Hromadný úhyn ryb
Díky zkusím s tou údržbou a rostlinami něco udělat. Do budoucna si ještě rozmyslím, zda budu s řasou bojovat formou tablet - vždy mi řasu zničily...tentokráte ublížily asi rybám... raději budu mít tedy v akvárku řasu za cenu, že budou ryby žít, než opačně.
Podle záznamů údržba jednou za měsíc, filtr každých čtrnáct dní. Měsíc staré akvárium. Topení 26°C. Odstraňování řasy pomocí chemie.
Měnil bych polovinu vody týdně, filtr čistit až při snížení průtoku. Topení nastavit na 22°C (rostlinám 26°C nesvědčí). Identifikovat co je to za řasu a odstranit příčinu vzniku (podle fotek rostliny nejsou v dobrém stavu a tak se objevují řasy).
Ahoj, to nebude teplotou. Fantom černý nemá s takovou teplotou problém. Kdyby v tom problém byl, tak se neprojeví až po 10 dnech. Spíš to vypadá na nějakou otravu. Jako první věc bych měnil část vody, každý den polovinu a zajistil pro dostatečné prokysličení nádrže. Nasměruj vývod filtru ať čeří hladinu. Jo a taky bych pár dní nekrmil.
Léčiva se samozřejmě prodávat smí, v obchodě ti lžou. Nebo je snad polde nich tohle ilegální?
www.rostlinna-akvaria.cz/… Ale v tvém případě léčivo nic neřeší. Ty ryby jsou asi otrávené a další chemie nic nevyřeší.
Edit: Místo chemie proti řase to chce častější údržbu, než jednou za měsíc. Hlavně to chce pravidelné výměny vody. Ono 18 ryb dodaných do tak malé nádrže je opravdu slušný nápor naráz. Ale hlavně to chce rychlerostoucí rostlinky, máš jich IMHO dost málo na to aby nádrž šlapala jak má.
Mám 14 dní koupené ryby fantom černý, pramičky Schubertovy, pancéřníčky pandy vše po 6 ks... V atlasu ryb zde se píše, že fantom černý snese rozpětí TT od 22-28st, tak jsem po domněním, že je to tak správně nastavila termostat topítka na 26 st... prvních 10 dní bylo vše ok, rostliny, co mám v akváriu měsíc už byly dobře rozrostlé, začaly min týden chytat hnědou řasu, tak jsem dala do akvária poslední tabletu Algezitu kvůli té řase , jenže na akvaburze mi prodejce řekl , že už se nedělá, že je místo toho jen Algostop (nejspíš aby prodal) já to samozřejmě koupila, protože jsem se chtěla řasy zbavit a dala ho do akvária podle návodu taky..dnes jsem ten Algezit sehnala v akvaristice... možná to byla všechno chyba změna tablet a vysoká TT. 2 ryby plavaly nakřivo chvilku, chvilku byly úplně v pohodě, pak zas ležely u dna a jinak na nich nic nebylo.1 ryba pošla - pandík, fantom v karanténní nádrži bojuje o život, ostatním rybám jsem nakapala do akvária Eshu 2000 25 kapek dle návodu - tu mám naštěstí ještě doma...s hrůzou jsem zjistila, že kromě pár veterinářů v zoo se rybkami nikdo nezabývá, protože řeší jen pejsky
a v zoo shopu mi zas řekly, že pokud ryba dneska onemocní, tak je to smůla, že umřou ,neboť dle evropského nesmyslného zákona se nesmí oficiálně prodávat žádná léčiva pro ryby v obchodě ...Má někdo nějaký nápad,co by se s tím dalo ještě udělat? Já si koupím, co nejdřív atlas - knihu ryb a nebudu se řídit vším, co je na internetu, když to neplatí.
Nejlepší bude založit prezentaci kde uvedeš co nejvíce podrobností. Takto je to jako věštění.
