Hromadný úhyn ryb
Ony ty hodnoty co jsem uváděl naměřím pokud krmím hovězím srdcem...
pokud pár dní vynechám jdou hodnoty NO2 pod 0,1...stále se učím ...uvidím jak to půjde dále..ale musím přiznat zase mě to po letech moc chytlo..
Nejen vy jste se tady mnohému přiučil - já také.
A jsem rád, že si (i v zájmu třetích osob) rozumíme.
Ústavprochoré se Vám snaží naznačit, že se jedná o náběh nitrifikačního procesu, který normálně probíhá trvale a tento náběh končí dobou, kdy bakterie "stíhají" zpracovávat dusíkaté látky na finální produkt - dusičnany. Podle hladin, které uvádíte (pokud stále platí hodnoty ustálené na NO2- 0,1-0,2 mg/l) tento náběh probíhá stále i u Vás, v plně zaběhlém a nepřerybněném akvárku považuji tyto hodnoty již za upozornění, že se něco děje, neboť by měly být ideálně neměřitelné (určitě pod 0,1).
EDIT - ústav již vysvětlila sama, holt jsem pomalejší
Samozřejmě jsem měl na mysli dávat do akvária ryby postupně....nejsem žádný odborník na akvaristiku ...na tomto forum jsem se mnohému dozvěděl a přiučil..Takže není možné vše mé napsané věty brát doslovně..Člověk se učí stále..a je dobré když dokáže si brát poučení od lidí ,kteří tou kterou situaci už prošli....Jen tu popisuji mou zkušenost..
Ale není toto nádhera..
hodnoty dusitanů okolo 0,1 - 0,2 mg/l podle mě úplně OK nejsou (ideálně byste měl naměřit 0
)
ale ta nitrifikace - je to proces přeměny organicky vázaných dusíkatých látek (z nespotřebovanýho krmení, z tlejících zbytků rostlin, z exkrementů ryb,...) na neorganické sloučeniny - amoniak/NH4+, pak na dusitany a nakonec na relativně neškodné dusičnany
a probíhá neustále, proto taky ve filtru, ve dně a všude možně máte ty hodné nitrifikační bakterie.
S tím naprosto souhlasím...jen jsem chtěl dát trochu povzbuzení..že není vše hned ztraceno..
Ještě k tomuto vašemu výroku:
...Pokud bych já dneska zakládal akvárium znovu..tak bych samozřejmě nechal napřed projít akvárium nitrifikací a vpouštěl bych ryby až po jejím průběhu...
Tento váš výrok může méně zkušeným přivodit potíže, pokud by si vaše slova přebrali tak, jak je přečetli, a v budoucnu se jimi řídili...
Nemůžete dost dobře oddělit záběh akviška (dokončení procesu nitrifikace) od vpuštění rybek.
Aby se mohl "kruh uzavřít", potřebujete nitrifikační bakterie krmit.
Když necháte akviško po založení "zabíhat" bez ryb, nitrifikační procesy sice proběhnou, ale množství n. bakterií bude úměrné objemu jim poskytnuté potravy = rozkládajících se organických dusíkatých látek.
V okamžiku, kdy najednou do akviška nasadíte příliš mnoho rybek, příp. dalších producentů N-látek, (a to lhostejno, jestli po měsíci nebo dvou od založení), objem rozkládající se organické hmoty se skokově zvýší natolik, že je nitrifikační bakterie nezvládnou zpracovat.
Koncentrace NH4/NH3 a NO2 se může pro ryby zvýšit na kritickou úroveň.
Na místě je tedy postupné zatěžování akviška producenty odpadních látek tak, aby se n. bakterie stíhaly namnožit.
Právě to hromadné umírání, příznaky a "ožití" rybek v čerstvé vodě svědčí pro otravu (velmi pravděpodobně NO2-, nicméně nikdo nemůže vyloučit i něco jiného, nicméně postup bude shodný, obzvláště po použití léčiva, které nastartovaný proces záběhu vrací zpět do počátku... a snažili jsme se poradit tak, aby neodšlo k dalším ztrátám na rybkách.
Váš případ mohl být výjimkou z mnoha důvodů (terče nemáte určitě v malém akvárku - roli hraje menší koncentrace ryb vůči objemu vody, množství krmiva podaného,nespotřebovaného, jeho druh atd.atd...)
