Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaběhnutí akvária

 

NápovědaFórum » Zakládání a údržba akvárií » Záběh 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Zaběhnutí akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2016 05:37 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Maq
fishless cycling se nedela aby bakterie nehladovely, ale aby se vykrmily na uroven zateze az prijdou ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2016 05:36 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: kaminekvevode
Mocovina se pouziva na myti, takze v mycich potrebach. Bez pridanych vuni. Mebo jak bylo receno, lidska moc. A nebo cokoliv jinehoho organickeho. Hodit jednu mrazenou krevetu se dela casto a taky je to jednoduche.
Pripadne pokud delas rostlinne akva, dej pod pisek hlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 23:53 Maq Re: kaminekvevode
Trošku jsem o tom uvažoval, trošku počítal, a došel jsem k názoru, že - pokud tedy zakládáme akvárium z čisté vody, bez násady bakterií odjinud - představa, že nitrifikační bakterie v založeném akváriu "hladoví", je omyl.
Tedy, žádné zakrmování, močení, lití čpavku není nutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2016 21:28 R Muž romant [27987] Re: kaminekvevode
Tak dá se klidně použít lidská moč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2016 21:24 kaminekvevode
Ahoj, chtěl bych se zeptat, jestli tu má někdo zkušenosti s "fishless" zaběhnutím akvária pomocí přidávání kapalného amoniaku. Docela dost jsem si o tom načetl na zahraničních webech a chtěl bych to vyzkoušet s budoucí nádrží. Objednal jsem si sladkovodní testovací kit od API a nyní sháním zmíněný amoniak. Nějaký tip, který amoniak zakoupit? Díky...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 16:21 R Muž romant [27987] Re: Maq
Mě s prominutím nezajímají vaše krajový speciality(naprosto bez urážky), já jsem jenom reagoval na tvoje nedovysvětlený konstatování o těch rostlinách a dusíku, který tak jak bylo napsáno jsem považoval za zavádějící a to zvláštěpak pro méně znalé a v akvaristice ne tolik "kované" boce a borkyně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 16:14 Maq Re: romant
Ano. Rostliny nejsou jediné. Můžeme přidat další "vítkovický" modul a měnit vodu méně často.
Já to vidím tak, že rostliny jsou první a přirozená volba. Teprve když z nějakého důvodu nemůžeme (nechceme) mít dostatek rostlin, musíme sáhnout po jiném řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.11.2016 14:51 R Muž romant [27987] Re: Maq
Není pravda, že dusík zlikvidují jenom rostliny a masivní výměny vody, jsou situace, akvária, kde toto nelze uplatnit, rostliny zlikvidují ryby a ve vstupní vodě je dusičnanů noremní množství a zde se dají a s úspěchem používají přípravky na bázi zeolitu a nebo zeolit samotný, tedy jako jedna z těch dostupnějších možností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 14:19 Maq Re: kaminekvevode
Čím víc čtu prameny, tím silnější mám dojem, že význam nitrifikace se nadhodnocuje (snad díky výrobcům/prodejcům filtrů a navazující techniky).
Nitrifikace funguje a je potřebná podmíněně, ne vždy.
Nitrifikační mikroflóru dost dobře nelze "vypěstovat". S výjimkou zcela čerstvého akvária je jí vždycky právě tolik, kolik se uživí.
Nitrifikace není zázrak, kterým se všechny problémy vyřeší. Dalo by se to říct i tak, že mění akutní problém na latentní.