Musíš dát vic info. Parametry vody,teplotu. A stáří ryb. Malí Čichavci jsou náchylní na změny teploty jak vody tak vzduchu nad hladinou. Jsou náchylní na nachlazení.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat co dělat když mám mladé cichavce perleťove a postupně mi umírají denně něco okolo 3-10 ryb. Ryby byly předtím přendany do většího akvária a od předání začal úhy. Tak jsem vyměnil co 3/4 vody a dal 5 lžic soli. Výměna vody absolutně nepomohla. Prosím o pomoc
Starší reakce
Jestli on nebude problém spíš v nádrži jako takové a nevhodném chovu: Yersinka napsala: Máme malé bettarium... A v tom měla 5 parmiček neznámého druhu a stáří... Vzduchování je fajn. Ale příčinu přerybnění nebo nevhodného zarybnění neřeší, jen to některé problémy v takto malé nádrži oddálí...
Anthrax napsal: Bez informací radit nelze... Nikdo tu nemáme křišťálovou věšteckou kouli a v podstatě nevíme nic. Co ostatní ryby? Jaké jsou podmínky v nádrži, její velikost, údržba, stáří, teplota vody? atd. atd.
Založ prezentaci, na všechno tam jsou kolonky. A vlož i celkovou fotku nádrže...
Elektronikar napsal: Pomohlo by viac informácií o akváriu, najlepšie by bolo založiť prezentáciu.
Máme malé bettarium... jaké info by mohlo pomoct?
Zdravím, bude to nejspíš nějaká otrava, když to popadalo takto naráz. Vzduchování nebo prokysličení vody filtrem, může být ve vedru velmi důležité. Ale pokud ryby daly i předchozí teploty, tak se mi nezdá, že by lekly kvůli jeho absenci teď po ochlazení.
Pokud byl aquasafe použit před týdnem, tak otrava bude z něčeho jiného. Spíš by mě zajímalo proč byl použit, tam totiž tuším kámen úrazu. Větší údržba? Nově založená nádrž?
Jak píše kolega.. Bez informací radit nelze...
Nikdo tu nemáme křišťálovou věšteckou kouli a v podstatě nevíme nic. Co ostatní ryby? Jaké jsou podmínky v nádrži, její velikost, údržba, stáří, teplota vody? atd. atd.
Pomohlo by viac informácií o akváriu, najlepšie by bolo založiť prezentáciu.
Ahoj,
ráno jsme bohužel v akvárku našli všech pět parmiček mrtvých. Může to být tím, že nemají bublátko? Nebo předávkováním aquasafe? Včera večer byly v pohodě a aquasafe jsem použila před týdnem. Nějaký tip, čím by to mohlo být, prosím?
Starší reakce
Rady jsem napsal, stačí se jimi řídit, krásně je shrnul afc1886
Kytky jsou nejlepší z prostřihu z akvária, dno klasický říční nebo křemičitý písek frakce 2-4mm nebo jemnější
Jestli máš nějakého akvaristu ve svém okolí, tak by ti mohl podarovat nějaké rostliny a zbytek je dobré řešit přes fórum.
Rady jsi zde dostala,teď to je hlavně na tobě.
1- výměna dna
2- přidat hodně živých rychlerostoucí rostliny
3- vykašlat se na tu chemii
4- jestli tam dáš hned zpátky ryby, určitě provádět velmi častou výměnu části vody.
Děkuju moc za názory a rady. Je prosím někdo z vás ochotný vzít si mě jako začátečníka na hrb a na základě konzultací mi pomoct dotáhnout akvárium do zdárného konce? Jak jsem už psala, mám pocit, že tím, že beru informace z různých zdrojů vždycky něco začnu a než to má čas se ustálit, vložím do toho nějaký další faktor, který mi někdo poradí a tím se vlastně motám v kruhu. díky
Zrovna v jejím případě bych jí určitě doporučil velmi častou výměnu části vody.