Ne asi po 21 dnech hodnoty začaly klesat a pak se ustálily NO2 mezi 0,1-0,2...a od té doby je vše v pořádku...každý týden je měřím ..v průběhu nitrifikace jsem měnil častěji vodu..přidával jsem do filtru ty hodné bakterie..a silně vzduchoval.....Jsem moc rád ,že jsem tímto obdobím prošel bez úhony...Jak píše Navik...bylo to cesta minovým polem..
dovolím si jen malou poznámku, ta nitrifikace ve vašem akvišku samozřejmě probíhá i nyní
V žádném případě nikomu neradím jít mojí cestou
Jen jsem chtěl poukázat na to ,když se někdo do této situace dostane nemusí to být vždy totální konec..vždy je nějaká naděje jak se z této situace dostat..
Pokud bych já dneska zakládal akvárium znovu..tak bych samozřejmě nechal napřed projít akvárium nitrifikací a vpouštěl bych ryby až po jejím průběhu..Jen se mi nezdá to hromadné umírání ryb...já jsem v průběhu mé nitrifikace krmil ryby také ..
A proto to neberte jako radu,ale jako jen ukázku toho,že nemusí být hned vše ztraceno..
Vladislave, projdu-li shodou šťastných okolností minovým polem bez toho, že by mi to utrhlo nohu ještě není důvod k tomu, abych ostatním radil, aby šli tudy, že to není problém (obzvláště pokud nejsem ženista a poté co už problémy začaly...) - přeji Vám i krásným terčům nadále mnoho štěstí...
Pokud si pozorně přečtete celé toto téma, asi změníte názor...
rybicky.net/forum/8730…
Přečti si toto vlákno..založil jsem to akvárium začátkem listopadu..ryby prošly kompletni nitrifikací..během tohoto procesu přežily všechny ryby..měl jsem tam i nálevníky ..ty zvládla UV lampa ...dneska se rybám daří dobře a mají se k světu a rostou..To hromadné vymírání možná bude mít jiný důvod než nitrifikaci..
0 28.12.2008 02:26 0 – Re: Bledule
Za náhradní nádrž se dá použít dětská vanička nebo něco podobného (lavor , plastová bedna atd.) , jen je nutné přehodit přes to nějakou tu síťovinu (třeba záclonu) proti vyskočení ryb.
S tou vodou se to má tak , že ji lze bez jakéhokoli nebezpečí obměnit stoprocentně , když je nezávadná o přibližně stejné teplotě , plus - mínus dva stupně rozdíl.
Akvárium odkalit , vyměnit všechnu vodu , vyčistit filtr a uvést v provoz i osvětlení rostlinám.
Po několika hodinách , není-li žádný zákal , možno umístit ryby , které se mohou nejdřív preventivně ošetřit proti cizopasníkům a chorobám.
První dny měnit denně nebo co druhý den část vody ( - jedna třetina až polovina a krmit jen záchovnou dávkou) , později dvakrát týdně - odvíjí se od počtu i druhu ryb v nevelké nádrži a množství rostlin , plus účinnosti filtrace i teplotě vody - v teplejší probíhá rychleji metabolizmus a tím taky dřívější zatížení odpadními látkami.
Foto nově založené nádrže pro inspiraci a povzbuzení. Když se začátky nedaří , neznamená to , že tomu tak bude věčně.
Nemá ten fitr (asi tedy čerpadlo) možnost zakrytí části (žeber či jiného prostoru) sání ? Tím by se dal proud také utlumit...
Jinak pokud to není extrémní proud, dá se nasměrovat vhůru? (tedy pokud tím nevznikne fotánka šplíchající až nad okraj
)
K dotazu dříve - trnovci mohou mít druhé jméno Nenažranec obecný a dokáží se narvat až dokulata (obzvláště živým či mraženým živým krmením), takže to nechutenství není normální... U mně dříve vyluxoval veškeré krmení, ke kterému se dostal...
Pokud člověk nesleduje jen jedno vlákno, tak se ztrácí nit lehce
Dobrou
Nemám samotné vzduchování. Filtr do kýble už jsem zkoušela, ale i s nejmenší výkonem rybičky nedobrovolně létají po obvodu kýble
Sid:
Už jsem se v tom ztratil.
Je na čase
V tom pádě dejte do kýble filtr, ať čeří hladinu a do koule vzduchování...
Ano, četla jsem návod. Blivajz to udělalo trochu hned po aplikaci, tohle už je moc. Jedna karanténa představuje velký zakulacený obdélníkovitý kýbl, ta druhá větší starou kouli po kytkách.
První příspěvek jsem psala dříve než mi chcípli další dvě rybky a než jsem je všechny nevylovila a nepřehodila a nevylila vodu
V prvním příspěvku píšete "filtr a vzduchování jede..." - proč tedy nepřehodíte vzduchování k rybičkám do karanténky???
