Emerzní pěstování rostlin
Podminky mi prijdou naprosto normalni, a proc neodpovis taky mne? Nebo je to pod tvou uroven?
Odpovídám 3CK, který se ptal na glossu. Jen jsem to vzal i s podmínkami, ve kterých to bylo.
Muzu vedet co te na tom tak prekvapilo?
Popisujes bezny prechod rostlin na emerz, co je tak prekvapujici??
Dělal jsem menší pokus. Taková průhledná nádoba. Na dno manado s jílovými kuličky. Zalil to vodou až po vrchní část manada. To celé zakryl a jen čekal. Marsilea hirsuta nerostla. Sagittaria subulata shodila staré lístky a začala vyhánět malé, krásně zelené nové. HC a glossa se skoro rozpadly a začaly vyhazovat krásné mini zelené lístky.
Docela mě to překvapilo. Bohužel se tam objevila sinice a další možná havěť. Proto jsem to vyhodil.
Zdravím, někdo nějaké zkušenosti s glossostigmou emerzně? Hlavně teda jak s listama? Úplně se na odstranění submerzních listů vyprdnout?
U červených "Ozelotů" a podobných kultivarů se předpokládá, že budou mít zejména mladé listy červené. Ale např. u Echinodorus grandiflorus "Argentinensis" bývá obvykle červené jen žilkování mladých listů...
Tak to se taky musím přidat , Ozelot od Jáji , byl zcela zelenej když jsem ho zapích do akava , ted takhle krásně blbne
rybicky.net/fotogalerie.php… ...Problem ovsem je, ze vetsina Echinodoru vypada v submerzu zajimaveji. Tohle v emerzu neuvidis...
Souhlas!
Třeba tohle taky ne.
Protože mám trochu na starosti zdejší atlas rostlin a echinodory jsou můj hlavní zájem mezi akvarijními rostlinami mám opravdový zájem o tvoje emerzní nebo i jiné fotky pro atlas rostlin.
Z hlediska obsahu je toto komunitní web ... pokud možno každý by měl něčím přispět
Má-li čím, samozřejmě ...
Takové ambice nemám, neuvažoval jsem o tom. Pokud by byl ze strany administrátora zájem, není problém poslat něco z archivu a případně ještě další nafotit.
Poč už nejsou tvoje fotky emerzních echináčů v atlase rostlin?
Blahopřeji, krásný snímek submerzu.
Samozřejmě, každá z forem má svoje přednosti. Mne na emerzu láká především to, že mohu do svých skromných prostor poskládat více rostlin, aniž bych je musel mít v nádržích a navíc jdu rád "proti proudu", což ovšem obnáší občas nějakou tu "bouli a šrám", ale v tom je ten půvab..
Ať se daří, děláš to dobře!
Problem ovsem je, ze vetsina Echinodoru vypada v submerzu zajimaveji. Tohle v emerzu neuvidis:
rybicky.net/fotogalerie.php… ,
a ze ho i v emerzu mam (zatim jen kratkou dobu). V emerzu je jen zeleny a s velice podobnym listim, jako mnoho jinych.
Mit Echinodory ve vode je zkratka zajimavejsi, da se s tim vic vyblbnout
.
EDIT: Cimz nerikam, ze by se mi ty Tve emerzy nelibily, libi a moc
.
Ahoj, pokud je zájem, přidám další - Echinodorus "Beauty Red".
Nezoufej, pokud budeš trpělivý a dokážeš se poučit z chyb, určitě se časem zadaří.
Koukal jsem na Tvoji prezentaci a musím Tě pochválit, tak nějak jsem se prokousával i já sám.
Další emerzně pěstovaný echináč, který se rozhodl vyhodit květní stvol.
nadhera! me neprestava fascinovat nakolik jsou ty emerzy jiny nez submerzy
s pritelem mame domluvu: rozdelili jsme parapety doma na "my-kytkovy" a prazdny, ale, hehe, parapet v koupelne v dohode zahrnut neni
ze bych ho zaanektovala... blby je, ze do toho jednani vstupuje treti strana - kocky
a ty se umi nekompromisne vyjadrit, ze na jejich rozhlednu se nic sazet nebude.
I koupelna může být vhodným místem k emerznímu pěstování, vyšší vlhkost vzduchu je vždycky vítána, o čemž svědčí květní stvol.
Starší reakce
Zde je jeden kousek, který se ke kvetení prozatím příliš nemá - Echinodorus aschersonianus. Vypadá, že je v pěkné kondici, tak se snad nějakého květního stvolu dočkám.
