Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Emerzní pěstování rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 18 Přejít na další stránku   1  
Emerzní pěstování rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 20:09 Žena petulinakk [2016] Re: kortezhugo
Já ten staurogynus nakonec rovnou přesadila, protože byl jako skoro jediný (ještě s jednou kryptoškou) v průhledném květníčku, a tímpádem sinicí zasažený nejvíc, a vypláchnout z vnitřní strany květníčku to moc nešlo.

Zároveň jsem akvárko přestěhovala z přímého slunečního světla, tak uvidím.
Je mi to trochu líto, přece jen na parapetu se mi líbilo víc, a taky se mi zdálo, že ty sluneční paprsky se rostlinkám líbí... škoda že se líbily i sinici :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 19:16 Muž kortezhugo [983] Re: petulinakk
No ono sa dá k niečomu postupne dopracovať.Cryptoškam napr. nevadí nizka hladina N alebo všeobecne nižšia hladina živín.Preto sú v pohode.Im stači pridávať hnojiva podstatne menej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 16:06 Žena petulinakk [2016] Re: Designer
No vida, a ja myslela jak uz konecne pomalu zacinam pronikat do taju nedostatku/prebytku mikroprvku, a ono kulovy, jsem porad peknej zelenac :-)
Moc dekuju! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 16:04 Žena petulinakk [2016] Re: kortezhugo
Dekuju, sinice v akvarku opravdu je, ne ze by mi to bylo jedno, ale nevedela jsem, ze v emerzatku je to stejne velky problem jako v klasickem akvarku. No, clovek se uci porad :-) Vodu samozrejme menim, a akva vzdycky od sinice ocistim, ale kvetnicky neproplachuju, takze jdu na to :-) Emerzatko mam na parapetu u zapadniho okna, takze odpoledne do nej nekdy i dost prazi, mozna by pomohlo i sundat ho z okna a svitit jen lampickou?
Kazdopadne opravdu moc dekuju!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 14:57 Muž kortezhugo [983] Re: petulinakk
Podla vstupnej vody bud pridať alebo ubrať z Kristalonom.Ale v každom prípade najprv "preplachnuť".Už len samotný preplach velakrát pomože.Stejne ako výmena vody v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 14:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: petulinakk
BTW, celkove zloutnuti listu zpusobuje nedostatek dusiku, pri nedostatku zeleza list take zloutne, ale zustavaji mu zelene zilky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.10.2013 14:46 Muž kortezhugo [983] Re: petulinakk
Tažko sa radí.Mne sa zdá (podla fotky) že je tam sinica.Podla mna je tam problém z N.
Zámerne píšem "problém" lebo bud je ho tam vela alebo málo.
Podla mna pomôže poriadne preliať (prepláchnuť) substrát vodou z vodovodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.10.2013 10:58 Žena petulinakk [2016]
Fotka k příspěvku Pěkný den všem :-)
mám v miniakavárku jako pokus několik rostlinek, které zkouším pěstovat emerzně - všem rostlinkám se, zdá se, daří, až na staurogyne repens.
Ta zezačátku moc pěkně obrazila, a slibně se rozrůstala, ale v poslední době růst stagnuje, kytka žloutne, a evidentně odchází.
Kytky občas přihnojím kristalonem, staurogynu jsem zkusila extra přidat Fe (kvůli žloutnutí listů), ale bez efektu.
Je zasazený ve směsi písku, zahradnické zeminy, a liaporu, vodu mám měkkou, dávám odstátou z kohoutku, donedávna jsem nepřisvicovala (akva stojí na okenním parapetu), poslední cca týden ale svítím lampičkou, občas rosím.
ostatní kytky se zdají ok, ale nevím co s tímhle kouskem.
Jde jen o pokus, ale stejně mě to štve :-)
Moc údajů o tom, co téhle kytce vyhovuje, jsem zatím nenašla, nevíte co dělám špatně? (třeba mám špatný substrát - kyselost substrátu nemám jak změřit, ale asi každá zemina ze zahradnictví obsahuje podíl rašeliny... ostatním kytkám to ale nevadí, nebo světlo, voda..?)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 21:34 Muž kortezhugo [983] Re: Aforte
Aforte napsal: Ono dělat pro tisíce akvárek CO2 z kvasnic asi nebude zrovna nejlepší hračka smich

Vo velkom netreba tisíce akvárok ale velké nadrže "bazény" z hladinou vody 20-30cm ideálne.To je predajná výška rastlín a lahko sa presvieti.Tu ale ide skôr oto že ak je dostatok priestoru? -dá sa vypestovať vela.Ak je priesoru málo? -vypestujem to isté množstvo rastlín z pridavaním CO2.Velký priestor potrebuje vela svetla a dosvetlovania a cez zimu aj dokurovania.Ked to takto prerátam? to pestovanie z CO2 možno vychadza nakoniec aj lacnejšie.