Jak zrovna řešíme na jiném místě (Zakládání akvária), dusík zlikvidují jedině rostliny, a pokud nestíhají, máme trvalý problém, který řešíme masivními výměnami vody. S nitrifikací nebo bez.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 12:19 R Muž romant [27987] Re: kaminekvevode
Ano i samo se vytvoří, dá se podpořit lehkým občasným přidáním sušenýho krmení do prázdnýho akvária, přítomnost plžů taktéž výrazně přispěje. Já testy nevlastním, prostě po třech nedělích onoho podpořeného záběhu rozhodně den předem a den po vpuštění první rybí osádky(nedávat komplet osádku najednou) vyměním polovinu vody. Já třeba měním i v průběhu zabíhání, někdo další zase ne, je to individuální.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 12:18 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: kaminekvevode
Toto se resi tak, ze krmis prazdne akvarko. Ne moc zezacatku, pozdeji vic, takovou trochu mensi beznou davku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 11:50 kaminekvevode
Ahoj, chystám se koupit 40l akvárium, ale mám několik otázek ohledně správného záběhu akvária a množení užitečných bakterií. Podle různých článků jsem pochopil, že základem je, aby se v akváriu vytvořili užitečné bakterie, které časem přemění toxický čpavek (NH3) na dusitany (NO2) a ty následně na nejméně škodlivé dusišnany (NO3), které je potřeba redukovat pravidelnou výměnou vody. Bakterie však potřebují pro úspěšné rozmnožení NH3. Jak ho nejlépe dostat do akvária? Nebo je možné, že se bakterie množí i bez přítomnosti čpavku? A dále by mě zajímalo, jakým způsobem sledujete obsah těchto 3 látek (amoniak, dusitany a dusišnany) ve vodě během záběhového cyklu. Používáte nějaké testery? Díky za odpovědi. ;)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.06.2016 20:41 R Muž romant [27987] Re: Xlienka
Právě proto, že to je ještě stále čerstváček, tak bych se o ty bakterie až zase tolik nebál, ve filtru ještě není vytvořeno větší množství kolonií bakterií který by mohly potenc. nadělat škodu v tom, že uhynou. Ono tedy i v tazatelově případě k hynutí bakterií začne docházet, ale já sázím na tu čerstvost a mládí, proto jsem doporučil co jsem doporučil a s tím bych si vystačil. :-) Ono to nechce ani podcěňovat nitrifikační sílu dna, tedy filtru druhého. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2016 09:38 Žena Xlienka [276] - Amerika
těch deset hodin nebude pro bakterie ideální, ale část určitě přežije ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2016 09:14 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zdedo
Řeším to tak, že filtry obecně nepoužívám vůbec.
Škoda, že v prezentaci nemáš aktuální fotku celého akvária, takže nevíme, jak se daří rostlinám. Každopádně bojovnice bude v pohodě a těch pár razborek by to mohlo taky přežít. Romant má s nekrmením pravdu a s výměnou vody asi taky (zřejmě se neobává ani tak o nedostatek kyslíku jako o to, že se přeruší proces odbourávání odpadních látek).
Otázka, kterou bych si ještě kladl, je, zda pauza neublíži bakteriím ve filtru - zda by se filtr neměl například vybrat a nechat volně položený v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.06.2016 06:54 R Muž romant [27987] Re: zdedo
Den před a den po vyměň polovinu vody a ty dva dny nikoho ničím nekrm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2016 06:48 zdedo – Elektřina
Dobrý den,
mám čerstvě založené akvárko, od 17.5.2016.
Zatím všechno funguje tak jak má, jen pořád bojuji s rostlinami.
Každopádně mám problém, protože u nás vypnou na celý den (od 8:00 do 17:30) elektřinu a tak mám strach, aby to ryby rozdýchaly, když celou dobu nebude fungovat filtr.
Jak to řešíte vy? Jak moc velký problém to takhle na začátek je?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 08:57 Muž Kublik [8] Re: DaveLister
Nad PMDD uvazuji do budoucna, tam se jen spetku obavam toho michani, abych to neposr.l hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 08:44 Muž Kublik [8] Re: grunda
Ne bavime se o 450tce, cisty objem vody asi 370l.
Pardon, zapomel jsem tam nahrat hlavni foto, tak se nedalo dostat do prezentace. Uz jsem ji nahral stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2016 01:05 Muž DaveLister [478] Re: Kublik
PMDD koupíš asi za padesát korun a máš tam ještě další složky jako mikroprvky atd (vše zvlášť, takže přidáš jen co chceš, třeba jen to K). A je to prostě to samé, nic lepšího se na draslíku nedá vymyslet.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 00:55 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kublik
500 ml - 250kč, na 100 litrů vody se dává 10ml týdně, tzn. vydrží to 50 týdnů (teda pokud se bavíme o tvém 80-ti litrovém akva)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 00:51 Muž Kublik [8]
Zajimava volba, pokud pomuze, tak 250kc neni urcite tak strasna investice. Jak jsem to pocital, pro moje akva by to vystacilo ale jenom na 12 tydnu. I tak v pohode. Diki za radu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 00:17 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: DaveLister
každého volba, nicméně 250 kč na 50 týdnů - to není žádná divočina ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 00:12 Muž DaveLister [478] Re: grunda
No, chci-li dodat do vody draslík, potřebuju draselnou sůl. Dusičnan ani fosforečnan nechci, ani nechci nic, co by hýbalo moc s pH jako uhličitan. Asi nechci ani chlorid, moc chloridů ve sladké vodě není asi úplně přirozené. Síran draselný je logická volba. Je to i součást PMDD, dá se koupit za pár korun. Kupovat takovouhle vodičku mi přijdou vyhozený peníze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2016 00:10 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: DaveLister
co v tom je netuším, nicméně to mám vyzkoušené a funguje to ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.03.2016 00:09 Muž DaveLister [478] Re: grunda
Co v tom může být? Síran draselný? Za tolik peněz?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 23:35 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kublik
hlavně ne KNO3, raději něco takového: www.sklorex-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 23:33 Muž Kublik [8] Re: grunda
Oki diki. Skusim ho nekde sehnat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 22:57 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Kublik
rychle roste, ale potřebuje lepší podmínky. Přidal bych trošku draslíku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 22:44 Muž Kublik [8] Re: MarekP
To je hezke, ale nic to nemeni na tom ze je to taky rychle rostouci... Jde mi ale o znizeni no3 ve vode, a zlepseni stavu rostlin asi taky vody. Protoze jsem menil dno, davam do akva taky Easystart. Myslite, ze se to zlepsi casem, o napr. dva tydny? A pak mam ty hnede listy obtrhat, nebo se zlepsi?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 21:48 Muž MarekP [812] - MalawiRe: Kublik
To, co máš ty, je Limnophila sessiliflora.