Opravdu jsem myslel výměnu vody, myslím větší výměnu vody jako např 1/3 a víc. Samozřejmě vodu odčerpáván tak, že zároveň trochu odkalit, ale s mojí osádkou ke to opravdu jen drobet - jde hlavně o cenu vody. Stalo se mi to teď v září, kdy jsem poprvé důkladně čistil filtr a zároveň vyměnil 1/3 vody a měl jsem 2 dny lehký bílý zákal. A to mám, troufám si říci, zajeté akva. V případě talpe, které je úplně nezajeté, by to bylo, odhaduji, horší.
Tomaas napsal: Nečistit filtr současně s výměnou vody - opět to rozkolísá hodnoty.
Tak tady bych se zeptal. Nechtěl jsi napsat nečistit filtr současně s odkalováním dna? S tou výměnou vody mi to nějak nesedí.
Ano, je to přesně tak, jak píšete a jak psal Roger. Nechejte akvárium pořádně zajet. Dusičnany jsou vyšší a nemá je co spotřebovávat, když chybí rostliny. Hodně ryb hodnoty ještě více rozkolísá, proto ty úhyny. Filtr čistit co nejméně - osobně čistím až když téměř nejede ani na plný výkon. Proplachovat v odčerpané akvarijní vodě ať se nezbavujete přínosných nitrifikačních bakterií. Nečistit filtr současně s výměnou vody - opět to rozkolísá hodnoty. Ale základ je opravdu hodně rostlin - zde platí, čím více, tím lépe. Redukovat pak můžete vždycky. Ať se daří.
Ještě mě napadlo s tím přesunem - jak jste přesouvala? Odčerpáním vody a znovu napuštěním stejné odčerpané vody nebo jste přidávala čerstvou? Evidentně ten přesun totiž byla poslední kapka, co chabou rovnováhu rozhodilo.
Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. Věřte, že pro začátečníka je dost těžké se v tom zorientovat. Jak zjišťuji informace a ptám se, každý mi poradí něco jiného na základě svých zkušeností a sama cítím, že se motáme v kruhu. Omlouvám se, z vašeho pohledu asi za hloupý dotaz, ale přesně nerozumím, co znamená zamyslet se nad rybí obsádkou a zvolit adekvátní filtr. Hodnota NO3 vstupní vody je cca 40. Z vaší rady jsem tedy vyčetla, že je potřeba začít osázením dostatečného množství rychlerostoucích rostlin, úplně vynechat chemii, do akvária zasahovat minimálně, filtr, dno a částečná výměna vody až dle potřeby a nechat plovoucí rostliny. Rozumím tomu dobře?
Doplnění prezentace splnilo moje očekávání. Dle mě, je toto akvárium časovaná bomba která právě dotikala. Obávám se, že přesun akvária nemá vliv na průběh událostí které popisujete. To akvárium totiž není schopné pojmout obsádku kterou tam vložíte, proto do 24h padnou na vašem místě bych začal od začátku, bez zbytečné chemie z důrazem na snížení NO3. V klidu dosázet kytky - jednoduché rychlerostoucí ( ty plovoucí rostly právě proto, protože máte moc dusičnanů a možná i dusitanů, takže nechat je množit), nehnojit, nedávat chemii. Neznám hodnotu NO3 vstupní vody, bylo by dobré zjistit. Zamyslet se nad rybí obsádkou, zvolit adekvátní filtr a nečistit ho tak často a nejlépe i nové dno s říčním pískem a před vložením ryb akva takto stabilizovat.
Nejsem tedy odbornik, ale preventivne tam tlacit leciva pro ryby a dezinfekcni prostredek na rasy ve forme tekuteho co2 moc parady ve vode neudela:/.
V akvariu je velmi malo rostlin a dno dle meho taky neni zrovna idealni. Pisete ze jde o substrat. Vite znacku nebo co presne za substrat to je?
Proplachovani filtrace jednou tydne je moc casto. Dle meho alvarium neni v rovnovaze. Nitrifikacni proces se nemel sanci rozjet a rybky trpi.
Jako prvni krok bych vysadil veskerou chemii a vysazel spoustu rychlerostoucich rostlin ( namisto te umele meduzy..)