A či čakať na jar-leto? - ako chceš....Ale daaka malá (trebárs stolová) lampa stojí pár korun.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 20:01 Muž Aforte [533] - Rostliny
Ono dělat pro tisíce akvárek CO2 z kvasnic asi nebude zrovna nejlepší hračka smich

Mám dotaz. Chtěl bych založit emerzní akvárko někde v pokoji v blízkosti okna. Voda 2cm, květináče. Teď na zimu to asi zakládat nemám, pokud nebudu mít osvětlení, že? Mám počkat až na jaro-léto?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 19:55 Muž kortezhugo [983] Re: petulinakk
Hygrophila corymbosa - tiež celkom v pohode
Lysimachia - úu si niekde natrhaj X-) :)

No skúšal som toho dosť - teraz ma ani nenapadne čo všetko. :-)
Najhoršie je to cez zimu.Jednak je dobré dosvetlovať a vlhkosť vzduchu je nižšia (kúrenie).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 19:36 Muž kortezhugo [983] Re: Aforte
Aforte napsal: Ono přidávat do tolika akvárek(kdyby byly) CO2 by stálo více než vydělají.

No to neviem ja to mám lepšie prerátané.Z 1kg cukru predám rastliny za cca 25-30€ a to predávam košík po 0.5€ X-) Takže na CO2 sú nízke náklady.A to vyrábat CO2 z cukru je drahšie ako ked naplnia "hasičák".
Napr. aj v telke som pozeral dokument a pridávalo sa CO2 do skleníku - a pestovali tam tuším (bolo to dávnejšie) paradajky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 19:06 Žena sivon [1694] - PlžiRe: petulinakk
Já mám na okně Limnophila aromatica - roste lépe než v akváriu a krásně kvete.
Pak mám Anubias nana a hnědovku Windelov přidělané na větvi nad vodou u krevetek, ale ty mají kořeny ve vodě a jsou pod sklem. Anubias vypadá moc pěkně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 18:56 Žena petulinakk [2016] Re: kortezhugo
Moc děkuju :-)

A z těch co nemám, u kterých to máš ještě vyzkoušené?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 18:41 Muž Aforte [533] - Rostliny
Já to bral z pohledu velkopěstíren. Tzn. bez přidávání CO2. Ono přidávat do tolika akvárek(kdyby byly) CO2 by stálo více než vydělají. S CO2 to roste rychleji submerz :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.09.2013 18:21 Muž kortezhugo [983] Re: Aforte
Nieje pravda že rastú rýchlejšie.Aspoň u mna všetko pod vodou rastie rýchlejsie ako emersne.
Ale chcelo by to vyskúšat emersne z pridávaním CO2 - to som neskúšal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   10.09.2013 18:15 Muž kortezhugo [983] Re: petulinakk
Z toho čo tam máš?
Bacopa monnieri - v pohode
Cryptocoryne wendtii 'Flamingo' - to neviem potrebuje vyššiu vlhkosť
Hydrocotyle leucocephala - v pohode
Hydrocotyle tripartita - neviem
Pogostemon helferi - neviem
Samolus valerandi - v pohode
Staurogyne repens - neviem
Echinače - večšina bez problemov



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 16:39 Muž Aforte [533] - Rostliny
echinodorus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 16:23 Žena petulinakk [2016]
Zkoušel jste někdo rostlinky po přechodu na emerz postupně "otužovat", a nakonec je pěstovat nezakryté, jako běžné pokojovky?

