Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna dna

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 16 Přejít na další stránku   1  
Výměna dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 13:21 Žena Lila1 [31]
romante, ještě jednou díky za tvůj čas a radu, asi to dno vyměním.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 13:13 Žena Lila1 [31] Re: romant
Myslím si, že bílé části dna v mém akva vápenec obsahují - v octu pouští bublinky. Mimojiné dno je už pěkně zaneřáděné (gupky), ačkoli jej pravidelně odkaluji 1x týdně. A to je hlavní důvod, proč jsem začala uvažovat nad výměnou.

Dno je už jednou vyměněné, a já jsem si bohužel nezapsala datum výměny. Cichlidka Ramirezova od určité doby není tak aktivní, jak bývala. Po celý první rok, co máme Modrého (Neon Blue) nepřežilo jediné gupáče, teď jich přežívá dost. Tak nevím, jestli jednou z příčin zhoršení aktivity u Modrého nemohla být na vině právě ta výměna dna a tím pádem zhoršení živostních podmínek (krom jiného, ale to jsem už řešila jinde)....krom teda toho, že gupky jsou už hodně velké a rodí najednou velké množství mladých.

Od výměny dna se mnohem lépe daří Anubiasovi. Má hodně nových velkých listů, dokonce na něm vyrazila další mladá rostlinka, která časem půjde oddělit. Že by taktéž souvislost s výměnou dna? Řasy se na něm objevovat začínají až poslední dobou ( po výměně dna zmizely na velmi dlouho dobu).

romante, děkuji

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 12:34 R Muž romant [27981] Re: Lila1
Pokud akvárko funguje podle představ majitele, tak proč měnit dno? Ve Tvém případě, pokud to dno obsahuje vápenec, tak bych se nad tím možná zamyslel a k výměně dna se odhodlal. Jinak i s tím vápencem se dá vytvořit pěkný a funkční akvárko, ale chce to trošku mít tzv. něco odzkoušeno a vnímat všechny souvislosti a tomu se přizpůsobit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2012 12:24 Žena Lila1 [31] – Je nutné měnit dno?
Dobré poledne, chtěla bych se zeptat, zda-li je nutné měnit dno? A když ano, proč?
Děkuji za případné odpovědi
Lila1