V dřívějším příspěvku píšete, že k zákalu došlo po aplikaci léčiva - u některých léčiv od Sery upozorňují, že po vzniku zákalu po aplikaci léčiva je třeba vyměnit min. 80% vody /např.Sera Tremazol aj./, (vznik zákalu bude tedy běžný) - bohužel nemám s těmito léčivy zkušenost a nepředpokládám, že byy toto mělo nastat u běžného léčiva proti bakteriím, ale pro jistotu - postupovala jste při aplikaci léčiva přesně dle návodu (dávkování ...)?? Pokud máte při ruce návod k použití léčiva, zkuste se do něj podívat a dejte vědět.
To Bledule: Pokud máte možnost rybky umístit do větší nádoby, kde bude sice nižší výška vodního sloupce ale větší plocha hladiny (plastová čistá přepravka či něco podobného), bylo by to pro nouzové přenocování vhodnější než malé akvárko...)
Pokud se vám hromadí na dně zbytky krmiva s detritem, raději je odsajte.
A nevzdávejte to - ono se to poddá.
EDIT: Teď jsem to s tím odsáváním netrefil - vy jste vlastně ještě vodu v akvišku neměnila... Tak to čím dřív udělejte, ať máte kam zítra přelovit rybky.
Já se mu ani nedivím...z počátečního nadšení, že budeme mít krásná zvířátka vznikl příštup "vylejeme rybičky do záchoda, to je pořád něco!"
No, snad kelímkování pomůže...
Fotku zákalu bohužel nemám, nicméně si myslím, že by to mohla být kombinace krmení pro ryby u dna (moc jim nejde a dělá hrozný bordel), bactopuru, vitaminu a rozvířeného dna po honičce s čichaavci.
Nemáte doma někdo trnovce? Mám pocit, že mi nic nežere...zbytky tetraminu na dně ne, krmivo pro ryby na dně také ne...bude mi žrát komáří larvy?
Musíte věřit tomu, že přežijí. A ten kelímek můžete využít k občasnému prokysličení vody do doby, než půjdete spát.
Naberte párkrát vodu a vylejte ji zpátky.
(To je od vašeho přítele nezodpovědné, že v tak složité situci nestojí při vás!
)
Máte možnost sem přidat foto? Aby každý viděl jak to vypadá ta hnědá voda nebo co to je.
Přesně tak. Zákal bude až tam přijde čerstvá voda. Ted je tam odporný hnědý zákal bůhví z čeho.
Bohužel to vypadá že bude až někdy v dopoledních hodinách, přítel se mi nevrací z hospody, tudíž nemá kdo měnit když já nemůžu:( tahat tu vodu v kelímkách od jogurtu se mi nechce:(
Jaké tedy mají naděje na noc ve stojaté vodě?
Já to chápu tak, že zákal má Bledule v akvišku a rybky v malých nádobkách bez vzduchování. (?)
A více jak 12h bez vzduchování?
Jestli už máte v akvišku vyměněnou vodu a zapnutý filtr, jak jsem doporučoval před chvílí, můžete za půl hodinky/hodinku rybky do akviška vrátit.
Pokud je ten zákal způsobený nálevníky (což je možné), právě doporučuji vzduchovat intenzivně - těch 12 hodin dalšího dušení by přežít nemusely - a pokud je způsoben mechanicky (drobnými částicemi) nic tím v této fázi nemůžete zkazit...
Jak píše Ustavprochore - zákal přežijí. Chce to jen dobře vzduchovat a omezit krmení nebo lépe - přestat na pár dní krmit.
Čerstvá voda, kterou (jak doufám) budete rybkám dopřávat podle potřeby, je sice "voda na mlýn" pro nálevníky, (pro Lusasoffa: v čerstvé vodě se přemnožuje potrava nálevníků - bakterie všeho druhu
), ale - viz výše.
A více jak 12h bez vzduchování?
nálevník ti ty ryby tak rychle nezabije, vysoký hodnoty amoniaku a dusitanů jo.
čili zákal přežijou
Navik, Zrada - než já se vydatluji...
TAK PŘEŽIJOU SAKRA NĚJAKÝ TEN DEN A ZÁKAL VODY PŘI VÝMĚNĚ NEBO SE TU BUDETE DÁL HÁDAT?!
Pánové...prosím....
0 27.12.2008 22:34 lucasoff – Re: zrada
Já ale říkal vylejt všechno a začít s novou vodou.
... vy tady vytrhnete z kontextu dvě věty a k nim si přidáte jakýsi komentář, jakože jste pašák...
Pokud vytrhávám z kontextu nějaké věty, pak jen ty, které tvoří podstatu diskutované věci.