Já mám takto zatím jen bacopu, bez problémů, zajímalo by mně u jakých dalších druhů by to eventuálně šlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 15:27 - Re: moncajss
Hnojiť treba.Pestovať sa takto dajú takmer všetky rastlinky.V prírode totiž večina rastie v záplavových oblastiach submerzne i emerzne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 15:26 Muž Aforte [533] - Rostliny
Emerzní rostou rychleji, květou, mají tvrdší listy. Kryptokoryny, hygrophyla, hydrocotyle, anubis, pogostemon helferi, kobercovky atd atd.. Převážná většina kytek se pěstuje emerzně. Pokud vím, tak stačí jen dát dobré dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2013 15:18 Žena moncajss [4]
dobrý den, htěla bych se zeptat jaké zkušenosti máte s touto formou pěstování rostlinek?? je to výhodnější nebo opak? popř. jaké druhy rostlin se dají emerzně pěstovat?a je nezbytné je hnojit? :) díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2013 21:19 Žena petulinakk [2016]
Děkuju všem :-) trochu jsem už přihnojila, taky Kristalonem, ale raději jen hodně zředěno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 20:11 Muž Kryštof [314] - Amerika
já zas hnojí prophylem od eshy, přidám to jen do vody, kde jsou kvetináče umístěné, a taky hnojím mím prvním nejméně kvalitním krmením co jsem měl, možná se to zdá divné, ale funguje, a ve vode se objevili i blechy, a tak z toho mám takovou malou delikatesu pro rybky :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 19:47 Muž Jiri_99 [425] Re: petulinakk
Ahoj, já hnojím též klasika Kristalonem. Konkrétně Kristalon Gold. Po přesazení jsem začal hnojit po cca třech týdnech..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 13:19 Muž kortezhugo [983] Re: petulinakk
Používal som asi len 1/4 z tej doporučenej davky.To plne postačovalo.Ale plati stale že niekomu to porastie v pohode aj z vododvodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 13:13 Žena petulinakk [2016] Re: kortezhugo
Moc děkuju ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.09.2013 10:57 Muž kortezhugo [983] Re: petulinakk
Ja som používal Kristalon.A kedy začať? - ja som musel v podstate hned.Z vodovodu mam málo NO3,P,K a v podstate všetkého.
Hlavne echináče spotrebujú svoje a pri crypto. treba opatrne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2013 10:47 Žena petulinakk [2016]
Pěkný den všem, měla bych dotaz na emerzní pěstitele, tedy "domácí" pěstitele, poněvadž je mi jasné, že ti velkoobchodní sem jednak nechodí, a jednak by se nad mými dotazy jen útrpně usmívali ;-)


Hnojíte? Pokud ano, čím?
Za jak dlouho po přechodu kytek na emerz jste začali hnojit? (zkouším emerz zatím jen velmi krátce, nerada bych kytky spálila předčasným pohnojením).
Děkuju za všechny reakce :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2013 16:37 - Re: Johan
Dostal som to ako HC,ďalej som to neskúmal.
Ale asi to bude Hemianthus micranthemoides( Micranthemum micranthemoides),keď tak teraz na to pozerám.Budeš mať pravdu,tá cuba to nebude.I keď obrázky a názvy na nete sú dosť chaotické.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2013 15:07 Muž bali [364] - Raci, krabi, krevetky
taky bych rekl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2013 15:06 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: prasan
Nejedná se spíše o Micranthemum micranthemoides?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.08.2013 14:48 - – Hemianthus
Fotka k příspěvku HC -submerzné a emerzné lístky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 15:56 Muž Burik [727] - AquascapingRe: snehulda007
ok,já to udělám s tím zeolitem.A kdyby měl někdo nějaký lepší nápad,nebo radu,tak to předělám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 15:48 Muž snehulda007 [850] Re: Burik
Tak to ti nepovim, já to udělal tak jak mi to bylo porazeno v pěstírně ano Ale tak asi to nebude na škodu..Jinak skoušel jsem to microsorium v rockwoolu,ale ten substrát je rozhodně lepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.08.2013 15:10 Muž Burik [727] - AquascapingRe: snehulda007
takže myslíš,že mám ten zeolit smíchat s snějakým aqua soilem?Mám tu zbytek Ada Amazonie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 15:08 Muž snehulda007 [850] Re: Burik
Ale ono neni v substrátu,do toho jen zapustilo kořínky a ten oddenek je navrchu.Nijak jsem ho nesázel,kořínky zapustilo samo.Mimochodem v pěstírnách se microsorium pěstuje na rašelině ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 15:04 Muž Burik [727] - AquascapingRe: snehulda007
já to nebudu moct rosit,doufám,že si vytáhne vodu kořínky..chci ten košíček na rostlinky naplnit zeolitem..v substrátu prý Microsorum být nemá..a celé to umístím do rohu akvária.Koš pod vodou a listy nad vodou,ale bojím se,že listy seschnou:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 15:01 Muž snehulda007 [850] Re: Burik
Já to udělal tak,že jsem vyndal kousek microsoria z akv. a položil jsem ho na substrát v květináči,který mám ve skleníčku s emerzama (cca2cm vody).Žádný přechod jsem nedělal,jen denně rosím.Rostlinky se krásně chytly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2013 14:49 Muž Burik [727] - Aquascaping
zdravím,asi mám hloupý dotaz,ale zkusím to.

Mám MICROSORUM PTEROPUS "MINI NARROW" a rád bych ho umístil do košíčku ve kterém se prodávají rosltiny,aby rostl nad vodou,je to možné?
Košík s kořeny by byl normálně ve vodě a listy nad hladinou.

Je potřeba nějakého postupného přechodu?