MonterMonty napsal: tak to je krasavec , jak jsi hopřinutil k emerzu ?
Přinutil? Zrovna Echináče nijak nutit nemusíš. Klasický postup: odrbat všechny submerzní listy, nechat jen ten nejmenší středový a šup s tím do substrátu na okno. On to dá. A pokud na něj chceš být hodnější, tak vložit květináč do pařníčku nebo do akva s centimetrem vody zakrytého fólií, rosit se stále delšími intervaly a pomalu otvírat, ať si zvyká na vzduch.
tak to je krasavec
, jak jsi hopřinutil k emerzu ?
Jak jsem slíbil, přidávám s mírným zpožděním snímek "stachanovce" Echinodorus Jan Harbich, který byl po mírném napadení molicí ošetřen tyčinkou CAREO s hnojivými účinky a navíc průběžně dostává při doplňování vody slabý roztok Kristalonu plod a květ.
Květní stvoly jsem musel vyvázat k opoře, protože na okně není příliš místa. Pokud budete počítat se mnou a objevíte i dva nejmladší květní stvoly, dostaneme se k úctyhodnému číslu 7. Možná ještě překvapí dalším květenstvím, ale i tak je to hodně dobrý výkon. Samozřejmostí je dobrá výživa, aby rostlina takovéto nasazení zvládla.
Děkuji za inspiraci , no takových serepetiček za stovku doma najdu spoustu
ted to zkouším s ludwigou ve skleníku
tak já to jen tak z nudy zkoušel s pupečníkem bílým , no a už kvete
stonek se třemi listy jsem položil na liapor, kořínky zahrabal a nalil vodu z akva na úroveň substrátu , zakryl potravinářskou fólii , listy hned uvadly , začaly po třech dnech růst nové , tak nějak napůl emerzní , když jsem to po tejdnu odkryl tak uvadly taky ,pak začaly růst ještě jiné , stonky jsou krapet do červenohněda jsou chlupaté , některé listy maj chloupky taky
On ten roztok je podľa návodu dobre vypočítaný a žiadny problém som nezaznamenal.A to pestujem kadečo - nielen do akva.
No ja bych rekl, ze ten olej musi listum znemoznovat prijem CO2, a vubec styk s atmosferou, takze predpokladam, ze to neni vhodne na rostline nechat libovolne dlouho. Asi bych to oplachnul mnohem driv, nez az pri pripadne ceste do akvaria.
Ja som napr. na echináč na okne používal Vektafid A .Mal som problém Štítničky (puklice).
Zloženie 83% parafínový olej + 17% emulgátor.Jedna z výhod (okrem toho že to "zaberá") je,že rastliny lepšie znášajú nízku vlhkosť.Ten olej("film") znižuje odparovanie vody z listov.Samozrejme že ak to má ísť do akva? -tak to treba dobre opláchnuť trebárs aj jarovou vodou, lebo na obale je jedna oranžová ryba hore brkom.
Důležité je zachytit nástup škůdců v počáteční fázi, pokud jsou rostliny již zamořené výskytem škůdců je to pěkná patálie a zpravidla je nutné nasadit chemické přípravky v několika opakovaných cyklech podle návodu.
U mne se preventivně osvědčily žluté lepové destičky, které se používají pro pokojovky. Jakmile na nich objevíte první škůdce, zpravidla pomůže mýdlová voda apod, v několika opakovaných cyklech.
Další možnou variantou je použití přípravků na přírodní bázi, u mne se osvědčil např. ROCK EFFECT, který obsahuje pangamový olej, ochranná lhůta 1 den.
Pokud jde o chemický zásah v případě silnějšího napadení škůdci, osvědčily se mi CAREO tyčinky, které současně obsahují i hnojivo, účinnost cca 6 týdnů. Účinnou látku rostlina vstřebává postupně kořeny a následně je rozvedena pletivy v celé rostlině.
Přípravek CAREO se rovněž prodává v granulované podobě, granulát se přimíchává do zeminy.
V případě použití chemie je samozřejmě nutná opatrnost při případném přemísťování rostliny do akvária, protože může obsahovat zbytky účinné látky. Je proto vhodné rostlinám v nádrži bez živočichů vícekrát vyměnit vodu, abychom vyloučili riziko otravy.
Zvláště citlivé jsou krevetky, rybkám zpravidla nebezpečí nehrozí, záleží pochopitelně na dávkování. Nedělejme si iluze, pěstírny by bez chemie nemohly fungovat.
