Emerzní pěstování rostlin
dával jsem to na jihozápadní okno, přes den tam bylo i někdy tipnu si 40-50 stupnu, fakt dost horko a kytky to uplně vpohodě přežili
avšak zkoušel jsem jen mokřanky, stolístek a kosokvět.
Kryštof napsal: nařežeš si asi 5-10cm dlouhé kousky a nahášeš to do zavařovaček na dva týdny na světlo na parapet.pak můžeš zasadit protže se jim vytvoří kořeny.
Na světlo jo, na slunko nee. Skleníkový efekt je sviňa.
nařežeš si asi 5-10cm dlouhé kousky a nahášeš to do zavařovaček na dva týdny na světlo na parapet.pak můžeš zasadit protže se jim vytvoří kořeny.
Starší reakce
popř. rostlinky po zasazení mít pod průhledným poklopem /sklo, umělá hmota, např. seříznutá pet láhev/... tím udržíš zvýšenou vlhkost okolo rostlinek...
Nedávej je na slunce, nech je nejdřív ve stínu.
No střihl jsem, zasadil a zvadly
Ano, i u (našeho) emerzu může nastat rozpad listů.
Edit: řekl bych ale, že s mnohem menší četností...
Stříhat vrcholky a rozvětvené stonky.
Starší reakce
Na téhle fotce je Hygrophila corymbosa v emerzní podobě a vzadu je vidět i submerzní.
Dneska jsem se byl podívat u pana Ešpandra a něco jsem i vyfotil (mobilem)
Kytky mu rostou i na kompostu a jak krásně voní Hygrophila corymbosa, to je mazec.
Nahraju pár fotek na
akvatera-rk.cz (kdyby měl někdo chuť, odkaz je hned pod hlavičkou)
Starší reakce
Podivej se na moje posledni video v prezentaci
rybicky.net/nadrze/18477 (tam ty rostliny uvidis dost v realu), a rychle pochopis, ze to cervene asi jen tak pod necim neporoste... to je GROLUX (plus par LEDek k dobarveni, jinak se na to neda divat). 200l akvarko s 2x 30W T8, pod normalnimi trubicemi by to bylo nemozne
.
Já nic neříkám,já jen pro info
Diky Ti za veškere info ohladne osvetlenia. Čo sa tyka tých trubic GROLUX, tak o nich som dosť veľa počul, že su to len predražene obyčajne trubice s etiketou aqua. Máš s ni aj nejake skusenosti? Vieš zhodnotiť či ten vplyv aky maju na rast rastlín je skutočne poznatelne lepší oproti klasickým trubiciam? diky..
Bavime se o spotrebe energie, takze kdyz se budu pohybovat se spektrem na vrcholech vyuzitelnosti, a nebudu plytvat energii na mista mnohem mene vyhodna... nakonec, vzdyt tam mas graf rostliny. Ten dulek na 550nm si otoc vzhuru nohama, a mas skoro stred spektralni charakteristiky bezne bile LED, tedy hodne sviti tam, kde je to nejmene vyhodne
. A umyslne pisu bile LED, existuji i "deep red" a "royal blue", kde pri spravnem vyberu trefis rostliny na komoru, ale jsou hure dostupne, a pro vyssi prikony dostupne jeste hur, je to na okraji zajmu vyrobcu, neni to to, co chce kazdy, a cenove se to tezko vyplati.
Kdyz se podivas jeste jednou, bila LED je v cervene oblasti opravdu mizerie, cim studenejsi, tim hur, v modre jak jsem psal, lepsi, ale vrchol absorbce i se zahrnutim dalsich barviv to fakt neni. Takze kdyz budes dusledny, a nebude Ti vadit barva svetla, ona ta GROLUX nakonec bude opravdu lepsi.
Rostliny a spotreba, pak Te mohou vyhodneji nez bile LED vyjit zarivky GROLUX. Ony totiz sviti predevsim v mistech spektra, kde to rostlinam k necemu je, takze energii neplytvaji tolik (trosku ano, je pod tim trosku lepe videt), jako kdyz se sviti bilym svetlem s plnym spektrem. Bezne zarivky taky sviti jen ve trech pasmech spektra (nebo alespon nejvic, zbytek spektra za moc nestoji), ale netrefuji se dobre do oblasti, ktera je pro fotosyntezu nejvyhodnejsi. Chci tim rict, ze Ti muze stacit mensi prikon se zarivkami, nez s bilymi LED, kdyz vezmes tyhle specialky. A cenove vyjdou (jak ktera, ja bral T8 30W) na dvojnasobek beznych znackovych zarivek (dal jsem myslim 200Kc za kus).
Jinak kdyz se podivas na spektralni charakteristiku bilych LED a porovnas to s absorbci chlorofylu, v cervene oblasti uvidis spis katastrofu nez neco jineho, v modre to jeste nejak ujde, ale ta obrovska plocha pod krivkou je jinak rostlinam dost malo k cemu.
Doplnkove svetlo by som ja skorej asi riešil až na Jesen, teraz ho mám na okne dosť (južne okno) no mám nadrž v pivnici a tam sa rastlinky musia spoliehať len na to svetlo ktoré im tam dám a na ako dlho im ho tam dám.
preto ma zaujím led alternativa za trubice, ktoré tam mámm teraz. V dohladnej dobe pribudne ďalšie akvarko (má niečo cez 200L, neviem presne) a to už by spotreba bola veľká. pozeral som po LED reflektoroch. Do akvariek su slabe čo som sa dočítal, no neviem či by boli vhodne do emerzného akva.. priznám sa, že sa mi nejak nechce riešiť led chipy či rôzne pasiky. Ak by to šlo, rád by som to nahradil jednoducho Led reflektormi.
konkretne v čisdlach; chcem nahradiť svetlo 2x36w T8 v akva o dlžke 100 com a tiež 2x54W T8 v akva ktore je dlhe asi 130cm.
tiež som pozeral po Led trubiciach, ale zapajaju sa bez predradnika, čo si nejak neviem predstaviť ako sa zapajaju na "tvrdo" na 230V. Maju 4 vyvody ako klasicke trubice?