Děkuju za info

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 18:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Oggy
Vezměte květináč, dejte na dno písek s jílem (víc písku), nad něj písek s hlínou a do toho zasaďte ostříhaný eleocharis. Tento květináč dejte do misky od masa a stejnou miskou jí zakryjte. Vody může klidně až těsně pod substrát.
Nebo můžete dát místo substrátu minerální vatu. Ale v tom případě je nutné rostliny hnojit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 17:45 Muž acik [416] Re: Oggy
pravda pravda,taky jsem ji videl na burze,kde ji měli emerzne a zaujalo me to tez... :)
Oggy napsal: Zdravím,
v botanické zahradě jsem viděl že pěstovali normálně venku Eleocharis acicularis velmi mě to zaujalo a potřeboval bych radu jak postupovat při emerzním pěstování Eleocharis parvula :))

děkuju

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 17:42 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Oggy
V Hornbachu jsme s pritelkyni nasli pytle se substratem pro vodni rostliny. Tak uz mame pytel doma :) . Jak to udelat Ti asi neporadim, pac ja s Echinodory dopadl jak sedlaci u Chlumce, ale mohu Ti rict, co jsem udelal spatne.

Jednak jsem rostliny vysadil a nicim neprikryl, coz byla chyba, foliovnik aspon pro zacatek nad sebou nejspis chtely, takhle na ne bylo moc sucho a listi desne rychle oschlo. A to horsi, vysadil jsem je na balkone v dobe, kdy teploty stihaly v noci klesat i na 4°C, to taky nebylo to prave :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2013 17:31 Muž Oggy [17] – Eleocharis parvula
Zdravím,
v botanické zahradě jsem viděl že pěstovali normálně venku Eleocharis acicularis velmi mě to zaujalo a potřeboval bych radu jak postupovat při emerzním pěstování Eleocharis parvula :))

děkuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2013 21:41 Muž Kryštof [314] - Amerika
Fotka k příspěvku Tak uz se mi to začíná rozrůstat, mokřanka trojkvetá a Šípatkovec, co na to říkáte? Něco co by se dalo zlepšit?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2013 16:39 - Re: Celiny
Mala by začať púšťať emerzné,aspoň u mňa to tak je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2013 15:37 Muž Celiny [293] - Rostliny – Ludwigia repens
Zdravím, v akváriu mám ludwigiu repens, které se neskutečně daří a začíná vyrůstat nad hladinu. Problém spočívá v tom, že začíná osychat. Můj dotaz zní, mám to nechat tak? Stane se z té rostliny nad vodou emerzní forma, nebo bude osychat i nadále? O zářivky se nespálí, mám tam reflektory a ona roste celkem bokem, nad hladinou je cca 20cm místa, pak je teprve kryt akvária. Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2013 15:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: prasan
Ja vybral Echinodous python a zdravy byl asi tak, ze mel v prodejne nejaky cas ponorene emerzni listy, ktere uz nemohly fungovat, kdyz na suchu tak rychle odesly. V te zime potom se tomu Echinodoru taky nedelo nic 3x dobreho a stejne mu leze novy list, tedy zatim jednomu ze 3, ale i tak. Treba jeste nad tim celym zaplacu, ale jak se zda, kdyz to neni vylozene chudinka (jako ze muj kousek vypadal pri nakupu docela k svetu), ono si to nakonec nejspis nejak poradi. Calamondino (takova kysela mandarinka) hned vedle ty zmeny teplot sneslo taky, je treba to otuzovat :) .

Kdybych si ale koupil primo z pestirny emerzni kousek (coz je bezne to co se dodava) a dal ho do foliovniku, bylo by to asi cele mnohem jednodussi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2013 14:52 - Re: Kryštof
Rastliny na prechod treba vyberať tie najzdravšie a čo možno najsilnejšie.Potom je to jednoduchšie.Treba pri prvotnom zakrytí dať pozor v lete na prehrievanie a po začatí rašenia emerzu pomaličky vetrať.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2013 11:50 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Kryštof
Zrovna se o to snazim taky. Hodil jsem na balkon (balkon je ale zaskleny) truhlik, nasypal do nej vyprany Keramzit a zalil to vodou, plus pridal kompletni PMDD. On ten Keramzit plave, takze vodou zalit jen tak akorat, at jeste nemuze plavat (hladina je tesne pod vrchem toho Keramzitu). No a do toho jsem soupnul 3ks Echinodoru, koupenych primo za tim ucelem. Ackoli mely emerzni listi, to listi v tom suchem vzduchu na balkone velmi rychle uschlo (zvadle bylo za par hodin) a zustaly jen zelene pahyly. Je to asi 14 dni, jeden uz vystrkuje list, ostatni cekam co udelaji. Vim ze by mely mit vlhci vzduch, ale tak uvidime co to udela takhle, foliovnik z par lajsek a igelitu nad to muzu pridat vzdycky a o nic nejde, je to jen pokus... Co je zajimave, na tom balkone moho byt v nedavnych dnech pres noc klidne i pod 10°C a pres to leze novy list, tedy minimalne jeden prezil.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [18] ...... 32 33

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46005x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/9920-emerzni-pestovani-rostlin?od=851