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 21:04 Muž Kublik [8] Re: grunda
Fotka k příspěvku Neco podobneho mam, ale taky to spatne roste, spodek se sfarbuje do hneda a vrsek zase do bledozeleny barvy.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2016 20:31 Muž grunda [1781] - Cichlidy
já bych raději dosadil tohle: rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 20:29 R Muž romant [27987] Re: Kublik
Neznám lepší pumpy dusičnanů a samozřejmě nenecháš porůst celou hladinu a budeš to redukovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 20:27 Muž Kublik [8] Re: romant
Na co plovouci rostliny? Pak nebodou mit svetlo ty dolu a nebudou rust, nebo se pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.03.2016 19:17 R Muž romant [27987] Re: Kublik
Plovoucí rostliny, do filtru zeolit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2016 19:13 Muž Kublik [8] – Nevim si rady
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Nazdarek lidi, fakt potrebuji vasi radu. Menil jsem dno, protoze stary bylo spatny, vodu menim kazde 3-4dny, 1/3. Bohuzel, vstupni voda ma NO3 kolem 100 mg/l. Jinou nemam :-( Jak bych mohl nejak pomoct akvarku, aby lip fungovalo? Rostliny mi skoro vubec nejedou, skoro vsechny maj hnedy listy, od anubiasu az po rychle rostouci rostliny... Rybicky vypadaj v pohode, zerou, plavou, jen ty rostliny me serou... Prosim o radu, diki mooooc :-(
Jo a do filtru jsem si koupil Tetra Balance Balls ProLine, ale je to tam jeste jenom asi tejden a pul.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2016 09:48 aviater Re: vaaclav
Díky za konzultaci, světla stahuju. Co2 přidávám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2016 23:01 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: aviater
To máš sice pravdu ale 14 hodin svícení vykoná své a NO3 jde k nule. Tenhle stav je příčinou tvých problémů. Takže stáhni dobu svícení (postupně ji můžeš zvyšovat) ale přes 10-11 hodin bych rozhodně nešel. Podívej se na své hnojivo aby to nebyly jen stopové prvky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2016 22:45 aviater Re: romant
Jo, asi ano. Nicméně papírky jsou pochybné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2016 22:24 R Muž romant [27987] Re: aviater
Nulové NO3 nikdy nevede k ničemu dobrýmu, tedy bavíme-li se v daných souvislostech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2016 22:21 aviater Re: vaaclav
Ph-7,2; Dkh-6; Dgh-12; NO2-0; NO3-0.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2016 21:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: aviater
Silné světlo a příliš dlouhá doba svícení. 14 hodin "to je vražda napsala" sniž to na 9 hodin a kup si základní testy na vodu aby jsi věděl na čem jsi. Pokud je to sinice na týden bych zhasl úplně.:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2016 21:23 aviater Re: Petan26
Po rekonstrukci 300L akvaria, jej nemohu zaběhnout. Echinodory a kryptokoryny, teplota vody 26°C a skalárek 6 kusů. Po aplikaci CO2 černá sinice, kterou obden odsávám, rychlý průtok, pomalý průtok, čeření hladiny, nečeření, nic. Malinko přidávám Pmmd a je to spíše na škodu. Pořád stoka. Po hnojivu rostliny táhnou vzhůru, ale jsou neduživé a mizerné.Světlo 4x36w 830 14 hodin.Tak nevím sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2016 09:00 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: JirkaŠčobák
Vše beru na vědomí!!! Dnes po ráno NO2 0, NO3 0, NH4 0, nh3 0, asi by mělo být trochu Nitratu, neděje se, chce to čas, možná je ale není měřitelný, ale aspoň něco pozitivního.