K rybam : pokud neprezily zivorodky a tetry, pridani cichavcu v tomto stavu akvaria nebyl dobry napad;/
Pockejme ovsem na nazor kolegu
Omlouvám se, prezentace založena. mám i krátké video jak se tetry chovaly, ale nepřišla jsem zatím na to, jak sem video nahrát.
Mohu se optat jakou desinfekci jste do vody davali po vlozeni rybek? Prosim taky doplnit a vytvorit prezentaci. Cim vic informaci a fotek tim lepe, at se ostatnim lepe radi : )
Pro určení důvodu úhynu ryb by bylo fajn založit prezentaci akvária.
Dobrý den, mám prosbu o radu. Akvárium 60 litrů - založené 4/2023. Zpočátku fungovalo bez problémů. Akvárium jsme přemístili cca o 2m a začaly problémy s řasou a úhynem ryb. Řasy jsme se zbavili a začali postupně nasazovat nové rybky. Co nám vydrželo od založení akvaria jsou 2 pancéřníčci a 2 pandy. Všechny rybičky plovoucí v horní části akvaria nám vymřely. Dokoupili jsme 2x hejničko molly černé. Adaptace na vodu dodržena. V obou případech nám všechny molly přesně 24 hodin po vložení do akvária vymřely. Zkusili jsme koupit tetry + 4 čichavce. Tetry opět přesně po 24 hodinách všechny vymřely. Čichavci se zatím drží (2 týdny). U rybek se vždy opakuje stejné chování - začnou být "malátné", schovávají se, drží se na místě a viditelně lapou po dechu. PH máme cca 8, KH máme 8, dusitany i dusičnany v normě, teplota 25°C, vodu okysličujeme, svítíme cca 6 hodin. Při vložení rybek jsme do akvária vždy dali desinfekci. Při čištění (výměna vody cca 1/3, 1x za dva týdny) přidáváme bakterie Bacterial combi easy-life. Můžete prosím někdo poradit, na co se zaměřit?
Starší reakce
Takze aktualny stav: úhyn posledna amano a zopar davidi,ryby žiadne/zatial/,v noci po výmene vody,naliatí bakterií a vycistený filt.system vyskocilo no2 na 5!,nechal som zapnute vzduchovanie cez skimmer,filter razantne straca výkon/zalepné špongie odumretými bakteriami-lepkavý bordel ten je komplet na vsetkom a nejde dole z rastlín/dufam z nich nieco prezie,Ráno asi po5 hodinach vsetky ryby pri hladine,ked som sa vratil z prace ryby boli ok,NO2 uz na nule.Voda ako mlieko,dnes znova výmena 30%,znova naliate bakterie/seachem stability/,vycistene predfiltre-zalepené,vo filtroch čisto,nasiel som doma trocha seachem clarity-uvidim co to urobí s tým mliekom a lepkavým bordelom.Asi o ponoci odmeriam No2 ak vyskocí dnes som zohnal jbl detoxol tak to tam seknem,a vodu skusim vymenit az v stredu.Ak to nepojde s tým dole tak vymením 50%.Nemám uz ziadne bakterie,budem musiet zajtra zohnať.
No a teraz/až sa hambím,ale slubil som ked budem mat "potuchu".
Čistotná manželka je fajn,ale niekedy to netreba prehánať.Mlčala,dlho mlčala,ale keď videla moje nervy a bezradnosť/alebo jej vadil moj budík v noci ked som to kontroloval/prišla otázka:"Nemohlo to byť od toho liehu keď som čistila kuchyňu-vydrhla ju pekne,ale že pri tom minula liter tech,liehu to som netušil,Akva je od linky asi 4m a v nevetranom priestore/vonku mínus/ manžel v robote...
Tak si myslím či sa tie výpary, keď sa dostali do obehu nemohli sposobiť naviazanie o2 vo vode a nasledný uhyn bakterii,ale to by musel odobriť skor nejaký chemik.
