrazit zdraví obecně - budou náchylnější na nemoci a tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 15:01 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Yirka
Vím že to není super a čekám s ohledem na aspoň trochu zajete oba filtry ze to každou chvíli spadne k nule, proto taky častěji měním teď vodu. No pokud se to nezlepší musím vymyslet řešení. Taky si myslím že tyhle cunici něco vydrží proto padlo to rozhodnutí je tam dat. Je třeba znát celou mou akvaristickou krátkou historii a hlavně těch našich ryb :-) Ryby se rozplavavaji, tak aspoň tak. Diky za snahu!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.03.2016 14:46 Muž Yirka [9126] Re: Petan26
A netápeš v těch dusicích trošku?
Dokud nebude NO2 na nule, je těžké se bavit o něčem jiném. 0.5 je prostě velmi špatně. A kdyz si k tomu připočítáš ty špindíry co tam máš......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 14:44 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby
Napadají mě tyto veci:
1 proudem vody s zvyrilo dno, tím se ryby priotravily
2 otrava chlorem
3 cca 5 minut byl na suchu vnitřní filtr, nechciply bakterie které nakazily vodu?
4 nevím
Jedno je snad jiste, že to klidnější dýchání nebylo pro více kysliku ale obrana před něčím ale čím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 14:34 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: vaaclav
Václave návod od sery mám před sebou, cituji: 0,5 mg/l , ještě uvážlivé, příp. Aplikovat sera toxivec, a sera bio nitrivec resp. Sera pond toxivec ....
Škodlivé se podle sery povazuje 1,0 mg.
A nechcete mi tady tvrdit výměnou vody došlo k rapidnímu nárůstu N ek? Když to ani testy neukazuji spíše jsou lepší nežli před výměnou ( dle barvy kontrolni latky)
Celý týden je v akva 0,5 mg no2 tak proč ta změna po výměně vod, přece by to mělo být lepší?!
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 14:13 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Petan26
Měl by jsi si něco přečíst v návodu na NO2 0,5 je už dost jedovatá záležitost. To že máš ale NO3 0 svědčí o tom že tvůj filtr nefunguje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2016 14:10 Muž grunda [1781] - Cichlidy
Souhlasím s Jirkou, jen bych si přisadil - na 3 závojnatky máš sakra malé akva
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2016 14:09 Muž Yirka [9126] Re: Petan26
Sám přece musíš vidět, že problém je v NO2. Nitrifikace ještě prostě nefunguje a již tam máš rybky. Je nutno častěji měnit vodu, dokud nebude NO2 na nule.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 13:40 Muž Petan26 [59] - Jezírkové ryby – Výměna vody vs reakce ryb
Zdravím, mohl by mě někdo říct, proč v mém zhruba týdením akva cca 180 l vody, filtr vnější jede 3 týdny z toho 2 v zaběhněte akva, menší vnitřní filtr nabehnuty krásné plný bakterií, par nově vysazenych kytek-spíše zivoricich, snad zatím, tři Zavojnatky, více viz. Prezencka, ryby před výměnou vody méně aktivní ale hlavne více lapaji po dechu, po výměně vody téměř 1/2, jednoznačně zvýšení aktivity ale hlavně zklidnene dýchání, prostě krása :-)
Voda je provzdusnovana dle mého dost, jednak mám bublifuk, jednak teda rampu od Eheim, která je nad hladinu aby vzduchovala vodu, ve vodě znatelne micro bublinky...To je tak voda z kohoutku provzdusnena? Nebo proč? Moc mě to zajímá, díky za názor.
Aktuálně doplňuji. Obě malé zavojnatky během 15 minut po výměně vody přešly k hladině a hodně pomalu dýchají spíš to vypadá hrozně? Vo co sakra jde?