Chemii jsem použil pouze v jednom případě, echináč je na jižním okně a právě dnes vyhnal sedmý květní stvol. Je vidět, že mu hnojivo obsažené v tyčince CAREEO náramně svědčí.
Zítra pořídím snímek a umístím na web.
Šťastnou ruku při experimentování přeje Nuphar.
Jinak Jirko, ten tabákovej výluh je vcelku účinný v podobě následnýho postřiku, ale nesmí to bejt kalamita. Když je to sem tam někde, tak se to tím tabákem dá zvládnout. Tedy, toť moje zkušenost ze skleníku s paprikama.
Koukam jeste na jine babske rady. Proti msicim pry rozdrtit nekolik palicek cesneku, rozmichat ve vode a nastrikat na rostliny. Ovsem jak to zabere na neco jineho a jestli to vubec funguje...
Reakce byla k Designerovi proto, že to bylo pokračování k jeho reakci na tvůj problém.
Obrázek jsem viděla a věř, že tuhle práci znám i v mnohem větším množství (naposledy minulý týden asi třicet Kalanchoí, byly tam nějaký mrňavý breberky a mšičky).
Proto jsem psala, že to mám u pokojovek úspěšně vyzkoušený, jen to chce nepotápět do těch mydlinek květináč, ale držet ho v ruce nad tou vodou a omývat rukou, pak stačí jen po chvilce opláchnout. Přijde mi to bezpečnější než nějakej chemickej sajrajt, kterej ti při postřikování vlítne i na substrát a pak se může dostat do akva. Proto používám i obyčejný neparfemovaný tuhý mýdlo raději než tekutý, bůh ví, co je v tý tekutině přidaný (krémy třeba).
Popravde - nechce sa mi "premývať" jednotlivé rastliny
Neviem, či si si všimla toho obrázku čo som priložil. A reaguješ trochu nesprávne na Designera - on problém nemá. On sa mi len snažil pomôcť - dať nejakú radu
Ale ďakujem aj Tebe za tú mydlovú vodu - len si nie som istý, či to nespraví niečo s rastlinami, ak by som zalial akvo a nechal v ňom tú mydlovú vodu ...
PS: nie kotule, ale koutule
www.google.cz/…
Je to malá muška, ktorej larvy žijú vo vode - takže zatopením si moc nepomôžem. Ale zatopením mydlovovu vodou možno hej
Rád to vyskúšam , len aby to ustály rastliny ... Preto sa tu pýtam, či už niekto náhodou nemá skúsenosť.
Takže platí pravidlo číslo jedna: nejdřív opakovaně umejt, teprve když to nezabere použít chemii.
Jinak co se mi osvědčilo u tuholistých pokojovek (a Echináč je ve své podstatě totéž): když nezabírá čistá voda, omýt je roztokem mydlinkové vody - obyčejné tuhé mýdlo, kousek rozpustit ve vodě a kytku v tom vymáchat, chvíli nechat působit a pak opláchnout čistou vodou. Tohle zabírá skoro ve sto procentech, mušky nejsou zrovna na hygienu
Osobně si myslím, že nejlepší je kombinace obojího. Jednak opláchnutí rostlin/listů či zatopení nádrže, ale i také následný postřik nějakým - vůči rostlinám šetrným - škůdcobijcem. Opláchnutím či dočasným zatopením se v nejlepším případě populace škůdců zredukuje, nicméně většinou zdárně přežívají v substrátu (popř. jsou tam nakladeny vajíčka).
Edit: samozřejmě by se měla opláchnout/očistit/postříkat také nádrž, né pouze rostliny.
Než aplikovat nějaké postřiky, zkusila bych nejprve cestu mechanickou: květináček do umyvadla a pod mírným proudem vody obrat prstama nebo třeba kartáčkem na zuby. Zrovna u Echináčů by to neměl být problém.
Mimochodem co je v překladu "kotule"? Strýček gůgl našel jen nějakou opici veverkovitou:
cs.wikipedia.org/… Pokud se to da uzavrit, mozna by to slo vykourit tabakem. Ovsem o tom vim houby, jen vim ze se tabak pro vykurovani skleniku prodava. Slysel jsem i o sprchovani rostlin vyluhem z tabaku.
No a nebo mne napada, ze rostliny fungujici emerzne i submerzne kratkodobe zatopeni vydrzi. Napriklad ted mi z Echinodoru machaneho ve vode par emerznich listu prezilo, ackoli mel uz i nejake submerzni. Proste jestli by to neslo utopit... ovsem zase jen napad, nastesti jsem skudce jeste resit nemusel.