Líbí se mi rada ohledně pomalého napousteni!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2016 08:57 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Barakainus
Dnes budu chtít rozbor osobně! Dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2016 01:16 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Petan26
Nemas ve vode chloramine misto chloru? To by vysvetlovalo proc se to rybam nelibi i proc nameris nh4 ve vstupni vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.03.2016 22:11 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Petan26
Napada me par veci:
1) Fakt muzes mit zlou vodu, ale rekneme, ze voda je ok.
2) Zminil jsi, ze ti po vymene vody stoupla teplota v akvariu. Zde muze byt jeden problem. Voda horka a voda studena podle me nemusi mit stejnou kvalitu a tys daval smisenou, odhadem vyrazne teplejsi, kdyz ti to zvedlo v celem akvariu teplotu o 2 stupne. Ja nalevam pri vymene zasadne vodu studenou, ktera tece z vodovodu o 4-6 stupnu chladnejsi, nez mam v akvariu. Mirny pokles teploty nevadi (menim neco mezi 10-20% vody). Pokud menim jen 10%, mohu v pripade problemu klidne menit kazdy den, nevadi to. Studenejsi voda ryby "probere". Teplejsi bych neriskoval :).
3) Koukal jsem na tve akvarium, nakoukl do deniku. Od zacatku mas "mizerne rozdane karty". Rekneme, zes zacal, jak zacal a nejedna se o zavojnatky. Ja vcera dal 20 ryb do 250 litroveho akvaria, ktere jsem zabihal 3 mesice a mam v nem uz vice mene rostoucich 70 rostlin. Ok, je to akvarium bez filtrace a vzduchovani, jenze i kdyby tam filtr byl, dam tam ryby, az kdyz rostliny rostou. Mesic, mesic a pul. Tobe neroste nic, nic nekonzumuje odpadni latky. Celkem o nicem. I kdyby to nebyly zavojnatky, mel bys problemy (viz co pisi lide o slozeni vody - nerozumim tomu, verim jim).
A ted k realite, ze mas zavojnatky. V zasade mas pouzitelnou velikost akvaria, mas dva filtry, nesel jsi na to uplne zle, ale stejne je to v kelu. Pokud zavojnatky nezabijes nebo nekomu nevenujes, tva sance na akvarium s rostlinami je velmi nizka. Budes muset pracovat s kvalitou vody jen s filtraci, vymenou, mozna chemii - nevim. Nesel bych do toho. Neumim.
Ok. Jedina sance, jak se dopracovat k slusnemu rostlinnemu akvariu. Zaloz si vedle stejne velkou dalsi nadrz. Vyber rostliny, ktere preziji zavojnatky. Fakt nevim, ktere to zvladnou. Mozna anubias. Jenze ten roste strasne pomalu a budes ho mit plny ras. Nebo naopak nejaky rychle rostouci "plevel", ktery nekoreni ve dnu (najas). Muzes na okraj akvária prichytit neco, co neroste v akvariu, ale koreni z nej (Epipremnum pinnatum). A az to bude rust 2-3 mesice, rybky prendej.
Vim, ze jsem ti nepomohl se soucasnou situaci, spis resim budoucnost, ale ani to neni od veci. Do budoucna by bylo fajn zabehnout nejprve akvarium s rostlinami a az pak resit, co se ti do nej hodi. Podle toho, co ti finalne roste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 18:03 Žena Karnal [196] Re: Petan26
Tohle by chtělo řešit z dodavatelem vody, protože tohle by tedy z řádu téct nemělo.
Je možné, že někde třeba prosakuje jímka a to bych tedy ani pít nechtěla.
Otázka je, jestli to budou ochotní řešit, ono je to s vodárnami a ochotou/schopností řešit problém někdy docela k naštvání. :-(

Ale jak to teď řešit s rybkama bude těžké. Není možnost najít nějaký jiný zdroj vody která by měla lepší hodnoty?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2016 18:02 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)Re: zuzakva
nechtěla jsem reagovat, ale nedá mi to... když jsem s akvaristikou začínala, nebyl internet a já byla odkázána na informace ze stoletých příruček z knihovny, protože v okolí žádný akvarista nebyl... samozřejmě, že jsem všechno dělala špatně a po každé výměně vody, provedené jednou za půl roku se strašně divila, proč mi potom ryby umírají, když teď mají čisto...??? a svádět na špatnou vodu z řadu jsem to rozhodně nemohla, nechápala jsem totiž pochody, které v akva probíhají a procesy, ke kterým dochází, když se voda mění takto nárazově... takže proti neměnění vody stojí moje bohatá osobní zkušenost, chceš ji popřít?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 22 23

Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 30674x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12751-zabehnuti-akvaria?od=551