Ak je to tak,tak potom pozor priatelia,ked budete upozornovat členov Vasej domacnosti o skodlivosti chemických prostriedkov pouzívaných v priestoroch blízko akva v podobe kvapnutia,alebo rozprasovacov typu biolit,lak navlasy,parfum a pod.,je nutne ich upozorniť aj na prchave látky.
Zatial ďakujem,a dam vedieť ako to ide/aj ked tak na to pozerám,tak taka zmena layoutu-uplna, by sa mi pacila-pockam co rastliny.
Krmim vylucne ja,dno je stale to iste/lavova drt a na nom platinum/ z dna nestupaju ziadne bubliny,nevidim tam nejake procesy,ked nahodou soadne na dno nieco z krmenia tak to zlikviduju panciernicky a krevety.
Co sa uhynu tyka tak najskor posli amano krevety a nasledne ryby,problemy som si vsimol asi 10 min pred vypnutím svetiel a hned som spravil komplet testy,na noc co2 vypínam/co je zmena posledného tyzdna dokedy bezalo stále/,meral som aj co2/ ph7,kh 6/,dropchekr tmavo zelený,sonda controleru skalibrovaná, filtracia isla/slabsi prietok/ a aj jemne cerenie hladiny.
Co sa krmenia týka ,je pravda ze som v poslednej dobe krmil viac mrazenou artemiou ako suseným krmivom,ale to robievam uz roky pokial vidim ikry u niecoho.
Tak neviem skusim ist uplne bez co2/co na to rastliny uvidime/
Dakujem aj tak vsetkým,ak by ste niekto mal podobnu skusenost,poprosím Vás o dalsie rady,uvahy a tipy.Rád by som zistil prícinu.Budem to sledovat a dam vediet.
Tak masivní úhyn v zaběhlém akváriu mi nepřijde jako důsledek problémů s filtrací. To vyšší NO2 je možná jen důsledek úhynů, ne příčina.
Takže bych to hádal na moc vysokou koncentraci CO2 nebo nedostatek kyslíku. V jakém pořadí jsi přišel o ty živočichy? A kdy k tomu došlo (v noci?), v takto zarostlém akváriu bude v době kdy svítíš kyslíku dost.
Někde jsem četl o otravě terčovců CO2, co bylo zajímavé, že krevetky šly všechny, část terčovců přežila, takže krevetky asi budou na CO2 citlivé.
Sorry, přehlédl jsem, vidím u nicku "žádná aktivní prezentace" a nezkoumám. Moje chyba.
Jak se na to tak dívám, tak mne napadají dvě věci. Jednak si nemyslím, že by to způsobila samotná absence filtrace, protože nejvíc práce stejně udělají bakterie ve dně a jinde, nicméně když se nefiltruje, tak ani necirkuluje voda a to už problém být může. Vůbec bych se zaměřil na to dno, takový exces ty malé ryby způsobit takhle rychle nemohly (pokud tedy opravdu měníš vodu s takovou četností, jak popisuješ), nejspíš v něm něco zahnívá, potrava nebo tak... Ostatně, nemohl to někdo překrmit?
rybicky.net/nadrze/29223
No,filtracne materiály vo filtroch vyzeraju byť ok,vacsinu z toho mazlaveho bordelu zachytily predfiltre,vymenil som 50% vody ,prepral komlet filtracný systém/molitany v predfiltroch som ale musel pod tecuou teplou vodou inak to neslo dole,vybral úhyn/co som v tej dzungli nasiel/,nejake neocardinie prezili a jedna amano,nalial bakterie a pustil vzduchovanie/premyslam ci pustit aj co2/.Napustam vodu,zajtra opat výmena a prepratie predfiltrov a takto az dokial nebude no2 na 0.Uvidíme ci sa to nastartuje a kolko toho este uhynie.Krmenie vynecham az do 5 dna.Vatu som nevkladal a asi ani nevlozim.Predpokladm nedostatocný prietok a okylicenie vo filtry.
Založ si tu prezentaci té nádrže, podle toho tvého popisu ti důvody nikdo vyvěštit nedokáže.