Jestli placam kraviny, jako ze to zde pripoustim, prosim, opravte mne nekdo.
Dezinfekcia hypermangánom, prepečenie v trúbe - to je mi jasné, mám to ošetrené. Ale tie potvory sa objavili aj tak
A naviac - ja mám emerz "vedený" trochu inak - ako akvárko, ale bez vody. Substrát je vždy vlhký. Raz za týždeň poriadne zalejem a potom ho nechám "preschnúť" (nie úplne samozrejme).
Ja vsechny rostliny dezinfikuju hypermanganem a substrat muzes propect v troube. Ja ho sice nepekl, ale nad substratem mam pisek a nad tim je jeste 1cm vody, takze jestli tam neco suchozemskeho bylo, nejspis se to stihlo utopit. Protoze jsem ale substrat koupil jako pytel v Hornbachu, nejspis si vyrobce dal zalezet, aby v tom nejaci skudci nebyli.
Problem nemam, coz ale neznamena, ze nemuze jeste prijit.
Naprostý souhlas, přechod oběma směry je vždy trochu problém, chce to postupné kroky a chvíli to trvá.
Přikládám snímek mojí loňské "školky" echinodorů, která je umístěna ve skleníku e ještě pod fólií, voda vespod. Sem jsem umístil nově získané rostliny, přikryto fólií,postupně fólie odstraňována, sezonu pěstováno ve skleníkovém prostředí, na podzim přemístěno do bytu na okna, přezimování bez problémů, nyní většina rostlin vyhnala květní stvoly, paráda.
Mne to primo volne na vzduchu odeslo, a co mam uzavrene jen s jemnym vetranim, vypada ze funguje. Jak bude mit Echinodorus rozumne novych listu, zkusim to volne na vzduchu. Mne proste ten zacatek volne na vzduchu nesel, nejspis proto, ze emerzni listi uz bylo pobytem ve vode odepsane, jak to v kramu hodi do vody. Kdybych vzal Echinodorus rovnou z pestirny, pestovany emerzne a dodany bez toho delsiho potopeni ve vode, proste se zdravym emerznim listim, ze by to slo dobre i rovnou.
Rekl bych, ze pro emerzni pestovani je zaklad si rostlinu koupit nekde, kde uz nebyla dele ve vode, aby s tim pak clovek nezapasil jako ja.
Zpočátku jsem několik rostlin odepsal, když jsem se je snažil držet v uzavřeném prostoru v maximální vlhkosti.
Postupně jsem přešel na metodu, která se příliš neliší od pěstování běžných pokojových rostlin. Jak je patrno ze snímku, musí být v dolní misce neustále vrstva vody. Hnojím jako běžné pokojovky, osvěčil se Kristalon v menších dávkách, hnojit průběžně.
Zemina buď pro vodní rostliny nebo pro pokojovky s přídavkem písku.
Přikládám fotku z jižně orientovaného okna, nutno častěji doplňovat vodu. Jak je patrno ze snímku, rostou echináče spokojeně vedle kaktusů.
Letos chci zkusit ve větší míře pěstování venku v jezírku, uvidíme.
Máš na to nějaký trik?
Mix druhů echinodorů při emerzním pěstování, okno orientováno na sever.
Vy jste nečetl můj předchozí příspěvek?
Vždyť jsem to už napsal!
AQUA-DAHO - tam vás rádi pozvou až "do kuchyně" a ještě vám k tomu poskytnou informační servis, a to i bez předchozího ohlášení.
Jen je potřeba si ohlídat pracovní dobu.
Stalo se mi, že jsem se v A.D. zjevil v době, kdy vychystávali velkou zakázku z Rakouska, a přestože měli docela fofr, věnovali se mi tak, jako bych tu rakouskou firmu právě já zastupoval.
A nevíte, jak to funguje u Aqua-Daho? Rád bych se tam podíval.
K Ratajům zásadně běžné zákazníky/čumily nepouštějí. Narozdíl od AQUA-DAHO, kam vás rádi pozvou až "do kuchyně" a ještě vám k tomu poskytnou informační servis.
A to i bez předchozího ohlášení!
Páni. Tam bych se jednou rád podíval. Nevíte, jak je to s otevírací dobou? Popř. pouštějí tam lidi vůbec? Já bych měl zájem
Přidat reakci
1 ...... [15] ...... 32 33
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 46120x