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.02.2012 10:59 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: dojinek
a co se usadi tak to postupne odkalis....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 10:47 Žena dojinek [10] Re: romant
díky za uklidnění ;-) Budu čekat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 10:40 R Muž romant [27981] Re: dojinek
Zítra už bude líp. Ono i kdyby jsi ten písek prala sebevíc, tak stejně by k nějakýmu zákalu dojít mohlo, akvárko si s tím poradí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 10:36 Žena dojinek [10] Re: Haimdol
díky to si zas nechám v obchodě poradit rozzureny tak počkám jak si stím poradí filtr a pak zkusím část vody vyměnit. Jsem fakt naštvaná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.02.2012 10:34 R Muž romant [27981] Re: dojinek
Projevit základní vlastnost akvaristy(ky) a tou je trpělivost. ;-) Někdy nedělat nic je lepší než cokoliv měnit(nemyslím přidání toho písku, ale následnou péči). :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 10:20 R Muž Silent [5949] Re: dojinek
Štěrky zakoupené v akvaristikách je třeba v naprosté většině dokonale propláchnout i když si výrobce píše na balení že je písek proplachovaný a i když prodejce tvrdí totéž. Teď nezbývá než čekat na práci filtru a až si prachové částice sednou. Případně opatrně vyměnit část vody. Tím se nějaké množství prachu odstraní. Jsou ještě technické pomůcky jako speciální vložka do vnějšího filtru JBL SymecMicro která odstraní částečky větší než 1/1000 mm a nebo diatomový filtr, ale to bude patrně zbytečné :-D .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2012 09:48 Žena dojinek [10] – nový štěrk
Ahoj koupila jsem nový štěrk, v akvarku mám starý, ale potřebovala jsem více na nově rostlinky. V akva mi řekli, že štěrk můžu bez žádné úpravy použít a teď mám celé akvarko zakalené drobný písek co ve štěrku byl, už sednul na dno, ale jinak hrůza. Co stím? :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2012 08:39 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Gladilaf
no zalezi jak vysokou vrstvu substratu budes mit.... pokud je mala tak ten jil (hnojivo do dna) po par odkalenich odsajes, takze pak to jsou vyhozeny prachy, taky pri kazdym presazovani korenicich rostlin s tim jilem hnes (extrem byla moje zkusenost s velkym echynacem a jeho vic jak 0,7 metru dlouhyma korenama v kombinaci s Aquaclay substratem, bomba mliko a od te doby problemy kdykoli vic rejpu ve dne)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 15:53 Muž cossie [10] Re: Gladilaf
díky za dobrou radu, která je založená na zkušenostech, to se vždy hodí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 15:45 Gladilaf Re: cossie
Já bych to nedělal. Napoprvé jsem měl jenom hrubý štěrk a pak jsem dokoupil frakci 2-4 milimetry s tím, že ten hrubý jsem nechal jen vzadu pod echinodorem a podél zadní stěny. Aby se mi to nemíchalo, tak jsem to přepažil břidlicí, ale není to nic platný, když chce člověk pořádně odkalovat, tak to prostě musí prohrabat a ty frakce se dřív nebo později smíchaj. Takže teď už tam nechám jenom jemnost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 15:18 Muž cossie [10]
Dobrý dotaz, zajímavé rady a poznatky v odpovědích. Něco podobného také plánuji. Dno od flexi obkladů o jemné zrnitosti mi příjde lepší než ta hrubotina, kterou tam mám teď, hlavně kvůli kytkám a údržbě.
Je jen otázkou, jestli tam třeba nezakomponovat nějaké hnojivo, nevím jestli by mělo v takové malém akva nějaký velký význam. Někde jsem zaslechl, že do malého akva se hnojivo moc nedává. Tak nevím, no.
Další věc je, zda tam třeba do zadní části nenasypat zbytek toho hrubšího "původního" štěrku (i kvůli těm bakteriím) a na něj ten jemný či to má případně nějaký význam pro zadní velké rostlinky, které mají větší a hustější kořínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 15:13 Gladilaf Re: Moucha
Super, díky, takhle nějak si to představuju, s tou modifikací že mám k dispozici 54 litrů pro ryby a ještě dvě malý šestilitrový akvárka kde rovnou nechám některý ryby, aby se vytřely ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2012 14:59 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Gladilaf
uz jsem nekolikrat u minicka menil dno,
nejdrive jsem si prisal a propral novy dno, pak to slo raz na raz,
odsal jsem si vodu do jednoho kyblu, do ni odlovil rybky prihodil par plovoucek a dal vzduchovani, do druhyho kyblu odsal co nejvic vody z akva a dal tam kytky a filtr (jednou jsem ke kytkym dal i ampuli, a nejak to nerozdejchala, proto oddeluji zivocichy a rostliny)
zustalo dno to jsem odebral, pritom doodlovil sneky a krevetky, umyl akva, nasypal proprany novy dno, dal trosku vody, zasadil kytky (zastrihnul koreny, rozdelil trsy atd.), dolil vodu z kyblu, naistaloval filtr a sup zivocichy s vcetne vody, dolil do normalni hladiny odstatou vodou (zaklad je zachovat zivy filtr a co nejvic "stare vody") a nikdy jsem nemel problem (az na tu ampularii)
cela akce musi musi byt co nejrychlejs, aby ti nevychcipal filtr (pripadne ho leze zapnout i v tom kyblu s kytkama a dat mu tam trochu vzduchovani)

po tenjdnu normalni udrzba,
kdyz mas cas tak si muzes dno predaktivovat, ze si ho namocis do kyble a vymackas k nemu houbu z filtru, jen je treba pouzivat odstatou vodu kvuli chloru (aby jsi si bakterie nezlikvidoval)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 14:24 Gladilaf Re: Žabka
Uf :) dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 14:16 Žena Žabka [387]
Dotaz 1: myslím, že to bude v poho, má tiež frakciu 1-2 mm a v pohode, povedala by som že lepšie, ako v klasickom riečnom štrku...

Dotaz2: Ja myslím, že je to celkom zbytočné, ale možno bude mať niekto ešte iný názor...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2012 13:31 Gladilaf – Rostliny
Ahoj, rozhodl jsem se, že stávající dno (směs hrubé drti a 2-4mm písku) vyměním za jemný písek 1-2 mm (už jsem to objednal). Jednak aby měli pancéřníčci a heleny radost, jednak mám i trochu podezření, že mi uhnívají kytky, protože se to neodkaluje úplně nejlíp.

Dotaz č.1: myslíte si, že to kytkám co mám (Echinodorus, Limnophila Aquatica a Sessiflora, Ludwigia, Hygrophila... viz prezentace) nějak pomůže? Nemají třeba kytky problém kořenit v 1-2 mm?