Ak som založil zbytočne novú tému tak sa ospravedľňujem,ale tlačí ma čas.
Behom dvoch dní mi uhynuli všetky baktérie rozkladajúce no2 na no3.Amoniak na 0,ale no2 1,biela mazľavá pena na hladine.Samozrejme 90% osadenstva :dead: ,vrátane kreviet amano a krevetiek neocardinia asi 100 ks.Ako prvé odysli rhodostomy atď,ale to teraz nie je podstatné.Nedokážem totiž určiť príčinu,myslím že nedostatok O2,ale neviem z akého dovodu,žiadne zmeny som nerobil,akva má 5 rokov,filtre sú 2+ predfiltre.Myslíte že je to znížením prietoku,pretože ten sa znížil(pridal som vaty do predfiltrov.Momentálne som vymenil vodu a budem meniť každý deň,vyčistenie filtrov(no neviem či seachem matrix nebude upchatý/merať no2 ale neviem čo ešte by som mal urobiť,aj tak myslím že to neprežije nič,vzhľadom na poškodenie vnútorných orgánov,resp.usmrtiť všetko a radšej znova zabiehať.Poprosím o rady ak máte niekto skúsenosti ako ďalej.P.S. po každek výmene som pridával 10% dd seachems tability.
Dnešok je pre mňa asi najhorší akvaristický deň pred týždňomvýter ateriniek a mladé ramirezky.
Starší reakce
Děkuji za reakce, teplota je 27,5C, PH před filtrem 7,5, teď lehce pod 7.. Gigaexotic nebyla šťastná volba? Vzduchování dorazí snad zítra, objednala jsem hned jak to začalo :(
Je třeba vzít v potaz co píše Jarden. Ja bych se ještě zaměřil na to pH. Neuvadiš hodnoty. Živorodky nemají rády nízké pH. Měly by mít kolem neutralu. Jestli tam máš 5,5 není se co divit. Těch 70 mg/l NO3 by jim nevadilo. No a ryby bez karantény z Gigaexotic??? No nevím zda to byla velká odvaha nebo hloupost?
Ahoj, nie som na ryby odborník, ale buď si si niečo priniesla s tými piskorkami a rybami, ale to by boli na rybách asi nejaké známky choroby.Teplota tiež nepíšeš kolko je v tomto horúcom období a s tým aj deficit kyslíku v noci by tiež mohol byť.Zaviedol by som vzduchovanie na noc, máš akva dosť zarastené a to prúdenie asi nebude dostatočné.S kŕmením by som bol tiež opatrnejší, nech tam nezostáva odpad baktérie majú velkú spotrebu O2.Ak máš pleseň na plávajúcich rastlinách, tak tá kvalita vody nebude dobrá a menil by som viac.
Ahoj, prosím o rady, jsem už zoufalá.. Před nedávnem se koupil filtr na dusičnany na přívod pitné vody
www.hornbach.cz/… - měli jsme v městské vodě kolem 70mg.. Filtr to vyřešil, ale od té doby mi poumíralo 9 pavích oček pracně sháněné po všech koutech republiky :(( Dnes jsem našla mrtvou dokonce black mollku :( poumíraly nové i původní ryby, dodnes vše paví očka..
Sešlo se toho víc, tak nevím kde hledat viníka - může to dělat ten filtr NO3? Další podezřelí : nekaranténovala jsem velkou zásilku ryb z Gigaexotic (datum viz deníček) a v polovině července se více přerovnávalo dno a sázely nové kytky, část se nechytla. NO2 neměřitelné, NO3 nízké (filtrovaná voda má teda i nižší PH..).. Voda cítit není, ale plovoučky smrdí shora plísní (viditelné nic není)
Údržba - týdně 30% vody, před týdnem, poté co začalo vymírání jsem v akva vodě vyčistila externí filtr a přidala vnitřní co jel předtím třicítce :(
Umírání probíhá přes noc, ryby jsou večer normální, žádné změny v chování (u hladiny neplavou) a ráno jsou už delší dobu mrtvé :( Vnější filtr má zase nějakej divně malej průtok (mám na vcucu předfiltr z kostky filtrační hmoty, čistím 1x za 3dny), ale jede tam i ten vnitřní.. Krmím i zeleninou, tak jestli nekazí vodu? ach jo. Přikládám foto akt.stavu, zítra bude údržba rostlin..