Mám to osázeno LEDkama (LED chipy, Čína) - barevně mix cool&warm (6000-6500K & 2500-3000K) a zatím dobrý. I něco pod tím kvetlo.
Akorát světla není nikdy dost, tak budu ještě přidávat další (do toho mám ještě sluneční světlo od okna).
Máte niekto skusenosti s použitím led reflektorov ako osvetlenim pre emerzne nadrže?
no budem na to myslieť...
zatiaľ však na echinače nemám miesto. už aj s placom pre crypta mám problémy...
Nevím odkud jsi, ale teoreticky bychom se mohli domluvit na nějaké výměně.
Věřím, že cordifolius a amazonicus bych určitě našel.
Je to super. Emerzní pěstování je výborná věc, jak mít hodně druhů rostlin, které do akvárií nenastrkáš. U echinodorů ti doporučím E. cordifolius. Jde mi skvěle, jen jako pokojovka. Výborně a ochotně roste. Na druhou stranu nemůžu doporučit E. amazonicus. podle mě potřebuje větší vlhkost. Když byl mimo uzavřenou nádobu, tak rostl pomalu a listy měl takové zvadlé. Ano kvetl, ale pohled na něj nebyl zrovna nejlepší. Jen co jsem ho dal do uzavřené nádoby, tak se zbláznil. Roste skvěle. Listy dlouhé a pevné. Kvete ochotně a má spoustu nových rostlinek na květních stvolech. Mám teď nově několik další echinodorů, ale zatím nemohu soudit.
Starší reakce
Starší reakce
cedulku si mužeš vyrobit z vička od ramy,perly a podobně, stačí vystřihnout požadovany tvar a fixem na CD popsatt
Co třeba před ně vložit plastovou (nebo jak bych to nazval) cedulku s jejich názvem? Něco jak se často objevují na polích nebo v košících s květinami v akvaristice.
Mám něco takového na mysli...
www.bovaplus.cz/… Tohle mi dělá (i čtyři květní stvoly najednou) jedna "echinodoří bestie" i pod vodou.
Zamíchat vše dohromady.
Substrát pro pokojové rotliny : písek : štěrk
1 : 0,5 : 0,5
Tak bych to udělal já. Ten písek a štěrk je tam jen na to, aby se kořeny měly čeho chytnout.
Mám radost, že je postaráno o nadějný dorost v disciplně emerzního pěstování, jen tak dál, držím palce.
Přikládám detail mladých rostlin na jednom z květních stvolů E.Frans Stoffeles.
Nuphar
Pokusím se lehce konkurovat s horší fotkou.
Druhý okvětní stvol na rostlině: echinodorus amazonicus.
Po kratší odmlce něco pro další inspiraci pro ty, kteří chtějí zkusit emerzní kulturu.
Dnes jsem objevil už rašící čtvrtý květní stvol u této rostliny.
Nuphar
Starší reakce
Nebo postupne snizit vlhkost proderavenim ci poodkrytim igelitu. Nejaky cas to ale potrva.
Tak to neporadím. Ty rostlinky si musí nějak zvyknout. Tzn. na začátku kropit a časem ho snižovat až na minimum.
Taky pokusuji ... jenže jak je vytáhnu z pod igelitu (takový skleníček), tak jsou za hodinu zvadlé. Major a Bleherae. Pak mám ještě Beauty Red a Indian Red, ty se chovají asi stejně, ale u nich jsem neměl takové nervy.
Zato Hygrophila spec. Red, té je to asi jedno.
To je teď vytažené z emerzního akvária. Každopádně napravo, jak je vidět echinodorus cordifolius, tak ten stejný(i listově) mám už od začátku na okně mimo to akva. Rostly stejně, tak proč bych je měl v akváriu, kde můžu mít kryptokoryny.
Nová rostlinka: echinodorus amazonicus
1 19.06.2014 17:40 Aforte [573] Tak jsem se taky pustil do echinodorů. Tohle je zhruba po měsíci.
Vlevo echinodorus amazonicus
Vpravo echinodorus cordifolius
Starší reakce
...no a v tom OT marastu zapadl muj dotaz na Sida: jakpak se jmenuje ten echac co je na fotce? pekna barva...
Jak píše Mrak - SZ jen tak nepřehlédnu.
(Ale tady šlo o to, že jsem "pár hodin" pauzíroval, ne, že jsem se přehlédl.)
No, já se domnívám, že "základem" by mohl být Echinodorus grandiflorus "Argentinensis", (jak jsem už zmínil).
Tyto barevně neobvyklé submerzní listy (v počtu asi 4 kusů) začal produkovat těsně předtím, než začal vyhánět evidentně emerzní listy. (Přitom mu submerzní listy ležely na hladině nejmíň 3 roky, takže nemám tuchu, co bylo spouštěčem takového chování...
Asi už toho měl pod vodou dost.
)
Pravdou je, že co jsem se jal každý emerzní list hned po rozvití poctivě odstraňovat, přestalo se mu dařit a časem zašel...
no a v tom OT marastu zapadl muj dotaz na Sida:
jakpak se jmenuje ten echac co je na fotce? pekna barva
Přidat reakci
1 ...... [14] ...... 32 33
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46117x