Dotaz č.2: Bude k něčemu, když to staré dno proseju a k tomu novému přimíchám trochu nejjemnější frakce toho starého? Kvůli bakteriím

Díky... P.S.: Postup už mám vymyšlený, včetně toho že filtr s rybama a starou vodou půjdou na den do 54 litovky...
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.01.2012 12:16 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Nelly
vodu kvuli bakteriim zachovavat nemusis - skoro zadne v ni nejsou.
pokud mas zajety filtr, nech ho bezet na kyblu a pokud mas rostliny, stary pisek vyper a ten bordel z nej nalej pod novy substrat.
Ja prendaval cele akva timhle zpusobem a nikdy jsem nemel zadny problem - uhynule ryby, rasy, zakaly nebo tak neco.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 14:18 R Muž romant [27981] Re: Nelly
Zn. ideál je, pokud ten filtr necháš po dobu výměny běžet třeba v kýblu s akvarijní vodou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 14:14 Nelly Re: romant
Děkuju moc =) ten nitrivec si raději koupím, pak dám vědět, jestli jsme všechno zvládly OK =) hezký den!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:55 R Muž romant [27981] Re: Nelly
Tohle vlákno je dobrý pročíst. Určitě bych měl po ruce nějaký ten přípravek pro podporu nitrifikace třeba osvědčený Nitrivec od Sery a aplikoval bych ho dle návodu. Samozřejmě, že se to dá zvládnout i častýma výměnama vody. Pokud budeš úplně vypínat filtr, tak se snaž dodržet čas 1-2 hodin kdy bude filtr mimo provoz, aby nedošlo k odumírání nitrifikačních bakterií. Po výměně a znovuuvedení do provozu techniky tym můžeš společně s tou starou a novou vodu rybky dát hned a sledovat jejich chování a podle potřeby zasáhnout výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2012 10:50 Nelly – Kompletní výměna dna
Dobrý den,

potřebuju kompletně vyměnit stávající dno za nové. Vodu si "zazálohuji" do kýblů, takže nebudu měnit víc jak 30% vody, ale dno půjde kompletně. Nezadělám si na nějaký poroblém s nitrifikačními bakteriemi? Když vyměním dno, zůstanou pouze ve filtrační hmotě....Budu moci ještě ten den do akvária umístit rybky, nebo je musím na nějakou dobu evakuovat? Případně je zapotřebí použít nějaký přípavek? Dno jsem ještě takhle kompletně neměnila...

Dík za odpovědi.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2012 13:44 philipt Re: tonik666
považujem toto za dobrý postup .. palec

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 15:18 Muž souky [592] - RostlinyRe: David
A jak dlouho je založené a vůbec by se hodilo více informací, akváriu se může dařit i s vápencem ve dně, ale na to tu jsou jiní odborníci.

Pokud je nedávno založené a bez ryb tak bych se nerozmýšlel a dno změnil, už tu padlo jak nejlépe na to.

A pokud v něm jsou ryby, tak asi bych se moc dlouho nerozmýšlel, ale vyhraď si na to dost času a kbelíků.

Já také po půl roce měnil dno...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 13:49 David Re: souky
Právě že nefunguje :( Kytkám se nedaří a ph je skoro 8.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 13:02 Muž souky [592] - Rostliny
stačí prosít, ale pokud vám akvárium funguje delší dobu bez problémů tak bych to neřešil
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2012 10:41 David – směs
Zjistil jsem, že mám v akva křemičitý písek a hrubší drť, která je vápenatá. Myslíte že bude stacit písek prosít a vyprat nebo budu muset vyměnit celé dno za nové ?
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2011 19:33 Muž sikula [73] - Raci, krabi, krevetkyRe: tlamikdivišov
těžko ... :-/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2011 19:27 Muž Jendele98 [1] - Malawi
dobrej den vsem akavristum potreboval bych vedet ja mam udelat dno kdyz akavarko ma 64cm vysoky a 3D pozadi ma jenom 50cm protoze me podvedly a mam tam malawi tak nwm jak to mam udelat prosim poradte mi dekuji za vsechny reakce a informace s pozdravem tlamikdivišov hmm :-O ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   18.11.2011 19:09 Muž navik [908] - SumciRe: nula
Pokud chcete dno jen navýšit, nevidím důvod, proč by to nemělo jít "za provozu" - prostě opatrně přisypat další substrát dna tak, abyste "nepohřbila" nějaké krevetky, zarovnat substrát a popř zasadit kytky... Se zaběhlým filtrem bych to neviděl jako problém, akvárko je zaběhlé...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2011 18:58 nula
nevím, zda ten dotaz mám napsat spíš sem nebo ke čtverzubcům, živorodkám...ale tedy...

asi před tři čtvrtě rokem jsem založila cca 25l akvárko pro dva trpasličí čtverzubce, časem jsem k nim přidala withe pearl krevetky. čtverzubci vypadají spokojeně, krevetky se hezky množí... ale dala jsem na dno příliš malou vrstvu štěrku - v místech, kde je ho nejméně, je tak 1 cm, v místech, kde nejvíce, je to tak pět cm - zásluhou čehož v akvárku pořádně nemůžou být žádné "zasazovací" rostliny - je tam -na kořenu -hodně jávského mechu a pak -jako plovoucí- řečanka a růžkatec. a pak pár nějakých jiných. ktevetám se nejvíc líbí v tom mechu, čtverzubci jsou asi rádi, že nejsou vidět. -nejsou plaší, umí jíst z pinzety...
to nízké dno má výhodu, asi, že se dobře odkaluje..noale celé to akvárko vypadá poněkud jako odpadkový koš...