Zbytek akvárií beze změn zatím..
Starší reakce
To si moc nemyslím. UV lampou je "ošetřena" jen voda, která kolem lampy protéká. Na bakterie ve filtru nedosáhne...
Podle fotky to bude filtr
www.nasezahrady.cz/…, můžeš to prozkoumat
Pokud jsem to správně pochopil a UV-lampa je součástí filtru, tak jsme co do hlavní příčiny doma - toto záření zabíjí bakterie. A co potřebujeme aby ve filtru žilo? Velké množství aerobních bakterií odbourávajících z vody škodliviny. Na nich celé fungování akvária stojí, bez nich se vše zhroutí jak domeček z karet, další zmiňované chyby nevyhnutelný kolabs už jen urychlí.
Za mě rozhodně otrava. Místo filtru s uv světlem a kupováním zázračných vodiček to chce vyměnit dno a přidat mnoho živých rychlerostoucích rostlinek plus provádět častější výměnu části vody. Rostliny se často darují, tak když uvidíš někoho ve svém okolí, tak mu zkus napsat soukromou zprávu.
rybicky.net/forum/19452-darovani-vymena-akvarijnich-prebytku . Jak už tady zaznělo, tak rybky jsou pěkné prasátka, proto tomu musíš přizpůsobit údržbu a ten anubias by měl být přivázaný k dekoraci ( kořen, kámen ) nebo musí mít aspoň oddenek nad substrátem.
Taky bych to viděl na otravu. To dno je nanic určitě chemicky ovlivňuje vodu a tyhle živorodky jsou čuňata 50l akva znečistí za chvíli plus výměna vody jednou za dva týdny a kdoví jestli i odkalení a vlastně skoro bez kytek. Pochybuji že v tom dne něco roste.
Nejlepší by bylo založit prezentaci akvária, popsat jeho historii a dát celkovou fotku. Z těch zatím uvedených fotek mám dojem, že tam je nevhodné dno (silně připomíná mramorovou drť), naprostý nedostatek prospívajících rostlin a příliš mnoho chemie. Neuvádíš ani typ filtru a způsob výměn vody. Ty příznaky by nasvědčovaly otravě (dusitany?), ale bez podrobnějších informací to je jenom věštění.
0 07.07.2020 14:35 Tereza07 – Hromadný úhyn ryb
Dobrý den, přicházím s žádostí o pomoc, jelikož hromadné vymírání rybek trvá cca 3 měsíce. Začalo to po jedné, což jsem nijak neřešila dokud se na nich nezačal po smrti objevovat bílý povlak. Z 5.7 na 6. 7 mi zemřelo 7 rybek všechny s bílým povlakem. Rybyčky, které umřeli měli cca 8 měsíců byl to můj domácí chov. V akvarku se nějakou dobu předtím začala na dekoračních a kostkách objevovat černá řasa. Tu jsem řešila koupenim lepšího filtru i s UV světlem. A přípravky právě proti této řase. Ničeho dalšího co by bylo zvláštní a mohlo by to souviset s umíráním jsem si nevšimla. Pár informací o akvarku:je na 50 l Jsou tam kameny Tři rostliny, na kterých se uchytavala řasa. Pár dekorací, které byly teď dočasně vydany, jelikož jsem je podezirala z toho že oni jsou důvod úhynu. Ryby dostávají jist jednou denně. Voda se mění max. Každé dva týdny. Voda nijak nesmrdí. Přípravky na vodu jsou od jedné značky a to tetra. Používám filtr a UV. Ryby nevykazují žádné příznaky nemoci. Některé až těsně před smrtí blázní - naráží do akvária, točí se, jsou zkorucene. Ryby jsou: Black molla, plata a mečovka. A dva s Sumečci. Žádám o radu jak zachránit svoje rybyčky, zda by mohlo celková výměna? I s kameny a vším? Nebo je nějaká ráda jak zjistit co to je? Občas mi přijde že je ta "nemoc" pozita a a když umřou projeví se to právě bílým povlakem.