My jsme se tady bavili o nitrifikaci vody, že? Takže to vaše měnění vody by fungovalo možné za předpokladu, že byste použil vodu z jiného akvária. Ale odstátou? Jak odstátou? Tím dosáhnete pokojové teploty a zbavíte se chloru. Říká vám ten koloběh dusíku vůbec něco? Odstátou můžete použít k částečné výměně, ale zkuste dvakrát denně vyměnit 50%, čili 100% každý den. Já musím opět a znovu opakovat: kravina.
Asi začínám chápat, kde je problém...
Vy si myslíte, že nitrifikace probíhá ve vodě, že? Použiju váš slovník: A to je právě ta kravina.
Nitrifikace neprobíhá ve volné vodě - nitrifikační bakterie žijí přisedle. Kdyby tomu tak nebylo, (a s tímto tvrzením už jste se jistě setkal), musely by UV lampy likvidovat nitrifikační bakterie. To se ale neděje.
Takže zkuste uvěřit, že čerstvá voda, vytemperovaná a odstátá, nemá jak nitrifikaci zrušit.
Co ale může - zředit obsah např. N-látek při otravách.
Držte se rad, které Vám dal Sid.
Vzduchování doporučím intenzivní.
To Mrakoplash - svým způsobem se rybky dusí při vysoké hladině NO2- také (dusitany se naváží na hemoglobin a blokují tím příjem kyslíku i když je jej ve vodě rozpuštěno dostatečné množství...).
To Lucasoff - bakterie jsou usazeny v akváriu (filtr, substrát dna, stěny a další vnitřní vybavení a při výměně i velké části vody o ně tedy z velké části nepřicházíte
).
Tak ja se tedy primo zeptam, co se stane, budu-li menit 2x denne 50 procent cerstve vody rybam spatneho?
Musim predem na jakoukoli odpoved rict, kravina, nic. Samozrejme, ze to neni funkcni akvarko, ale ryby budou mit vodu cerstvou, s minimalni koncentraci jedu. Postupne muzeme interval vymen prodluzovat, a dopracovat se do kyzeneho stavu s vymenami obcas. Se zdravymi rybami, ktere by v akva bez vymen vody neprezily. No a nebo se honit dal, menit stale, a ryby budou take spokojene.
To bylo kvůli něčemu jinému...jedn samičce bojovnice se nedařilo doplavat ke dnu, něco jí drželo u hladiny, tak jsem vylovila i druhou samičku, když byly ze stejné nádrže a ta druhá se snažila vyskočit z karantény a poté ihned chcípla. Dodnes envím proč, když měla vodu z akvária
Dobře tedy. Tak to zkuste bez těch chemikálií
stanovsky napsal: ...vyčistím akva, převařím štěrk, vyperu filtr a omyju kytky. Potom dát zpět šterk, zasadit kytky, nalít vodu a umístit filtr a topítko a druhý den přidat postupně ryby, ....
neee, neprat štěrk ani filtr, nitrifikace už je za tu dobu určitě nastartovaná, jen prostě Bledulino akviško najednou nezvládlo takový nápor při přidání většího množství rybek a proto vylétly NO2 (možná i něco jiného, když si vyfiltruju její předchozí příspěvky, přečtu si, že už jí i rybka vyskočila a zemřela, před pár dny to tu řešila...). když není možnost dát rybky jinam, udělala bych to stejně, jak píše Sid o pár příspěvků níž.
jen mne to tak dodatecne napadlo
0 27.12.2008 22:18 lucasoff – Re: Sid
To je vaše tvrzení proti mojí praxi.
0 27.12.2008 22:14 lucasoff – Re: Sid
Prosím vás, vy tady vytrhnete z kontextu dvě věty a k nim si přidáte jakýsi komentář, jakože jste pašák.
My jsme se tady bavili o nitrifikaci vody, že? Takže to vaše měnění vody by fungovalo možné za předpokladu, že byste použil vodu z jiného akvária. Ale odstátou? Jak odstátou? Tím dosáhnete pokojové teploty a zbavíte se chloru. Říká vám ten koloběh dusíku vůbec něco? Odstátou můžete použít k částečné výměně, ale zkuste dvakrát denně vyměnit 50%, čili 100% každý den. Já musím opět a znovu opakovat: kravina.
Přežijí tedy zákal po vyměnění vody, nebo mám čekat až sebemenší zněčištění zmizí?
Tak můžu ještě pomoci, aby bylo v akváriu co nejmín (?( nejvíc (?) NO2? přidat či spíše ubrat vzduchování?
Přidat reakci
1 ...... [16] ...... 23 24
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 15305x