Test: No3 0, NO2 0,5, NH4 O,5, bohužel test na chlor nemam ale předpokládám, že nic extra.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 04:50 R Muž romant [27987] Re: Barakainus
Říkám tomu tzv. protiřasová prevence a měl jsem napsat, že tam jsou vždydy přítomni plži, povětšinou okružáci a akvo je sem tam zakrmeno sušeným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2016 04:47 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: romant
Proc menis vodu kdyz tam nemas ryby tak casto?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   26.02.2016 21:07 R Muž romant [27987] Re: jamro27
Ano, čekal jsem kdo s tím příjde. Inu, proč ne, ale začátečníci co nemáte odsledováno, mějte se na pozoru a neřiďtě se doporučením tohoto přispěvatele. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2016 21:04 Muž jamro27 [40] - krevetky
ja osobne uz akvaria nenechavam zabiehat, pouzivam praskove bakterie aj tekute. Osadku davam do akva po par hodinach od zalozenia. Vacsinou ako sa vycisti voda. Zatial bez problemov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2016 16:19 R Muž romant [27987] Re: Boldy
Při záběhu akvária měním klidně denně těch obligátních 30%, ovšem nikoho do ničeho netlačím. Mám odzkoušenou jak variantu "nechat to vyhnít" a to doslova, bez výměny vody nechaný měsíc, potom vyměněná dva dny po sobě polovina vody a jde se postupně do ryb. Ta častější výměna je spíš pro trpělivější jedince, záběh je pomalejší. Takže když se budeš držet již od teď té týdenní klasiky nic tím nezkazíš. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2016 15:31 Žena drvi [2894] Re: Boldy
Jj, 30% vody týdně, to už máš napořád :) a v případě potřeby (nemoc, napadení řasou atd.) i častěji . Ale začínáš s tím dobře, držím palce palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2016 15:25 Muž Boldy [0]
Ahoj, prosím Vás, zhruba 30% vody vyměnit i po prvním týdnu zabíhání akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 21:58 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: afc1886
Tak já tam dal živorodky ty něco snesou. Jinak bych to dal kolem 3-4 týdnů. Jinak mi opravdu vyčistili řasy na kytkách během 24 hodin. Čuměl jsem jak blázen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 21:55 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: koyack
Pomalu oproti tomu plevelu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 19:55 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Boldy
Vic kytek je vzdycky lepsi, ale ty jich mas dost. To se rozroste. Za 1-2 mesice nebudou mit ryby kde plavat.
Jen vytahni ten Anubias z pisku a privaz ci prilep na kamen/koren
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2016 16:22 R Muž romant [27987] Re: Boldy
Jasně že šlo, akvo sem tam lehce zakrm sušeným krmením, podpoříš nitrifikaci, šneci to event. zpucují a taky svojí přítomností budou podporovat nitrifikci. Vodu můžeš měnit klidně i něokolikrát týdně, rozhodně měnit před i po přidání první rybí osádky a s dalšíma rybma, po dalším týdnu zase měnit. Osmocote, když je správně zapravený ve dně(u tebe je to v richtiku), tak bych případný výskt řas na toto nesváděl, řasy máme v akváriu všichni, je jenom otázka jak dalece je jsme schopni akceptovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 16:09 Muž Boldy [0]
Mno já asi rybičky nasadím dle časového intervalu, dejme tomu měsíc, a nebudou viditelné žádné vady...tak by to šlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2016 14:57 R Muž afc1886 [14704] Re: BuldozerGT86
To že se ti udělala řasa na kytkách a po nasazení rybiček bylo akva hned na druhý den čisté se mi nějak nezdá.Rybičky se nasazují po řádném zaběhnutí akvária,ne když se ti objeví řasa.Taková rada není moc dobrá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2016 14:35 Muž koyack [87] Re: BuldozerGT86
Bacopu do popředí, no to snad ne. A roste pomalu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 13:59 Muž BuldozerGT86 [45] - Prodám - TlamovceRe: Boldy
Tohle je super... rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa roste to hrozně rychle.
A tohle bych dal do přední části je to opravdu pěkná kytka ale roste pomalejš rybicky.net/atlasrostlin/bacopa_caroliniana palec

A udělej si prezentaci... Ať víme co tam máš atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2016 13:56 Muž patamatix [408] Re: Boldy
Rostliny nemám zas,tak nastudované,ale když mrkneš do atlasu rostlin a dáš pokročilé vyhledávání,tak se ti bude hledat lépe,lze nastavit různé parametry rostlin. rybicky.net/atlasrostlin/hledat/

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [13] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30674x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751-zabehnuti-akvaria?od=601