Vždyť jste to sám popsal.
Proč a jak mohlo být ve filtru tolik sraček, že to otrávilo ryby??
Máte holé dno a odkalujete jej ? I v substrátu a samotné vodě se to rozkladné zatížení, taky velmi rychle hromadí.
Dravci krmení vysokoenergetickou stravou potřebují hodně kyslíku v nezávadné vodě, jinak i venku v rybníku bez pořádného přítoku čerstvé vody a zároveň odtokem měněné vody, mohou vyhynout, což se stalo i u nás v obci .
Po bokách nádrže za síťovou stěnou - přepážkou jsou kytky mimo dosah ryb a svou funkci plní, pokud je vysoký obsah nitrátů nezničí.
Zeptejte se na lepší osvětu, odborníků v cichlidářské skupině.
www.facebook.com/… 0 05.07.2020 14:46 Kaja –
Re: 0 Nemyslím si, máme 2 roky fungující 200 litrové malawi a naprosto bez problému, výměnu vody a čištění filtru provádím jednou za 10 dní, u velkého zmíněného akva výměna vody jednou za dva až tři týdny a čištění filtru tak jednou za 5 týdnů, u tohoto filtru a tak velkého akvária se to ani častěji nedoporučuje. Nehledě na to že bych chápal, že by k otravě znečištěním došlo v některých akváriích, kde má akvarista přerybněno, ale ne v 700 litrovém akváriu kde je 7 20 centimetrových ryb. A jen málokdy se vidí akvárium s dravci a rostlinami, to konkrétně tyto druhy nejdou s nimi ani dohromady.
U vrubozobců to byly jasné příznaky otravy a nechali jste je v tom bez pomoci pomalu trýznivě umírat.
Některé druhy - sumci, bichiři v takových podmínkách vydrží déle.
Pokud je akvárko bez rostlin a není to řešeno přepážkou, nebo bezpečné, kontrolované napojení na rostlinnou nádrž a hlavně včasnou velkou výměnou vody,
plus nezanedbaným čistěním filtru, tak tahle ta akvaristika skončí.
Běžný, stále se opakující jev. Celá desetiletí slyším od lídí tyto nářky.
Pořídí si rybičky a o tom, jak to funguje, ví toho příliš málo.
0 04.07.2020 22:48 Kaja – Hromadný úhyn ryb
Ahoj všichni, jsem zoufalý a potřeboval bych radu. Mám 700l akvárium, vnější filtr Fluval fx6 a před třemi týdny nám vypadl proud. Bohužel než jsme si toho všimli, filtr vyplivl do vody všechny s prominutím srač*y a většina ryb byla mrtvá, všichni kančíci - 2 druhy a papouščí cichlidy. Přežili nám bichiři, ty máme dva, dva sumečci žraločí, nějaké akary modré a tři oceláti. Vyměnili jsme asi půl vody v akváriu a vyčistili filtr. V akváriu jsme nadále ponechali dva sumečky, dva bichiry a tři vrubozubce, akary šly do jiného. Před dvěma dny jsme zpozorovali podivné chování vrubozubců. Špatně a ztěžka dýchali, až sebou občas cukali, lehávali na bok a zbledly jim okraje ploutví. Snad i oči měli vykulené. Samozřejmě ani potravu nepřijímali. Dnes jsme je našli mrtvé. Před týdnem dostali poprvé malé živé rybičky, mohla to být ona příčina? Nebo už to, co se stalo před třemi týdny? A jak to, že sumečci a bichiři jsou v pořádku, respektive nenapadá někoho, o jakou nemoc, parazita či snad otravu se mohlo jednat? Budu všem moc vděčný za rady.
Přidat reakci
[1] ...... 23
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 14924x