chtěla bych to dno navýšit - ale -nevím, kam po dobu proměny a zvykání akvárka se čtverzubci. krevetky bych se nebála dát to 54l, kde jsou formosky. Ale těm čtverzubcům moc nevěřím, že by nevybili mladé -nebo prostě ty ryby neděsili. navíc jsou u formosek i red cherry a bála bych se, že se naučí jíst ty a pak se nesnesou ani s bílými.
bojím se je ale dát do kýblu nebo do cca 7l akvárka, co stojí na okně a kde je jen bahnička drobná a šneci. Ráda bych, aby to mé zlepšování ve zdraví přestáli, ale prý jsou hodně citliví na kvalitu vody -tak co myslíte, kam během navyšování dna (a nějaký čas po- jaký?) s trpasličími čtverzubci?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 22:20 Žena MajkaK [50] - Raci, krabi, krevetky – Re: Oggy
Barva rozhodně nevadí. Osobně si myslím, že je to věc vkusu. Krom toho, u některých druhů ryb se dokonce bílá barva dna doporučuje, lépe vyniknou. ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 21:20 Muž Oggy [17] – Re: Poweres
jojo ta velikost mi příde dobrá, ale nevadí ta světlá barva? prý se spíš doporučuje tmavá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 21:13 Muž Poweres [59] - Živorodky – pisek
Ahoj,..presne tenhle mam a spokojenej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 21:11 Muž Oggy [17] – výměna dna
Zdar
Plánuji výměnu dna v akváriu, podle toho co jsem tady přečetl by mělo být vhodné např. toto?
www.bestforpet.cz/…

díky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.12.2010 10:25 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: Denver
Nekdy neni moznost volit spravnou variantu, zadna spravna neni v urcity moment mozna, zbyva jen zvolit to nejmensi zlo. A kdyz se podivam jak je venku, a jak muze leckde kolisat teplota v byte... Zkratka si myslim, ze nez v nejakem kybliku ci lahvi od okurek prechovavat tyden ryby, s tim ze se jim jeste v noci chladi voda vhanenim studeneho vzduchu (neznam konkretni podminky, nemusi to tak byt) - to pak kaslat na nejake zasady a opravdu volit nejmensi zlo, tedy ryby dat do akvarka ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2010 09:27 Žena Denver [1]
Díky:).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2010 21:46 Usine – Re: Denver
O pávčata se neboj, rodí každé 4-6 neděle. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2010 21:39 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Denver
jestli je to jen těch 7 rybek co máš v prezentaci tak by s tím neměly být moc problémy, jen ještě nějakou dobu žádný nepřikupuj, ale klidně ještě přidej ňákou kytku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2010 21:18 Žena Denver [1] – Re: vaclav
Tak já je tam dám asi zítra, snad se to i zlepší filtrováním, trošku to ustupuje, pomalu. A týden nekrmit, chuděrky:), snad mi ta jedna neporodí no. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.12.2010 21:16 Usine – Re: Denver
Než je mít v 3litrové lahvi tak to je radši dej do akvária, ale nekrm je aspoň týden. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2010 21:09 Žena Denver [1] – Re: katterinecka
Aha, díky. No akvárko je zaběhlé, já vyměnila "jen" dno, jinak voda je původní - ze 2/3, i filtr, akorát kořen jsem přidala. Přesto lepší až po týdnu je tam dát? Mám je v malé asi 3 l láhvi od okurek se vzduchováním..Díky:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2010 21:03 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Denver
když budou v kyblíku se vzduchováním tak to klidně týden přežijí, když jim budeš každý den měnit vodu, a neměla bys je krmit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2010 21:02 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Denver
rybky je dobré tam dát až se akvárko zaběhne, nebo aspoň nějakou dobu počkat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2010 20:57 Žena Denver [1] – problém po výměně dna, kam s rybami?
Ahoj,
dnes jsem vyměnila dno z akvarijního štěrku na křemičitý "štěrk" (1-3mm) a nějak se mi přitom zakalila voda - do bíla. Štěrk byl převařen, pořádně proprán a taky jsem tam dolila 2/3 staré vody... Mám počkat až ten zákal pomine, nebo to je pro rybky neškodné? (Zatím je mám mimo akva). Díky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 22:46 Acinonyx – Re: mateas11
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2010 22:09 Muž mateas11 [0] – Re: Acinonyx
Ja by som chcel čierný zmiešaný z obyčajným takým krémovo bielim kde sa to dá zohnať?? nevieš?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [16] ...... 20 21

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 23702x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6125-vymena-dna?od=751